ବାଲେଶ୍ୱର

ନବବର୍ଷ ଉପଲକ୍ଷେ ନୀଳଗିରି ଚଳଚଞ୍ଚଳ

ନବବର୍ଷ ଉପଲକ୍ଷେ ନୀଳଗିରି ଚଳଚଞ୍ଚଳ

ସଜନାଗଡ଼,୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସୋମବାର ଥିଲା ନବବର୍ଷ। ନବବର୍ଷ ଉପଲକ୍ଷେ ନୀଳଗିରି ବ୍ଲକରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ଲୋକାରଣ୍ୟ ହୋଇପଡିଥିଲା। ପୁରୁଣା ବର୍ଷକୁ ବିଦାୟ ଦେଇ ନବବର୍ଷକୁ ସ୍ବାଗତ କରିବା ପାଇଁ ପଞ୍ଚଲିଙ୍ଗେଶ୍ୱର ଶୈବପୀଠରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ନିଜ ପରିବାର, ବନ୍ଧୁବାନ୍ଧବଙ୍କ ସହ ଭିଡ ଜମାଇଥିଲେ। ପ୍ରାୟ ୧ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥିଲା। ସୋମବାର ନବବର୍ଷ ପଡ଼ିଥିବାରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ ସାଙ୍ଗକୁ ପିକ୍‌ନିକ୍‌ର ମଜା ଉଠାଇଥିଲେ। ଏହାସହ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର, ମାଉସୀମା’ ମନ୍ଦିରରେ ଅଭଡ଼ା ପାଇଁ ପ୍ରବଳ ଭିଡ଼ ହୋଇଥିଲା। ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଯାନବାହନ ଚଳପ୍ରଚଳ ଯୋଗୁ ପଞ୍ଚଲିଙ୍ଗେଶ୍ୱର ଶୈବପୀଠ ରାସ୍ତା ପ୍ରାୟ ୩ରୁ ୪ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଜାମ୍‌ ହୋଇ ରହିଥିଲା। ନୀଳଗିରି ପୋଲିସ୍‌ ପହଞ୍ଚତ୍ ଟ୍ରାଫିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସୁଧାରିବା ପରେ ଯାନବାହନ ଚଳାଚଳ ସ୍ବାଭାବିକ ହୋଇଥିଲା। ଏହାସହ ନୀଳଗିରି ରାଜବାଟୀ, ସଜନାଗଡ଼ ଚଣ୍ଡି ମନ୍ଦିର, କୁଲଡ଼ିହା ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଆଦି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ଜନସମାଗମ ହୋଇଥିଲା। କୁଲଡିହା ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ହାତୀଙ୍କର ଆଡ୍ଡାସ୍ଥଳୀ ହୋଇଥିବାରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ହାତୀଙ୍କର ଗାଧୁଆ, ପାଣି ପିଉଥିବା ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବା ସହ ବନ୍ୟବିଭାଗରୁ କରାଯାଇଥିବା ନେଚର ପାର୍କରେ ମଜା ନେଇଥିଲେ। କୁଲଡିହା ରେଞ୍ଜର ଲକ୍ଷ୍ମଣ ପ୍ରଧାନ ଅଭୟରଣ୍ୟକୁ ଯାଉଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଥିଲେ। ସ୍ବର୍ଣ୍ଣଚୂଡ଼ ପାହାଡ଼ ପାଦଦେଶରେ ସ୍ଥାନେ ସ୍ଥାନେ ବଣଭୋଜି ହେଉଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମଳିଥିଲା। ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡକୁ ନଜରରେ ରଖି ନୀଳଗିରି ଆଇଆଇସି ରମେଶ ସିଂ ଛକସ୍ଥାନରେ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଇଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ବାଲେଶ୍ୱର

ହେଲମେଟ୍‌ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ପୋଲିସର ଗୁରୁତ୍ୱ

ହେଲମେଟ୍‌ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ପୋଲିସର ଗୁରୁତ୍ୱ

ରୂପସା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ରୂପସା ଥାନା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ହେଲମେଟ୍‌ ବ୍ୟବହାର ନେଇ ଏକ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଥାନାଧିକାରୀ ସୁଚନ୍ଦ୍ର ମହାଳିକ, ଏଏସ୍‌ଆଇ ଭାଗ୍ୟଜିତ ନାୟକଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଏକ ବାଇକ୍‌ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କଷିପଦା, ଆଙ୍କୋ, ରୂପସା, ଗଡପଦା ଓ ରାଉତପଡା ପ୍ରଭୃତି ପଞ୍ଚାୟତ ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲେ।

ଏସ୍‌ବିଆଇ ଏଟିଏମ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ଏସ୍‌ବିଆଇ ଏଟିଏମ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ

କେନ୍ଦୁଝର ୨୧।୪ (ସ୍ବ.ପ୍ର)- କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ପରିଚାଳନାରେ ଅପାରଗତା ଯୋଗୁ ଦେଖାଦେଇଥିବା ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ପ୍ରତିବାଦରେ କେନ୍ଦୁଝର ଏସବିଆଇ ଶାଖା ଏଟିଏମ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଜେଡି ଯୁବ, ଛାତ୍ର, ମହିଳା, କୃଷକ, ସମବାୟ ଓ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଅବସରକାଳୀନ ବିଦାୟ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୧।୪-ଭଦ୍ରକ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଗେଲପୁର ବାପୁଜୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ଏକ ଅବସରକାଳୀନ ବିଦାୟ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ

ଆରଡ଼ି,୨୧।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର ମଠଡିହ ନୋଡାଲ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୧ମରୁ ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ସକାଶେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି।

ସଂସ୍କୃତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଚୋରି

ସଂସ୍କୃତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଚୋରି

ବାହାନଗା, ୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଲକ ଗୋପାଳପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ନିକଟସ୍ଥ ଯାଗେଶ୍ୱରପଦା ଭଗବାନଚନ୍ଦ୍ର ସଂସ୍କୃତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନ ସାଢେ ୪ଟା ବେଳେ ଜଣେ ଯୁବକ ଅଫିସ ତାଲା ଭାଙ୍ଗି କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବ୍ୟାଟେରି ଓ ସିଲିଂ ଫ୍ୟାନ ଚୋରି କରିନେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଜହତା ଚଉଦ ମାଦଳ ଉତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ରୂପସା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ରୂପସା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜହତା ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଚଉଦମାଦଳ ଉତ୍ସବ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜହତା ଚଉଦ ମାଦଳ କମିଟି ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ୧୭ ତାରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଘଟ ଉତ୍ତୋଳନ ଅଧିବାସ ପୂର୍ବକ ନାମଯଜ୍ଞ, ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ନୂଆଗାଁରେ ଭାଗବତ ସପ୍ତାହ

ନୂଆଗାଁରେ ଭାଗବତ ସପ୍ତାହ

ରୂପସା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ କୁରୁଣିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ନୂଆଗାଁରେ ଭାଗବତ ସପ୍ତାହ ପାଳିତ ହେଉଛି। ଗତ ୧୬ ତାରିଖରୁ ଘଟ ଉତ୍ତୋଳନ କରାଯାଇ ଭାଗବତ ପାଠ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା।

ଛଉ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଛଉ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୦।୪- ବାରିପଦା ବ୍ଳକ କରତପଟା ଗ୍ରାମର ବାଉରାମାତା ଛଉ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଉପବାଚଷ୍ପତ୍ତି ସାନନ୍ଦ ମାରାଣ୍ଡି ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ନବୋଦୟ ପରୀକ୍ଷାରୁ ୯ ଛାତ୍ରୀ ବଞ୍ଚିତ

ଯୋଡ଼ା, ୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଯୋଡ଼ା ବ୍ଲକ ବାସୁଦେବପୁର ସରକାରୀ ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ନବୋଦୟ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାରୁ ୯ଜଣ ଛାତ୍ରୀ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଜଳଛତ୍ର ପାଲଟିଛି ପ୍ରହସନ

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଜଳଛତ୍ର ପାଲଟିଛି ପ୍ରହସନ

ଝୁମ୍ପୁରା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଖରାତାତି ସାଙ୍ଗକୁ ବଢୁଛି ଜଳକଷ୍ଟ। କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଝୁମ୍ପୁରା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପଥଚାରୀଙ୍କୁ ପାନୀୟଜଳ ଯୋଗାଣ ଲାଗି ଏଯାଏ ଆବଶ୍ୟକ ଜଳଚ୍ଛତ୍ର ଖୋଲାଯାଇ ନାହିଁ। ଫଳରେ ପଥଚାରୀମାନେ ଜଳଚ୍ଛତ୍ର ସେବା ନ ପାଇ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି।

ବିଜେଡିର ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା

କୁଳିଅଣା, ୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସାରା ଦେଶର ଏଟିଏମ ଏବେ ଖାଲି ପଡିଥିବା ବେଳେ ‘ନୋ କ୍ୟାଶ ନୋଟିସ’ ଲଗାଯାଇଛି। ଏହା ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତି ଏକ ଉପହାସ ବୋଲି ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ପ୍ରତିବାଦରେ ଶନିବାର ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ କୁଳିଅଣା ବଜାରସ୍ଥିତ ପିଏନବି ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ୟୁନାଇଟେଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଏଟିଏମ ସମ୍ମୁଖରେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ୨ ଘଣ୍ଟିଆ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

 ଉଦଳାରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା

ଉଦଳାରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା

ଉଦଳା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଉଦଳା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏଟିଏମରୁ ଆବଶ୍ୟକ ଟଙ୍କା ବାହାରୁ ନ ଥିବାରୁ ହଇରାଣର ସମ୍ମୁଖିନ ହେଉଛନ୍ତି ସାଧାରଣ ଲୋକେ। ଏହା ପ୍ରତିବାଦରେ ଶନିବାର ଉଦଳାସ୍ଥିତ ଏସବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିବାଦ କରାଯାଇଛି।