Dharitri News
ବାଲେଶ୍ୱର

ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ବୁଲିଲେ ଶାସନ ସଚିବ: ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାର ସମୀକ୍ଷା କଲେ

ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ବୁଲିଲେ ଶାସନ ସଚିବ: ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨।୧- ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ବିଭାଗର ଶାସନ ସଚିବ ଚିତ୍ରାଅରୁ ମୁଗମ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ୩ ଦିନିଆ ଭଦ୍ରକ ଗସ୍ତରେ ଆସି ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସଚିବଙ୍କ ସମେତ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଉପଜିଲାପାଳ ଓ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତରେ ପହଞ୍ଚି ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର ବୁଲି ଦେଖିଥିଲେ। କିଭଳି ଏହି ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ପିଲାମାନେ ଉପକୃତ ହେଉଛନ୍ତି, ଉପସ୍ଥାନ ହାର, କେନ୍ଦ୍ରର ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା, ଶିଶୁ ଖାଦ୍ୟ ବଣ୍ଟନ ଓ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ଛତୁଆ ବଣ୍ଟନ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚିବ ନିଜେ ପଚାରି ବୁଝିଥିଲେ । ସଚିବ ଯଶୋଟିକିରି ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର ଓ ପାଟୁଳୀ ଗ୍ରାମର ମେଗା ପାଇପ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି କାର୍ଯ୍ୟର ତଦାରଖ କରିଥିଲେ। ସଚିବ ବୁଧବାର ଜିଲାର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ଲକକୁ ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଯିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ବୁଧବାର ସେ ଜିଲାରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ,କୃଷି, ଜଳସେଚନ, ଉଦ୍ୟାନ, ପଶୁଚିକିସତ୍ା , ମମତା ଯୋଜନା, ସାମାଜିକସୁରକ୍ଷା,ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ୍ୟସଡ଼କଯୋଜନା, କୃଷିଋଣ, ଉଠାଜଳସେଚନ , ଇନ୍ଦିରାଆବାସ,ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା, ଗ୍ରାମ୍ୟଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ, ଏନଆରଜିଏସ, ସ୍ବଚ୍ଛଭାରତ ମିଶନ , ଗ୍ରାମୀଣ ଜଳଯୋଗାଣ ଆଦି ବିଭାଗର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ସମୀକ୍ଷା କରିବେ । ମୁଖ୍ୟତଃ ଜିଲାରେ କେତେ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ରର ନିଜସ୍ବ ଗୃହ ରହିଛି , ମମତା ଯୋଜନା ହିତାଧିକାରୀ,ଶିଶୁ ଯନତ୍ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସଂଖ୍ୟା ଓ ସେ ଗୁଡିକର ସ୍ଥିତାବସ୍ଥା ,ଷ୍ଟାଣ୍ଡାଡଅଫ କେୟାର ,ପୋଷ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ଯୋଜନାର ସମୀକ୍ଷା କରିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ସଚିବଙ୍କ ଏହି ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଜିଲାପାଳ ଜ୍ଞାନରଞ୍ଜନ ଦାସ, ଉପଜିଲାପାଳ ନରୋତ୍ତମ ବେହେରା, ଡିଏସଡବ୍ଲ୍ୟୁ ଆଶାଲତା ମହାନ୍ତିଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଅଧିକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ବାଲେଶ୍ୱର

ଶ୍ମଶାନ ଜମି ଉଦ୍ଧାର ଦାବି ତେଜିଲା

ଶ୍ମଶାନ ଜମି ଉଦ୍ଧାର ଦାବି ତେଜିଲା

ଖଇରା,୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଖଇରା ବ୍ଲକର ୩୭ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଅନେକ ଶ୍ମଶାନ କିସମ ଜମି ରହିଛି ା ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ଜାଗାରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଶବଦାହ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଆସୁଥିଲେ ।

୪ ଦିନ ହେଲା ପାନୀୟ ଜଳଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ

ବସ୍ତା,୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବସ୍ତା ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାର ହସ୍‌ପିଟାଲ ରୋଡରେ ଥିବା ପାଇପ୍‌ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ଆଜକୁ ୪ଦିନ ହେଲା ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ ରହିଛି।

ବାଲେଶ୍ୱରରେ କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡତାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ତାତି

ବାଲେଶ୍ୱରରେ କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡତାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ତାତି

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୨୩।୧- କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡତାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା ନେଇ ବାଲେଶ୍ୱରରେ ଭାଜପା ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚା ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥକ୍‌ ପୃଥ୍‌କ ଭାବେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଭଙ୍ଗା ଚାଳିଆରେ ବିତୁଛି ଜୀବନ

ଭଙ୍ଗା ଚାଳିଆରେ ବିତୁଛି ଜୀବନ

ତେଲକୋଇ, ୨୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ତେଲକୋଇ ବ୍ଲକ ମୁଖ୍ୟାଳୟରୁ ମାତ୍ର ୩ କି.ମି. ଦୂର ଗଲେ ପଡ଼େ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତର ଯାମୁଦଲକ ସାହି। ଉକ୍ତ ସାହିରେ ୩ ଜୁଆଙ୍ଗ ପରିବାର ରହିଛନ୍ତି। ସ୍ବାଧୀନତାର ୭୦ ବର୍ଷ ପରେ ବି ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜୁଆଙ୍ଗ ଜନଜାତିର ଲୋକେ ଦୁର୍ଦ୍ଦିନରେ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଧାମନଗରରେ ଉର୍ସ ଆରମ୍ଭ

ଧାମନଗରରେ ଉର୍ସ ଆରମ୍ଭ

ଧାମନଗର,୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗରସ୍ଥିତ ଖାନକା ଶରିଫର ମୁଜାଦିଦ୍‌ ମିଲତ୍‌ ମୌଲାନା ହବିବୁର ରହେମାନଙ୍କ ୩୮ତମ ଉର୍ସ ଉତ୍ସବ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଅଗ୍ନି ବିପନ୍ନଙ୍କୁ ସହାୟତା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୩।୧- ଧୂଷୁରୀ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖଡ଼ିମାହାରା ଭାରତୀସାହି ଗ୍ରାମରେ ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ୨୮ ପରିବାରଙ୍କ ଅକଥନୀୟ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଘଟିଛି।

୨୨କୁଇଣ୍ଟାଲ ଚୋରା କୋଇଲା ସହ ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଜବତ

ବାସୁଦେବପୁର,୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାସୁଦେବପୁରର ବାଲିମେଦ ପଞ୍ଚାୟତ ଚାରିବାଟିଆ ଘାଟ ନିକଟରୁ ନାୟକାଣିଡିହୀ ପୋଲିସ ୨୨ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଚୋରା କୋଇଲା ସହ ଏକ ପିକ୍‌ଅପ୍‌କୁ ଜବତ କରିଛି।

ଭଲିବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ପଞ୍ଚମ ବାଟାଲିୟନ ବାରିପଦା ଚାମ୍ପିୟନ

ଭଲିବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ପଞ୍ଚମ ବାଟାଲିୟନ ବାରିପଦା ଚାମ୍ପିୟନ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୩।୧-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ୟୁନାଇଟେଡ ସ୍ପୋଟର୍ସ କଲଚର ଓ ଆର୍ଟ ଆସୋସିଏଶନ(ମୁସ୍କାନ) ଓ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଆଥଲେଟିକ ଆସୋସିଏଶନ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ୧୩ତମ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଭଲିବଲ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ସ୍ଥାନୀୟ କଲେଜ ପଡ଼ିଆଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ପାଳବଣି ଗୁଳିକାଣ୍ଡ ଘଟଣା: ଆଜି ବାରିପଦା ବନ୍ଦ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୩।୧- ବାରିପଦା ସହର ପାଳବଣି ଗୋଲେଇ ନିକଟରେ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ବାରିପଦା ନହରପଦା ଅଞ୍ଚଳର ପାର୍ଥସାରଥୀ ଦାସଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାକୁ ୫ ଦିନ ବିତିଯାଇଥିଲେ ବି ପୋଲିସ ଅପରାଧିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଟେର ପାଇପାରି ନାହିଁ।

 ୭୦ ଫୁଟ କାନଭାସରେ ଚିତ୍ରକଳା

୭୦ ଫୁଟ କାନଭାସରେ ଚିତ୍ରକଳା

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୩।୧- ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବାରିପଦାର ଅଗ୍ରଣୀ ଚିତ୍ରକଳା ଅନୁଷ୍ଠାନ ସ୍କୁଲ ଅଫ ଆର୍ଟ ଏଣ୍ଡ କ୍ରାଫ୍ଟସ୍‌ ତରଫରୁ ଏକ ୭୦ ଫୁଟର କାନଭାସରେ ଆତଙ୍କବାଦର ମୁକାବିଲା ଶୀର୍ଷକ ଏକ ମିଳିତ ଚିତ୍ରକଳା ଅଙ୍କନ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଆସ୍‌କଟଇଗଲ ବିଜୟୀ

ଆସ୍‌କଟଇଗଲ ବିଜୟୀ

ଝୁମ୍ପୁରା, ୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଝୁମ୍ପୁରା ବ୍ଲକ ଖୁଣ୍ଟାପଡ଼ା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପଡ଼ିଆଠାରେ ୬ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ନକଆଉଟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ରିକେଟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ୧୧ଗୋରୁ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ୧୧ଗୋରୁ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ

ସିମୁଳିଆ,୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସିମୁଳିଆ ବ୍ଲକ ମାର୍କୋଣା ବଜାର ସାହିର ଦାମୋଦର ବେହେରାଙ୍କ ପରିବାରରେ ଲଗାତର ଅଘଟଣ ଘଟି ଚାଲିଛି। ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୪ ଗାଈ, ୨ ବଳଦଙ୍କ ସମେତ ୫ଟି ବାଛୁରୀ ମୋଟ ୧୧ଟି ଗୋରୁ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ ହୋଇଛନ୍ତି।