Dharitri News
ଜାତୀୟ |

ଶିଶୁ ନିଖୋଜକୁ ନେଇ ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ନନ୍ଦନକାନନ: ପାୟଲ ପରେ ରୋହନ

ଶିଶୁ ନିଖୋଜକୁ ନେଇ ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ନନ୍ଦନକାନନ: ପାୟଲ ପରେ ରୋହନ ବାରଙ୍ଗ,୧।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନନ୍ଦନକାନନରେ ପୁଣି ଶିଶୁ ନିଖୋଜ ଭଳି ଘଟଣା ପଦାକୁ ଆସିଛି, ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର୍‌ ଧରିଛି। ସୋମବାର ନୂଆବର୍ଷରେ ନିଜ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ସହିତ ଚିଡ଼ିଆଖାନା ବୁଲିବାକୁ ଆସିଥିବା ୩ ବର୍ଷର ବାଳକ ରୋହନ ନାୟକ ଏଠାରୁ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ସେ ତାଙ୍କ ମାମୁ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ବେଗୁନିଆ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚଟୁଆ ଗ୍ରାମର ଚକ୍ରଧର ନାୟକଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ବୁଲିବାକୁ ଆସିଥିଲେ। ପରିସରରେ ସମସ୍ତେ ବୁଲୁଥିବା ବେଳେ ଏହି ଅଘଟଣ ଘଟିଥିଲା। ରୋହନଙ୍କ ନିଜ ଘର ଏହି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭିଁପୁର ଗ୍ରାମରେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଅପରପକ୍ଷେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ତାଙ୍କ ମାମୁଘର ଲୋକେ ନନ୍ଦନକାନନ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୫ରେ କୁନିଝିଅ ପାୟଲ ନିଖୋଜ ଘଟଣାର ୨ବର୍ଷ ପରେ ରୋହନ ନିଖୋଜ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ପୁଣିଥରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ପରିସରକୁ ଆସିଛି ନନ୍ଦନକାନନ। ମିଳିଥିବା ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ନୂଆବର୍ଷ ଛୁଟି କାଟିବାକୁ ଚକ୍ରଧର ନାୟକ ସପରିବାର ନନ୍ଦନକାନନ ପରିଭ୍ରମଣରେ ଆସିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସହିତ ୩ ବର୍ଷର ଭଣଜା ରୋହନ ଥିଲେ। ଏହି ପରିବାର ନନ୍ଦନକାନନ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରି ପ୍ରଥମେ ଭାଲୁ, ବାଘ ଏବଂ ସିଂହ ଦେଖିଥିଲେ। ଏହାପରେ ସରୀସୃପ ଉଦ୍ୟାନ ଛକ ପାଖରେ ବାହାରିଥିଲେ। ସମସ୍ତେ ବୋଟ୍‌ଘାଟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ହରିଣ ଦେଖୁଥିବା ବେଳେ ଚକ୍ରଧର ରୋହନଙ୍କୁ ଧରି ଚଢ଼େଇ ଦେଖିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଅପରାହ୍ନ ୪ଟା ପାଖାପାଖି ବିହଙ୍ଗ ସରଣୀଠାରେ ସମସ୍ତେ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ରୋହନ ମିଳି ନ ଥିଲେ। ସେଠାରୁ ସଙ୍ଗେସଙ୍ଗେ ଚକ୍ରଧରଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ସାଢ଼େ ୪ଟାରେ ଗେଟ୍‌ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି ଶିଶୁ ନିଖୋଜ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣେ ରେଞ୍ଜରଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ରେଞ୍ଜର ଜଣକ ନିଜେ ଖୋଜ ବୋଲି କହି ଘଟଣାକୁ ଏତେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ନ ଥିଲେ। ସନ୍ଧ୍ୟା ହେବା ପରେ ସମସ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ବାହାରି ଯିବାପରେ ରେଞ୍ଜରଙ୍କର ପତ୍ତା ମିଳି ନ ଥିଲା। ଏହି ଖବର ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ କେତେଜଣ ଖବରଦାତା ଜାଣିବା ପରେ ନନ୍ଦନକାନନ ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ପାଖକୁ ଉକ୍ତ ପରିବାରକୁ ନେଇ କି ଯାଇଥିଲେ। ଏହାପରେ କର୍ମଚାରୀମାନେ ତତ୍ପର ହୋଇ ଉଠିବା ସହ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରି ଖୋଜାଖୋଜି କରିଥିଲେ। ହେଲେ ଶିଶୁଟିର କୌଣସି ପତ୍ତା ମିଳି ନ ଥିଲା। ଶେଷରେ ନିରାଶ ହୋଇ ଚକ୍ରଧର ନନ୍ଦନକାନନ ଥାନାରେ ଏ ନେଇ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଅଭିଯୋଗ ପାଇ ପୋଲିସ ଖୋଜାଖୋଜି ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ରବୀନ୍ଦ୍ର ନାଥ ମେହେରଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ କହିଥିଲେ, ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଅପରପକ୍ଷେ ଏଭଳି ଏକ ଗୁରୁତର ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଏବେ ନନ୍ଦନକାନନର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ରେଞ୍ଜରଙ୍କ ଖାମଖିଆଲ ମନୋଭାବ ଯୋଗୁ ଏପରି ଘଟିଲା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ସୂଚନାଥାଉ କି, ୨୦୧୫ ଅକ୍ଟୋବରରେ ହସ୍ତୀ ଦିବସ ପାଳନ ବେଳେ ଗଞ୍ଜାମରୁ ସପରିବାର ବୁଲିବାକୁ ଆସିଥିବା କୁନିଝିଅ ପାୟଲ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ଜାତୀୟ |

 ଲାଭ ଜନକ ପଦବୀ ମାମଲା: ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋଷିତ ହେବେ ୨୦ ଏଏପି ବିଧାୟକ

ଲାଭ ଜନକ ପଦବୀ ମାମଲା: ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋଷିତ ହେବେ ୨୦ ଏଏପି ବିଧାୟକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୯।୧: ଲାଭ ଜନକ ପଦବୀ ମାମଲାରେ ୨୦ ଆମ ଆଦ୍‌ମୀ ପାର୍ଟି(ଏଏପି) ବିଧାୟକ ବିଧାନସଭା ସଦସ୍ୟତା ହରାଇବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି। ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଧାୟକଙ୍କ ତାଲିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ପଠାଇଛନ୍ତି।

 ଟିଏମ୍‌ସିରେ ଗୋଷ୍ଠୀ କନ୍ଦଳ: ୨ ମୃତ

ଟିଏମ୍‌ସିରେ ଗୋଷ୍ଠୀ କନ୍ଦଳ: ୨ ମୃତ

କଲିକତା, ୧୯।୧: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଦକ୍ଷିଣ ୨୪ ପ୍ରଗଣା ବାସନ୍ତୀ ଗ୍ରାମରେ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ (ଟିଏମ୍‌ସି)ର ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ସଂଘର୍ଷ ଘଟିଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ୨ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି।

ବିଷାକ୍ତ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଖାଇ ୧୨୦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଅସୁସ୍ଥ

ବିଷାକ୍ତ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଖାଇ ୧୨୦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଅସୁସ୍ଥ

ଥିରୁଭନ୍ଥପୁରମ୍‌, ୧୯।୧: କେରଳ ଥୋନାକେଲ ଜିଲାର ଏକ ନିମ୍ନ ପ୍ରାଇମେରୀ ସ୍କୁଲରେ ବିଷାକ୍ତ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଖାଇ ୧୨୦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଖାଇବା ପରେ ବାନ୍ତି ହେବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା।

ନବରଙ୍ଗ ଷ୍ଟୁଡିଓରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ନବରଙ୍ଗ ଷ୍ଟୁଡିଓରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ବମ୍ବେ, ୧୯।୧: କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବମ୍ବେର ଲୋୟର ପାଲେରଠାରେ ଟୋଡି ମିଲ୍‌ ପରିସରରେ ଥିବା ନବରଙ୍ଗ ଷ୍ଟୁଡିଓରେ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଏହି ବିଲ୍ଡିଂର ଚତୁର୍ଥ ମହଲାରେ ନିଆଁଲାଗି ଥିବା ପୋଲିସ ସୂଚିତ କରିଛି।

 ଭାସ୍କୋ ସିଟିରେ ଏମୋନିଆ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଲିକ୍‌

ଭାସ୍କୋ ସିଟିରେ ଏମୋନିଆ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଲିକ୍‌

ପାନାଜୀ, ୧୯।୧: ଗୋଆର ଭାସ୍କୋ ସିଟିରେ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏକ ଟ୍ୟାଙ୍କରରୁ ଏମୋନିଆ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଲିକ୍‌ ହୋଇଛି। ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିକଟସ୍ଥ ଚିକାଲିମ୍‌ ଗ୍ରାମ ସମେତ ଭାସ୍କୋ ସିଟିର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।

ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା: ପାକିସ୍ତାନ ମୋର୍ଟାର ମାଡ଼ରେ ଜଣେ ଯବାନ ଶହୀଦ

ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା: ପାକିସ୍ତାନ ମୋର୍ଟାର ମାଡ଼ରେ ଜଣେ ଯବାନ ଶହୀଦ

ଶ୍ରୀନଗର, ୧୯।୧: ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେଖା ପରେ ଏବେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମାଠାରେ ପାକିସ୍ତାନର ଦାଦାଗିରି ଜାରି ରହିଛି। ଏଠାରେ ପାକିସ୍ତାନ ସୁଚିନ୍ତିତ ଭାବେ ବାରମ୍ବାର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି।

୩ ରାଜ୍ୟରେ ଫେବୃୟାରୀରେ ଭୋଟ: ୧୮ରେ ତ୍ରିପୁରା, ୨୭ରେ ମେଘାଳୟ ଓ ନାଗାଲାଣ୍ଡ

୩ ରାଜ୍ୟରେ ଫେବୃୟାରୀରେ ଭୋଟ: ୧୮ରେ ତ୍ରିପୁରା, ୨୭ରେ ମେଘାଳୟ ଓ ନାଗାଲାଣ୍ଡ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୧(ପି.ଟି.): ୩ ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଗୁରୁବାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଫେବୃୟାରୀ ୧୮ରେ ତ୍ରିପୁରାରେ ଏବଂ ୨୭ରେ ମେଘାଳୟ ଓ ନାଗାଲାଣ୍ଡରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୩ରେ ତିନୋଟି ଯାକ ରାଜ୍ୟର ମୋଟ ୧୮୦ ଆସନରେ ଭୋଟଗଣତି କରାଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର (ସିଇସି) ଅଚଳ କୁମାର ଜୋତି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

୬୪ ପ୍ରତିଶତ ଯୁବବର୍ଗଙ୍କ ପାଖରେ ନାହିଁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ସୁବିଧା

୬୪ ପ୍ରତିଶତ ଯୁବବର୍ଗଙ୍କ ପାଖରେ ନାହିଁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ସୁବିଧା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୧: ଦେଶର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ୬୪ ପ୍ରତିଶତ ଯୁବବର୍ଗଙ୍କ ପାଖରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର କିମ୍ବା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ସୁବିଧା ନାହିଁ। ୧୪ରୁ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ୫୯ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବ୍ୟବହାର କରି ନ ଥିବା ଏକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

‘ତୁମେ ମରିଗଲେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ହୋଇଯିବ’

‘ତୁମେ ମରିଗଲେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ହୋଇଯିବ’

ଲକ୍ଷ୍ନୌ, ୧୮।୧: କୁହାଯାଏ ଶିଶୁ ମନ ଅତି କୋମଳ। ଦିନକୁ ଦିନ ଏହି କୋମଳମତି ଶିଶୁମାନଙ୍କ ମନରେ ଆପରାଧିକ ମନୋବୃତ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି। ଫଳରେ ହତ୍ୟା ପରି ଜଘନ୍ୟ କାଣ୍ଡ ଘଟାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ପଛାଉ ନାହାନ୍ତି। ଏପରି ପୁଣି ଏକ ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ରାଜଧାନୀ ଲକ୍ଷ୍ନୌର ଅଲିଗଞ୍ଜସ୍ଥିତ ବ୍ରାଇଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସ୍କୁଲରେ। ଏଠାରେ ୭ମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢ଼ୁଥିବା ଜଣେ ଛାତ୍ରୀ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଧାରୁଆ ଅସ୍ତ୍ରରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଏହା କେବଳ ଛୋଟିଆ କାରଣ ପାଇଁ। ଛାତ୍ରୀଜଣକ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ।

୫ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଆଇଏସ୍‌ ସଦସ୍ୟ ଗିରଫ

୫ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଆଇଏସ୍‌ ସଦସ୍ୟ ଗିରଫ

କୁନ୍ନୁର,୧୮।୧: କେରଳ କୁନ୍ନୁର ଜିଲା ବାଲାପଟ୍ଟନମ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରୁ ୫ ସନ୍ଦିଗ୍ଧଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କର ଆଇଏସ୍‌ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ସହିତ ଲିଙ୍କ୍‌ ଥିବା କୁହାଯାଉଛି।

ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ମୁକ୍ତି ଲାଭ କରିବ ପଦ୍ମାବତ୍‌

ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ମୁକ୍ତି ଲାଭ କରିବ ପଦ୍ମାବତ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୧: ଭାରତର ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପଦ୍ମାବତ୍‌ ମୁକ୍ତି ଲାଭ କରିବ। କୌଣସି ରାଜ୍ୟ ଏହାକୁ ନିଷିଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଗୁରୁବାର ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି।

ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଣ: ଏନ୍‌ଆଇଏ ଚାର୍ଜସିଟ୍‌ରେ ହାଫିଜ୍‌ଙ୍କ ନାମ

ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଣ: ଏନ୍‌ଆଇଏ ଚାର୍ଜସିଟ୍‌ରେ ହାଫିଜ୍‌ଙ୍କ ନାମ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୧: ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଣ ମାମଲାରେ ଜାତୀୟ ତଦନ୍ତ ସଂସ୍ଥା(ଏନ୍‌ଆଇଏ) ପକ୍ଷରୁ ପାତିଆଲା ହାଉସ୍‌ କୋର୍ଟରେ ୧୦ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ନାମରେ ଚାର୍ଜସିଟ୍‌ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି।