ଖେଳ |

କ୍ରୀଡ଼ା ଜଗତରେ ଓଡ଼ିଶାର ଗୁରୁତ୍ୱ ବଢୁଛି

କ୍ରୀଡ଼ା ଜଗତରେ ଓଡ଼ିଶାର ଗୁରୁତ୍ୱ ବଢୁଛି
ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧।୧(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି): ଓଡ଼ିଶାରେ କ୍ରୀଡ଼ା ଭିତ୍ତିଭୂମି ବଢ଼ିଛି। ବିଶେଷ କରି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରର ଭିତ୍ତିଭୂମି ଉପଲବ୍ଧ ଯୋଗୁ କ୍ରୀଡ଼ା ଜଗତର ନଜର ଏବେ ଏହି ସହର ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ମେଗା ଇଭେଣ୍ଟ ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଆଗ୍ରହ, ନିକଟରେ ବିମାନବନ୍ଦର, ପରିବହନ, ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଶୃଙ୍ଖଳା, ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଖେଳାଳି ଓ ଅଫିସିଆଲଙ୍କ ରହଣିର ସୁବ୍ୟବସ୍ଥା, ଖାଦ୍ୟପେୟ ଏବଂ ସର୍ବୋପରି ପ୍ରତି ଇଭେଣ୍ଟ ପ୍ରତି ଦର୍ଶକଙ୍କ ଉତ୍ସାହ ଯୋଗୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବେ ପସନ୍ଦର ଭେନ୍ୟୁ। ଆଥଲେଟିକ୍ସ ହେଉ ହକି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କ୍ରୀଡ଼ା ଦେଶ ବିଦେଶର ଖେଳାଳି, ଅଫିସିଆଲ ଏବଂ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍‌ମାନେ ଆୟୋଜନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଶତମୁଖ। ଆୟୋଜିତ ଇଭେଣ୍ଟଗୁଡ଼ିକ ସ୍ମରଣୀୟ ସ୍ମୃତି ଛାଡ଼ି ଯାଇଥିବାବେଳେ ଆଗକୁ ଆହୁରି ଅନେକ ଜାତୀୟ ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆସିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ନିକଟରେ ଓଡ଼ିଶା ଦର୍ଶକ ଫୁଟବଲ ଏବଂ ଟେନିସର ରୋମାଞ୍ଚ ଖୁବ୍‌ ନିକଟରୁ ଅନୁଭବ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ। ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ସିଟିରେ ପରିଣତ କରାଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଘୋଷଣା କରି ସାରିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବେ ବିଭିନ୍ନ କ୍ରୀଡ଼ା ଆୟୋଜନର କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳ ପାଲଟି ଯାଇଛି। କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମ: କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମ ହକି କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଇଭେଣ୍ଟଭାବେ ୨୦୧୪ରେ ପ୍ରଥମଥରପାଇଁ ଚାମ୍ପିୟନ୍ସ ଟ୍ରଫି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଭାରତ ସମେତ ୮ଟି ଦଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ସୁଆୟୋଜନ ଅନ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଇଭେଣ୍ଟ ପାଇଁ ବାଟ ଫିଟାଇଥିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏଠାରେ ଭାରତ-ଜାପାନ ହକି ସିରିଜ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ମ୍ୟାଚ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ୨୦୧୭ ଡିସେମ୍ବର ୧ରୁ ୧୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଠାରେ ହକି ଓ୍ବାଲର୍‌ଡ ଲିଗ୍‌ ଫାଇନାଲ ସଫଳତାର ସହ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୮ଟି ଦଳ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ବର୍ଷା ଏବଂ ଶୀତୁଆ ପରିବେଶ ସତ୍ତ୍ୱେ ମ୍ୟାଚ ପ୍ରତି ଦର୍ଶକଙ୍କ ଆଗ୍ରହ ଆୟୋଜକଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଖେଳାଳିମାନଙ୍କୁ ବେଶ୍‌ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲା। ଏହି ଅବସରରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏଠାକୁ ଆସି କେତୋଟି ଅଭ୍ୟାସ ମ୍ୟାଚ ମଧ୍ୟ ଖେଳିଥିଲା। ଏବେ ହକି ଷ୍ଟାଡିୟମର ଭିତ୍ତିଭୂମିକୁ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରାଯାଉଛି। ଷ୍ଟାଡିୟମର ଦର୍ଶକ ସଂଖ୍ୟା ୨୦,୦୦୦କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏଠାରେ ୨୦୧୮ ନଭେମ୍ବର ୨୮ରୁ ଡିସେମ୍ବର ୧୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହକି ମହାକୁମ୍ଭ ବିଶ୍ୱକପର ୧୪ତମ ସଂସ୍କରଣ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏଥିରେ ଯୋଗ୍ୟତାସମ୍ପନ୍ନ ୧୬ଟି ଦଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। କେବଳ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଇଭେଣ୍ଟ ନୁହେଁ ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ଲିଗ୍‌ରେ ଓଡ଼ିଶାଭିତ୍ତିକ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ କଳିଙ୍ଗ ଲାନ୍ସର୍ସର ହୋମ୍‌ଭେନ୍ୟୁ ଭାବେ ମଧ୍ୟ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି। ୨୦୧୭ରେ କଳିଙ୍ଗ ଲାନ୍ସର୍ସ ଚାମ୍ପିୟନ ହେବାପରେ ଏହି ଭେନ୍ୟୁର ଗୁରୁତ୍ୱ ବଢ଼ିଛି। ୯୦ ଦିନର ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ: ଏସିଆନ ଆଥଲେଟିକ୍ସ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ର ୨୨ତମ ସଂସ୍କରଣ ଜୁଲାଇ ୬ରୁ ୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରକୃତରେ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ଆୟୋଜନ ହେବାର ଥିଲା। ମାତ୍ର ଏହି ରାଜ୍ୟ ଅକ୍ଷମତା ପ୍ରକାଶ ପରେ ବିଳମ୍ବରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଏହା ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସମୟ ମାତ୍ର ୯୦ଦିନ ଥିଲେ ହେଁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜଭାବେ ନେଇ ଏହାକୁ ସଫଳତାର ସହ ଆୟୋଜନ କରି ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟିଥିଲେ। ଏହି ବଡ଼ ଇଭେଣ୍ଟ ଆୟୋଜନ ସହିତ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମ ବିଶ୍ୱ କ୍ରୀଡ଼ା ମାନଚିତ୍ରରେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ରସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିଲା। ଆଇଏସଏଲ ମ୍ୟାଚ: ଆସନ୍ତା ଫେବୃୟାରୀ ୨୫ରେ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଇଣ୍ଡିଆନ ସୁପରଲିଗ୍‌(ଆଇଏସଏଲ)ର ଏକ ମ୍ୟାଚ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଜାମସେଦପୁର ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ହୋମ୍‌ଭେନ୍ୟୁଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଜାମସେଦପୁର ଓ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଏଫସି ମଧ୍ୟରେ ହେବାକୁଥିବା ମ୍ୟାଚରେ ଦର୍ଶକମାନେ ଅନେକ ଜାତୀୟ ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ତାରକାଙ୍କ ଖେଳକୁ ନିକଟରୁ ଦେଖିପାରିବେ। ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ଟେନିସ ଫେଡେରେଶନ ପକ୍ଷରୁ ଫେବୃୟାରୀରେ ଏଠାରେ ଏକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଜନ ହେବ। ତାରିଖ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହୋଇ ନ ଥିଲେ ହେଁ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଅନେକ ନାମୀ ଖେଳାଳି ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି। ୪ଟି କ୍ଲେ ଏବଂ ୭ଟି ସିନ୍ଥେଟିକ୍‌ ଟେନିସ କୋର୍ଟ ଏଠାରେ ଉପଲବ୍ଧ। ଏ ସବୁ ପ୍ରତିଯୋଗିତାକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ରଗ୍‌ବୀ, ବାସ୍କେଟବଲ, ଭଲିବଲ, କବାଡ଼ି, ଶୁଟିଂ, ଓ୍ବାଲ୍‌ କ୍ଲାଇମ୍ବିଂ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅଭ୍ୟାସର ଭଲ ସୁଯୋଗ ରହିଛି। ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାନର କ୍ଲାଇମ୍ବିଂ ଓ୍ବାଲ: କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାନର କ୍ଲାଇମ୍ବିଂ ଓ୍ବାଲ୍‌ ନିର୍ମାଣ ସରିଛି। ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଏହା ଉଦ୍‌ଘାଟନ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବାବେଳେ ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହୋଇ ପାରିବ। ସ୍ପିଡ୍‌ ଓ ଲୀଡ୍‌ ପାଇଁ ଓ୍ବାଲ୍‌ର ଉଚ୍ଚତା ୫୦ ଫୁଟ ରହିଥିବାବେଳେ ବୋଲ୍ଡରିଂ ପାଇଁ ୧୨ ଫୁଟ୍‌ର ଓ୍ବାଲ୍‌ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି। ଏହା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଓ୍ବାଲ୍‌ କ୍ଲାଇମ୍ବରଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ଆଶା। କିଟ୍‌ରେ କ୍ରିକେଟ ଷ୍ଟାଡିୟମ: କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଏବଂ ବହୁ କ୍ରୀଡ଼ା ବିଶିଷ୍ଟ ଭିତ୍ତିଭୂମି କିଟ୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ। ଏଠାରେ କ୍ରିକେଟ ଷ୍ଟାଡିୟମ ରହିଛି। ଯେଉଁଠାରେକି ରଣଜୀ ଟ୍ରଫିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅନ୍ୟ ଜାତୀୟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆୟୋଜିତ ହୋଇ ସାରିଛି। ଫ୍ଲଡ୍‌ଲାଇଟ୍‌ ଏବଂ ଦର୍ଶକ ଗ୍ୟାଲେରି କରାଯାଇ ଏହାକୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ କରିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ହକି ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଠାରେ ଆର୍ଚେରୀ, ଚେସ୍‌, ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ, ଟେବୁଲ ଟେନିସ, ବାସ୍କେଟବଲ ଭଲିବଲ, ସ୍କ୍ବାଶ୍‌, କବାଡ଼ି, ଖୋ-ଖୋ, ଲନ୍‌ ଟେନିସ ପାଇଁ ଅତ୍ୟାଧିୁନିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଉପଲବ୍ଧ। ଏଠାରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାନର ସୁଇମିଂ ପୁଲ୍‌ ଏବଂ ୬୦୦୦ ଦର୍ଶକ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ଇନ୍‌ଡୋର ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। କିଟ୍‌ରେ ୨୫୦୦୦ ପିଲା ରହିବାଭଳି ୩-ଷ୍ଟାର ସୁବିଧାଥିବା ହଷ୍ଟେଲ ଏବଂ ୧୦୦୦ ଅତିଥି ଓ ଅଫିସିଆଲଙ୍କ ରହିବାକୁ ୫-ଷ୍ଟାର ସୁବିଧାଥିବା ଗେଷ୍ଟ ହାଉସ୍‌ ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି। ଏଠାରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବେସ୍‌ବଲ୍‌, ଚେସ୍‌ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇ ସାରିଛି। ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ବହୁ ବଡ଼ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଏଠାରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି ଏବଂ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆହୁରି ବଡ଼ ଇଭେଣ୍ଟ ଏଠାକୁ ଆସୁଛି ବୋଲି କିଟ୍‌ର କ୍ରୀଡ଼ା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଗଗନେନ୍ଦୁ ଦାସ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ହାଇଦ୍ରାବାଦ-ସିକନ୍ଦରାବାଦ୍‌ଭଳି ଆଗାମୀ ଦିନରେ କଟକ-ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ କ୍ରୀଡ଼ା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ପାରିବ। ଭୁବନେଶ୍ୱର ହେଉଛି କ୍ଲିନ୍‌ ସିଟି। ଏଠାରେ ବିମାନବନ୍ଦର ନିକଟରେ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ବହୁତ ଭଲ ଏବଂ ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ନାହିଁ। ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁନ୍ଦରଭାବେ ପରିଚାଳିତ କରାଯାଉଛି। ଫଳରେ ଏଠାକୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଇଭେଣ୍ଟ ଆସିବାରେ ଲାଗିଛି ବୋଲି ଗଗନେନ୍ଦୁ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। କିଟ୍‌ ବ୍ୟତୀତ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ରେଲଓ୍ବେ ଷ୍ଟାଡିୟମ ଏବଂ ବିକାଶ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ କ୍ରିକେଟ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ। ଏହି ୨ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ରଣଜୀ ଟ୍ରଫି ଏବଂ ବିସିସିଆଇ ପରିଚାଳିତ ଅନ୍ୟ ବୟସବର୍ଗ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ସଫଳତାର ସହ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି। ଉତ୍କଳ କରାଟେ ସ୍କୁଲ: ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଇନ୍‌ଡୋର ଗେମ୍‌ କଥା ଉଠିଲେ ସ୍ବତଃ ଉତ୍କଳ କରାଟେ ସ୍କୁଲ ଉପରକୁ ନଜର ଆସେ। ଏଠାରେ କରାଟେରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଭାରୋତ୍ତୋଳନ, ଶକ୍ତିଉତ୍ତୋଳନ, ଜେନେରାଲ ଫିଟ୍‌ନେସ୍‌, ସ୍ପେଶିଫିକ୍‌ ଫିଟ୍‌ନେସ ଟ୍ରେନିଂ, ଜୁଜୁତ୍ସୁ, ଗ୍ରାପଲିଂ, ରେସ୍‌ଲିଂ, ବକ୍ସିଂ, ମିକ୍ସଡ ମାର୍ଶାଲ ଆର୍ଟ(ଏମଏମ), ବାହୁ କୁସ୍ତି, ଶୁଟିଂ ଓ ସ୍ପୋଟର୍‌ସ କ୍ଲାଇମ୍ବିଂପାଇଁ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଉପଲବ୍ଧ। କରାଟେଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମିକ୍ସଡ ମାର୍ଶାଲ ଆର୍ଟର ଜାତୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଠାରେ ବହୁ ବଡ଼ ଇଭେଣ୍ଟ ହରି ପ୍ରସାଦ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇ ଯାଇଛି। ଏପରି ସୁବିଧା କ୍ୱଚିତ: କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ୨ଟି ହକି ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ପାଖାପାଖି ରହିଛି। ଏପରି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନ୍ୟ କେଉଁଠି ଦେଖିବାକୁ ମିଳେନାହିଁ। ଆଥଲେଟିକ୍ସ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଇଭେଣ୍ଟ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ପ୍ରାକ୍ଟିସ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ରହିଛି। ଫୁଟବଲ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଗୋଟିଏ ଅଭ୍ୟାସ ପଡ଼ିଆ ରହିଛି। ମୁଖ୍ୟ ଷ୍ଟାଡିୟମଠାରୁ ବିମାନବନ୍ଦର ମାତ୍ର ୪ କିଲୋମିଟର। ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଶୃଙ୍ଖଳାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପରିବହନ ଏବଂ ପିଲାଙ୍କ ରହିବାକୁ ଏଠାରେ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆ ଯାଇଥାଏ। ବିଭିନ୍ନ ଇଭେଣ୍ଟ ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ସରକାରୀସ୍ତରରେ ଆଗ୍ରହ ଥିବାରୁ ବଡ଼ ଇଭେଣ୍ଟଗୁଡ଼ିକ ସଫଳତାର ସହ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇପାରିଛି। ତେଣୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରପ୍ରତି ସ୍ବତଃ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଆଗ୍ରହ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ବୋଲି ଷ୍ଟାଡିୟମ ଇନ୍‌ଚାର୍ଜ ବାରିଜ ମହାନ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଷ୍ଟାଡିୟମ ପରିସରରେ ୪୦୦ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ରହିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ଅଫିସିଆଲ୍‌ ଓ ରେଫରିଙ୍କପାଇଁ ୩୪ଟି ରୁମ୍‌ ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ଆଗ୍ରହ ହିଁ ମୁଖ୍ୟ: କୌଣସି ବଡ଼ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଜେ ଆୟୋଜକ ହେବା ସମ୍ଭବତଃ ଆଉ କେଉଁଠି ଦେଖିବାକୁ ମିଳେନାହିଁ। ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଏଥିପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଉଥିବାରୁ ମେଗା ଇଭେଣ୍ଟ ଗୁଡ଼ିକ ସଫଳତାର ସହ ଆୟୋଜନ ହୋଇପାରୁଛି। କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ସରକାର ଯାହା କରୁଛନ୍ତି କେବଳ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ କିମ୍ବା ଏସିଆନ ଗେମ୍ସକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ଅନ୍ୟ କେହି କେଉଁଠାରେ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ତେବେ ଗୋଟିଏ କୌଣସି କ୍ରୀଡ଼ା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି କ୍ରୀଡ଼ାକୁ ହେଳା କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖାଯାଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଗଲେ ରାଜ୍ୟ କ୍ରୀଡ଼ା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆହୁରି ଆଗକୁ ଯାଇପାରିବ। ଉତ୍କଳ କରାଟେ ସ୍କୁଲରେ ବିଭିନ୍ନ ଇନ୍‌ଡୋର ଗେମ୍‌ ପାଇଁ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ କରାଯାଇଛି। ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ଖେଳାଳି ଏବଂ ଅଫିସିଆଲମାନଙ୍କୁ ଏହା ଆକୃଷ୍ଟ କରିପାରିଛି ଏବଂ ଅଳ୍ପ ସ୍ଥାନରେ କିପରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରିଛି ତା’ର ନକ୍‌ସା ସେମାନେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ନିଜ ରାଜ୍ୟ କିମ୍ବା ଦେଶକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ବିଭିନ୍ନ କ୍ରୀଡ଼ାର ସଫଳ ଆୟୋଜନ ଏବଂ ଫିଟ୍‌ନେସ୍‌ ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ଉତ୍କଳ କରାଟେ ସ୍କୁଲ ଏବେ ଜାତୀୟ ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିଛି ବୋଲି ଉତ୍କଳ କରାଟେ ସ୍କୁଲ ମୁଖ୍ୟ ତଥା ଫିଟ୍‌ନେସ୍‌ ଗୁରୁ ହରିପ୍ରସାଦ ପଟ୍ଟନାୟକ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଆହୁରି ଅନେକ ବାକିଅଛି: ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ଆଥଲେଟିକ୍ସ, ହକି ଭଳି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଇଭେଣ୍ଟ ଆୟୋଜନ ହୋଇଛି। ମାତ୍ର ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା,ଏସିଆନ ଗେମ୍ସ କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ା ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ହେଲେ ଆମକୁ ଆହୁରି ଭିତ୍ତିଭୂମି ବଢ଼ାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏସିଆନ ଗେମ୍ସ କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ା କରିବାକୁ ହେଲେ ୧୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଷ୍ଟାଡିୟମ ଏବଂ ସମାନ ସଂଖ୍ୟକ ଅଭ୍ୟାସ ପଡ଼ିଆ ଆବଶ୍ୟକ। ଯାହାକି ଆମ ପାଖରେ ନାହିଁ। ତେଣୁ କେବଳ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ନୁହେଁ ଏହାର ଆଖପାଖରେ ଥିବା ପଡ଼ିଆକୁ ଚିହ୍ନଟ କରି ଏହାର ବିକାଶ କରାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ହକି ହେଉଛି ସତ, ମାତ୍ର ଭୁବନେଶ୍ୱରର କୌଣସି ସ୍କୁଲରେ ପିଲାମାନେ ହକି କ’ଣ ଜାଣି ନାହାନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ଇଭେଣ୍ଟକୁ କ୍ୟାରିୟର କରୁଥିବା ପିଲାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ସମାନ। ଏଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏହା ହେଲେ ଯାଇ ରାଜ୍ୟରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ମେଗା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଜନରୁ ରାଜ୍ୟ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଫାଇଦା ମିଳି ପାରିବ ବୋଲି ପୂର୍ବତନ ସହକାରୀ କ୍ରୀଡ଼ା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଶୋକ ମହାନ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଖେଳ |

‘୧୮ ବର୍ଷ ବେଳେ ଆମ ମଧ୍ୟରୁ କେହି ପୃଥ୍ବୀଙ୍କ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟ ନ ଥିଲୁ’

‘୧୮ ବର୍ଷ ବେଳେ ଆମ ମଧ୍ୟରୁ କେହି ପୃଥ୍ବୀଙ୍କ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟ ନ ଥିଲୁ’

ହାଇଦ୍ରାବାଦ,୧୫।୧୦- ଏଠାରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ବିପକ୍ଷ ୨ୟ ଟେଷ୍ଟକୁ ଭାରତୀୟ ଦଳ ୧୦ ଉଇକେଟରେ ଜିତିବା ପରେ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଯୁବ ଓପନର ପୃଥ୍ବୀ ଶ’ଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। 

ଶ, ପନ୍ତଙ୍କ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ରେ ଉନ୍ନତି

ଶ, ପନ୍ତଙ୍କ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ରେ ଉନ୍ନତି

ଦୁବାଇ,୧୫।୧୦(ପି.ଟି.)- ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଟେଷ୍ଟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଶୀର୍ଷସ୍ଥାନ ବଜାୟ ରଖିଛନ୍ତି। ଦୁଇ ଯୁବ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ପୃଥ୍ବୀ ଶ’ ଓ ରିଶବ ପନ୍ତଙ୍କ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ରେ ଅହେତୁକ ଉନ୍ନତି ଆସିଛି। 

ବୋଲ୍ଟଙ୍କୁ ଡ୍ରଗ ଟେଷ୍ଟ ନୋଟିସ

ବୋଲ୍ଟଙ୍କୁ ଡ୍ରଗ ଟେଷ୍ଟ ନୋଟିସ

ସିଡ୍‌ନୀ,୧୫।୧୦(ଏଏଫ୍‌ପି)- ସ୍ପ୍ରିଣ୍ଟ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଉସେନ ବୋଲ୍ଟ ଆଥ୍‌ଲେଟିକ୍ସରୁ ଅବସର ନେଇ ଏବେ ପେସାଦାର ଫୁଟ୍‌ବଲ ଏରିନାରେ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ ତାଙ୍କୁ ଡ୍ରଗ ଟେଷ୍ଟ ପରୀକ୍ଷାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ଲାଗି ନୋଟିସ ଦିଆଯାଇଛି। 

ମୁମ୍ବାଇ ଦଳରେ ରାହାନେ, ଶ’

ମୁମ୍ବାଇ ଦଳରେ ରାହାନେ, ଶ’

ମୁମ୍ବାଇ,୧୫।୧୦(ପି.ଟି.)- ଚଳିତ ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫିର ସେମିଫାଇନାଲ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପୂର୍ବରୁ ମୁମ୍ବାଇ ଦଳର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଲାଗି ଭାରତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଦଳର ନିୟମିତ ସଦସ୍ୟ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାନେ ଓ ପୃଥ୍ବୀ ଶ’ ଦଳ ଲାଗି ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଛନ୍ତି। 

କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ଖେଳିବେନାହିଁ ଧୋନୀ

କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ଖେଳିବେନାହିଁ ଧୋନୀ

ହାଇଦ୍ରାବାଦ,୧୫।୧୦- ଚଳିତ ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫିର କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ଖେଳିବେ ବୋଲି ଜାତୀୟ ଚୟନ କମିଟି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। 

ସାଣ୍ଟୋ ଡୋମିନ୍‌ଗୋ ଓପନ ଜିତିଲେ ପେସ୍‌

ସାଣ୍ଟୋ ଡୋମିନ୍‌ଗୋ ଓପନ ଜିତିଲେ ପେସ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫।୧୦-  ଭେଟେରାନ ପୁରୁଷ ଖେଳାଳି ଲିଆଣ୍ଡର ପେସ ତାଙ୍କ ସାଥୀ ମଗୁଏଲ ଆଙ୍ଗେଲ ରେୟେସ ଭାରେଲା ସାଣ୍ଟୋ ଡୋମିନ୍‌ଗୋ ଓପନ ଟାଇଟଲ ଜିତିଛନ୍ତି। ଚଳିତ ସିଜନରେ ଏହା ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ଟାଇଟଲ। 

ଗୋଟିଏ ଓଭର୍‌ରେ ୬ ଛକା ମାରିଲେ ହାଜରାତୁଲା

ଗୋଟିଏ ଓଭର୍‌ରେ ୬ ଛକା ମାରିଲେ ହାଜରାତୁଲା

କାବୁଲ,୧୫।୧୦- ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ହାଜରାତୁଲା ଜାଜାଇ ବିଶ୍ୱର ୩ୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଭାବେ ଏକ ଟି୨୦ ମ୍ୟାଚ୍‌ର ଗୋଟିଏ ଓଭରରେ ୬ ଛକା ଲଗାଇଛନ୍ତି। 

ଅଲ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଓପନ କ୍ୟାରମ: ଜୟପ୍ରକାଶ ଚାମ୍ପିୟନ

ଅଲ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଓପନ କ୍ୟାରମ: ଜୟପ୍ରକାଶ ଚାମ୍ପିୟନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧୦(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି)- ଭୁବନେଶ୍ୱର ଜିଲା କ୍ୟାରମ ଆସୋସିଏଶନ (ବିଡିସିଏ) ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ୧୩ ଓ ୧୪ ତାରିଖ ଦୁଇଦିନଧରି ଅଲ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଓପନ କ୍ୟାରମ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ ଏଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇ ଯାଇଛି। ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଫାଇନାଲରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଜୟପ୍ରକାଶ ଦାସ ଖୋର୍ଦ୍ଧାର ଭି.ପୃଥ୍ବୀଙ୍କୁ ୧୪-୧୬, ୨୧-୯, ୨୫-୯ ପଏଣ୍ଟରେ ହରାଇ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଆନ୍ତଃ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ହକି: ନିଶ୍ୱାସ ଚାମ୍ପିୟନ

ଆନ୍ତଃ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ହକି: ନିଶ୍ୱାସ ଚାମ୍ପିୟନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧୦(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି)- ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ନ୍ୟାଶନାଲ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ସୋସିଆଲ୍‌ ଓ୍ବର୍କ ଆଣ୍ଡ ସୋସିଆଲ୍‌ ସାଇନ୍ସେସ(ନିଶ୍ୱାସ) ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଆନ୍ତଃ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପୁରୁଷ ହକି ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛି। ବାଣୀବିହାରଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଫାଇନାଲରେ ନିଶ୍ୱାସ ୪-୦ ଗୋଲରେ ଢେଙ୍କାନାଳ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ହରାଇ ଟାଇଟଲ ହାସଲରେ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ କରିଛି। 

ରବିନ୍‌ସନ ଅରୁଣାଚଳ ଜୁନିୟର ଟିମ୍‌ ଟ୍ରେନର

ରବିନ୍‌ସନ ଅରୁଣାଚଳ ଜୁନିୟର ଟିମ୍‌ ଟ୍ରେନର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧୦(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି)- ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଯୁବ କ୍ରିକେଟରଙ୍କୁ ଫିଟ୍‌ ରଖିବା ପାଇଁ ଦାୟିତ୍ୱ ପାଇଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶାର ପଲ୍‌ ରବିନ୍‌ସନ। ୨୦୧୮-୧୯ ସିଜନ ପାଇଁ ରବିନସନ୍‌ ୧୬ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ଦଳର ଟ୍ରେନର ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରୋ-କବାଡ଼ି ଲିଗ୍‌: ପାଟନା ପାଇରେଟ୍ସ ବିଜୟୀ

ପ୍ରୋ-କବାଡ଼ି ଲିଗ୍‌: ପାଟନା ପାଇରେଟ୍ସ ବିଜୟୀ

ସୋନିପତ୍‌, ୧୫ା୧୦ (ପି.ଟି.)-ପ୍ରୋ କବାଡ଼ି ଲିଗ୍‌ରେ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ  ଜୋନ୍‌-ବି’ର ଏକ ମ୍ୟାଚରେ ପାଟନା ପାଇରେଟ୍ସ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ଦଳ ୪୩-୩୭ରେ ୟୁପି ଯୋଦ୍ଧାସକୁ ହରାଇ ଦେଇଛି। ଏହି ବିଜୟ ଦ୍ୱାରା ଦଳ  ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖେଳିଥିବା ୩ଟି ମ୍ୟାଚରୁ ୨ଟି ବିଜୟ ଓ ଗୋଟିଏ ପରାଜୟ ସହ ୧୦ ପଏଣ୍ଟ ଅର୍ଜନ କରି ନିଜ ଜୋନ୍‌ରେ ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲର ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି।

ପେସ୍‌ଙ୍କୁ ସିଜନର ଦ୍ୱିତୀୟ ଟାଇଟଲ

ପେସ୍‌ଙ୍କୁ ସିଜନର ଦ୍ୱିତୀୟ ଟାଇଟଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୪ା୧୦ (ପି.ଟି.)-ଭାରତର ଭେଟେରାନ ଟେନିସ୍‌ ଷ୍ଟାର ଲିଆଣ୍ଡର ପେସ୍‌ ୨୦୧୮ସିଜନ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ସ୍ତରରେ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟାଇଟଲ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ରବିବାର ସେ ଓ ତାଙ୍କ ପାର୍ଟନର ମିଗୁଏଲ ଆଞ୍ଜେଲ ରିୟେସ-ଭାରେଲା ସାଣ୍ଟୋ ଡୋମିିଙ୍ଗୋ ଓପନ ଟ୍ରଫି ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।