ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

୩ରୁ ୧୦ ଭିତରକନିକା ବନ୍ଦ

୩ରୁ ୧୦ ଭିତରକନିକା ବନ୍ଦ

ରାଜନଗର,୧।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-
ରାଜନଗର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଜାନୁୟାରୀ ୩ରୁ ୧୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ। ଏହି ସମୟରେ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ପ୍ରବାହିତ ନଦୀନାଳଗୁଡିକରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ବଉଳା କୁମ୍ଭୀରମାନଙ୍କ ଗଣନା କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ। ବିଶିଷ୍ଟ ବଉଳା କୁମ୍ଭୀର ଗବେଷକ ଡା. ସୁଧାକର କରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ଗଣନା ହେବ। ଏହି ସମୟରେ ଭିତରକନିକାକୁ ଆସିଥିବା ବିଦେଶାଗତ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ଗଣନା କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ। ଏହି ଗଣନା ନିମନ୍ତେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଓ ଗବେଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରବେଶ ନିଷିଦ୍ଧ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ରାଜନଗର ଡିଏଫ୍‌ଓ ବିମଳ ପ୍ରସନ୍ନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଆନ୍ତଃବିଭାଗୀୟ ସମନ୍ବୟ, ସଚେତନତା ବୈଠକ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୨୧।୬ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଅନ୍ତଃବିଭାଗୀୟ ସମନ୍ବୟ ଓ ସଚେତନତା ବୈଠକ ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ ଗୃହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଜିଲାପାଳ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ବର୍ଷା ଋତୁ ଆସି ଯାଇଥିବାରୁ ବିଭିନ୍ନ ଜଳବାହିତ ରୋଗ, ମ୍ୟାଲେରିଆ, ଡେଙ୍ଗୁ, ଡାଇରିଆ ଇତ୍ୟାଦି ସମ୍ପର୍କରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧିକସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ

୧୦ହଜାର ମୂଲ୍ୟବାନ୍‌ ଗଛ କାଟିବ ଓଏମ୍‌ସି

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୨୧।୬ ଯାଜପୁର ଜିଲାର ରନତ୍ଗର୍ଭା ସୁକିନ୍ଦା ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଓଡିଶା ଖଣି ନିଗମ(ଓଏମ୍‌ସି) ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ସୁକୁରୁଙ୍ଗି ଖଣିର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ ଜନଶୁଣାଣି ଚାଲିଛି। ଏଥିପାଇଁ କାଙ୍କଡପାଳ ଗ୍ରାମର କାକୁଡିଆ, ଗୋରାମିଆ ଓ ଗିରିଙ୍ଗାମାଳିରେ ଜନଶୁଣାଣି କରିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି।

ଆସୁଛି ରଥଯାତ୍ରା, ସରୁନି ସୁକିନ୍ଦା ବଡ଼ଦାଣ୍ଡ ଡ୍ରେନ୍‌ ନିର୍ମାଣ

ସୁକିନ୍ଦା,୨୧।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରଥ ଯାତ୍ରକୁ ଆଉ ମାତ୍ର କେଇଟା ଦିନ ରହିଛି । ହେଲେ ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସୁକିନ୍ଦ ଗଡ଼ରେ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ଡ୍ରେନ କାଯର୍‌ୟ ଅଧାପନ୍ତରିଆ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡିରହିଛି ।

କୋଇଲା ଚୋରା ଚାଲାଣକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଞ୍ଚଳ

କୋଇଲା ଚୋରା ଚାଲାଣକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଞ୍ଚଳ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୧।୬ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲାର ରାଜନଗର ବ୍ଲକରେ ଥିବା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଭିତରକନିକା ନିଷିଦ୍ଧାଞ୍ଚଳ ଭାବେ ଘୋଷିତ ହୋଇଛି । ଏହାର ଫାଇଦା ନେଉଛନ୍ତି କେତେକ ବ୍ୟକ୍ତି । ସମୁଦ୍ର ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ, ସାମୁଦ୍ରିକ ଥାନା ଓ ବନବିଭାଗର ଅପାରଗତା ପାଇଁ ଦିନକୁ ଦିନ ଏହି ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଅସାମାଜିକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆଡ୍ଡାସ୍ଥଳୀ ପାଲଟୁଛି ।

ଖବରକାଗଜ ବିକ୍ରିରୁ ମିଳେ ଆତ୍ମସନ୍ତୋଷ

ପେଟ ପୋଷିବାକୁ ବହୁ ବ୍ୟକ୍ତି ବାହାର ରାଜ୍ୟକୁ ଚାଲିଯାଉଥିବା ବେଳେ ଏପରି କେତେଜଣ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ବାହାରକୁ ନ ଯାଇ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟକରି ନିଜର ପରିବାର ଚଳାଇଥାନ୍ତି । ଏପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ହେଲେ ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମହାକାଳପଡା ଗ୍ରାମର କ୍ଷୀରୋଦ ବେହେରା। ବୟସ ପ୍ରାୟ ୪୨ବର୍ଷ ।

ଭାରତୀୟ ମଜଦୁର ସଂଘର ବିକ୍ଷୋଭ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୧।୬ ଭାରତୀୟ ମଜଦୁର ସଂଘର କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବୁଧବାର ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରା ଯାଇଥିଲା । ଏଥିସହିତ ଶ୍ରମ କମିଶନର, ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଲିଖିତ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରଦାନ କରା ଯାଇଥିଲା ।

କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃଷକଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦିଗ୍‌ଦର୍ଶନ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୧।୬ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ବୁଧବାର ସକାଳ ୯ଟାରୁ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୃଷକଙ୍କୁ ୱେବ ଟେଲିକାଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଦିଗଦର୍ଶନ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ବହୁ କୃଷକ ଓ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ।

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇକୁ ସବ୍‌ଡିଭିଜନ ମାନ୍ୟତା ଦାବି

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ,୨୧।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇକୁ ସବ୍‌ ଡିଭିଜନ ମାନ୍ୟତା ଦାବିରେ ବୁଧବାର ଓକିଲ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ୩ ଦିନିଆ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଆସନ୍ତା ୨୫ ତାରିଖ ସୋମବାର ସଂଘର ଏକ ଜରୁରୀ ବୈଠକ ବସି ପରବର୍ତ୍ତୀ କାର୍ଯ୍ୟପନ୍ଥା ସଂପର୍କରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ବିଭିନ୍ନ ଦାବିରେ ସିପିଆଇର ବିକ୍ଷୋଭ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୨୧।୬:ଭାରତୀୟ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି (ସିପିଆଇ) ଜାତୀୟ କମିଟି ଆହ୍ବାନରେ ଜିଲା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବୁଧବାର ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରା ଯାଇଥିଲା ।

ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ଯାତ୍ରା ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଭାପୁର,୨୧।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଭାପୁର ବ୍ଲକ ବିଜିପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ମାଳିବେରେଣୀ ଗ୍ରାମରେ ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ଯାତ୍ରା ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠ ଆକେଶ୍ୱରଦେବଙ୍କ ପୀଠରେ ତିନିଦିନ ଧରି ଏହି ଯାତ୍ରା ଚାଲିଥିଲା।

ସିଲେଇ ଶିକ୍ଷା ନାଁରେ ମହିଳାଙ୍କ ଠାରୁ ୪୦ ହଜାର ଠକେଇ

ଖଣ୍ଡପଡା/ଭାପୁର,୨୧।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର./ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖଣ୍ଡପଡା ବ୍ଳକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବନମାଳୀପୁର ଗ୍ରାମରେ ଏକ ସିଲେଇ ଶିକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲି ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସିଲେଇ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ନାଁରେ ୧୧ଜଣ ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ଜଣେ ଯୁବକ ୪୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଠକି ନେଇଥିବା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଶର୍ଟ ସର୍କିଟରୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ଖଣ୍ଡପଡା/ଭାପୁର,୨୧।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର./ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭାପୁର ବ୍ଳକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚକ୍ରଧର ପ୍ରସାଦ ଗ୍ରାମରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଶର୍ଟସର୍କିଟରୁ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୩ ବଖରା ଘର ଭସ୍ମୀଭୂତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିସହ ଘରର ସମସ୍ତ ଆସବାବପତ୍ର ସହ ଧାନଚାଉଳ ପୋଡି ନଷ୍ଟ ହୋଇ ଯାଇଛି ।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