ରାୟଗଡା

କୋରାପୁଟକୁ ଆସିଲେଣି ଆନ୍ତଃ ପ୍ରବାସୀ ପକ୍ଷୀ

କୋରାପୁଟକୁ ଆସିଲେଣି ଆନ୍ତଃ ପ୍ରବାସୀ ପକ୍ଷୀ

ଜୟପୁର ୩। ୧(ନି.ପ୍ର.)-କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ଶୀତର ପ୍ରକୋପ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ବେଳେ ଆନ୍ତଃ ପ୍ରବାସୀ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ଆଗମନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଜଳାଶୟରେ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । କୋରାପୁଟ ଉପଖଣ୍ଡର କୋଲାବ ଡ୍ୟାମ, କେଚେଲା, ଚମ୍ପାଗୁଡାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜୟପୁର ବନଖଣ୍ଡ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୋଟପାଡ ରେଞ୍ଜର ଦମୟନ୍ତୀ ସାଗର, ଜୟପୁର ରେଞ୍ଜର ଜଗନ୍ନାଥ ସାଗର, ବୋରିଗୁମ୍ମା ରେଞ୍ଜର ମୁରାନଡ୍ୟାମ ତଥା ଇନ୍ଦାବତୀ ରିଜର୍ଭ, ବୈପାରୀଗୁଡା ରେଞ୍ଜର ରାମଗିରି ଜଳାଶୟ ଓ କୁନ୍ଦୁରା ରେଞ୍ଜର ବାଗଦେରି ଜଳାଶୟରେ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ସମାଗମ ହେଉଛି। ଏନେଇ ବୁଧବାର ବନ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ ବିଭିନ୍ନ ଜଳାଶୟକୁ ଯାଇ ପକ୍ଷୀ ଗଣନା କରିଛନ୍ତି । ଜଳାଶୟଗୁଡିକରେ ଲିଟିଲ କର୍‌ମୋରାଣ୍ଟ, ଇଣ୍ଡିଆନ ପଣ୍ଡ ହିରନ, ଲିଟିଲ ଏଗରେଟ, ଏସିଆନ ଅପନ ବିଲ୍‌, ହ୍ବାଇଟ୍‌ ବ୍ରେଷ୍ଟେଡ ୱାଟେର ହେନ, କମନକୁଟ ଫୁଲିକା ଆଟ୍ରା, ଗ୍ରେ ପ୍ଲୋଭୋର, ଲେଜର ଦ୍ୱିଇସିଲେଙ୍ଗ୍‌ ଡକ, ଇଣ୍ଡିଆନ ରିଭର ଟ୍ରେଣ୍ଣ, ଲିଟିଲ୍‌ ଟ୍ରେନ୍‌ ଏସ୍‌ ଅଲବି ଫ୍ରୋନସ୍‌, ଗ୍ରେ ହେଡେଡ ଲାଫିଙ୍ଗ, ପ୍ରାପେଲ ହେରନ ଅରିଡା ପୁରପୁରିଆ, ଇଣ୍ଟର ମିଡିଏଟ୍‌ ଇଗିରେଟ, ଗ୍ରେଟ କରମଣ୍ଟେ, ବ୍ଲାକ ସଲଡର କାଇଟ, କମନ କିଙ୍ଗଫିସର, ମୁରହେନ ଗାଲିନୁଲା କ୍ଲରିପ୍ଲସ, ବ୍ରୋଞ୍ଜ ଉଇଙ୍ଗିଡ ଜେକନା, ମେଟ ପିଡିୟସ ଇଣ୍ଡିକସ, ହ୍ବାଇଟ ବିଲିଡ ହିରନ, ୟୁରସିଆନ (ହ୍ବାଇଟ) ସ୍ଫୁନ୍‌୍‌ ବିଲ ପାଲାଟାଲିଆ ଲିଉକୋରଡିଆ ଆଦି ପକ୍ଷୀ ବିଭିନ୍ନ ଜଳାଶୟକୁ ଆସିଥିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ସାଧାରଣତଃ ଶୀତ ଦିନରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଥଣ୍ଡା ସାଙ୍ଗକୁ ଖାଦ୍ୟର ଅଭାବ ଏହି ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରବାସୀ ହେବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥାଏ । ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ଏହି ପକ୍ଷୀ ଉପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର କିଛି ପକ୍ଷୀ ଶିକାରୀଙ୍କ ଲୋଲୁପ ଦୃଷ୍ଟି ମଧ୍ୟ ପଡିଛି । ଏନେଇ ସେମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ଜରୁରୀ ହୋଇପଡିଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ଦ୍ୱିତୀୟ ସପ୍ତାହକୁ ଏହି ପକ୍ଷୀମାନେ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଫେରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜୟପୁର ଡିଏଫଓ ଅଶ୍ୱିନ କୁମାର କରକହିଛନ୍ତି ଯେ, ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିଥିବା ଜଳାଶୟଗୁଡିକୁ ଆସିଥିବା ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ଗଣନା କରାଯାଇ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଉଛି । ପାଖାପାଖି ୨ ହଜାର ପକ୍ଷୀ ଆସିଛନ୍ତି।



All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ରାୟଗଡା

ମସ୍ତିଷ୍କ ରୋଗରେ ସ୍ତ୍ରୀ: ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦରଖାସ୍ତ ଦେଲେ ସ୍ବାମୀ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୨୨।୪- ରାୟଗଡା ବ୍ଲକ୍‌ ଗୁମ୍ମା ପଞ୍ଚାୟତ ରାଇକଣା ଗ୍ରାମର ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ଡଙ୍ଗରୀ । ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ସୁଭଦ୍ରା ଡଙ୍ଗରୀ ମସ୍ତିଷ୍କ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ । ଯାହା ପାଖରେ ପଇସା ଥିଲା,ସେଥିରେ ସ୍ତ୍ରୀ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଇଲେ ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ । ହେଲେ କିଛି ଲାଭ ମିଳିଲା ନାହିଁ । ଏବେ ତାଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ନିମନ୍ତେ ଅର୍ଥ ସାଜିଛି ବାଧକ ।

ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ପୁରାତନ ପୋଖରୀ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୨୨।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ପୌରପରିଷଦ ଅଧୀନ ୭ନମ୍ବର ୱାର୍ଡରେ ଥିବା ପୁରାତନ ପୋଖରୀ ଦୋଳବନ୍ଧ ଏବେ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ଏହା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ରହିଛି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦୋଳପୂର୍ଣ୍ଣମୀ ସମୟରେ ଏହି ପୋଖରୀ ସଫାସୁତୁରା କରାଯିବା ସହ ଏଠାରେ ୫ଦିନ ବ୍ୟାପି ଦୋଳଯାତ୍ରା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ ।

ଜମି ଫେରାଅ, ନହେଲେ ମାଓବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନରେ ମିଶିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଅ

ମାଲକାନଗିରି, ୨୨।୪ (ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟି ନିଜ ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇ ତାର ନିରାକରଣ ପାଇଁ ସମସ୍ତେ କହୁଥିବା ବେଳେ ଛତିଶଗଡ ରାଜ୍ୟ ବଡେକୁରିସନାର ଗ୍ରାମର ଜନୈକା ଯୁବତୀ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟି ମାଓବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନରେ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ମାଗିଛନ୍ତି। ଏହା ସାଧାରଣରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଅନୁମତି ମାଗିଥିବା ଯୁବତୀ ଜଣକ ହେଲେ ଲଳିତା ପୋୟାମ। ବଡେକୁରିସନାର ଗ୍ରାମ ସଡ଼କ ନିକଟରେ ନିଜ ଦାଦାଙ୍କ ଦଖଲରେ ଥିବା ସରକାରୀ ଜମିରେ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେଲା ଏକ ହୋଟେଲ କରି ନିଜ ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରି ଆସୁଥିଲା। ନିଜ ବୃଦ୍ଧ ପିତାମାତାଙ୍କ ସେ ଏକମାତ୍ର ଝିଅ। ହୋଟେଲ ହିଁ ସେମାନଙ୍କର ଆୟର ପନ୍ଥା ଥିଲା। ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ହୋଟେଲ ହୋଇଥିବା ଜମି ବେଆଇନ୍‌ ଦଖଲ ଦର୍ଶାଇ ଭାଙ୍ଗାଗଲା।

ରକ୍ତଦାନରେ ସେଞ୍ଚୁରୀ କଲେ ସଞ୍ଜୀବ, ୪୨ଥର ରକ୍ତ ଦେଲେଣି ସ୍ତ୍ରୀ

କୋରାପୁଟ,୨୨।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟ ଜିଲା ରକ୍ତଦାତା ଫୋରମର ସଭାପତି ଜି. ସଂଜିବ କୁମାର ଶନିବାର ୧୦୦ ଥର ରକ୍ତଦାନ କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି। ଜିଲା ରକ୍ତଦାତା ଓ ପ୍ରବର୍ତ୍ତକ ଫୋରମ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍କୃତି ଭବନରେ ଆୟୋଜିତ ମେଗା ରକ୍ତଦାନ ଶିବିରରେ ସେ ଏହି କୃତିତ୍ୱ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

ନବୋଦୟ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଦେଇପାରିଲେନି ସ୍ମିତା, କୃଷ୍ଣ

ଦଶମନ୍ତପୁର,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀ ପ୍ରବେଶିକା ପାଇଁ ୨ ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଶନିବାର ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ବିଳମ୍ବରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବାରୁ କେନ୍ଦ୍ର ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଅଧିକାରୀ ତାଙ୍କୁ ଘଉଡ଼ାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏନେଇ ସାଧାରଣରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି । ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକର ୧୬ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ୩୨୮ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିଥିଲେ ।

ସାଙ୍ଗଠନିକ ଢାଞ୍ଚା ବଦଳାଇଲେଣି ମାଓବାଦୀ

ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବୈପାରୀଗୁଡା ବ୍ଲକର ଦଣ୍ଡାବାଡ଼ି ଇଲାକା ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଗଡ଼ ଭାବେ ପରିଚିତ ଥିଲା। ଲାଲବାହିନୀ ହିଂସାର ଶିକାର ହୋଇ ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ୨ ଜଣ ସାଧାରଣ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ବେଳେ ୨ ଜଣ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ଯବାନଙ୍କ ଗୁଳିରେ ଜଣେ ମହିଳା ମାଓବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଧମକ: ଏକାଠି ହେଲେ ୧୭ ଗ୍ରାମ ମୁଖିଆ

ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଧମକ: ଏକାଠି ହେଲେ ୧୭ ଗ୍ରାମ ମୁଖିଆ

ବିଷମକଟକ,୨୧।୪(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)- ବିଷମକଟକ ବ୍ଳକ କୁର୍ଲୀ ସରପଞ୍ଚ ଡ୍ରିଞ୍ଜ ଜାକାସିକା ଓ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଆଦିବାସୀ ଉନ୍ନୟନ ପରିଷଦର ସଦସ୍ୟ ଜିତୁ ଜାକାସିକାଙ୍କୁ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଧମକପୂର୍ଣ୍ଣ ଚିଠି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏ ନେଇ କୁର୍ଲୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖାଦେଇଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ଶନିବାର ହୁଟେସୀ ଗ୍ରାମରେ କୁର୍ଲୀ ପଞ୍ଚାୟତର ୧୭ ଖଣ୍ଡ ଗ୍ରାମର ମୁଖିଆ ଏକାଠି ହୋଇ ଏକ ବୈଠକ କରିଛନ୍ତି ।

ନକଲି ଟିଡିଆର ଦାଖଲ କରି ଠିକାକାମ ହାତେଇବା ଘଟଣା: ଠିକାଦାରଙ୍କ ଜାମିନ ଖାରଜ

ନକଲି ଟିଡିଆର ଦାଖଲ କରି ଠିକାକାମ ହାତେଇବା ଘଟଣା: ଠିକାଦାରଙ୍କ ଜାମିନ ଖାରଜ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୧।୪(ବି.ପ୍ର.): ନକଲି ଟିଡିଆର ଦେଇ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ଠିକାଦାର ବଂଟି ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ବିରୋଧ ହୋଇଥିବା ୨ଟି ମାମଲାର ଜାମିନ ଆବେଦନ ଶନିବାର ଖାରଜ ଦୋଇଯାଇଛି । ନବରଙ୍ଗପୁର ପୋଲିସ ଓ ଇଡି ପକ୍ଷରୁ ରିମାଣ୍ଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରାଯାଇଥିଲା । ପୋଲିସ ଓ ଇଡିର ଇକୋନୋମିକ୍ସ ଅଫେନ୍ସ ଉଇଙ୍ଗ୍‌ସଙ୍କୁ (ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ) ଏକ ଘଣ୍ଟାଏ ଲେଖାଏଁ ବଂଟିଙ୍କୁ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବା ପାଇଁ ଏସଡିଜେଏମ କୋର୍ଟ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଶିକାର ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ

ଡାବୁଗାଁ,୨୧।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବନାଞ୍ଚଳ ଅଧୀନ କୋଇଲାରୀ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଶିକାର ଉଦ୍ୟମକୁ ଶନିବାର ରାତିରେ ଡାବୁଗାଁ ବନ ବିଭାଗ ପଣ୍ଡ କରିଛି । କୋଇଲାରୀ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ବେଲ୍ଲାରୀ ନଦୀ ପାଖରେ କେତେ ଜଣ ଶିକାରୀ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଶିକାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ତାର ବିଛାଇ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଡାବୁଗାଁ ବନବିଭାଗ ବିଶେଷ ସୂତ୍ରରୁ ଖବର ପାଇ ଚଢାଉ କରି ବ୍ୟବହୃତ ତାର, ଖୁଣ୍ଟ ଓ ବିଦ୍ୟୁତ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ କରିଛି।

କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଅବହେଳା ଅଭିଯୋଗ: ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୨୧।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର): ଗଜପତି ଜିଲା ରାୟଗଡ ବ୍ଲକ ଗଙ୍ଗାବାଡ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବଡଦେଉଳା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକ ନିରଞ୍ଜନ ଦାସଙ୍କୁ କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଅବହେଳା ଓ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗରେ ଚାକିରିରୁ ନିଲମ୍ବନ ପାଇଁ ଜିଲା ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ସଞ୍ଜିବ କୁମାର ସିଂ ଚିଠି ନଂ. ୩୭୫୪/ ୧୯.୪. ୨୦୧୮ କ୍ରମେ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ବ୍ୟାଙ୍କ, ଏଟିଏମ୍‌ ଆଗରେ ବିଜେଡିର ପ୍ରତିବାଦ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୨୧।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର): ଦେଶରେ ଅଘୋଷିତ ଆର୍ଥିକ ଜରୁରୀ ପରିସ୍ଥିତି ତଥା ଏଟିଏମ୍‌ଗୁଡ଼ିକରେ ଟଙ୍କା ଅଭାବ ପ୍ରତିବାଦରେ ଶନିବାର ଗଜପତି ଜିଲା ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରସ୍ଥ ଏସ୍‌ବିଆଇ, ଆଇସିଆଇସିଆଇ, ଏଚ୍‌ଡିଏଫ୍‌ସି, ଆନ୍ଧ୍ରାବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଆଦି ୧୪ଟି ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଏଟିଏମ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ଆଗରେ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଠିକାଦାର ଓ ଜନତାଙ୍କୁ ପୋଷ୍ଟର ଦ୍ୱାରା ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଧମକ ଦେଲେ ମାଓବାଦୀ

ଠିକାଦାର ଓ ଜନତାଙ୍କୁ ପୋଷ୍ଟର ଦ୍ୱାରା ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଧମକ ଦେଲେ ମାଓବାଦୀ

ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗତ ରବିବାର ଦଣ୍ଡାବାଡ଼ି ସାପ୍ତାହିକ ହାଟରେ ସେହି ପଞ୍ଚାୟତର ରତାଖଣ୍ଡି ଗ୍ରାମର ଯୁବକ ତଥା ପୂର୍ବତନ ନାଏବ ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଆନନ୍ଦ ନାୟକଙ୍କୁ ମାଓବାଦୀମାନେ ଗୁଳି କରିଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣାର ସପ୍ତାହେ ନ ପୂରୁଣୁ ପୁଣି ଅନେକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ନେଇ ପୋଷ୍ଟର ଲଗାଇଛନ୍ତି ମାଓବାଦୀ। ଶବିନାର ରାମଗିରି-ଦଣ୍ଡାବାଡି ରାସ୍ତାରେ କାଳିଆଝୋଲି ଛକଠାରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ହାତଲେଖା ପୋଷ୍ଟର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।