ସମ୍ବଲପୁର

ଦୟନୀୟ ଅବସ୍ଥାରେ ବୁଢୀପଦର ଏଲଆଇ ସେଣ୍ଟର

ଦୟନୀୟ ଅବସ୍ଥାରେ ବୁଢୀପଦର ଏଲଆଇ ସେଣ୍ଟର
ଲୋଇସିଂହା, ୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ)- କୃଷି ଅର୍ଥନୀତିର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଫସଲ ପଦ୍ଧତି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଓ କୃଷି ସଂଲଗ୍ନ ଅନ୍ୟ ଗତିବିଧି ପଶୁ ପାଳନ ଉପରେ ସରକାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହାର ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର ଯେ ଭିନ୍ନ ତାହା ବୁଢୀପଦର ପଶୁ ନିରୀକ୍ଷକ (ଏଲଆଇ)ଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଦୟନୀୟ ଅବସ୍ଥାରୁ ଉପଲବ୍ଧି କରି ହେଉଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବ୍ଲକର ଅନ୍ୟ ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ନ ଥିବା ଓ କର୍ମଚାରୀ ଅଭାବ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ସେବାରେ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇ ପଡିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ପ୍ରାପ୍ତମତେ,ବ୍ଲକ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଅଧୀନରେ ବୁଢୀପଦର, ଯୋଗୀସର୍ଡା, ବାଦିବାହାଲ, କନ୍ଦାଜୁରୀ, ସରଗାଡ, କୁଶମେଲ, ହୀରାପୁର, କୁଶଙ୍ଗ, ରେଙ୍ଗାଲି, ଗଡଶଙ୍କର ଡୁଙ୍ଗରିପାଲି, ବାଦିମୁଣ୍ଡା ପ୍ରଭୃତି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରାଣୀ ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଥିବାବେଳେ ନିକଟରେ ଆଉ ଦୁଇଟି ତଲିଉଡାର ଓ ବାନିପାଲିରେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଖୋଲାଯାଇଛି। ଏଠାରେ କୋଠା ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଥିବାବେଳେ କାହାରିକୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇନାହିଁ। ସର୍ବ ପୁରାତନ ବୁଢୀପଦର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନ ଥିବାରୁ ଏକ ଭାଡା ଘରେ ଚାଲିଛି। ତାହା ପୁଣି ଗୋରୁଗୁହାଲ ପରି ଦେଖାଯାଉଛି। ଜମିଚିହ୍ନଟ ହୋଇ କୋଠା ନିର୍ମାଣ ପାଇ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଡିଆରଡିଏକୁ ୬ ଲକ୍ଷ ଅନୁଦାନ ଦିଆଯାଇଛି। ବିଡମ୍ବନା ଟେଣ୍ଡର ହେଉ ନ ଥିବାରୁ କାମ ଅଗ୍ରଗତି ହେଉ ନ ଥିବା ବିବାଗୀୟ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ବାକି ୧୦ଟି ପ୍ରାଣୀ ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କୋଟା ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ନ ଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଏବେ ବ୍ଲକରେ ୧୧ ପ୍ରାଣୀ ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କ ସ୍ଥଳେ ୮ ଜଣ ଅବସ୍ଥାପିତ ଅଛନ୍ତି। ବୁଢୀପଦର, ସରଗାଡ ଓ ଗଡଶଙ୍କର ଡୁଙ୍ଗରିପାଲିରେ ପ୍ରାଣୀ ନିରୀକ୍ଷକ ପଦବି ଖାଲିପଡିଛି। ୨୦୧୫ ଠାରୁ ଗଡଶଙ୍କର ଡୁଙ୍ଗରିପାଲି, ବୁଢୀପଦର ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କ ଅବସର ପରେ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୬ ରୁ ଓ ସରଗାଡ ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୭ରେ ଦେହାନ୍ତ ପର ଠାରୁ ଏଠାରେ ଖାଲି ପଡିଛି। ବୁଢୀପଦରରେ କନ୍ଦାଜୁରୀ ନିରୀକ୍ଷକ ଅତିରିକ୍ତ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଉଛନ୍ତି। ସରଗାଡ ଓ ଡୁଙ୍ଗରିପାଲିରେ ଆଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟଙ୍କ ଭରସାରେ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ସେବା ଚାଲିଛି। ଲୋଇସିଂହା ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଓ ସରଗାଡ, ଗଡଶଙ୍କର ଡୁଙ୍ଗରିପାଲିରେ ଆଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟ ରହିଥିବାବେଳେ ବାକି ସ୍ଥାନରେ ନିରୀକ୍ଷକମାନେ ସମସ୍ତ କାମ କରୁଛନ୍ତି। ଫଳରେ ବିଭିନ୍ନ ଟିକା କରଣ ଓ ଅଫିସ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଏପରିକି ୨ଟି ନୂତନ ପ୍ରାଣୀ ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ କୋଠା କିମ୍ବା କର୍ମଚାରୀ ନିୟୋଜିତ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ସାଧାରଣରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି। ଏସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ କମଳଲୋଚନ ଦାସ କହନ୍ତି, ଏଲଆଇ ସେଣ୍ଟରମାନଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବ୍ୟତିରେକ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ରହିଛି। କର୍ମଚାରୀ ଅଭାବକୁ ସ୍ବୀକାର କରିଥିବାବେଳେ ଚିକିତ୍ସା ସେବା ଠିକ୍‌ଠାକ୍‌ ଚାଲିଛି। ନିକଟରେ ପିଲାଙ୍କ ଟ୍ରେନିଂ ସରିଛି। ଖାଲି ସ୍ଥାନରେ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିବ ବୋଲି ଆଶା ରହିଛି। ବୁଢୀପଦର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ ବଲାଙ୍ଗୀର ସିଡିଭିଓ ଡିଆରଡିଏକୁ ଟଙ୍କା ଦେଇଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ା ଟେଣ୍ଡର ହେଲା ପରେ କାମ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଦୁଆରସୁନି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତରେ ମଦକୋଠି ବନ୍ଦ ପାଇଁ ଦାବି: ଅବକାରୀ ଅଧୀକ୍ଷକଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ଦୁଆରସୁନି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତରେ ମଦକୋଠି ବନ୍ଦ ପାଇଁ ଦାବି: ଅବକାରୀ ଅଧୀକ୍ଷକଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ଭବାନୀପାଟଣା,୧୬।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.):କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଭବାନୀପାଟଣା ବ୍ଲକ ଦୁଆରସୁନି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ବେହେରାଗୁଡା, ମୁଶିଗୁଡା, ଅଟାଙ୍ଗଗୁଡା, କୁଟେନପଦର, ସୁକନାଭଟା, ଦୁଆରସୁନୀ, ବଣ୍ଡେଲଗୁଡା, ସକ୍ରିଂଗୁଡା, ସିର୍ଲିଗୁଡା ଏବଂ ଦାମଦୋରପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ମଦକୋଠି ଖୋଲାଯାଇଛି।

ଧର୍ମଗଡ ଇନ୍ଦ୍ରାବାତୀଠାରେ ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତପକ୍ଷ ସମାରୋହ

ଧର୍ମଗଡ ଇନ୍ଦ୍ରାବାତୀଠାରେ ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତପକ୍ଷ ସମାରୋହ

ଧର୍ମଗଡ,୧୬।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଧର୍ମଗଡସ୍ଥିତ ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ପରିସରରେ ବୁଧବାର ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତ ପକ୍ଷ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ବାମ କେନାଲ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ସଞ୍ଜୀବ ଜ୍ଞାନ ଭତ୍ରାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ହୋଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ତହସିଲଦାର ତନ୍ମୟ କୁମାର ଦରଓ୍ବାନ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଏହାକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ । 

କଂଗ୍ରେସ ଛାଡିଲେ ବିଧାୟକ ନବ  ଦାସ

କଂଗ୍ରେସ ଛାଡିଲେ ବିଧାୟକ ନବ ଦାସ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ/ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଝାରସୁଗୁଡାର କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ନବ ଦାସ କଂଗ୍ରେସରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ରାହୁଲଙ୍କ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟକା ଲାଗିଛି।

ଭାଜପା ସମାବେଶରେ ମୋଦି ନରମ, ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଗରମ

ଭାଜପା ସମାବେଶରେ ମୋଦି ନରମ, ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଗରମ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୬।୧- ଗତ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ବଲାଙ୍ଗୀରଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୋଦି ୧୫୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନ୍ୟାସ ଓ ଲୋକାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ବଲାଙ୍ଗୀର ପଥରଚେପା ପଡିଆରେ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଶାଳ ଜନ ସମାବେଶରେ ମୋଦି ରାଜ୍ୟର ବିଜେଡି ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ନରମ ହୋଇ ସମାଲୋଚନା କରିଥିବାବେଳେ ଦଳୀୟ ନେତା ତଥା କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କିନ୍ତୁ ଗରମ ଥିଲେ। 

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଆର୍‌ଏସ୍‌ଏ କପ୍‌ ଫୁଟବଲ ଉଦ୍‌ଯାପିତ: ଅନୁଗୋଳର ପତାକା କ୍ଲବ ଚାମ୍ପିୟନ

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଆର୍‌ଏସ୍‌ଏ କପ୍‌ ଫୁଟବଲ ଉଦ୍‌ଯାପିତ: ଅନୁଗୋଳର ପତାକା କ୍ଲବ ଚାମ୍ପିୟନ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୧୬।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) -ସୁନ୍ଦରଗଡ ଫୁଟବଲ ରେଫରୀମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ରୁରାଲ ସ୍ପୋର୍ଟସ ଆସୋସିଏଶନ୍‌ ଓ କିଞ୍ଜିର୍ମା ଏସ୍‌ଡିବିଏଲ କ୍ଲବର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ କିଞ୍ଜିର୍ମା ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଷ୍ଟାଡିୟମଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଚତୁର୍ଥ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଆର୍‌ଏସ୍‌ଏ କପ୍‌ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ମଙ୍ଗଳବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଡମ୍ପର ଧକ୍କାରେ ନାବାଳିକା ମୃତ: କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଡମ୍ପର ଧକ୍କାରେ ନାବାଳିକା ମୃତ: କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

କୁତ୍ରା, ୧୬।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ବ୍ଲକ ତଥା କୁତ୍ରା ଥାନା ଅଧିନ ଗରିଆମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ଡମ୍ପର ନଂ. ଆର୍‌ ୧୪ କ୍ୟୁ- ୪୮୭୨ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ନାବାଳିକା ନମ୍ରତା ଲାକଡା (୧୧)ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। 

କୋମନା ବ୍ଲକରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ବିଜୁଳି ସେବା ଠପ : ୨୮ଟି ହାତୀ ବୁଲୁଛନ୍ତି ପେଣ୍ଡ୍ରାବନ୍ଧ ଜଙ୍ଗଲରେ

କୋମନା ବ୍ଲକରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ବିଜୁଳି ସେବା ଠପ : ୨୮ଟି ହାତୀ ବୁଲୁଛନ୍ତି ପେଣ୍ଡ୍ରାବନ୍ଧ ଜଙ୍ଗଲରେ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୬ା୧-ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା କୋମନା ବ୍ଲକ ପେଣ୍ଡ୍ରାବନ୍ଧ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଙ୍ଗଳବାର ୨୮ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହାତୀ ବୁଲୁ ଥିବାବେଳେ ଲୋକେ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି । 

ଖରିଆରରୋଡ ମଣ୍ଡିରେ ଶ୍ରମିକ ଅଶାନ୍ତି: ୨ ଦିନ ପରେ ଧାନ ଉଠାଇଲେ ଶ୍ରମିକ

ଖରିଆରରୋଡ ମଣ୍ଡିରେ ଶ୍ରମିକ ଅଶାନ୍ତି: ୨ ଦିନ ପରେ ଧାନ ଉଠାଇଲେ ଶ୍ରମିକ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୬ା୧-ନୂଆପଡା ଜିଲାରେ ଧାନକିଣାରେ ନିୟୋଜିତ ଶ୍ରମିକମାନେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଦରଠାରୁ କମ ପାରିଶ୍ରମିକ ପାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି । 

ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ, ଘରଭଂଗା ଟଁକା ସାତ୍‌ସପନ୍‌: ଶୀତ୍‌ କାକ୍‌ରେ ବିତୁଛେ ଗରିବ ଦୁଖିକର ଜୀବନ୍‌

ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ, ଘରଭଂଗା ଟଁକା ସାତ୍‌ସପନ୍‌: ଶୀତ୍‌ କାକ୍‌ରେ ବିତୁଛେ ଗରିବ ଦୁଖିକର ଜୀବନ୍‌

ଜୁନାଗଡ,୧୬।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ଼ ବ୍ଲକ ଆଟିଗାଁ ପଁଚେତ୍‌ରେ ବର୍ଷା ଦିନେ କେତେ ଗରିବ୍‌ ଦୁଖିକର ଘରଦୁଆର ଭାଂଗି ଯାଇଥିଲା।

ପଢ଼ାକୁଠି ଅଭାବ୍‌: ବାରନ୍‌ଡାରେ ଚାଲିଛେ ପାଠ୍‌ପଢ଼ା

ପଢ଼ାକୁଠି ଅଭାବ୍‌: ବାରନ୍‌ଡାରେ ଚାଲିଛେ ପାଠ୍‌ପଢ଼ା

ଲାଠୋର, ୧୬ା୧ (ଡି.ଏନ.ଏ):  ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଲକ କରୁଆଝର ପଁଚେତ୍‌ର ସାନଗୁର୍ଜିଭଟା ସରକାରୀ ନୂତନ ଉପ୍ରା ବିଦ୍ୟାଲୟ। 

ପରିବାର ଲାଗି ଦାଦନ ଖଟୁଛନ୍‌ ପଢ଼ୁଆ ପୁଓ:  ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଭତା ଲାଗି ବାପ୍‌ ବାରଦୁଆର

ପରିବାର ଲାଗି ଦାଦନ ଖଟୁଛନ୍‌ ପଢ଼ୁଆ ପୁଓ: ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଭତା ଲାଗି ବାପ୍‌ ବାରଦୁଆର

ବେଲପଡା, ୧୬ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ବେଲପଡ଼ା ବ୍ଲକ ସିହିନୀ ପଁଚେତ୍‌ ସିହିନୀ ଗଁାର ସ୍ବର୍ଗତ ଗୋପୀନାଥ ରଣାକଁର ପୁଓ ଯୁବରାଜ ରଣା(୬୨)। ଗଲା ୨୦୦୯ ମସିହାରେ କେହେନ୍‌ସି ଗୁଟେ ଅଜନା ରୋଗ୍‌ରେ ପଡ଼ି ତାକର ଦୁଇ ହାତ୍‌ ଅକାମି ହେଇଗଲା। 

ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଗ୍ରାମସଭା

ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଗ୍ରାମସଭା

ଟିକ୍ରାପଡା,୧୫ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ସଇଁନ୍ତଳା ବ୍ଳକ କରମତଲା ପଞ୍ଚାୟତ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ୨୦୧୩ ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଗ୍ରାମସଭା ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।  ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚ ହିମାଳ ବୁଡେକ ସଭାରେ ଅଧକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।  ପିଇଓ ଦେବରାଜ ମାଝୀ ସଭା ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ।