ବାଲେଶ୍ୱର

କୁଳ ବେଉସାକୁ ନେଇ ଅସହାୟ ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତି

କୁଳ ବେଉସାକୁ ନେଇ  ଅସହାୟ ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତି
ଖନ୍ତାପଡ଼ା,୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପୁରୁଣା କୁଳ ବେଉସା ‘କୁମ୍ଭାର ବୃତ୍ତି’କୁ ଏଯାଏ ଛାଡି ପାରି ନାହାନ୍ତି ଏକ ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତି। ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟର ଅସହାୟତା ଭିତରେ ଆଜି ବି ସେମାନେ ପେଟ ପୋଷିବାକୁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି। ମାଟିରେ ତିଆରି ହେଉଥିବା ସାମଗ୍ରୀର ଚାହିଦା ନ ଥିଲେ ବି ବକଳ୍ପ ପନ୍ଥା ନ ପାଇ ବଂଶାନୁକ୍ରମିକ ବୃତ୍ତିକୁ ଭରସା କରି ୬ ପ୍ରାଣୀ କୁଟୁମ୍ବ ପୋଷୁୁଛନ୍ତି। କୁମ୍ଭାର ଚକ ଘୂରାଇ ସେମାନେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ମାଟିପାତ୍ରକୁ ବିକି ଯେନତେନ ପ୍ରକାରେ ପେଟ ପାଇଁ ମୁଠାଏ ଦାନା ଯୋଗାଡ କରୁଛନ୍ତି। ସରକାରୀ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଅଭାବରୁ ପାରମ୍ପରିକ ବୃତ୍ତି କ୍ରମେ ବୁଡି ଯାଉଥିବାରୁ ସେମାନେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଲକ ପଥରପେଣ୍ଠ ପଞ୍ଚାୟତ ତାହାରପୁର ଗ୍ରାମରେ କମଳାକାନ୍ତ ରଣା (୬୭)ଙ୍କ ଘର। ସ୍ତ୍ରୀ ପୂଣ୍ଣିମା ତାଙ୍କୁ କାମରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ୩୫ ବର୍ଷର ରୋଜଗାରିଆ ପୁଅ ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବା ପରେ ପରିବାରର ସବୁ ବୋଝ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଲଦି ହୋଇପଡ଼ିଛି । ବୋହୂ ଓ ୩ ନାତିଙ୍କୁ ସ୍ବଳ୍ପ ରୋଜଗାରରେ ସେମାନେ ବହୁ କଷ୍ଟରେ ଭରଣ ପୋଷଣ କରୁଛନ୍ତି। ଦୀର୍ଘ ୫୦ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ଦମ୍ପତି ହାତରେ ଚକ ବୁଲାଇ ମାଟି କାମ କରୁଥିଲେ ବି ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ଟଙ୍କାଟିଏ ବି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ପାଇନାହାନ୍ତି। ମନରେ କାମ କରିବାର ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସକୁ ନେଇ ସେମାନେ ଦିନ ବିତାଉଥିବା କହିିଛନ୍ତି ା କମଳାକାନ୍ତ କହନ୍ତି, ବୟସ ଅଧିକ ହେବାରୁ ସେ ତିଆରି କରୁଥିବା ମାଟି ଦୀପ, କଳସ, ମାଠିଆ, ହାତୀ, ଘୋଡ଼ା ଆଦି ପୂଜା ଉପକରଣ ବାହାର ବଜାରକୁ ନେଇ ଯାଇପାରୁ ନାହାନ୍ତି ା କେବଳ ପାଖରେ ଥିବା ବାହାନଗା ବାରିକପୁର ସାପ୍ତାହିକ ହାଟକୁ ଯାଇ ଏହାକୁ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି। ଏବେ ବଜାରରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଦ୍ରବ୍ୟର ଚାହିଦା ବଢିବାରୁ ଲୋକେ ମାଟିତିଆରି ଉପକରଣ କିଣିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରୁନାହାନ୍ତି ା ଉପଯୁକ୍ତ ବଜାର ସୁବିଧା ଅଭାବରୁ ଅନେକେ ଏହି କୁଳ ବେଉସାକୁ ଛାଡି ସାରିଲେଣି। ଆମଭଳି ଦୁଃଖୀ ପରିବାରକୁ ସରକାର ସହାୟତା ଯୋଗାଇଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲିୁ ବୃଦ୍ଧା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା କହିିଛନ୍ତି ା ଏହି ଅସହାୟ ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ବାହାନଗା ବ୍ଲକ୍‌ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ ଉମାକାନ୍ତ ନାୟକଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ କହିଛନ୍ତି, ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ରହିଛି। କୁଳ ବେଉସାକୁ ଆପଣେଇ ଥିବା ଏହି ବୃଦ୍ଧା ଦମ୍ପତି ଆବେଦନ କଲେ ସରକାରୀ ସହାୟତା ସହିତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇପାରିବ।
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ଭୁଶୁଡିଲା ୧୦୦ ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ଗଛ: ନୀଳଗିରି-ପଞ୍ଚଲିଙ୍ଗେଶ୍ୱର ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ଭୁଶୁଡିଲା ୧୦୦ ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ଗଛ: ନୀଳଗିରି-ପଞ୍ଚଲିଙ୍ଗେଶ୍ୱର ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ସଜନାଗଡ଼, ୨୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରିଠାରେ ବୁଧବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରରୁ ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଚାଷଜମି ପାଣିରେ ବୁଡ଼ି ରହିଛି। ନୀଳଗିରି ପଞ୍ଚଲିଙ୍ଗେଶ୍ୱରକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତା ଦାଶରଥିପୁରଠାରେ ଶହେ ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପୁରୁଣା ତେନ୍ତୁଳିଗଛ ପଡ଼ିରହିଥିବାରୁ ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଗତ ରାତିଠାରୁ ଅଟକି ରହିଥିଲେ। 

ବାଲେଶ୍ୱର ଟାଉନ ବିଜେଡ଼ି ମହିଳା କମିଟି ବୈଠକ

ବାଲେଶ୍ୱର ଟାଉନ ବିଜେଡ଼ି ମହିଳା କମିଟି ବୈଠକ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୨୦।୯-ବାଲେଶ୍ୱର ପୌରପରିଷଦ ୨୮ନଂ. ୱାର୍ଡ଼ରେ ବାଲେଶ୍ୱର ଟାଉନ ବିଜୁ ମହିଳା ଜନତା ଦଳର ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଟାଉନ ମହିଳା ସଭାପତି ରଞ୍ଜିତା ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷ ଆଲୋକ କୁମାର ସାହୁ ଯୋଗଦେଇ ବାଲେଶ୍ୱର ସହରରେ ବିଜେଡ଼ି ମହିଳା ସଙ୍ଗଠନକୁ କିପରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସଙ୍ଗଠିତ କରିହେବ  ସେନେଇ ବକ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। 

ବାଜପେୟୀଜୀଙ୍କ ସମ୍ମାନାର୍ଥେ ଚିକିତ୍ସା ଶିବିର

ବାଜପେୟୀଜୀଙ୍କ ସମ୍ମାନାର୍ଥେ ଚିକିତ୍ସା ଶିବିର

ସଜନାଗଡ଼, ୨୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବର୍ଗତ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ସମ୍ମାନାର୍ଥେ ନୀଳଗିରି ନିକଟସ୍ଥ ଧୋବଶିଳା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତଠାରେ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଚିକିତ୍ସା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। 

ଭୋଟର ସଚେତନତା କର୍ମଶାଳା

ଭୋଟର ସଚେତନତା କର୍ମଶାଳା

ଉଦଳା,୨୦।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଉଦଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଜାତୀୟ ସେବା ଯୋଜନା, ଯୁବ ରେଡକ୍ରସ୍‌ ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଏକ ଭୋଟର ସଚେତନତା କର୍ମଶାଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି 

‘ଯୁବ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ଗୁଣର ବିକାଶ କର’

‘ଯୁବ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ଗୁଣର ବିକାଶ କର’

ଖୁଣ୍ଟା,୨୦।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.) -ସ୍ଥାନୀୟ ଖୁଣ୍ଟା ଡିଗ୍ରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ସଭା ଗୃହରେ  ‘ମୁଁ ହୀରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।  କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ର ନୋଡାଲ ଅଫିସର ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ନାୟକଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଉପବାଚସ୍ପତି ସାନନ୍ଦ ମାର୍ଣ୍ଡି ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

 ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ

ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ

ବଡ଼ସାହି,୨୦ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଖେଳନା କିଣା ଦୁର୍ନିତୀକୁ ନେଇ ଅଲ ଓଡିଶା ଅଙ୍ଗନୱାଡି ୱାକର୍ସ ଆସୋସିଏସନ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ସିଡିପିଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ କର୍ମୀମାନେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି।

ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର

ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୦।୯-ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ରାଜ୍ୟ  ଯୁବ କଲ୍ୟାଣ  ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ବାରିପଦା ସ୍ଥିତ ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥାର ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ, କେଉଁଝର, ବାଲେଶ୍ୱର, ଭଦ୍ରକ ଏବଂ ଯାଜପୁର ଜିଲାର ଏକ ତାଲିମ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ମୃତ

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ମୃତ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ୨୦।୯- ବାଲେଶ୍ୱର ସହଦେବଖୁଣ୍ଟା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୬୦ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ବାରୁଣି ପୋଲ ନିକଟରେ ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧ଟା ୪୦ରେ ଏକ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିବା ବସ୍‌ ପଛପଟୁ ପିଟି ହୋଇଥିଲା। 

ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତରକୁ ବିରୋଧ: ଭୋଟ ବର୍ଜନ କରିବେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତରକୁ ବିରୋଧ: ଭୋଟ ବର୍ଜନ କରିବେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ରୂପ୍‌ସା, ୨୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ସଦର ବ୍ଲକ ରସଲପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ଉଲାଡ଼ି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଥିବା ୧୦ନଂ. ବୁଥ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତରକୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସରପଞ୍ଚ ସୁବେଶ ନାୟକ, ସମିତିସଭ୍ୟା ବାସନ୍ତୀ ପାଣି, ଗ୍ରାମବାସୀ ଭଗବାନ ନାୟକ, ରନତ୍ାକର ଦଳେଇ, ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ସିଂ, ସୂର୍ଯ୍ୟକାନ୍ତ ମାଝି ଓ ଧନଞ୍ଜୟ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ସମେତ ଶତାଧିକ ଭୋଟର ଜିଲାପାଳ, ଉପଜିଲାପାଳ ଓ ବିଡିଓଙ୍କୁୁ ଲିଖିତ ଭାବେ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଏହି ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରା ନ ଯିବା ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରା ନ ଗଲେ ଆସନ୍ତା ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନରେ ଉଲାଡ଼ି ଓ ଗୋବିନ୍ଦପୁର ଗ୍ରାମବାସୀ ଭୋଟ ବର୍ଜନ କରିବେ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସଚେତନତା କର୍ମଶାଳା

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସଚେତନତା କର୍ମଶାଳା

ବାହାନଗା, ୨୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଲକ କୋଚିଆକୁଇଲି ପଞ୍ଚାୟତ ପାଟଣା ଗ୍ରାମର ଥିବା ଚୈତନ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ୟୁପି ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସଚେତନତା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଙ୍ଗଠନ ଜଗନ୍ନାଥ ସେବା ସଂସ୍ଥା ଓ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନାବାର୍ଡର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଏହି ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ଶିକ୍ଷକସଂଘର ପଥପ୍ରାନ୍ତ ସଭା

ଶିକ୍ଷକସଂଘର ପଥପ୍ରାନ୍ତ ସଭା

ବସ୍ତା,୨୦।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ବସ୍ତା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସାହାଡ଼ା ହାଟପଡ଼ିଆରେ ଓଡ଼ିଶା ସ୍କୁଲ କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ପଥପ୍ରାନ୍ତ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପଥଦୁର୍ଗା ସଂସ୍କୃତ କଲେଜର ଅଧ୍ୟାପକ ସଦାନନ୍ଦ ଦିକ୍ଷୀତଙ୍କ ପରିଚାଳନାରେ ଜଗନ୍ନାଥ ଜୀଉ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଚାଳନା କମିଟିର ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଦାସ, ଶିକ୍ଷକ ନେତା ରମେଶ ନାୟକ, ମନ୍ମଥ ସେନାପତି, ଗଜେନ୍ଦ୍ର ସାହୁ, ଅଶୋକକୁମାର ଖଟୁଆ ପ୍ରମୁଖ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ସହିତ ସରକାରଙ୍କ ଶିକ୍ଷକମାରଣ ନୀତିକୁ ତୀବ୍ର ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲ। 

ମହିଳାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ମହିଳାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ବସ୍ତା,୨୦।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସିଂଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ନାବରା ପଞ୍ଚାୟତ ଜମାଳପୁର ଗାଁର ଜ୍ୟୋତିରେଖା ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ମହିଳା ଫାଶୀ ଦେଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି।  ତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ପାଇଖାନା ଭିତରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା।