Dharitri News
ବାଲେଶ୍ୱର

ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ଦିନ ବିତୁଛି

ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ଦିନ ବିତୁଛି କେନ୍ଦୁଝର, ୩।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଅଲଗା ଜାତିରେ ପ୍ରେମ ବିବାହ କରିଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଘରୁ ଅଲଗା କରିଦିଆଗଲା। ସାହି ଓ ପରିବାର ଲୋକ ଗାଁରୁ ବାହାର କରିଦେଲେ। ଫଳରେ କେନ୍ଦୁଝର ସହର ପାଖ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ଗାଁରେ ସ୍ବାମୀ ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ସୁକାନ୍ତି ପ୍ରେମ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ସେ ବଗାଳିଆ କାମ କରି ବଡ ହୋଇଛନ୍ତି। ୫ରୁ ୬ ବର୍ଷ ତଳେ ତାଙ୍କର ବିବାହ ପଣ୍ଡା ନାଏକଙ୍କ ସହିତ ହୋଇଥିଲା। ଉଭୟ ଆଦିବାସୀ ପରିବାର ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ଅଲଗା ଜାତି ହୋଇଥିବାରୁ ଘର ଓ ସାହି ଲୋକ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ଗାଁରୁ ପଳାଇ ଆସିଥିଲେ। ତୁଳସୀପୁର ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ଲୋକଙ୍କ ଘର ଜଗିବା ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ହେଲା ଆଶ୍ରିତ ଥିଲେ। ସେଠାରୁ ବାହାର କରିଦେବା ପରେ ସେମାନେ ନିରାଶ୍ରିତ ହୋଇ ତୁଳସୀପୁର ନିକଟ ଲେଭଲକ୍ରସିଂ ପାଖରେ ନୂଆ ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜକୁ ଯାଇଥିବା ରାସ୍ତାର ଏକ ପାଚେରି କଡ଼ରେ ପଲା ମାରି ଆଶ୍ରିତ ହୋଇ ରହିଥିବା କହିଛନ୍ତି। ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ହେଲା ପରିବାର ଓ ସାହି ପଡ଼ିଶାଠାରୁ ବିତାଡିତ ହୋଇ ରାସ୍ତାକଡ଼ରେ ପଲା ମାରି ସମ୍ପୃକ୍ତ ଆଦିବାସୀ ପରିବାର ରହୁଛନ୍ତି। ପ୍ରବଳ ଶୀତରେ କଅଁଳ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଧରି ଏହି ଆଦିବାସୀ ପରିବାର ରାତି କାଟୁଥିଲେ ହେଁ ପ୍ରଶାସନର ନଜର ପଡୁନାହିଁ। ମିଳୁନି ସହାୟତା। ମୂଲମଜୁରି କରି ଘର ଚଳାଉଥିବା ପଣ୍ଡା ସକାଳ ହେଲେ ଘରୁ କାମ ଅନ୍ବେଷଣରେ ବାହାରି ଯାଆନ୍ତି। ଘରେ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ସୁକାନ୍ତି ୨ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଧରି ଘରେ ରୁହନ୍ତି। ପ୍ରବଳ ଶୀତରେ ୨ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଧରି ଚଳିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇଥିବାରୁ ଏକ ଦଳିତ ଆଦିବାସୀ ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ କମ୍ବଳ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି। ଖରାରେ ପ୍ରବଳ ଗରମ ହେଉଛି। ବର୍ଷା ହେଲେ ପାଣି ପଡୁଥିବାରୁ ଅନିଦ୍ରା ହୋଇ ରହିବାକୁ ପଡୁଛି। ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ରାଶନ କାର୍ଡ ମିଳିନି। ଘର ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସରକାରୀ ସହାୟତା ସାତସପନ ହୋଇଛି। କେବଳ ସେମାନେ ନୁହନ୍ତି ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ସୁକାନ୍ତିଙ୍କ ବାପା, ମା, କୁନି ଭାଇ ଗୁରୁ (୧) ଓ ଭଉଣୀ (୫) ମଧ୍ୟ ଆଉ ଏକ ପଲା ମାରି ରହୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବଡ଼ ଭଉଣୀ ପାଠ ପଢୁନାହିଁ। ମା’ବାପା କାମ କରିବାକୁ ଗଲେ ଘରେ ଛୋଟ ଭାଇକୁ ଖେଳାବୁଲା କରାନ୍ତି। ଖାଇବାକୁ ମିଳୁନି ଦୁଇ ମୁଠା ପେଟ ପୂରା ଖାଦ୍ୟ ା ଘର କରିବାକୁ ପଇସା ନାହିଁ। କାମ ମିଳିଲେ ଘରେ ଚୁଲି ଜଳୁଛି ବୋଲି କୁହନ୍ତି। ଏ ନେଇ ରମାକାନ୍ତ ପାତ୍ର, ସଭାପତି ଦଳିତ ଆଦିବାସୀ ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚ, କେନ୍ଦୁଝର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜିକାର ସମୟରେ ଏଭଳି ସାମାଜିକ ବାଛନ୍ଦ କରାଯିବା ଏବଂ ପ୍ରଶାସନର ବାବୁମାନ ଏହି ରାସ୍ତା ଦେଇ ଯାତାୟାତ କରୁଥିଲେ ହେଁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରୁ ନ ଥିବା ଘଟଣା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖଦପୂର୍ଣ୍ଣ। ସେମାନଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କରିବା ସହ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଅଭାବରୁ ଦୟନୀୟ ଅବସ୍ଥାରେ ରହୁଥିବା ଶିଶୁଙ୍କୁ ସହାୟତା ଦେବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସେହି ରାସ୍ତା ଦେଇ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ, ନେତା, ମନ୍ତ୍ରୀ, ସଚିବ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ତଦାରଖ କରିବାକୁ କାଚ ଟେକି ଯାଉଥିଲେ ହେଁ କାହାରି ନଜର ପଡୁନାହିଁ। ସତେ ଯେପରି ମାନବିକତା ହଜିଯାଇଛି। ଏଣୁ ଯାତାୟାତ କରୁଥିବା ସହୃଦୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନଜର ପଡୁନାହିଁ। ଫଳରେ ସେମାନଙ୍କ ଦୁଃଖ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା କେବେ ଦୂରହେବ ତାହା ଦେଖିବାକୁ ସମସ୍ତେ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି।

ବାଲେଶ୍ୱର

ପରିତ୍ୟକ୍ତ କୂଅରୁ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଗଳିତ ଶବ ଉଦ୍ଧାର

ପରିତ୍ୟକ୍ତ କୂଅରୁ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଗଳିତ ଶବ ଉଦ୍ଧାର

ପାଟଣା,୨୨।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ପାଟଣା ଥାନା ସରାସକୋଲା ପଞ୍ଚାୟତର ବାଉଁଶଡିହା ମକାବନ୍ଧ ସାହିର ଏକ ପରିତ୍ୟକ୍ତ କୂଅରୁ ସୋମବାର ପାଟଣା ପୋଲିସ ଓ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ ଏକ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି।

ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓଲଟି ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ

ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓଲଟି ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ

ବାସୁଦେବପୁର,୨୨।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ ଅରଣ୍ଡୁଆ ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଏକ ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓଲଟି ପଡ଼ିଛି। ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟଜଣେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ମୃତକ ହେଲେ ବ୍ରାହ୍ମଣଗାଁ ଗ୍ରାମର ଅଭିରାମ ସେଠୀ(୫୫)।

କେନ୍ଦୁଝରରେ ଫେଲ୍‌ ମାରିଛି ବିକାଶ

କେନ୍ଦୁଝର,୨୧।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର)- କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାରେ ପ୍ରଶାସନିକ ଓ ରାଜନୈତିକ ଅବହେଳାରୁ ଜିଲାବାସୀ ଘୋର ସମସ୍ୟାରେ କାଳାତିପାତ କରୁଛନ୍ତି। ରାଜନୈତିକ ପଶାପାଲିରେ ବିକାଶ ଫେଲ୍‌ ମାରୁଛି।

ଭଙ୍ଗାଚାଳିଆରେ ଅସହାୟ ମା’ ଝିଅ

ଭଙ୍ଗାଚାଳିଆରେ ଅସହାୟ ମା’ ଝିଅ

ତିହିଡ଼ି,୨୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗରିବ ବିଧବା ବୃଦ୍ଧା ରନତ୍ମଣି କର ଓ ତାଙ୍କ ଝିଅ ରଶ୍ମିତା ଏକ ଭଙ୍ଗାଛପର ଘରେ ମୁଣ୍ଡ ଗୁଞ୍ଜି ଦିନ ବିତାଉଛନ୍ତି। ଅର୍ଥାଭାବ ଯୋଗୁ ୩ ବର୍ଷ ହେଲା ଘର ଛପର କରି ପାରି ନାହାନ୍ତି। ଗତ ଚତୁର୍ମାସ୍ୟାରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ତାଙ୍କ ଘରର କାନ୍ଥ ଭାଙ୍ଗି ପଡିଥିଲା। ବର୍ଷାପାଣି ଘର ଭିତରେ ଲହଡ଼ି ଭାଙ୍ଗିଥିଲା ।

ଏତିହ୍ୟର ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ଗବେଷଣା ଲୋଡ଼ା

ଏତିହ୍ୟର ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ଗବେଷଣା ଲୋଡ଼ା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୨୧।୧- ଏକଦା ନୌବାଣିଜ୍ୟ ପରମ୍ପରା ଭଦ୍ରକର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଏହାର ଏତିହ୍ୟ, କଳା, ସଂସ୍କୃତି ନିଆରା। ଏ ଦିଗରେ ଅଧିକ ଗବେଷଣା ହେଲେ ନୂଆ ତଥ୍ୟ ମିଳି ପାରିବ । ହଜି ଯାଉଥିବା ଐତିହ୍ୟ ଓ କଳା ସଂସ୍କୃତିର ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବା ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ ବୋଲି ଭଦ୍ରକ ଇନ୍‌ଟାକ୍‌ ଶାଖାର ୮ମ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବରେ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

କୋଇଲା ଅନ୍‌ଲୋଡିଂ ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା

ଚାନ୍ଦବାଲି,୨୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଧାମରା ବନ୍ଦରର ପ୍ରଥମ ଜେଟିରେ ରବିବାର କୋଇଲା ଅନଲୋଡିଂ ବେଳେ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି ।

ବିଲୁଆ କାମୁଡାରେ ୪ ଗୁରୁତର

ବାସୁଦେବପୁର, ୨୧।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) - ବାସୁଦେବପୁର ପୌରପାଳିକାର ଜାଫରପୁର ଓ ଗୁଆଗାଁ ଗ୍ରାମରେ ବିଲୁଆ କାମୁଡାରେ ୪ ଜଣବ୍ୟକ୍ତି ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କା, ହେଲ୍‌ପର ମୃତ୍ୟୁ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ, ୨୧।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) - ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ଥାନା ଅଧୀନସ୍ଥ ୧୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଛତାବରଛକଠାରେ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ହେଲ୍‌ପରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ଆକାଂକ୍ଷା, ବିବେକ ପ୍ରଥମ

ଆକାଂକ୍ଷା, ବିବେକ ପ୍ରଥମ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୧।୧- ବାରିପଦା କଲ୍ୟାଣୀ ମହିଳା ସମିତିରେ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳନ ଉପଲକ୍ଷେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଅନୁଷ୍ଠାନର କଳ୍ପନା ଷଡଙ୍ଗୀଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଜୁନିୟର ଦଳରେ କୌତୂକ ପୋଷାକ ଓ ସିନିୟର ଦଳରେ ଦେଶାତ୍ମବୋଧକ ସଙ୍ଗୀତ ଉପରେ ଆଧାରିତ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ଗାଁରେ ବାର୍ଷିକ କ୍ରୀଡ଼ା

ଗାଁରେ ବାର୍ଷିକ କ୍ରୀଡ଼ା

ବଡ଼ସାହି,୨୧।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ମକରପର୍ବ ଅବସରରେ ସୁହାଗପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ମୁକ୍ତେଶ୍ୱର କ୍ଲବ ସଂଘ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ୨ୟ ବାର୍ଷିକ କ୍ରୀଡା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

କିମ୍ବଦନ୍ତୀକୁ ଜୀବିତ ରଖିଛି ଭୀମ ମେଳା

କିମ୍ବଦନ୍ତୀକୁ ଜୀବିତ ରଖିଛି ଭୀମ ମେଳା

ବଡ଼ସାହି,୨୧। ୧(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡସାହି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ପାଉଁଶିଆ ଗ୍ରାମରେ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଭୀମ ମେଳା ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂହତି, ସଂସ୍କୃତି ଓ ଭାଇଚାରାକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ସହ ସାମାଜିକ ଜୀବନକୁ ସରସ ସୁନ୍ଦର କରି ଆସିଛି। ୧୯୭୮ ମସିହାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଥିବା ଏହି ମେଳା ଦୀର୍ଘ ୪୧ବର୍ଷ ଧରି ପାଳିତ ହୋଇ ହୋଇଆସୁଛି।

ପରିଚାଳନା କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଚୟନ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା: ସିଆର୍‌ସିସି ଅଟକ

ପରିଚାଳନା କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଚୟନ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା: ସିଆର୍‌ସିସି ଅଟକ

ଭୋଗରାଇ, ୨୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭୋଗରାଇ ବ୍ଲକ ଅଧିନ ସାତଗୋହଳିଆ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସ୍କୁଲ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଚୟନ ନେଇ ଗ୍ରାମରେ ଦୁଇଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି।