ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଜହ୍ନାପଡ଼ାରେ କମୁନି ହାତୀ ଆତଙ୍କ

ଜହ୍ନାପଡ଼ାରେ କମୁନି ହାତୀ ଆତଙ୍କ


ପରଜଙ୍ଗ, ୧। ୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ବନଖଣ୍ଡ ମହାବିରୋଡ ରେଞ୍ଜ ଡିହଡୋଳ ଫରେଷ୍ଟ ସେକ୍ସନ ଅଧୀନ ଜହ୍ନାପଡ଼ାରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ କମିବାର ନାଁ ଧରୁନି। ରବିବାର ରାତିରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ ଚରମସୀମାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। ଏକ ପଲରେ ୪୫ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହାତୀ ଜନବସତିରେ ପଶି କୁଶ ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ଘର ଚାରିପଟେ ଘେରି ରହିଥିଲେ। ପରିବାର ଲୋକେ କୌଶଳକ୍ରମେ ଜୀବନ ବିକଳରେ ଘରୁ ପଳାଇ ଆସିବାକୁ ସମର୍ଥ ହୋଇଥିବାବେଳେ ହାତୀ ଘର କାନ୍ଥ ଭାଙ୍ଗି ୧୨ ବସ୍ତାରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଧାନ ଖାଇଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।
ସାହିବାସିନ୍ଦା ଦୀର୍ଘସମୟ ଧରି ହାତୀଙ୍କୁ ଘଉଡ଼ାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। ତେବେ ବାଜାବାଣକୁ ହାତୀପଲ ଖାତିର କରି ନ ଥିଲେ। ଦୀର୍ଘସମୟ ଧରି ହାତୀ ଘରକୁ ଘେରି ରହିବାରୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ କୁଶ ଏକ ପାଳ ଗଦାରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଥିଲେ। ପାଳଗଦା ହୁ ହୁ ହୋଇ ଜଳିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ହାତୀ ଉକ୍ତସ୍ଥାନରୁ ଘୁଞ୍ଚତ୍ ନ ଥିଲେ। ଗଚ୍ଛିତ ଥିବା ଧାନ ଖାଇସାରିବା ପରେ ସେମାନେ ଜନବସତି ଛାଡ଼ି ଯାଇଥିଲେ। ହାତୀ ଆତଙ୍କରେ ଆତଙ୍କିତ ଲୋକେ ରାତିରେ ବନ ବିଭାଗକୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କର୍ମଚାରୀମାନେ କୌଣସି ସହଯୋଗ କରି ନ ଥିଲେ। ଏପରି କି ଫୋନ୍‌ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।
ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଫରେଷ୍ଟର ହରମୋହନ ନାୟକ କୁହନ୍ତି, ଏକ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ କରୁଥିବା ସୂଚନା ଆସୁଛି। ଅଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟକ କର୍ମଚାରୀ ଥିବାରୁ ସବୁସ୍ଥାନକୁ ଯାଇ ହାତୀଙ୍କୁ ଘଉଡ଼ାଇବାରେ ସମସ୍ୟା ହେଉଥିବା ସେ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେଇଛନ୍ତି। ପରଜଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରାୟ ଦୁଇମାସ ହେଲା ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହାତୀ ବିଭିନ୍ନ ପଲରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି କରୁଛନ୍ତି। ହାତୀଙ୍କୁ ଘଉଡ଼ାଇବାକୁ ଯାଇ ବିଭାଗ ଉପାୟଶୂନ୍ୟ ହୋଇପଡ଼ିଲାଣି। ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଥିବା ବାଣ ନିମ୍ନମାନର। ଆବଶ୍ୟକ ସମୟରେ ଏହା ଫୁଟୁନାହିଁ। ଏଥିପ୍ରତି ଡିଏଫ୍‌ଓ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ବ୍ଲକ ବିଜେଡି ଏସ୍‌ଟି ସେଲ୍‌ ସଭାପତି କାଳିନ୍ଦୀ ଚରଣ ମଲ୍ଲିକ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଲିଙ୍କ୍‌ ଫେଲ: ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଚଳାବସ୍ଥା

ବଇଣ୍ଡା,୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ବଇଣ୍ଡା ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ସୋମବାର ଲିଙ୍କ୍‌ ଫେଲ ହୋଇଯାଇଛି। ଫଳରେ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ବିଦ୍ୟାଳୟର ବିକାଶ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ବିଦ୍ୟାଳୟର ବିକାଶ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ବଇଣ୍ଡା,୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ବଇଣ୍ଡା ରାମଦେଓ ନୋଡ଼ାଲ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବେ ଅବହେଳିତ ହୋଇ ରହିଛି। ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ ପଡ଼ିଥିବାବେଳେ ବିଦ୍ୟାଳୟର କିଭଳି ବିକାଶ ହୋଇପାରିବ ଏ ନେଇ ପୁରାତନ ଛାତ୍ର ସଂସଦ ଓ ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଘର ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ଦାବି

ଘର ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ଦାବି

ତାଳଚେର, ୧୬ା୭(ନି.ପ୍ର.)- ତାଳଚେର ପୌରାଞ୍ଚଳ ୧୬ ନମ୍ବର ୱାର୍ଡ ହରିଜନ ସାହିର କେତେଜଣ ଗରିବ ବାସିନ୍ଦା ଜମି ଓ ଘର ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ସୋମବାର ତାଳଚେର ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ସର୍ପାଘାତରେ  ଖଣି କର୍ମଚାରୀ ମୃତ

ସର୍ପାଘାତରେ ଖଣି କର୍ମଚାରୀ ମୃତ

କଣିହାଁ,୧୬।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଏମ୍‌ସିଏଲ କଣିହାଁ କୋଇଲା ଖଣି କର୍ମଚାରୀ ତେଲିସିଂହା ଗ୍ରାମର ମାଧବ ନାୟକ ସୋମବାର ସର୍ପାଘାତରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି।

ଦିନକର କାହାଣୀ: ବରା ଦେଇଛି ପରିଚୟ

ଦିନକର କାହାଣୀ: ବରା ଦେଇଛି ପରିଚୟ

ବରା ବିକି ପରିବାର ଚଳାଉଥିଲେ ବାପା। ପିଲାବେଳୁ ତାଙ୍କ ସହ ଦୋକାନରେ ରହି ବରା ତିଆରି କରିବା ଶିଖିଥିଲି। ବାପାଙ୍କ ପରେ ଏକା ମୋତେ ସେହି କାମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଲା। ୨୦ ପଇସାରେ ବିକୁଥିବା ବରା ଏବେ ୨ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ହେଲେ ବାପାଙ୍କ ଅମଳର ସେହି ପୁରୁଣା ସ୍ବାଦ ଏବେ ବି ମୋ ହାତ ତିଆରି ବରାରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ମିଳୁଛି। ସେଥିପାଇଁ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ପାଇଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା କୁମୁରିସିଙ୍ଗାର ସୁବାସ ସାହୁ।

ରାଜୀବ ଜେନା ଖୋଖୋ ଆସୋସିଏଶନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ

ବଅଁରପାଳ,୧୬।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଷ୍ଟାଡିୟମଠାରେ ଓଡ଼ିଶା ୭ ବ୍ଲକ ଖୋଖୋ ଆସୋସିଏଶନ ରବିବାର ଗଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରୁ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଇଂ. ଅଜିତ କୁମାର ସାହୁଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଏକ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ବଅଁରପାଳ,୧୬।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ବ୍ୟାଡ଼ମିଣ୍ଟନ ଅସୋସିଏଶନ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ରବିବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋେଇଯାଇଛି। ନାଲ୍‌କୋ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ହଲଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତରେ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରୁ ୯୦ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ୧୩ ବର୍ଷରୁ କମ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଅନିର୍ବାଣ ସାମନ୍ତ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛନ୍ତି। ଡବଲ୍ସରେ ଔରସ ମହାନ୍ତି ଓ ଚିତନ ସିହ୍ନାଙ୍କ ଯୋଡି ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛି। ୧୫ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ସିଙ୍ଗିଲ୍ସରେ ସୁମିତ ପ୍ରଧାନ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛନ୍ତି।

