Dharitri News
ସମ୍ବଲପୁର

ଗନ୍ଧମାର୍ଦ୍ଦନ ସୁରକ୍ଷା ଯୁବ ପରିଷଦର ସଂକଳ୍ପ ସମାବେଶ :ମା’ମାଟିର ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ଶପଥ

ଗନ୍ଧମାର୍ଦ୍ଦନ ସୁରକ୍ଷା ଯୁବ ପରିଷଦର ସଂକଳ୍ପ ସମାବେଶ :ମା’ମାଟିର ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ଶପଥ ଖପ୍ରାଖୋଲ, ୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.) ପ୍ରାକୃତିକ ଶୋଭାରାଜି, ଓଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷଲତା ଓ ବକ୍ସାଇଟରେ ଭରା ଗନ୍ଧମାର୍ଦ୍ଦନକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାକୁ ହେବ। ଗତ ୮୦ଦଶକରେ ଗନ୍ଧମାର୍ଦ୍ଦନ ସୁରକ୍ଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ଯେପରି ସାରା ଦେଶରେ ଚହଳ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ଏବେ ତାହାକୁ ଆହୁରି ସଂଗଠିତ କରି ଲଢେଇ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଆଜି ବି ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀର ଲୋଲୁପ ଦୃଷ୍ଟି ଗନ୍ଧମାର୍ଦ୍ଦନ ବକ୍ସାଇଟ ଉପରେ ରହିଛି। ତେଣୁ ମା’ମାଟିର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏବେ ସଂକଳ୍ପ ନେବାର ବେଳ ଆସିଛି। ସୋମବାର ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଲକ ହରିଶଙ୍କର ବିନ୍ଧ୍ୟବାସିନୀ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଗନ୍ଧମାର୍ଦ୍ଦନ ସୁରକ୍ଷା ଯୁବ ପରିଷଦର ସଂକଳ୍ପ ସମାବେଶରେ ଏହି ମତପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ପରିଷଦର ଯୁଗ୍ମ ଆବାହକ ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର କୁଅଁରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସମାବେଶରେ ଗନ୍ଧମାର୍ଦ୍ଦନ ଆନ୍ଦୋଳନର ପୂର୍ବତନ କର୍ମୀ ତଥା ରାଜନେତା ବାଲଗୋପାଲ ମିଶ୍ର, ଯୁବନେତା କିଶୋର କୁମାର ପରିଛା, ପଦ୍ମପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପୁରୋହିତ, ଜିଲା ଆଦିବାସୀ କଲ୍ୟାଣ ସଂଘ ସଭାପତି ବ୍ରଜକିଶୋର ସିଂ ଭୋଇ, ଆଦିବାସୀ କଲ୍ୟାଣ ସଂଘ ମହାସଚିବ ନିରଞ୍ଜନ ବିଶି, ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ପୁର୍ଣ୍ଣମାସୀ ବରିହା ପ୍ରମୁଖ ଗନ୍ଧମାର୍ଦ୍ଦନର ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କରେ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ। ଦରକାର ପଡିଲେ ଏ ନେଇ ପୁଣି ଥରେ ଦୁର୍ବାର ଆନ୍ଦୋଳନ ଗଢି ତୋଳିବାକୁ ଆହ୍ବାନ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ବାମୀ ସୋମବେଶ, ଖଡିଆଳ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବାଳକୃଷ୍ଣ ଶବର, ସୁଶିଲ ଗୁରୁ, ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟା ଜୋସ୍ନାମୟୀ ସାହୁ, ବିପ୍ର ବିଶି, ଚାଷୀ ନେତା ଯତି ପଧାନ, ଥବୀର ମେହେର ପ୍ରମୁଖ ସମାବେଶରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ଯୁବ ପରିଷଦ ତରଫରୁ ପାଲାସାଗର ଭୋଇ, ହଜାରୁ ମଲ୍ଲିକ, ବ୍ରଜକିଶୋରସିଂ ଭୋଇ ପ୍ରମୁଖ ୧୫ ଜଣଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଥିଲା। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିଚାଳନା ରଘୁନାଥ ସିଂ ବରିହା ଓ ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର କୁଅଁର ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ସମାବେଶ ପୂର୍ବରୁ ହରିଣ ପାର୍କଠାରୁ ବରଗଡ ପାଇକମାଲ ନୃସିଂହନାଥ ଶାଖା ଗନ୍ଧମାର୍ଦ୍ଦନ ସୁରକ୍ଷା ଯୁବ ପରିଷଦର କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଇ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ସଭାସ୍ଥଳକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। ସମାବେଶରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ନାରୀନେତ୍ରୀ ସାଗରିକା ବାନାର୍ଜୀ, ଅଭୟ ତ୍ରିପାଠୀ, ଧିରେନ ମହାନ୍ତି, କ୍ଷମାନିଧି ଭୋଇ, ଭୀଷ୍ମଦେବ ପଟେଲ, ଶତ୍ରଘ୍ନ ନାଏକ, ରାହାସ ବିହାରି ପଧାନ, ଧୁବଳସିଂ ମାଝୀ, ଉପେନ୍ଦ୍ର ଭୋଇ, ଲୋଚନସିଂ ବରିହା, କର୍ଣ୍ଣସିଂ ଠାକୁର, ରାଜେଶ ଝାଙ୍କର, ଶଶି ପୂଝାରୀ, ସୁରେଶ ପୂଝାରୀ, ଗଜ ନାଗ, ସୁରେଶ ପଧାନଙ୍କ ସମେତ ଶତାଧିକ ଗନ୍ଧମାର୍ଦ୍ଦନ ପ୍ରେମୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ସମ୍ବଲପୁର

କୁଚିଣ୍ଡା ମେଡିକାଲରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା: ସୁରକ୍ଷା ନ ଦେଲେ କାମରେ ଯୋଗ ଦେବେନି

କୁଚିଣ୍ଡା ମେଡିକାଲରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା: ସୁରକ୍ଷା ନ ଦେଲେ କାମରେ ଯୋଗ ଦେବେନି

କୁଚିଣ୍ଡା,୨୪।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା କୁଚିଣ୍ଡା ଉପଖଣ୍ଡ ଚିକିତ୍ସାଳୟର ଡାକ୍ତର ସୁବୋଧ ନାୟକଙ୍କୁ ରବିବାର ରାତିରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି। ବୁର୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଡାକ୍ତର ନାୟକ ଘରକୁ ଫେରି ବିଶ୍ରାମରେ ଅଛନ୍ତି। ହେଲେ ସୁରକ୍ଷା ନ ଦେଲେ ସେ କାମରେ ଯୋଗ ଦେବେନି ବୋଲି ରୋକ ଠୋକ ମନା କରିଛନ୍ତି। ମୁଣ୍ଡରେ ହୋଇଥିବା ଆଘାତ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଧାର ଆସିଛି, ହେଲେ ମାନସିକ ସ୍ଥିତି ଠିକ୍‌ ନାହିଁ। ରୋଗୀ ସେବା କରୁଥିବା ବେଳେ ଏଭଳି ଆକ୍ରମଣ ତାଙ୍କ ମାନସିକ ସ୍ଥିତି ଖରାପ କରି ଦେଇଛି ।

ଗଣମାଧ୍ୟମ, ଅମଲା ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ଏମ୍‌ପି ନଗେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

ଗଣମାଧ୍ୟମ, ଅମଲା ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ଏମ୍‌ପି ନଗେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

ସମ୍ବଲପୁର,୨୪।୧(ବ୍ୟୁରୋ)-ରାଜ୍ୟରେ ଅମଲାତନ୍ତ୍ରଙ୍କ ହାତରେ ଶାସନ ଭାର ରହିଛି । ସେମାନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଓ ଇଙ୍ଗିତରେ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଶାସନ କାର୍ଯ୍ୟ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି। ରାଜ୍ୟ ଶାସନରେ ଅମଲାଙ୍କ ଭୂମିକା ନେଇ କିଛି ଦିନ ହେବ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତି ବେଶ୍‌ ସରଗରମ ହୋଇଛି। ବିରୋଧୀ ଅମଲାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି। ଏପରିକି ଶାସକ ବିଜେଡିର ଏମ୍‌ପି ଓ ବିଧାୟକମାନେ ମଧ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅମଲାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମତ ଦେଇଥିବା ନଜର ରହିଛି। ଠିକ୍‌ ସେହିପରି ସମ୍ବଲପୁର ଏମ୍‌ପି ନଗେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ମଙ୍ଗଳବାର ସିଧା ସଳଖ ଅମଲାଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିବା ସହ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି।

ବେଆଇନ ପଥର ଖନନ ବେଳେ ପଥର ପଡି ଜଣେ ମୃତ

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୨୪।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.) ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଚାରମାଳ ଥାନା ହେଲେଇ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ଷ୍ଟୋନ କ୍ରଶରରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ମେଶିନ ଯୋଗେ ପଥର ଖନନ ବେଳେ ଅଘଟଣ ଘଟିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ୫ଟା ବେଳେ ପଥର ପଡି ଜଣେ ଅପରେଟରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତ ଅପରେଟର ଜଣକ ହେଲେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମହେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସିଂ। ଖବର ପାଇ ଚାରମାଳ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ବସନ୍ତ କୁମାର ଦଳେଇ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ତଦନ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ପୋଲ ତଳକୁ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌: ୪ ମୃତ, ୩୨ ଉଦ୍ଧାର

ପୋଲ ତଳକୁ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌: ୪ ମୃତ, ୩୨ ଉଦ୍ଧାର

ସମ୍ବଲପୁର/ମାନେଶ୍ୱର/ପଡିଆବାହାଲ, ୨୪।୧ (ବ୍ୟୁରୋ/ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ପଡିଆବାହାଲ ନିକଟସ୍ଥ ଗଉଡପାଲି ବ୍ରିଜ୍‌ ଉପରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ମାଳତି ନଦୀ ତଳକୁ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌ ଖସି ପଡିଛି । ବୈଷ୍ଣୋଦେବୀ ନାମକ ଏହି ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌ (ଓଡି ୧୫ ଏଫ୍‌-୯୦୧୧)ଟି ସମ୍ବଲପୁରରୁ କେନ୍ଦୁଝର ଯାଉଥିଲା। ହେଲେ ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୦ ଟା ୪୫ରେ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ୫୨ ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୪୮ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବସ୍‌ ଭିତରୁ ୩୨ ଜଣଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା।

 ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏସିଡ୍‌ ମାଡ ଘଟଣା: ଏକତରଫା ପ୍ରେମ, ଜେଲ୍‌ ଗଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ

ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏସିଡ୍‌ ମାଡ ଘଟଣା: ଏକତରଫା ପ୍ରେମ, ଜେଲ୍‌ ଗଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ

ଭବାନୀପାଟଣା, ୨୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କଲମପୁର ବ୍ଲକର ଜଣେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏସିଡ୍‌ ମାଡ ଘଟଣା ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଚହଳ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାରେ ସଂପୃକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ପର୍ଶୁରାମ ମାଝିଙ୍କୁ ପୋଲିସ ହାଇଦ୍ରାବାଦରୁ ଗିରଫ କରିବା ପରେ ମଙ୍ଗଳବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି।

୨.୭୪ ଲକ୍ଷ ଜାଲନୋଟ୍‌ ଜବତ, ୫ ଗିରଫ

୨.୭୪ ଲକ୍ଷ ଜାଲନୋଟ୍‌ ଜବତ, ୫ ଗିରଫ

ଦେବଗଡ଼,୨୩।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଦେବଗଡ଼ ପୋଲିସ ଏକ ଜାଲନୋଟ୍‌ କାରବାର କରୁଥିବା ର଼୍ୟାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ କରିଛି। ଜିଲାର ରିଆମାଳ ଥାନାଞ୍ଚଳ ଓ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବନ୍ତଳା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ୭୪ ହଜାର ମୂଲ୍ୟର ଜାଲ୍‌ନୋଟ୍‌ ଜବତ କରିଛି।

ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ତଣ୍ଟି ଚିପି ହତ୍ୟା ଘଟଣା: ଜେଲ୍‌ ଗଲେ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ସମେତ ୪

ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ତଣ୍ଟି ଚିପି ହତ୍ୟା ଘଟଣା: ଜେଲ୍‌ ଗଲେ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ସମେତ ୪

ଜୁନାଗଡ,୨୩।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର/ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ହଣ୍ଡାଖାଲପଡାଠାରେ ସୋମବାର ସବିତା ନାମ୍ନୀ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ଶ୍ୱଶୁର ଘର ଲୋକେ ତଣ୍ଟି ଚିପି ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଏ ନେଇ ପୋଲିସ ଶାଶୁ ହର୍ଷ, ଶ୍ୱଶୁର ପିଲାକୁନୁ ଓ ଦିଅର ରିତିକ ଓ ସ୍ବାମୀ ମଞ୍ଜିତଙ୍କୁ ଥାନାରେ ଅଟକ ରଖିଥିଲେ। ମଙ୍ଗଳବାର ପୋଲିସ ସ୍ବାମୀ ମଞ୍ଜିତଙ୍କ ସମେତ ୪ଜଣଙ୍କୁ ଧର୍ମଗଡ ଜେଲ ହାଜତକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ

ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ

ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା,୨୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମରେ ଶିକାର ହୋଇଥିବା କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡିତା ସୋମବାର ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ସାରାରାଜ୍ୟରେ ଚହଳ ପକାଇଛି। ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ।

ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟେରା ସକ୍ରିୟ: ୪ ଦିନରେ ୪ ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ

ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟେରା ସକ୍ରିୟ: ୪ ଦିନରେ ୪ ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୩।୧: ରାଉରକେଲା ସହରରେ ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟେରା ଦିନକୁ ଦିନ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ହେଉଛନ୍ତି। ଗତ ୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୪ଟି ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ ଏହା ପ୍ରମାଣ କରୁଛି। ଲୁଟେରାମାନେ ମଙ୍ଗଳବାର ଭୋର ସମୟରେ ଝିରପାଣି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆଦର୍ଶପଲ୍ଲୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଏକ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଟିଏମ୍‌ରୁ ପୁଣି ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି।

ଆଇଜିଏଚ୍‌ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିଷ୍ଠାପର ଉଦ୍ୟମ, ବଞ୍ଚିଗଲା ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁ, ଶ୍ୱାସନଳୀରୁ ବାହାରିଲା ଚିନାବାଦାମ ମଞ୍ଜି

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୩।୧- ରାଉରକେଲା ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ପରିଚାଳିତ ଇସ୍ପାତ ଜେନେରାଲ ହସ୍ପିଟାଲ (ଆଇଜିଏଚ୍‌) ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିଷ୍ଠାପର ପ୍ରୟାସ ଓ ନିପୂଣ ଚିକିତ୍ସାର ଫଳସ୍ବରୂପ ଏଠାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ଏକ ଶିଶୁର ଜୀବନ ରକ୍ଷା ପାଇଯାଇଛି। ଜଣେ ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କ ଶ୍ୱାସନଳୀରେ ଅଟକି ରହିଥିବା ଦୁଇଟି ଚିନାବାଦାମ ମଞ୍ଜିକୁ ସଫଳତାର ସହ ନିଷ୍କାସନ

ଆଇଜିଏଚ୍‌ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିଷ୍ଠାପର ଉଦ୍ୟମ, ବଞ୍ଚିଗଲା ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁ, ଶ୍ୱାସନଳୀରୁ ବାହାରିଲା ଚିନାବାଦାମ ମଞ୍ଜି

ଆଇଜିଏଚ୍‌ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିଷ୍ଠାପର ଉଦ୍ୟମ, ବଞ୍ଚିଗଲା ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁ, ଶ୍ୱାସନଳୀରୁ ବାହାରିଲା ଚିନାବାଦାମ ମଞ୍ଜି

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୩।୧- ରାଉରକେଲା ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ପରିଚାଳିତ ଇସ୍ପାତ ଜେନେରାଲ ହସ୍ପିଟାଲ (ଆଇଜିଏଚ୍‌) ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିଷ୍ଠାପର ପ୍ରୟାସ ଓ ନିପୂଣ ଚିକିତ୍ସାର ଫଳସ୍ବରୂପ ଏଠାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ଏକ ଶିଶୁର ଜୀବନ ରକ୍ଷା ପାଇଯାଇଛି। ଜଣେ ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କ ଶ୍ୱାସନଳୀରେ ଅଟକି ରହିଥିବା ଦୁଇଟି ଚିନାବାଦାମ ମଞ୍ଜିକୁ ସଫଳତାର ସହ ନିଷ୍କାସନ

ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଉପରେ ବ୍ରିଜ୍‌, ସୀମାନ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ମାଧ୍ୟମ ସାଜିବ

ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଉପରେ ବ୍ରିଜ୍‌, ସୀମାନ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ମାଧ୍ୟମ ସାଜିବ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୨୩।୧- ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଉପରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ସେତୁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଓ ପଡ଼ୋଶୀ ଛତିଶଗଡ଼ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ତମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ମାଧ୍ୟମ ସାଜିବ। ବୁର୍ଲା ମେଡିକାଲ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଜନସାଧାରଣ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ଏହି ସେତୁ ଦ୍ୱାରା ଲାଭବାନ ହେବେ। ବିଶେଷକରି ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲାର ଲଖନପୁର ବ୍ଲକ, ବେଲପାହାଡ଼ ପୌରପରିଷଦ ଓ ପଡ଼ୋଶୀ ଛତିଶଗଡ଼ର