Dharitri News
ବାଣିଜ୍ୟ |

ବଢୁଛି କଏନ୍‌ ସମସ୍ୟା

ବଢୁଛି କଏନ୍‌ ସମସ୍ୟା ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨-୧(ପି.ଟି./ବ୍ୟୁରୋ) କିଛି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଦୋକାନ ବଜାରରେ ଖୁଚୁରା ଅଭାବରୁ କାରବାରରେ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜୁଥିଲା। ଖୁଚୁରା ନ ଥିବା କାରଣରୁ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟବସାୟୀ ତଥା ଦୋକାନୀମାନେ ଚକୋଲେଟ, ପେନ୍‌ ବା ନିଜ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଟୁକନ୍‌ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ହାଟ ବଜାର ସବୁଠି କଏନ୍‌ ଅଭାବ ସକାଶେ ଲୋକମାନେ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅବସ୍ଥା ଏପରି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି ଯେ, ବଜାରରେ କଏନ୍‌ ମାତ୍ରାଧିକ ହୋଇଛି। ହାଟ ବଜାର ସବୁଠି ପୁଳାପୁଳା କଏନ୍‌। ଏପରିକି ବେସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ ସଂସ୍ଥାଗୁଡିକ ପାଖରେ ବସ୍ତାବସ୍ତା କଏନ୍‌ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ବ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆର୍‌ବିଆଇରେ ଅଭିଯୋଗ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି କଏନ୍‌ସବୁକୁ କେତେକ ବାଣିଜି୍ୟକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରହଣ କରୁ ନାହାନ୍ତି ବୋଲି ଗ୍ରାହକମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ)ର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କଠାରୁ ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ବହୁ ଅଭିଯୋଗପୂର୍ଣ୍ଣ ଦରଖାସ୍ତ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ଏହାକୁ ଆଧାର କରି ଅର୍ଥ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବ ପ୍ରତାପ ଶୁକ୍ଳା ମଙ୍ଗଳବାର ରାଜ୍ୟ ସଭାରେ ଲିଖିତ ଉତ୍ତର ଦେଇ କହିଛନ୍ତି, ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ କଏନ୍‌ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କର ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇ ନାହିଁ। କଏନ୍‌ ଗ୍ରହଣ କାଉଣ୍ଟର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ନିଜ ଶାଖାରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଠାରୁ ଖୁଚୁରା ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ବିନିମୟ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ବାଣିଜି୍ୟକ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। ସେହିପରି ଆର୍‌ବିଆଇର ଆଞ୍ଚଳିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଗୁଡିକୁ ମଧ୍ୟ ଅବଗତ କରାଯାଇଛି ଯେ, ସେମାନଙ୍କ ପରିସର ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ କଏନ୍‌ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରନ୍ତୁ। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଆଞ୍ଚଳିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କଏନ୍‌ ଗ୍ରହଣ ସୁବିଧା ସକାଶେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାଉଣ୍ଟର ଖୋଲିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଶୁକ୍ଳା କହିଛନ୍ତ। ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ପ୍ରଭାବ ବଜାରରେ କଏନ୍‌ ଗ୍ରହଣକୁ ନେଇ ଉପୁଜିଥିବା ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଜାତୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ଶିକ୍ଷା ଓ ଗବେଶଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ(ନାଇଜର)ର ଅର୍ଥନୀତି ଅଧ୍ୟାପକ ଅମରେନ୍ଦ୍ର ଦାସ କହିଛନ୍ତି, ମୁଦ୍ରାକୁ ଆମେ ମିଡିୟମ ଅଫ୍‌ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ(ଆଦାନପ୍ରଦାନର ମାଧ୍ୟମ) ବୋଲି କହୁଛେ। ଏହା ଲୋକମାନେ ଧାରଣ କରିବା ପାଇଁ ସହଜ ହୋଇଥିବା ଦରକାର। କିନ୍ତୁ ମାତ୍ରାଧିକ କଏନ୍‌ ଲୋକମାନେ ହାତରେ ଧରି ବୁଲିବା ସହଜ ନୁହେଁ। ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ପରେ କ୍ୟାଶ୍‌ସେଲ୍‌ ଓ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ କାରବାର ବଢିଥିବାରୁ ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ କଏନ୍‌ ସଂରକ୍ଷିତ କରି ରଖୁଥିଲେ ତାଙ୍କ ଭିତରେ ଏକ ପ୍ରକାର ଭୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଯେ, ଆଗକୁ ହୁଏତ ମୁଦ୍ରା ପ୍ରଚଳନ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ। ବର୍ତ୍ତମାନର ଏହି ମାତ୍ରାଧିକ କଏନ୍‌ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଏହା ଏକ କାରଣ ହୋଇପାରେ। କଏନ୍‌ କାଉଣ୍ଟିଂ ମେଶିନ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଆସେମ୍ବ୍ଲି ଅଫ୍‌ ସ୍ମଲ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍‌ ମିଡିୟମ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜ୍‌ (ଓସ୍‌ମେଇ)ର ମହାସଚିବ ସାତ୍ୱିକ ସ୍ବାଇଁ କହିଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି କଏନ୍‌ର ପ୍ରବଳତା ଏକ ସମସ୍ୟା ହୋଇଛି ସେଥିପାଇଁ ବାଣିଜି୍ୟକ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଦାୟୀ। ସେମାନେ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାନ୍ତି। ସେହିପରି ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାଗୁଡିକରେ କ୍ୟାଶ୍‌ କାଉଣ୍ଟିଂ ମେଶିନ୍‌ ପରି କଏନ୍‌ କାଉଣ୍ଟିଂ ମେଶିନ୍‌ ନାହିଁ। ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରିବା ଉଚିତ। ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଅଯଥା ଗୁଜବ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଯେ, କଏନ୍‌ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ। ଫଳରେ ସହଜ କାରବାରରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ଗ୍ରହଣ ନ କରିବା ଆଇନ ସମ୍ମତ ନୁହେଁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ଆର୍‌ବିଆଇ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ଗତ ଦୁଇ ମାସରୁ ଏଠାରେ କଏନ୍‌ ଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାଉଣ୍ଟର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ସେହିପରି ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କ କଏନ୍‌ ଗ୍ରହଣ କରୁ ନାହାନ୍ତି ତେବେ ଲିଖିତ ଆକାରରେ ଜଣାଇଲେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ପ୍ରତି କାରବାରରେ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଏନ୍‌ ଗ୍ରହଣ କରିବା ନିୟମ ରହିଛି। ବିନା କାରଣରେ କଏନ୍‌ ଗ୍ରହଣ ନ କରିବା ଆଇନ୍‌ ସମ୍ମତ ନୁହେଁ। ସୂଚନା ମୁତାବକ ମଙ୍ଗଳବାର ଅର୍ଥ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପନ୍‌ ରାଧାକ୍ରିଷ୍ଣନ ରାଜ୍ୟ ସଭାରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ କହିଛନ୍ତି, ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ କଏନ୍‌ଏଜ୍‌ ଆକ୍ଟ,୨୦୧୧ର ସେକ୍‌ସନ ୬ ଅନୁସାରେ ମୁଦ୍ରାର ବୈଧତା ସମ୍ପର୍କିତ ସଂଜ୍ଞା ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି।

Model This Week

ସୁରଶ୍ରୀ
Pilanka Dharitri

ବାଣିଜ୍ୟ |

ଟେଲିକମ୍‌ ଶିଳ୍ପରେ ହେବ ବଡ ଛଟେଇ

ଟେଲିକମ୍‌ ଶିଳ୍ପରେ ହେବ ବଡ ଛଟେଇ

ବମ୍ବେ,୧୫-୧(ପି.ଟି.) ଏକଦା ଅନ୍ୟତମ ଦୀପ୍ତିମାନ ଶିଳ୍ପ ଭାବେ ପ୍ରତିପାଦିତ ହେଉଥିଲା ଦେଶର ଟେଲିକମ୍‌ ଶିଳ୍ପ। ନମ୍ବର ୧ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରଦାନକାରୀ ଭାବେ ଏହା ପରିଗଣିତ ହେଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଏହି ଶିଳ୍ପ ନିଜର ଚମକ ହରାଇଛି। ଅନିଶ୍ଚିତତା ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଏହା ଗତି କରୁଛି।

ସର୍ବନିମ୍ନ ବିକଳ୍ପ ଟିକସ ହ୍ରାସ କରି ପାରେ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ

ସର୍ବନିମ୍ନ ବିକଳ୍ପ ଟିକସ ହ୍ରାସ କରି ପାରେ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫-୧ ଆଗାମୀ ବଜେଟରେ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସର୍ବନିମ୍ନ ବିକଳ୍ପ ଟିକସ(ମ୍ୟାଟ୍‌) ହ୍ରାସ କରିପାରେ। ଆମେରିକାର ଟିକସ ସଂସ୍କାର ଯୋଗୁ ବଜାର ଉପରେ ପଡୁଥିବା ପ୍ରଭାବକୁ ନଜରରେ ରଖି ସରକାର ଏହି ଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ପାରନ୍ତି ବୋଲି ବଜାର ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି।

ରିୟଲ ଇଷ୍ଟେଟକୁ ମିଳୁ ଶିଳ୍ପ ମାନ୍ୟତା

ରିୟଲ ଇଷ୍ଟେଟକୁ ମିଳୁ ଶିଳ୍ପ ମାନ୍ୟତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫-୧ ବଜେଟରେ ସରକାର ରିଲୟ ଇଷ୍ଟେଟକୁ ସରକାର ଶିଳ୍ପ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବା ଉଚିତ। ଏହା ସହ ଉକ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚାଲୁ ରହିଥିବା ପ୍ରକଳ୍ପ ଉପରୁ ଜିଏସଟି ହ୍ରାସ, ସିଙ୍ଗିଲ ଓ୍ବିଣ୍ଡୋ ମଞ୍ଜୁରୀ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରଦାନ ଲାଗି ବ୍ୟବସ୍ଥା ମାନ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ପ୍ରପର୍ଟି କନସଲଟାଣ୍ଟ ଆନାରକ୍‌ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି।

ସୁନା ଉପରୁ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ

ସୁନା ଉପରୁ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫-୧ ବଜେଟରେ ସୁନା ଉପରେ ଲାଗୁ ହେଉଥିବା ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ ସପକ୍ଷରେ ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରହିଛି। ଆମଦାନୀ ଟିକସ ହ୍ରାସ ଦ୍ୱାରା ସୁନା ଗହଣା ରପ୍ତାନିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଯିବାକୁ ଯୋଜନା ରହିଥିବା ଜଣେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁନା ଉପରେ ୧୦% ଆମଦାନୀ ଟିକସ ଲାଗୁ ହେଉଛି।

ଫେବୃୟାରୀ ୯ରୁ ୧୪ତମ ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ

ଫେବୃୟାରୀ ୯ରୁ ୧୪ତମ ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ

ବମ୍ବେ,୧୫-୧ ଆସନ୍ତା ମାସ ୯ରୁ ୧୪ ତମ ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏହା ଫେବୃୟାରୀ ୧୪ ଯାଏ ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ୨୪ଟି ନୂଆ ମଡେଲ ବଜାରକୁ ଆସିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଓଏଲଏମ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଆର୍ଥତ୍କ ବିକାଶ ସମ୍ପର୍କିତ କର୍ମଶାଳା

ଓଏଲଏମ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଆର୍ଥତ୍କ ବିକାଶ ସମ୍ପର୍କିତ କର୍ମଶାଳା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫-୧ ଓଡିଶା ଜୀବିକା ମିଶନ (ଓଏଲ୍‌ଏମ୍‌) ପକ୍ଷରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଆର୍ଥତ୍କ ବିକାଶ ସଂକ୍ରାନ୍ତ କର୍ମଶାଳା ସ୍ଥାନୀୟ ଏକ ହୋଟେଲରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମହିଳାଙ୍କ ବିକାଶ ଲାଗି ଜୀବିକା ମାଧ୍ୟମରେ ବିଭିନ୍ନ କଲ୍ୟାଣ ମୂଳକ ଯୋଜନାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।

ଟାଟା ମୋଟର୍ସର ନୂଆ ଟିଆଗୋ ଏଏମ୍‌ଟି ବଜାରରେ

ଟାଟା ମୋଟର୍ସର ନୂଆ ଟିଆଗୋ ଏଏମ୍‌ଟି ବଜାରରେ

ଢାକା,୧୫-୧ ପ୍ରମୁଖ ଚାରି ଚକିଆ ଯାନ ନିର୍ମାତା ଟାଟା ମୋଟର୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ପ୍ରମୁଖ ମଡେଲ ଟିଆଗୋର ଏଏମ୍‌ଟି ଭାରିଆଣ୍ଟ ବଜାରକୁ ଆସିଛି। ନୂଆ ମଡେଲଟିରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ଆକର୍ଷକ ଡିଜାଇନ୍‌, ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ଡ୍ରାଇଭିଂ ଡାଇନାମିକ୍ସ, ଉନ୍ନତ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଅଭିଜ୍ଞତା ଲାଭ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବେ।

ଉଦ୍‌ଘାଟନ ହେଲା ଲାବନ୍ୟ ଜୁଏଲର୍ସ

ଉଦ୍‌ଘାଟନ ହେଲା ଲାବନ୍ୟ ଜୁଏଲର୍ସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫-୧ ୯୧୬ ଇପାରି ଜୁଏଲର୍ସ ପ୍ରାଇଭେଟ୍‌ ଲିମିଟେଡ୍‌ ଏହାର ଶୋ’ରୁମ୍‌କୁ ନବୀକରଣ କରି ଲାବନ୍ୟ ବ୍ରାଣ୍ଡ୍‌ ନାମରେ ସୋମବାର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛି। ଖାରବେଳ ନଗରସ୍ଥିତ ଏହି ଶୋ’ରୁମ୍‌କୁ ବଲିଉଡ୍‌ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଉର୍ବଶୀ ରଉତଲା ଏବଂ ଲାବନ୍ୟର ବ୍ରାଣ୍ଡ୍‌ ଆମ୍ବାସାଡର ଓଡିଆ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଭୂମିକା ଦାଶ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି।

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସରକାରୀ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି ଆଶା

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସରକାରୀ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି ଆଶା

ବମ୍ବେ,୧୫-୧(ପିଟି) ବିଶ୍ୱ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ(ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓ) ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଭାରତରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯେତେ ପରିମାଣର ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ହେଉଛି ସେଥିରେ ସରକାରୀ ଅଂଶ ମାତ୍ର ୩୦% ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ। ଏହାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ୨୦୧୮-୧୯ ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍‌ରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯାଇ ପାରେ। ହସ୍ପିଟାଲ ବିଲ୍ଡିଂ ନିର୍ମାଣ, ଭିତ୍ତିଭୂମି ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଆଦି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ଅଧିକ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ତୈଳ ଦର

ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ତୈଳ ଦର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୫-୧ ଦେଶରେ ପେଟ୍ରୋଲ୍‌ ଓ ଡିଜେଲ୍‌ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଡିଜେଲ ଲିଟର ପିଛା ଦର ୬୧.୭୪ ଟଙ୍କାକୁ ବୃୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବା ବେଳେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ୭୧.୧୮ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

୧୭ରେ ହେବ ନାବାର୍ଡର ବାର୍ଷିକ ଋଣ ସମ୍ମିଳନୀ

୧୭ରେ ହେବ ନାବାର୍ଡର ବାର୍ଷିକ ଋଣ ସମ୍ମିଳନୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫-୧ ଜାତୀୟ କୃଷି ଓ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବ୍ୟାଙ୍କ(ନାବାର୍ଡ)ର ‘ବାର୍ଷିକ ରାଜ୍ୟ ଋଣ ସମ୍ମିଳନୀ ୨୦୧୮-୧୯’ ଆସନ୍ତା ୧୭ ତାରିଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବେ।

ଡିସେମ୍ବରରେ ସୁନା ଆମଦାନୀ ୭୨% ବୃଦ୍ଧି

ଡିସେମ୍ବରରେ ସୁନା ଆମଦାନୀ ୭୨% ବୃଦ୍ଧି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫-୧(ପି.ଟି.) ୨୦୧୭ ଡିସେମ୍ବରରେ ଦେଶର ସୁନା ଆମଦାନୀ ୭୧.୫୨% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ଦର ହ୍ରାସ କାରଣରୁ ଏହି ସମୟରେ ୩.୩୯ ବିଲିୟନ ଡଲାର ମୂଲ୍ୟର ସୁନା ଆମଦାନୀ ହୋଇଛି ବୋଲି ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ।