ରାଜ୍ୟ |

କଳିଙ୍ଗନଗର ଗୁଳିକାଣ୍ଡର ଦ୍ୱାଦଶ ବାର୍ଷିକ ପୂର୍ତ୍ତି: ଏକାଠି ହେଲେ ବିସ୍ଥାପନ ବିରୋଧୀ-ସପକ୍ଷବାଦୀ

କଳିଙ୍ଗନଗର ଗୁଳିକାଣ୍ଡର ଦ୍ୱାଦଶ ବାର୍ଷିକ ପୂର୍ତ୍ତି: ଏକାଠି ହେଲେ ବିସ୍ଥାପନ ବିରୋଧୀ-ସପକ୍ଷବାଦୀ
କଳିଙ୍ଗନଗର,୨।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଶିଳ୍ପାୟନ ପାଇଁ ନରସଂହାର। ୨୦୦୬ଜାନୁୟାରୀ ୨ ତାରିଖ କଳିଙ୍ଗନଗର ଗୁଳିକାଣ୍ଡର କଳଙ୍କିତ ଦିବସର ରୋମଟାଙ୍କୁରା ଅନୁଭୂତିକୁ ସବୁଦିନ ପାଇ କଳିଙ୍ଗନଗରବାସୀ ମନେ ରଖିବେ। ଇତିହାସ ମଧ୍ୟ ମୁକ ସାକ୍ଷୀଭାବେ କହିବ ଯେ ଶିଳ୍ପାୟନ ପାଇଁ କିପରି ଭୂମିପୁତ୍ରଙ୍କୁ ଗୁଳିରେ ମରାଯାଏ। ସେହି କଳା ଦିବସକୁ ମଙ୍ଗଳବାର ପୁରିଛି ୧୨ବର୍ଷ। ଏହି ଅବସରରେ କଳିଙ୍ଗନଗର ବୀରଭୂମୀଠାରେ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି ଶହୀଦ ସ୍ମୃତି ସମାବେଶ। ଗୁଳିକାଣ୍ଡର ବାର ବର୍ଷ ପରେ ବିସ୍ଥାପନ ବିରୋଧୀ ଜନମଞ୍ଚ ଓ ସପକ୍ଷବାଦୀ ଏକାଠି ପାଳିଛନ୍ତି ଏହି ଦିବସ। ଏହି ଦିବସକୁ ଏକାଠି ପାଳିବାକୁ ପୂର୍ବରୁ ବାରମ୍ବାର ଉଦ୍ୟମ କରିଥିବା ଟାଟା କାରଖାନା ଶେଷରେ ସଫଳ ହୋଇଛି। ତେବେ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଓ ସଭାସ୍ଥଳରେ ଟାଟା କମ୍ପାନୀ ମୁର୍ଦ୍ଦାବାଦ ଉଚ୍ଚାରଣ ଓ ପୋଷ୍ଟରକୁ ନେଇ ସବୁ ମହଲରେ ଘଟଣାର ରହସ୍ୟ ନେଇ ଚାଲିଛି ବିଚାର ବିମର୍ଷ। ଶୀତୁଆ ସକାଳୁ ଆଦିବାସୀମାନେ ପାରମ୍ପରିକ ପୋଷାକ ପରିଧାନକରି ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ ସ୍ଥଳରେ। ସେହିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଶୋଭାଯାତ୍ରା। ସେଠାରୁ ଡୁବୁରୀ ଛକ, ଟାଟା କାରଖାନା ଦେଇ ବୀରଭୂମୀରେ ଅପରାହ୍ନରେ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ ସମସ୍ତେ। ଶଦୀଦ ସ୍ମୃତି ପୀଠରେ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ, ସ୍ମୃତିସ୍ତମ୍ଭରେ ଫୁଲହାର ଦେଇ ଆତ୍ମୀୟ ସ୍ବଜନମାନେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ ଜ୍ଞାପନ କରିଥିଲେ। ପରେ ବିସ୍ଥାପନ ବିରୋଧୀ ଜନମଞ୍ଚର ସଭାପତି ଅମର ସିଂ ବାନରାଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ସଭାରେ ଅତିଥିଭାବେ ପୋସ୍କୋ ପ୍ରତିରୋଧ ସଂଗ୍ରାମ ସମିତିର ପ୍ରଶାନ୍ତ ପାଇକରାୟ, ସିପିଆଇଏମ୍‌ଏଲ(ନିୟୁ) ଡେମୋକ୍ରାଟିକର ଭାଲଚନ୍ଦ୍ର ଷଡଙ୍ଗୀ, ଓ୍ବାରଙ୍ଗଚିତି ଭାଷା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଜଗନ୍ନାଥ ହାଂସଦା, ଆଦିବାସୀ ମହାସଭାନେତା ମାନଗୋବିନ୍ଦ ବେତ୍ରା, ଆର୍ଟ ଅଫ ଓଡିଶା ମୁଖ୍ୟ ଭୋଳାନାଥ ଜେନା, ବିସ୍ଥାପନ ବିରୋଧୀ ଜନମଞ୍ଚ ସଂପାଦକ ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାରିକା, ବିସ୍ଥାପନ ଉନ୍ନୟନ ପରିଷଦର ସଭାପତି ତ୍ରିଲୋଚନ ମହନ୍ତ, ସଂପାଦକ ବିରେନ ଜାମୁଡା, ନଟି ଅଙ୍ଗରାଇ, ସରପଞ୍ଚ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣଲତା ବାନରା, ଅବଦୁଲ ୱାଲି, ସମିତି ସ୍ଯଯା ଝରଣା ମହନ୍ତ, ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଜାମୁଡା, ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଏ.ପୁରାମ ପୂର୍ତୀ ଓ ଭୀମସେନ ମହନ୍ତଙ୍କ ସମେତ ଉଭୟ ପକ୍ଷର ନେତାମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସମସ୍ତେ ନିଜ ନିଜ ବକ୍ତବ୍ୟରେ କଳିଙ୍ଗନଗର ଗୁଳିକାଣ୍ଡପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ଶାସନ କରୁଥିବା ବିଜେଡି ସରକାର, ସ୍ଥାନୀୟ ନେତା ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ଚନ୍ଦ୍ର ଘଡ଼େଇ ଓ ଟାଟା କାରଖାନାକୁ ଦାୟୀ କରିଥିଲେ। ଗୁଳିକାଣ୍ଡର ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟକୁ ନିନ୍ଦା କରିବା ସହ ଏହା ସମଗ୍ର ଆଦିବାସୀ ଜାତି ପାଇଁ ବିଶ୍ୱାସଘାତକ ଓ ପ୍ରବଞ୍ଛନା ବୋଲି ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ। ରିପୋର୍ଟରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ ପାଇଁ କାହାରିକୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ନ କରିବା ଶିଳ୍ପାୟନ ପାଇଁ ସେଦିନର ନରହତ୍ୟା ଠିକ ଥିଲା ବୋଲି ଦର୍ଶାଉଛି। ଏହାର ଦୃଢ଼ ଜବାବ ଆଦିବାସୀ ସମାଜ ଦେବବୋଲି ଦୃଢ଼ ସ୍ବରରେ ବକ୍ତାମାନେ କହିଥିଲେ। ବିସ୍ଥାପନର ୧୨ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ଉଚିତ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ସ୍ଥାନୀୟ ବେକାରୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ସାଙ୍ଗକୁ ବିସ୍ଥାପନ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ସହ ସରକାରୀ ଆଇନ ଆଳରେ ବନ୍ଧା ପଡିଥିବା ଆମର ଜମି ଜମାର ପଟ୍ଟା ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବାକୁ ବକ୍ତାମାନେ କହିଥିଲେ। ବିଜେଡି ସରକାର ହଟାଅ ଆଦିବାସୀ ବଞ୍ଚାଅ ବୋଲି ସଭାରେ ନାରା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। କୌଣସି ପ୍ରକାର ଅଘଟଣ ଆଶଙ୍କାରେ ଟାଟା ପ୍ରକଳ୍ପ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକରେ ବ୍ୟାପକ ପୋଲିସ ଓ ନିରାପତ୍ତାରକ୍ଷୀ ମୁତୟନ ହୋଇଥିଲେ। ଅତିରିକ୍ତ ଏସ୍‌ପି ରାଜକିଶୋର ଦୋରାଙ୍କ ପରିଚାଳନାରେ ୩ ଜଣ ଆଇଆଇସି, ୧୦ଜଣ ଅଫିସର ୭ ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ମୁତୟନ ହୋଇ ଶାନ୍ତି ଶୃଙ୍ଖଳା ବଜାୟ ରଖିଥିଲେ।
All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

ଘରୋଇ କଳିରୁ ଗଲା ୪ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ: ସ୍ତ୍ରୀ, ଶାଶୁ ଓ ଶ୍ୱଶୁରଙ୍କୁ ପୋଡ଼ିି ମାରିବାବେଳେ ନିଜେ ପୋଡ଼ିଗଲେ ଜ୍ୱାଇଁ

ଘରୋଇ କଳିରୁ ଗଲା ୪ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ: ସ୍ତ୍ରୀ, ଶାଶୁ ଓ ଶ୍ୱଶୁରଙ୍କୁ ପୋଡ଼ିି ମାରିବାବେଳେ ନିଜେ ପୋଡ଼ିଗଲେ ଜ୍ୱାଇଁ

କୁଜଙ୍ଗ, ୨୨।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଘରୋଇ କଳିରୁ ଚାଲିଯାଇଛି ୪ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ। ଜଳିଯାଇଛି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଘର। କ୍ରୋଧିତ ଜ୍ୱାଇଁ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀ, ଶାଶୁ ଓ ଶ୍ୱଶୁରଙ୍କୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗେଇ ପୋଡି ମାରିବା ସମୟରେ ନିଜେ ପୋଡି ହୋଇ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି। 

ମଣିଷ ପରେ ‘ବଳଦ’ ଶିକାର କଲା ସୁନ୍ଦରୀ

ମଣିଷ ପରେ ‘ବଳଦ’ ଶିକାର କଲା ସୁନ୍ଦରୀ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ୍‌, ୨୨।୧୦: ମଣିଷ ଶିକାର କରିବାର ଦୁଇଦିନ ନ ପୂରୁଣୁ  ସୋମବାର ଏକ ବଳଦ ଶିକାର କରିଛି ବାଘୁଣୀ ସୁନ୍ଦରୀ। ଏହାକୁ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଗାଜଲବାଡ଼ି ଘାଟିରେ ଭୁସ୍ଖଳନ ଘଟଣା: ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି-ବ୍ରହ୍ମପୁରକୁ ୧୨ଦିନ ହେଲା ଯାତାୟତ ଠପ୍‌

ଗାଜଲବାଡ଼ି ଘାଟିରେ ଭୁସ୍ଖଳନ ଘଟଣା: ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି-ବ୍ରହ୍ମପୁରକୁ ୧୨ଦିନ ହେଲା ଯାତାୟତ ଠପ୍‌

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି, ୨୨।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିକୁ  ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଲାଇଫଲାଇନ କୁହାଯାଇଥିବା ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଯାତାୟତ ବନ୍ଦ ରହିଛିା 

୪ ଶହୀଦ ପରିବାର ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ

୪ ଶହୀଦ ପରିବାର ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ

କୋରେଇ,୨୨ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ପାଣିକୋଇଲିସ୍ଥିତ ଯାଜପୁର ଜିଲା ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ପଡିଆରେ ରବିବାର ୫୯ତମ ଶହୀଦ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ଯାଜପୁର ଏସ୍‌ପି ଚରଣ ସିଂହ ମୀନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପ୍ୟାରେଡ ଅଭିବାଦନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ  ଦେଶର ମୋଟ ୪୧୪ଜଣ ଶହୀଦଙ୍କ ନାମ ପଠନ ସହ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ପ୍ରତି ଶ୍ରଦ୍ଧା ସୁମନ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ । 

୫୯ତମ ଶହୀଦ ଦିବସ ପାଳିତ

୫୯ତମ ଶହୀଦ ଦିବସ ପାଳିତ

ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର,୨୨ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଦଶରଥପୁର ବ୍ଲକ ଅକରପଡ଼ା  ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭେଲଙ୍ଗସ୍ଥିତ ରାଧାକୃଷ୍ଣ ନୋଡାଲ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ରବିବାର ଯାଜପୁର ଥାନା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ୫୯ତମ ଶହୀଦ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଯାଜପୁର ଟାଉନ୍‌ ପୋଲିସ ଓ ଶହୀଦ ସତ୍ୟାନନ୍ଦ ସ୍ମୃତି କମିଟି ସହଯୋଗରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯାଜପୁର ଅତିରିକ୍ତ ଆରକ୍ଷୀ ଅଧୀକ୍ଷକ ରାଜକିଶୋର ଦୋରା ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ଶହୀଦ ସତ୍ୟାନନ୍ଦ ସ୍ମୃତି ପୀଠରେ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ। 

ହରିଦାସପୁର ରେଳ ଷ୍ଟେଶନରେ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ରହଣି ଦାବି

ହରିଦାସପୁର ରେଳ ଷ୍ଟେଶନରେ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ରହଣି ଦାବି

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୨୨ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପୂର୍ବତଟ ରେଲବାଇର ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୋଡ଼ ଡିଭିଜନ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଯାଜପୁର ଜିଲାର ହରିଦାସପୁର ରେଳ ଷ୍ଟେଶନ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଷ୍ଟେଶନ । ଏଠାରୁ ବନ୍ଦର ନଗରୀ ପାରାଦୀପକୁ ରେଳପଥ ସଂଯୋଗ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏଥିସହ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବୌଦ୍ଧ ପୀଠ ଉଦୟଗିରି, ଲଲିତଗିରି ଓ ରତ୍ନଗିରିକୁ ଏହି ରେଳପଥ ସଂଯୋଗ କରିବା ସହ ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବାକୁ ଥିବା ଭିତର କନିକାକୁ ମଧ୍ୟ ସଂଯୋଗ କରିବ। 

ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଭସାଣି ଉତ୍ସବ

ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଭସାଣି ଉତ୍ସବ

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୨୧ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଚଣ୍ଡିଖୋଲସ୍ଥିତ ସାର୍ବଜନୀନ ଦୁର୍ଗାପୂଜା କମିଟି ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଶନିବାର ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଭସାଣି ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ବାଜା, ବାଣ ରୋଶଣୀରେ ମା’ଙ୍କ ମୃଣ୍ମୟୀ ପ୍ରତିମାକୁ ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ବଜାର ପରିକ୍ରମା କରିବା ପରେ ଖୋସାଲିପୁରସ୍ଥିତ ହାଇଲେବୁଲ କେନାଲରେ ବିସର୍ଜନ କରାଯାଇଥିଲା। 

ଦୁଇ ସନ୍ତାନଙ୍କୁ ବିଷ ପିଆଇ ନିଜେ ପିଇଲେ ଝିଅପୁଅ ମୃତ, ମା’ ଗୁରୁତର

ଦୁଇ ସନ୍ତାନଙ୍କୁ ବିଷ ପିଆଇ ନିଜେ ପିଇଲେ ଝିଅପୁଅ ମୃତ, ମା’ ଗୁରୁତର

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୨ା୧୦-  ନୟାଗଡ ଜିଲା ଖଣ୍ଡପଡା ଥାନା ଶିଖରପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରସାଦ ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ରାତିରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଦୁଇ ସନ୍ତାନଙ୍କୁ ବିଷ ପିଆଇ ମା’ ନିଜେ ପିଇଥିଲେ। ଏଥିରେ ଝିଅପୁଅଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ ମା’ ଗୁରୁତର ହୋଇ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଗଛରେ ପିଟିହେଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଗଛରେ ପିଟିହେଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ନୂଆଗାଁ,୨୨ା୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ମାଈଛେଳି ପଞ୍ଚାୟତ ସଂପଡା ରାଇଖମଣ ବାଙ୍କ ନିକଟରେ ରବିବାର ମୃତଦେହ ନେଇ ଯାଉଥିବା ଏକ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱ ଗଛରେ ପିଟିହୋଇଯିବାରୁ ଜଣେ ଗୁରୁତର ହୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି।

୫୯ତମ ପୋଲିସ ଶହୀଦ ସ୍ମୃତି ଦିବସ

୫୯ତମ ପୋଲିସ ଶହୀଦ ସ୍ମୃତି ଦିବସ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୨ା୧୦- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ସ୍ଥାନୀୟ  ପିଟିଏସ୍‌ (ପୋଲିସ ଟ୍ରେନିଂ ସ୍କୁଲ) ପଡ଼ିଆଠାରେ  ୫୯ତମ ପୋଲିସ ଶହୀଦ ସ୍ମୃତି ଦିବସ ପାଳିିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପରେଡ଼ରେ ଏସ୍‌ପି ଶଶିଭୂଷଣ ଶତପଥୀ ଓ ଅନ୍ୟ ପୋଲିସ ପଦାଧିକାରୀ ଯୋଗଦେଇ ଶହୀଦଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।

ଆରପାରିରେ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ବଂଶୀଧର ସାହୁ

ଆରପାରିରେ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ବଂଶୀଧର ସାହୁ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୨ା୧୦- ନୟାଗଡ଼ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ତଥା ସୁସାହିତ୍ୟକ ବଂଶୀଧର ସାହୁଙ୍କ ରବିବାର ପରଲୋକ ଘଟିଛି। ୧୦ଦିନ ହେଲା ସେ ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ହୋଇ କଟକର ଏକ ଘରୋଇ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବାବେଳେ ସକାଳ ୬ଟା ୪୫ ମିନିଟ ସମୟରେ ଆରପାରିକୁ ଚାଲିଯାଇଛନ୍ତି। ମୃତ୍ୟୁବେଳଙ୍କୁ ତାଙ୍କୁ ୭୬ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା। 

ପାରାଦେହରେ ସ୍ବସ୍ଥାନକୁ ଫେରିଲେ ମା’ ଖିଲାମୁଣ୍ଡା

ପାରାଦେହରେ ସ୍ବସ୍ଥାନକୁ ଫେରିଲେ ମା’ ଖିଲାମୁଣ୍ଡା

ରଣପୁର,୨୨ା୧୦-(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ରଣପୁର ମାଳ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଆରାଧ୍ୟା ଦେବୀ ମା’ ଖିଲାମୁଣ୍ଡା ଅବସ୍ଥାନ କରନ୍ତି। ତେବେ ରଣପୁର ରାଜାଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରଣରେ ଦ୍ୱିତୀୟା ଓଷାଠାରୁ ଷୋଳପୂଜା ପାଇଁ ରଣପୁର ରାଜନଅରରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ପୂଜା ପାଉଥିଲେ ମା’। ରାଆଁରାଳ ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରୁ ଏକ କାଠି ସାହାଯ୍ୟରେ ମା’ ଏଠାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି । ଭକ୍ତମାନେ ଦଶହରା ପଡିଆରେ ୭ ଥର ତୋପ ସଲାମି କରି ମା’ଙ୍କୁ ଦଶହରାରେ ବିଦାୟ ଦେଇଥାନ୍ତିି ଏବଂ ମା’ ଖିଲାମୁଣ୍ଡା ଏକ ପାରା ଦେହରେ ସ୍ବସ୍ଥାନକୁ  ଫେରିଯାନ୍ତି।