ବ୍ରହ୍ମପୁର

ନୂଆବର୍ଷ ଆଜି: ଚାହିଦାରେ ନିରାମିଷ କେକ୍‌

ନୂଆବର୍ଷ ଆଜି: ଚାହିଦାରେ ନିରାମିଷ କେକ୍‌
ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୩୧।୧୨- ନୂଆବର୍ଷକୁ ସ୍ବାଗତ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ସହର ଉତ୍ସବମୁଖର ହୋଇପଡ଼ିଛି। ସବୁଆଡ଼େ ଚାଲିଛି ପାର୍ଟି ଏବଂ ସେଲିବ୍ରେସନ୍‌। କିଏ ହୋଟେଲ୍‌ରେ ତ ପୁଣି କିଏ କ୍ଲବରେ। ଆଉ କେତେକ ନିଜ ଘରେ। ସାଙ୍ଗସାଥୀଙ୍କ ସହ ବୁଲିଯିବାକୁ ଆଉ କେହି କେହି ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି। ତେବେ ତାହା ଯେଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହେଉନା କାହିଁକି, ସବୁଠି କିନ୍ତୁ ରହିଛି କେକ୍‌ର ଚାହିଦା। ନୂତନ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ କେକ୍‌ ଟିଏ କାଟି ପରିଜନଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇବାର ପରମ୍ପରା ପୁରୁଣା। ଲୋକଙ୍କ ଚାହିଦାକୁ ଦେଖି ଏବେ କେକ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି କାରିଗର। ସବୁ ବେକେରି ଚଳଚଞ୍ଚଳ। ଭିନ୍ନ ଡିଜାଇନ୍‌ ଏବଂ ଭିନ୍ନ ସ୍ବାଦର କେକ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ବେକେରିଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିିଛି ପ୍ରତିଯୋଗିତା। ସୋମବାର ନୂଆବର୍ଷ ପଡ଼ୁଥିବାରୁ ନିରାମିଷ କେକ୍‌ର ଚାହିଦା ଅଧିକ ଦେଖାଦେଇଛି। ୨୦୦୫ ସୁଦ୍ଧା ସହରରେ ଥିଲା ୩ ବେକେରୀ। ୨୦୧୭ରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୩୫ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ପ୍ରାୟ ୧୫କେକ୍‌ ଦୋକାନ ରହିଛି। ସମସ୍ତ ଦୋକାନରେ ଏବେ ବଡ଼ଦିନଠାରୁ ନୂଆବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବହୁ ପରିମାଣରେ କେକ୍‌ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ରଖାଯାଇଛି। ଦୀର୍ଘ ୧୯ବର୍ଷ ହେଲା କେକ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା କାରିଗର ଏ. ରାମୁ ରାଓ କୁହନ୍ତି, ସହରବାସୀ କେକ୍‌ର ସ୍ବାଦ ଏବଂ ସାଜସଜାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ବୁଲ୍‌ବେରି, ମ୍ୟାଙ୍ଗୋ, ମ୍ୟାଙ୍ଗୋ କ୍ରସ୍‌, ଷ୍ଟ୍ରବେରି କ୍ରସ୍‌, ଚକଲେଟ୍‌, ପାଇନ୍‌ଆପଲ୍‌, ଷ୍ଟ୍ରବେରି ଏବଂ ଭାନିଲା ଫ୍ଳେଭର୍‌ର କେକ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି। ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଆଗ୍ରହ ଚକୋଲେଟ୍‌ କେକ୍‌ ପ୍ରତି ଦେଖାଦେଉଛି। କ୍ରିମ୍‌ ସହ ସାଧାରଣ କେକ୍‌ର କିଲୋ ପିଛା ଦାମ୍‌ ୨୦୬ଟଙ୍କା ରହିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ସଜାଇ ବିକ୍ରି କରାଗଲେ ଦାମ୍‌ ୩୫୦ଟଙ୍କା ରହୁଛି। ସାଧାରଣ ଆଇସ୍‌ କେକ୍‌ର ଦାମ୍‌ କିଲୋ ପିଛା ୪୮୦ଟଙ୍କା ରହିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ସଜାଇଲେ କିଲୋ ପିଛା ଦାମ୍‌ ରହିଛି ୫୫୦ଟଙ୍କା। କ୍ରିମ୍‌ କେକ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ୧୫ଦିନ ଏବଂ ଆଇସ୍‌ କେକ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ୧୮ଦିନ ଯାଏ ରହିପାରିବ। ନୂଆବର୍ଷ ସୋମବାର ପଡ଼ୁଛି। ସେଥି ପାଇଁ ନିରାମିଷ କେକ୍‌ର ଚାହିଦା ଅଧିକ ରହିଛି। ୮୦ପ୍ରତିଶତ କେକ୍‌ ନିରାମିଷ ପାଇଁ ବରାଦ ରହିଥିବା ବେଳେ ଆମିଷ କେକ୍‌ର ବରାଦ ମାତ୍ର ୨୦ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ବ୍ରହ୍ମପୁର

ଚିନି ଶିଳ୍ପରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଆଖୁପେଡ଼ା

ଚିନି ଶିଳ୍ପରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଆଖୁପେଡ଼ା

ଆସିକା,୨୪ା୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଆସିକା ସମବାୟ ଚିନିଶିଳ୍ପର ଚଳିତ ବର୍ଷର ଆଖୁପେଡା ବୁଧବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଆଖୁନାଇ ନିକଟରେ କାରଖାନା ପକ୍ଷରୁ ପାରମ୍ପରିକ ରୀତିରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ପରେ ଆଖୁ ନାଳିରେ ଆଖୁ ପକାଯାଇଥିଲା। 

ଲଙ୍କାଗଡ଼ ଜଙ୍ଗଲରେ ମାଈହାତୀ ମୃତ

ଲଙ୍କାଗଡ଼ ଜଙ୍ଗଲରେ ମାଈହାତୀ ମୃତ

ତୁମୁଡିବନ୍ଧ,୨୪ା୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ବେଲଘର ବନାଞ୍ଚଳ ଲଙ୍କାଗଡ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲ କେନ୍ଦୁପଡା ଗ୍ରାମ ନିକଟ ବୁଡେଲ ନାଳ  ନିକଟରେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ପଡିଥିବା ମାଈ ହାତୀର ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ଟାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। 

ସରିଲା ୨ ଦିନିଆ ସମରାଭ୍ୟାସ:   ଡମି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଠାବ

ସରିଲା ୨ ଦିନିଆ ସମରାଭ୍ୟାସ: ଡମି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଠାବ

ଛତ୍ରପୁର,୨୪ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ)-ଗଞ୍ଜାମ ପୋଲିସ ଜିଲା ଅଧୀନ ଆର୍ଯ୍ୟପଲ୍ଲୀ ମେରାଇନ ଥାନା ପକ୍ଷରୁ ୨ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ସମରାଭ୍ୟାସ ବୁଧବାର ଶେଷ ହୋଇଛି।  ଡମି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ବୁଧବାର ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଠାବ କରାଯାଇଛି। 

କଂଗ୍ରେସର ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମ୍ମିଳନୀ

କଂଗ୍ରେସର ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମ୍ମିଳନୀ

ସୋରଡା,୨୪ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବ୍ଲକ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ଆୟୋଜନରେ ବଡକୋଳି ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛିା ଏଥିରେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ନେତୃବୃନ୍ଦମାନେ ଯୋଗ ଦେଇ କଂଗ୍ରେସକୁ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ତରରୁ ସଙ୍ଗଠନକୁ ମଜବୁତ୍‌ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। 

ରାଜନୈତିକ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୪୧-ଗୋପାଳପୁର ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକର ଭଞ୍ଜବିହାର ନିକଟରେ ଆସନ୍ତା ୨୭ ତାରିଖରେ ହେବ କୃଷକ ସମାବେଶ। ଏହି ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଯୋଗଦେବେ।

ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ନେତାଜୀ ଜୟନ୍ତୀ

ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ନେତାଜୀ ଜୟନ୍ତୀ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୪ା୧-ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ବୁଧବାର ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।  ଏହି ଅବସରରେ ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ନେତାଜୀ ସାରସ୍ବତ ମଞ୍ଚ, ସଂସ୍କାରବାଦୀ, ମାନବଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚ, ମହାନ ସଂଘ, ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚ, ଯୁବ ବିଜେଡି ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନର କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ ପିଭିଏନ ରାଓ ପେଟ୍ରୋଲପମ୍ପ ଛକରେ ଥିବା ନେତାଜୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ମାଲ୍ୟାର୍ପଣ କରିଥିଲେ। 

ଅଟୋ ସହ ୧୫ କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ:  ବଙ୍ଗୀୟ ଯୁବତୀଙ୍କ ସମେତ ୪ ଗିରଫ

ଅଟୋ ସହ ୧୫ କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ: ବଙ୍ଗୀୟ ଯୁବତୀଙ୍କ ସମେତ ୪ ଗିରଫ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୨୪ା୧-ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅବକାରୀ ଅଧୀକ୍ଷକ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ଭତ୍ରାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଓ ଜିଲା ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ଡେଙ୍ଗାପଦର ଗ୍ରାମ ଛକରେ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇ ଏକ ଅଟୋରୁ ୧୫ କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ ହୋଇଛି। ଉକ୍ତ ଅଟୋକୁ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସ ଜବତ କରିଛି ।

 ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ରିକ୍ସା ଚାଳକଙ୍କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଟୋ : ୭ ଆହତ ୧ ଗୁରୁତର

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ରିକ୍ସା ଚାଳକଙ୍କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଟୋ : ୭ ଆହତ ୧ ଗୁରୁତର

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୩ା୧: ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା  ଖଲିକୋଟ କଲେଜ ଛକଠାରେ ବୁଧବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ କଥା କହି ପାରୁ ନ ଥିବା  ଜଣେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ରିକ୍ସା ଚାଳକଙ୍କୁ ଏକ ପାସେଞ୍ଜର ଅଟୋ ଧକ୍କା ଦେଇଛି। ଏଥିରେ ୭ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି । ଆହତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୬ଜଣ ବୃଦ୍ଧା ରହିଥିବା ଜଣାପଡିଛି । 

ଦୀପରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଦୀପରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୩ା୧: ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା କୋଦଳା ଥାନା ଅଧୀନ  ତଳରାମପାଲି ଗ୍ରାମରେ ଦୀପରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ମଙ୍ଗଳବାର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ  ଘଟିଛି । ସେ ହେଲେ ମୁକ୍ତା ଲେଙ୍କା (୯୦) । 

ନାବାଳିକାଙ୍କ ସହ ପ୍ରେମସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ଯୋଗୁ ଜୀବନ ଗଲା, ଧରାକୋଟରେ ବ୍ୟାଙ୍କ କ୍ୟାଶିୟରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ନାବାଳିକାଙ୍କ ସହ ପ୍ରେମସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ଯୋଗୁ ଜୀବନ ଗଲା, ଧରାକୋଟରେ ବ୍ୟାଙ୍କ କ୍ୟାଶିୟରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ଧରାକୋଟ,୨୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଧରାକୋଟ ଥାନା ଅଧୀନ ମୁଣ୍ଡମରାଇ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଆନ୍ଧ୍ରା ବ୍ୟାଙ୍କରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ କ୍ୟାଶିୟର ବିନୟ କୁମାର ବେହେରାଙ୍କ ରକ୍ତ ଜୁଡ଼ୁବୁଡ଼ୁ ମୃତଦେହକୁ ବୁଧବାର ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ବିନୟଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। 

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରସ୍ତୁତି:  ବଦଳିବେ ୩ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଥିବା ଅଧିକାରୀ

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରସ୍ତୁତି: ବଦଳିବେ ୩ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଥିବା ଅଧିକାରୀ

ଛତ୍ରପୁର,୨୩ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାରେ ହେବାକୁ ଥିବା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରସ୍ତୁତି ନେଇ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ତପତ୍ରତା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। 

ଚାଷୀ ସମାବେଶରେ ଖୋଲିବ ୨୨ ଷ୍ଟଲ୍‌

ଚାଷୀ ସମାବେଶରେ ଖୋଲିବ ୨୨ ଷ୍ଟଲ୍‌

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୩ା୧-ନବଗଠିତ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ବିଜୁ କୃଷକ ଜନତା ଦଳର ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଜେଡି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଆସନ୍ତା ୨୭ ତାରିଖରେ ଗୋପାଳପୁର ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା ନିକଟରେ ହେବାକୁ ଥିବା କୃଷକ ମହାସମାବେଶକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଫଳ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।