‘ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନିଅ, ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୁଅ’

‘ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନିଅ, ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୁଅ’

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୬।୭- ସତ୍ୟ, ନିଷ୍ଠା, ସହଯୋଗ ମନୋବୃତ୍ତି ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ଶକ୍ତି। ଏହାକୁ ପୁଞ୍ଜି ପରି ଜଣେ ସଫଳତାର ଶୀର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚତ୍ପାରିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ହେବା ଏକ ଆହ୍ବାନ। ଏହାକୁ ସରଳ କରିବାକୁ ଯୁବତୀଯୁବକଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାରୀସ୍ତରରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯାଉଛି। ଉପଯୁକ୍ତ ତାଲିମ ନେଇ ସେମାନେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇପାରିବେ ବୋଲି ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲାପାଳ ନିଖିଲ ପଓ୍ବନ କଲ୍ୟାଣ କହିଛନ୍ତି। ଜିଲା ସରକାରୀ ଶିଳ୍ପ ତାଲିମ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ରବିବାର ବିଶ୍ୱ ଯୁବ ଦକ୍ଷତା ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ସେ ସତ୍ୟର ପଥ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଉପସ୍ଥିତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରାଇଥିଲେ।

ଆଖୁବାଡ଼ ଉଜାଡ଼ିଲେ ହାତୀ

ଆଖୁବାଡ଼ ଉଜାଡ଼ିଲେ ହାତୀ

ଓଡ଼ାପଡ଼ା, ୧୬।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ହିନ୍ଦୋଳ ବ୍ଲକ ଖଜୁରିଆକଟା ବନଖଣ୍ଡ ଝାଡ଼ବନ୍ଧ ଗ୍ରାମରେ ଶନିବାର ରାତିରେ ଏକ ପଲରେ ୧୯ ହାତୀ ପଶି ବ୍ୟାପକ ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ବୃଦ୍ଧ ମୃତ

ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ବୃଦ୍ଧ ମୃତ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୬।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦାରୁ ବାଗଡିଆ ଯାଇଥିବା ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ବଡଯୋରା ନାଳ ନିକଟରେ ଏକ ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ରବିବାର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ଜଣକ ପୋଡାପଡା ଗ୍ରାମର ସର୍ବେଶ୍ୱର ପ୍ରଧାନ(୬୦) ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

କବିତା ଆବୃତ୍ତି ପ୍ରତିଯୋଗିତା: ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସୂରଜ

କବିତା ଆବୃତ୍ତି ପ୍ରତିଯୋଗିତା: ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସୂରଜ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୧୬।୭- ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ କବିତା ଆବୃତ୍ତି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଢେଙ୍କାନାଳ ମହର୍ଷି ଦୟାନନ୍ଦ ସର୍ଭିସ୍‌ ମିଶନ ଶିଶୁଗୃହର ଅନ୍ତେବାସୀ ସୂରଜ ବିଶ୍ୱାଳ ରାଜ୍ୟସ୍ତରରେ ଦ୍ୱିତୀୟସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରି ରାଜ୍ୟସ୍ତରକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ।

ବେଆଇନ ଭାବେ ଚାଲିଛି ଆଧାର ଫଟୋ ଉଠା

ଭାପୁର, ୧୬ା୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ବ୍ଲକ ଭାପୁର ଛକ ୟୁକୋ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ଘରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଅଧାର କାର୍ଡ ଫଟୋ ଉଠା ଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଆଶାୟୀଙ୍କ ନିକଟରୁ ୨୦୦ରୁ ୫୦୦ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଦାୟ କରାଯାଉଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ୨୦୧୭ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ୟୁଆଇଡିଏଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଆଧାର ଫଟୋ ଉଠା ସମ୍ପର୍କରେ ନୂତନ ନିୟମ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। କେବଳ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆଧାର ଫଟୋ ଉଠା ଏବଂ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି କଡ଼ା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି।

Model This Week

ରୂପେଶ