ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଇଣ୍ଡିକା-ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ, ଜଣେ ମୃତ

ଇଣ୍ଡିକା-ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ, ଜଣେ ମୃତ

ଡେରାବିଶ, ୧।୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ କଟକ-ଚାନ୍ଦବାଲି ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଚଣ୍ଡୀବଜାରଠାରେ ରବିବାର ରାତିରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ଓ ଅନ୍ୟଜଣେ କଟକ ବଡ଼ ମେଡିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରୁ କଟକ ଯାଉଥିବା ଏକ ଇଣ୍ଡିକା (ଓଡି-୦୨-ଏକ୍ସ-୨୨୦୧)ଅପରପାର୍ଶ୍ୱରୁ ଆସୁଥିବା ଏକ ବାଇକ (ଓଆର୍‌-୦୫-ଏ.ଏଫ୍‌-୨୪୬୯)କୁ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା। ଏଥିରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ସ୍ଥାନୀୟ କିଜାଙ୍ଗପଡ଼ା ଗ୍ରାମର ସୁବ୍ରତ ସ୍ବାଇଁ (୩୫) ଓ ହୃଷୀକେଶ ସାହୁ (୩୪) ଗୁରୁତର ହୋଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଉଦ୍ଧାର କରି ପ୍ରଥମେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ। ପରେ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ହେବାରୁ ଉଭୟଙ୍କୁ କଟକ ବଡ଼ ମେଡ଼ିକାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସୁବ୍ରତଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବିରିଡ଼ି,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବିରିଡ଼ି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାସନ୍ତରା ଗ୍ରାମ ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ରବିବାର ସକାଳେ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ସ୍ବର୍ଗତ ଶସାନନ୍ଦ ଜେନାଙ୍କ କନ୍ୟା ସୁଜାତା ଓରଫ ସସ୍ମିତା(୨୮)। ସକାଳେ ସେ ପୋଖରୀକୁ ବାସନ ମାଜିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ଭାଉଜଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗରେ ଦିଅର ଗିରଫ

ଭାଉଜଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗରେ ଦିଅର ଗିରଫ

ନାଉଗଁ।,୧୭।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନାଉଗାଁ ଥାନା ନୂଆଗଁ। ପଞ୍ଚାୟତ ଗୋପାଳପୁର ଗ୍ରାମରେ ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ନିଜ ଭାଉଜଙ୍କୁ କଟୁରୀ ଚୋଟରେ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ରାୟଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ମେ ୨୫ରେ ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଏହି ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା।

କଳା ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ନାଉଗଁ।,୧୭।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନାଉଗଁ। ବ୍ଲକ ତିହୁଡ଼ାସ୍ଥିତ ମା’ଜାଗୁଳାଇ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ରବିବାର ଉକତ୍ଳ ଭାରତୀ କଳା ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ ସଭାରେ ଗୋଠଦା ମଠାଧୀଶ ମହନ୍ତ ଚିନ୍ତାମଣୀ ପର୍ବତ ଗୋସ୍ବାମୀ, ଗୁରୁକୁପା କୁଟୀରର ବାବା ସତ୍ୟାନନ୍ଦ ଦାସ ମହାରାଜ

ବିଭିନ୍ନ ଶୈବ ପୀଠରେ ଶିବ ପାର୍ବତୀଙ୍କ ବିବାହ ଉତ୍ସବ

ବିଞ୍ଝାପୁର,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ଉପଲକ୍ଷେ ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ଶୈବ ପୀଠରେ ରବିବାର ବୁ ଯାକଜମକରେ ଶିବ ପାର୍ବତୀଙ୍କ ବିବାହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାସଁଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଗୌଡସାହିସ୍ଥିତ ବାବା କଲ୍ୟାଣେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଶିବ ପାର୍ବତୀଙ୍କ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ବିଜେଡିରେ ଯୋଗଦେଲେ ଭାଜପା ସମର୍ଥିତ ସରପଞ୍ଚ

ବିଞ୍ଝାରପୁର,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ)- ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକ ଶାସନ୍ଦା ପଞ୍ଚାୟତର ଭାଜପା ସମର୍ଥିତ ସରପଞ୍ଚ ରଶ୍ମିରେଖା ନାୟକ ଓ ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକ ରବିବାର ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି । ପ୍ରକାଶ ଯେ, ସରପଞ୍ଚ ନାୟକ ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ସମର୍ଥକଙ୍କ ସହ ବିଧାୟିକା ପ୍ରମିଳା ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ବାସଭବନରେ ପହଞ୍ଚି ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ବିଶ୍ୱ ପିତୃ ଦିବସ ପାଳିତ

ଦଶରଥପୁର,୧୭।୬(ଡିଏନ୍‌ଏ)- ଜୁନ୍‌ ୧୭କୁ ବିଶ୍ୱ ପିତୃ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି ଅବସରରେ ଦଶରଥପୁର ବ୍ଲକ ଥାଲକୁଡି ପଞ୍ଚାୟତ ଥାଲକୁଡି ପାଟଣାଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ ବଳଦେବଜୀଉ ପୀଠରେ ରବିବାର ଏକ ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ପୂଜ୍ୟପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଯୌତୁକ ନିର୍ଯାତନା: ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଯୌତୁକ ନିର୍ଯାତନା: ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଧର୍ମଶାଳା,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଯୌତୁକ ନିର୍ଯାତନା ଅଭିଯୋଗରେ ଧର୍ମଶାଳା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାରବାଟୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଫୁଲାଡି ଗ୍ରାମର ସୁଦର୍ଶନ ଦାସଙ୍କୁ ରବିବାର ପୋଲିସ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି। ସୁଦର୍ଶନ କୋରେଇ ଥାନା ଅଧୀନ ତରକା ଗ୍ରାମର ଶତ୍ରୁଘ୍ନଙ୍କ ଝିଅ ରୁବିନା(୨୫)ଙ୍କୁ ୩ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବିବାହ କରିଥିଲେ।

ଶିବ ପାର୍ବତୀଙ୍କ ବିବାହ ଉତ୍ସବ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ଜରପଡା ଥାନା ଜେରେଙ୍ଗ ଦେହୁରୀ ସାହି ଗ୍ରାମ ସ୍ଥିତ ସ୍ବପ୍ନେଶ୍ୱର ମହାଦେବ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ରବିବାର ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ଯାତ୍ରା ଅବସରରେ ପ୍ରଭୁ ଶିବ ଏବଂ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଭାଷାର କୁହୁଶବ୍ଦ ଲେଖକ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ

ଆଳି,୧୭।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଭାଷାର କୁହୁଶବ୍ଦ ଲେଖକ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ନମୈାଜାର ଉନ୍ମେଶ ସାହିତ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ସଂସଦର ସାହିତ୍ୟ ପତ୍ରିକା ‘ନବପର୍ବ’ ଉନ୍ମୋଚନ ଅବସରରେ କଥାଶିଳ୍ପି ଡା. ରାମଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଆଳିର ନମୈାଜା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ନବପର୍ବ ପତ୍ରିକାର ରଜ ବିଶେଷାଙ୍କ ଉନ୍ମୋଚନ ହୋଇଥିଲା।

ପ୍ରତିଭା ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ-୨୦୧୮

ମହାକାଳପଡ଼ା,୧୭।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଓଡ଼ିଶାର ଗଣପର୍ବ ରଜ ଉତ୍ସବ ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ବ୍ଲକର ଜମ୍ବୁ ପଞ୍ଚାୟତର ରମଣୀ ମୋହନ ଉପ୍ରା ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ରଜ ମହୋତ୍ସବ ଉପଲକ୍ଷେ ପ୍ରତିଭା ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ-୨୦୧୮ ଇତିମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ଗର୍ତ୍ତେଶ୍ୱର ମହାଦେବଙ୍କ ଓ୍ବେବ ପୋର୍ଟାଲ ଉନ୍ମୋଚନ

ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ଗର୍ତ୍ତେଶ୍ୱର ମହାଦେବଙ୍କ ଓ୍ବେବ ପୋର୍ଟାଲ ଉନ୍ମୋଚନ

ରାଜନଗର,୧୭।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ରାଜନଗର ବ୍ଲକ ଗୋସିଗଁ।ସ୍ଥିତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠରେ ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ଗର୍ତ୍ତେଶ୍ୱର ମହାଦେବଙ୍କ ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହେଉଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଗର୍ତ୍ତେଶ୍ୱର ମହାଦେବଙ୍କ ଐତିହ୍ୟ, କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଓ ପୂଜାପାର୍ବଣ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଏକ ଓ୍ବେବ ପୋର୍ଟାଲ www.garteswar.com ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିଲାଗି ଆୟୋଜିତ ଉତ୍ସବରେ ଜିଲା ବିଜେଡି ସଭାପତି ଧ୍ରୁବ ସାହୁ ଯୋଗଦେଇ ପୋର୍ଟାଲକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି।

ଦୂତିକେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଦୁର୍ଘଟଣା: ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା

ଦୂତିକେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଦୁର୍ଘଟଣା: ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା

ଓଡ଼ଗାଁ,୧୭।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଓଡ଼ଗାଁ ଥାନା ଦୂତିକେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଶନିବାର ହୋଇଥିବା ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ପୋଲସରା ଥାନା ହାତୀଓଟ ଗ୍ରାମର ସମୀର କୁମାର ମହାରଣା(୩୨)ଙ୍କ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