ରାଜ୍ୟ |

ଏଥର ନୂଆବର୍ଷ ଭିଡ଼ ଜମିଲାନି: ୩୮ ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନନ୍ଦନକାନନ ବୁଲିଲେ

ଏଥର ନୂଆବର୍ଷ ଭିଡ଼ ଜମିଲାନି: ୩୮ ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନନ୍ଦନକାନନ ବୁଲିଲେ

ବାରଙ୍ଗ,୧।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନନ୍ଦନକାନନ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ଏବଂ ବଟାନିକାଲ୍‌ ଗାର୍ଡେନରେ ଏଥର ନୂଆବର୍ଷ ଭିଡ଼ ସେତେଟା ଜମିନାହିଁ, ଯାହା କି ଗତବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ କମ୍‌ ରହିଛି। ନୂଆବର୍ଷ ସୋମବାର ପଡ଼ୁଥିବାରୁ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇଲା ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। କାରଣ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ସୋମବାର ନନ୍ଦନକାନନ ବନ୍ଦ ରହୁଥିବାବେଳେ ନୂଆବର୍ଷରେ ଖୋଲା ରହିଥିଲା। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ହୁଏତ ଅନେକ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଅବଗତ ନ ଥିବାରୁ ସଂଖ୍ୟା କମିଥିବା କୁହାଯାଉଛି।
ଗତବର୍ଷ ନୂଆବର୍ଷରେ ୫୦,୬୪୮ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନନ୍ଦନକାନନ ବୁଲିବାକୁ ଆସିଥିଲେ। ସେହି ତୁଳନାରେ ୧୧,୩୨,୭୪୬ଟଙ୍କା ରାଜସ୍ବ ମିଳିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଚଳିତବର୍ଷ ୩୮,୫୭୭ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସିଥିବା ବେଳେ ୧୩,୫୨,୧୭୦ଟଙ୍କା ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ ହୋଇଛି। ଗତବର୍ଷଠାରୁ ଚଳିତବର୍ଷ ୧୨,୦୭୧ଜଣ କମ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଭାବେ ରାଜ୍ୟ ଉଦ୍ଭିଦ ଉଦ୍ୟାନ ବା ବଟାନିକାଲ୍‌ ଗାର୍ଡେନକୁ ଗତବର୍ଷ ଆସିଥିଲେ ୫,୦୮୫ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟଟକ। ସେହି ତୁଳନାରେ ୧,୬୪,୩୦୦ଟଙ୍କା ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ ହୋଇପାରିଥିଲା। ଏଥର ୨,୧୮୮ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସିଥିବା ବେଳେ ୮୨,୬୮୦ଟଙ୍କା ରାଜସ୍ବ ମିଳିଛି।
ସପରିବାର ବୁଲିଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ: ନୂଆବର୍ଷରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଡ. ଏସ୍‌.ସି. ଜମିର ସପରିବାର ନନ୍ଦନକାନନ ପରିଭ୍ରମଣରେ ଆସିଥିଲେ। ତେବେ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ଫେରିବା ବେଳେ ନନ୍ଦନକାନନ ଛକ ନିକଟରେ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ଫଳରେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ନନ୍ଦନକାନନ ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ପାଖାପାଖି ୧୦ମିନିଟ୍‌ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା।
୨ ପକେଟ୍‌ମାର ଅଟକ: ଜନଗହଳି ଭିତରେ ଅନେକ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ପକେଟ୍‌ ମାରର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ। ଏ ନେଇ ସେମାନେ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କ ପାଖରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ନନ୍ଦନକାନନ ପୋଲିସ ୨ ପକେଟ୍‌ମାରଙ୍କୁ ଥାନାରେ ଅଟକ ରଖିଥିବା ବେଳେ ସେମାନେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳର ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।

All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

ଲଗାଣ ବର୍ଷା: ଚାଷଜମି ଜଳମଗ୍ନ, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ

ଲଗାଣ ବର୍ଷା: ଚାଷଜମି ଜଳମଗ୍ନ, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ

ଖଣ୍ଡପଡା,୨୨।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗତ ୨ଦିନ ଧରି ଲଘୁଚାପ ଜନିତ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଖଣ୍ଡପଡା ଅଞ୍ଚଳ ଦେଇ ପ୍ରବାହିତ କୁସୁମୀ ଓ କୁଆଁରିଆ ନଦୀରେ ଜଳ ପତ୍ତନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଖାଲୁଆ ଜମିଗୁଡିକରେ ବର୍ଷା ଜଳ ଲହଡି ଭାଙ୍ଗୁଥିବା ବେଳେ ଜଳ ନିଷ୍କାସନର ବ୍ୟବସ୍ଥା ନ ଥିବାରୁ ଧାନଚାଷ ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି।

୪୯ ଏସ୍‌ଟି ଛାତ୍ରଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଅନ୍ଧାରରେ

୪୯ ଏସ୍‌ଟି ଛାତ୍ରଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଅନ୍ଧାରରେ

ନୂଆଗାଁ,୨୨।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି (ଏସ୍‌ସି) ଓ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି (ଏସ୍‌ଟି)ର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ କରୁଛନ୍ତି। ହେଲେ କିଛି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଖାମଖିଆଲ ନୀତି ଯୋଗୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଅନ୍ଧାର ମଧ୍ୟକୁ ଠେଲି ହୋଇଯାଉଛି।

ଭଙ୍ଗା ଗୃହ ତଳେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ

ଭଙ୍ଗା ଗୃହ ତଳେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ

ଗଣିଆ,୨୨।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଶିକ୍ଷା ହିଁ ବିକାଶର ମାପକାଠି। ଶିକ୍ଷା ବିନା ବିକାଶ ଅସମ୍ଭବ। ସଭିଏଁ ପଢିବେ ସଭିଏଁ ବଢିବେ ବୋଲି ନାରା ଦେବା ସହ ସରକାର ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ ମାଧ୍ୟମରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ, ପୋଷାକ, ବହି ଓ ଉତ୍ତମ ଶୈକ୍ଷିକ ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଦିଗରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ କରୁଛନ୍ତି।

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ :  ସଚେତନତା ଅପେକ୍ଷା ରାଜନୀତି ଅଧିକ

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ : ସଚେତନତା ଅପେକ୍ଷା ରାଜନୀତି ଅଧିକ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୨୨।୭: ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍କୃତି ଭବନ ପରିସରରେ ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନରେ କଟକ କେନ୍ଦ୍ର ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ତେବେ କୃଷକଙ୍କ ସଚେତନତା ନିମନ୍ତେ ହୋଇଥିବା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସଚେତନତା ଅପେକ୍ଷା ରାଜନୀତି ଅଧିକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଥିବା ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା: ନିରାପତ୍ତା ସହ ଅନ୍ୟ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ଓଏଚ୍‌ଆର୍‌ସିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୭(ବ୍ୟୁରୋ): କଟକ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଦ୍ୱୈତ ମହାନଗରୀର ବିଭିନ୍ନ ଛକ ଓ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସ୍ଥାନରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ କମିଶନରେଟ ପୋଲିସ ଅଣଦେଖା କରୁଛି। ଏପରି କି ସେମାନେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ବାଜି ଲଗାଇ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ପରିଚାଳନା କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ କନଷ୍ଟେବଳଙ୍କ ପରି ଏମାନଙ୍କୁ କିଛି ବି ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉନାହିଁ।

ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହେଲା ‘ଉତ୍କଳ ରଙ୍ଗମଞ୍ଚ’: କଳା, ସଂସ୍କୃତିର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାରରେ ସହାୟକ ହେବ

ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହେଲା ‘ଉତ୍କଳ ରଙ୍ଗମଞ୍ଚ’: କଳା, ସଂସ୍କୃତିର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାରରେ ସହାୟକ ହେବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୭(ବ୍ୟୁରୋ)- ରାଜଧାନୀରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି ଆଉଏକ ସରକାରୀ ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟ। ଶନିବାର ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସତ୍ତ୍ୱେ ଗୁରୁ କେଳୁଚରଣ ମହାପାତ୍ର ଓଡ଼ିଶୀ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ‘ଉତ୍କଳ ରଙ୍ଗମଞ୍ଚ’।

ର଼୍ୟାମ୍ପ୍‌ରେ ପ୍ରକୃତି, ଜିଜ୍ଞାସାଙ୍କ କରିସ୍ମା: ‘ପେଷ୍‌ ଆଫେୟାର୍‌’ର ନୂଆ ଫ୍ୟାଶନ ମାଗାଜିନ୍‌

ର଼୍ୟାମ୍ପ୍‌ରେ ପ୍ରକୃତି, ଜିଜ୍ଞାସାଙ୍କ କରିସ୍ମା: ‘ପେଷ୍‌ ଆଫେୟାର୍‌’ର ନୂଆ ଫ୍ୟାଶନ ମାଗାଜିନ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୭(ବ୍ୟୁରୋ)- ଆଧୁନିକ ସହ ପାରମ୍ପରିକ ଫ୍ୟାଶନର ସମିଶ୍ରଣରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୂଆ ଡିଜାଇନ୍‌ର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ର଼୍ୟାମ୍ପ୍‌ରେ ଚାଲିଥିଲେ ମଡେଲ। ହିନ୍ଦୀ ଧାରାବାହିକ ‘ଥପ୍‌କି ପ୍ୟାର୍‌କି’ର ଅଭିନେତ୍ରୀ ଜିଜ୍ଞାସା ସିଂ ଓ ‘ବିଟ୍ଟି ବିଜ୍‌ନେସ୍‌ଓ୍ବାଲୀ’ର ମୁଖ୍ୟ ନାୟିକା ତଥା ଓଲିଉଡ୍‌ ଅଭିନେତ୍ରୀ ପ୍ରକୃତି ମିଶ୍ରଙ୍କ ସହ ବହୁ ନାମୀଦାମୀ ମଡେଲ ର଼୍ୟାମ୍ପ୍‌ରେ ନିଜର କରିସ୍ମା ଦେଖାଇଥିଲେ।

ବୁଡ଼ିଲା ସ୍ମାର୍ଟସିଟି: ଡ୍ରେନ ପାଣିରେ ଭାସିଗଲା ମିନି ଟ୍ରକ

ବୁଡ଼ିଲା ସ୍ମାର୍ଟସିଟି: ଡ୍ରେନ ପାଣିରେ ଭାସିଗଲା ମିନି ଟ୍ରକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୭(ବ୍ୟୁରୋ)- ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷାରେ ଅଣନିଃଶ୍ୱାସୀ ହୋଇଛନ୍ତି ସ୍ମାର୍ଟସିଟି ବାସିନ୍ଦା। ଦୀର୍ଘଦିନର ଡ୍ରେନେଜ ସମସ୍ୟା ରାଜଧାନୀବାସୀଙ୍କ ନିଦ ହଜାଇ ଦେଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବର୍ଷା ଶନିବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲାଗି ରହିବାରୁ ସହର ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା। ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ପାଣି ଘେରରେ ରହିଥିଲେ।

‘ଲୟୋଲା ସିନର୍ଜୀ-୨୦୧୮’: ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ବାର୍ତ୍ତା ଦେଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

‘ଲୟୋଲା ସିନର୍ଜୀ-୨୦୧୮’: ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ବାର୍ତ୍ତା ଦେଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୭(ବ୍ୟୁରୋ)- ବୃକ୍ଷଲତା, ଜୀବଜନ୍ତୁ, ନଦୀନାଳ, ମାନବ ସମାଜକୁ ନେଇ ଗଠିତ ଏହି ପରିବେଶ। ଯଦି କେଉଁଥିରେ ବି ସାମାନ୍ୟତମ ଅସୁବିଧା ଦେଖାଦିଏ ବା ଅସନ୍ତୁଳନ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ, ତେବେ ଏଠି ବଞ୍ଚତ୍ବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡ଼ିବ। ପରିବେଶରେ ସନ୍ତୁଳନ ରକ୍ଷା ଲାଗି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ତରରେ ଉଦ୍ୟମ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟକୁ କାଳିନ୍ଦୀଚରଣଙ୍କ ଅବଦାନ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ

ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟକୁ କାଳିନ୍ଦୀଚରଣଙ୍କ ଅବଦାନ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୭(ବ୍ୟୁରୋ)- କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ, ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଓଡ଼ିଆ ବିଭାଗ ଏବଂ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ସୁସାହିତି୍ୟକ ‘କାଳିନ୍ଦୀଚରଣ ପାଣିଗ୍ରାହୀ’ ଶୀର୍ଷକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଟ୍ରେଲର ପଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌: ୩ ମୃତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୨।୭(ବ୍ୟୁରୋ)- ସ୍ଥାନୀୟ ସତ୍‌ସଙ୍ଗବିହାର ସମ୍ମୁଖ ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌ରେ ଶନିବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୨ଟାରେ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ୩ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ନୟାପଲ୍ଲୀପଟୁ ରସୁଲଗଡ଼ ଅଭିମୁଖେ ଦ୍ରୁତଗତିରେ ଆସୁଥିବା ଏକ ସୁଇଫ୍ଟ କାର୍‌ ସାମ୍ନାରେ ଯାଉଥିବା ଗୋଟିଏ ଟ୍ରେଲର ପଛପଟକୁ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା।

ବିମାନବନ୍ଦର, ରାଜଭବନ ପାଚେରି ଭୁଶୁଡ଼ିଲା

ବିମାନବନ୍ଦର, ରାଜଭବନ ପାଚେରି ଭୁଶୁଡ଼ିଲା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୭(ବ୍ୟୁରୋ)- ଶନିବାର ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାରେ ରାଜଧାନୀର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏଥିରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିନି ବିମାନବନ୍ଦର ଏବଂ ରାଜଭବନ। ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ବିମାନବନ୍ଦର ସମେତ ରାଜଭବନର ପାଚେରି ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିଛି।

Watch Live Broadcast of Rath Yatra Puri, Odisha Here

Model This Week

ରୂପେଶ