Dharitri News
ଖେଳ |

‘ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୁବିଧା’

‘ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୁବିଧା’ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧।୧(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି) : ଉତ୍କଳ କରାଟେ ସ୍କୁଲରେ ପାଖାପାଖି ୨୦ଟି ନ୍ୟାଶ୍‌ନାଲ ଇଭେଣ୍ଟ ଆୟୋଜନ ହୋଇ ସାରିଛି। ଏଠାରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ଦେଶ ବିଦେଶର ଅର୍ଗାନାଇଜେଶନଙ୍କ ଆଗ୍ରହ କ୍ରମେ ବଢ଼ୁଛି। ପାଓ୍ବାର ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ଓ କମ୍ବାଟ୍‌ ସ୍ପୋଟର୍‌ସ କଥା କହିଲେ ଭାରୋତ୍ତୋଳନ, ଶକ୍ତିଉତ୍ତୋଳନ, ମିକ୍ସଡ ମାର୍ଶାଲ ଆର୍ଟ, ଜୁଜୁତ୍ସୁ, ଗ୍ରାପ୍‌ଲିଂ କରାଟେ ଆଦି ଏସବୁ ଇଭେଣ୍ଟର ବଡ଼ ବଡ଼ ମାଷ୍ଟର, ଗ୍ରୁପ, ଅର୍ଗାନାଇଜେଶନ, ନ୍ୟାଶନାଲ ବଡି ଏବଂ କେତେକ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ବଡି ଏଠାକୁ ଆସି ସାରିଲେଣି। ସେମାନେ ଏଠାରେ ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଏତେ ଜିନିଷ ଦେଖି ଅଭିଭୂତ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଓଡ଼ିଶାରେ ଯେପରି ଆତିଥେୟତା ମିଳେ ବୋଧହୁଏ ଆଉ କେଉଁଠି ସେପରି ମିଳେନାହିଁ। ଆମେହିଁ ଅତିଥି ଦେବୋ ଭବ ଦେଖାଇଥାଉ। ଲୋକଙ୍କର ଭଲ ପାଇବା ଆମକୁ ଆହୁରି ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛି। ଭେନ୍ୟୁ ପାଇଁ ବଡ଼ ସ୍ଥାନ ନ ଥିଲେ ହେଁ ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ହିଁ ଉତ୍କଳ କରାଟେ ସ୍କୁଲର ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ। ଏହା ବାହାର ଲୋକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରୁଛି। ଏଠାକୁ ଯେଉଁମାନେ ଆସିଛନ୍ତି ବିଭିନ୍ନ ଟ୍ରେନିଂ ଏବଂ ସରଞ୍ଜାମର ଡ୍ରଇଂ ଏବଂ ଡିଜାଇନ୍‌ କରି ନିଜ ଦେଶ କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟକୁ ଯାଇଛନ୍ତି। ଏଇ ସ୍ଥାନ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ମ୍ୟୁଜିୟମ ଭଳି ହୋଇଛି ବୋଲି ଉତ୍କଳ କରାଟେ ସ୍କୁଲ ମୁଖ୍ୟ ଡ.ହରି ପ୍ରସାଦ ପଟ୍ଟନାୟକ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଗୋଟେ କମ୍ପାଉଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଖେଳର ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଏବଂ ସେହି ଖେଳ ନିମନ୍ତେ ଆବଶ୍ୟକ ସମସ୍ତ ଉପକରଣ ଏଠାରେ ଉପଲବ୍ଧ। ଯେମିତିକି କ୍ରସ୍‌ ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ରିଜ୍‌, ବାର୍ବେଲରାଡର, କାଟେଲବେଲ୍‌, ଡମ୍ବଲ, ବଟଲବେଲ୍‌, ପ୍ଲକ୍‌ବେଲ୍‌, କ୍ଲବ୍‌ ବେଲ୍‌, ଚେଞ୍ଜ୍‌, ରୋପ୍ସ, ବାଟେଲରୋପ୍‌, ପାଓ୍ବାରରୋପ୍‌, ଥ୍ରୋ ବଲ୍‌, ବାଉନ୍ସ ବଲ୍‌, ଡେଡ୍‌ ବାଉନ୍ସବଲ, ମେଡିସିନ୍‌ ବଲ୍‌, ବାନାନା ବ୍ୟାଗ୍ସ ଆଦି ସରଞ୍ଜାମ, ହାମରିଂ ପାଇଁ ହାମର୍ସ, ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ବ୍ଲାଡର, ହର୍ଡଲ୍ସ, ଇଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ଟ୍ରେନିଂ, ରବରଭେଷ୍ଟ, ପୁସପର଼୍ୟାକ୍‌, ହାଇପରେଷ୍ଟେନଶନ ରୋମାନଚେୟାର, ବେଞ୍ଚେସ, ରୋଇଂ, ହେୟାରରୋଇଂ, ଅସଲ୍ଡବାଇକ, ବିଭିନ୍ନ ଓଜନର ବ୍ୟାଗ୍ସ, ବକ୍ସେସ ଫର ପ୍ଲାଇମେଟ୍ରିକ, ଜମ୍ପ, ବେଞ୍ଚେସ ଫର ପ୍ଲାଇମେଟ୍ରିକ ଜମ୍ପ୍ସ ଏହିପରି ଅତିରିକ୍ତ ଫିଟ୍‌ନେସ ପାଇଁ ଆଜିକାଲି ବକ୍ସର କିମ୍ବା ଆଥଲେଟ୍‌ମାନେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ କିମ୍ବା ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଏସବୁକୁ ଆମେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିଛୁ। ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ମ୍ୟାଟ୍ସ, କ୍ରାସ୍‌ ମ୍ୟାଟ୍ସ ଏବଂ ଲେଗ୍‌ କଲ୍‌, ଲେଗ୍‌ ଏକ୍ସଟେନସନ, ଲେଗ୍‌ ପ୍ରେସ, ଫଙ୍କଶନାଲ ଟ୍ରେନର, ଡବଲଆଣ୍ଡ ପୁଲି, ହାଇ ଆଣ୍ଡ ପୁଲ୍‌ଡାଉନ, ଇନର ଥାଇ, ଆଉଟରଥାଇ ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ମେଶିନ ଆମେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇ ପାରିଛୁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶକ୍ତିଉତ୍ତୋଳନ ଓ ଭାରୋତ୍ତୋଳନ ପାଇଁ ସୋନା, ଷ୍ଟିମ୍‌, ଫିଜିଓଥେରାପି, ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ଲାଇବ୍ରେରି, ଅଡିଓଭିଜୁଆଲ ସିଷ୍ଟମ ଇ-ଲାଇବ୍ରେରି(ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ବସି ପାଖାପାଖି ୩୦ ବ୍ୟକ୍ତି ଜାତୀୟ-ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ ଦେଖି ପାରିବେ), ରିଡିଂ ରୁମ୍‌ ଆଦି, ବଡ଼ ହଲ୍‌, ଡର୍ମିଟୋରିଜ୍‌, କୋଚ୍‌ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରୁମ୍‌ ଆଦି ଉପଲବ୍ଧ। ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଏତେଗୁଡ଼ିଏ ଜିନିଷ ଉପଲବ୍ଧ ହେବାରୁ ଆଥଲେଟ୍‌ମାନଙ୍କୁ ଫାଇଦା ମିଳୁଛି। ବାହାରେ ସିଙ୍ଗଲ ଷ୍ଟେଶନ ମେଶିନ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି। ମାତ୍ର ଆଥଲେଟ୍‌ମାନଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟତଃ ଫଙ୍କଶନାଲ ଟ୍ରେନିଂ ଆବଶ୍ୟକ। ଯାହାର ସମସ୍ତ ସରଞ୍ଜାମ କେବଳ ଏଠାରେ ରହିଛି। ତେଣୁ ଉତ୍କଳ କରାଟେ ସ୍କୁଲ ଯେତିକି ଜିନିଷ କରିପାରିଛି ଅନ୍ୟ କେଉଁଠାରେ ହେବା କଷ୍ଟକର। ଗୋଟେ ଗୋଟେ ଲିକେସେଡ୍‌ ବାରବେଲର ମୂଲ୍ୟ ୩ରୁ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା। ଏଠାରେ ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗମ୍ୟାନଙ୍କ ପାଇଁ ଭଟିକାଲ ଜମ୍ପ ଟେଷ୍ଟ, ବ୍ରଡ୍‌ଜମ୍ପ ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ମେଶିନ ରହିଛି ବୋଲି ହରିପ୍ରସାଦ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଖେଳ |

 ପୋପ୍‌ଙ୍କୁ ୮ ଉଇକେଟ୍‌: ସେମିରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ

ପୋପ୍‌ଙ୍କୁ ୮ ଉଇକେଟ୍‌: ସେମିରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ

କୁଇନ୍ସଟାଉନ୍‌, ୨୩।୧- ୧୯ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ କ୍ରିକେଟ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଏକ ସୁପର୍‌ଲିଗ୍‌ କ୍ୱାର୍ଟରଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ୩୧ ରନରେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ଏଥିସହ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳ ସେମିଫାଇନାଲରେ ସ୍ଥାନ ପକ୍କା କରିଛି।

ଟି୨୦ ତ୍ରି-ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସିରିଜ ଖେଳିବେନି ରୁଟ୍‌

ଟି୨୦ ତ୍ରି-ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସିରିଜ ଖେଳିବେନି ରୁଟ୍‌

ସିଡ୍‌ନୀ, ୨୩।୧(ଏଏଫ୍‌ପି)- ଘରୋଇ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ନେଇ ଫେବୃୟାରୀ ୩ରୁ ୨୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟି୨୦ ତ୍ରି-ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସିରିଜ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ବରିଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଜୋ ରୁଟ୍‌ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୀମିତ ଓଭର ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜ ଲାଗି ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳରୁ ଓହରିଯାଇଛନ୍ତି।

ବୋପାନ୍ନା-ବାବୋସ କ୍ୱାର୍ଟରଫାଇନାଲରେ

ବୋପାନ୍ନା-ବାବୋସ କ୍ୱାର୍ଟରଫାଇନାଲରେ

ମେଲବୋର୍ନ, ୨୩।୧(ପି.ଟି.)- ଭାରତୀୟ ଟେନିସ ଷ୍ଟାର ରୋହନ ବୋପାନ୍ନା ଓ ତାଙ୍କ ହଙ୍ଗେରିଆନ ପାର୍ଟନର ତିମେଆ ବାବୋସ ଯୋଡ଼ି ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଓପନ୍‌ର ମିକ୍ସଡ୍‌ ଡବଲ୍ସ କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି।

ଜାତୀୟ ସିନିୟର ଭାରୋତ୍ତୋଳନ: ସୁଶାନ୍ତଙ୍କୁ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ

ଜାତୀୟ ସିନିୟର ଭାରୋତ୍ତୋଳନ: ସୁଶାନ୍ତଙ୍କୁ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୩।୧(ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ବ୍ୟୁରୋ): ମାଙ୍ଗାଲୋରରେ ଚାଲିଥିବା ଜାତୀୟ ସିନିୟର ଭାରୋତ୍ତୋଳନ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଓଡ଼ିଶାର ସୁଶାନ୍ତ ସାହୁ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣପଦକ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି।

ବମ୍ବେରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ, ଉଦ୍‌ଯାପନୀ

ବମ୍ବେରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ, ଉଦ୍‌ଯାପନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୨।୧(ପି.ଟି.)- ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌(ଆଇପିଏଲ)ର ୧୧ତମ ସଂସ୍କରଣ ଏପ୍ରିଲ ୭ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହା ମେ ୨୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ବୋଲି ସୋମବାର ଆଇପିଏଲ ଗଭର୍ନିଂ କାଉନ୍‌ସିଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅର୍ଥକରୀ ଟି୨୦ ଲିଗ୍‌ର ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ସମାରୋହ ଏପ୍ରିଲ ୬ରେ ଓ ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ବମ୍ବେରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ଜୋକୋଭିଚ୍‌ଙ୍କ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ, କ୍ୱାର୍ଟରରେ ଫେଡେରର, ହାଲେପ୍‌

ଜୋକୋଭିଚ୍‌ଙ୍କ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ, କ୍ୱାର୍ଟରରେ ଫେଡେରର, ହାଲେପ୍‌

ମେଲବୋର୍ନ,୨୨ା୧(ଏ.ଏଫ୍‌.ପି)- ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ ଓପନ ଟେନିସ୍‌ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟମ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସୋମବାର ଏକ ବଡ଼ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ପୂର୍ବତନ ଏକ ନମ୍ବର ଖେଳାଳି ୧୪ତମ ସିଡ ମାନ୍ୟତା ପାଇଥିବା ସର୍ବିୟାର ନୋଭାକ ଜୋକୋଭିଚ୍‌ ପୁରୁଷ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ଇଭେଣ୍ଟର ଚତୁର୍ଥ ରାଉଣ୍ଡ ମ୍ୟାଚରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇ ବିଦାୟ ନେଇଛନ୍ତି।

୪୯ ବଲରେ ଶତକ ମାରିଲେ ରାଇନା

୪୯ ବଲରେ ଶତକ ମାରିଲେ ରାଇନା

କୋଲକାତା, ୨୨।୧(ପି.ଟି.)- ଜାତୀୟ ଦଳରୁ ଅଲୋଡ଼ା ହୋଇଥିବା ତଥା ସୀମିତ ଓଭର କ୍ରିକେଟରେ ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଭାବେ ପରିଚିତ ହୋଇଥିବା ଷ୍ଟାର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ସୁରେଶ ରାଇନା ଦୀର୍ଘ ଦିନର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ଫର୍ମକୁ ଫେରିଛନ୍ତି।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଓପନ୍‌: ବୋପାନ୍ନା, ଶରନ ହାରିଲେ

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଓପନ୍‌: ବୋପାନ୍ନା, ଶରନ ହାରିଲେ

ମେଲବୋର୍ନ, ୨୨।୧(ପି.ଟି.)- ଦୁଇ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ରୋହନ ବୋପାନ୍ନା ଓ ଡିଭିଜ ଶରନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଓପନ୍‌ ପୁରୁଷ ଡବଲ୍ସର ତୃତୀୟ ରାଉଣ୍ଡ ହର୍ଡଲ୍ସ ଅତିକ୍ରମ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି।

ସ୍ମିଥ୍‌ଙ୍କୁ ବିଶ୍ରାମ, ଓ୍ବାର୍ନର ଅଧିନାୟକ

ସ୍ମିଥ୍‌ଙ୍କୁ ବିଶ୍ରାମ, ଓ୍ବାର୍ନର ଅଧିନାୟକ

ମେଲବୋର୍ନ, ୨୨।୧(ଏଏଫ୍‌ପି)- ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଇଂଲଣ୍ଡ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ନେଇ ଏକ ତ୍ରି-ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଟି୨୦ ସିରିଜ ଆସନ୍ତା ଫେବୃୟାରୀ ୩ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏଥିଲାଗି ଘରୋଇ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳ ସୋମବାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଦଳର ନିୟମିତ ଅଧିନାୟକ ଷ୍ଟିଭ ସ୍ମିଥଙ୍କୁ ଏହି ସିରିଜରୁ ବିଶ୍ରାମ ଦିଆଯାଇଥିବାବେଳେ

ପ୍ରଥମ ଟି୨୦ରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିଜୟୀ

ପ୍ରଥମ ଟି୨୦ରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିଜୟୀ

ଓ୍ବେଲିଂଟନ, ୨୨।୧(ଏଏଫ୍‌ପି)- ଭ୍ରମଣକାରୀ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଏଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପ୍ରଥମ ଟି୨୦ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଓ୍ବେଷ୍ଟପାକ୍‌ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ସୋମବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପାକିସ୍ତାନ ପକ୍ଷରୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ୧୦୬ ରନର ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଟିମ୍‌ ସୌଦୀଙ୍କ ଦଳ ୭ ଉଇକେଟ୍‌ ଓ ୨୫ଟି ବଲ ସୁରକ୍ଷିତ ଥାଇ ହାସଲ କରିନେଇଥିଲା।

ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌: ପୁରୀ ସ୍ମାସ୍‌ କିଙ୍ଗ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ

ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌: ପୁରୀ ସ୍ମାସ୍‌ କିଙ୍ଗ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ

କଟକ ଅଫିସ,୨୧ା୧-ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଆସୋସିଏଶନ ଓ କଟକ କ୍ଲବର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ଇନ୍‌ଡୋର ଷ୍ଟାଡିୟମଠାରେ ଚାଲିଥିବା ପ୍ରିମିୟର ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଲିଗ୍‌ ରବିବାର ଉଦ୍‌ଯାପିିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କୁସ୍ତି ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କୁସ୍ତି ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୧।୧(ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ବ୍ୟୁରୋ)- ସ୍ଥାନୀୟ ଉତ୍କଳ କରାଟେ ସ୍କୁଲଠାରେ ଗତ ଦୁଇଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ରାଜ୍ୟ କୁସ୍ତି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ରବିବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି।