ବ୍ରହ୍ମପୁର

ଆଜି ପକ୍ଷୀ ଗଣନା: ୮୧ ସ୍ଥାନ ଚିହ୍ନଟ

ଆଜି ପକ୍ଷୀ ଗଣନା: ୮୧ ସ୍ଥାନ ଚିହ୍ନଟ
ଭଞ୍ଜନଗର,୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ପକ୍ଷୀ ଗଣନା ହେବ। ଭଞ୍ଜନଗର ଦକ୍ଷିଣ ଘୁମୁସର ବନଖଣ୍ଡ ଓ ଉତ୍ତର ଘୁମୁସର ବନଖଣ୍ଡର ୮୧ ସ୍ଥାନରେ ପକ୍ଷୀ ଗଣନା ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। ଏ ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ଦକ୍ଷିଣ ଘୁମୁସର ବନଖଣ୍ଡ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଏକ ତାଲିମ ଶିବିର ହୋଇଥିଲା। ଡିିଏଫଓ ବିଜୟ କେତନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ପକ୍ଷୀ ଗଣନା କିଭଳି କରାଯିବ ସେନେଇ ବିଭାଗୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେଇଥିଲେ। ପକ୍ଷୀ ଗଣନା ପାଇଁ ଦକ୍ଷିଣ ଘୁମୁସର ବନଖଣ୍ଡ ବୁଗୁଡ଼ା ରେଞ୍ଜର ୨୨ଟି ସ୍ଥାନ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। ପୋଖରୀ, ଜଳଭଣ୍ଡାର ଆଦି ସ୍ଥାନରେ ପକ୍ଷୀ ଗଣନା ହେବ। ସେହିଭଳି ସୋରଡ଼ା ରେଞ୍ଜରେ ୫, ଆସିକାରେ ୧୫, ପୋଲସରାରେ ୧୧ ଓ ବୁଗୁଡ଼ା ରେଞ୍ଜରେ ୧୦ ସ୍ଥାନ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। ଶତାଧିକ କର୍ମଚାରୀ, ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ, ବନ ସୁରକ୍ଷା ସମିତି କର୍ମକର୍ତ୍ତା ପ୍ରମୁଖ ଗଣନା କାର୍ଯ୍ୟରେ ସାମିଲ ହେବେ। ସକାଳ ୬ଟାରୁ ପୁର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପକ୍ଷୀ ଗଣନା ହେବ। ପ୍ରତି ବର୍ଷ ପକ୍ଷୀ ଗଣନା ହେଉଛି। ପକ୍ଷୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖି ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସରକାର ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥାନ୍ତି।ଶୀତଦିନେ ବିଦେଶାଗତ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ଆଗମନ ହେଉଥିବା ଯୋଗୁ ପକ୍ଷୀ ଗଣନା ହେଉଛି। ପୋଲସରା ରେଞ୍ଜରେ କିଛି ବିଦେଶାଗତ ପକ୍ଷୀ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ବୁଧବାର ଗଣତି ପରେ ତାହା ଜଣାପଡ଼ିବ।ସେହିଭଳି ଉତ୍ତର ଘୁମୁସର ବନଖଣ୍ଡର ମୁଜାଗଡ, ଜଗନ୍ନାଥପ୍ରସାଦ, ତାରସିଂ, ଗାଲେରୀ ଓ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବନାଞ୍ଚଳର ୧୮ଟି ସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି ପକ୍ଷୀ ଗଣନା ପାଇଁ। ଏଥିପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବିଭାଗୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଡିଏଫଓ ରାମସାମୀ ପି. ଏବଂ ଏସିଏଫ ସୁଦର୍ଶନ ବାଦୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।
All Right Reserved By

ବ୍ରହ୍ମପୁର

ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ୨ ବଳଦ ମୃତ

ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ୨ ବଳଦ ମୃତ

ପୋଲସରା,୨୦।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପୋଲସରା ବ୍ଲକ ବାଲିଛାଇ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ଥିତ ବାଲିଛାଇ ଗ୍ରାମରେ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ୨ଟି ବଳଦର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ବାଲିଛାଇ ଗ୍ରାମର ଗୋପିନାଥ ସାହୁ ହଳସାରି ଫେରିବା ବେଳେ ବଳଦ ଦ୍ୱୟ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଯିବାରୁ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

ପୋଖରୀରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ସ୍ବାମୀ, ଶାଶୁ ଥାନାରେ ଅଟକ

ପୋଖରୀରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ସ୍ବାମୀ, ଶାଶୁ ଥାନାରେ ଅଟକ

ପୋଲସରା,୨୦।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପୋଲସରା ଥାନା ଜା. ଡ଼େଙ୍ଗାପଦର ଗ୍ରାମର ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଭୂୟଁା ନିଖୋଜ ଥିବା ନେଇ ତାଙ୍କ ଭାଇ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦଳେଇ ପୋଲସରା ଥାନାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଏତଲା ଦେଇଥିଲେ। ପୋଲିସ ନଂ. ୧୮/୧୮ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଥିଲା।

ଗୋରୁ ଚାଲାଣ ବେଳେ ୨ ଗାଡି ଜବତ, ୬ ଗିରଫ

ଗୋରୁ ଚାଲାଣ ବେଳେ ୨ ଗାଡି ଜବତ, ୬ ଗିରଫ

ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ,୧୬।୧୦(ଡ଼ି.ଏନ୍‌.ଏ)- ହିଞ୍ଜିଳି ଥାନା ବୁରୁପୋଡ଼ା ନିକଟରେ ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ୨ଟି ଟାଟା ଏସ୍‌ଇରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଗୋରୁ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ନେଇ ଆରଏସ୍‌ଏସ୍‌ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଗାଡିକୁ ଅଟକାଇଥିଲେ। ପରେ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ନାରାୟଣ ବିଷୋୟୀ ଥାନାକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ।

ବାଲିଗୁଡ଼ାରେ ବିଜୟା ଦଶମୀ ଉତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ବାଲିଗୁଡ଼ାରେ ବିଜୟା ଦଶମୀ ଉତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ବାଲିଗୁଡ଼ା, ୨୦।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ବାଲିଗୁଡ଼ା ଟାଉନ୍‌ ତଥା ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ତଥା ବିଜୟା ଦଶମୀ ମହୋତ୍ସବ ୪ଦିନ ଧରି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବା ପରେ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ମା’ ପାଟଖଣ୍ଡା ଦୁର୍ଗାପୂଜା ସମିତି ତରଫରୁ ମା’ ପାଟଖଣ୍ଡା ମନ୍ଦିର ପରିସର ମଧ୍ୟରେ ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ସପ୍ତମୀଠାରୁ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଦଶମୀରେ ପୂର୍ଣ୍ଣାହୁତି ହୋଇଥିଲା। 

 ସଚେତନତା ଅଭାବରୁ ଝିଅ ଶବ କାନ୍ଧରେ ନେଉଥିଲେ, ଲୋକଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ପରେ ଶବ ମହାପ୍ରୟାଣ ଗାଡ଼ିରେ ଗଲା

ସଚେତନତା ଅଭାବରୁ ଝିଅ ଶବ କାନ୍ଧରେ ନେଉଥିଲେ, ଲୋକଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ପରେ ଶବ ମହାପ୍ରୟାଣ ଗାଡ଼ିରେ ଗଲା

ଭଞ୍ଜନଗର,୨୦।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସରକାରୀ ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ଅନେକ ଲୋକ ଜାଣିପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ସଚେତନ କରାଇବା ପାଇଁ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ଆଗ୍ରହ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଉନାହିଁ। ଫଳରେ ଗରିବ ଲୋକେ ସଚେତନତା ଅଭାବରୁ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ସୁବିଧା ପାଇବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି।

ମା’ଙ୍କ ଅସ୍ଥାୟୀ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ଏକାଦଶୀ ପାଳନ

ମା’ଙ୍କ ଅସ୍ଥାୟୀ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ଏକାଦଶୀ ପାଳନ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୨୦।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଳକ ସିମନବାଡ଼ି ମା’ ଦୁର୍ଗା   ପୁଜା ମଣ୍ଡପରେ ଶନିବାର ଏକାଦଶୀ ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଇଛି। ଅଞ୍ଚଳର ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ଦଶମୀ ପର୍ବ ପାଳନର ପରଦିନ ଏହି ପର୍ବକୁ ପାଳନ କରୁଥିବା ନଜିର ରହିଛି । 

ନିଆରା ପରମ୍ପରା ସହ ଥାନାରେ ଦଶହରା ପାଳିତ ମହୁଲି ମଦ, ଛେଳି ସମର୍ପଣ ପରେ ପୂଜା ପାହାନ୍ତି ପାଟଖଣ୍ଡା

ନିଆରା ପରମ୍ପରା ସହ ଥାନାରେ ଦଶହରା ପାଳିତ ମହୁଲି ମଦ, ଛେଳି ସମର୍ପଣ ପରେ ପୂଜା ପାହାନ୍ତି ପାଟଖଣ୍ଡା

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୨୦।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ପାଳନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଅବସରରେ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ଏବଂ ସିମନବାଡ଼ିଠାରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପୂଜାମଣ୍ଡପ କରାଯାଇ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ମୃଣ୍ମୟୀ ମୂର୍ତ୍ତି ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇଛି ।

ପ୍ରେମ ବ୍ୟାପାରରୁ  ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ, ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ପ୍ରେମ ବ୍ୟାପାରରୁ ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ, ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୦।୧୦: ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଗୋଷାଣୀନୂଆଗାଁ ଥାନାଞ୍ଚଳ ହଳଦିଆପଦର ରେଲୱେ ଫ୍ଲାଏଓଭର ବ୍ରିଜ ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ନାଳରୁ ଶୁକ୍ରବାର ପୋଲିସ ଏକ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ମୃତକହେଲେ ବଡବଜାର ଥାନା ଅଧୀନ ଧାନମେରା ସାହିର ସୋନୁ ଘଡେଇ ଓରଫ ଯଦୁ ।

ଷ୍ଟୋଭ ଫାଟି ନାବାଳିକା ଗୁରୁତର

ଷ୍ଟୋଭ ଫାଟି ନାବାଳିକା ଗୁରୁତର

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ, ୧୯।୧୦-ବ୍ରହ୍ମପୁର ଲାଞ୍ଜିପଲ୍ଲୀ ଅଞ୍ଚଳର ଏକ ସାହିରେ ଶୁକ୍ରବାର ଷ୍ଟୋଭ ଫାଟି ଜଣେ ନାବାଳିକା ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି । ଘରେ ରୋଷେଇ ଚାଲିଥିବା ସମୟରେ ଷ୍ଟୋଭ ଫାଟିଯାଇଥିଲା ବୋଲି ପରିବାର ଲୋକେ କହିଛନ୍ତି। 

କୃଷ୍ଣସାର ମୃଗ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

କୃଷ୍ଣସାର ମୃଗ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଗଞ୍ଜାମ, ୧୯ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଞ୍ଜାମ ବ୍ଲକ ଖଣ୍ଡଦେଉଳି ପଞ୍ଚାୟତ ବାଟିମାଳ  ଗହୀରମଥା  ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ କୃଷ୍ଣସାର ମୃଗ ମୃତଦେହ ପଡିଥିବା ଶୁକ୍ରବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଗତ ତିତ୍‌ଲି ବାତ୍ୟା ଓ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବନ୍ୟାରେ ମୃତ କୃଷ୍ଣସାର  ମୃଗଟି କାଦୁଅରେ ପୋତିହୋଇ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

ଦୁର୍ଗାପୂଜା, ଉତ୍ସବମୁଖର ଚନ୍ଦ୍ରଗିିରି

ଦୁର୍ଗାପୂଜା, ଉତ୍ସବମୁଖର ଚନ୍ଦ୍ରଗିିରି

ଚନ୍ଦ୍ରଗିରି, ୧୯ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଉପଲକ୍ଷେ ଗଜପତି ଜିଲା ଚନ୍ଦ୍ରଗିରି ଅଞ୍ଚଳ ଉତ୍ସବମୁଖର ହୋଇଉଠିଛି ।  ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ।  ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚନ୍ଦ୍ରଗିରି, ମହେନ୍ଦ୍ରଗଡ, ଚାନ୍ଦିପୁଟ ଓ ବାଘମାରି ଅଞ୍ଚଳ ମଧ୍ୟ ମା’ଙ୍କ ପୂଜା ଲାଗି ଉତ୍ସବ ମୁଖର ହୋଇଛି ।

ଆସିକାରେ ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ଏଟିଏମ୍‌ ସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥା

ଆସିକାରେ ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ଏଟିଏମ୍‌ ସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥା

ଆସିକା, ୧୯ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଆସିକା ଅଞ୍ଚଳରେ ଘଟି ଯାଇଥିବା ତିତ୍‌ଲି ବାତ୍ୟା ଓ ଏହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ବନ୍ୟାରେ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାରେ ପାଣି ପଶି ବହୁ ଟଙ୍କା ଓ କାଗଜପତ୍ର ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି ।