ବାଲେଶ୍ୱର

ଜରାଶ୍ରମରେ ବିତୁଛି ଜୀବନ

ଜରାଶ୍ରମରେ ବିତୁଛି ଜୀବନ
କେନ୍ଦୁଝର, ୩।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ସେତେବେଳେ ବୟସ ପାଖାପାଖି ୧୦୦। ସେହି ପରିଣତ ବୟସରେ ସେ ଅସହାୟ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ। ସେ ଠିକ୍‌ ଭାବରେ ଚଲାବୁଲା କରିପାରୁ ନ ଥିଲେ। ଏଣେ ତେଣେ ବୁଲୁ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଘର ଜବରଦଖଲ ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ଗୃହ ହୀନ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ। ସତେ ଯେପରି ମାନବିକତା ହଜିଗଲା। ସହାୟତାର ହାତ କେହି ବଢ଼ାଇଲେ ନାହିଁ। ମୃତ୍ୟୁ ଆଗମନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଅସହାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ଏଣେତେଣେ ବୁଲୁଥିବା ଦେଖି ତାଙ୍କର ଝିଆରୀ ତାଙ୍କୁ ସଦର ବ୍ଲକ ଆନନ୍ଦାଶ୍ରମ (ଜରାଶ୍ରମ)ରେ ଆଣି ଛାଡ଼ିଥିଲେ। ସେଠାରେ ସେ ତିନି ବର୍ଷ ହେଲା ରହୁଛନ୍ତି। ଏବେ ସେ ଶର୍ଯ୍ୟାଶାୟୀ ଥିବା ବେଳେ ଜୀବନର ଶେଷ ସମୟ ଟିକେ ଆରମରେ କଟୁଥିଲେ ହେଁ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ବିଚ୍ଛେଦ, ପଡୋଶୀ ଓ ସାହି ଲୋକଙ୍କ ତାଡନାକୁ ସେ ଭୁଲି ପାରୁନାହାନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପରି କେହି ଅସହାୟ ଜୀବନ ନ ବିତାନ୍ତୁ ବୋଲି ସେ ଭଗବାନଙ୍କ ଠାରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛନ୍ତି। ଜୀବନ ସାରା ଦୁଃଖରେ ରହି ସୁଃଖ ଖୋଜୁଥିବା ଶତାୟୁ ମହିଳା ହେଉଛନ୍ତି ସୂର୍ଯ୍ୟମଣୀ। ଘର କେନ୍ଦୁଝର ସହର ବିରବରପୁର ପାଟଣା କଂସାରୀ ସାହି। ୧୯୧୪ରେ ବାଲ୍ୟ ସୂର୍ଯ୍ୟମଣୀ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର ୧୩ ବର୍ଷରେ ଇନ୍ଦ୍ରମଣୀ ସାହୁଙ୍କ ବିବାହ କରି ସେ ପାରିବାରିକ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ୪ ଝିଅ ଓ ୨ ପୁଅ ଥିଲେ। ଏଣୁ ଅଭାବ ସତ୍ତ୍ୱେ ବେଶ ଖୁସିରେ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟରେ ଚଳୁଥିଲେ। ତେଣେ ସାବତ ଶାଶୁଙ୍କ ନିର୍ଯାତନାକୁ ମୁଣ୍ଡପୋତି ସହ୍ୟକରି ପରିବାର ଚଳାଇ ଆସୁଥିଲେ ବୋଲି କେତେକ ଲୋକ କହନ୍ତି। ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଫଳରେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁଃଖର ପାହାଡ଼ ଠିଆ ହୋଇଥିଲା। ତଥାପି ଜୀବନ ଯୁଦ୍ଧରେ ସେ ହାରି ନ ଥିଲେ। ୬ ଶିଶୁଙ୍କୁ ନେଇ ନିଜେ କଷ୍ଟ କରି ଭରଣପୋଷଣ କରିଆସିଥିଲେ। ବହୁ କଷ୍ଟକରି ତାଙ୍କ ୪ ଝିଅଙ୍କର ବାହାଘର କରାଇଥିଲେ। ସେ ବଜାରରେ ମଟର ବିକି ଚଳୁଥିଲେ। ସେତିକିରେ ତାଙ୍କର ଦୁଃଖ ସରି ନ ଥିଲା। ପିଲାମାନେ ବଡ଼ ହେଲେ ଦୁଃଖ ଦୂର ହେବ ଏହି ଆଶାରେ ପରିବାରର ଜୀବନ ଗାଡ଼ିକୁ ଆଗେଇ ନେଇଥିଲେ। ବଡ଼ ପୁଅ ୪୦ ବର୍ଷରେ ହଠାତ କ୍ୟାନସରରେ ପୀଡିତ ହୋଇ ଆରପାରିକୁ ଚାଲିଗଲେ। ସାନ ପୁଅ ୩୦ ବର୍ଷରେ ରାସ୍ତା ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜୀବନ ହାରିଲେ। ଏହିଭଳି ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଘଟଣା ତାଙ୍କୁ ବ୍ୟଥିତ କରିଥିଲା। ସ୍ବାମୀ ଓ ପୁଅଙ୍କୁ ହରାଇ ସେ ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଥିଲେ ହେଁ ବଞ୍ଚିବାର ସଂଗ୍ରାମ ଜାରି ରଖିଥିଲେ। ସରକାରଙ୍କ ୨୫ କିଲୋ ଚାଉଳ ଓ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ଭତ୍ତା ହିଁ ତାଙ୍କର ସାହା ଭରସା ଥିଲା। ଏପରି କି ସହାୟତାର ହାତ କେହି ବଢାଇବା ବଦଳରେ ଜଣେ ପଡୋଶୀ ତାଙ୍କର ବାସଗୃହ ଖଣ୍ଡକକୁ ଜବରଦଖଲ କରି ସେଥିରୁ ତଡ଼ିଦେବା ଦୁଃଖଦ ଘଟଣାକୁ ଏବେ ମଧ୍ୟ ସେ ଭୁଲି ପାରିନାହାନ୍ତି। ଏହି ସଂସ୍ଥାର ମୁଖ୍ୟ ସେବତୀ ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତେ ମାନବିକତା ଦୃଷ୍ଟି କୋଣରୁ ଅସହାୟଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ତେବେ ଘରଠାରୁ ପ୍ରତାଡ଼ିତ ହୋଇ ଅଲଗା ହୋଇଯାଉଥିବା ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଆନନ୍ଦାଶ୍ରମ ହେଉଛି ନୂଆ ଘର। ଏଣୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆର୍ଥିକ ସ୍ବଚ୍ଛଳ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଏଭଳି ଜଣେ ଜଣେ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସହାୟତାର ହାତ ବଢାଇଲେ କେହି ଅସହାୟ ହୋଇ ରହିବେ ନାହିଁ। ଏହା ମାନବଧର୍ମ ପାଳନ ହୋଇ ପାରିବ ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି।
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ପୋଖରୀରେ ପଡ଼ି ଶ୍ରମିକ ମୃତ

ପୋଖରୀରେ ପଡ଼ି ଶ୍ରମିକ ମୃତ

ପଦ୍ମପୁର, ୧୩।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାଜଘରପୋଖରୀ ପଞ୍ଚାୟତ ବଡ଼ମଛୁଆଘାଇ ଗ୍ରାମରେ କାମ କରିବାକୁ ଆସିଥିବା ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ପୋଖରୀରେ ପଡ଼ି ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ମୃତ ଶ୍ରମିକ ହେଲେ  ବାଲେଶ୍ୱର ମହୁଡୁମା ଥାନା ଅଧୀନ ରାଇବଣିଆ ଅଞ୍ଚଳର ଗୁରୁଡା ମୁର୍ମୁ। 4444

ଧାନଗଦା ଜଳିଗଲା: ୪୦ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ ନଷ୍ଟ

ପଦ୍ମପୁର, ୧୩।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଭଦ୍ରକ ବ୍ଲକ ସାହାଡ଼ା-ହରିଜନ ସାହିର ସୁବ୍ରତ  ଜେନାଙ୍କ ଧାନଗଦାରେ ନିଅଁା ଲାଗି ୪୦ କୁଇଣ୍ଟାଲରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଧାନ ପୋଡ଼ି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି।

କୋଇଲା ବୋଝେଇ ଗାଡ଼ି ଜବତ

ଧାମନଗର, ୧୩।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ଥାନା ପୋଲିସ ଶେଣ୍ଢପୁର ଛକ ନିକଟରୁ କୋଇଲା ବୋଝେଇ ଏକ ପିକ୍‌ଅପ ଭ୍ୟାନ୍‌ ଜବତ କରିଛି।  ପାଟ୍ରୋଲିଂ ସମୟରେ ପୋଲିସ କୋଇଲା ବୋଝେଇ ଭ୍ୟାନ୍‌କୁ ଅଟକାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ବେଳେ ଗାଡ଼ି ଯାଜପୁର ଆଡ଼କୁ ଦ୍ରୁତଗତିରେ ପଳାଇ ଯାଉଥିଲା। 

ଓମ୍‌ଫେଡ ଟ୍ୟାଙ୍କର ଅଟକାଇଲେ ଚାଷୀ

ଓମ୍‌ଫେଡ ଟ୍ୟାଙ୍କର ଅଟକାଇଲେ ଚାଷୀ

ଚାନ୍ଦବାଲି, ୧୩।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକ ମତୋ ବଜାରଠାରେ ଗୁରୁବାର କ୍ଷୀର ନେଇ ଯାଉଥିବା ଏକ ଓମ୍‌ଫେଡ ଟ୍ୟାଙ୍କରକୁ କେତେକ ଦୁଗ୍ଧଚାଷୀ ଅଟକ ରଖିଥିଲେ। ଗତ ମାସରେ ୨ ଦିନର କ୍ଷୀର ଟଙ୍କା କଟାଣକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଚାଷୀମାନେ ଗୁରୁବାର ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୭ଟା ବେଳେ ଏହି ଗାଡ଼ିକୁ ଅଟକାଇଥିଲେ। ଖବର ପାଇ ଓମ୍‌ଫେଡ୍‌ର ଜିଲା କର୍ମଚାରୀ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ରାଉତ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। 

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଭଲିବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ : ସେମିଫାଇନାଲରେ ସଦର, ରେମୁଣା, ଭୋଗରାଇ, ଜଳେଶ୍ୱର

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଭଲିବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ : ସେମିଫାଇନାଲରେ ସଦର, ରେମୁଣା, ଭୋଗରାଇ, ଜଳେଶ୍ୱର

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୩।୧୨- ବାଲେଶ୍ୱର ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ୍‌ ପଡ଼ିଆରେ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଭଲିବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟାରେ ସଦର ବିଧାୟକ ଜୀବନ ପ୍ରଦୀପ ଦାଶ ଏବଂ ଜିଲାପାଳ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ରାଉତ ମିଳିତ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ୧୨ଟି ବ୍ଲକର ଚାମ୍ପୟନ ଟିମ୍‌ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ସଦର, ରେମୁଣା, ଭୋଗରାଇ, ଜଳେଶ୍ୱର ଭଲିବଲ ଟିମ୍‌ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି।

ପ୍ରାଦେଶିକ, କ୍ଷେତ୍ରୀୟ ଖେଳକୁଦ ସମାରୋହ

ପ୍ରାଦେଶିକ, କ୍ଷେତ୍ରୀୟ ଖେଳକୁଦ ସମାରୋହ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୩।୧୨- ବିଦ୍ୟାଭାରତୀ ଶିକ୍ଷାବିକାଶ ସମିତି ଓଡ଼ିଶାଙ୍କ ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ୩୧ତମ ତ୍ରିଦିବସୀୟ ପ୍ରାଦେଶିକ ଖେଳକୁଦ ସମାରୋହ ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବାଲେଶ୍ୱର ମାଣିଖମ୍ବ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିର ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପରମିଟ୍‌ ପଡ଼ିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଥମ ଦିବସୀୟ ଖେଳକୁ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଉପଜିଲା ଆରକ୍ଷୀ ଅଧୀକ୍ଷକ ସୁଶ୍ରୀ ମନୋବ୍ରତା ଶତ୍‌ପଥୀ ଯୋଗଦେଇ ଶୁଭ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରି କ୍ରୀଡ଼ା ସମସ୍ତଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କହିଥିଲେ।

ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ ଘଟଣା : ୫ ଗିରଫ

ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ ଘଟଣା : ୫ ଗିରଫ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ, ୧୩।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ଥାନା ଅଧୀନ ପାଟୁଳି ପଞ୍ଚାୟତ ମୋବାରକପୁର ଗ୍ରାମରେ ଏକ ସରକାରୀ ଜାଗାରେ ଧାନ ଖଳା କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ବୁଧବାର ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ଘଟିଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ଗୁରୁବାର ଉଭୟ ପକ୍ଷର ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। 

ଜେନେରେଟର ଫାଟି ଯୁବକ ମୃତ

ଜେନେରେଟର ଫାଟି ଯୁବକ ମୃତ

ବାସୁଦେବପୁର, ୧୩।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଜେନେରେଟର ଫାଟିବାରୁ ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ ଇରମ ଗ୍ରାମର କଟିଆ ଖିଲାର(୪୫)ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। 

ତିହିଡିରେ ଖୋଲିଲା ଧାନସଂଗ୍ରହ କେନ୍ଦ୍ର

ତିହିଡିରେ ଖୋଲିଲା ଧାନସଂଗ୍ରହ କେନ୍ଦ୍ର

ତିହିଡି, ୧୩।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଜାମଯୋଡି ସେବା ସମବାୟ ସମିତିରେ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବହ୍ନରେ ସରକାରୀ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିଛି।

ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିର୍ମାଣକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମୁହାଁମୁହିଁ: ଜଣେ ମୃତ, ୫ଗୁରୁତର

ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିର୍ମାଣକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମୁହାଁମୁହିଁ: ଜଣେ ମୃତ, ୫ଗୁରୁତର

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୧୩।୧୨: ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ରାମ ନବମୀ ବେତଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିନସ୍ଥ ଗୋହିରାଣୀ ଗାଁରେ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିର୍ମାଣକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତିl

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ଫର୍ନିଚର ଦୋକାନ

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ଫର୍ନିଚର ଦୋକାନ

ତିହିଡି, ୧୩।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡି ବଜାରସ୍ଥିତ ପୁରୁଣା ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୃହ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ଫର୍ନିଚର ଦୋକାନରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ଦୋକାନଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜଳିଯାଇଛି।

ଚୋରାମଦ ବେପାରୀଙ୍କୁ ଛେଚିଲେ ମହିଳା

ବାସୁଦେବପୁର, ୧୩।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ପୌରପାଳିକାର ଭୈରବପୁର ଗ୍ରାମରେ ଚୋରାମଦ ଓ ନିଶା କାରବାର ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଗାଁ ରେ ନିଶା କାରବାର ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି।