ବାଲେଶ୍ୱର

ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ଦିନ ବିତୁଛି

ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ଦିନ ବିତୁଛି
କେନ୍ଦୁଝର, ୩।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଅଲଗା ଜାତିରେ ପ୍ରେମ ବିବାହ କରିଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଘରୁ ଅଲଗା କରିଦିଆଗଲା। ସାହି ଓ ପରିବାର ଲୋକ ଗାଁରୁ ବାହାର କରିଦେଲେ। ଫଳରେ କେନ୍ଦୁଝର ସହର ପାଖ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ଗାଁରେ ସ୍ବାମୀ ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ସୁକାନ୍ତି ପ୍ରେମ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ସେ ବଗାଳିଆ କାମ କରି ବଡ ହୋଇଛନ୍ତି। ୫ରୁ ୬ ବର୍ଷ ତଳେ ତାଙ୍କର ବିବାହ ପଣ୍ଡା ନାଏକଙ୍କ ସହିତ ହୋଇଥିଲା। ଉଭୟ ଆଦିବାସୀ ପରିବାର ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ଅଲଗା ଜାତି ହୋଇଥିବାରୁ ଘର ଓ ସାହି ଲୋକ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ଗାଁରୁ ପଳାଇ ଆସିଥିଲେ। ତୁଳସୀପୁର ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ଲୋକଙ୍କ ଘର ଜଗିବା ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ହେଲା ଆଶ୍ରିତ ଥିଲେ। ସେଠାରୁ ବାହାର କରିଦେବା ପରେ ସେମାନେ ନିରାଶ୍ରିତ ହୋଇ ତୁଳସୀପୁର ନିକଟ ଲେଭଲକ୍ରସିଂ ପାଖରେ ନୂଆ ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜକୁ ଯାଇଥିବା ରାସ୍ତାର ଏକ ପାଚେରି କଡ଼ରେ ପଲା ମାରି ଆଶ୍ରିତ ହୋଇ ରହିଥିବା କହିଛନ୍ତି। ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ହେଲା ପରିବାର ଓ ସାହି ପଡ଼ିଶାଠାରୁ ବିତାଡିତ ହୋଇ ରାସ୍ତାକଡ଼ରେ ପଲା ମାରି ସମ୍ପୃକ୍ତ ଆଦିବାସୀ ପରିବାର ରହୁଛନ୍ତି। ପ୍ରବଳ ଶୀତରେ କଅଁଳ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଧରି ଏହି ଆଦିବାସୀ ପରିବାର ରାତି କାଟୁଥିଲେ ହେଁ ପ୍ରଶାସନର ନଜର ପଡୁନାହିଁ। ମିଳୁନି ସହାୟତା। ମୂଲମଜୁରି କରି ଘର ଚଳାଉଥିବା ପଣ୍ଡା ସକାଳ ହେଲେ ଘରୁ କାମ ଅନ୍ବେଷଣରେ ବାହାରି ଯାଆନ୍ତି। ଘରେ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ସୁକାନ୍ତି ୨ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଧରି ଘରେ ରୁହନ୍ତି। ପ୍ରବଳ ଶୀତରେ ୨ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଧରି ଚଳିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇଥିବାରୁ ଏକ ଦଳିତ ଆଦିବାସୀ ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ କମ୍ବଳ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି। ଖରାରେ ପ୍ରବଳ ଗରମ ହେଉଛି। ବର୍ଷା ହେଲେ ପାଣି ପଡୁଥିବାରୁ ଅନିଦ୍ରା ହୋଇ ରହିବାକୁ ପଡୁଛି। ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ରାଶନ କାର୍ଡ ମିଳିନି। ଘର ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସରକାରୀ ସହାୟତା ସାତସପନ ହୋଇଛି। କେବଳ ସେମାନେ ନୁହନ୍ତି ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ସୁକାନ୍ତିଙ୍କ ବାପା, ମା, କୁନି ଭାଇ ଗୁରୁ (୧) ଓ ଭଉଣୀ (୫) ମଧ୍ୟ ଆଉ ଏକ ପଲା ମାରି ରହୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବଡ଼ ଭଉଣୀ ପାଠ ପଢୁନାହିଁ। ମା’ବାପା କାମ କରିବାକୁ ଗଲେ ଘରେ ଛୋଟ ଭାଇକୁ ଖେଳାବୁଲା କରାନ୍ତି। ଖାଇବାକୁ ମିଳୁନି ଦୁଇ ମୁଠା ପେଟ ପୂରା ଖାଦ୍ୟ ା ଘର କରିବାକୁ ପଇସା ନାହିଁ। କାମ ମିଳିଲେ ଘରେ ଚୁଲି ଜଳୁଛି ବୋଲି କୁହନ୍ତି। ଏ ନେଇ ରମାକାନ୍ତ ପାତ୍ର, ସଭାପତି ଦଳିତ ଆଦିବାସୀ ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚ, କେନ୍ଦୁଝର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜିକାର ସମୟରେ ଏଭଳି ସାମାଜିକ ବାଛନ୍ଦ କରାଯିବା ଏବଂ ପ୍ରଶାସନର ବାବୁମାନ ଏହି ରାସ୍ତା ଦେଇ ଯାତାୟାତ କରୁଥିଲେ ହେଁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରୁ ନ ଥିବା ଘଟଣା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖଦପୂର୍ଣ୍ଣ। ସେମାନଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କରିବା ସହ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଅଭାବରୁ ଦୟନୀୟ ଅବସ୍ଥାରେ ରହୁଥିବା ଶିଶୁଙ୍କୁ ସହାୟତା ଦେବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସେହି ରାସ୍ତା ଦେଇ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ, ନେତା, ମନ୍ତ୍ରୀ, ସଚିବ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ତଦାରଖ କରିବାକୁ କାଚ ଟେକି ଯାଉଥିଲେ ହେଁ କାହାରି ନଜର ପଡୁନାହିଁ। ସତେ ଯେପରି ମାନବିକତା ହଜିଯାଇଛି। ଏଣୁ ଯାତାୟାତ କରୁଥିବା ସହୃଦୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନଜର ପଡୁନାହିଁ। ଫଳରେ ସେମାନଙ୍କ ଦୁଃଖ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା କେବେ ଦୂରହେବ ତାହା ଦେଖିବାକୁ ସମସ୍ତେ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ଚାଷ ଜମିକୁ ହେଉନି ଜଳସେଚନ

ଚାଷ ଜମିକୁ ହେଉନି ଜଳସେଚନ

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୦ା୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ପାଟଣା ବ୍ଲକ ଏରେଣ୍ଡେଇ ଗ୍ରାମର ଆଦିବାସୀ ଚାଷୀ ମାନଙ୍କ ଆଗ୍ରହ ଥିଲେ ହେଁ ଜଳସେଚନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନ ଥିବାରୁ ସେମାନେ ଚାଷକାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି। 

କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଯାପିତ: ଆଦିମାତା ଚାମ୍ପିୟନ୍‌

କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଯାପିତ: ଆଦିମାତା ଚାମ୍ପିୟନ୍‌

ଆନନ୍ଦପୁର,୨୦। ୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-  ଆନନ୍ଦପୁର ୩ ନମ୍ବର ଓାର୍ଡ ଡାହାଣିବଣିଆ ଖେଳପଡିଆଠାରେ ଆଦିମାତା କ୍ରିକେଟ କ୍ଲବ ଆନୁକୁଲ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

କଟା ଚାଲୁଛି, ଲାଗୁନି ନୂଆ ଗଛ

କଟା ଚାଲୁଛି, ଲାଗୁନି ନୂଆ ଗଛ

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୦ା୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାରେ ଖଣିଖାଦାନ, ଶିଳ୍ପ ପରେ ରାସ୍ତା ପାଇଁ ବହୁ ପୁରୁଣା ଓ ନାମୀଦାମୀ ଗଛ ଧରାଶାୟୀ ହୋଇସାରିଛି| 

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅପହରଣ ପରେ ବଳାତ୍କାର ମାମଲା: ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ୭, ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ୫ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୨୦।୧ - ଭଦ୍ରକ ସ୍ପେଶାଲ ଟ୍ରାକ୍‌ ଜଜ୍‌ ଜନକ ରାଉତ ଏକ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ  ଅପହରଣ ପରେ ବଳାତ୍କାର ମାମଲାର ବିଚାର କରି ଶନିବାର ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ୭ ଓ ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ୫ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌ ଦଣ୍ଡ ଶୁଣାଣି କରିଛନ୍ତି। 

ଫି’ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ଛାତ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ

ଚାନ୍ଦବାଲି, ୨୦।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକ ମତୋ ଯୁକ୍ତ ୩ କଲେଜର ଡେଭ୍‌ଲପମେଣ୍ଟ ଫି’ ବୃଦ୍ଧିକୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପ୍ରତିବାଦ କରିଛନ୍ତି। 

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୦।୧- ବାରିପଦା ସଦର ଥାନା ଅଧୀନ ବାଉରା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ୧୧ ବର୍ଷୀୟା ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।  

୮ ମାସ ପରେ ଅପହୃତା ନାବାଳିକା ଉଦ୍ଧାର

ଉଦଳା,୨୦।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ୮ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଅପହୃତା ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଉଦଳା ପୋଲିସ ଗୁଜୁରାଟରୁ ଊଦ୍ଧାର କରିଛି। ତାଙ୍କୁ ଅପହରଣ ଓ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗରେ ରାଇଦାଣ୍ଡିଆ ଗ୍ରାମର ନିର୍ମଳ ମଲ୍ଲିକଙ୍କୁ  ପୋଲିସ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି। 

‘ପିଠା’ରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ: ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ମହିଳାଙ୍କ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

‘ପିଠା’ରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ: ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ମହିଳାଙ୍କ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ବଡ଼ସାହି,୨୦ା୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-‘ପିଠା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ହାତ ତିଆରି ପିଠା ଆଣିଲେ ମିଳିବ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି । ଏପରି କଥାରେ ବିଶ୍ୱାସ କରି ବଡ଼ସାହି ବ୍ଳକ ଅଧୀନ ପଟିସାରୀ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଶନିବାର ହେଉଥିବା ‘ପିଠା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପଞ୍ଚାୟତର ୧୨/୧୩ ଏସଏଚଜି ଗ୍ରୁପର ଶତାଧିକ ମହିଳା ହାତ ତିଆରି ପିଠା ସହ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ| 

ଉନ୍ନତମାନର ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇବା ନେଇ ଆଲୋଚନା

ଉନ୍ନତମାନର ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇବା ନେଇ ଆଲୋଚନା

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୨୦।୧-ବାଲେଶ୍ୱର ରୋଟାରୀ କ୍ଲବର ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍‌ସର ବରିଷ୍ଠ ଡାକ୍ତର ଅଶୋକ କୁମାର ମହାପାତ୍ର ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ବାଲେଶ୍ୱର ରୋଟାରୀ କ୍ଲବର ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଉନ୍ନତମାନର ସେବା ଯୋଗାଇ ଚାଲିଛି। 

୭ ପ୍ରତିଭାଙ୍କୁ ମିଳିବ ‘ଜ୍ଞାନଶ୍ରୀ ପ୍ରତିଭା ସମ୍ମାନ’

୭ ପ୍ରତିଭାଙ୍କୁ ମିଳିବ ‘ଜ୍ଞାନଶ୍ରୀ ପ୍ରତିଭା ସମ୍ମାନ’

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୨୦।୧-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାର ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ସମାଜସେବୀ ସଙ୍ଗଠନ ‘ଜ୍ଞାନଶ୍ରୀ’ ପକ୍ଷରୁ ଚଳିତବର୍ଷ ‘ଜ୍ଞାନଶ୍ରୀ ପ୍ରତିଭା ସମ୍ମାନ-୨୦୧୯’ରେ ୭ଜଣ ବିଶିଷ୍ଟ ପ୍ରତିଭାମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ମନ୍ଦିର ନିକଟସ୍ଥ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରତିଭା ସମ୍ମାନ ଅଭ୍ୟର୍ଥନା କମିଟି ସଭାପତି ସୁବାସିନୀ ଜେନା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। 

ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରତିଭା ମହୋତ୍ସବ ଆରମ୍ଭ

ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରତିଭା ମହୋତ୍ସବ ଆରମ୍ଭ

ଖଇରା, ୨୦।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖଇରା ବ୍ଲକର ଅଗ୍ରଣୀ ପୂଜ୍ୟପୂଜା ସଙ୍ଗଠନ ପ୍ରତିଭା ମହୋତ୍ସବ ପ୍ରତିଯୋଗିତା, ସଭା ଓ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି।

କୁଲିଙ୍କୁ ଗ୍ରୁପ୍‌ ଡି’ ମାନ୍ୟତା ଦାବିରେ ବିକ୍ଷୋଭ

କୁଲିଙ୍କୁ ଗ୍ରୁପ୍‌ ଡି’ ମାନ୍ୟତା ଦାବିରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୧୯।୧-କୁଲିଙ୍କୁ ଗ୍ରୁପ୍‌ ଡି’ ମାନ୍ୟତା ଦାବିରେ ବାଲେଶ୍ୱର ରେଳଷ୍ଟେଶନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଲାଲ୍‌ ବରଦୀ କୁଲି ୟୁନିଅନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏନେଇ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର  ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।