ବାଲେଶ୍ୱର

ବଢି ଚାଲିଛି ବେଆଇନ ଗର୍ଭପାତ

ବଢି ଚାଲିଛି ବେଆଇନ ଗର୍ଭପାତ
ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨।୧-ଭଦ୍ରକ ପୌରାଞ୍ଚଳ ଅଧୀନ ରାଜଘାଟ ପୋଲ ତଳେ ସାଳନ୍ଦୀ ନଦୀରେ ଏକ ନବଜାତ ଶିଶୁର ମୃତଦେହ ଭାସୁଥିବା ମଙ୍ଗଳବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଏହି ଘଟଣା ପ୍ରଚାରିତ ହେବା ପରେ ପୋଲ ଉପରେ ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ ଜମିିଥିଲା । ଏଥିଲାଗି ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରକୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲା । ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ ପହଞ୍ଚି ପ୍ରାୟ ଏକଘଣ୍ଟା କାଳ ପରିଶ୍ରମ କରି ଟ୍ରାଫିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲା। ମେଡିକାଲ ତରଫରୁ ସୁଇପର ପହଞ୍ଚି ପୋଲିସ ଉପସ୍ଥିତିରେ ନବଜାତ ଶିଶୁର ମୃତଦେହକୁ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ନେବା ପରେ ସ୍ଥିତି ସ୍ବାଭାବିକ ହୋଇଥିଲା । ବେଆଇନ ଗର୍ଭପାତ ରୋକିବା ଲାଗି କଡା ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଥିବାର କୁହାଯାଉଥିବା ବେଳେ ବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ସହର ନିକଟ ସାଳନ୍ଦୀ ନଦୀରୁ ନବଜାତ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ଘଟଣା ସହରରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି। ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା କେତେକ ବେଆଇନ ନର୍ସିଂହୋମ ଓ ପଲିକ୍ଲିନିକରେ ଗର୍ଭପାତ କରାଯାଇ ମୃତଦେହକୁ ଫିଙ୍ଗି ଦିଆଯାଉଥିବା ‘ମାନବାଧିକାର ପ୍ରୋଟେକ୍ସନ’ର ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ସଭାପତି ରାଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ମହାପାତ୍ର ଅଭିଯୋଗ କରି ଏହାର ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତିମାସରେ ସାଳନ୍ଦୀ ନଦୀରେ ଏହିଭଳି ମୃତଶିଶୁ ଭାସୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଏହି ଘଟଣାକୁ ପୋଲିସ ଓ ପ୍ରଶାସନ ହାଲକା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବାରୁ ସହରରେ ବେଆଇନ ଗର୍ଭପାତ ଘଟଣା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଉଛି। ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ, ଲିଙ୍ଗ ନିରୂପଣ ନିରୋଧ କମିଟି (ପିସିପିଏନଡିଟି କମିଟି) ଏବଂ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଏଥିପ୍ରତି ଯନତ୍ଶୀଳ ନ ହେବା ପରିତାପର ବିଷୟ ବୋଲି ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀମାନେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସ୍ଥାନୀୟ ସହରରେ ଚଲେଥିବା ବେଆଇନ ନର୍ସିଂହୋମ, ପଲିକ୍ଲିନିକ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଥିଲେ ବି ଏଥିପ୍ରତି କାହାରି ନଜର ରହୁନାହିଁ । ଏସବୁ ସଂସ୍ଥା ସରକାରୀ ଗାଇଡଲାଇନ ପରିସରଭୁକ୍ତ କି ନୁହେଁ ତାହାକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଉ ନାହିଁ। ବେଆଇନ କ୍ଲିନିକ, ନର୍ସିଂହୋମ, ଅଲଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ କ୍ଲିନିକ ଓ ପାଥୋଲୋଜି ଉପରେ କାଁ ଭାଁ ଲୋକଦେଖାଣିଆ ଚଢାଉ କରାଯାଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନିୟମିତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନ ହେବା ପ୍ରଶାସନିକ ସ୍ବଚ୍ଛତା ପ୍ରତି ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଭାବେ ଡାକ୍ତର କିମ୍ବା ରେଡିଓଲୋଜିଷ୍ଟଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଅଲଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ କରାଯିବାର ନିୟମ ଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ଉପେକ୍ଷା କରାଯାଉଛି । କେତେକ ପାଥୋଲୋଜିରେ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପଢିଥିବା ପିଲାମାନେ ରକ୍ତସଂଗ୍ରହ କରି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି । ସେହିପରି କେତେକ ପଲି କ୍ଲିନିକରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଡାକ୍ତର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ଅନାମଧେୟ ସଂସ୍ଥାରୁ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଆଣି ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିକତ୍ସା କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ପିସିପିଏନଡିଟି କମିଟରେ ବହୁ ପଦସ୍ଥ ଅଧିକାରୀ ସଭ୍ୟ ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ବୈଠକ କେବେଳ କାଗଜକଲମରେ ସୀମିତ ରହୁଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ଅଲଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ କ୍ଲିନିକଗୁଡିକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ବ୍ୟବଧାନରେ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ଏଭଳି ବେଆଇନ ଗର୍ଭପାତ ଘଟଣା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି।
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ଭୁଶୁଡିଲା ୧୦୦ ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ଗଛ: ନୀଳଗିରି-ପଞ୍ଚଲିଙ୍ଗେଶ୍ୱର ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ଭୁଶୁଡିଲା ୧୦୦ ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ଗଛ: ନୀଳଗିରି-ପଞ୍ଚଲିଙ୍ଗେଶ୍ୱର ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ସଜନାଗଡ଼, ୨୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରିଠାରେ ବୁଧବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରରୁ ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଚାଷଜମି ପାଣିରେ ବୁଡ଼ି ରହିଛି। ନୀଳଗିରି ପଞ୍ଚଲିଙ୍ଗେଶ୍ୱରକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତା ଦାଶରଥିପୁରଠାରେ ଶହେ ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପୁରୁଣା ତେନ୍ତୁଳିଗଛ ପଡ଼ିରହିଥିବାରୁ ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଗତ ରାତିଠାରୁ ଅଟକି ରହିଥିଲେ। 

ବାଲେଶ୍ୱର ଟାଉନ ବିଜେଡ଼ି ମହିଳା କମିଟି ବୈଠକ

ବାଲେଶ୍ୱର ଟାଉନ ବିଜେଡ଼ି ମହିଳା କମିଟି ବୈଠକ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୨୦।୯-ବାଲେଶ୍ୱର ପୌରପରିଷଦ ୨୮ନଂ. ୱାର୍ଡ଼ରେ ବାଲେଶ୍ୱର ଟାଉନ ବିଜୁ ମହିଳା ଜନତା ଦଳର ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଟାଉନ ମହିଳା ସଭାପତି ରଞ୍ଜିତା ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷ ଆଲୋକ କୁମାର ସାହୁ ଯୋଗଦେଇ ବାଲେଶ୍ୱର ସହରରେ ବିଜେଡ଼ି ମହିଳା ସଙ୍ଗଠନକୁ କିପରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସଙ୍ଗଠିତ କରିହେବ  ସେନେଇ ବକ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। 

ବାଜପେୟୀଜୀଙ୍କ ସମ୍ମାନାର୍ଥେ ଚିକିତ୍ସା ଶିବିର

ବାଜପେୟୀଜୀଙ୍କ ସମ୍ମାନାର୍ଥେ ଚିକିତ୍ସା ଶିବିର

ସଜନାଗଡ଼, ୨୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବର୍ଗତ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ସମ୍ମାନାର୍ଥେ ନୀଳଗିରି ନିକଟସ୍ଥ ଧୋବଶିଳା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତଠାରେ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଚିକିତ୍ସା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। 

ଭୋଟର ସଚେତନତା କର୍ମଶାଳା

ଭୋଟର ସଚେତନତା କର୍ମଶାଳା

ଉଦଳା,୨୦।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଉଦଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଜାତୀୟ ସେବା ଯୋଜନା, ଯୁବ ରେଡକ୍ରସ୍‌ ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଏକ ଭୋଟର ସଚେତନତା କର୍ମଶାଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି 

‘ଯୁବ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ଗୁଣର ବିକାଶ କର’

‘ଯୁବ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ଗୁଣର ବିକାଶ କର’

ଖୁଣ୍ଟା,୨୦।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.) -ସ୍ଥାନୀୟ ଖୁଣ୍ଟା ଡିଗ୍ରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ସଭା ଗୃହରେ  ‘ମୁଁ ହୀରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।  କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ର ନୋଡାଲ ଅଫିସର ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ନାୟକଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଉପବାଚସ୍ପତି ସାନନ୍ଦ ମାର୍ଣ୍ଡି ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

 ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ

ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ

ବଡ଼ସାହି,୨୦ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଖେଳନା କିଣା ଦୁର୍ନିତୀକୁ ନେଇ ଅଲ ଓଡିଶା ଅଙ୍ଗନୱାଡି ୱାକର୍ସ ଆସୋସିଏସନ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ସିଡିପିଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ କର୍ମୀମାନେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି।

ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର

ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୦।୯-ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ରାଜ୍ୟ  ଯୁବ କଲ୍ୟାଣ  ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ବାରିପଦା ସ୍ଥିତ ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥାର ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ, କେଉଁଝର, ବାଲେଶ୍ୱର, ଭଦ୍ରକ ଏବଂ ଯାଜପୁର ଜିଲାର ଏକ ତାଲିମ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ମୃତ

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ମୃତ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ୨୦।୯- ବାଲେଶ୍ୱର ସହଦେବଖୁଣ୍ଟା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୬୦ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ବାରୁଣି ପୋଲ ନିକଟରେ ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧ଟା ୪୦ରେ ଏକ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିବା ବସ୍‌ ପଛପଟୁ ପିଟି ହୋଇଥିଲା। 

ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତରକୁ ବିରୋଧ: ଭୋଟ ବର୍ଜନ କରିବେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତରକୁ ବିରୋଧ: ଭୋଟ ବର୍ଜନ କରିବେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ରୂପ୍‌ସା, ୨୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ସଦର ବ୍ଲକ ରସଲପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ଉଲାଡ଼ି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଥିବା ୧୦ନଂ. ବୁଥ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତରକୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସରପଞ୍ଚ ସୁବେଶ ନାୟକ, ସମିତିସଭ୍ୟା ବାସନ୍ତୀ ପାଣି, ଗ୍ରାମବାସୀ ଭଗବାନ ନାୟକ, ରନତ୍ାକର ଦଳେଇ, ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ସିଂ, ସୂର୍ଯ୍ୟକାନ୍ତ ମାଝି ଓ ଧନଞ୍ଜୟ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ସମେତ ଶତାଧିକ ଭୋଟର ଜିଲାପାଳ, ଉପଜିଲାପାଳ ଓ ବିଡିଓଙ୍କୁୁ ଲିଖିତ ଭାବେ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଏହି ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରା ନ ଯିବା ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରା ନ ଗଲେ ଆସନ୍ତା ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନରେ ଉଲାଡ଼ି ଓ ଗୋବିନ୍ଦପୁର ଗ୍ରାମବାସୀ ଭୋଟ ବର୍ଜନ କରିବେ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସଚେତନତା କର୍ମଶାଳା

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସଚେତନତା କର୍ମଶାଳା

ବାହାନଗା, ୨୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଲକ କୋଚିଆକୁଇଲି ପଞ୍ଚାୟତ ପାଟଣା ଗ୍ରାମର ଥିବା ଚୈତନ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ୟୁପି ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସଚେତନତା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଙ୍ଗଠନ ଜଗନ୍ନାଥ ସେବା ସଂସ୍ଥା ଓ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନାବାର୍ଡର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଏହି ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ଶିକ୍ଷକସଂଘର ପଥପ୍ରାନ୍ତ ସଭା

ଶିକ୍ଷକସଂଘର ପଥପ୍ରାନ୍ତ ସଭା

ବସ୍ତା,୨୦।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ବସ୍ତା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସାହାଡ଼ା ହାଟପଡ଼ିଆରେ ଓଡ଼ିଶା ସ୍କୁଲ କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ପଥପ୍ରାନ୍ତ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପଥଦୁର୍ଗା ସଂସ୍କୃତ କଲେଜର ଅଧ୍ୟାପକ ସଦାନନ୍ଦ ଦିକ୍ଷୀତଙ୍କ ପରିଚାଳନାରେ ଜଗନ୍ନାଥ ଜୀଉ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଚାଳନା କମିଟିର ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଦାସ, ଶିକ୍ଷକ ନେତା ରମେଶ ନାୟକ, ମନ୍ମଥ ସେନାପତି, ଗଜେନ୍ଦ୍ର ସାହୁ, ଅଶୋକକୁମାର ଖଟୁଆ ପ୍ରମୁଖ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ସହିତ ସରକାରଙ୍କ ଶିକ୍ଷକମାରଣ ନୀତିକୁ ତୀବ୍ର ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲ। 

ମହିଳାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ମହିଳାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ବସ୍ତା,୨୦।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସିଂଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ନାବରା ପଞ୍ଚାୟତ ଜମାଳପୁର ଗାଁର ଜ୍ୟୋତିରେଖା ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ମହିଳା ଫାଶୀ ଦେଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି।  ତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ପାଇଖାନା ଭିତରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା।