ଜାତୀୟ |

ଅପରେଶନ ଅଲ୍‌ଆଉଟ୍‌: ଶୋପିଆନ୍‌ର ୧୩ ଗାଁରେ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେଶନ

ଅପରେଶନ ଅଲ୍‌ଆଉଟ୍‌: ଶୋପିଆନ୍‌ର ୧୩ ଗାଁରେ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେଶନ

ଶ୍ରୀନଗର,୨।୧: ଦକ୍ଷିଣ କଶ୍ମୀର ଶୋପିଆନ ଅଞ୍ଚଳର ୧୩ ଗାଁରେ ମିଳିତ ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେଶନ୍‌ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏଠାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଲୁଚି ରହିଥିବା ଖବର ପାଇ ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏପରି କରାଯାଉଥିବା ସୁରକ୍ଷା ମୁଖପାତ୍ର ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ଅପରେଶନ୍‌ ଅଲ୍‌ଆଉଟ୍‌ରେ ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ। ଡିସେମ୍ବର ୩୧ରେ ପୁଲୁଓ୍ବାମାଠାରେ ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ଶିବିରରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ୫ ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣାରେ ୩ ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ପାଇଁ ତଥା ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରକୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୁକ୍ତ ନିମନ୍ତେ ମିଳିତ ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେଶନ କରାଯାଉଥିବା କୁହାଯାଉଛି।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ଜାତୀୟ |

ଲାଲ୍‌ବାହିନୀଙ୍କ ଗଡ଼ରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର: ୨ ଦିନରେ ୩୭ ମାଓବାଦୀ ନିହତ

ଲାଲ୍‌ବାହିନୀଙ୍କ ଗଡ଼ରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର: ୨ ଦିନରେ ୩୭ ମାଓବାଦୀ ନିହତ

ବମ୍ବେ, ୨୪।୪ : ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଲାଲ୍‌ବାହିନୀଙ୍କ ଗଡ଼ କୁହାଯାଉଥିବା ଗଡ଼ଚିରୋଲିରେ ମିଳିତ ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ଜାରି ରହିଛି। ଗତ ୨ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଘଟଣାରେ ୩୭ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ରବିବାର ୧୬ ଜଣ ମାଓବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଜିମଲଗ୍‌ ଟଟା-ରାମାରାମ ଖାନ୍ଦଲା ଜଙ୍ଗଲରେ ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରରେ ୬ ଜଣ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ଅଲ୍‌କାଇଦାର ନୂଆ ଯୋଜନା: ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ଆଇଏଏସ୍‌ ଓ ଆଇପିଏସ୍‌ ଅଧିକାରୀ

ଅଲ୍‌କାଇଦାର ନୂଆ ଯୋଜନା: ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ଆଇଏଏସ୍‌ ଓ ଆଇପିଏସ୍‌ ଅଧିକାରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୪।୪ : ଆଲ୍‌କାଇଦା ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଦେଶରେ ଜେହାଦୀ ଭାବନା ବିସ୍ତାର ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ନୂଆ ଯୋଜନା। ଯୁବବର୍ଗଙ୍କୁ ପ୍ରଲୋଭିତ କରି ସଂଗଠନରେ ସାମିଲ କରାଯାଉଛି। ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଶର ଆଇଏଏସ୍‌ ଏବଂ ଆଇପିଏସ୍‌ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯିବା ତାଲିମ ଦିଆଯାଉଛି।

୪୫ ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କଲେ ସଚିନ୍‌

୪୫ ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କଲେ ସଚିନ୍‌

ବମ୍ବେ, ୨୪।୪ : କ୍ରିକେଟର ମାଷ୍ଟର ବ୍ଲାଷ୍ଟର ସଚିନ୍‌ ତେନ୍ଦୁଲକର ମଙ୍ଗଳବାର ୪୫ ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ୧୯୭୩ ମସିହା ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୨୪ ତାରିଖରେ ସଚିନ ବମ୍ବେଠାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ରିୟଲ ଲାଇଫ୍‌ରେ ସଚିନ୍‌ଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ବେଶ୍‌ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ। ସେ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଅନୁପସ୍ଥିତ ନେଇ ଅନେକ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ତାଙ୍କର ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦରମା ସେ ଅନାଥାଶ୍ରମକୁ ଦାନ କରିଥିଲେ।

କାଳିଦାସଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞାନ ଶାକୁନ୍ତଳମ୍‌ ସତ୍ୟାସତ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ମିଳିବ ତଥ୍ୟ

କାଳିଦାସଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞାନ ଶାକୁନ୍ତଳମ୍‌ ସତ୍ୟାସତ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ମିଳିବ ତଥ୍ୟ

ଡେରାଡୁନ୍‌, ୨୪।୪ : ମହାକବି କାଳିଦାସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଚିତ ବିଶ୍ୱ ବିଖ୍ୟାତ ନାଟକ ଅଭିଜ୍ଞାନ ଶାକୁନ୍ତଳମ୍‌ର ସତ୍ୟାସତ୍ୟ ନେଇ ଏବେ ତଥ୍ୟ ମିଳିପାରିବାର ଆଶା ରହିଛି। ନାଟକରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଥିବା ଉତ୍ତରଖଣ୍ଡ ଗଢ଼ଓ୍ବାଲ ଅଞ୍ଚଳର ଡେରଡୁନ୍‌ ନିକଟରେ ଥିବା କୋଟଦ୍‌ବାରସ୍ଥିତ କଣ୍ବାଶ୍ରମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ବିଭାଗକୁ ଖୋଦନ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି। ଏଠାରେ ମାଳିନୀ ନଦୀ ତଟରେ କଣ୍ବାଶ୍ରମ ନାମକ ଏକ ଅଞ୍ଚଳ ରହିଛି। ତେବେ ଏଠାରେ ପୁରାତନ ଆଶ୍ରମ ଭଳି କୌଣସି ଭଗ୍ନାବଶେଷ ନାହିଁ। ହୁଏତ ଏହା ମାଟିତଳେ ପୋତି ହୋଇ ରହିଛି।

ସୀମାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଜନା: ନେପାଳ ଦେଇ ଚାଇନାରୁ ଆସୁଛି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର

ସୀମାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଜନା: ନେପାଳ ଦେଇ ଚାଇନାରୁ ଆସୁଛି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର

ମାଧେପୁରା, ୨୪।୪ : ଭାରତରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି। ଏନେଇ ଗୋଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି। କୋସୀ ଏବଂ ସୀମାଚଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ବ୍ଲୁପ୍ରିଣ୍ଟ୍‌ ତିଆରି ହୋଇଛି। ନେପାଳର ବୀରଗଞ୍ଜ ରାସ୍ତାଦେଇ ଚାଇନାରୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଚୋରା ବେପାରୀ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

ଭାରତୀୟ ସେନାର ପାଲଟା ଜବାବ: ୫ ପାକିସ୍ତାନୀ ରେଞ୍ଜର୍ସ ମୃତ, ଅନେକ ବଙ୍କର ଧ୍ୱଂସ

ଭାରତୀୟ ସେନାର ପାଲଟା ଜବାବ: ୫ ପାକିସ୍ତାନୀ ରେଞ୍ଜର୍ସ ମୃତ, ଅନେକ ବଙ୍କର ଧ୍ୱଂସ

ଶ୍ରୀନଗର, ୨୪।୪ : ପାକିସ୍ତାନ ଲଗାତର ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ପୁଞ୍ଚ୍‌ ଜିଲାରେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି। ଗତ ତିନି ଦିନ ଧରି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାଠାରେ ପାକିସ୍ତାନର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ପାଲଟା ଜବାବ ଭାରତୀୟ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଛି। ରାଜୌରୀ ଓ ପୁଞ୍ଚ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଅପରେଶନରେ ୫ ପାକିସ୍ତାନୀ ରେଞ୍ଜର୍ସଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ମହାଭିଯୋଗ ନୋଟିସ ଖାରଜ

ମହାଭିଯୋଗ ନୋଟିସ ଖାରଜ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୩।୪(ପି.ଟି.) - କଂଗ୍ରେସ ସମେତ ୭ ବିରୋଧୀ ଦଳକୁ ସୋମବାର ଶକ୍ତ ଝଟକା ଲାଗିଛି। ଭାରତର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି (ସିଜେଆଇ) ଦୀପକ ମିଶ୍ରଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ବିରୋଧୀ ଚଳାଇଥିବା ମହାଭିଯୋଗ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉଦ୍ୟମ ଫସର ଫାଟିଯାଇଛି। ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତଥା ରାଜ୍ୟ ସଭା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏମ୍‌. ଭେଙ୍କାୟା ନାଇଡୁ ମହାଭିଯୋଗ ନୋଟିସର ମୌଳିକ ସତ୍ୟାସତ୍ୟ ନ ଥିବା ଦର୍ଶାଇ ଏହାକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ନାଇଡୁଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ଭାଜପା ସ୍ବାଗତ କରିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କଂଗ୍ରେସ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଅତି ତରବରିଆ ଓ ସମ୍ବିଧାନ ବିରୋଧୀ ବୋଲି ଅଭିହିତ କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିବା ପାଇଁ ଅଣ୍ଟାଭିଡୁଛି।

ମୁଣ୍ଡରେ ଆଘାତ, ଗୋଡ଼ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର

ମୁଣ୍ଡରେ ଆଘାତ, ଗୋଡ଼ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଖାମଖିଆଲି ମନୋଭାବ ଯୋଗୁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ନାହିଁ ନ ଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। କେତେବେଳେ ଅପରେଶନବେଳେ ପେଟରେ କଇଁଚି, ଛୁଞ୍ଚତ୍ ଛାଡ଼ିଦେଉଛନ୍ତି ତ ଆଉ କେତେବେଳେ ଅଙ୍ଗ କାଟିଦେଉଛନ୍ତି। ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଏଭଳି ଭୁଲ୍‌ ଯୋଗୁ ଅନେକେ ନର୍କ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଛନ୍ତି।

ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରା: ମୁତୟନ ହେବେ ୮୦ କମ୍ପାନି ଅର୍ଦ୍ଧସାମରିକ  ବଳ

ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରା: ମୁତୟନ ହେବେ ୮୦ କମ୍ପାନି ଅର୍ଦ୍ଧସାମରିକ ବଳ

ଜମ୍ମୁ, ୨୩।୪ : ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୮୦ କମ୍ପାନି ଅର୍ଦ୍ଧସାମରିକ ବଳଙ୍କୁ ମୁତୟନ କରାଯିବ। ଏନେଇ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁରୋଧକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରା ଜୁନ୍‌ ୨୮ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଅଗଷ୍ଟ ୨୬ରେ ଶେଷ ହେବ। ଏହି ସମୟରେ ଜମ୍ମୁରେ ୩୫ କମ୍ପାନି ଅର୍ଦ୍ଧସାମରିକ ସୁରକ୍ଷା ବଳ ମୁତୟନ ହେବେ। ସେହିପରି କଶ୍ମୀରରେ ୪୫ କମ୍ପାନି ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କୁ ମୁତୟନ କରାଯିବ।

ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ଫାଶିଦଣ୍ଡ ଆଇନ ହେଲା: ଥମୁନି ଶିଶୁ ବଳାତ୍କାର ଘଟଣା

ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ଫାଶିଦଣ୍ଡ ଆଇନ ହେଲା: ଥମୁନି ଶିଶୁ ବଳାତ୍କାର ଘଟଣା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୩।୪ : ଶିଶୁ ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ଫାଶିଦଣ୍ଡ ପାଇଁ ଆଇନହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଘଟଣା ଥମିବାର ନାଁ ଧରୁନି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ୨୪ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୪ଜଣ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳତ୍କାର କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଏକ ଘଟଣାରେ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଜଣେ ୧୦ ବର୍ଷର ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଜଣେ ଭାଜପା ନେତା ଯୌନଶୋଷଣ କରିଛନ୍ତି।

ଯମୁନା ଜଳ ବିବାଦ: ସମାଧାନ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ-ହରିୟାଣାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ

ଯମୁନା ଜଳ ବିବାଦ: ସମାଧାନ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ-ହରିୟାଣାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୩।୪ : ଯମୁନା ଜଳ ବିବାଦର ଶୀଘ୍ର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସୋମବାର ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ହରିୟାଣା ସରକାରଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ନେଇ ଦୁଇ ରାଜ୍ୟର ଜଳସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ସଚିବସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଆୟୋଜନ କରାଇବା ପାଇଁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଆଦାଲତ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି। ଏସମ୍ପର୍କରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଜଳ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା ଯେ, ଯମୁନାରୁ ଆବଶ୍ୟକ ପରିମାଣର ଜଳ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ପାଇଁ ଆସିପାରୁନାହିଁ। ହରିୟାଣା ସରକାର ୧୯୯୦ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ପ୍ରତିପାଳନ କରୁ ନାହାଁନ୍ତି।

ରାହୁଲଙ୍କ ସମ୍ବିଧାନ ବଚାଓ ଅଭିଯାନ: କଂଗ୍ରେସ ହାତରେ ଦଳିତ କାର୍ଡ

ରାହୁଲଙ୍କ ସମ୍ବିଧାନ ବଚାଓ ଅଭିଯାନ: କଂଗ୍ରେସ ହାତରେ ଦଳିତ କାର୍ଡ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୩।୪ : କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ସୋମବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ସମ୍ବିଧାନ ବଚାଓ ଅଭିଯାନ। ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ସମ୍ବିଧାନରେ ହେଉଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନ ତଥା ଦେଶରେ ଦଳିତଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର ବିରୋଧରେ ସେ ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଛନ୍ତି।