ସମ୍ବଲପୁର

ଦକ୍ଷିଣ ରାଉରକେଲାରେ ନାହିଁ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର

ଦକ୍ଷିଣ ରାଉରକେଲାରେ ନାହିଁ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର
ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୩ା ୧-ସ୍ବାଧୀନତାର ୭୦ବର୍ଷ ପରେ ବି ଦକ୍ଷିଣ ରାଉରକେଲାବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଅପହଞ୍ଚ ହୋଇ ରହିଛି। ଏବେ ମହାନଗର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ନବକୃଷ୍ଣନଗର, ଭଂଜ କଲୋନୀ, ଆଇଡିଏଲ, ଧରମଡିହି, ଗୋପବନ୍ଧୁ ନଗର ଓ ତଳ ବାଲିଯୋଡି ଆଦି ଅଞ୍ଚଳର ହଜାର ହଜାର ବାସିନ୍ଦା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ନେଇ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଗୁହାରି ଜଣାଇଛନ୍ତି। କେବଳ ଫର୍ଟିାଲଇଜର ଟାଉନସିପରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଆରଏସପି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ହସ୍ପିଟାଲ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରଟିଏ ସୁଦ୍ଧା ନାହିଁ। ଏଣୁ ମହାନଗର ନିଗମ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ୫୦ହଜାର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଚିକତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ରାଉରକେଲା ମହାନଗର ନିଗମ ବିକାଶ ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ସଂଗଠନର ସାଧାରଣ ସଂପାଦକ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ପ୍ରତିନିଧି ମଣ୍ଡଳୀ ୧ ହଜାର ଦସ୍ତଖତ ସମ୍ବଳିତ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ସହ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନାଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରଠାରେ ଭେଟିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଏହା ଏପରି ଏକ ଅବହେଳିତ ଅଞ୍ଚଳ ଯେଉଁଠି ପିଏଚସି/ ସିଏଚସି ଦୂର କଥା ହୋମିଓପାଥି କି ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଚିକିତ୍ସା କେନ୍ଦ୍ରଟିଏ ନାହିଁ।ଲୋକେ ରାଉରକେଲା ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା କିମ୍ବା ଆଇଜିଏଚ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଛନ୍ତି। ଉଭୟ ଡାକ୍ତରଖାନା ଯିବାକୁ ରୋଗୀଙ୍କୁ ୧୫/୨୦କିମି ଯିବାକୁ ପଡୁଛି। ଆଦିବାସୀ ବହୁଳ ଏହି ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ମାନଦଣ୍ଡ ସେତେ ସ୍ବଚ୍ଛଳ ନୁହେଁ। ଘରୋଇ ଚିକିତ୍ସା ସେବା ପାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଅସମର୍ଥ। ଜରୁରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସଟିଏ ମିଳିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ। ଦକ୍ଷିଣ ରାଉରକେଲାର ଏକ ମାତ୍ର ୱାର୍ଡ ୮ନଂ ଆରଏମସି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇ ସାରିଥିବା ବେଳେ ଏଠିକା ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଯୋଗାଇବା ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମୌଳିକ କର୍ତ୍ତ୍ୟବ୍ୟ। ତେବେ ଏ ନେଇ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଉନି ବୋଲି ବିକାଶ ପରିଷଦ ପ୍ରତିନିଧି ମଣ୍ଡଳୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି। ରଘୁନାଥପାଲ୍ଲୀ ବିଧାୟକ ସୁବ୍ରତ ତରାଇ ଏହି ଦାବିକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ସହ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ କହି ଏକ ପତ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଜେନାକୁ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଜୁଆ ଖେଳି ପୋଲିସ ଫାସରେ ଫସିଗଲେ

ଜୁଆ ଖେଳି ପୋଲିସ ଫାସରେ ଫସିଗଲେ

ବିଜେପୁର, ୧୭।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ବରଗଡ ଜିଲା ବିଜେପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଟି.ଗଣ୍ଡପାଲି ଗ୍ରାମରେ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଅବସରରେ ଚାଲିଥିବା ଏକ ଜୁଆଖେଳ ଉପରେ ପୋଲିସ ଚଢ଼ାଉ କରି ୪ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି । ସେମାନେ ହେଲେ ଏହି ଥାନାର ଟି.ଗଣ୍ଡାପାଲିର ମଗଶୀର ସାହୁ (୪୭), ଚୁଡାମଣି ସାହୁ (୪୦), ସୋନପୁର ଜିଲା ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି ଥାନା ଅଧିନ ଗର୍ଜନ ଗ୍ରାମର ବିଷ୍ଣୁ ସାହୁ (୪୩) ଏବଂ ରାମପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାୟାବର୍ହା ଗ୍ରାମର ଜୀବର୍ଦ୍ଧନ ସାହୁ (୬୫) । 

ଧରିତ୍ରୀରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପରେ ଶିକୁଳିରୁ ମୁକୁଳିଲେ ଲିଲିମା

ଧରିତ୍ରୀରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପରେ ଶିକୁଳିରୁ ମୁକୁଳିଲେ ଲିଲିମା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୭।୧୦-
ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଅତାବିରା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଟାଙ୍ଗରପାଲି ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ରେଙ୍ଗାଲପାଲି ଝୁମ୍ପୁଡ଼ିପଡ଼ାରେ ମାନସିକ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଲିଲିମା ଭରାସାଗରଙ୍କୁ ପରିବାର ଲୋକେ ଶିକୁଳୀରେ ବାନ୍ଧି ରଖିଥିବା ଖବର ଧରିତ୍ରୀରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ିଛି । ବୁଧବାର ଲିଲିମା ଶିକୁଳିରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଗୋଡ଼ରେ ବନ୍ଧା ଯାଇଥିବା ଶିକୁଳିକୁ ଖୋଲି ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଲିଲିମାଙ୍କୁ ଭୀମସାର, ବୁର୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାର ମାନସିକ ରୋଗ ବିଭାଗରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଲିଲିମା ମାନସିକ ରୋଗରୁ ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତଭାବେ ମୁକ୍ତ ହେବେ ବୋଲି ସଭିଁଏ ଆଶା ବାନ୍ଧିଛନ୍ତି ।

ବିକାଶ ନୁହେଁ, ବରଂ ଦୁର୍ନୀତି

ବିକାଶ ନୁହେଁ, ବରଂ ଦୁର୍ନୀତି

ନୂଆଗାଁ,୧୭।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡ଼କ ଯୋଜନା (ପିଏମ୍‌ଜିଏସ୍‌ୱାଇ) ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ରାସ୍ତାଘାଟର ବିକାଶରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଆସୁଛି। ଏଥିପାଇଁ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ମାଧ୍ୟମରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଉଛି। ହେଲେ ବିଭାଗରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ କେତେଜଣ ଦୁର୍ନୀତିଖୋର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିପୁଳ ପିସି କରାବାର ଯୋଗୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିମ୍ନମାନର କାମ ହେଉଥିବା ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି। ଠିକାଦାର ଓ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସଲାସୁତୁରା ଯୋଗୁ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିମ୍ନମାନର ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପୁରୁଣାପାଣି ନିକଟ ପୁରୁଣାପାଣି-ମୁଙ୍ଗଟୋଲି ରାସ୍ତା ଏହାର ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ। ମାତ୍ର ବର୍ଷକ ପୂର୍ବେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ଏହି ରାସ୍ତାର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ଏବେ ପିଚୁ ଉଠିଯାଇଛି।

ଦୋକାନୀ, ବ୍ୟାଙ୍କ କେହି ନେଉନାହାନ୍ତି ୧, ୨ ଟଙ୍କିଆ ମୁଦ୍ରା

ଦୋକାନୀ, ବ୍ୟାଙ୍କ କେହି ନେଉନାହାନ୍ତି ୧, ୨ ଟଙ୍କିଆ ମୁଦ୍ରା

କୁତ୍ରା/ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର, ୧୭।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା କୁତ୍ରା ଓ ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକଟଙ୍କିଆ ଓ ଦୁଇ ଟଙ୍କିଆ ମୁଦ୍ରାକୁ ଦୋକାନୀମାନେ ନେଉ ନାହାନ୍ତି।

ବୀରମହାରାଜପୁରରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଛି ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା

ବୀରମହାରାଜପୁରରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଛି ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୭।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ)
ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାର ବୀରମହାରାଜପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ମାନ୍ୟତା ପାଇବାର ଦୀର୍ଘ ୩୧ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଏବେବି ରହିଛି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଶାସନାଧିନ। ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ଏହାର ସଦର ମହକୁମା ପୌରାଞ୍ଚଳରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରିନାହିଁ। ତେବେ କ୍ରମବଦ୍ଧିଷ୍ଣ ଜନସଂଖ୍ୟା ସାଙ୍ଗକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ ପରିସର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାରୁ ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ଗୁରୁତର ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ବିଗତ ୩୦ବର୍ଷ ଭିତରେ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ସହ ଛୋଟବଡ ବ୍ୟବସାୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଗଢ଼ି ଉଠିଛି। 

ହଜିଯାଉଛେ ଧୁନ୍‌କେଲ ସୋର

ହଜିଯାଉଛେ ଧୁନ୍‌କେଲ ସୋର

ଜାମଟିକ୍ରା, ୧୭।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)- 
ସମିଆର ଗତି ସଂଗେ ବହୁତ୍‌ ଜିନିସ ବଦ୍‌ଲି ଯାଉଛେ। ଆଘ ଏନ୍‌ତା ଶାରଦୀୟ ପୂଜା ଅବ୍‌ଛରରେ ଗଁା ଗଁାରେ ଶୁନ୍‌ବାକେ ମିଲୁଥିଲା ଭିନେ ଭିନେ ରକମର ବଜାର ଶବଦ୍‌। ସେ ଭିତ୍‌ରୁ ଧୁନ୍‌କେଲ ହେଉଛେ ସବୁଠାନୁ ଅଲଗ୍‌। ଦିନ୍‌ଥିଲା ସାମାଜିକ୍‌ ଜୀବନ୍‌କେ ସରସ ସୁଁଦର କରିଥିବାର ଧୁନ୍‌କେଲ ସୋର ଅଏଜ୍‌ ତାର ପରିଚଏ ଖୁଜୁଛେ। ଅଶିନ୍‌ ମାସେ ଗୁଟେ ଘରେ ଦୁର୍ଗା ଆର୍‌ କେତେ ଦେବୀଦେବାକଁର ଚିତ୍‌ର ଅଁକା ଯାଉଥିଲା। ସେଟାକେ କୁଠି ବଲୁଥିଲେ। ଆଘ ପିଠଉଥି ଚିତ୍‌ର ଅଁାକୁଥିଲେ। ଏହେଦେ ସମିଆ ବଦିଲ୍‌ବାର ସଂଗେ ନାନା ପରକାର ରଂଗ୍‌ଥି ଚିତ୍‌ରା ଯାଉଛେ। ମହାଷ୍ଟମୀ ତିଥିନେ ଦିନର ଦୁଇପହରେ ଧଁାଗ୍‌ରି ଟୁକେଲମାନେ ଆସି କୁଠିରେ ଠୋଲ୍‌ ହେଇ ଧିଆନ୍‌ରେ ବସୁଥିଲେ। ପଛେ ଝନେ ଧୁନ୍‌କେଲ ବଜାବାର ସଂଗେ ଗୀତ୍‌ ଗାଉଥିଲେ। ଇ ଧୁନ୍‌କେଲ ସୋର ଆର୍‌ ଗୀତ୍‌ରେ ଧଁାଗ୍‌ରି ଟୁକେଲମାନେ ଧିଆନ୍‌ରେ ଦେବୀ ପାର୍ବତୀକୁଁ ଆବାହନ କରୁଥିଲେ। 

ମଉଲିକ୍‌ ସୁବିଧାରୁ ବଁଚିତ୍‌ ଫତକାବାହାଲି ଗଁାବାସୀ

ମଉଲିକ୍‌ ସୁବିଧାରୁ ବଁଚିତ୍‌ ଫତକାବାହାଲି ଗଁାବାସୀ

ପଲମ,୧୭।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): 
କେନ୍ଦ୍ର ଆର୍‌ ରାଏଜ୍‌ ସରକାର ଗଁା ଗଁଲିର ବିକାଶର କଥା କହି ଡିଂଗ୍‌ରା ପିଟୁଛନ୍‌। ହେଲେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାରେ ସବୁ ପର୍‌ଚାର ପର୍‌ସାରରେ ସୀମିତ ଥିବାର ଦେଖ୍‌ବାକେ ମିଲୁଛେ। ଆଏଜ୍‌ ବି କଲାହାଣ୍ଡି ଜିଲାର ବହୁତ୍‌ଟେ ଗଁାବାସୀ ବିକାଶର ଉଜାଲା ଦେଖି ନୁହେପାରନ୍‌। ଇଥିର ଗୁଟେ ଫଟିକ୍‌ ଉଦାହରନ୍‌ ହେଉଛେ ନର୍ଲା ବ୍ଲକ୍‌ର ଫତକାବାହାଲି ଗଁା।

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ୍‌: ବଡ୍‌ ବଡିଆକର କବ୍‌ଜାରେ ଆବାସ ଯୋଜ୍‌ନା

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ୍‌: ବଡ୍‌ ବଡିଆକର କବ୍‌ଜାରେ ଆବାସ ଯୋଜ୍‌ନା

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା,୧୭।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): 
ରାଏଜ୍‌ ଆର୍‌ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିସାହା ଗରିବ୍‌, ନିଅଁାସିମାନକୁ ଘର ଯୁଗେଇ ଦେବାର ଲାଗି ବିଜୁ ପକ୍କାଘର, ମୋ କୁଡିଆ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଲେଖେଁ ଯୋଜ୍‌ନା କାଯ୍‌କାରି କରୁଛନ୍‌। ହେଲେ ବହୁତ୍‌ ଜାଗାରେ ଯୋଜ୍‌ନାର ସୁଫଲ ହକ୍‌ଦାର ହିତାଧିକାରୀକଁର ପାସେ ପୁହୁଁଚି ନାଇଁପାରବାର।  ଏନ୍‌ତା ପରିସ୍‌ଥିତି କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ୍‌ରେ ଦେଖ୍‌ବାକେ ମିଲିଛେ। ଇ ବ୍ଲକ୍‌ର ପୋରକେଲା ପଁନ୍‌ଚେତର ଖରଝୁରା ଗଁାର ବାସିନ୍‌ଦା ହେଉଛନ୍‌ ସେବତୀ ଧରୁଆ।

ଥଇଥାନ ପାଇଁ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଗୁହାରୀ

ଥଇଥାନ ପାଇଁ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଗୁହାରୀ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୭।୧୦-
ନାଁ ତାଙ୍କର ଗୋବିନ୍ଦ ଚନ୍ଦ୍ର କୁମ୍ଭାର । ବରଗଡ଼ ଜିଲା ସାନ ବାଉଁସେନ ଗ୍ରାମରେ ତାଙ୍କ ଘର । ସେ ଜଣେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷିତ ଯୁବକ । ସ୍ନାତକ ତାଙ୍କର ଯୋଗ୍ୟତା । ନିହାତି ଗରୀବ ଶ୍ରେଣୀର ପରିବାରର ପୁଅ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ଜଣେ ହୋମଗାର୍ଡ଼ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇ ପରିବାର ପୋଷଣ କରୁଥିଲେ । ତେବେ ପରେ ଏକ ସାଇକେଲ ଚୋରି କେଶରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇ ପଡ଼ିଥିଲେ ଏବଂ ହୋମଗାର୍ଡ଼ ଚାକିରି ହରାଇଥିଲେ ଗୋବିନ୍ଦ। 

ସମଲେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ମହାଗୌରୀ ବେଶ

ସମଲେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ମହାଗୌରୀ ବେଶ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୭।୧୦-
ଶାରଦୀୟ ନବରାତ୍ର ପୂଜାରେ ବରଗଡ଼ ସହରର ଶକ୍ତିପୀଠଗୁଡ଼ିକ ଚଳଞ୍ଚଳ ହୋଇ ପଡ଼ିଛି । ଏହି ଅବସରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ସମଲେଶ୍ୱରୀ ମହାଗୌରୀ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ବେଶରେ ଦେବୀଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ପାପ ଖଣ୍ଡନ ହୁଏ ବୋଲି ଭକ୍ତଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ।

ଛାତ୍ରୀନିବାସରେ ଅସଦାଚରଣ ମାମଲାର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କଲେ ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନ

ଛାତ୍ରୀନିବାସରେ ଅସଦାଚରଣ ମାମଲାର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କଲେ ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୭।୧୦-
ବରଗଡ଼ ସହରରେ ରହିଥିବା ଏକ ଘରୋଇ ଛାତ୍ରୀନିବାସରେ ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୧ତାରିଖ ଛାତ୍ରୀନିବାସର ପରିଚାଳକ ସେଠାରେ ରହୁଥିବା ଅନ୍ତେବାସିନୀ ତଥା କଲେଜ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ କରିଥିବା ନେଇ ଟାଉନ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଏ ନେଇ ପୋଲିସ ପରିଚାଳକ ସୁଧାଂଶୁ ପାଢ଼ୀ(୬୦)ଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦଫା ୩୫୪, ୩୫୪(କ) ଆଇପିସି ଏବଂ ୧୨ପିସିଏସ୍‌ଓ ଆକ୍ଟରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି । ତେବେ  ଜିଲା ବାହାର ଡାକ୍ତରଖାାନାରେ ପରିଚାଳକ ପାଢ଼ୀ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଥିବା ପୋଲିସ କହୁଥିବା ବେଳେ ଏହା ସହଜରେ ଗ୍ରହଣୀୟ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ । ଏହାକୁ ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ବରଗଡ଼, ବଲାଙ୍ଗୀର, ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଆଦି ଅଞ୍ଚଳର ଆଦିବାସୀ କଲ୍ୟାଣ ସମିତି, ଗୋଁଡ଼ ମହାସଭା ସଂଗଠନର କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ ବରଗଡ଼ ଏସ୍‌ପି ମୁକେଶ କୁମାର ଭାମୁଙ୍କୁ ଫେରାଦ ହୋଇ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ତୁରନ୍ତ ଜେଲ ପଠାଇବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଏସ୍‌ପି ସେମାନଙ୍କ ଦାବି ଶୁଣି ବାସ୍ତବରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅଛନ୍ତି ନା ନାହଁ, ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ ପାଇଁ ଏକ ମେଡ଼ିକାଲ ବୋର୍ଡ଼ ଗଠନ କରାଯାଇ ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ ବିହିତ କାର୍ଯାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏଥିରେ ସଂଗଠନର କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିବାବେଳେ ଆସନ୍ତା ୭ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରା ନ ଗଲେ ଆନ୍ଦୋଳନକମୁ ଜୋରଦାର କରାଯିବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସ୍ବଳ୍ପ ବୃଷ୍ଟିପାତ ସାଙ୍ଗକୁ ରୋଗପୋକ ଉପଦ୍ରବ: ଚାଷୀକୁ ଚିନ୍ତା, ଉଜୁଡ଼ୁଛି କପା ଫସଲ

ସ୍ବଳ୍ପ ବୃଷ୍ଟିପାତ ସାଙ୍ଗକୁ ରୋଗପୋକ ଉପଦ୍ରବ: ଚାଷୀକୁ ଚିନ୍ତା, ଉଜୁଡ଼ୁଛି କପା ଫସଲ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୭।୧୦-
ବରଗଡ଼ ଜିଲା ପଦ୍ମପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ମରୁଡ଼ି ପ୍ରପୀଡ଼ିତ। ଏ ଅଞ୍ଚଳକୁ କେନାଲ ପାଣି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ । ବର୍ଷା ଉପରେ ହିଁ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷବାସ ନିର୍ଭର କରିଥାଏ । ସେହିପରି ଚେକ୍‌ଡ୍ୟାମ କିମ୍ବା ଉଠାଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ଚାଷଜମିକୁ ପାଣି ଯୋଗାଡ଼ ହୁଏ । ତେବେ ଚେକ୍‌ଡ୍ୟାମ ନାମକୁ ମାତ୍ର ହୋଇଥିବାବେଳେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ବ୍ୟାହତ ଯୋଗୁ ଉଠାଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଚଳ ହୋଇପଡ଼ିଛି । ସେହିପରି ଏଥର ବର୍ଷା ମଧ୍ୟ ସ୍ବାଭାବିକ ବୃଷ୍ଟିପାତଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ ରହିଛି। ମୁଖ୍ୟତଃ ସ୍ବଳ୍ପ ବୃଷ୍ଟିପାତ ପଦ୍ମପୁର ଉପଖଣ୍ଡର ଚାଷକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି। ସ୍ବାଭାବିକ ବର୍ଷାଠାରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଉପଖଣ୍ଡର ବିଜେପୁରରେ ୨.୯୬, ପଦ୍ମପୁରରେ ୨୮.୨୭, ସୋହେଲାରେ ୩୧.୯୬, ଗାଇସିଲେଟରେ ୧୨.୯୬ ଏବଂ ଝାରବନ୍ଧରେ ୪.୬୦ ପ୍ରତିଶତ କମ୍‌ ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ତେବେ ସ୍ବଳ୍ପ ବୃଷ୍ଟିପାତ କେବଳ ଧାନ ଫସଲକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି, ତାହା ନୁହେଁ । ବିକଳ୍ପ ଫସଲଭାବେ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀମାନେ କପାଚାଷକୁ ଆଦରି ନେଇଥିବା ବେଳେ ତାହା ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ଏହା ସହିତ କପା ଫସଲରେ ରୋଗପୋକ ଉପଦ୍ରବ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଛି।