Dharitri News
ମେଟ୍ରୋ |

ବିଲ୍‌ଡରଙ୍କ ଦାଦାଗିରି: ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଜମି ନେଲେ, ଗୁଣ୍ଡା ଲଗାଇ ପିଟିଲେ

ବିଲ୍‌ଡରଙ୍କ ଦାଦାଗିରି: ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଜମି ନେଲେ, ଗୁଣ୍ଡା ଲଗାଇ ପିଟିଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୩୧।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ତୁମର ରାସ୍ତା ପାଖ ଜମି ଆମକୁ ଦିଅ। ଆମେ ତୁମକୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଧିକ ଜାଗା ଦେବୁ, ଏଥିସହିତ ଆଉ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେବୁ। ଏଭଳି ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ ମଞ୍ଚେଶ୍ୱର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜିଜିପି କଲୋନୀରେ ରହୁଥିବା ସତ୍ୟ ରାଉତ ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କଠାରୁ ଜମି ନେଇଯାଇଛି ରସୁଲଗଡରେ ଥିବା ଏକ ବିଲ୍ଡର ସଂସ୍ଥା। ଟଙ୍କା ନ ଦେବାରୁ ଜମି ଉପରେ ଘର କରିବାକୁ ମନା କରିଥିଲେ ସତ୍ୟ। ତେଣୁ ବିଲ୍ଡର ସଂସ୍ଥାର କେତେଜଣ ଗୁଣ୍ଡା ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଆସ ସତ୍ୟଙ୍କୁ ମାଡ ମାରିବା ଜମି ନ ଦେଲେ ଜୀବନରେ ମାରିଦେବାକୁ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ସତ୍ୟ ଶନିବାର ମଞ୍ଚେଶ୍ୱର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ପରେ ସେ ରବିବାର ଦିନ ଥାନାକୁ ଯାଇ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ କ’ଣ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଜଣେ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ। ମାତ୍ର ଅଧିକାରୀ ଜଣକ କ’ଣ ପାଇଁ ପୁଣି ଥରେ ଥାନାକୁ ଆସିଛ ବୋଲି କହି ତାଙ୍କ ଉପରେ ବିରକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଏପରି କି ପୁନର୍ବାର ଥାନାକୁ ନ ଆସିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଥିବା ୭୦ ବର୍ଷୀୟା ସତ୍ୟ କହିଛନ୍ତି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ସତ୍ୟଙ୍କର ଜିଜିପି କଲୋନୀରେ ୯ଡେସିମିଲ୍‌ ଜାଗା ଥିଲା। ପ୍ଲଟଟି ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବାରୁ ଉକ୍ତ ବିଲ୍ଡର ସଂସ୍ଥା ତାଙ୍କୁ ଠାରୁ ସେହି ଜାଗାନେଇ କିଛି ଦୂରରେ ଆଉ ଏକ ଜାଗା ଦେବାକୁ କହିଥିଲା। ଏଥିସହିତ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେବ ବୋଲି କହି ସତ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ୨୦୧୫ରେ ଜମି ନେଇଥିଲା। ବର୍ଷଟେ ମଧ୍ୟରେ ଟଙ୍କା ଦେବ ବୋଲି ଉକ୍ତ ବିଲ୍ଡର ସଂସ୍ଥା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବର୍ଷେ ପୂରି ୨ବର୍ଷ ବିତିବାକୁ ବସିଲାଣି। ସଂସ୍ଥା ମାତ୍ର ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେଇଛି। ଗତ କିଛିଦିନ ତଳେ ପ୍ଲଟ ଉପରେ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ଘର ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ସତ୍ୟ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଆସି ପହଞ୍ଚତ୍ବାରୁ ସଂସ୍ଥା କମର୍ଚାରୀମାନେ କାମ ବନ୍ଦ କରି ପଳାଇଥିଲେ। ତେବେ ଶୁକ୍ରବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୧ଟାବେଳେ କେତେଜଣ ଗୁଣ୍ଡା ଶ୍ରେଣୀର ଯୁବକ ସତ୍ୟଙ୍କ ଘରେ ପଶି ଜମି ଛାଡ଼ିବାକୁ କହି ତାଙ୍କୁ ମାଡ ମାରିଥିଲେ ବୋଲି ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ମେଟ୍ରୋ |

