ରାଜ୍ୟ | ସମ୍ବଲପୁର

ଦାଦନ ଖଟଣିକୁ ବାଏ ବାଏ; କୋବି କିଆରୀରେ ହସୁଛି ଗୋତିମୁକ୍ତ ଜୀବନ

ଦାଦନ ଖଟଣିକୁ ବାଏ ବାଏ; କୋବି କିଆରୀରେ ହସୁଛି ଗୋତିମୁକ୍ତ ଜୀବନ
ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୧।୧ ପେଟ୍‌ର ବିକଲ୍‌ଥି ସିନେ ଆମେ ଦାଦନ୍‌ ଖଟି ଯାଇଥିଲୁଁ, ଆର୍‌ ହେଇ ଯାଇଥିଲୁଁ ଗୁତି ଶ୍ରମିକ୍‌ । ହେଲେ କିଏ ଚାହେଁସି ମାଁ ମାଏଟ୍‌ ଛାଡି ପର୍‌ଦେଶ ଯାଇ ଗୁଲଗୁଲା ହେବାକେ । ସମ୍‌କର୍‌ ଇଚ୍ଛା ଗାଁ ଘର୍‌ଥି ଦୁଇ ପଏସା ମିଲ୍‌ଲେ ଘର୍‌ ପରିବାର୍‌ ଚଲାଇ ନେବାକେ। ଗୁତି ଶ୍ରମିକ ଭାବେ ଆନ୍ଧ୍ରାଥି ଧରାପଡ୍‌ଲା ଉତାରୁ ପାଁଚି ମାଇପିଲା ଗୁତି ସାର୍ଟିଫିକଟ୍‌ ଧରି ବଲାଙ୍ଗୀର ଫିରିଥିଲୁଁ । ତାର୍‌ ପରେ ଗୁତି ଥଇଥାନ ଟଁକା ପାଏଲାକେ ଡୁଲି ଗୁଟେ ବନ୍ଧକ ଧରି କୁବି ଆର୍‌ ଶାଗ୍‌ ଚାଷ୍‌ କରି ବନେ ଦୁଇ ପଏସା କମାନି ହେଲା । ଇ ଚାଷର୍‌ ଉଧାଥିତ୍ ଏଭେ ଦୁଖେ ସୁଖେ ପରିବାର୍‌ ଚଲି ଯାଉଛେ। ଆର୍‌ ଯେତେ ଟଁକା ଦେଲେ ବି ଦାଦନ୍‌ ଖଟି ନାଇଁ ଯାଉଁ- ଏହା କହିଛନ୍ତି ୫ ବର୍ଷ ତଳେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଗୁଡୁରୁ ଜିଲାରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିତ୍ବା ଚନ୍ଦନଭାଟି ଗାଁର ମହାକୁର ଦମ୍ପତି । ବଲାଙ୍ଗୀର ସଦର ବ୍ଳକ୍‌ ଚନ୍ଦନଭାଟି ଗାଁର ସମାରୁ ମହାକୁର (୪୫) ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଜେମା ମହାକୁର (୪୦) ଏବେ ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ପାଲଟି ଯାଇଛନ୍ତି ସକରାତ୍ମକ ଜୀବନ ଜୀଇଁବାର ଏକ ଉଦାହରଣ। ନିଜର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ବଳରେ ଗୋତି ଶ୍ରମିକର ଅପବାଦରୁ ମୁକୁଳି ଏବେ ସେମାନେ ପାଇଛନ୍ତି ଏକ ସଫଳ ଚାଷୀ ପରିବାରର ମାନ୍ୟତା ା ମହାକୁର ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝାଳବୁହା ପରିଶ୍ରମରେ ବର୍ଷ ସାରା ହସୁଛି ସେମାନଙ୍କ ପରିବା କିଆରି। ୨୦୧୨ରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଜଣେ ଦାଦନ ସର୍ଦ୍ଦାରଙ୍କଠାରୁ ବଇନା (ଅଗ୍ରୀମ ଟଙ୍କା) ନେଇ ସମାରୁ, ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଜେମା ଓ ୪ ପୁଅଝିଅଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ନେଇ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଗୁଡୁର ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯାଇଥିଲେ ଇଟା ଗଢ଼ିବା ପାଇଁ। ସମାରୁଙ୍କ ପରିବାର ସହ ସେହି ଅଞ୍ଚଳର ଆଉ ଅନେକ ପରିବାର ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଭାବେ ସେଠାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ଏକ ଇଟାଭାଟିରେ ବନ୍ଧକ ଶ୍ରମିକ ଭାବେ କାମ କରୁଥିବାବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରୁଥିବା ଏକ ଏନ୍‌ଜିଓଠାରୁ ଖବର ପାଇ ସେହିବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପ୍ରଶାସନ ଉକ୍ତ ଇଟାଭାଟିରେ ଚଢ଼ାଉ କରି ସମସ୍ତ ବନ୍ଧକ ଦାଦନ ତଥା ଗୋତି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲା। ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଶାସନଠାରୁ ଗୋତି ଶ୍ରମିକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଧରି ସେମାନେ ବଲାଙ୍ଗୀର ଫେରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଉକ୍ତ ଏନ୍‌ଜିଓ ସହାୟତାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନଠାରୁ ଗୋତି ଶ୍ରମିକ ଆଇନ୍‌ ଅନୁସାରେ ଗୋତି ଥଇଥାନ ରାଶି ଭାବେ ଜଣ ପିଛା ୧୯ହଜାର ଟଙ୍କା ମିଳିଥିଲା। ସମାରୁଙ୍କ ପରିବାରର ୫ଜଣ ସଦସ୍ୟ ସମୁଦାୟ ୯୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ସହାୟତା ରାଶି ପାଇଥିଲେ। ଉକ୍ତ ଟଙ୍କା ପାଇବା ପରେ ଚନ୍ଦନଭାଟି ଗାଁରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଏକ ଛୋଟିଆ ଜମି ଲିଜ୍‌ରେ ନେଇ ସମାରୁ ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଜେମା କୋବି, ଶାଗ ଓ ମୁଳା ଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର ୫ ବର୍ଷ ଭିତରେ ସେମାନଙ୍କ ଗରିବି ଦୂର ହେବାରେ ଲାଗିଲା ା ସେମାନଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ଦିଗ ସଳଖିଲା। ଗୋଟିଏ ଝିଅକୁ ସେମାନେ ବିବାହ କଲେ। ପୁଅ ତାମିଲନାଡୁର କୌଣସି ଏକ କାରଖାନାରେ କାମ କରିବାକୁ ଗଲେ। ଅନ୍ୟ ପୁଅଟି ମା’ବାପାଙ୍କୁ ଗାଁରେ ସହଯୋଗ କରନ୍ତି। ଆଉ ଗୋଟିଏ ଝିଅକୁ ବିବାହ କରିବା ପାଇଁ ଏବେ ସେମାନେ ଆଗଭର ହେଲେଣି। ଜମି, ପାଣିପମ୍ପ ଓ ବିଜୁଳି ସବୁଥି ପାଇଁ ଟଙ୍କା ପଇଠ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ବଳରେ ସମାରୁ ଓ ଜେମା ନିଜ ପରିବାର ଗଢ଼ିଛନ୍ତି। ଏବେ ସେମାନେ ଖୁବ୍‌ ଖୁସି। ତାଙ୍କ ପରିବା କିଆରୀ ଦେଖିଲେ ସେମାନଙ୍କ କଠିନ ପରିଶ୍ରମର ଛାପ ଦେଖିହୁଏ। ଜେମା ଓ ସମାରୁ ଏବେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ସାଜିଛନ୍ତି। ତେବେ ଦାଦନ, ଗୋତି ଶ୍ରମିକରୁ ସଫଳ ଚାଷୀ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ସରକାରୀ ବାବୁଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ପଡିନାହିଁ। ପମ୍ପସେଟ୍‌ କି ବିଜୁଳି ସହାୟତା ମିଳିଲେ ସେମାନେ ଆହୁରି ଉପକୃତ ହୁଅନ୍ତେ ବୋଲି ସମାରୁ କହିଛନ୍ତି। ଦାଦନ ପ୍ରବଣ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାରେ ନିଜସ୍ବ ଉଦ୍ୟମ ବଳରେ ଜେମା ଓ ସମାରୁ ଯେଭଳି ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇଛନ୍ତି ତାହା ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ପ୍ରଶାସନ ଏହି ମହାକୁର ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ରୋଲ ମଡେଲ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କଲେ ଅନେକ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ପରିବାର ଉପକୃତ ହୋଇପାରନ୍ତେ ବୋଲି ବୃଦ୍ଧିଜୀବୀମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ | ସମ୍ବଲପୁର

