ବ୍ରହ୍ମପୁର

ବିଭାଗୀୟ ଅଣଦେଖାରୁ ହଜିବାକୁ ବସିଛି ଔଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷ

ବିଭାଗୀୟ ଅଣଦେଖାରୁ ହଜିବାକୁ ବସିଛି ଔଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷ
ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି, ୨।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିରେ ଥିବା ନେଚର ପାର୍କର ଅବସ୍ଥା ଶୋଚନୀୟ ଆଡ଼କୁ ଗତି କରୁଛି। ପାର୍କରେ ଥିବା ପ୍ରଜାପତି ଉଦ୍ୟାନ ସମେତ ଔଷଧୀୟ ଗଛ ସବୁ ନଷ୍ଟ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି। ଏବେ ଆଉ ପାର୍କ ଭିତରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ପ୍ରଜାପତି ଦେଖିବାକୁ ପାଉ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ସେପଟେ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିକୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ହିଲ୍‌ଭିୟୁ ପାର୍କ ସମେତ ଦାସିଂବାଡ଼ି ଜଳପ୍ରପାତ, କଫି ବଗିଚା, ଡୁଲୁରୀ ପାଇନବଣ ଓ କିରିକୁଟି ଠାରେ ଥିବା ଲଭର୍ସପଏଣ୍ଟ, ସାଇଲେଣ୍ଟ ଭ୍ୟାଲିକୁ ଦେଖିବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ନେଚରପାର୍କ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଅଧିକ ଆକୃଷ୍ଟ କରୁଛି। ସେଠାରେ ଫାଇବରରେ ନିର୍ମିତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ସମେତ ହାତୀ, ଜନଜାତି ପରମ୍ପରା ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। ସେହିପରି ଫାଉଣ୍ଟେନ, ଜଳପ୍ରପାତ, ଥ୍ରୀଡି ହଲ୍‌ ଆଦି କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଥ୍ରୀଡି ହଲକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉ ନ ଥିବା ବେଳେ ବହୁ ଦିନ ଧରି ଫାଉଣ୍ଟେନ ମଧ୍ୟ ଅଚଳ ହୋଇ ରହିଛି। ଫଳରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଯାଇଛି। ସେହି ପାର୍କରେ ରହିଛି ଚରକଙ୍କ ପଥର ମୂର୍ତ୍ତି ଓ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଔଷଧ ଗଛ। କେତେକ ହାତଗଣତି ଏହି ଗଛ ବଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ବହୁ ଔଷଧ ଗଛ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଅଭାବରୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। କେବଳ ଫଳକ ବଞ୍ଚି ରହିଥବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଔଷଧ ଗଛ ମଧ୍ୟରେ ପାତାଳ ଗରୁଡ଼, ଯୁଆଣି, ଧଳା ତୁଳସୀ, ଗାଇଗୋବରା, ଫାଲକୁଡ଼ି, କଇଠ, ତାଳମୂଳି, ପୋଦିନା, ବାହାଡ଼ା, କଞ୍ଚନ, ବେଲ, ମଞ୍ଜୁଆତି, ବେତ, ନରକୋଳି, ଅରଖ, ପିପଳି, ସତାବରୀ, ଭ୍ରୁଙ୍ଗରାଜ, ଗୁଳୁଚି, ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା, ଧନ୍ବନ୍ତରୀ, କରଞ୍ଜ, ଲେମ୍ବୁ, ଘିକୁଅଁାରୀ, ମେହେଗାନୀ, ଅମରପୋଇ, ଗୁଡ଼ମାରୀ, ଅକନବିନ୍ଦି, ଦେବସଣ୍ଠ, ବାସଙ୍ଗ, ରୁଜମାରୀ, ଗଙ୍ଗଶିଉଳି, କଟକିଧନିଆ, ଗନ୍ଧସୁଣ୍ଠି, ଅକରକରା, କର୍ପୂର ତୁଳସୀ, ଦାସକେରେଣ୍ଡା, କଳା ସାରୁ, ବ୍ରାହ୍ମୀ, ହାଡ଼ଭଙ୍ଗା, ଧଳାପିତାପାରୁ, ମହାନିମ, ଅଶୋକ, କୁଚିଲା, ଡାଲଚିନ୍‌, ପୁତ୍ରଦିମ୍ବା, ବଉଳ, ଫଣଫଣା, ରକ୍ତଚନ୍ଦନ, ସଦା ବିହାରୀ, ଦୟାଣା, ବଣହଳଦୀ, ବଣତୁଳସୀ ଓ କଳାତୁଳସୀ ଭଳି ଆୟୁର୍ବେଦ ବୃକ୍ଷ ରହିଛି। ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଲୋକେ ଔଷଧୀୟ ଗଛ ସହ ପରିଚିତ ହେବା। ଆୟୁର୍ବେଦ ପଦ୍ଧତି ଉପରେ ଆଗ୍ରହ ରହିବା ପାଇଁ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନେଚରପାର୍କରେ ଔଷଧୀୟ ପାର୍କ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଏହି ବୃକ୍ଷ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଏବେ ଏହି ପାର୍କରୁ ହଜିବାକୁ ବସିଲାଣି। ସେହିପରି ପାର୍କ ଭିତରେ ପ୍ରଜାପତିଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଗିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଗଛ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଓ ପାଣିପାଗର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଜାପତିଙ୍କ ପାଇଁ ଥିବା ଗଛ ମଧ୍ୟରେ ବେର୍ବେନା,ପେଣ୍ଟାସ୍‌, ଜକ୍ରପା, ପ୍ଲାଣ୍ଟିନା, ପାଇରସ୍‌, କନିଅର, ଟେକମା ଓ ଏକଜେରା ଭଳି ଗଛ ରହିଛି। ଆଗରୁ ସେଠାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରଜାପତି ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଏହି ଗଛ ନଷ୍ଟ କାରଣରୁ ପାର୍କକୁ ଆଉ ପ୍ରଜାପତି ଆସୁ ନ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଫଳରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଜାତିର ପ୍ରଜାପତିଙ୍କୁ ଦେଖିବାରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଏନେଇ ବଗିଚାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସୁଦଜିନୀ ପ୍ରଧାନ, କ୍ରାନ୍ତି ପ୍ରଧାନ, ଇମୋଜିନି ପ୍ରଧାନ ପ୍ରମୁଖ କହିଛନ୍ତି, ପାର୍କ ନିକଟରେ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କଟେଜ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଥିଲା। ସେଠାରେ ତାଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବାରୁ ଏପଟେ ପାର୍କ ବଗିଚାକୁ ସେମାନେ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରିପାରି ନ ଥିଲେ। ଏବେ ପୁଣି ସେମାନେ ବଗିଚା କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଶୀଘ୍ର ଗଛଗୁଡିକର ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରାଯିବ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଉକ୍ତ ପାର୍କକୁ ସାରିଙ୍ଗିଇର୍ପିର ବନ ସଂରକ୍ଷଣ ସମିତିକୁ ରକ୍ଷଣା ବେକ୍ଷଣ ଲାଗି ଦିଆଯାଇଛି। ସିମନବାଡ଼ି ବନାଞ୍ଚଳ ଅଧିକାରୀ ଓ ବାଲିଗୁଡ଼ା ଡିଏଫ୍‌ଓଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଏହି ପାର୍କଗୁଡ଼ିକ ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିବା ବନସଂରକ୍ଷଣ ସମିତି ସଭାପତି ସୁନିଲ କୁମାର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ପାର୍କରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଆହୁରି ଅଧିକ ସୁବିଧା କରିବା ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ବିଶେଷକରି ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ପାର୍କଟି ଆକୃଷ୍ଟ କରୁଥିବାରୁ ଶିଶୁ ଉଦ୍ୟାନର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ସଭାପତି ପ୍ରଧାନ କହଛନ୍ତି। ପାର୍କରେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଔଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷକୁ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବା ସହ ଏଠାରେ ଥିବା ସମସ୍ୟାକୁ ଶୀଘ୍ର ଦୂର କରାଯିବ ବୋଲି ବାଲିଗୁଡ଼ା ଡିଏଫଓ କେ.ଏସ୍‌ .ପ୍ରଦୀପ କହିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ବ୍ରହ୍ମପୁର

ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି କଲେଜ ଛାତ୍ର ମୃତ

ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି କଲେଜ ଛାତ୍ର ମୃତ

କବିସୂର୍ଯ୍ୟନଗର,୧୫ା୧୦-କବିସୂର୍ଯ୍ୟନଗର ଥାନା ବୋଲସର ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଅସାବଧାନତାରୁ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ସଦାଶିବ ସେଠୀ (୧୮)।

ଧୋଇଗଲା ପୋଲ, ୧୫ ଗ୍ରାମବାସୀ ହଇରାଣ

ଧୋଇଗଲା ପୋଲ, ୧୫ ଗ୍ରାମବାସୀ ହଇରାଣ

ଖଜୁରିପଡ଼ା,୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଖଜୁରିପଡ଼ା ବ୍ଲକ ବଲସକୁମ୍ପା ପଞ୍ଚାୟତର ବଲସକୁମ୍ପାଠାରୁ ଆର୍‌ ନୂଆଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ସଂଯୋଗ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସଡ଼କର ଗାରଡ଼ାପାଜୁ ଓ ଛନ୍ଦୁପଦର ମଝିରେ ଥିବା ପିଲାସାଲୁଙ୍କି ଡ୍ୟାମ ନାଳର ପୋଲ ତିତଲି ପ୍ରଭାବ ହୋଇଥିବା ବର୍ଷାରେ ଧୋଇଯାଇଛି।

୨ ବାଇକରେ ଗୋଟିଏ ନମ୍ବର: ଥାନାରେ ମାମଲା

୨ ବାଇକରେ ଗୋଟିଏ ନମ୍ବର: ଥାନାରେ ମାମଲା

ବେଗୁନିଆପଡ଼ା,୧୫ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବେଗୁନିଆପଡ଼ା ଫାଣ୍ଡି ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖଣ୍ଡିଆନଈ ପଞ୍ଚାୟତ ତିରିଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ପୋଲିସ ଚଢ଼ାଉ କରି ସମାନ ନମ୍ବର ଥିବା ୨ଟି ବାଇକକୁ ଜବତ କରିଛି । 

ବସ୍ତି ଉଚ୍ଛେଦ ନ କରିବାକୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର

ବସ୍ତି ଉଚ୍ଛେଦ ନ କରିବାକୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର

ଗଞ୍ଜାମ,୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଞ୍ଜାମ ଏନଏସି ବଡ଼ବଜାର ଦଳିତ ସାହି ବସ୍ତି ଉଚ୍ଛେଦ ନ କରିବା ପାଇଁ ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଧା ସୋମବାର ତହସିଲଦାର ଅବନି କୁମାର ସାହୁ ଓ ଏନଏସି କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଏମ. ନୀଳକଣ୍ଠ ନାଇଡ଼ୁଙ୍କୁ ପୃଥକ ଭାବେ ଭେଟି ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ମହିଳାଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ ଅଭିଯୋଗ ଅଭିଯୁକ୍ତ ୨ ଭାଇ ଫେରାର


ଦିଗପହଣ୍ଡି,୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଦିଗପହଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ମହିଳାଙ୍କ ଏତଲାକୁ ଭିତ୍ତିକରି କେ.ନୂଆଗାଁ ଥାନା ପୋଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତ ୨ ଭାଇଙ୍କ ନାଁରେ ନଂ. ୧୨୭/୧୮ ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି ।

ଲୁଟ୍‌ ମାମଲା , ବାପା ଗିରଫ, ପୁଅଙ୍କୁ ଖୋଜୁଛି ପୋଲିସ

ଛତ୍ରପୁର,୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଛତ୍ରପୁର ସହରରେ ବାରମ୍ବାର ବ୍ୟାଙ୍କ ନିକଟରୁ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌ ହୋଇ ଆସୁଥିଲା । ଏହି ଘଟଣାରେ ଜଣଙ୍କୁ ପୋଲିସ ରବିବାର ଗିରଫ କରିଛି। ସେ ହେଲେ ଆସିକା ଥାନା କାଳଷଣ୍ଢପୁର ଗାଁର ଏ. ଗୋପୀ (୫୫)। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥାଇ ଫେରାର୍‌ ଥିବା ଗୋପୀଙ୍କ ବଡ଼ ପୁଅଙ୍କୁ ଧରିବା ଉଦ୍ୟମ ଚାଲିଛି। ଏମାନଙ୍କର ୫ ଜଣିଆ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ରହିଥିବା ଛତ୍ରପୁର ଥାନା ଆଇଆଇସି ପ୍ରିୟଶ ରଞ୍ଜନ ଛୋଟରାୟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଗୋପୀଙ୍କୁ ସୋମବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି। ତାଙ୍କଠାରୁ ୨୩ ହଜାର ଟଙ୍କା, ଗାଡ଼ି ଡିକି ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସରଞ୍ଜାମ ଜବତ ହୋଇଛି।  

 ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ରେ ଅଶ୍ଲୀଳ ଫଟୋ, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ଘଟଣା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ ପରେ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ

ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ରେ ଅଶ୍ଲୀଳ ଫଟୋ, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ଘଟଣା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ ପରେ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୫।୧୦: ମହିଳାଙ୍କ ନାମରେ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲି ଅଶ୍ଲୀଳ ଫଟୋ, ଭିଡିିଓ ଏବଂ ମନ୍ତବ୍ୟ ପୋଷ୍ଟ କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ସାଇବର ଥାନା ପୋଲିସ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫକରି ସୋମବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି ।

ତିତ୍‌ଲିର ପ୍ରଭାବରେ କ୍ଷୟକ୍ଷତିକୁ ନେଇ ଜରୁରୀ ବୈଠକ

ଶେରଗଡ଼,୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ତିତ୍‌ଲିର ପ୍ରଭାବରେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଶେରଗଡ଼ ବ୍ଲକର ୨୨ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ୯୫ ଗ୍ରାମରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି । 

ବନ୍ୟା ପରେ ପ୍ରଶାସନକୁ ଘାରିଲା ରିଲିଫ୍‌ ଚିନ୍ତା: ତିନିଦିନ ମଧ୍ୟରେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ ପାଇଁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ବନ୍ୟା ପରେ ପ୍ରଶାସନକୁ ଘାରିଲା ରିଲିଫ୍‌ ଚିନ୍ତା: ତିନିଦିନ ମଧ୍ୟରେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ ପାଇଁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଗଞ୍ଜାମ, ୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଥମିଲା ବନ୍ୟା ଓ ବାତ୍ୟା। କିନ୍ତୁ ଏହାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ କରିବା ପ୍ରଶାସନକୁ ଚିନ୍ତା ଘାରିଛି। 

ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ମାମଲା, ଫେରାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ମାମଲା, ଫେରାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଦିଗପହଣ୍ଡି/ପାଟପୁର,୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ମାମଲାରେ ପାଟପୁର ପୋଲିସ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫକରି ସୋମବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି । ସେ ହେଲେ ପୋଡ଼ାମାରି ଗ୍ରାମର ରାମକୃଷ୍ଣ ପ୍ରଧାନ ଓରଫ ଜିତୁ ।

ରାଜସ୍ବ କୃଷି ଉଦ୍ୟାନ, କୃଷି ବିଭାଗର ମିଳିତ ବୈଠକ: କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ ଟିମ ଗଠନ

ରାଜସ୍ବ କୃଷି ଉଦ୍ୟାନ, କୃଷି ବିଭାଗର ମିଳିତ ବୈଠକ: କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ ଟିମ ଗଠନ

ଶେରଗଡ଼,୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଶେରଗଡ଼ ବ୍ଲକରେ  ତିତ୍‌ଲିର ତାଣ୍ଡବରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି  ଘଟି ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି।  ଏ ନେଇ ରାଜସ୍ବ କୃଷି ଉଦ୍ୟାନ ଓ କୃଷିବିଭାଗର ମିଳିତ ବୈଠକ ଶେରଗଡ଼ ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ନିମ୍ନମାନର ପଲିଥିନ ଯୋଗାଣକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ)-ତିତ୍‌ଲ ବାତ୍ୟାରେ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ୨୫ ପଞ୍ଚାୟତ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ସମେତ ବ୍ରାହ୍ମଣୀଗାଁ, ତାଜୁଙ୍ଗିଆ, ହାତିମୁଣ୍ଡା, କାଟିଙ୍ଗିଆ, ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି, ବାଡାବାଙ୍ଗା, ସିଆଙ୍ଗବାଲି, ଗ୍ରିନବାଡ଼ି, ଦାସିଂବାଡ଼ି, ସୋନପୁର, ସିର୍କାବର୍ଗ, ଦନେକବାଡ଼ି, କିରିକୁଟି, ବୁଡାଗୁଡ଼ା, ତିଲୋରୀ ଆଦି ପଞ୍ଚାୟତରେ ବହୁ ଘର କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି।