Dharitri News
ମେଟ୍ରୋ |

ରାସ୍ତା ଉପରେ ଗୃହ ନିର୍ମାଣକୁ ନେଇ ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ବିରୋଧ, ଥାନା ଘେରାଉ

ରାସ୍ତା ଉପରେ ଗୃହ ନିର୍ମାଣକୁ ନେଇ ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ବିରୋଧ, ଥାନା ଘେରାଉ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ନୟାପଲୀ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସାଲିଆସାହି ତାରେଣୀନଗର ପାତ୍ରସାହିରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଉତ୍ତେଜନା ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଦେଇଛି। କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ନରେନ୍ଦ୍ରପୁର ଅଞ୍ଚଳର ସ୍ବପ୍ନା ସେଠୀ ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ମହିଳା ସରକାରୀ ଜାଗାରେ ଘର ନିର୍ମାଣ କରୁଛନ୍ତି। ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ସ୍ଥାନୀୟ ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦା ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ଆସୁଥିଲେ। ଏଥିସହ ସୋମବାର ସେମାନେ ଉକ୍ତ ଘରକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ସ୍ବପ୍ନା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତିକରି ପୋଲିସ ସୋମବାର ରାତିରେ ୨ ଜଣ ବସ୍ତି ଲୋକଙ୍କୁ ଉଠାଇ ଥାନାକୁ ନେଇଯାଇଥିଲେ। ଏହାକୁ ବିରୋଧକରି ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଶତାଧିକ ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦା ଥାନା ଘେରାଉ କରିଛନ୍ତି। ବସ୍ତି ଲୋକଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ସ୍ବପ୍ନା ତାଙ୍କର କେଜେଜଣ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ସହ ମିଶି ଉକ୍ତ ଘରେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଆଣି ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଛନ୍ତି।

ମେଟ୍ରୋ |

ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂଆ କୂଳପତି

ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂଆ କୂଳପତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୭।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂଆ କୂଳପତି ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ପ୍ରଫେସର ଦୀପକ କୁମାର ବେହେରା। ବୁଧବାର ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଡ. ଏସ୍‌. ସି ଜମିର ତାଙ୍କୁ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି।

ରଥ କାଠ ପାଇଁ ବୌଦ୍ଧ ଗଲେ ୫ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌

ରଥ କାଠ ପାଇଁ ବୌଦ୍ଧ ଗଲେ ୫ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭।୧: ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବୌଦ୍ଧ ବନମଣ୍ଡଳରୁ ଆସିବ ରଥ କାଠ। ଏଥିଲାଗି ବୁଧବାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ଏକ ୫ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ବୌଦ୍ଧ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି।

ବମ୍ବେ ସିଏସ୍‌ଟିରୁ ହଟିଲା ବିକୃତ ପୋଷ୍ଟର

ବମ୍ବେ ସିଏସ୍‌ଟିରୁ ହଟିଲା ବିକୃତ ପୋଷ୍ଟର

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭।୧: ବମ୍ବେର ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ଟର୍ମିନସ ଷ୍ଟେଶନରେ ଲଗାଯାଇଥିଲା ବିକୃତ ପୋଷ୍ଟରକୁ ବୁଧବାର ଆଇଆରସିଟିସି ପକ୍ଷରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ବିକୃତ ପୋଷ୍ଟରକୁ ନେଇ ବିକ୍ଷୋଭ

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ବିକୃତ ପୋଷ୍ଟରକୁ ନେଇ ବିକ୍ଷୋଭ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭।୧: ଭାରତୀୟ ରେଳବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଭାରତ ଦର୍ଶନ ପତ୍ରିକାରେ ଏକ ଇସ୍କନ ମନ୍ଦିରକୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଭାବେ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରତିବାଦରେ ବୁଧବାର ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସେବା ପକ୍ଷରୁ ଆଇଆରସିଟିସି ବିରୋଧରେ ପୁରୀ ରେଳ ଷ୍ଟେସନଠାରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଉଛି।

ସିଏମ୍‌ସିରେ ପୁଣି କେଳେଙ୍କାରୀ: ମୃତା ମହିଳାଙ୍କ ନାଁରେ ୧୧ବର୍ଷ ହେବ ଉଠାଯାଉଛି ଭତ୍ତା ଟଙ୍କା, ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୬।୧- ମୃତ୍ୟୁର ୧୧ବର୍ଷ ବିତିଲାଣି। ହେଲେ ତାଙ୍କ ନାମରେ ଉଠାଚାଲିଛି ଭତ୍ତା ଟଙ୍କା। ଓ୍ବାର୍ଡ ନଂ. ୨୧ର କର୍ପୋରେଟର ଗୌରୀ ଦାସ ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିବା ପରେ କଟକ ମହାନଗର ନିଗମ (ସିଏମ୍‌ସି)ର ଆଉ ଏକ ବଡ଼ ଭତ୍ତା କେଳେଙ୍କାରୀ ପଦାକୁ ଆସିଛି। ସିଏମ୍‌ସି କମିଶନର ବିକାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ଏହାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଡେପୁଟି କମିଶନରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇନ୍ତି।

କଲେଜ କ୍ଲାସ ରୁମ୍‌ରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର

କଲେଜ କ୍ଲାସ ରୁମ୍‌ରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର

ଖୁଣ୍ଟୁଣୀ,୧୬।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କଟକ ଜିଲା ଗୁରୁଡ଼ିଝାଟିଆ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏକ କଲେଜରେ ଜଣେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଛି। କଲେଜରେ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ଜଣେ ଛାତ୍ର ଓ ଅନ୍ୟଜଣେ ଅଣଛାତ୍ର ଘଟାଇଛନ୍ତି ଏହି ଅମାନୁଷିକ କାଣ୍ଡ।

ଜୈବିକ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା  ବିଭ୍ରାଟ: ଏସ୍‌ସିବି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ, ୨୧ଦିନ ସମୟ ଦେଲା ପ୍ରଦୂଷଣ ବୋର୍ଡ

ଜୈବିକ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା ବିଭ୍ରାଟ: ଏସ୍‌ସିବି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ, ୨୧ଦିନ ସମୟ ଦେଲା ପ୍ରଦୂଷଣ ବୋର୍ଡ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୬।୧- ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲରେ ଜୈବିକ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନାରେ ଗୁରୁତର ବିଭ୍ରାଟ ଦେଖାଦେଇଛି। ପ୍ରଦୂଷଣ ବୋର୍ଡ ଏନେଇ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲ ଅଧୀକ୍ଷକଙ୍କୁ ଚିଠି ମାଧ୍ୟମରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଏସ୍‌ସିବିକୁ ୨୧ଦିନ ମହଲତ ଦିଆଯାଇଛି।

ସାଇବର ଅପରାଧ ରୋକିବା ଚିନ୍ତା:   କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ମୁଖ୍ୟାଳୟର ଲାଗିଲା ସଚେତନତା ଏଲ୍‌ଇଡି ବୋର୍ଡ

ସାଇବର ଅପରାଧ ରୋକିବା ଚିନ୍ତା: କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ମୁଖ୍ୟାଳୟର ଲାଗିଲା ସଚେତନତା ଏଲ୍‌ଇଡି ବୋର୍ଡ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୬।୧- ରାଜ୍ୟରେ ସାଇବର ଅପରାଧ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ପୋଲିସ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଫଳ ହୋଇଛି। ପ୍ରତିଦିନ ଏଟିଏମ୍‌ ଠକେଇଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଯୁବତୀଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି। ଏହାକୁ ନେଇ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ୍‌ର ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଛି। ସାଇବର ଅବରାଧ ରୋକିବା ପାଇଁ କ୍ରାଇମ୍‌ବ୍ରାଞ୍ଚ ସଚେତନତାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛି। ପଦକ୍ଷେପ ସ୍ବରୂପ କଟକସ୍ଥିତ କ୍ରାଇମ୍‌ବ୍ରାଞ୍ଚ୍‌ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଏଲ୍‌ଇଡି ବୋର୍ଡ ଲଗାଯାଇ ସଚେତନତା ବାର୍ତ୍ତା ଜାରି କରାଯାଇଛି।

ଆଇଆରସିଟିସି ପୋଷ୍ଟରରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଭୁଲ ଫଟୋ

ଆଇଆରସିଟିସି ପୋଷ୍ଟରରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଭୁଲ ଫଟୋ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୬।୧: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବିରୋଧରେ ସାଂଘାତିକ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର। ପ୍ରଥମେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ, ଏବେ ଭାରତୀୟ ରେଳ ବିଭାଗ। ଜାତୀୟ ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ବଦ୍‌ନାମ କରିବା ପାଇଁ ସୁଚିନ୍ତିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର କରାଯାଉଥିବା ସଦ୍ୟ ଏକ ଘଟଣାରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି।

୨୫ରୁ ଯୁକ୍ତ୨ ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ ପରୀକ୍ଷା: ଅନ୍‌ଲାଇନରେ ମିଳିଲା ଆଡ୍‌ମିଟ୍‌ କାର୍ଡ

୨୫ରୁ ଯୁକ୍ତ୨ ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ ପରୀକ୍ଷା: ଅନ୍‌ଲାଇନରେ ମିଳିଲା ଆଡ୍‌ମିଟ୍‌ କାର୍ଡ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬।୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ(ସିଏଚ୍‌ଏସ୍‌ଇ) ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଯୁକ୍ତ୨ କଳା, ବିଜ୍ଞାନ, ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ଧନ୍ଦାମୂଳକ ଶିକ୍ଷାର ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ ପରୀକ୍ଷା ଆସନ୍ତା ୨୫ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ସାମ୍‌ ସେଣ୍ଟରର ଓ୍ବେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ରେ ଆଡ୍‌ମିଟ କାର୍ଡ ଅପ୍‌ଲୋଡ କରାଯାଇଛି।

 ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ସୂଚନା : ୧୮ରୁ ୧୫୦ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆତ୍ମରକ୍ଷା କୌଶଳ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ

ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ସୂଚନା : ୧୮ରୁ ୧୫୦ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆତ୍ମରକ୍ଷା କୌଶଳ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬ା୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ୨୦୧୭-୧୮ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୧୫୦ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆତ୍ମରକ୍ଷା କୌଶଳ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯିବ। ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ ଜିଲା ଗସ୍ତ କରି ଏକ ସମୟ ସାରଣୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ୧୮ତାରିଖରୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ମାର୍ଚ୍ଚ ୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ।

ପିଜି କରୁଥିବା ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ମାସିକ ୧୮ ହଜାର ଟଙ୍କା ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯିବ:  ପ୍ରତାପ ଜେନା

ପିଜି କରୁଥିବା ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ମାସିକ ୧୮ ହଜାର ଟଙ୍କା ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯିବ: ପ୍ରତାପ ଜେନା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬।୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ରାଜ୍ୟର ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ ଓ ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରି ଏବଂ ପାରା କ୍ଲିନିକାଲ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ପିଜି କରୁଥିବା ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ପିଜି କରୁଥିବା ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କ ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କୁ ମାସିକ ୧୮୦୦୦ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମଙ୍ଗଳବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।