ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ସ୍ଥାଣୁ ପାଲଟିଛି ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ବିଭାଗ

ସ୍ଥାଣୁ ପାଲଟିଛି ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ବିଭାଗ

ରସୁଲପୁର,୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-

ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକ ପରିବା ଚାଷ ପାଇଁ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି। ଏଠାରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ବିଭାଗର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଘେରରେ ଗତି କରୁଛି। ଫଳରେ ବିଭାଗ ସ୍ଥାଣୁ ପାଲଟିଛି। ବ୍ଲକକୁ ଆସୁଥିବା ସରକାରୀ ଅର୍ଥ ବାଟମାରଣା ହେଉଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଥିବା ୨୮ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ଚାଷୀ ମୌଳିକ ଅଧିକାରରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି।
ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ, ରସୁଲପୁର ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ବିଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଆରମ୍ଭରୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ହୋଇନାହିଁ । ଏହାକୁ ନେଇ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଭାଗ ଓ ଉଦ୍ୟାନ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟରେ କାଦୁଅ ଫିଙ୍ଗା ଚାଲିଛି। ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିନା ବିଭାଗର ଭିତ୍ତିଭୂମି ଭୁଶୁଡି ଯାଇଛି । ସରକାରଙ୍କ ଫଳ ଓ ପନିପରିବା ପାଇଁ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ବିଭାଗ ନର୍ସରୀ ଜରିଆରେ ଉନ୍ନତ କିସମର ଚାରା ଚାଷୀଙ୍କୁ ଯୋଗାଇ ଦେବାର ନିୟମ ରହିଛି । ପାଣି ଅଭାବରୁ ନର୍ସରୀ କରାଯାଇ ପାରୁନାହିଁ। ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ନ ଥିବାରୁ ସରକାରୀ ପାଣିପମ୍ପ କାମରେ ଆସୁନାହିଁ। ନର୍ସରୀ ପାଇଁ ଆସିଥିବା ତାର ଜାଲି, ଫ୍ରେମ୍‌, ଜଳ ସିଞ୍ଚନ ଯନ୍ତ୍ର ଆଦି ନଷ୍ଟ ହୋଇଗଲାଣି । ନର୍ସରୀ ଚତୁଃପାର୍ଶ୍ୱରେ ପାଚେରି ନ ଥିବାରୁ ବୁଲା ଗୋରୁଙ୍କ ପାଇଁ ଚରାଭୂଇଁ ପାଲଟିଛି ।
ଏଠାରେ ଜଣେ ଓଭରସିଅର ଓ ୨ଜଣ ଉଦ୍ୟାନ ସାଥୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ କହିଲେ କେବଳ ଜଣେ ମାତ୍ର ଅଧିକାରୀ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ସମ୍ଭାଳିଛନ୍ତି ।ସହକାରୀ ଉଦ୍ୟାନ ଅଧିକାରୀ ୨ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହେବ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ଅବସର ନେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନ ଏଯାବତ୍‌ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି। ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ୩ଟି ଲେଖାଏଁ ବ୍ଲକ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଅଛନ୍ତି। ଫଳରେ ବିଭାଗୀୟ ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାଧା ଉପୁଜୁଛି। ଏଠାରେ ୨ଜଣ ଉଦ୍ୟାନ ସଂପ୍ରସାରଣ କର୍ମଚାରୀ ରହିବାର ନିୟମ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆରମ୍ଭରୁ କେହି ଯୋଗ ଦେଇନାହାନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ବିଭାଗରେ ବିନା କର୍ମଚାରୀରେ ଚାଲୁଛି ବୋଲି ମନେ କରାଯାଉଛି। ଏହାଛଡା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ମହାମତ୍ାଗାନ୍ଧୀ ନିଶ୍ଚିତ ଗ୍ରାମୀଣ ଜାତୀୟ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ଯୋଜନାରେ କାଜୁ, ଆମ୍ବ, କଦଳୀ ଆଦି ଫଳ ଚାଷ କଲେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଏକର ପିଛା ୪୦ହଜାର ଟଙ୍କା ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ମିଳିବା ସହ ଚାଷ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଗଛକୁ ମାଗଣାରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବା ଏଠି ପ୍ରହସନ ପାଲଟିଛି। କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅଭାବ ଯୋଗୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଯାଇ ପାରୁନାହିଁ । କ୍ଷେତ୍ର ପରିଦର୍ଶନ କରି ଚାଷୀଙ୍କୁ ଉପାଦେୟ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇ ପାରୁନାହିଁ । ଫଳରେ ଚାଷୀ ସଚେତନ ଅଭାବରୁ ରିହାତି ଦରରେ ମିଳୁଥିବା ସରକାରୀ ବିହନ ବିଭାଗ ନିକଟରୁ ନେବାର ସୁଯୋଗ ହାତଛଡା କରୁଛନ୍ତି ।
ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ମଞ୍ଜି ବଜାରରୁ ଚଢାଦରରେ କିଣି ନାନା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ।
ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ଚାଷୀଙ୍କ କ୍ଷୟକ୍ଷତିକୁ ଠିକ୍‌ ଭାବରେ ଆକଳନ କରାଯାଇ ପାରୁନାହିଁ । ଏଠାରେ ବିଭାଗ ଥାଇ ବି ନ ଥିଲା ଭଳି ମନେ ହେଉଛି । ଏ ଦିଗରେ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କଲେ ବି କୌଣସି ଫଳ ମିଳୁ ନାହିଁ ।
ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଓଭରସିଅର ଭାସ୍କର ସାହୁଙ୍କୁ ପଚାରିବାରେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଉପରିସ୍ଥ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଯାଇଛି। ଉପରୁ ଅନୁମତି ମିଳିଲେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। କର୍ମଚାରୀ ଅଭାବରୁ ଅନେକ ଚାଷୀଙ୍କ ଉନ୍ନତିମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପାରୁନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଆକାଶରେ ବିଶୋଧନାଗାର ନିଆଁ

ଆକାଶରେ ବିଶୋଧନାଗାର ନିଆଁ

ପାରାଦୀପ,୨୨।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଦେଶର ଅନ୍ୟତମ ବୃହତ୍‌ ପ୍ରକଳ୍ପ ତୈଳ ବିଶୋଧନାଗାର ପାରାଦୀପରେ ୨୦୧୪ରୁ ଉତ୍ପାଦନକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ସେହିଦିନଠାରୁ ୩୩୪୪ ଏକର ଜାଗାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପରିସରରେ ୧୩୧ ମିଟର ଉଚ୍ଚ ଚିମିନି ଉପରେ ଅନବରତ ନିଆଁ ଜଳୁଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ରାତିରେ ପାରାଦୀପରେ ସମଗ୍ର ଆକାଶ ଆଲୋକିତ ହୋଇଯାଉଛି।

ଅଟକିଲା ନାବାଳିକା ବିବାହ

ଅଟକିଲା ନାବାଳିକା ବିବାହ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୨।୪- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ରଣପୁର ବ୍ଲକର ଚାନ୍ଦପୁର ଜେମାଦେଈପୁର ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍‌ ତରଫରୁ ନାବାଳିକା ବିବାହ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ୧୬ବର୍ଷର ଜଣେ ନାବାଳିକା ସହ ଚଳିତମାସ ୨୭ ତାରିଖରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ବାଲୁଗାଁର ଯୋଗୀ ସାହୁଙ୍କ ପୁଅ ରମେଶ ସାହୁ (୨୨)ଙ୍କ ବିବାହ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା।

ଜୀବନବିନ୍ଦୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ୫୫ ୟୁନିଟ୍‌ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ

ଜୀବନବିନ୍ଦୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ୫୫ ୟୁନିଟ୍‌ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୨।୪- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଶରଣକୁଳ ପଞ୍ଚାୟତ କଟରାଝରୀ ଗ୍ରାମରେ ଜନକଲ୍ୟାଣ ସେବା ସଂଘ ତରଫରୁ ରବିବାର ଜୀବନ ବିନ୍ଦୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜୀବନ ବିନ୍ଦୁର ରାଜ୍ୟ ସଂଯୋଜକ ସତ୍ୟନାରାୟଣ ପ୍ରଧାନ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବା ସହ ପ୍ରଥମେ ରକ୍ତଦାନ କରିଥିଲେ।

ପ୍ରତାରଣା କଲେ ପ୍ରେମିକ, ବିବାହ ଜିଦ୍‌ରେ ଥାନାରେ ପ୍ରେମିକା

ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ଯାଜପୁର ସଦର ଥାନାରେ ଡ୍ରାଇଭର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ପ୍ରେମ କରି ପ୍ରତାରଣାର ଶିକାର ହେବା ପରେ ବିବାହ କରିବାକୁ ଜିଦ୍‌ କରି ରବିବାର ଥାନାର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ଜଣେ ଯୁବତୀ। ପ୍ରକାଶ ଯେ, କଟକ ଜିଲା ଦରଘା ବଜାର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କର ଯାଜପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାସୁପୁର ଗ୍ରାମର ଅମିତ୍‌ କୁମାର ନାୟକଙ୍କ ସହ ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ଗଢ଼ି ଉଠିଥିଲା। ଅମିତ୍‌ ଯାଜପୁର ସଦର ଥାନାରେ ଡ୍ରାଇଭର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବକ୍ତୃତା ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ୨ଭଉଣୀଙ୍କ ସଫଳତା

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବକ୍ତୃତା ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ୨ଭଉଣୀଙ୍କ ସଫଳତା

ଖଣ୍ଡପଡ଼ା/ଭାପୁର,୨୨।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର./ଡ଼ି.ଏନ.ଏ.)- ବିଶିଷ୍ଟ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ତଥା ଓଡିଶାର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବର୍ଗତ ସଦାଶିବ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଜୟଦେବ ଭବନଠାରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ରାଜ୍ୟ ସୂଚନା ଓ ଲୋକ ସମ୍ପର୍କ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଗୀତ ଗୋବିନ୍ଦ ସଦନଠାରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବନ୍ଧ ଓ ବକ୍ତୃତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ରେଳଧାରଣା କଡରୁ ଗୁରୁତର ଯୁବକ ଉଦ୍ଧାର

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ପୂର୍ବତଟ ରେଳବାଇର ବରୀ ଠେଙ୍ଗଡ ଓ ଧାନମଣ୍ଡଳ ଷ୍ଟେଶନ ମଝିରେ ଥିବା ରେଳ ଧାରଣା କଡ଼ରୁ ରବିବାର ଜଣେ ଗୁରୁତର ଯୁବକଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି।

ନାବାଳିକାକୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ, ଯୁବକ ଅଟକ

ନାବାଳିକାକୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ, ଯୁବକ ଅଟକ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୨ା୪- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଟାଉନ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଉଦୟନଗର ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ତାଙ୍କ ମା’ ରବିବାର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତି କରି ପୋଲିସ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଥୁଆମୂଳ ରାମପୁର ଥାନା ମହୁଲପାଟଣା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚୁରା କରୁଛି।

ବିଶ୍ୱ ଧରିତ୍ରୀ ଦିବସ ପାଳିତ

ବିଶ୍ୱ ଧରିତ୍ରୀ ଦିବସ ପାଳିତ

ଜଗତସିଂହପୁର ଅଫିସ,୨୨।୪: ଜଗତସିଂହପୁରସ୍ଥିତ ମାର୍କଣ୍ଡପୁର ବୃନ୍ଦାବନ ନୋଡାଲ ବିଦ୍ୟାପୀଠ ପରିସରରେ ୪୯ତମ ବିଶ୍ୱ ଧରିତ୍ରୀ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ପାଲା ଗାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ

ପାଲା ଗାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ

ଛତିଆ,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌,ଏ.): ଯାଜପୁର ଜିଲା ବଡଚଣା ବ୍ଲକ ଛତିଆର ବିଶିଷ୍ଟ ପାଲା ଗାୟକ ତଥା ଗର୍ବ ଆଉ ଗୌରବ ଅମରେଶ୍ୱର ଦାଶଙ୍କର ରବିବାର ସକାଳେ ପରଲୋକ ଘଟିଛି।

ଜୀବନବିନ୍ଦୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ୫୪ ଜଣଙ୍କ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ

ଜୀବନବିନ୍ଦୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ୫୪ ଜଣଙ୍କ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୨। ୪- ଶରଣକୁଳ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର କଟରାଝରୀ ଜନକଲ୍ୟାଣ ସମିତି କ୍ଲବ ଘରେ ରବିବାର ଜୀବନବିନ୍ଦୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ୫୪ ଜଣଙ୍କ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି।

ନୂତନ ଜିଲା, ଦୌରାଜଜ୍‌ଙ୍କ ଅଦାଲତ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ନୂତନ ଜିଲା, ଦୌରାଜଜ୍‌ଙ୍କ ଅଦାଲତ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୨। ୪- ନୟାଗଡ଼ଠାରେ ରବିବାର ନୂତନ ଜିଲା ଓ ଦୌରାଜଜ୍‌ଙ୍କ ଅଦାଲତର ନୂତନ ଶାଖା ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ବିନୀତ ଶରଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି।

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଜିଏସ୍‌ଟି କର୍ମଶାଳା

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଜିଏସ୍‌ଟି କର୍ମଶାଳା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୨୨।୪: କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଛକ ତିନିମୁହାଣିସ୍ଥିତ ଏକ ହୋଟେଲରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଓ ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଜିଏସ୍‌ଟି କର୍ମଶାଳା ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।