ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ସାମାଜିକ ବାଡ଼ବନ୍ଦୀ ଓ ସାମାଜିକ ନିରୀକ୍ଷଣ

ସାମାଜିକ ବାଡ଼ବନ୍ଦୀ ଓ ସାମାଜିକ ନିରୀକ୍ଷଣ
ବିସ୍ତୃତ ତୃଣଭୂମିର ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ବନୀକରଣକୁ ସାମାଜିକ ବାଡ଼ବନ୍ଦୀର ଆଖ୍ୟା ଦିଆଯାଇଛି। ଆଫ୍ରିକା ମହାଦେଶରେ ଅଧିବାସୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିସ୍ତୃତ ତୃଣଭୂମିର ସୁରକ୍ଷା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏହା ପ୍ରଥମେ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାଦ୍ୱାରା ତୃଣଭୂମିର ନଷ୍ଟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ମୃତ୍ତିକା କ୍ଷୟକୁ ମଧ୍ୟ ବହୁ ଭାବରେ କମାଯାଇପାରେ। ଗୋସମ୍ପଦର ଅହେତୁକ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ଚାରଣଭୂମିକୁ ଦିନକୁ ଦିନ ଅଧିକ କ୍ଷତି କରିବାକୁ ଦିଏ। ପୁନଶ୍ଚ ଏହି ଗୋସମ୍ପଦ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ପରିବାରର ସମ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରତିପତ୍ତିକୁ ବୁଝାଏ। ଅତି ବାଧ୍ୟବାଧକତାରେ ପରିବାର ଗୋସମ୍ପଦକୁ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରେ। ଏହି ସାମାଜିକ ବାଡ଼ବନ୍ଦୀର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ, ଏତେବଡ଼ ଆୟତନ ବିଶିଷ୍ଟ ତୃଣଭୂମି କିମ୍ବା ବନୀକରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବାଡ ବୁଜିବା ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଲାଭଜନକ ହୁଏନାହିଁ, ପୁଣି ସମାଜର ସହଯୋଗ/ସହାୟତା ବିନା ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ଭବ ହୁଏନାହିଁ। ଗ୍ରାମ୍ୟ ସମାଜ ଚାରଣଭୂମିରେ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗୋରୁଙ୍କର ଅବାଧ ପ୍ରବେଶକୁ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଣୀତ ନିୟମ ଦ୍ୱାରା ବନ୍ଦ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଅନ୍ତି। ତୃଣ ଭଲଭାବରେ ହେଲେ ଯାଇଁ ତାକୁ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ବାଣ୍ଟ କରାଯାଏ। ପୁନଶ୍ଚ ସମାଜ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାନୀୟ କିସମର ତୃଣ କିମ୍ବା ବୃକ୍ଷ ଚାରା ରୋପଣ କରାଯାଏ। କ୍ଷତିକାରକ ତୃଣକୁ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ନଷ୍ଟ କରାଯାଏ। ଏହି ସ୍ଥାନୀୟ ସମାଜ ଦ୍ୱାରା ସୁରକ୍ଷାକୁ ଅଦୃଶ୍ୟ ବାଡର ନାମକରଣ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଏହାର ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସମାଜ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଣୀତ ନିୟମକାନୁନ ବଳରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରନ୍ତି। ଜରିମାନାକୁ ଏହି ନିୟମରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯାଏ। ଏହି ସାମାଜିକ ବାଡବନ୍ଦୀ ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ପରିବାରର ରୋଜଗାର ବୃଦ୍ଧିରେ ସହାୟକ ହୁଏ। ବହୁବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ କେରଳର ପେରିଆର ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଞ୍ଚଳରେ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଦ୍ୱାରା ବନ୍ୟସମ୍ପଦ, ଜୈବବିବିଧତା ଏବଂ ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ଭବ ହୋଇଥିଲା। ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବନ୍ଧୁକଧାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମୁତୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଗ୍ରାମବାସୀ ଏବଂ ବନବିଭାଗର ନିରନ୍ତର ସହଯୋଗରେ ଏହି ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପର ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଗ୍ରାମବାସୀ କାଠଚୋର, ଶିକାରୀମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ବନବିଭାଗକୁ ଠିକ୍‌ ଖବର ଦିଅନ୍ତି। ଚାରଣଭୂମିର ଘୋର ଅଭାବ ଯୋଗୁ ହରିୟାଣା, ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ଉତ୍ତରଭାରତରେ ତୃଣଭୂମି ଅଞ୍ଚଳରେ ସାମାଜିକ ବାଡବନ୍ଦୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଗୋସମ୍ପଦର ବିକାଶ ଏକ ପୁରୁଣା କଥା। ଏହାଦ୍ୱାରା ଗୁଜ୍ଜରମାନଙ୍କର ପ୍ରକୋପରୁ ମଧ୍ୟ ତୃଣଭୂମି ରକ୍ଷାପାଏ। ଆଉ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଦେଶରେ ଗ୍ରାମ ଚତୁଃପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ଜଙ୍ଗଲମାନଙ୍କରେ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପୁରୁଷ ଏବଂ ନାରୀ ସମାଜ ଦଳବଦ୍ଧ ହୋଇ ବିଭିନ୍ନ ପାରମ୍ପରିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହାୟତାରେ କାଠଚୋର, ଶିକାରୀମାନଙ୍କ ପ୍ରକୋପରୁ ଜଙ୍ଗଲକୁ ରକ୍ଷା କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ଓଡିଶାରେ ମଧ୍ୟ ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ୧୨,୫୦୦ଟି ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ସମିତି ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଉଛି। ୧୯୯୩ ମସିହାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଣୀତ ବନ ସୁରକ୍ଷା ସଂକଳ୍ପ ଏବଂ ୨୦୧୧ ଓ ୨୦୧୫ରେ ଏହାର ନୂଆ ସଂଶୋଧିତ ରୂପରେ ବନସୁରକ୍ଷା ସମିତି କିମ୍ବା ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ସମିତି ଦ୍ୱାରା ଜଙ୍ଗଲର ସୁରକ୍ଷା କରାଯାଇ ଆସୁଛି। ବନ୍ୟସମ୍ପଦ, ଜୈବବିବିଧତା, ତୃଣଭୂମିର ସୁରକ୍ଷା, ଜୀବଜନ୍ତୁ ଏବଂ ଜଙ୍ଗଲ ଜମିର ଜବରଦଖଲକୁ ମଧ୍ୟ ଏହାଦ୍ୱାରା ରୋକାଯାଇ ପାରୁଛି। କାଠଚୋର, ଶିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଜଙ୍ଗଲ ଆଇନ ଆଧାରରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଦଣ୍ଡ ଏବଂ ଜରିମାନା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରୁଛି। ଏହାକୁ ସାମାଜିକ ବାଡବନ୍ଦୀର ଅନ୍ୟ ଏକ ଉଦାହରଣ ବୋଲି କହିବାକୁ ପଡିବ। ସେହିପରି କୌଣସି ଅନୁଷ୍ଠାନର ଆର୍ଥତ୍କ ସ୍ଥିତିକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା, ତା’ର ନିରୀକ୍ଷଣ ଏବଂ ଅନୁଶୀଳନ କରି ସରକାରଙ୍କୁ ଏ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବା, ଅନୁଷ୍ଠାନର ସାମଗ୍ରିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏହି ସାମାଜିକ ନିରୀକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏକ ଫଳପ୍ରଦ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବୋଲି ପରିଗଣିତ ହୋଇଛି। ଏହି ନିରୀକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଗ୍ରାମସମୂହର ନାଗରିକ, ସରକାରୀ /ବେସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନର କର୍ମକର୍ତ୍ତା, ସ୍ବୟଂସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର କର୍ମକର୍ତ୍ତା, ରାଜନୈତିକ ଦଳର ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷମାନେ ସେ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଲୁଥିବା, ଚାଲିବା ପାଇଁ ଥିବା ଏବଂ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଲୋକାଭିମୁଖୀ ଯୋଜନାର ଫଳାଫଳ, ଖର୍ଚ୍ଚ ଅଟକଳ, ଖର୍ଚ୍ଚର ପରିମାଣ ପ୍ରଭୃତି ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟର ଅନୁଧ୍ୟାନ ଓ ନିରୀକ୍ଷଣ କରନ୍ତି। ସେ ଅଞ୍ଚଳରେ ସରକାରୀ କିମ୍ବା ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାମାନଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ କୌଣସି ରାସ୍ତାଘାଟ, କୂଅପୋଖରୀ, ଜଳସେଚନ ଯୋଜନା, ଘରଦ୍ୱାର, ଖଣିଖାଦାନ ପ୍ରଭୃତି ଲୋକାଭିମୁଖୀ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ପୂର୍ବରୁ କିମ୍ବା ଚାଲୁଥିବା ସମୟରେ ତା’ର ସାମାଜିକ ନିରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଏ। ବିଭିନ୍ନ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଆଲୋଚନା ହୁଏ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କୁ ଏ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଯାଏ। ଏହାକୁ ଜନଶୁଣାଣି ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ପ୍ରଥମେ ରାଜସ୍ଥାନର ମଜଦୁର କିଷାନ ଶକ୍ତି ନାମକ ଏକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସାମାଜିକ ତନଖି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ପାଇଁ ୧୯୯୦ ମସିହାରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ। ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ସମସ୍ତ ଲୋକାଭିମୁଖୀ ଯୋଜନାର ସଫଳ ରୂପାୟନ ହେବା ଏବଂ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ଆର୍ଥତ୍କ ବାଟମାରଣାରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା କରିବା। ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନ, ୨୦୦୫ ବଳରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକ ଯେ କୌଣସି ତଥ୍ୟ ପାଇବା ପାଇଁ ଆଇନତଃ ହକ୍‌ଦାର। ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମବାସୀ ସେମାନଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଲୁଥିବା ଯୋଜନାର ଖର୍ଚ୍ଚ ଅଟକଳ, ସମୟସୀମା, ସ୍ଥିତି, ମଜୁରି ପାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଉପରୋକ୍ତ ଆଇନ ବଳରେ ଜାଣିପାରିବେ। ଉପରୋକ୍ତ ସାମାଜିକ ନିରୀକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଜାତୀୟ ଗ୍ରାମୀଣ ନିଶ୍ଚିତ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ଯୋଜନାରେ ହେଉଥିବା ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଖର୍ଚ୍ଚ ଅଟକଳ, ମୂଲିଆମାନଙ୍କର ମଜୁରି ବିଷୟରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରେ। କାର୍ଯ୍ୟର ଅଗ୍ରଗତି ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଜାଣି ହେଉଛି। ନିଜ କାର୍ଡର ଉପଯୋଗ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ତାହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିହୁଏ। ଉପରୋକ୍ତ ଯୋଜନାର ମାର୍ଗଦର୍ଶିକାରେ ସାମାଜିକ ନିରୀକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସଫଳତାର ଏକ ମାପକାଠି ବୋଲି ଧରାଯାଏ। ଏହି ନିରୀକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ଦୁଇରୁ ତିନି ପ୍ରତିଶତ ଆର୍ଥିକ ବାଟମାରଣାକୁ ମଧ୍ୟ ରୋକାଯାଇପାରୁଛି। ମୋଟ ଉପରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଗ୍ରାମ ସମାଜ ସାମାଜିକ ବାଡ଼ବନ୍ଦୀ ଦ୍ୱାରା ତୃଣଭୂମି, ବନ୍ୟସମ୍ପଦର ସୁରକ୍ଷାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ସାମାଜିକ ନିରୀକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମାଧ୍ୟମରେ ସରକାରୀ କିମ୍ବା ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା କରାଯାଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଲୋକାଭିମୁଖୀ ଯୋଜନାକୁ ଏହା ସଫଳ କରିବ। ଏ/୪, ବୃନ୍ଦାବନ ଏନ୍‌କ୍ଲେଭ, ଖଣ୍ଡଗିରି, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମୋ-୯୪୩୭୧୯୩୧୭୫
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ଚୋକ୍‌ସିଙ୍କ ପଥ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ଚୋକ୍‌ସିଙ୍କ ପଥ

ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ (ପିଏନ୍‌ବି) ସ୍କାମ୍‌ ପ୍ରାୟ ବର୍ଷେ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀ ନୀରବ ମୋଦି ଓ ତାଙ୍କ ମାମୁ ମେହୁଲ ଚୋକ୍‌ସିଙ୍କୁ ଭାରତ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ କରାଯାଇପାରିଲା ନାହିଁ। ଚୋକ୍‌ସି ଆଣ୍ଟିଗୁଆ ନାଗରିକତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିସାରିଥିବାରୁ ୨୦୧୯ ଜାନୁୟାରୀ ୨୧ରେ ଭାରତୀୟ ପାସ୍‌ପୋର୍ଟ ସମର୍ପଣ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ନାଗରିକ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ..

ଆଚାରରେ ସକାରାତ୍ମକତା ପ୍ରକାଶର ସୁଯୋଗ

ଆଚାରରେ ସକାରାତ୍ମକତା ପ୍ରକାଶର ସୁଯୋଗ

ତତ୍ତ୍ୱ ଓ ତର୍କ/ ବିମଳ ପ୍ରସାଦ ପାଣ୍ଡିଆ

୨୦୧୯ ବର୍ଷର ଶେଷ ‘ମନ୍‌ କି ବାତ୍‌’ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଥିଲେ ଯେ, ନକାରାତ୍ମକତାର ପ୍ରସାର କରିବା ଅତି ସହଜ କିନ୍ତୁ ଲୋକେ ସକାରାତ୍ମକତାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିବା ଦରକାର। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭଳି ନେତୃସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଏଭଳି ସକାରାତ୍ମକତାର ବିଚାର ଦେବା ଅନେକ ଆଶା ଉଦ୍ରେକ କରାଏ। ଏହି ନିର୍ବାଚନୀ ଋତୁରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ‘ମନ୍‌ କି ବାତ୍‌’ରେ ରଖିଥିବା ବିଚାରକୁ ନିଜ ଆଚାରରେ ପରିଣତ କରିପାରିଲେ ତାହା ସକାରାତ୍ମକତାର ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟିକରିବ। ନିଜ ବିଚାରକୁ ଆଚାରରେ ପରିଣତ କରି ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଟାହିଟାପରା କରିବାର ପ୍ରବୃତ୍ତିରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ବା ବିରୋ..

ସଶସ୍ତ୍ର ମୁକ୍ତି ସଂଗ୍ରାମର ମହାନାୟକ

ସଶସ୍ତ୍ର ମୁକ୍ତି ସଂଗ୍ରାମର ମହାନାୟକ

ଡ. ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ସାହୁ

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷିତ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପକ୍ଷରେ ଯେତେବେଳେ ଆଇସିଏସ୍‌ ଚାକିରି ଥିଲା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସଫଳତା, ସେତେବେଳେ ସୁଭାଷ ବୋଷ ଥିଲେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ, ଯିଏ ଆଇସିଏସ୍‌ ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳତା ଅର୍ଜନ କରି ମଧ୍ୟ ତାହାକୁ ପାଦରେ ଏଡ଼େଇ ଦେଇ କେମ୍ବ୍ରିଜ୍‌ରୁ ସ୍ବଦେଶ ଫେରି ଆସିଥିଲେ ଦେଶମାତୃକାକୁ ସ୍ବାଧୀନ କରିବାର ଦୃଢ଼ ସଂକଳ୍ପ ନେଇ। ସିଧାସଳଖ ବମ୍ବେରେ ମହାମତ୍ା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରି (୨୦ଜୁଲାଇ ୧୯୨୧) ସେ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗଦେଲେ ଏବଂ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ବିବାହକୁ ନେଇ ରହିଛି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରା। ବିବାହ ବେଳେ କନ୍ୟା ଓ ବର ଅଗ୍ନିକୁ ସାକ୍ଷୀ ରଖି ସାରା ଜୀବନ ଲାଗି ସାଥୀ ହୋଇଥାଆନ୍ତି। ତେବେ ରାଜସ୍ଥାନର ଶ୍ରୀମାଲୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ବିଭାଘର ବେଳେ ବର କନ୍ୟାକୁ କୋଳରେ ଧରି ଅଗ୍ନି ଚାରିପାଖରେ ସାତଥର ପ୍ରଦକ୍ଷିଣ କରିଥାଆନ୍ତି। ପୁରାଣରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ରୁକ୍ମିଣୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ସମୟରେ ବିଘ୍ନ ..

ସମ୍ପାଦକୀୟ/କୃଷି ଆଗ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/କୃଷି ଆଗ

ଆଜିର ସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ ୨୦୧୪ରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଆଦୌ ପୂରଣ କରିନାହାନ୍ତି। ଉଚ୍ଚାଙ୍ଗ ସ୍ବରରେ ‘ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ବିକାଶ’ କଥା କହୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତା’ର ଫଳ ଶୂନ ହୋଇଛି। ବିଶେଷକରି ସାମାଜିକ ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ ଦିଗରୁ ତାଙ୍କ ଶାସନ ସମୟରେ ଦେଶର ଅଧିକ କ୍ଷତି ଘଟିଛି। ଅସହିଷ୍ଣୁତା, ମିଛିମିଛିକା ଦେଶପ୍ରେମ ଓ ବିଭାଜନ ରାଜନୀତି ସାମାଜିକ ବାତାବରଣକୁ ଘୋର ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି। ଏକ ଉତ୍ତମ ଶାସନ ଜରିଆରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନୂଆ ଦିଗ ଦେଖାଇଦିଆଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତା’ର ସୁଫଳ ଲୋକେ ପାଇପାରିନାହାନ୍ତି। ଏହା ଜଣାଶୁଣା ଯେ, ମୋଦିଙ୍କ ଶାସନ ସମୟରେ କର୍ପୋରେଟ ପ୍ରୀତି ବଢ଼ିଛି..

କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି: ସୁଶାସନ ହିଁ ସମାଧାନ

କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି: ସୁଶାସନ ହିଁ ସମାଧାନ

ସହଦେବ ସାହୁ

ଜାତିସଂଘର ଖାଦ୍ୟ ଓ କୃଷି ସଂସ୍ଥା (ଏଫ୍‌ଏଓ) ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି ବିରୋଧୀ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂଗୋଷ୍ଠୀ (ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ଆଲାଏନ୍ସ ଏଗେଁଷ୍ଟ ହଙ୍ଗର ଆଣ୍ଡ ମାଲନ୍ୟୁଟ୍ରିଶନ୍‌) କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତର ଅଭୂତପୂର୍ବ ବିକାଶକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛି। ୧୯୫୦-୫୧ରେ ଭାରତରେ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ଉପତ୍ାଦନ ପରିମାଣ ୫ କୋଟି ଟନ୍‌ ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୬-୧୭ରେ ୨୭ କୋଟି ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟନ୍‌ ହୋଇଛି, ପ୍ରାୟ ୫ଗୁଣ। ଲୋକସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିଛି ୪ ଗୁଣ। ତେଣୁ ଖାଦ୍ୟ-ଅଭାବୀ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଭାରତ ଏକ ଖାଦ୍ୟ ରପ୍ତାନିକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ହୋଇଗଲାଣି। ତଥାପି ଭାରତରେ କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି କାରଣରୁ ଏକଚତୁର୍ଥାଂଶ ଲୋକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରୁ ନାହା..

ଆଜିର ଶିକ୍ଷା ଓ ପ୍ରାଚୀନ ସଂସ୍କୃତି

ଆଜିର ଶିକ୍ଷା ଓ ପ୍ରାଚୀନ ସଂସ୍କୃତି

ବ୍ରହ୍ମାନନ୍ଦ ପଣ୍ଡା

ଆଜିକାଲି ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଏଭଳି ଅଧୋଗତି ହୋଇଛି ଯେ, ପ୍ରାୟ ୬୦% ମାଧ୍ୟମିକ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଦରଖାସ୍ତଟିଏ ଲେଖିବାକୁ ବା ସାଧାରଣ ହିସାବଟିଏ କରିବାକୁ ଅସମର୍ଥ। ଭାରତର ୭୫% ଯାନ୍ତ୍ରିକ ଓ କାରିଗରି ଶିକ୍ଷାପ୍ରାପ୍ତ ସ୍ନାତକ ଚାକିରି ପାଇବାକୁ ଅଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି ନିକଟ ଅତୀତରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ସାରା ଭାରତରେ ଆଲୋଡ଼ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଛାତ୍ରସମାଜର ଆଜି ନୈତିକ ସ୍ଖଳନ ଘଟିଛି। ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିର ଅବକ୍ଷୟ ହେଉଛି। ମାନବିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଲୋପ ପାଉଛି। ଆଜିର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟୟବହୁଳ ଏବଂ ଚାକିରିସର୍ବସ୍ବ ହୋଇଛି। ଜ୍ଞାନ ଓ ଗବେଷଣା ଅର୍ଥସର୍ବସ୍ବ ହୋଇଛି। ସମାଜସେବା ପ୍ରଚାରସର୍ବସ୍ବ ହୋଇଛି। ଯଦି ସ୍ନାତକ ଓ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପିଅନ ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

କାହିଁ କେଉଁ ଆଦିମ କାଳରୁ କୁକୁର ହେଉଛି ମଣିଷର ସାଥୀ। ଏହି ପ୍ରାଣୀ ମଣିଷର ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଭୃତ୍ୟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ। ଏପରି କି ମାଲିକର ଲୁଣ ଖାଇବାରୁ ତା’ର ଗୁଣ ଗାଏ। ମାଲିକର ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଯାଇ ଦରକାର ପଡ଼ିଲେ ନିଜ ଜୀବନ ହାରିଦିଏ। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଜୟପୁରରେ। ରାଜସ୍ଥାନର ଜୟପୁରରେ ବାସ କରୁଥିବା ପୂର୍ବତନ ରଣଜୀ ଖେଳାଳି ସଞ୍ଜୀବ ଓହଲାନ୍‌ଙ୍କ ବାସଭବନରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା। ତଳ ମହଲାରେ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ, ପୁଅ ଓ ଚାକରକୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନିଆଁ ଲାଗିବା ଯୋଗୁ ସଞ୍ଜୀବ..

ମୋଦି: ସବୁଥିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି

ମୋଦି: ସବୁଥିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି

ସ।ଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଯେତେ ନିକଟତର ହେଉଛି, ରାଜନୈତିକ ଉଷ୍ମତା ସେତେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଲାଣି। ଜାନୁୟାରୀ ୧୯ରେ କୋଲକାତାରେ  ବିରୋଧୀଙ୍କ ରାଲିର କଳେବର ଦେଖିଲେ ମହାଗଠବନ୍ଧନ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେଉଥିବା ମନେହେଉଛି। 

ସବୁଜ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା

ସବୁଜ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା

 ବିଶ୍ୱ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂସ୍ଥାର ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାଯାଏ ଯେ, ଭାରତରେ ଅଧିକାଂଶ ସହର ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ। ଏପରି କି ପୃଥିବୀର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପନ୍ଦରଟି ସହର ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ଚଉଦଟି ସହର ଅଛି। ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଦୂଷିତ ସହର ହେଉଛି କାନପୁର। 

ବାସିପାଣିରେ ପଚରା

ବାସିପାଣିରେ ପଚରା

ହଇରେ ମୋତେ କ’ଣ ଆଉ ବାସିପାଣିରେ ପଚାରୁନୁ? ଚିହ୍ନା ଲୋକଟିଏ, ଆପଣାର ମଣିଷଟିଏ ଆମକୁ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ହତାଦର କରିବାର ଅନୁଭବ କଲେ ଆମେ ଏ ରୂଢିଟିର ପ୍ରୟୋଗ କରିଥାଉ! ଏଠାରେ ବାସିପାଣିକୁ ନିକୃଷ୍ଟ ଅର୍ଥରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି। ନଚେତ୍‌ ଆମେ କହୁଥାନ୍ତେ- ହଇରେ ମୋତେ କ’ଣ ଆଉ ସଜପାଣିରେ ପଚାରୁନୁ? ନଚେତ୍‌ କହିଥାନ୍ତେ- କିରେ ମୋତେ କ’ଣ ଆଉ ମଦପାଣିରେ ପଚାରୁନୁ? ମାନେ ବାସିପାଣିଟି ପଚାରିବା ବା ବନ୍ଧୁ ଚର୍ଚ୍ଚା କରିବା ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ।

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭଲ ପାଇବାର ହୃଦୟଟିଏ ଥିଲେ କେତେକ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ଅତିକ୍ରାନ୍ତ ବୟସରେ ବି ଭଲପାଇ ବସନ୍ତି। ତେବେ ଭଲ ପାଇବା ପାଇଁ ଜଣେ ବିବାହିତା ମହିଳା ଏକ ଅଭିନବ ପନ୍ଥା ଆପଣାଇଥିଲେ।