ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ |

ଆଫଗାନ ସେନା ଆକ୍ରମଣ: ୬୫ ଆଇଏସ୍‌ ମୃତ

ଆଫଗାନ ସେନା ଆକ୍ରମଣ: ୬୫ ଆଇଏସ୍‌ ମୃତ

କାବୁଲ,୨।୧: ଆଫଗାନ ସେନାଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଇସଲାମିକ୍‌ ଷ୍ଟେଟ୍‌(ଆଇଏସ୍‌)ର ଅତିକମ୍‌ରେ ୬୫ ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର କାବୁଲର ପୂର୍ବ ଭାଗରେ ଥିବା ସହରରେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି। ହାସକା ମିନା ଜିଲାର ଗୋର୍ଗୋରେ ଓ ଓ୍ବଙ୍ଗାରା ଅଞ୍ଚଳରେ ଉଭୟ ଆକାଶ ମାର୍ଗରୁ ଓ ସ୍ଥଳ ପଥରେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ନଙ୍ଗାହାର ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ପ୍ରବକ୍ତା ଅତୁଲାହୋ ଖୋୟାନି। ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ ୧୩ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ପ୍ରକାଶଯୋଗ୍ୟ, ଚଳିତ ସପ୍ତାହର ପ୍ରଥମ ଭାଗରେ ଆମେରିକା ଡ୍ରୋନ ଆକ୍ରମଣ ଫଳରେ ନଙ୍ଗାହାରର ପୂର୍ବଭାଗରେ ୧୧ ଜଣ ଆଇଏସ୍‌ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କର ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

All Right Reserved By

Model This Week

Model This Week

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ |

ଇସ୍ରାଏଲରେ ବନ୍ୟା: ୯ ମୃତ

ଇସ୍ରାଏଲରେ ବନ୍ୟା: ୯ ମୃତ

ଜେରୁଜେଲମ,୨୭।୪: ଇସ୍ରାଏଲର ଡେଡ୍‌ ସି ବା ମୃତ ସାଗର ନିକଟରେ ଚାଲିଚାଲି ଯାଉଥିବା ସମୟରେ ହଠାତ୍‌ ବନ୍ୟା ଆସିବାରୁ ୯ଜଣ କିଶୋରଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ସହ ଜଣେ ନିଖୋଜ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

୬୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ ପାଦଦେଲେ ପ୍ରଥମ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଶାସକ କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍‌

୬୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ ପାଦଦେଲେ ପ୍ରଥମ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଶାସକ କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍‌

ପ୍ୟୋଙ୍ଗୟାଙ୍ଗ,୨୭।୪: ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଓ ଉତ୍ତର କାରିଆ ମଧ୍ୟରେ ଦୀର୍ଘ ୬ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୧୯୫୩ରେ ହୋଇଥିଲା ଭୟାବହ ଯୁଦ୍ଧ। ଏହାପରଠାରୁ ୨ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଭଲ ନ ଥିଲା।

ମିଛ କହୁଛି ଗୁଗୁଲ୍‌

ମିଛ କହୁଛି ଗୁଗୁଲ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୬।୪: ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ କୌଣସି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଚାହୁଁଥିଲେ ସମସ୍ତେ ପ୍ରାୟ ଗୁଗୁଲ୍‌ ସର୍ଚ୍ଚ କରିଥାଆନ୍ତି। ବେଳେବେଳେ ଏଥିରେ କିଛି ଭୁଲ ଉତ୍ତର ଆସିଥିବା ମଧ୍ୟ ଅନେକଙ୍କ ନଜରକୁ ଆସିଛି।

ପାକିସ୍ତାନ ଗାୟିକା ମିଶାଙ୍କ ନାଁରେ ୧୦୦ ମିଲିୟନର ମାନହାନି ନୋଟିସ

ପାକିସ୍ତାନ ଗାୟିକା ମିଶାଙ୍କ ନାଁରେ ୧୦୦ ମିଲିୟନର ମାନହାନି ନୋଟିସ

ଇସଲାମାବାଦ,୨୬।୪: ପାକିସ୍ତାନୀ ଅଭିନେତା ଅଲି ଜଫର ଏବେ ଖବରର ଶିରୋନାମାରେ। ଅଲି ପାକିସ୍ତାନୀ ଗାୟିକା ମିଶା ଶଫିଙ୍କୁ ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡନ ଲଗାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ନୋଟିସ ପଠାଇ ଭୁଲ୍‌ ମାଗିବାକୁ କହିଛନ୍ତି।

ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ଅଭିଯୋଗ: ତୁର୍କୀରେ ୧୪ ଖବରଦାତାଙ୍କୁ ଜେଲଦଣ୍ଡ

ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ଅଭିଯୋଗ: ତୁର୍କୀରେ ୧୪ ଖବରଦାତାଙ୍କୁ ଜେଲଦଣ୍ଡ

ଇସ୍ତାନବୁଲ୍‌, ୨୬।୪ : ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ଅଭିଯୋଗରେ ତୁର୍କୀର ଏକ ଅଦାଲତ ୧୪ ଜଣ ଖବରଦାତାଙ୍କୁ ଜେଲଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନକୁ ସହାୟତା କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେବାପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇ ବିଚାରବିଭାଗୀୟ ଅଦାଲତରେ ହାଜର କରାଯାଇଥିଲା। ବିଚାରରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇ ୬ରୁ ୮ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଲଦଣ୍ଡାଦେଶ କରାଯାଇଛି।

ଶତ୍ରୁ ହେବେ ମିତ୍ର: ଶୁକ୍ରବାର କିମ୍‌-ମୁନ୍‌ ସାକ୍ଷାତ

ଶତ୍ରୁ ହେବେ ମିତ୍ର: ଶୁକ୍ରବାର କିମ୍‌-ମୁନ୍‌ ସାକ୍ଷାତ

ସିଓଲ, ୨୬।୪ : ଶୁକ୍ରବାର ଉତ୍ତରକୋରିଆ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ୍‌-ଉନ୍‌ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣକୋରିଆ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୁନ୍‌ ଜେ-ଇନ୍‌ ସାକ୍ଷାତ ହେବ। ଏହାଦ୍ୱାରା ପ୍ରାୟ ଏକ ଦଶକରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଦୁଇଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଲାଗିରହିଥିବା ଶତ୍ରୁତାର ଅନ୍ତହେବ। ଶତ୍ରୁ ପୁଣି ମିତ୍ରରେ ପରିଣତ ହେବେ। ଆୟୋଜିତ ବୈଠକକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଉଭୟଦେଶର ସେନା ବାହିନୀ ମୁଖ୍ୟ ସୀମା ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି।

ମୋଦିଙ୍କୁ ‘ବେଟା ପଢ଼ାଓ, ବେଟି ବଚାଓ’ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଲେ ବ୍ରିଟେନ୍‌ରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ମହିଳା ସଂଗଠନ

ମୋଦିଙ୍କୁ ‘ବେଟା ପଢ଼ାଓ, ବେଟି ବଚାଓ’ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଲେ ବ୍ରିଟେନ୍‌ରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ମହିଳା ସଂଗଠନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଲଣ୍ଡନ, ୨୬।୪ : ଭାରତରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ମହିଳା ଅତ୍ୟାଚାରକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ପୁରୁଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ପୁରୁଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ବାକ୍ଷରତା ହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲେ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର କମିବାର ଆଶା ରହିଛି ବୋଲି ବ୍ରିଟେନ୍‌ରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ମହିଳା ସଂଗଠନ ଆଇଏଲ୍‌ୟୁକେ ମତ ଦେଇଛି। ଏନେଇ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ନିକଟକୁ ‘ବେଟା ପଢ଼ାଓ, ବେଟି ବଚାଓ’ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଯାଇଛି।

ସହିଷ୍ଣୁତା ରିପୋର୍ଟ: ରୁଷିଆ-ଆମେରିକା-ଫ୍ରାନ୍ସକୁ ପଛରେ ପକାଇଲା ଭାରତ

ସହିଷ୍ଣୁତା ରିପୋର୍ଟ: ରୁଷିଆ-ଆମେରିକା-ଫ୍ରାନ୍ସକୁ ପଛରେ ପକାଇଲା ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଓ୍ବାଶିଂଟନ, ୨୬।୪ : ଭାରତରେ ସହିଷ୍ଣୁତା ନେଇ ଅନେକ ଦିନଧରି ନାନା ଚର୍ଚ୍ଚା ଜାରି ରହିଛି। ଅନେକ ବୁଦ୍ଧିଜୀବି ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମାଜରେ ଅସହିଷ୍ଣୁତା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ନେଇ ମତ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ଇସ୍ପୋସ୍‌ ମୋରୀ ନାମକ ଏକ ସଂସ୍ଥାଦ୍ୱାରା ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିବା ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ, ଭାରତ ପୃଥିବୀର ସହିଷ୍ଣୁ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି।

ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ଅସ୍ତ୍ର ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ବୃହତ୍‌ ଦେଶ ହୋଇପାରେ ପାକିସ୍ତାନ

ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ଅସ୍ତ୍ର ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ବୃହତ୍‌ ଦେଶ ହୋଇପାରେ ପାକିସ୍ତାନ

ଇସଲାମାବାଦ,୨୬।୪: ପାକିସ୍ତାନ ନିକଟରେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ବିପୁଳ ପରିମାଣର ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ଅସ୍ତ୍ର ଗଚ୍ଛିତ ରହିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ଯାହାଫଳରେ ସେ ବିଶ୍ୱର ତୃତୀୟ ବୃହତ୍‌ ଦେଶ ହେବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଆଫଗାନୀସ୍ତାନ ଶାନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖାନ କଲା ତାଲିବାନ

ଆଫଗାନୀସ୍ତାନ ଶାନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖାନ କଲା ତାଲିବାନ

କାବୁଲ୍‌, ୨୫।୪ : ଆଫଗାନୀସ୍ତାନ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଶାନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ତାଲିବାନ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ପ୍ରତ୍ୟାଖାନ କରିଛି। ଦେଶରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଜୋର୍‌ଦାର କରିବାକୁ ତାଲିବାନ ସୂଚିତ କରିଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅଶରଫ୍‌ ଗନୀ ଶାନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ବିଚାର କରିବା ପାଇଁ ତାଲିବାନକୁ କହିଥିଲେ।

ଫୁଲରସ ପାନ କରୁଥିବା ବିଶାଳକାୟ ମଶା

ଫୁଲରସ ପାନ କରୁଥିବା ବିଶାଳକାୟ ମଶା

ବେଜିଂ, ୨୫।୪ : ଚାଇନା ସିଚୁଆନ୍‌ ପ୍ରଦେଶରେ ବିଶାଳକାୟ ମଶା ଦେଖାଯାଇଥାନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କର ଆକାର ଦେଖି ଯେକେହି ଭୟଭୀତ ହେବା ସ୍ବାଭାବିକ। କିନ୍ତୁ ଏଭଳି ମଶା ଫୁଲରସ ପାନ କରି ବଞ୍ଚିଥାନ୍ତି। ଏଭଳି ମଶାଙ୍କ ଆକାର ସାଢ଼େ ୪ ଇଞ୍ଚ(୧୧.୧୫ ସେମି) ହୋଇଥାଏ। ଏହି ବିଶାଳକାୟ ମଶା ଅତି ଶାନ୍ତ ସ୍ବଭାବର। ଲୋକଙ୍କ ଦେଶରେ ବସିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି କ୍ଷତି କରନ୍ତି ନାହିଁ।

ସମୁଦ୍ର ତଳେ ଶୋଇବାର ମଜା

ସମୁଦ୍ର ତଳେ ଶୋଇବାର ମଜା

ମାଲେ, ୨୫।୪ : ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ରୋମାଞ୍ଚଭରା ଅନୁଭୁତି ପ୍ରଦାନ ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରିଥାନ୍ତି। ଏହାଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର କାରବାର ବଢ଼ିଥାଏ। ସେହିପରି ମାଳଦୀପର କୋନାଇ ମାଳଦୀପ ରଙ୍ଗୋଲୀ ଦୀପରେ ଥିବା ଏକ ହୋଟେଲ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ର ପାଣିତଳେ ଶୋଇବାର ଅନୁଭୁତି ପ୍ରଦାନ କରିବା ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରିଛି।