Dharitri News
ଜାତୀୟ |

ପାକିସ୍ତାନ ସହ କ୍ରିକେଟ ଖେଳିବନି ଭାରତ

ପାକିସ୍ତାନ ସହ କ୍ରିକେଟ ଖେଳିବନି ଭାରତ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧।୧: ସୀମାପାର ଆତଙ୍କବାଦ ଓ ଗୁଳିଗୋଳା ବର୍ଷଣକୁ ବନ୍ଦ ନ କଲେ ପାକିସ୍ତାନ ସହ କୌଣସି ମ୍ୟାଚ ଖେଳାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଷମା ସ୍ବରାଜ କହିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ ସିରିଜକୁ ନେଇ ସୁଷମା ଏହି ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ପର୍ଲାମେଣ୍ଟାରୀ ପ୍ୟାନେଲର ଏକ ବୈଠକରେ ସୁଷମା କହିଛନ୍ତି ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତୀୟ ସେନାଙ୍କ ଉପରେ ଗୁଳିଗୋଳା ବର୍ଷଣ ଓ ଆତଙ୍କବାଦ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ବନ୍ଦ ନ କରିଛି ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି କ୍ରିକେଟ ସିରିଜ୍‌ର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ।

ଜାତୀୟ |

ଚଳିତ ବର୍ଷରୁ ଶେଷ ହେବ ହଜ୍‌ ରିହାତି

ଚଳିତ ବର୍ଷରୁ ଶେଷ ହେବ ହଜ୍‌ ରିହାତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬।୧: ଚଳିତ ବର୍ଷରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ହଜ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ରିହାତି ଦେବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ମୁଖତାର୍‌ ଆବ୍ବାସ୍‌ ନକ୍‌ଭି ମଙ୍ଗଳବାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

‘ପଦ୍ମାବତ୍‌’କୁ ପୁଣି ରେଡ୍‌ ସିଗ୍‌ନାଲ୍‌

‘ପଦ୍ମାବତ୍‌’କୁ ପୁଣି ରେଡ୍‌ ସିଗ୍‌ନାଲ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬।୧: ସଞ୍ଜୟ ଲୀଲା ଭଂସାଲୀଙ୍କ ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଫିଲ୍ମ ‘ପଦ୍ମାବତ୍‌’କୁ ହରିୟାଣାରେ ମଧ୍ୟ ନିଷିଦ୍ଧ କରାଗଲା। ରାଜସ୍ଥାନ, ଗୁଜରାଟ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ପରେ ଏବେ ହରିୟାଣା ସରକାର ଏହି ଫିଲ୍ମକୁ ରାଜ୍ୟରେ ରିଲିଜ୍‌ କରିବାକୁ ବାରଣ କରିଛନ୍ତି।

୧୬ ଭାରତୀୟ ଧୀବର ଗିରଫ

୧୬ ଭାରତୀୟ ଧୀବର ଗିରଫ

ରାମେଶ୍ୱରମ୍‌, ୧୬।୧: ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ନୌସେନା ୧୬ ଭାରତୀୟ ଧୀବରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଧୀବରମାନେ ଭାରତୀୟ ସାମୁଦ୍ରିକ ସୀମା ବାହାରେ ମାଛ ଧରୁଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ନୌସେନା ସୂଚିତ କରିଛି।

କାକଚିଙ୍ଗରେ କର୍ଫ୍ୟୁ ଜାରି

କାକଚିଙ୍ଗରେ କର୍ଫ୍ୟୁ ଜାରି

ଇମ୍ଫାଲ,୧୬।୧: ମଣିପୁରର କାକଚିଙ୍ଗ ସହରରେ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ହିଂସା ପରେ କର୍ଫ୍ୟୁ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ସୋମବାର ରାତିରେ ଦୁଇଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ମୋଟରସାଇକେଲ ଗଡାଇ ଗଡାଇ ନେଉଥିବା ବେଳେ ପଛରୁ ଆସୁଥିବା

ଦେଶରେ ନାହାଁନ୍ତି ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟକ ଡାକ୍ତର: ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ଦେଶରେ ନାହାଁନ୍ତି ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟକ ଡାକ୍ତର: ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୬।୧: ଦେଶର ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟକ ଡାକ୍ତର ନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି।

ଡେରା ହିଂସା: ୧୨୬ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ

ଡେରା ହିଂସା: ୧୨୬ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ

ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ୧୬।୧: ଡେରା ସଚ୍ଚା ସୌଦା ମୁଖ୍ୟ ଗୁରୁମିତ୍‌ ରାମ ରହିମ୍‌ଙ୍କ ଗିରଫ ପରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସାରେ ୧୨୬, ୬୮, ୭୧, ୭୦୦ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ସରକାରୀ ଭାବେ କୁହାଯାଇଛି।

ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଛାଡି ଉଡିଗଲା ଇଣ୍ଡିଗୋ

ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଛାଡି ଉଡିଗଲା ଇଣ୍ଡିଗୋ

ଗୋଆ,୧୬।୧: ଦୁଇଦିନ ତଳେ ଇନ୍ଦୋର ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ନାଗପୁରରେ ପହଞ୍ଚି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଥିବା ଇଣ୍ଡିଗୋ ଏୟାର ଲାଇନ୍ସ ଏବେ ପୁଣି ଆସିଛି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ। ସୋମବାର ୧୪ ଜଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗୋଆ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ଛାଡି ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଉଡି ଯାଇଥିଲା।

ନେପାଳରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ରାଚୀନ ଷଣ୍ଢ ଲଢେଇ ଉତ୍ସବ

ନେପାଳରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ରାଚୀନ ଷଣ୍ଢ ଲଢେଇ ଉତ୍ସବ

ନୁଓ୍ବାକୋଟ,୧୬।୧: ରାଜଧାନୀ କାଠମାଣ୍ଡୁଠାରୁ ୭୫ କିଲୋମିଟର ଦୂର ପାହାଡିଆ ଜିଲା ନୁଓ୍ବାକୋଟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରାଚୀନ ଷଣ୍ଢ ଲଢେଇ ଉତ୍ସବ। ଚନ୍ଦ୍ରଗଣନା ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ଷର ଦଶମ ମାସ ମାଘ ମାସରେ ଏହି ଉତ୍ସବ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥାଏ।

ପଦ୍ମାବତ୍‌ ଗୀତକୁ ନେଇ ବିବାଦ

ପଦ୍ମାବତ୍‌ ଗୀତକୁ ନେଇ ବିବାଦ

ରତଲମ,୧୬।୧: ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ରତଲମଠାରୁ ୨୦ କିଲୋମିଟର ଦୂର ଜାଓରା ଠାରେ ଥିବା ଏକ ସ୍କୁଲରେ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ସମୟରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଦେଖାଯାଇଛି। କାରଣ ହେଉଛି ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ସମୟରେ ଏଠାରେ ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଫିଲ୍ମ ‘ପଦ୍ମାବତ୍‌’ର ଗୀତରେ ପିଲାମାନେ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରୁଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ କିଛି ଲୋକ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ।

 ଖାପ୍‌ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ନିଷିଦ୍ଧ ଘୋଷଣା: କେନ୍ଦ୍ରକୁ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟର ପରାମର୍ଶ

ଖାପ୍‌ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ନିଷିଦ୍ଧ ଘୋଷଣା: କେନ୍ଦ୍ରକୁ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟର ପରାମର୍ଶ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୬।୧: ଖାପ୍‌ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ନିଷିଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କରିବା ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ନ କରାଗଲେ ଶୀର୍ଷ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଆଇନଗତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ବୋଲି ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି।

 ତୋଗଡ଼ିଆଙ୍କ ବିସ୍ଫୋରକ ମନ୍ତବ୍ୟ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା

ତୋଗଡ଼ିଆଙ୍କ ବିସ୍ଫୋରକ ମନ୍ତବ୍ୟ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା

ଅହମ୍ମଦାବାଦ୍‌, ୧୬।୧: ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ପ୍ରବୀଣ ତୋଗଡ଼ିଆ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଦେଇଥିବା ମନ୍ତବ୍ୟ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

 ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ସଙ୍କଟର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସମୟ ଲାଗିବ: ବେଣୁଗୋପାଳ

ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ସଙ୍କଟର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସମୟ ଲାଗିବ: ବେଣୁଗୋପାଳ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୬।୧: ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ସଙ୍କଟର ସମାଧାନ ପାଇଁ କିଛି ସମୟ ଲାଗିବ ବୋଲି ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ କେ.କେ. ବେଣୁଗୋପାଳ ମଙ୍ଗଳବାର ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ସୋମବାର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଦୀପକ ମିଶ୍ର ଓ ଜେ.ଚେଲେମଶ୍ୱରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାକ୍ଷାତ୍‌ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।