ବାଣିଜ୍ୟ |

ଓଡିଶାରେ ୩ ଲକ୍ଷ ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ

ଓଡିଶାରେ ୩ ଲକ୍ଷ ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ
ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୩-୧(ବ୍ୟୁରୋ) ଓଡିଶାରେ ପ୍ରାୟ ୩ ଲକ୍ଷ ଅଣୁ କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ(ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ) ସଂସ୍ଥା ରହିଛି। ଏଗୁଡିକର ଉନ୍ନତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା ଏବଂ ଉତ୍ପାଦିତ ସାମଗ୍ରୀର ବଜାର ସୁବିଧା କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ ମେଳା ଆୟୋଜନ କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ପବ୍ଲିକ୍‌ ପ୍ରୋକ୍ୟୁରମେଣ୍ଟ ପଲିସି ୨୦୧୨ ଅନୁସାରେ ରହିଥିବା ନିୟମକୁ ଖୋଦ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ପାଳନ କରୁ ନାହାନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ ୟୁନିଟ୍‌ଗୁଡିକ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରୁଛନ୍ତି। ବୁଧବାର ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ- ଡେଭ୍‌ଲପ୍‌ମେଣ୍ଟ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ‘ପବ୍ଲିକ୍‌ ପ୍ରୋକ୍ୟୁର୍‌ମେଣ୍ଟ ପଲିସି, ଗଭର୍ନମେଣ୍ଟ ଇ-ମାର୍କେଟ୍‌ପ୍ଲେସ୍‌(ଜେମ୍‌) ଆଣ୍ଡ୍‌ ପ୍ୟାକେଜିଙ୍ଗ୍‌ ଫର୍‌ ଏକ୍ସପୋର୍ଟ’ ଶୀର୍ଷକ ଏକ ଜାତୀୟ କର୍ମଶାଳାରେ ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ଏଭଳି କହିଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସେମ୍ବ୍ଲି ଅଫ୍‌ ସ୍ମଲ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍‌ ମିଡିୟମ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜ୍‌ (ଓସ୍‌ମେଇ)ର ମହାସଚିବ ସାତ୍ୱିକ ସ୍ବାଇଁ କହିଛନ୍ତି, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅଦି ବେସିରେ ବାର୍ଷିକ ମାତ୍ର ୩ରୁ୪% ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ ଉତ୍ପଦା କ୍ରୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଦରକାର। ଏହି ଅବସରରେ ରାଜ୍ୟ ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ ସାମଲ ଏବଂ ସଚିବ ଏଲ୍‌ଏନ୍‌ ଗୁପ୍ତା ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏଠାରେ ୟୁନିଟ୍‌ଗୁଡିକୁ ଜେମ୍‌ରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହେବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ସେହିପରି କ୍ୱାଲିଟି କାଉନ୍‌ସିଲ୍‌ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଠାରୁ ଜିରୋ ଡିଫେକ୍ଟ ଆଣ୍ଡ୍‌ ଜିରୋ ଇଫେକ୍ଟ(ଜେଡ୍‌) ମାନ୍ୟତା ପାଇବା ସକାଶେ ଆବେଦନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ଯେଉଁ ୟୁନିଟ୍‌ର ଉତ୍ପାଦ ଓ ସେବା ଯେତେ ଉନ୍ନତ ତାହାକୁ ସେହି ଅନୁସାରେ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି ବୋଲି ଗୁପ୍ତା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ରପ୍ତାନୀ କ୍ଷତ୍ରରେ ଏହା ସହାୟ ହେବ। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନାଲ୍‌କୋର ଜିଏମ୍‌( ମ୍ୟାଟେରିଆଲ୍‌) ଆର୍‌.ଏନ୍‌ ମହାପାତ୍ର, ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇଡିଆଇ କଟକର ଡେପୁଟି ଡାଇରେକ୍ଟର ଇନ୍‌ଚାର୍ଜ ଏସ୍‌.କେ ସାହୁ, ଡେପୁଟି ଡାଇରେକ୍ଟର ପି. ସାହୁ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।
All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ଡିସେମ୍ବର ୧୫ରୁ ଟ୍ରେନ-୧୮ ଚାଲିବ

ଡିସେମ୍ବର ୧୫ରୁ ଟ୍ରେନ-୧୮ ଚାଲିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୧୧: ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଇଞ୍ଜିନବିହୀନ ସେମି ହାଇସ୍ପିଡ୍‌ ଟ୍ରେନ କୁହାଯାଉଥିବା ଟ୍ରେନ-୧୮ ଡିସେମ୍ବର ୧୫ରୁ ଚଳାଚଳ କରିବ ବୋଲି ରେଲଓ୍ବେର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଆର୍‌ବିଆଇର ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ; ଋଣ ଦେବାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ମିଳିବ ୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି

ଆର୍‌ବିଆଇର ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ; ଋଣ ଦେବାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ମିଳିବ ୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୧୧: କ୍ୟାପିଟାଲ ରିଜର୍ଭ ରେସିଓକୁ କୋହଳ କରିବା ଲାଗି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ) ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୋର୍ଡ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। 

୭ଟି ବିମାନ ବିକିବ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ

୭ଟି ବିମାନ ବିକିବ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ

ମୁମ୍ବାଇ,୨୧-୧୧: ଋଣବୁଡି ରହିଥଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବିମାନ କମ୍ପାନୀ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଆର୍ଥିକ ବୋଝକୁ ହାଲ୍‌କା କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ୭ଟି ବିମାନକୁ ବିକ୍ରି କରିବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। 

ପାନ୍‌ ଆବେଦନରେ ପିତାଙ୍କ ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ

ପାନ୍‌ ଆବେଦନରେ ପିତାଙ୍କ ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୧୧: ପରିବାରରେ କେବଳ ମା’ ଏକମାତ୍ର ଅଭିଭାବକ ହୋଇଥିଲେ ପାନ୍‌ ଆବେଦନ ବେଳେ ପିତାଙ୍କ ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ ବୋଲି ମଙ୍ଗଳବାର ଆୟକର ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି।

କେନ୍ଦ୍ରକୁ ୨.୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଦେଇଛି ଆର୍‌ବିଆଇ

କେନ୍ଦ୍ରକୁ ୨.୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଦେଇଛି ଆର୍‌ବିଆଇ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୧୧: ଗତ ୫ ବର୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ) ଲାଭାଂଶ ବାବଦରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ୨.୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛି। ଏହା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଆୟର ୭୫% ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ବଢ଼ିବ ଟିଭି, ହୋମ୍‌ ଆପ୍ଲାଏନ୍ସ ଦାମ୍‌

ବଢ଼ିବ ଟିଭି, ହୋମ୍‌ ଆପ୍ଲାଏନ୍ସ ଦାମ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୧୧: ଟିଭି ଏବଂ ହୋମ୍‌ ଆପ୍ଲାଏନ୍ସଗୁଡିକର ଦାମ୍‌ ଖୁବଶୀଘ୍ର ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢ଼ିବାକୁ ଯାଉଛି। ଡଲାର ମୁକାବିଲାରେ ଟଙ୍କା ଦୁର୍ବଳ ହେବା, ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା ପ୍ରିମିୟମ ଫ୍ରିଜ୍‌ ଏବଂ ଓ୍ବାଶିିଂ ମେଶିନ ଭଳି ହୋମ୍‌ ଆପ୍ଲାଏନ୍ସ ଉପରେ ସୀମା ଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁ କମ୍ପାନୀମାନେ ଦାମ୍‌ ବଢ଼ାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି। ଅକ୍ଟୋବରରୁ ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ିବାର ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଫେଷ୍ଟିଭ ସିଜନ୍‌କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହାକୁ ସେମାନେ ସାମୟିକ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲେ। 

ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢିର ଜାଓ୍ବା ମୋଟର ସାଇକେଲ

ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢିର ଜାଓ୍ବା ମୋଟର ସାଇକେଲ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧୧: କ୍ଲାସିକ ଲିଜେଣ୍ଡ୍‌ସ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ ପକ୍ଷରୁ ଜାଓ୍ବା ମୋଟର ସାଇକେଲର ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢୀକୁ ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ କରାଯାଇଇଛି। ଜାଓ୍ବା ଓ ଜାଓ୍ବା ଫର୍ଟି ଟୁ ଭଳି ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ଏହା ଉପଲବ୍ଧ। 

‘ରାଡ଼ୋ’ ଆଣିଲା ନୂଆ ୨୦୧୮ କଲେକ୍ସନ

‘ରାଡ଼ୋ’ ଆଣିଲା ନୂଆ ୨୦୧୮ କଲେକ୍ସନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧୧: ସ୍ବିସ ଓ୍ବାଚ୍‌ ବ୍ରାଣ୍ଡ ‘ରାଡ଼ୋ’ବଜାରକୁ ନୂଆ ୨୦୧୮ ଓ୍ବେଡିଂ କଲେକ୍ସନ ଆଣିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଏସ୍‌ପ୍ଲାନେଡ୍‌ ଓ୍ବାନ୍‌ ମଲସ୍ଥିତ କମଲ୍‌ଓ୍ବାଚ ଷ୍ଟୋରରେ ରାଡ଼ୋର ବ୍ରାଣ୍ଡ ଆମ୍ବାସାଡର ତଥା ଅଭିନେତ୍ରୀ ଲିସା ରାଏ ଏହାର ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିଲେ। 

ପୋଷଣମୁକ୍ତ ସମାଜଗଠନ ଲାଗି ଓଏଲ୍‌ଏମ୍‌ର ଗୁରୁତ୍ୱ

ପୋଷଣମୁକ୍ତ ସମାଜଗଠନ ଲାଗି ଓଏଲ୍‌ଏମ୍‌ର ଗୁରୁତ୍ୱ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧୧: କୁପୋଷଣମୁକ୍ତ ସମାଜ ଗଠନକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଅପପୁଷ୍ଟିର ହ୍ରାସ ଲାଗି ଓଡିଶା ଲାଇଭଲିହୁଡ ମିଶନ(ଓଏଲ୍‌ଏମ୍‌) ପକ୍ଷରୁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ଅପପୁଷ୍ଟି ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଯିବା ସହ ଉପଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରାଯାଇଛି। 

ହିରୋ ମୋଟୋକର୍ପ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ଡକ୍ଟରେଟ୍‌

ହିରୋ ମୋଟୋକର୍ପ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ଡକ୍ଟରେଟ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧୧: ହିରୋ ମୋଟୋକର୍ପ ଲିମିଟେଡର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ,ଏମ୍‌ଡି ତଥା ସିଇଓ ପଓ୍ବନ ମୁଞ୍ଜଲଙ୍କୁ କୁରୁକ୍ଷେତ୍ର ନ୍ୟାଶନାଲ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ୧୬ତମ ସମାବର୍ତ୍ତନ ଉତ୍ସବରେ ସମ୍ମାନସୂଚକ ଡକ୍ଟରେଟ୍‌ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। 

 ହିରୋର ଡେଷ୍ଟିନି ସ୍କୁଟର

ହିରୋର ଡେଷ୍ଟିନି ସ୍କୁଟର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧୧:ହିରୋ ମୋଟୋକର୍ପ ପକ୍ଷରୁ ବଜାରକୁ ଆସିଛି ନୂଆ ୧୨୫ ସିସି ସ୍କୁଟର ଡେଷ୍ଟିନିି। ପ୍ରିମିୟମ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ନଜରରେ ରଖି କମ୍ପାନୀ ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ଏହା ଦୁଇ ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ଉପଲବ୍ଧ। 

ଜାଗୁଆର୍‌ ଏଫ୍‌-ପେସ୍‌  ଇଞ୍ଜିନିୟମ

ଜାଗୁଆର୍‌ ଏଫ୍‌-ପେସ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟମ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧୧:ଜାଗୁଆର୍‌ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ରୋଭର ବଜାରକୁ ନୂଆ ଏଫ୍‌ପେସ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟମ୍‌ ବଜାରକୁ ଆଣିଛି। ଏହି ଭାରିଆଣ୍ଟର ବଜାର ଦର ୬୩.୧୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି।