ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ବରୀ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ:ଦୁର୍ବଳ ହେଉଛି ଭାଜପା

ବରୀ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ:ଦୁର୍ବଳ ହେଉଛି ଭାଜପା

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧।୧- ବିକାଶ ନାଁରେ କେନ୍ଦ୍ରରେ କ୍ଷମତା ହାସଲ କରିଥିବା ଭାଜପା ଦିନକୁ ଦିନ ଏହାର ଲୋକପ୍ରିୟତା ହରାଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳର ରାଜନୈତିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖିଲେ ଅନୁଭବ ହେଉଛି। ଯାଜପୁର ଜିଲା ବରୀ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳିରେ ଏଭଳି ଘଟଣାର କିଛି ଆଭାସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲାଣି। ଫଳରେ ଗତ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡିକୁ ଟକ୍କର ଦେଇ ଭାଜପା ଯେଉଁ ସଫଳତା ପାଇଥିଲା ତାହା ଏବେ ହାତଛଡ଼ା ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ପୂର୍ବତନ ଭାଜପା ଜିଲା ସଭାପତି ଆଶୁତୋଷ ପରିଡାଙ୍କ ସମର୍ଥକମାନେ ସଂପ୍ରତି ଅଞ୍ଚଳରେ ସେତେଟା ସକ୍ରିୟ ଦେଖାଯାଉ ନାହାନ୍ତି। ଏପରି କି ଭାଜପାରେ ଯୋଗଦେବା ପରେ ସ୍ବାଧୀନ ନେତା ବିଶ୍ୱରଞ୍ଜନ ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ସହିତ ପୂର୍ବରୁ ଭିତିରିଆ ଗଠବନ୍ଧନ ଥିବା କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଓ କର୍ମୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇବାକୁ ଲାଗିଲେଣି। ୨୦୧୭ର ଶେଷ ଦିନରେ କଳାମାଟିଆ ପଞ୍ଚାୟତର କାଇପଡ଼ା ଗୋଲା ପଡ଼ିଆଠାରେ ବିଜେଡ଼ିର ମିଶ୍ରଣ ସଭା ଭାଜପା ନେତାଙ୍କୁ ବିଚଳିତ କରିଛି। ଏହାସହ ବରୀ ବ୍ଲକ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତିଙ୍କ ବିଜେଡିରେ ଯୋଗଦାନ ବିଧାୟକ ଦେବାଶିଷ ନାୟକଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତ କରିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଭାଜପା ସମର୍ଥିତ ସମିତିସଭ୍ୟ ବିଜେଡିରେ ମିଶିବା ଭାଜପା ନେତା ବିଶ୍ୱରଞ୍ଜନ ମଲ୍ଲିକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଶକ୍ତ ଧକ୍କା ଲାଗିଛି ା ଗତ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ସ୍ବାଧୀନ ସଂଗଠନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବା ଅନେକ ସମିତି ସଭ୍ୟ ଓ ସରପଞ୍ଚ ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ଯୋଜନା ରଖିଥିବାରୁ ବରୀ ଭାଜପା ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଥିବା କୁହାଯାଉଛି। କଂଗ୍ରେସ ଛାଡ଼ି ସ୍ବାଧୀନ ସଂଗଠନ କରି ବରୀ ବ୍ଲକରେ ଦବଦବା ରଖିଥିବା ମଲ୍ଲିକ ଭାଜପାରେ ଯୋଗଦେବା ପରେ ଲୋକ ସମର୍ଥନ ହରାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଯାହାକି ଆସନ୍ତା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଭାଜପାକୁ ମାତ୍‌ ଦେବାକୁ ବିଜେଡିକୁ ସହଜ ହେବ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସକୁ ତିଷ୍ଠି ରହିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ସମୀକ୍ଷକଙ୍କ ମହଲରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି।
୨୦୧୭ଜିଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନରେ ବରୀରେ ଭାଜପା ଆଗୁଆ ରହିଥିଲା। ୧୭ ବର୍ଷ ତଳେ ଏଠାରେ ବିଜେଡି ୫୬ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ ହାତେଇଥିଲା । ୨୦୧୨ରେ ବିଜେଡିର ଭୋଟହାର ଖସି ୫୪ ପ୍ରତିଶତରେ ରହିଥିଲା । ତେବେ ୨୦୧୪ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡି ୪୫ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସିଥିଲା। କଂଗ୍ରେସ ଛାଡ଼ି ସ୍ବାଧୀନ ସଂଗଠନରେ ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ମଲ୍ଲିକ ଜୋରଦାର ଟକ୍କର ଦେଇଥିଲେ। ବିଧାୟକ ନାୟକ ପ୍ରାୟ ୭ହଜାର ଭୋଟ ବ୍ୟବଧାନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ। ୨୦୧୭ ଜିଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡିର ଭୋଟହାର ୪୫.୨୬ ପ୍ରତିଶତରେ ରହିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ବିଶ୍ୱ ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ଭୋଟ ସହ ଭାଜପା ୪୬.୫୪ ପ୍ରତିଶତ ପାଇଛି। ଗତ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ସ୍ବାଧୀନ ନେତା ବିଶ୍ୱ ସହିତ କଂଗ୍ରେସର ଭିତିରିଆ ମୂଲଚାଲ ରହିଥିଲା। ବିଶ୍ୱ ଭାଜପାରେ ଯୋଗଦେବା ପରେ କଂଗ୍ରେସ ସମଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିଛି। ଏବେ ୪୪ବର୍ଷର ରାଜନୈତିକ ଜୀବନ ତଥା ବିଜେଡିକୁ ବିରୋଧ କରି ଆସୁଥିବା କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଗିରିଶ ରାୟଙ୍କ ବିଜେଡିରେ ଯୋଗଦେବା ବିଶ୍ୱଙ୍କୁ ଅଡୁଆରେ ପକାଇଛି। ସେହିପରି ବୋଦୁଅ ପଞ୍ଚାୟତର ଭାଜପା ସମର୍ଥକ ସମିତି ସଭ୍ୟ ଖଗେଶ୍ୱର ଜେନା ବିଜେଡିରେ ମିଶିବା ଏବେ ବରୀ ଭାଜପା ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ା ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ସାରାଦେଶରେ ଭାଜପା ହାୱା ପୂର୍ବଭଳି ଆଉ ନାହିଁ । ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ, ଜିଏସ୍‌ଟି, କଳାଧନ ଫେରାଇ ଆଣିବାରେ ଭାଜପାର ଧୁଆଁବାଣ ଆଦି ଲୋକଙ୍କୁ ହତାଶ କରିଛି। ତେଣୁ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଜିଲାରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥିବା ବିଜେଡି ସହ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ଭାଜପାକୁ ଅଧିକ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ମତପ୍ରକାଶ ପାଉଛି । ବରୀ ବ୍ଲକରେ ବିଜେଡିର ଭୋଟହାରକୁ ଦେଖି ପୂର୍ବରୁ ଭାଜପାକୁ ସହଜ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେଲା ଭାଜପା ନୀରବି ଯାଇ ଲୋକଙ୍କ ମୌଳିକ ସମସ୍ୟାକୁ ଭୁଲି ଯାଇଛି। ବରୀ ବିଡିଓଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା, ରନତ୍ଗିରି ଓ ହଳଦିବସନ୍ତରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ ଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଉପଯୁକ୍ତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଘର ନ ମିଳିବା ଇତ୍ୟାଦି ଭାଜପା ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତିକୁ ବଦନାମ ହେବାକୁ ପଡିଛି। କଂଗ୍ରେସ ପତାକା ତଳେ ନିଜର ରାଜନୈତିକ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ବିଶ୍ୱ ମଲ୍ଲିକ ପରବର୍ତ୍ତି ସମୟରେ ସ୍ବାଧୀନ ଓ ଏବେ ଭାଜପାରେ ମିଶିବା ପରେ ଭାଜପାର ମୂଳନେତା ବିଶ୍ୱଙ୍କ ଖାପଛଡ଼ା ଦେଉଛନ୍ତି। ଏଭଳିସ୍ଥିତିରେ ବିଜେଡି ବରୀରେ ପୁଣିଥରେ ଆଧିପତ୍ୟ ବିସ୍ଥାର କରିବାକୁ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ରଣନୀତି ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ବରୀରେ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ: ପାଚେରି ଭୁଷୁଡ଼ି ଛାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର

ବରୀ,୧୯ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ବରୀ ଶିକ୍ଷା ମଣ୍ଡଳରେ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ବପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଛି। ବିଷୁନାଇ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପାଚେରି ଭୁଷୁଡି ପଡିବାରୁ ଗୁରୁବାର ଜଣେ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ଗୁରୁତର ଛାତ୍ରୀ ହେଲେ ଲିଜାରାଣୀ ନାୟକ।

କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା, ନିରାଶ ହୋଇ ଫେରୁଛନ୍ତି ଚାଷୀ

ନାଉଗାଁ,୧୯ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଚାଷୀଙ୍କୁ ଚାଷ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିଭିନ୍ନ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିବା ସହ ପରାମର୍ଶ ଦେବା ନିମନ୍ତେ ନାଉଗଁା ବ୍ଲକ ଦାଣ୍ଡୁଆ ପଡିଆଠାରେ ଖୋଲାଯାଇଛି ବ୍ଲକ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ।

କେନାଲରେ ଦଳ ଭର୍ତ୍ତି, ପାଣି ଆସୁନି

ତିର୍ତ୍ତୋଲ,୧୯ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ତିର୍ତ୍ତୋଲ ବ୍ଲକ ମଣିଜଙ୍ଗାସ୍ଥିତ ଜଳ ସମ୍ପଦ ଉପଖଣ୍ଡ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଅଧୀନରେ ଥିବା କୌଣସି କେନାଲ ଚଳିତବର୍ଷ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଫେଇ କରାଯାଇନାହିଁ।

ବରୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅପମିଶ୍ରିତ ଖାଦ୍ୟଯୋଗାଣ : ନିରବଦ୍ରଷ୍ଟା ସାଜିଛି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ

ରନତ୍ଗିରି,୧୯ା୭(ଡ଼ି.ଏନ୍‌.ଏ)- ବରୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅପମିଶ୍ରିତ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଏକ ନିତିଦିନିଆ ଘଟଣାରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି ା ନିମ୍ନମାନର ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ ନାମୀଦାମୀ କମ୍ପାନୀର ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି।

ଭାପୁର ବ୍ଲକରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି ହାଡ଼ଫୁଟି , ମିଳିମିଳା

ଭାପୁର,୧୯ା୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ଭାପୁର ବ୍ଲକରେ ଏବେ ମିିଳିମିଳା ଓ ହାଡ଼ଫୁଟି ରୋଗ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି।

୪୫,୧୮୫ ଭୋଟରଙ୍କ ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ସ୍ଥାନରେ ନାମ ଦରଜ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୧୯।୭-କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲାର ଅଦ୍ୟାବଧି ଭୋଟର ସଂଖ୍ୟା ୧୧,୬୯,୩୯୮ ।ତେବେ ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୪୫,୧୮୫ ଜଣ ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ସ୍ଥାନରେ ନାମ ଦରଜ କରିଥିବା ଜିଲା ନିର୍ବାଚନ ବିଭାଗ ତଥ୍ୟରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ବୃକ୍ଷରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଯାଜପୁରରୋଡ,୧୯।୭(ନି.ପ୍ର.)-ନବଉତ୍କଳ ମହିଳା ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର କୋରେଇ ମେଡିକାଲ, କୋରେଇର କାହ୍ନୁଚରଣ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସର ଓ ଧନେଶ୍ୱର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରାଯାଇଛି ।

କୁମ୍ଭାର ସାହି ବସ୍ତିରେ କୃତ୍ରିମ ବନ୍ୟା

କୁମ୍ଭାର ସାହି ବସ୍ତିରେ କୃତ୍ରିମ ବନ୍ୟା

ମାର୍ଶାଘାଇ,୧୯।୭(ଡିଏନଏ)-ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନ ଗୋଟାଏ ସମୟରେ ମାର୍ଶାଘାଇ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅସରାଏ ବର୍ଷା ହୋଇଯାଇଛି ।

ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ବାଣୀକଣ୍ଠ ନିମାଇଁ ଶ୍ରୀଚନ୍ଦନଙ୍କ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୯ା୭: କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ବିକାଶ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ବାଣୀକଣ୍ଠ ନିମାଇଁ ଚରଣ ଶ୍ରୀଚନ୍ଦନଙ୍କ ୩୫ତମ ଶ୍ରାଦ୍ଧବାର୍ଷିକ ଅବସରରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା କ୍ରେଡିଟ କୋ-ଅପରେଟିଭ ସୋସାଇଟିରେ କୋର ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୯ା୭- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା କ୍ରେଡିଟ କୋ-ଅପରେଟିଭ ସୋସାଇଟି ଲିମିଟେଡ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ କୋର ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସିଷ୍ଟମ ଗୁରୁବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହା କେନ୍ଦ୍ରାପଡାସ୍ଥ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମେତ ଯାଜପୁର, କଟକ, ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଓ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲାର ୧୭ଟି ଶାଖାରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ।

ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଟିଟୋ ଗିରଫ ମାମଲା: କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ଚଢ଼ାଉ ଜାରି

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୯ା୭: ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଟିଟୋ ଓରଫ ସୟଦ ଉସମାନ୍‌ ଅଲ୍ଲୀଙ୍କୁ ଗତ ଜୁନ ୩୦ ତାରିଖରେ ଗିରଫ ପରେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲା ଓ ବାହର ଜିଲାରେ ଚଢ଼ାଉ ଜାରି ରହିଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଜିଲା ପୋଲିସ ଓ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଆଳି ଓ ସହରର ଦିହୁରିଆ ରାସ୍ତାରେ ୪ ଚକିଆ ଯାନ ତନଖି କରାଯାଇଥିଲା।

ବାଇପାଶ ରାସ୍ତାରେ ତାଳିପକା କାମ

ମାର୍ଶାଘାଇ,୧୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ୫ ନଂ (କ) ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ମାର୍ଶାଘାଇ କେନାଲ ବ୍ରିଜର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱ ବାଇପାସ ରାସ୍ତାରେ ବହୁ ଛୋଟ ବଡ ଖାଲଖମା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

Model This Week

ରୂପେଶ