ସମ୍ବଲପୁର

ଦୟନୀୟ ଅବସ୍ଥାରେ ବୁଢୀପଦର ଏଲଆଇ ସେଣ୍ଟର

ଦୟନୀୟ ଅବସ୍ଥାରେ ବୁଢୀପଦର ଏଲଆଇ ସେଣ୍ଟର

ଲୋଇସିଂହା, ୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ)- କୃଷି ଅର୍ଥନୀତିର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଫସଲ ପଦ୍ଧତି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଓ କୃଷି ସଂଲଗ୍ନ ଅନ୍ୟ ଗତିବିଧି ପଶୁ ପାଳନ ଉପରେ ସରକାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହାର ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର ଯେ ଭିନ୍ନ ତାହା ବୁଢୀପଦର ପଶୁ ନିରୀକ୍ଷକ (ଏଲଆଇ)ଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଦୟନୀୟ ଅବସ୍ଥାରୁ ଉପଲବ୍ଧି କରି ହେଉଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବ୍ଲକର ଅନ୍ୟ ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ନ ଥିବା ଓ କର୍ମଚାରୀ ଅଭାବ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ସେବାରେ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇ ପଡିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ପ୍ରାପ୍ତମତେ,ବ୍ଲକ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଅଧୀନରେ ବୁଢୀପଦର, ଯୋଗୀସର୍ଡା, ବାଦିବାହାଲ, କନ୍ଦାଜୁରୀ, ସରଗାଡ, କୁଶମେଲ, ହୀରାପୁର, କୁଶଙ୍ଗ, ରେଙ୍ଗାଲି, ଗଡଶଙ୍କର ଡୁଙ୍ଗରିପାଲି, ବାଦିମୁଣ୍ଡା ପ୍ରଭୃତି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରାଣୀ ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଥିବାବେଳେ ନିକଟରେ ଆଉ ଦୁଇଟି ତଲିଉଡାର ଓ ବାନିପାଲିରେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଖୋଲାଯାଇଛି। ଏଠାରେ କୋଠା ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଥିବାବେଳେ କାହାରିକୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇନାହିଁ। ସର୍ବ ପୁରାତନ ବୁଢୀପଦର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନ ଥିବାରୁ ଏକ ଭାଡା ଘରେ ଚାଲିଛି। ତାହା ପୁଣି ଗୋରୁଗୁହାଲ ପରି ଦେଖାଯାଉଛି। ଜମିଚିହ୍ନଟ ହୋଇ କୋଠା ନିର୍ମାଣ ପାଇ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଡିଆରଡିଏକୁ ୬ ଲକ୍ଷ ଅନୁଦାନ ଦିଆଯାଇଛି। ବିଡମ୍ବନା ଟେଣ୍ଡର ହେଉ ନ ଥିବାରୁ କାମ ଅଗ୍ରଗତି ହେଉ ନ ଥିବା ବିବାଗୀୟ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ବାକି ୧୦ଟି ପ୍ରାଣୀ ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କୋଟା ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ନ ଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଏବେ ବ୍ଲକରେ ୧୧ ପ୍ରାଣୀ ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କ ସ୍ଥଳେ ୮ ଜଣ ଅବସ୍ଥାପିତ ଅଛନ୍ତି। ବୁଢୀପଦର, ସରଗାଡ ଓ ଗଡଶଙ୍କର ଡୁଙ୍ଗରିପାଲିରେ ପ୍ରାଣୀ ନିରୀକ୍ଷକ ପଦବି ଖାଲିପଡିଛି। ୨୦୧୫ ଠାରୁ ଗଡଶଙ୍କର ଡୁଙ୍ଗରିପାଲି, ବୁଢୀପଦର ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କ ଅବସର ପରେ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୬ ରୁ ଓ ସରଗାଡ ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୭ରେ ଦେହାନ୍ତ ପର ଠାରୁ ଏଠାରେ ଖାଲି ପଡିଛି। ବୁଢୀପଦରରେ କନ୍ଦାଜୁରୀ ନିରୀକ୍ଷକ ଅତିରିକ୍ତ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଉଛନ୍ତି। ସରଗାଡ ଓ ଡୁଙ୍ଗରିପାଲିରେ ଆଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟଙ୍କ ଭରସାରେ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ସେବା ଚାଲିଛି। ଲୋଇସିଂହା ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଓ ସରଗାଡ, ଗଡଶଙ୍କର ଡୁଙ୍ଗରିପାଲିରେ ଆଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟ ରହିଥିବାବେଳେ ବାକି ସ୍ଥାନରେ ନିରୀକ୍ଷକମାନେ ସମସ୍ତ କାମ କରୁଛନ୍ତି। ଫଳରେ ବିଭିନ୍ନ ଟିକା କରଣ ଓ ଅଫିସ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଏପରିକି ୨ଟି ନୂତନ ପ୍ରାଣୀ ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ କୋଠା କିମ୍ବା କର୍ମଚାରୀ ନିୟୋଜିତ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ସାଧାରଣରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି। ଏସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ କମଳଲୋଚନ ଦାସ କହନ୍ତି, ଏଲଆଇ ସେଣ୍ଟରମାନଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବ୍ୟତିରେକ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ରହିଛି। କର୍ମଚାରୀ ଅଭାବକୁ ସ୍ବୀକାର କରିଥିବାବେଳେ ଚିକିତ୍ସା ସେବା ଠିକ୍‌ଠାକ୍‌ ଚାଲିଛି। ନିକଟରେ ପିଲାଙ୍କ ଟ୍ରେନିଂ ସରିଛି। ଖାଲି ସ୍ଥାନରେ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିବ ବୋଲି ଆଶା ରହିଛି। ବୁଢୀପଦର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ ବଲାଙ୍ଗୀର ସିଡିଭିଓ ଡିଆରଡିଏକୁ ଟଙ୍କା ଦେଇଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ା ଟେଣ୍ଡର ହେଲା ପରେ କାମ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ ।

All Right Reserved By

Model This Week

Model This Week

ସମ୍ବଲପୁର

ସଚିବଙ୍କ କଣ୍ଟାମାଳ ଗସ୍ତ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନ ମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର ତଦାରଖ

ସଚିବଙ୍କ କଣ୍ଟାମାଳ ଗସ୍ତ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନ ମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର ତଦାରଖ

ଘଣ୍ଟାପଡ଼ା,୨୪।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଲଚୁରାଲ ସେକ୍ରେଟାରୀ ମନୋରଞ୍ଜନ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ମଙ୍ଗଳବାର କଣ୍ଟାମାଳ ଗସ୍ତ କରି ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନ ମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର ତଦାରଖ କରିବା ସହ ବିକାଶର ଚିତ୍ର ପରଖିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଗୃହ ବଣ୍ଟନ ସହ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ସଚେତନା

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଗୃହ ବଣ୍ଟନ ସହ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ସଚେତନା

ମୁରିବାହାଲ, ୨୪।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ମୁରିବାହାଲ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ପୂର୍ବରୁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାର ବାସଗୃହ ଗତ ସୋମବାର ବଣ୍ଟନ କରାଯିବା ସହ ଏକ ସଚେତନାର କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ବ୍ରଜରାଜନଗର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟଣା: ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ

ବ୍ରଜରାଜନଗର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟଣା: ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୨୪। ୪: ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା ବ୍ରଜରାଜନଗରରେ ଘଟିଥିବା ଏକ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ରାୟ ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ପପଙ୍ଗା ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁମନ୍ଦିରର ଦଶମ ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବ

ପପଙ୍ଗା ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁମନ୍ଦିରର ଦଶମ ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବ

ଭେଡ଼େନ,୨୪।୪(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ.) : ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଭେଡ଼େନ ବ୍ଳକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପପଙ୍ଗାସ୍ଥିତ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିରର ଦଶମ ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ମନ ଜିଣିଲା ‘କୁକୁରର୍‌ ନାଁ ହେରେସ୍‌ମେଣ୍ଟ’ ନାଟକ

ମନ ଜିଣିଲା ‘କୁକୁରର୍‌ ନାଁ ହେରେସ୍‌ମେଣ୍ଟ’ ନାଟକ

ସୋହେଲା,୨୪।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ହୀରାକୁଦଠାରେ ହିଣ୍ଡାଲକୋ କ୍ଲବ ତରଫରୁ ୪୧ତମ ହିଣ୍ଡାଲକୋ ନାଟ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ରଣରଣା ଗଁ।ରେ ବିକାଶ ଅପହଞ୍ଚ, ପୋଖରୀ ପାଣି ସାହା ଭରସା

ରଣରଣା ଗଁ।ରେ ବିକାଶ ଅପହଞ୍ଚ, ପୋଖରୀ ପାଣି ସାହା ଭରସା

ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼,୨୪।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ଗଁ। ଟିଏ । ଏଠାରେ ଲୋକେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ଦ୍ଦିନ ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରୁଛନ୍ତି । ସରକାର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ହିତ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ତଥା ଜନହିତକର ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅବହେଳାରୁ ଯୋଜନା କେବଳ କାଗଜ କଲମରେ ସିମିତ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି।

ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିରରେ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନତା ଶିବିର

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୨୪।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ ପାଳନ ଅବସରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସ୍ଥାନୀୟ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିରଠାରେ ଏକ ସଚେତନତା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

୨୯ରୁ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ମହିଳା ସୁଇମିଂ ଚାମ୍ପିୟନସିପ୍‌

ସମ୍ବଲପୁର, ୨୪ ।୪ (ବ୍ୟୁ.ରୋ.): ଲାୟନ୍ସ କ୍ଲବ ଅଫ୍‌ ସମ୍ବଲପୁର ସିଲ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆସନ୍ତା ୨୯ରୁ ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଓପନ୍‌ ମହିଳା ସୁଇମିଂ ଚାମ୍ପିୟନସିପ୍‌ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ।

ଶ୍ରୀଅରବିନ୍ଦ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ଶିକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ରର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ସମ୍ବଲପୁର,୨୪।୪ (ବ୍ୟୁ.ରୋ.): ଶ୍ରୀଅରବିନ୍ଦ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ଶିକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ରର ୧୮ତମ ବାର୍ଷିକଉତ୍ସବ ମଙ୍ଗଳବାର ଭତରା ମଠପାଲିଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ବଂଶାବଳୀ ପାଇଁ ଲାଞ୍ଚନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଛନ୍ଦି ହେଲେ ଆରଆଇ ଓ ପିଅନ

ବଂଶାବଳୀ ପାଇଁ ଲାଞ୍ଚନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଛନ୍ଦି ହେଲେ ଆରଆଇ ଓ ପିଅନ

ଦେଓଗାଁ,୨୪।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.) ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଦେଓଗଁ। ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମହଲାଇ ଆରଆଇ ଅଫିସର ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକ ଓ ଚତୁର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀ କର୍ମଚାରୀ ଲାଞ୍ଚ ନେବାବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବଲପୁରରେ ଲଜ୍ଜା: ୫ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାଙ୍କୁବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ

ସମ୍ବଲପୁରରେ ଲଜ୍ଜା: ୫ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାଙ୍କୁବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ

ସମ୍ବଲପୁର,୨୪।୪(ବ୍ୟୁ.ରୋ.): ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ବୁର୍ଲା ଥାନା ଅଧିନରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ୫ବର୍ଷର ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।

ଶିକ୍ଷକ ମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ବୈମାତୃକ ଭାବ, ସକାଳୁଆ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଦାବି

ଶିକ୍ଷକ ମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ବୈମାତୃକ ଭାବ, ସକାଳୁଆ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଦାବି

ପାଟଣାଗଡ, ୨୪।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ସମଗ୍ର ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ଅଗ୍ନି ବର୍ଷା ହେଉଥିବାବେଳେ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାରେ ତାର ପ୍ରକୋପ ଅଧିକ ରହିଛି। ରାଜ୍ୟର ସବୁଠୁ ଉତ୍ତପ୍ତ ସହର ଭାବେ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାର ନଁ। ସଭା ଆଗରେ। ତାପମାତ୍ରା ୪୩ ରୁ ଅଧିକ ହେଲାଣି।