ପୁରୀ ଷ୍ଟେଶନରେ ବିସ୍ଫୋରଣ

ପୁରୀ ଷ୍ଟେଶନରେ ବିସ୍ଫୋରଣ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭।୧: ପୁରୀ ଷ୍ଟେଶନରେ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନ ୪.୧୦ରେ ଏକ ଆର୍ମୀ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଛି। ଏହାର ପେଣ୍ଟ୍ରିକାରରେ ଥିବା ଏକ ୫ କେଜିଆ ଗ୍ୟାସ୍‌ ସିଲିଣ୍ଡର ହଠାତ୍‌ ବିସ୍ଫୋରଣ ହେବାରୁ ଉକ୍ତ ବଗିରେ ନିଆଁ ବ୍ୟାପି ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି।

ଏସ୍‌ସିଏସ୍‌ କଲେଜରେ ଛାତ୍ର ଉତ୍ତେଜନା

ଏସ୍‌ସିଏସ୍‌ କଲେଜରେ ଛାତ୍ର ଉତ୍ତେଜନା

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭।୧: ପୁରୀର ସାମନ୍ତ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବୁଧବାର ୨ ଛାତ୍ର ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି। ଛାତ୍ର ବିଜେଡି ଓ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ସମର୍ଥକ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି।

ସର୍ବନିମ୍ନ ମଜୁରୀ, ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଦାବିରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ସର୍ବନିମ୍ନ ମଜୁରୀ, ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଦାବିରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭।୧: ସର୍ବନିମ୍ନ ମଜୁରୀ ୧୮ ହଜାର ଟଙ୍କା, ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦାବି ନେଇ ଏଆଇଟିୟୁସି ଓ ସିଆଇଟିୟୁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ପୁରୀ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି।

ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂଆ କୂଳପତି

ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂଆ କୂଳପତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୭।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂଆ କୂଳପତି ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ପ୍ରଫେସର ଦୀପକ କୁମାର ବେହେରା। ବୁଧବାର ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଡ. ଏସ୍‌. ସି ଜମିର ତାଙ୍କୁ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି।

ରଥ କାଠ ପାଇଁ ବୌଦ୍ଧ ଗଲେ ୫ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌

ରଥ କାଠ ପାଇଁ ବୌଦ୍ଧ ଗଲେ ୫ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭।୧: ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବୌଦ୍ଧ ବନମଣ୍ଡଳରୁ ଆସିବ ରଥ କାଠ। ଏଥିଲାଗି ବୁଧବାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ଏକ ୫ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ବୌଦ୍ଧ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି।

ବମ୍ବେ ସିଏସ୍‌ଟିରୁ ହଟିଲା ବିକୃତ ପୋଷ୍ଟର

ବମ୍ବେ ସିଏସ୍‌ଟିରୁ ହଟିଲା ବିକୃତ ପୋଷ୍ଟର

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭।୧: ବମ୍ବେର ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ଟର୍ମିନସ ଷ୍ଟେଶନରେ ଲଗାଯାଇଥିଲା ବିକୃତ ପୋଷ୍ଟରକୁ ବୁଧବାର ଆଇଆରସିଟିସି ପକ୍ଷରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ବିକୃତ ପୋଷ୍ଟରକୁ ନେଇ ବିକ୍ଷୋଭ

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ବିକୃତ ପୋଷ୍ଟରକୁ ନେଇ ବିକ୍ଷୋଭ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭।୧: ଭାରତୀୟ ରେଳବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଭାରତ ଦର୍ଶନ ପତ୍ରିକାରେ ଏକ ଇସ୍କନ ମନ୍ଦିରକୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଭାବେ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରତିବାଦରେ ବୁଧବାର ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସେବା ପକ୍ଷରୁ ଆଇଆରସିଟିସି ବିରୋଧରେ ପୁରୀ ରେଳ ଷ୍ଟେସନଠାରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଉଛି।

ସିଏମ୍‌ସିରେ ପୁଣି କେଳେଙ୍କାରୀ: ମୃତା ମହିଳାଙ୍କ ନାଁରେ ୧୧ବର୍ଷ ହେବ ଉଠାଯାଉଛି ଭତ୍ତା ଟଙ୍କା, ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୬।୧- ମୃତ୍ୟୁର ୧୧ବର୍ଷ ବିତିଲାଣି। ହେଲେ ତାଙ୍କ ନାମରେ ଉଠାଚାଲିଛି ଭତ୍ତା ଟଙ୍କା। ଓ୍ବାର୍ଡ ନଂ. ୨୧ର କର୍ପୋରେଟର ଗୌରୀ ଦାସ ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିବା ପରେ କଟକ ମହାନଗର ନିଗମ (ସିଏମ୍‌ସି)ର ଆଉ ଏକ ବଡ଼ ଭତ୍ତା କେଳେଙ୍କାରୀ ପଦାକୁ ଆସିଛି। ସିଏମ୍‌ସି କମିଶନର ବିକାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ଏହାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଡେପୁଟି କମିଶନରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇନ୍ତି।

କଲେଜ କ୍ଲାସ ରୁମ୍‌ରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର

କଲେଜ କ୍ଲାସ ରୁମ୍‌ରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର

ଖୁଣ୍ଟୁଣୀ,୧୬।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କଟକ ଜିଲା ଗୁରୁଡ଼ିଝାଟିଆ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏକ କଲେଜରେ ଜଣେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଛି। କଲେଜରେ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ଜଣେ ଛାତ୍ର ଓ ଅନ୍ୟଜଣେ ଅଣଛାତ୍ର ଘଟାଇଛନ୍ତି ଏହି ଅମାନୁଷିକ କାଣ୍ଡ।

ଜୈବିକ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା  ବିଭ୍ରାଟ: ଏସ୍‌ସିବି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ, ୨୧ଦିନ ସମୟ ଦେଲା ପ୍ରଦୂଷଣ ବୋର୍ଡ

ଜୈବିକ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା ବିଭ୍ରାଟ: ଏସ୍‌ସିବି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ, ୨୧ଦିନ ସମୟ ଦେଲା ପ୍ରଦୂଷଣ ବୋର୍ଡ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୬।୧- ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲରେ ଜୈବିକ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନାରେ ଗୁରୁତର ବିଭ୍ରାଟ ଦେଖାଦେଇଛି। ପ୍ରଦୂଷଣ ବୋର୍ଡ ଏନେଇ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲ ଅଧୀକ୍ଷକଙ୍କୁ ଚିଠି ମାଧ୍ୟମରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଏସ୍‌ସିବିକୁ ୨୧ଦିନ ମହଲତ ଦିଆଯାଇଛି।

ସାଇବର ଅପରାଧ ରୋକିବା ଚିନ୍ତା:   କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ମୁଖ୍ୟାଳୟର ଲାଗିଲା ସଚେତନତା ଏଲ୍‌ଇଡି ବୋର୍ଡ

ସାଇବର ଅପରାଧ ରୋକିବା ଚିନ୍ତା: କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ମୁଖ୍ୟାଳୟର ଲାଗିଲା ସଚେତନତା ଏଲ୍‌ଇଡି ବୋର୍ଡ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୬।୧- ରାଜ୍ୟରେ ସାଇବର ଅପରାଧ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ପୋଲିସ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଫଳ ହୋଇଛି। ପ୍ରତିଦିନ ଏଟିଏମ୍‌ ଠକେଇଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଯୁବତୀଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି। ଏହାକୁ ନେଇ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ୍‌ର ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଛି। ସାଇବର ଅବରାଧ ରୋକିବା ପାଇଁ କ୍ରାଇମ୍‌ବ୍ରାଞ୍ଚ ସଚେତନତାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛି। ପଦକ୍ଷେପ ସ୍ବରୂପ କଟକସ୍ଥିତ କ୍ରାଇମ୍‌ବ୍ରାଞ୍ଚ୍‌ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଏଲ୍‌ଇଡି ବୋର୍ଡ ଲଗାଯାଇ ସଚେତନତା ବାର୍ତ୍ତା ଜାରି କରାଯାଇଛି।

ଆଇଆରସିଟିସି ପୋଷ୍ଟରରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଭୁଲ ଫଟୋ

ଆଇଆରସିଟିସି ପୋଷ୍ଟରରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଭୁଲ ଫଟୋ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୬।୧: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବିରୋଧରେ ସାଂଘାତିକ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର। ପ୍ରଥମେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ, ଏବେ ଭାରତୀୟ ରେଳ ବିଭାଗ। ଜାତୀୟ ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ବଦ୍‌ନାମ କରିବା ପାଇଁ ସୁଚିନ୍ତିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର କରାଯାଉଥିବା ସଦ୍ୟ ଏକ ଘଟଣାରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି।