ବ୍ରହ୍ମପୁର

ଏନ୍‌ଏମ୍‌ସିକୁ ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବିରୋଧ

ଏନ୍‌ଏମ୍‌ସିକୁ ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବିରୋଧ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨।୧- ଜାତୀୟ ମେଡିକାଲ୍‌ କମିଶନ୍‌(ଏନ୍‌ଏମ୍‌ସି) ବିରୋଧରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ରହ୍ମପୁର ଏମ୍‌କେସିଜି ମେଡିକାଲ୍‌ କଲେଜର ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବା ସହିତ କଳାବ୍ୟାଜ୍‌ ପିନ୍ଧିଥିଲେ। ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ହେଲା, ପୂର୍ବରୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସଂସ୍ଥା ଭାବେ ଭାରତୀୟ ମେଡିକାଲ୍‌ ପରିଷଦ(ଏମ୍‌ସିଆଇ) ରହିଥିଲା। ଔଷଧ ଲେଖିବା ପାଇଁ ଏମ୍‌ବିବିଏସ୍‌ ସର୍ବନିମ୍ନ ଯୋଗ୍ୟତା ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏନ୍‌ଏମ୍‌ସିରେ ଏଥିରେ ପରିବର୍ତ୍ତିନ ହୋଇଛି। ଏମ୍‌ବିବିଏସ୍‌ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବା ପରେ ନ୍ୟାଶନାଲ୍‌ ଲାଇସେନ୍ସିଏଟ୍‌ ଏକ୍‌ଜାମ୍‌(ଏନ୍‌ଏଲ୍‌ଇ)ରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ସେହିଭଳି ଡାକ୍ତର ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ନେଉଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ପଦକ୍ଷେପ ସ୍ବାଗତଯୋଗ୍ୟ। କିନ୍ତୁ ଏନ୍‌ଏମ୍‌ସିରେ ଏମିତି କେତେକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି, ଯାହା ଫଳରେ ଘରୋଇ ମେଡିକାଲ୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକ ଲାଭବାନ୍‌ ହେବେ। ଘରୋଇ ମେଡିକାଲ୍‌ ଶିକ୍ଷାଦାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଏମ୍‌ସିଆଇର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହୁଥିଲା। କୌଣସି ପ୍ରକାର ଅନିୟମିତତା ହୋଇପାରୁ ନ ଥିଲା। ହେଲେ ଏମ୍‌ସିଆଇରେ ଇଚ୍ଛା ମୁତାବକ ଘରୋଇ ମେଡିକାଲ୍‌ କଲେଜ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରିବ। ଏପରିକି ଏମ୍‌ବିବିଏସ୍‌ ପାସ୍‌ କରି ନ ଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଏଲୋପାଥି ଔଷଧ ଲେଖିପାରିବେ। ଯାହା ଫଳରେ ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ ସଂକଟ ଆଡ଼କୁ ଚାଲିଯିବ। ଏନ୍‌ଏମ୍‌ସିରେ ୪୦ପ୍ରତିଶତ ସଦସ୍ୟ ମେଡ଼ିକାଲ୍‌ ପେସାର ନୁହନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିବା ମେଡ଼ିକାଲ୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ରାଜ୍ୟ ମେଡ଼ିକାଲ୍‌ ପରିଷଦ(ଏସ୍‌ଏମ୍‌ସି)ର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରହୁଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏନ୍‌ଏମ୍‌ସିରେ ଏ ନେଇ କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ। ଏସ୍‌ଏମ୍‌ସିର କୌଣସି ଅଧିକାର ରହୁନାହିଁ। ଏପରିକି ଏନ୍‌ଏମ୍‌ସି ବିଲ୍‌ର ୧୪(୫) ଧାରାରେ ଏହା ଏସ୍‌ଏମ୍‌ସି ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇପାରିବ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ଏହା ସଂଘୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିରୋଧୀ। କାରଣ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମେଡ଼ିକାଲ୍‌ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପରୋକ୍ଷ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରହିବ। ସେହିଭଳି ଏନ୍‌ଏମ୍‌ସିରେ ଏଭଳି ଅନେକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି, ଯାହା ମେଡ଼ିକାଲ୍‌ ପେସା ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବ। ଏପରିକି ରୋଗୀ ସେବା ମଧ୍ୟ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିବ ବୋଲି ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ମେଡ଼ିକାଲ୍‌ ଛାତ୍ର ସଂଘର ସଭାପତି ବିସ୍ମୟ ସାମଲ, ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଶିବ ପ୍ରସାଦ ପଣ୍ଡା ଏବଂ ସମ୍ପାଦକ ଶାଶ୍ୱତ ପରିଡ଼ାଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ।

All Right Reserved By

ବ୍ରହ୍ମପୁର

ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ହଡ଼ପ ଉଦ୍ୟମ, ୩ ଗିରଫ

ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ହଡ଼ପ ଉଦ୍ୟମ, ୩ ଗିରଫ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୭।୭: ଜାଲ କାଗଜପତ୍ର ଜରିଆରେ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ହଡପ ଉଦ୍ୟମ ବିଫଳ ହୋଇଛି। ଦୁଇଟି ମାମଲାରେ ପ୍ରାୟ ୭ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଆତ୍ମସାତ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ହୋଇଥିଲା । ଟାଉନ ଥାନା ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇଟି ମାମଲାରେ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି।

ଲାଞ୍ଜିପଲ୍ଲୀ ବୋମାମାଡ଼ ଘଟଣା: ଅନ୍ୟ ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଲାଞ୍ଜିପଲ୍ଲୀ ବୋମାମାଡ଼ ଘଟଣା: ଅନ୍ୟ ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୭।୭: ସ୍ଥାନୀୟ ଲାଞ୍ଜିପଲ୍ଲୀ ଦୁର୍ଗାମନ୍ଦିର ଛକଠାରେ ଗତ ୧୦ ତାରିଖ ଏକ ଚଳନ୍ତା କାର ଉପରକୁ ହୋଇଥିବା ବୋମା ମାଡ଼ ଘଟଣାର ଅନ୍ୟ ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ପୋଲିସ ସୋମବାର ଗିରଫ କରିଛି। ଏ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ବୈଦ୍ୟନାଥପୁର ଥାନାରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଅତିରିକ୍ତ ଏସ୍‌ପି ତ୍ରିନାଥ ପଟେଲ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସିମନବାଡ଼ିରେ ୧୦୮ ହନୁମାନ ଚାଳିଶା, ସୁନ୍ଦରାକାଣ୍ଡ

ସିମନବାଡ଼ିରେ ୧୦୮ ହନୁମାନ ଚାଳିଶା, ସୁନ୍ଦରାକାଣ୍ଡ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୧୭।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ପବିତ୍ର କର୍କଟ ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଅବସରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସିମନବାଡ଼ି ଠାରେ ହନୁମାନ ଚାଳିଶା ସମେତ ସୁନ୍ଦରାକାଣ୍ଡ ଏବଂ ରାମାର୍ଚ୍ଚନା ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଥମେ ଗ୍ରାମବାସୀ ପୁରୀରୁ ଆସିଥିବା ମହନ୍ତ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସାଥୀଙ୍କୁ ଗାଁର ଶେଷ ମୁଣ୍ଡରୁ ସ୍ବାଗତ କରି ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ, ଢ଼ୋଲ ବାଦ୍ୟରେ ବଜାର ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପୂଜାମଣ୍ଡପକୁ ଆଣିଥିଲେ।

କାର୍‌ରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ,୨ ଗିରଫ

କାର୍‌ରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ,୨ ଗିରଫ

ବାଲିଗୁଡ଼ା,୧୭ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବାଲିଗୁଡ଼ା ଥାନା ସୁନାପାଙ୍ଗା ଅଞ୍ଚଳରୁ ସୋମବାର ପ୍ରେସ୍‌ ଲେଖା ଥିବା ଏକ କାରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ କରୁଥିବା ୨ଜଣଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ବାମବେରି ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଲମ୍ବୋଦର ବେହେରା ଓ ଚମ୍ପୁଆ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ମହାକୁଡ଼ ।

ପଥରରେ ଛେଚି ରାଜମିସ୍ତ୍ରିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ୪ ଅଟକ

ପଥରରେ ଛେଚି ରାଜମିସ୍ତ୍ରିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ୪ ଅଟକ

ଛତ୍ରପୁର,୧୭।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଚମାଖଣ୍ଡି ଥାନା ଟାଙ୍ଗଣାପଲ୍ଲୀ ପଞ୍ଚାୟତ ନୂଆ ନଗରଢିହର ଗୋଚର ଜମିରୁ ରବିବାର ସକାଳେ ଗୋପାଳପୁର ଥାନା ଶୀତଳାପଲ୍ଲୀ ଗାଁର ତଥା ରାଜମିସ୍ତ୍ରି ଏଙ୍କା ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିଲା।

ଚିକେନ ରବି ହତ୍ୟା ମାମଲା କୋର୍ଟରେ ସାକ୍ଷ୍ୟ ଦେଲେ ଭାଇ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୭ା୭: ବ୍ରହ୍ମପୁରର ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଚିକେନ ରବି ଓରଫ ରବି ବେହେରା ହତ୍ୟା ମାମଲାର ବିଚାର ସୋମବାର ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲା ଦୌରାଜଜ (ପ୍ରଥମ)ଙ୍କ କୋର୍ଟରେ ହୋଇଥିଲା। ଚିକେନ ରବିଙ୍କ ସାନ ଭାଇ ଟୁଟି ବେହେରା କୋର୍ଟରେ ହାଜର ହୋଇ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀ ଭାବେ ନିଜ ବୟାନ ଦେଇଥିଲେ।

ବର୍ଷାଦିନ ଆସିଲେ ମନେପଡ଼େ

ବର୍ଷାଦିନ ଆସିଲେ ମନେପଡ଼େ

ରାଇକିଆ,୧୭ା୭(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ.)ବର୍ଷା ଦିନ ଆସିଲେ ବଜାରରେ ଭଳିକି କଳି ଛତା ଦୋକାନ ଖୋଲିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ।

୧ଲକ୍ଷ ୬୦ ହଜାର ଚାରା ବିକ୍ରି କରାଯିବ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୧୭ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)ଦିଗପହଣ୍ଡି ବନାଞ୍ଚଳ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧ ଲକ୍ଷ ୨୪,୫୦୦ ଚାରା ରୋପଣ କରାଯିବ । ବନାଞ୍ଚଳ ଅଧୀନ ଦିଗପହଣ୍ଡି, ଚିକିଟି ଓ ସାନଖେମୁଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଜନସାଧାରଣ ଓ ସରକାରୀ ବେସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକୁ ୧ ଟଙ୍କା ଦରରେ ବିଭିନ୍ନ କିସମର ୧ଲକ୍ଷ ୬୦ ହଜାର ଚାରା ବିକ୍ରି କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ଫିରିଙ୍ଗିଆରେ ମିଶନ ଇନ୍ଦ୍ରଧନୁଷର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଫିରିଙ୍ଗିଆରେ ମିଶନ ଇନ୍ଦ୍ରଧନୁଷର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଫିରିଙ୍ଗିଆ, ୧୭ା୭ ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମିତି ଦ୍ୱାରା ଫିରିଙ୍ଗିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଗ୍ରାମ ସ୍ବରାଜ ଅଭିଯାନ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମିଶନ ଇନ୍ଦ୍ରଧନୁଷର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସମାରୋହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ନିରାଶ ହୋଇ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଗଲେ ଛାତ୍ର

ବୁଗୁଡ଼ା,୧୭ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)ବୁଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ ଘୋଡ଼ାପଡ଼ା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର ୪ ବର୍ଷ ହେଲା ତାଙ୍କର ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାର ସଂଶୋଧିତ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ନ ପାଇ ଶେଷରେ ନିରାଶ ହୋଇ ମାନସିକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇଛନ୍ତି। ବାଧ୍ୟହୋଇ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ସୁରଟ ଚାଲି ଯାଇଛନ୍ତି ା ୪ବର୍ଷ ବିତି ଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବୋର୍ଡ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଅବହେଳାରୁ ଛାତ୍ର ଜଣକ ତାଙ୍କର ସଂଶୋଧିତ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ନ ପାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖ ଓ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର ବିଷୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି ।

ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ଼ ମେଡିକାଲର ଦ୍ୱିତୀୟ ଫାଟକ ଖୋଲିବାକୁ ଦାବି

ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ଼ ମେଡିକାଲର ଦ୍ୱିତୀୟ ଫାଟକ ଖୋଲିବାକୁ ଦାବି

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୧୭ା୭ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ଼ ମେଡ଼ିକାଲ୍‌ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଫାଟକ ଖୋଲିବା ଦାବିରେ ମାନବ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚ ତରଫରୁ ସୋମବାର ଘଣ୍ଟଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ରୋଗୀଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ମେଡ଼ିକାଲ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ନୂଆ ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ପାଖରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଫାଟକ ଖୋଲା ଯାଇଥିଲା।

ଘରେ ପଶିଲା ନର୍ଦ୍ଦମା ପାଣି

ଘରେ ପଶିଲା ନର୍ଦ୍ଦମା ପାଣି

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୭ା୭ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଓ ତା’ର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୁଇ ଦିନ ହେଲା ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ଶନିବାର ରାତିରୁ ସୋମବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଝିପଝିପି ଲାଗି ରହିଥିଲା। ଫଳରେ ମହାନଗର ବେହାଲ ହୋଇଛି।

Model This Week

ରୂପେଶ