ସମ୍ବଲପୁର

ପଣ୍ଡରାପିଟାରୁ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ: ଅସଦାଚରଣରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ

ପଣ୍ଡରାପିଟାରୁ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ: ଅସଦାଚରଣରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ



ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୩୧।୧୨
ବଲାଙ୍ଗୀର ସଦର ଥାନା ପଣ୍ଡରାପିଟା ଗଁ। ନିକଟସ୍ଥ ଏକ ଖେତରୁ ଶୁକ୍ରବାର ସାଗରପଡାର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ମାହାରଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯିବା ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ ହୋଇଛି। ଏହା ଏକ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଓ ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ପ୍ରକାଶ ବାହାଦୁର ବସ୍‌ନିତ(୩୫)ଙ୍କୁ ପୋଲିସ ରବିବାର ଗିରଫ କରିଛି। ଅପରାହ୍ନରେ ତାଙ୍କୁ କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ତାଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିଥିବା ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଜଣ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶଙ୍କ ଘରେ ପଶି ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବା ଦେଖିବା ପରେ ସେ ତଣ୍ଟିଚିପି ସୁରେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ପୋଲିସ ନିକଟରେ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ସଦର ପୋଲିସ ଏସ୍‌ଡିପିଓ ନାରାୟଣ ନାୟକ ରବିବାର ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।
ଏସ୍‌ଡିପିଓ ନାୟକଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ପଣ୍ଡରାପିଟା ଗଁ। ନିକଟ ଏକ ଖେତରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ପଡିଥିବା ନେଇ ସଦର ଥାନା ପୋଲିସକୁ ଖବର ମିଳିଥିଲା। ଏହାପରେ ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ବଲାଙ୍ଗୀର ସାଗରପଡାର ଟିଚୋ ମାହାର ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଏହା ତାଙ୍କ ଭାଇ ସୁରେନ୍ଦ୍ର(୩୫)ଙ୍କ ମୃତଦେହ ବୋଲି ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲେ। ଦୁଇଦିନ ଧରି ନିଖୋଜ ଥିବା ତାଙ୍କ ଭାଇକୁ କେହି ହତ୍ୟା କରି ଅଧାପୋଡା ଅବସ୍ଥାରେ ଖେତରେ ପକାଇ ଦେଇଥିବା ନେଇ ସେ ସଦର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ଏନେଇ ଏକ ମାମଲା(ନଂ.୨୩୬/୧୭) ରୁଜୁ କରି ପୋଲିସ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ସାଗରପଡା ନିବାସୀ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ବିବାହିତ ଏବଂ ବୋଲେରୋ ଡ୍ରାଇଭର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ । ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୭ଟା ବେଳେ ସେ କୌଣସି କାରଣରୁ ପୂର୍ବରୁ ପରିଚୟ ଥିବା ବଲାଙ୍ଗୀର ଆଡବ୍ଳ୍ୟୁଏସ୍‌ଏସ୍‌ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ରହୁଥିବା ପ୍ରକାଶ ବାହାଦୁରଙ୍କ ଘରକୁ ପଛପଟ ପାଚେରି ଡେଇଁ ପଶିଥିଲେ। ଘରେ ପଶି ପ୍ରକାଶଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। ଏତିକିବେଳେ ପ୍ରକାଶ ଘରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଯିବା ପରେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ସୁରେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ତଣ୍ଟି ଚିପି ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ ପ୍ରକାଶ। ପରେ ମୃତଦେହକୁ ପ୍ରକାଶ ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଘରେ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ। ବୁଧବାର ରାତିରେ ଦୁଇ ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ଡାକି ପ୍ରକାଶ ଏକ ଟାଟା ଏସିଇ ଗାଡି (ମିନିଟ୍ରକ୍‌)ରେ ସୁରେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ପଣ୍ଡରାପିଟା ଗଁା ନିକଟକୁ ନେଇ ଯାଇଥିଲେ। ଗାଡିରୁ କାଢିବା ପରେ ମୃତଦେହକୁ ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱ ଏକ ଖେତକୁ ନେଇ କିରୋସିନ ଢ଼ାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇ ସେଠାରୁ ପଳାଇ ଆସିଥିଲେ। ତେବେ ସୁରେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ତାଙ୍କର କୌଣସି ଖୋଜଖବର ନ ପାଇ ସଦର ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଇଥିଲେ। ମୃତଦେହ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଧରିବାକୁ ପୋଲିସ ତନାଘନା ଚଳାଇଥିଲା। ସୁରେନ୍ଦ୍ର ଚଳାଉଥିବା ଗାଡି ଦୁଇଦିନ କାଳ ଆରଡବ୍ଳ୍ୟୁଏସ୍‌ଏସ୍‌ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖ ପ୍ରକାଶଙ୍କ ଘର ସମ୍ମୁଖରେ ଠିଆହୋଇ ରହିବାକୁ ନେଇ ପୋଲିସ ତଦନ୍ତ ଆଗକୁ ବଢାଇଥିଲା। ଏ ନେଇ ଗାଡି ମାଲିକଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା କରିଥିଲା ପୋଲିସ । ଦୁଇଦିନ ହେଲା ସୁରେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପତ୍ତା ପାଉ ନ ଥିବା ସେ କହିଥିଲେ। ଅପରପକ୍ଷରେ ମୃତକଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ନିଖୋଜ ନେଇ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଗାଡିକୁ ଠାବ ପରେ ପୋଲିସ ସନ୍ଦେହରେ ପ୍ରକାଶଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା କରିଥିଲା। ଏଥିରେ ପ୍ରକାଶ ପୋଲିସ ସମ୍ମୁଖରେ ସବୁକଥା ମାନି ଯାଇଥିଲେ। ପରେ ଶନିବାର ପ୍ରକାଶ ବାହାଦୁରଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଥିଲା । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ପ୍ରକାଶ ବାହାଦୂର ନେପାଳର ମୂଳବାସିନ୍ଦା। ସେ ବଲାଙ୍ଗୀରର ଏକ କପା କାରଖାନାରେ ଚୌକିଦାର ଭାବେ କାମ କରନ୍ତି । ପରିବାର ସହିତ ସେ ଆରଡବ୍ଳ୍ୟୁଏସ୍‌ଏସ୍‌ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ଭଡ଼ାରେ ରହୁଥିଲେ।

All Right Reserved By

Model This Week

Model This Week

ସମ୍ବଲପୁର

ହାତୀ ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର, ଖାଇଲା ଧାନ ଚାଉଳ

ହାତୀ ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର, ଖାଇଲା ଧାନ ଚାଉଳ

ବାଲିଶଙ୍କରା, ୨୭।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ବାଲିଶଙ୍କରା ବ୍ଲକ ତେଲିଯୋର ଗ୍ରାମରେ ୨ଦିନ ଧରି ହାତୀଉପଦ୍ରବ ଲାଗି ରହିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଗାଁ ପାଖ ଜଙ୍ଗଲରେ ହାତୀ ଥିବାରୁ ଲୋକେ ଆତଙ୍କିତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହୁଛନ୍ତି। ହାତୀ ଦିନରେ ଜଙ୍ଗଲରେ ରହୁଥିବାବେଳେ ରାତିରେ ଆସି ଉପଦ୍ରବ ଚଳାଉଛନ୍ତି। ତେଲିଯୋର ଗ୍ରାମ ଭଗତପଡାକୁ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବଣୁଆ ଦନ୍ତା ହାତୀ ପଶି ଗୋଟିଏ ଘର ଭାଙ୍ଗିବା ସହିତ ଧାନ ଚାଉଳ ଖାଇଥିଲା। ଏହା ସହ ଆସବାବପତ୍ର ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରି ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଥିଲା। ଗୁରୁବାର ରାତି ମଧ୍ୟ ହାତୀ ଗାଁକୁ ଆସିଥିଲା।

ବେକରେ ଓଢ଼ଣୀ ଲଗାଇ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ବେକରେ ଓଢ଼ଣୀ ଲଗାଇ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ, ୨୭।୪-ବରଗଡ଼ ସହର ଉପକଣ୍ଠ ପିପିଲିପାଲି (ବନ୍ଧପଡ଼ା) ଗ୍ରାମର ପ୍ରଗତୀ ବେହେରା (୨୦) ନାମ୍ନୀ ଜଣେ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀ ବେକରେ ଓଢ଼ଣୀ ଲଗାଇ ଶୋଇବା ଘରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ପରିବାର ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ବରଗଡ଼ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ଆଣିଥିଲେ। ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ପୋଲିସ ପହଞ୍ଚି ମୃତଦେହ ଜବତ କରି ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପରେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛି। ପ୍ରଗତୀ ବରଗଡ଼ ମହିଳା କଲେଜରେ ଯୁକ୍ତ ତିନି ଶେଷ ବର୍ଷ ବିଜ୍ଞାନ ଛାତ୍ରୀ ଥିଲେ।

ଝାରସୁଗୁଡାରେ ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ:  ଆଜି ସମ୍ବଲପୁରରେ ତନାଘନା

ଝାରସୁଗୁଡାରେ ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ: ଆଜି ସମ୍ବଲପୁରରେ ତନାଘନା

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୨୭।୪- ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା ବାଗଡିହି ରେଞ୍ଜରେ ଟ୍ରେନ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୪ଟି ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାର ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ହେବ ବୋଲି ବନବିଭାଗ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି। ସମ୍ବଲପୁର ଠାରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା ରେଲୱେ ଏବଂ ବନ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ଖରିଆରରୋଡରେ ସାରସ୍ବତ ସମାରୋହ: ଛତିଶଗଡ ସୀମାନ୍ତରେ ଓଡ଼ିଆ କବିତା

ଖରିଆରରୋଡରେ ସାରସ୍ବତ ସମାରୋହ: ଛତିଶଗଡ ସୀମାନ୍ତରେ ଓଡ଼ିଆ କବିତା

ନୂଆପଡା ଅଫିସ/ଖରିଆରରୋଡ,୨୭।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସାହିତ୍ୟ ପଢିବା ଏକ ନିଶା ଏବଂ ନିରନ୍ତର ପଠନରୁ ପାଠକଙ୍କ ସୃଜନଶୀଳତାର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥାଏ। ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜ୍ଞାନ ଯୁଗରେ ଯୁବପୀଢି ନିକଟରେ ସମୟ ନାହିଁ। ତେଣୁକରି ଆଜିର ସାହିତ୍ୟ ସ୍ରଷ୍ଟାମାନେ ସବୁବେଳେ ପାଠକ ରୁଚି ସମ୍ପନ୍ନ ଲେଖା ସବୁ ଲେଖିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ତେବେ ଯାଇ ସାହିତ୍ୟର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ଖରିଆରରୋଡସ୍ଥିତ ଟାଉନ ହଲରେ ଆୟୋଜିତ ସାରସ୍ବତ ସମାରୋହରେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ବକ୍ତାମାନେ ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ପକ୍ଷରୁ ନାଗରିକ ସହଭାଗିତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ପକ୍ଷରୁ ନାଗରିକ ସହଭାଗିତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୭।୪- ସିଭିଲ ଟାଉନଶିପସ୍ଥିତ ସଂଜୀବନୀ ଓ ମଧୁସୂଦନ ପାର୍କର ଉନ୍ନତୀକରଣ ନେଇ ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ପକ୍ଷରୁ ନାଗରିକ ସହଭାଗିତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ମତାମତ ଓ ସହଯୋଗ ଲୋଡ଼ିଥିଲା ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଲିମିଟେଡ୍‌। ଡ୍ରଇଁ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଭାଗୀୟ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଉପସ୍ଥିତ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିକାଶର ଚିତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନ କରି ମତାମତ ଲୋଡ଼ିଥିଲେ। ଏହି ଉଦ୍ୟାନ ପରିସରରେ ପ୍ଲେ ଏରିଆ, ଓପନ ଜିମ୍‌, ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ କୋଟ୍‌, ଥେମାଟିକ୍‌ ଲନ୍‌ ଇଦ୍ୟାଦି ସୁବିଧା କରାଯିବ। ସେ ନେଇ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଉପକାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ମୀନକେତନ ସାହୁ, ସହକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ କ୍ଷୀରୋଦ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଓ ଅକ୍ଷୟ ସ୍ବାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଅପର୍ତ୍ତିଙ୍କ ୧୪ଶ ସ୍ମୃତିଚାରଣ ଦିବସ

ଅପର୍ତ୍ତିଙ୍କ ୧୪ଶ ସ୍ମୃତିଚାରଣ ଦିବସ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୭।୪- ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ଅପର୍ତ୍ତି ବେହେରାଙ୍କ ୧୪ଶ ସ୍ମୃତିଚାରଣ ଦିବସ ସେକ୍ଟର-୫ସ୍ଥିତ ରାଧାକୃଷ୍ଣ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଅପର୍ତ୍ତି ବେହେରା ସ୍ମୃତିସଂସଦ ସଭାପତି ହରିହର ବେହେରାଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ଶ୍ରଦ୍ଧା ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ ଓ ଶଶଧର ନନ୍ଦ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଅନୁଷ୍ଠାନର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ରବୀନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପାଣ୍ଡବ ସ୍ବାଗତ ଭାଷଣ ଓ ଅତିଥି ପରିଚୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ଅତିଥିମାନେ କହିଲେ, ସ୍ବର୍ଗତ ବେହେରା କେବଳ ଜଣେ ଭଲ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ନ ଥିଲେ, ସେ ଥିଲେ ଏକ ଅନୁଷ୍ଠାନ।

ସ୍ବାମୀ କ୍ରୀଷ୍ଣାନନ୍ଦ ମହାରାଜଙ୍କ ୯୭ତମ ଜୟନ୍ତୀ

ସ୍ବାମୀ କ୍ରୀଷ୍ଣାନନ୍ଦ ମହାରାଜଙ୍କ ୯୭ତମ ଜୟନ୍ତୀ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୭।୪- ଦିବ୍ୟଜୀବନ ସଂଘ ରାଉରକେଲା ଶାଖା ଆନୁକୂଳ୍ୟରେ ଛେଣ୍ଡସ୍ଥିତ ଶିବାନନ୍ଦ ଆଶ୍ରମରେ ସ୍ବାମୀ କ୍ରୀଷ୍ଣାନନ୍ଦ ମହାରାଜଙ୍କର ୯୭ତମ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଗୁରୁପାଦ ପୂଜା ସହ ବିଶ୍ୱଶାନ୍ତି ପ୍ରାର୍ଥନା କରାଯାଇଥିଲା। ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ରବୀନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପାଣ୍ଡବ ସ୍ବାଗତ ଭାଷଣ ପ୍ରଦାନ କରି କହିଲେ, ପରମପିତା ପରମାତ୍ମା ମାନବ ସମାଜକୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ନିମନ୍ତେ ସର୍ବା ସନ୍ଥା, ପୈଗମ୍ବର ଓ ଦେବଦୂତମାନଙ୍କୁ ସଂସରକୁ ପଠାଇଥାନ୍ତି। ସେମାନେ ସଂସାରକୁ ଆସି ବିପଥଗାମୀ ମାନବ ସମାଜର କଲ୍ୟାଣ ନିମିତ୍ତ ଶିକ୍ଷା, ଦୀକ୍ଷା, ଉପଦେଶ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରାଇଥାନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପରମ ପୂଜ୍ୟ ଗୁରୁଦେବ ସ୍ବାମୀ କ୍ରୀଷ୍ଣାନନ୍ଦ ମହାରଜଜୀ ଅନ୍ୟତମ। ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସନ୍ଥ ଓ ସାଧକ ରୂପେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ସେ ପରିଚିତ। ତାଙ୍କରି ମାର୍ଗରେ ଚାଲିବା ପାଇଁ ଆମେ ଚେଷ୍ଟିତ ହେବା ଦରକାର

ଡ୍ରେନ୍‌ କାମ ଛାଡ଼ି ପଳାଇଲେ ଠିକାଦାର

ଡ୍ରେନ୍‌ କାମ ଛାଡ଼ି ପଳାଇଲେ ଠିକାଦାର

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୭।୪- ଡ୍ରେନ୍‌ କାମ ଅଧାପନ୍ତରିଆ ଭାବେ ପକାଇ ଦେଇ ଠିକାଦାର ପଳାଇ ଯାଇଛନ୍ତି। ଗୁରୁବାର ରାଉରକେଲା ମହାନଗର ନିଗମ କମିଶନରଙ୍କ ନିକଟରେ ଏ ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ବେଦବ୍ୟାସ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଏହି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଅଭିଯୋଗରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି, ମହାନଗର ନିଗମ ପକ୍ଷରୁ ବେଦବ୍ୟାସ ଦୁର୍ଗାମଣ୍ଡପ ଗଳିରେ ଏକ ଡ୍ରେନ୍‌ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର ହୋଇ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେଲା। ଉକ୍ତ ସ୍ଥାନକୁ ଖୋଳାଗଲା। ହେଲେ ଏବେ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆଉ ଆଗେଇ ପାରୁ ନାହିଁ। ରାସ୍ତାରେ ଖାଲ ଖୋଳା ଯାଇଥିବାରୁ ଲୋକମାନେ ହଇରାଣ ହରକତ ହେଉଛନ୍ତି। ଡ୍ରେନ୍‌ ପାଣି ନଳାରେ ଯାଇ ନ ପାରି ରାସ୍ତା ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି। ଫଳରେ ଦୁର୍ଗନ୍ଧମୟ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ଏନେଇ ଲୋକେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିବାରୁ ସେ କିଛି ଶୁଣୁନାହାନ୍ତି। ତେଣୁ ବାଧ୍ୟହୋଇ ସେମାନେ ମହାନଗର ନିଗମ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ବୋଲି ନିଗମ କମିଶନର ରଶ୍ମିତା ପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି।

ଗ୍ରୀଷ୍ମକାଳୀନ ମାଗଣା କ୍ରୀଡ଼ା ତାଲିମ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୭।୪- କଳିଙ୍ଗ ସ୍ପୋର୍ଟସ ଫେଡେରେଶନ ରାଉରକେଲା ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ବିର୍ସା ମୁଣ୍ଡା ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମକାଳୀନ ଫୁଟବଲ, ସିପକଟାକ୍ରୋ ଓ ଭଲିବଲ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଆସନ୍ତା ୨୯ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ। ଏହି କୋଚିଂ କ୍ୟାମ୍ପ ଜୁଲାଇ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ। ଦେୟମୁକ୍ତ ଏହି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିରରେ ଭଲିବଲ (ଝିଅ), ସିପକଟାକ୍ରୋ (ଝିଅ ଓ ପୁଅ) ଓ ଫୁଟବଲ (ଝିଅ ଓ ପୁଅ) ଭାଗନେଇ ପାରିବେ। ଶିବିରରେ ୭ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବୟସର ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ସକାଳ ସାଢ଼େ ୬ରୁ ସାଢ଼େ ୮ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଏଥିରେ ରାଜ୍ୟ ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରର କୋଚ୍‌ ଯୋଗଦେବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଉଭୟ ବାଳିକା ଓ ବାଳକଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ନାଗରିକ ସୁରକ୍ଷା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ସମରକଳା ଆଦି ବିଷୟରେ ତାଲିମ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିବା ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ନରସିଂହ ସାଇକ୍ଲିଂ ଆସୋସିଏଶନ ଚୟନ କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୭।୪- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ସାଇକ୍ଲିଂ ଆସୋସିଏଶନ ସମ୍ପାଦକ ତଥା ପାନପୋଷ କ୍ରୀଡ଼ା ସଂଗଠନ ସଦସ୍ୟ ନରସିଂହ ସାହୁ ଓଡ଼ିଶା ସାଇକ୍ଲିଂ ମହାସଂଘ ଚୟନ କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସାହୁ ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ଜାତୀୟ ସାଇକ୍ଲିଷ୍ଟ। ରାଜ୍ୟ ସାଇକ୍ଲିଂ ମହାସଂଘ ସମ୍ପାଦକ ବିଜୟ ରାଉତ ସାହୁଙ୍କ ନୂଆ ନିଯୁକ୍ତି ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଷ୍ଟିଲ ସିଟିରେ ସାଇକ୍ଲିଂର ପ୍ରସାର ଦିଗରେ ସାହୁ ଅଧିକ ଯନତ୍ବାନ ହେବେ ବୋଲି ଚୟନ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଆଶା ବ୍ୟକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ତାଙ୍କ ନୂତନ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ସାଇକ୍ଲିଂ ଆସୋସିଏଶନ ଓ ପାନପୋଷ କ୍ରୀଡ଼ା ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଇଛି। ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଓ ରାଉରକେଲା ସାଇକ୍ଲିଂ ଆସୋସିଏଶନ ପକ୍ଷରୁ ଲିଙ୍ଗରାଜ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ, ସମରେନ୍ଦ୍ର ରାଜା ସିଂ, ରାମକୃଷ୍ଣ ଦାସଙ୍କ ସମେତ ବିକ୍ରମ ସ୍ବାଇଁ, ସସ୍ମିତା ପଟ୍ଟନାୟକ, ସୁଶାନ୍ତ ବେହେରା, ରୂପନାରାୟଣ ସିଂ, ସୁଚିତ୍ରା ଦାସ, ନିଖିଲ କଳାକାର ପ୍ରଧାନ, ଏସ୍‌. କୁଲୁ, ଦିଲୀପ ସୁନ୍ୟାନୀ, ବିଜୟ ବଡ଼ାଇକ, ଅଶୋକ ବିଶ୍ୱାଳ, ସନ୍ଦୀପ ବାର, ମହେନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର, ଜେମ୍‌ସ ଟପୋ ଓ ଚିନି ମୋନିକା ପ୍ରମୁଖ ସାହୁଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ସାଇକ୍ଲିଂକୁ ନୂତନ ଦିଗଦର୍ଶନ ଦେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ଛୁଟି ଘୋଷଣା ପରେ ସ୍କୁଲ ଆସୁନାହାନ୍ତି ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ, ଶିକ୍ଷକ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୭।୪- ପ୍ରବଳ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚଳିତବର୍ଷ ଆଗୁଆ ଅର୍ଥାତ ଏପ୍ରିଲ ୨୫ ତାରିଖରୁ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଛାଡ଼ି ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ, ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ସ୍କୁଲ ଆସିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। କାରଣ କେହି ଅଭିଭାବକ କିମ୍ବା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ନାମଲେଖା ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କାମରେ ସ୍କୁଲ ଆସିଲେ ଯେମତି ନିରାଶ ନ ହୁଅନ୍ତି। ତେବେ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ କିଛି ସ୍କୁଲ ଖୋଲା ଯାଉଥିବାବେଳେ ଏଠାରେ ଶିକ୍ଷକ ଉପସ୍ଥିତ ରହୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆଉ କେତେକ ସ୍କୁଲ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକରେ ତାଲା ଝୁଲୁଛି। ଗୁରୁବାର ଲାଠିକଟା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କେତକ ସ୍କୁଲ ଫାଟକରେ ତାଲା ଝୁଲୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ପଚରାଯିବାରୁ ସେମାନେ କହିଥିଲେ, ଆଜି କେହି ଶିକ୍ଷକ ଆସିନାହାନ୍ତି କି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲାଯାଇନି। ଏବେ ନାମଲେଖା ସାଙ୍ଗକୁ, ଟିସି ଓ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଆଦି ଖୋଲାଯାଉଛି। ଏପରିସ୍ଥଳେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲା ରହିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ। ତେବେ କିଛି ଶିକ୍ଷକଙ୍କ କହିବା କଥା ହେଲା ଏବେ ବିଭାଗୀୟ ତାଲିମ ସାଙ୍ଗକୁ ଅନ୍ୟ କାମ ବି ରହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ନେଇ ସେମିତି କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମିଳି ନାହିଁ। ଏଣୁ କିଛି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ନେଇ ହୁଏତ ତାଳମେଳ ରହୁନି।

ମହିଳା ଟ୍ରାଫିକ କନଷ୍ଟେବଳଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଲଜ, ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର

ମହିଳା ଟ୍ରାଫିକ କନଷ୍ଟେବଳଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଲଜ, ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର

ସୁନ୍ଦରଗଡ,୨୭।୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) -ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଡିଆରଡିଏ ଛକରେ ବେଆଇନ୍‌ ଗାଡି ପାର୍କିଂ ସହ ମହିଳା ଟ୍ରାଫିକ କନଷ୍ଟେବଳଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଲଜ କରି ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଅଭିଯୋଗରେ ବୁଧବାର ରାତିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଗାଡି ମାଲିକଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଟାଉନ ଥାନାରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଓଡି ୧୬ସି ୮୪୮୪ ନଂ. ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ କାର୍‌ ଡିଆରଡିଏ ଛକରେ ରାସ୍ତା ଉପରେ ପାର୍କିଂ କରିଥିଲା। ସେହି ସମୟରେ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିବା ଟ୍ରାଫିକ କନଷ୍ଟେବଳ ସୁଜାତା ନାଥ ଗାଡି ଚାଳକଙ୍କୁ ମନା କରିଥିଲେ। ହେଲେ ଗାଡି ଚାଳକ ଓଲଟା ମହିଳା କନଷ୍ଟେବଳ ଜଣକୁ ଗାଳିଗୁଲଜ କରି ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।