Dharitri News
ବାଲେଶ୍ୱର

ରୁଟ ବଦଳାଇ ଗୋଚାଲାଣ

ରୁଟ ବଦଳାଇ ଗୋଚାଲାଣ ବାରିପଦା ଅଫିସ/ବଡସାହି(ସ୍ବ.ପ୍ର.),୨।୧- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡସାହି ଥାନା ଅଧୀନ ଭଣ୍ଡାରିକୁଳା ଗଁାର ତୋତ୍ତା ମାର୍ଣ୍ଡି ନାମକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଗୁହାଳରୁ ସୋମବାର ରାତିରେ ଚୋରି ହୋଇଥିବା ୨ ବଳଦକୁ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବାରିପଦା ଟାଉନଥାନା ଅଧୀନ ମୁର୍ଗାବାଡି ଅଞ୍ଚଳରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। କେତେକ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଗୋରୁ ଚୋରି କରି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ନେଉଥିବା ଖବର ପାଇ ତୋତ୍ତା ସେମାନଙ୍କ ପିଛା କରିଥିଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସହାୟତାରେ ମୁର୍ଗାବାଡି ଅଞ୍ଚଳରୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ୩ ଜଣଙ୍କୁ କାବୁ କରିଥିଲେ। ପରେ ପିସିଆର ଭ୍ୟାନ ପହଞ୍ଚତ୍ ଗାଡି,ଗୋରୁ ଏବଂ ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ୩ଜଣଙ୍କୁ ଟାଉନଥାନାକୁ ଆଣିଥିଲା। ସେମାନେ ହେଲେ ବେତନଟୀ ଶୁକୁଲାହାର ଅଞ୍ଚଳର ଗାଡି ଡ୍ରାଇଭର ଶିବ ବିନ୍ଧାଣୀ ,ଇନ୍ଦ୍ରନଗର ଅଞ୍ଚଳର ରତିକାନ୍ତ ପରିଡା ଏବଂ ଅମରବଳବନ୍ତ ରାୟ । ତେବେ ବଡସାହି ପୋଲିସ ବାରିପଦା ଟାଉନ ଥାନାରେ ପହଞ୍ଚି ସେମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଏନେଇ ବଡ଼ସାହି ଥାନାରେ ଏକ ମାମଲା (ନଂ ୧/୧୮) ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ନିୟମିତ ଭାବେ ଏପରି ଘଟଣା ଘଟୁଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସ କିଛି ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ ନ କରିବା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି। ଜିଲା ତଥା ଜିଲା ବାହାରୁ ନିୟମିତ ଭାବେ ଗୋରୁ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସ ସବୁ ଜାଣି ଚୁପ ରହୁଛି। ବିଶ୍ୱସ୍ତ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ ପୂର୍ବରୁ ଭଦ୍ରକ ଜିଲାରୁ ବାଲେଶ୍ୱର ଦେଇ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଠେଙ୍କା ନାମକ ଏକ ଗୋରୁ ହାଟକୁ ନିୟମିତ ଭାବେ ଗୋରୁ ଚାଲାଣ ହେଉଥିଲା। ହେଲେ ଏହି ରାସ୍ତାରେ ଗୋସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ କର୍ମୀମାନେ ଗୋଚାଲାଣ ଗାଡିକୁ ଅଟକାଇ ପୋଲିସ ହେପାଜତରେ ଦେଉଥିବାରୁ ବେପାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ରାସ୍ତା ବଦଳେଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏବେ ସେମାନେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଦେଇ ନିୟମିତ ଭାବେ ଗୋଚାଲାଣ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଭଦ୍ରକରୁ ନହରପାଟଣା ଛକ ଦେଇ ୧୮ ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ବୈଶିଙ୍ଗା ଥାନା, ବେତନଟି ଥାନା, ବାରିପଦା ଟାଉନ ଥାନା ଓ ଝାରପୋଖରିଆ ଥାନା ଦେଇ ଝାରପୋଖରିଆରୁ ୪୦ କିମି ଦୁର ଠେଙ୍କା ଗୋରୁ ହାଟକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ସପ୍ତାହର ସୋମବାର, ବୁଧବାର ଓ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ୫୦ ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବଡ ବଡ କଣ୍ଟେନର ଓ ଟ୍ରକରେ ଗୋରୁ ଚାଲାଣ କରାଯାଉଛି। ଗତ ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ଝାରପୋଖରିଆ ଥାନାରେ ପ୍ରାୟ ୩୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ କଣ୍ଟେନର ଓ ଟ୍ରକରୁ ଗୋରୁ ଜବତ ହେବା ଏହା ପ୍ରମାଣିତ କରୁଛି। ସେହିପରି ୨୦୧୬ରେ ବାରିପଦା ଟାଉନ ଥାନାର ଜଣେ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ଗୋରୁ ଗାଡିରୁ ଚାନ୍ଦା ନେଉଥିବା ଘଟଣା ପ୍ରମାଣିତ ହେବା ଫଳରେ ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ବଦଳି କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାବ୍ୟତୀତ ଝାରପୋଖରିଆ ଥାନାର ଜଣେ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ଜବତ ହୋଇଥିବା ଗୋରୁ ଚାଲାଣ ଗାଡିକୁ ଛାଡିବା ପାଇଁ ଲାଞ୍ଚ ନେବାବେଳେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ୱାରା ଗିରଫ ହୋଇଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବହୁ ଥାନା ଦେଇ ବେଆଇନ ଗୋରୁ ଗାଡି ପାର ହୋଇ ଝାରପୋଖରିଆ ଥାନାରେ ଧରାପଡିବା ପୋଲିସର ସମ୍ପୃକ୍ତିକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରୁଛି। ସପ୍ତାହର ଉପରୋକ୍ତ ୩ ଦିନ ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରତିଦିନ ୫ ରୁ ୧୦ ଗୋରୁ ଗାଡି ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି। ତେବେ କେବଳ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରୁ ନୁହେଁ ରାଇରଙ୍ଗପୁର, କରଞ୍ଜିଆ ଓ ଝାରପୋଖରିଆ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳ ଦେଇ ନିୟମିତ ଗୋରୁ ଚାଲାଣ ହେଉଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ କରିବାରୁ ଝାରପୋଖରିଆ ପୋଲିସ ଗୋରୁ ଗାଡିକୁ ଧରି କାଯର୍ର୍‌ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଉଥିଲା। ହେଲେ ଗୋରୁ ବେପାରୀମାନେ ଏବେ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ବାଟଦେଇ ଯିବା ଆସିବା କରୁଛନ୍ତି। କରଞ୍ଜିଆ ଓ ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଅଞ୍ଚରୁ ଆସି ବିଶୋଇ ଥାନା ଅଧୀନ ପାଟପୁର ଠାରୁ ଏକ ପାହାଡିଆ ରାସ୍ତା ଦେଇ ଝାରପୋଖରିଆ ଥାନାର ଉଚା ଗାଁ ଦେଇ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ସବୁ ଜାଣି ମଧ୍ୟ ନ ଜାଣିଲା ଭଳି ଅଭିନୟ କରୁଛି। ଏ ନେଇ ପୋଲିସର ମତାମତ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାରରୁ କେହି ମତାମତ ଦେବାକୁ ରାଜି ହୋଇ ନ ଥିଲେ।

ବାଲେଶ୍ୱର

ନିମ୍ବ କାଠ ଜବତ କଲା ବନବିଭାଗ

ନିମ୍ବ କାଠ ଜବତ କଲା ବନବିଭାଗ

ରୂପ୍‌ସା,୧୯।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବନଖଣ୍ଡ ଅଧିକାରୀ ବିଶ୍ୱରାଜ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ରେଞ୍ଜ ଅଫିସର ପ୍ରଫୁଲ କୁମାର ମଲିକଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଶୁକ୍ରବାର ବସ୍ତା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାହାର୍ଦ୍ଦା ଗ୍ରାମରେ ଅଚାନକ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଛି।

ନୂତନ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ନୂତନ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୧୯।୧-ବାଲେଶ୍ୱରରେ ନବନିଯୁକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ରାଉତଙ୍କୁ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଭବ୍ୟ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦିଆଯାଇଛି। ସଙ୍ଗଠନ ସଭାପତି ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍‌ ସୁଧାକର ସେଠୀ, କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟୀ ଶତପଥି, ନିରଞ୍ଜନ ଜେନା, ସୁରେନ୍ଦ୍ର ଦାସ, ଉପଦେଷ୍ଟା ଉଷାରାଣୀ ଦାସ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଉପସ୍ଥିତ ରହି ପୁଷ୍ପଗୁଚ୍ଛ ପ୍ରଦାନ ପୂର୍ବକ ସ୍ବାଗତ କରିଥିଲେ।

ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅନିୟମିତତା, ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଖଇରା,୧୯।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖଇରା ବ୍ଲକ ମାଖନପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଅନନ୍ତପୁର ଶାସନରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅନିୟମିତତା ହେଉଥିବା ନେଇ ଗ୍ରାମର ମହେନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା, ସୁକାନ୍ତି ମିଶ୍ର, ହରିପ୍ରୀୟା ମିଶ୍ରଙ୍କ ସମେତ ଆଉ କେତେକ ଗ୍ରାମବାସୀ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

୧୦ ଲକ୍ଷ ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

୧୦ ଲକ୍ଷ ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୧୯।୧: ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ନୂଆବଜାରସ୍ଥିତ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରୁ ଶୁକ୍ରବାର କିଛି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଜଣେ ଜମାକାରୀଙ୍କଠାରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଇଛନ୍ତି। ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଏକ ପଲ୍‌ସର ବାଇକ୍‌ରେ ଆସି ଏହି କାଣ୍ଡ ଘଟାଇଛନ୍ତି। ଖବର ପାଇ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଛି।

ଦଶରଥପୁରରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ମାମଲା: ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ କେନ୍ଦୁଝରରୁ ଗିରଫ

ଦଶରଥପୁରରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ମାମଲା: ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ କେନ୍ଦୁଝରରୁ ଗିରଫ

ରାଇସୁଆଁ,୧୯।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଯାଜପୁର ଜିଲା ଦଶରଥପୁର ବିଜେଡି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦୁଝରରୁ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଚନ୍ଦ୍ରକାନ୍ତ ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି।

ଭଦ୍ରକରେ ଚୋର ଉପଦ୍ରବ:  ଗୋଟିଏ ରାତିରେ ୪ ଘରୁ ଚୋରି,ଚୋରଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ୪ ଆହତ

ଭଦ୍ରକରେ ଚୋର ଉପଦ୍ରବ: ଗୋଟିଏ ରାତିରେ ୪ ଘରୁ ଚୋରି,ଚୋରଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ୪ ଆହତ

ଆରଡି,୧୯।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକ ଧୁଷୁରୀ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ନାନ୍ଦପୁର, କୋଇଲଖା ଓ ଭୂଇଁପୁର ଗ୍ରାମର ୪ଜଣଙ୍କ ଘରୁ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଚୋରି ହୋଇଛି। ଚୋରମାନେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଘରୁ ସୁନାଗହଣା ଓ ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ସେମାନେ ମାରଣାସ୍ତ୍ରରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ୪ଜଣଙ୍କୁ ଆହତ କରିଛନ୍ତି।

ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ବାରିପଦା ଅଫିସ, ୧୯।୧: ବାରିପଦା ଟାଉନ ଥାନା ଅଧୀନ ପାଳବଣି ଗୋଲେଇ ତଥା ୧୮ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡ଼ରୁ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି।

ବସ୍‌ ଯାତ୍ରୀଙ୍କଠାରୁ ୩୯ ହଜାର ଲୁଟ

ରାଇସୁଆଁ,୧୮।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାକୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରୁ ବହୁ ଲୋକ କାମ ଧନ୍ଧା କରିବା ପାଇଁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ କେତେକ ଲୁଟେରା ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛନ୍ତି।

ଶୀତରେ ଥରୁଛି କେନ୍ଦୁଝର

କେନ୍ଦୁଝର,୧୮।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗତ କେତେଦିନ ହେଲା କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ପୁଣି ତାପମାତ୍ରା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଫଳରେ ଜନଜୀବନ ବ୍ୟତିବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଛି। ଦୁର୍ଗମ ପାହାଡ଼ ଓ ଜଙ୍ଗଲାଞ୍ଚଳରେ ତାପମାତ୍ର ବହୁ ତଳକୁ ଖସିଆସୁଥିବାରୁ ପଡ଼ିଆ, ଗଛଡାଳ, ପତ୍ର ଆଦିରେ ତୁଷାରର ଆସ୍ତରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି।

‘ଏ ଯୁଗର ଯଶୋଦା’ ରୁକ୍ମିଣୀଙ୍କ ପରଲୋକ

‘ଏ ଯୁଗର ଯଶୋଦା’ ରୁକ୍ମିଣୀଙ୍କ ପରଲୋକ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୮।୧ - ଏ ଯୁଗର ଯଶୋଦା ଭାବେ ପରିଚିତ ଥିଲେ ଭଦ୍ରକ ଚରମ୍ପା ଅଞ୍ଚଳର ରୁକି୍ମଣୀ ନାୟକ(୬୦)। ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଘରେ କାମ କରୁଥିବା ସମୟରେ ପଡି ଯାଇ ସେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଥିଲେ । ସାହି ପଡୋଶୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ଜିଲା ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ଆଣିଥିଲେ।

 ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଦେଶର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଭବିଷ୍ୟତ

ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଦେଶର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଭବିଷ୍ୟତ

ବାସୁଦେବପୁର,୧୮।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ଅଟଳବିହାରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ୫୪ତମ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଛାତ୍ର ସଂସଦ ଓ ନାଟ୍ୟ ସଂସଦର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏହି ସମାରୋହରେ ରାଜ୍ୟ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଅନନ୍ତ ଦାସ ଯୋଗଦେଇ ଉତ୍ସବକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ରଟନ୍ତି କାଳୀପୂଜା ପାଇଁ ଝଲସୁଛି ଅସୁରାଳୀ

ରଟନ୍ତି କାଳୀପୂଜା ପାଇଁ ଝଲସୁଛି ଅସୁରାଳୀ

ଧାମନଗର,୧୮। ୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଟନ୍ତି କାଳୀପୂଜା ଲାଗି ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ଅସୁରାଳୀ ବଜାର ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଉଠିଛି। ରଙ୍ଗିନ ଆଲୋକମାଳରେ ଝଟକୁଛି ପୂଜାମଣ୍ଡପ। ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଓ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ ଯୋଗୁ ପରିବେଶ ଉତ୍ସବମୁଖର ହୋଇଉଠିଛି।