ବାଲେଶ୍ୱର

ରୁଟ ବଦଳାଇ ଗୋଚାଲାଣ

ରୁଟ ବଦଳାଇ ଗୋଚାଲାଣ

ବାରିପଦା ଅଫିସ/ବଡସାହି(ସ୍ବ.ପ୍ର.),୨।୧- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡସାହି ଥାନା ଅଧୀନ ଭଣ୍ଡାରିକୁଳା ଗଁାର ତୋତ୍ତା ମାର୍ଣ୍ଡି ନାମକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଗୁହାଳରୁ ସୋମବାର ରାତିରେ ଚୋରି ହୋଇଥିବା ୨ ବଳଦକୁ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବାରିପଦା ଟାଉନଥାନା ଅଧୀନ ମୁର୍ଗାବାଡି ଅଞ୍ଚଳରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। କେତେକ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଗୋରୁ ଚୋରି କରି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ନେଉଥିବା ଖବର ପାଇ ତୋତ୍ତା ସେମାନଙ୍କ ପିଛା କରିଥିଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସହାୟତାରେ ମୁର୍ଗାବାଡି ଅଞ୍ଚଳରୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ୩ ଜଣଙ୍କୁ କାବୁ କରିଥିଲେ। ପରେ ପିସିଆର ଭ୍ୟାନ ପହଞ୍ଚତ୍ ଗାଡି,ଗୋରୁ ଏବଂ ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ୩ଜଣଙ୍କୁ ଟାଉନଥାନାକୁ ଆଣିଥିଲା। ସେମାନେ ହେଲେ ବେତନଟୀ ଶୁକୁଲାହାର ଅଞ୍ଚଳର ଗାଡି ଡ୍ରାଇଭର ଶିବ ବିନ୍ଧାଣୀ ,ଇନ୍ଦ୍ରନଗର ଅଞ୍ଚଳର ରତିକାନ୍ତ ପରିଡା ଏବଂ ଅମରବଳବନ୍ତ ରାୟ । ତେବେ ବଡସାହି ପୋଲିସ ବାରିପଦା ଟାଉନ ଥାନାରେ ପହଞ୍ଚି ସେମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଏନେଇ ବଡ଼ସାହି ଥାନାରେ ଏକ ମାମଲା (ନଂ ୧/୧୮) ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ନିୟମିତ ଭାବେ ଏପରି ଘଟଣା ଘଟୁଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସ କିଛି ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ ନ କରିବା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି।
ଜିଲା ତଥା ଜିଲା ବାହାରୁ ନିୟମିତ ଭାବେ ଗୋରୁ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସ ସବୁ ଜାଣି ଚୁପ ରହୁଛି। ବିଶ୍ୱସ୍ତ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ ପୂର୍ବରୁ ଭଦ୍ରକ ଜିଲାରୁ ବାଲେଶ୍ୱର ଦେଇ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଠେଙ୍କା ନାମକ ଏକ ଗୋରୁ ହାଟକୁ ନିୟମିତ ଭାବେ ଗୋରୁ ଚାଲାଣ ହେଉଥିଲା। ହେଲେ ଏହି ରାସ୍ତାରେ ଗୋସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ କର୍ମୀମାନେ ଗୋଚାଲାଣ ଗାଡିକୁ ଅଟକାଇ ପୋଲିସ ହେପାଜତରେ ଦେଉଥିବାରୁ ବେପାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ରାସ୍ତା ବଦଳେଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏବେ ସେମାନେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଦେଇ ନିୟମିତ ଭାବେ ଗୋଚାଲାଣ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଭଦ୍ରକରୁ ନହରପାଟଣା ଛକ ଦେଇ ୧୮ ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ବୈଶିଙ୍ଗା ଥାନା, ବେତନଟି ଥାନା, ବାରିପଦା ଟାଉନ ଥାନା ଓ ଝାରପୋଖରିଆ ଥାନା ଦେଇ ଝାରପୋଖରିଆରୁ ୪୦ କିମି ଦୁର ଠେଙ୍କା ଗୋରୁ ହାଟକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ସପ୍ତାହର ସୋମବାର, ବୁଧବାର ଓ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ୫୦ ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବଡ ବଡ କଣ୍ଟେନର ଓ ଟ୍ରକରେ ଗୋରୁ ଚାଲାଣ କରାଯାଉଛି। ଗତ ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ଝାରପୋଖରିଆ ଥାନାରେ ପ୍ରାୟ ୩୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ କଣ୍ଟେନର ଓ ଟ୍ରକରୁ ଗୋରୁ ଜବତ ହେବା ଏହା ପ୍ରମାଣିତ କରୁଛି। ସେହିପରି ୨୦୧୬ରେ ବାରିପଦା ଟାଉନ ଥାନାର ଜଣେ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ଗୋରୁ ଗାଡିରୁ ଚାନ୍ଦା ନେଉଥିବା ଘଟଣା ପ୍ରମାଣିତ ହେବା ଫଳରେ ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ବଦଳି କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାବ୍ୟତୀତ ଝାରପୋଖରିଆ ଥାନାର ଜଣେ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ଜବତ ହୋଇଥିବା ଗୋରୁ ଚାଲାଣ ଗାଡିକୁ ଛାଡିବା ପାଇଁ ଲାଞ୍ଚ ନେବାବେଳେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ୱାରା ଗିରଫ ହୋଇଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବହୁ ଥାନା ଦେଇ ବେଆଇନ ଗୋରୁ ଗାଡି ପାର ହୋଇ ଝାରପୋଖରିଆ ଥାନାରେ ଧରାପଡିବା ପୋଲିସର ସମ୍ପୃକ୍ତିକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରୁଛି। ସପ୍ତାହର ଉପରୋକ୍ତ ୩ ଦିନ ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରତିଦିନ ୫ ରୁ ୧୦ ଗୋରୁ ଗାଡି ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି। ତେବେ କେବଳ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରୁ ନୁହେଁ ରାଇରଙ୍ଗପୁର, କରଞ୍ଜିଆ ଓ ଝାରପୋଖରିଆ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳ ଦେଇ ନିୟମିତ ଗୋରୁ ଚାଲାଣ ହେଉଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ କରିବାରୁ ଝାରପୋଖରିଆ ପୋଲିସ ଗୋରୁ ଗାଡିକୁ ଧରି କାଯର୍ର୍‌ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଉଥିଲା। ହେଲେ ଗୋରୁ ବେପାରୀମାନେ ଏବେ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ବାଟଦେଇ ଯିବା ଆସିବା କରୁଛନ୍ତି। କରଞ୍ଜିଆ ଓ ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଅଞ୍ଚରୁ ଆସି ବିଶୋଇ ଥାନା ଅଧୀନ ପାଟପୁର ଠାରୁ ଏକ ପାହାଡିଆ ରାସ୍ତା ଦେଇ ଝାରପୋଖରିଆ ଥାନାର ଉଚା ଗାଁ ଦେଇ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ସବୁ ଜାଣି ମଧ୍ୟ ନ ଜାଣିଲା ଭଳି ଅଭିନୟ କରୁଛି। ଏ ନେଇ ପୋଲିସର ମତାମତ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାରରୁ କେହି ମତାମତ ଦେବାକୁ ରାଜି ହୋଇ ନ ଥିଲେ।

All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

କୁଣ୍ଡୁଳାଇ ହାଇସ୍କୁଲରେ ଆଇନ ସଚେତନତା

କୁଣ୍ଡୁଳାଇ ହାଇସ୍କୁଲରେ ଆଇନ ସଚେତନତା

ଆନନ୍ଦପୁର, ୨୦।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ ବେଲବାହାଳିଠାରେ ଥିବା କୁଣ୍ଡୁଳାଇ ହାଇସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଆଇନ ସଚେତନତା ଶିବିର ହୋଇଯାଇଛି।

ୱାର୍ଡରେ ବୁଲିଲା ଡେଙ୍ଗୁ ସଚେତନତା ରଥ

ୱାର୍ଡରେ ବୁଲିଲା ଡେଙ୍ଗୁ ସଚେତନତା ରଥ

ଚମ୍ପୁଆ,୨୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଚମ୍ପୁଆ ଅଧିସୂଚିତ କ୍ଷେତ୍ର ପରିଷଦରେ ଡେଙ୍ଗୁ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶୁକ୍ରବାର ଉପଜିଲାପାଳ ପାରୁଲ ପଟାୱରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି।

କୁସୁମିତା ସ୍କୁଲରେ ଜିଲାପାଳ

ରାଇସୁଆଁ, ୨୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ କୁସୁମିତା ଗ୍ରାମରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବରେ ଲୋକେ ଭୟଭୀତ ହୋଇପଡ଼ିଛି। କୁସୁମିତାରେ ଥିବା ଆବାସିକ ବିପ୍ଳବୀ ଧରଣୀଧର ଶିକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ର ଛାତ୍ରୀ ନିବାସର ପାଚେରିକୁ ହାତୀ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲା।

ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଚାନକ ଚଢ଼ାଉ

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୦।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ବଦ୍ରି ନାରାୟଣ ପାତ୍ର ଶୁକ୍ରବାର ଅଚାନକ ତେଲକୋଇ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ। ଓରିଆ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଥିବା ଓଡ଼ିଶା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ କରି ବ୍ୟାପକ ଅନିୟମତତା ଦେଖି ରିପୋର୍ଟ ତଲବ କରିବା ଘଟଣା ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି।

ଜଣେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦରମା ବନ୍ଦ

ଜଣେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦରମା ବନ୍ଦ

ଚମ୍ପୁଆ, ୨୦। ୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ନୂତନ ଭାବେ ଚମ୍ପୁଆ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ରୂପେ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ନାଏକଙ୍କ ଯୋଗ ଦେବା ପରେ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଆନୁସାଙ୍ଗିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ଶିକ୍ଷା ଦାନର ମାନ ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି।

୪ ଫେରାର ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୦।୭- ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ ନାୟକାଣିଡିହି ଥାନା ଅଧିକାରୀ ରତିକାନ୍ତ ଗିରିଙ୍କର ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଫେରାର ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ଜୋରଦାର ଚଢ଼ାଉ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ

ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ

ତିହିଡ଼ି,୨୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡ଼ି ଯୁବମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ସୟା-ତଳବନ୍ଧ ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରାଯାଇଛି ।ଏହାଛଡ଼ା ଲଗାଯାଇଥିବା ଗଛର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ତା କରାଯାଇଥିଲା ।

ଯୌତୁକ ପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ଅଭିଯୋଗ

ତିହିଡ଼ି,୨୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡ଼ି ଥାନା ସିନ୍ଦୋଳ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ନୂଆପାଟଣା ଗ୍ରାମର କବିତା ଜେନା (୩୭) ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ଯୌତୁକ ପାଇଁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ତିହିଡ଼ି ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଚାନ୍ଦବାଲି,୨୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଘଟପୁର ସେବା ସମବାୟ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାର ଦେଶରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସମିତିର ସଭାପତି ଅଜୟ ସୂତାରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲାପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦ୍ୱିଜବର ରାଉତ, ବିଜେଡି ରାଜ୍ୟ ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ଅଶୋକ ବଳ, ଏଆରସିଏସଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧି ବସନ୍ତ କୁମାର ରଣା, ଚାନ୍ଦବାଲି ଶାଖା ପରିଚାଳକ ରୁଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ମିଶ୍ର, ମତୋ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକ ଝାନସୀରାଣୀ ପାତ୍ର, ସରପଞ୍ଚ ସରୋଜ ବଳଙ୍କ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ସମବାୟ ସମିତିର ସମ୍ପାଦକମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ଚାଷୀଙ୍କ ଉପକାରରେ ଲାଗି ଆସୁଛି ସମବାୟ ସମିତି

ତିହିଡ଼ି,୨୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଶ୍ୟାମସୁନ୍ଦରପୁର ସେବା ସମବାୟ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

  ବର୍ଷା ହେଲେ  ରାସ୍ତା ବେହାଲ

ବର୍ଷା ହେଲେ ରାସ୍ତା ବେହାଲ

ଭଞ୍ଜକିଆ,୨୦।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ରରୁଅଁ। ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଭଞ୍ଜକିଆ ସି.ପି. କଲେଜ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ଓ ଉମରପୋଷି ରାସ୍ତା ସାମାନ୍ୟ ବର୍ଷାରେ ବେହାଲ ହୋଇ ଯାଉଛି।

 ପିଲାଙ୍କ ଭିତରେ ଦେଶପ୍ରେମର ଭାବ ଜାଗ୍ରତ  ଆବଶ୍ୟକ

ପିଲାଙ୍କ ଭିତରେ ଦେଶପ୍ରେମର ଭାବ ଜାଗ୍ରତ ଆବଶ୍ୟକ

ଗୋପବନ୍ଧୁନଗର,୨୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମାଜରେ ନୈତିକ ଚେତନାର ଅଭାବ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଉଛି। ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି ପରମ୍ପରାକୁ ଉଦ୍‌ଜିବୀତ କରାଇବା ପାଇଁ ପିଲାମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଚେତନା ସହିତ ଦେଶପ୍ରେମର ଭାବ ଜାଗ୍ରତ ହେବା ଉଚିତ୍‌ ।

Model This Week

ରୂପେଶ