ଫେକ୍‌ ଆଇଡିରେ ଅଶ୍ଳୀଳ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରି ଯୁବକ ଗିରଫ

ଫେକ୍‌ ଆଇଡିରେ ଅଶ୍ଳୀଳ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରି ଯୁବକ ଗିରଫ

କଟକ ଅଫିସ,୧୮।୧୦- ହାଟ୍ସଆପରେ ଫେକ ଆଇଡି ବନାଇ ଅଶ୍ଲୀଳ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିଥିବାରୁ ଗୁରୁବାର ଓଡ଼ିଶା କ୍ରାଇମବାଞ୍ଚ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ସେ ହେଲେ ଜଟଣୀ ଅଞ୍ଚଳର ପଓ୍ବନ ଅଗ୍ରଓ୍ବାଲ । 

କଟକ ମେଢ଼ ଦର୍ଶନ କଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ

କଟକ ମେଢ଼ ଦର୍ଶନ କଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ

କଟକ ଅଫିସ,୧୮।୧୦- ଦୁର୍ଗାପୂଜାର ଗୁରୁବାର ମହାନବମୀ ଅବସରରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ପ୍ରଫେସର ଗଣେଶୀ ଲାଲ କଟକ ସହରର ବିଭିନ୍ନ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ମଣ୍ଡପ ବୁଲି ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । 

ଇଣ୍ଡିଆ ଗେଟ୍‌ ବୁଲିଲା ଜଗା

ଇଣ୍ଡିଆ ଗେଟ୍‌ ବୁଲିଲା ଜଗା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ): ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରୁ ବାହାରି ଇଣ୍ଡିଆ ଗେଟ୍‌ ବିଲୁଛି ଜଗା। ମା’ଙ୍କ ହାତଧରି ଜଗା ଚାଲୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବଳିଆର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଉନ୍ନତି ପରିଲଖିତ ହୋଇଛି। 

ବନ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ପରିବାରଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ

ବନ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ପରିବାରଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮।୧୦- ସମ୍ଭାବ୍ୟ ତିିତ୍‌ଲି ପରବର୍ତ୍ତୀ ବନ୍ୟା ଯୋଗୁ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୁରୁବାର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଓ ଖାଉଟି କଲ୍ୟାଣ, ସମବାୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣ ପାତ୍ର ଆସିକା ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯାଇ ପୀଡିତ ପରିବାରଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି ।

ବାପାଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ଝିଅଙ୍କ ମୃତଦେହ: ପୋଲିସ ନ ଆସିବାରୁ ୮ କିମି ବୋହି ମେଡ଼ିିକାଲ ନେଲେ

ବାପାଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ଝିଅଙ୍କ ମୃତଦେହ: ପୋଲିସ ନ ଆସିବାରୁ ୮ କିମି ବୋହି ମେଡ଼ିିକାଲ ନେଲେ

ଗଜପତି, ୧୮।୧୦ (ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)- ଗଜପତି ଜିଲା ରାୟଗଡ଼ ବ୍ଲକ୍‌ ଆତଙ୍କପୁରରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟଛି। ପୋଲିସ୍‌ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ମୃତଦେହ ନ ହେବାରୁ ବାପା ମୁକୁନ୍ଦ ଦୋରା ନାବାଳିକା ଝିଅର ଗଳିତ ମୃତଦେହ କାନ୍ଧରେ ୮ କି.ମି ବୋହିଛନ୍ତି।

ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ବେଗୁନିଆ ବିଜେଡିରେ ଗୋଷ୍ଠୀ କନ୍ଦଳ

ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ବେଗୁନିଆ ବିଜେଡିରେ ଗୋଷ୍ଠୀ କନ୍ଦଳ

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୧୮।୧୦: ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ବେଗୁନିଆ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ବିଜେଡିର ଗୋଷ୍ଠୀ କନ୍ଦଳ ତେଜିବାରେ ଲାଗିଲା । ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ କନ୍ଦଳ ବେଗୁନିଆ ବିଧାୟକ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଜଗଦ୍ଦେବ ଓ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ତଥା ରାଜ୍ୟ ସଭା ସଦସ୍ୟ ପ୍ରଶାନ୍ତ ନନ୍ଦଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ ହୋଇଛି । 

ପିକଅପ ଭ୍ୟାନରୁ ୧୦ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର,ଗୋଶାଳା ପଠାଇଲା ପୋଲିସ

ପିକଅପ ଭ୍ୟାନରୁ ୧୦ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର,ଗୋଶାଳା ପଠାଇଲା ପୋଲିସ

କଣ୍ଟାପଡା,୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଦୟନୀୟ ଅବସ୍ଥାରେ ଏକ ପିକଅପ ଭ୍ୟାନରେ ନିଆଯାଉଥିବା ୧୦ଟି ଗୋରୁଙ୍କୁ ଓଲଟପୁର ପୋଲିସ ଉଦ୍ଧାର କରି ଗୋଶାଳାକୁ ପଠାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଗୋଚାଲାଣରେ ବ୍ୟବହୃତ ଓଆର ୦୨ ଏଏନ୍‌ ୨୬୯୭ ପିକଅପ ଭ୍ୟାନକୁ ପୋଲିସ ଜବତ କରିଥିବାବେଳେ ଏହାର ଡ୍ରାଇଭର ଓ ଅନ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ଫେରାର ଅଛନ୍ତି। 

ଭଗବତୀ ପୀଠର ଶୌଚାଳୟ: ୫ବର୍ଷ ହେଲା ଝୁଲୁଛି ତାଲା

ଭଗବତୀ ପୀଠର ଶୌଚାଳୟ: ୫ବର୍ଷ ହେଲା ଝୁଲୁଛି ତାଲା

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୧୮।୧୦: ବାଣପୁରର ଶକ୍ତିପୀଠ ଭାବେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମା’ ଭଗବତୀଙ୍କ ପୀଠରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସୁବିଧା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ଶୌଚାଳୟରେ ୫ବର୍ଷ ହେଲା ତାଲା ଝୁୁଲୁଛି । 

ଦଶହରାରେ ୫୦ଫୁଟର ରାବଣ ପୋଡ଼ି

ଦଶହରାରେ ୫୦ଫୁଟର ରାବଣ ପୋଡ଼ି

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୧୮ା୧୦: ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଦଶହରାରେ ୫୦ଫୁଟର  ରାବଣ ପୋଡ଼ି ଉତ୍ସବ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବିଜେବି ହାଇସ୍କୁଲରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ଖୁବ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଦର୍ଶନ ରହିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ଉତ୍ସବକୁ ଖୋର୍ଦ୍ଧାର ବଡିଜୋନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୦୬ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ରାବଣ ପୋଡି ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ରହିଛି ।

କୋଣାର୍କରେ  ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର ଘଟଣା:  ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଭାଜପା, କଂଗ୍ରେସ ମହିଳା ଦଳ

କୋଣାର୍କରେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର ଘଟଣା: ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଭାଜପା, କଂଗ୍ରେସ ମହିଳା ଦଳ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୮ା୧୦: କୋଣାର୍କରେ ଘଟିଥିବା ଗତ ବୁଧବାର ଲଜ୍ଜା ଘଟଣାରେ ବନ୍ଦ କୋଠରିରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ପୁରୀ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ରାଜ୍ୟ ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ ଓ ଭାଜପା ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚାର ଏକ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ସହ ମିଶି ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଭାଜପା ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚା ସଭାପତି ପ୍ରଭାତୀ ପରିଡ଼ାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆସିଥିବା ୫ଜଣିଆ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ମିଶି ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ବୁଝିଥିଲେ।

ମନ୍ଦିର ପରିସରରୁ ୭ ଜୁଆଡ଼ି ଗିରଫ

ମନ୍ଦିର ପରିସରରୁ ୭ ଜୁଆଡ଼ି ଗିରଫ

ମାଥିଲି, ୧୮।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାଉଁଲି ମା’ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ପୋଲିସ ଚଢାଉ କରି ୭ ଜୁଆଡିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି । 

ତିତ୍‌ଲି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ୨,୭୬୫ କୋଟି, ୬୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ

ତିତ୍‌ଲି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ୨,୭୬୫ କୋଟି, ୬୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)- ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ‘ତିତ୍‌ଲି’ ଓ ତା’ର ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷା ଫଳରେ ରାଜ୍ୟର ଗଞ୍ଜାମ, ଗଜପତି, ରାୟଗଡ଼ା ଆଦି ଜିଲା ବିଶେଷଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ସରକାରୀସ୍ତରରେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଏହାର ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଗୁରୁବାର ସୁଦ୍ଧା ଦିଆଯାଇଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ପରିମାଣ ୨,୭୬୫ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ଏସ୍‌ଆର୍‌ସି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।