ବାଲେଶ୍ୱର

ରୁଗ୍‌ଣ ସ୍ଥିତିରେ ପଥର ଖୋଦେଇ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର

 ରୁଗ୍‌ଣ ସ୍ଥିତିରେ ପଥର ଖୋଦେଇ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର
ନୀଳଗିରି, ୩୧।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଓଡିଶାର କଳା, ସଂସ୍କୃତି , ଭାସ୍କର୍ଯ୍ୟ ଅନ୍ୟନ୍ୟ। ଅନେକ ଶିଳ୍ପୀ କାରିଗର ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ଏହି କଳାକୁ କୌଳିକ ବୃତ୍ତିଭାବେ ଆପଣେଇ ପ୍ରତିଭା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଆସୁଛନ୍ତି। କାରିଗରୀ ହସ୍ତଶିଳ୍ପର ବିକାଶ ଘଟାଇ ଶିକ୍ଷିତ, ଅର୍ଦ୍ଧଶିକ୍ଷିତ ବେକାର ଯୁବତୀ ଯୁବକଙ୍କୁ ଆତ୍ମନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ଦେବା ଲାଗି ରାଜ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ରମାନ ଖୋଲାଯାଇଛି। ହେଲେ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ଉପଖଣ୍ଡ ଔପଦା ବ୍ଲକର କାଣ୍ଡଗରଡି ପଞ୍ଚାୟତରେ ଥିବା ପଥର ଖୋଦେଇ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ତାଲିମକେନ୍ଦ୍ର ଏବେ ରୁଗ୍‌ଣ ସ୍ଥିତିରେ ଚାଲିଛି। ଏହି କେବଳ କାଗଜ କଲମରେ ତିଷ୍ଠି ରହିଛି ବୋଲି ପଥରଶିଳ୍ପ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ନୀଳଗିରି ଗଡଜାତ ଅଞ୍ଚଳରେ ମିଳୁଥିବା ଦୁର୍ଲ୍ଲଭ କଳା ମୁଗୁନି ପଥରର ଯଥେଷ୍ଟ ଚାହିଦା ରହିଛି। ବଉଳଗଡିଆ ଗାଁ ନିକଟ ବିଷ୍ଣପୁର ପାହାଡରୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ପୂର୍ବ ଷଷ୍ଠ ଶତାଦ୍ଧୀରୁ ଏହି ପଥରରେ ବିଭିନ୍ନ କଳାକୃତି ତିଆରି ଆରମ୍ଭ ହୋଥିବା କୁହାଯାଏ । ବଉଳଗଡିଆ ଗାଁ କାରିଗର ଏହି କଳା ମୁଗୁନି ପଥରରେ ବିଭିନ୍ନ ଦେବଦେବୀ ମୂର୍ତ୍ତି ଓ ଘରୋଇ ବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ଉପକରଣ ନିର୍ମାଣ କରି ଦେଶ ବିଦେଶରେ ସୁନାମ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି। ଏଠାକାର ଶତାଧିକ ପରିବାର ଏହାକୁ କୌଳିକ ବୃତ୍ତିଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରି ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ଏହି ଶିଳ୍ପର ବିକାଶ କରି ଅଧିକ ଆତ୍ମନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସରକାର ୧୯୭୯ରେ ବଉଳଗଡିଆ ଗାଁର ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିଥିଲେ। ଏହି କେନ୍ଦ୍ରରେ ତାଲିମ ନେଉଥିବା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମାସିକ ବୃତ୍ତି ପ୍ରଦାନ ସହ ଆବଶ୍ୟକ କଞ୍ଚାମାଲ ଓ ସରଞ୍ଜାମ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବା ସହ ତାଲିମ ଦେବାକୁ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି। ୨୦୧୩ରୁ ଉକ୍ତ କେନ୍ଦ୍ର ଠିକ୍‌ ଭାବେ ଚାଲୁ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁନରୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବର୍ଷିକିଆ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯାଉଛି।୨୦୧୭-୧୮ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷରେ ଏଠାରେ ୧୦ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେଉଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ତାଲିମ ନେବା ପାଇଁ ନାମ ଲେଖାଇଥିବା କେତେକ ଛାତ୍ର ଅନ୍ୟତ୍ର ପାଠ ପଢୁଥିବା ଏବଂ ଏଠାରେ ଶିକ୍ଷକ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହୁ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଉକ୍ତ କେନ୍ଦ୍ରରେ ତାଲିମ ନେଉଥିବା କେତେକ ଛାତ୍ର ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ପ୍ରସ୍ତର ଶିଳ୍ପ ସମବାୟ ସମିତିର କାରିଗରଙ୍କ ନିକଟରେ ଶିକ୍ଷା ନେଉ ଥିବା କହିଛନ୍ତି। ଅପରପକ୍ଷେ କାରିଗରି ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ ଲାଗି ଆବଶ୍ୟକ ପଥର ଓ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ଅଠା, ବାଲିକାଗଜ କ୍ରୟ କରାଯାଉ ନ ଥିବା ଶିକ୍ଷକମାନେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ୨୦୧୧-୧୨ରେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ୮ହଜାର ୪ଶହ ଟଙ୍କାର ୫କୁଇଣ୍ଟାଲ ୬୦କିଲୋ ପଥର ଓ ୯ଶହ ଟଙ୍କାର ବାଲି କାଗଜ କିଣି କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେଉଥିବା ଛାତ୍ରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ୩୨୫ ମୂର୍ତ୍ତି ବିକ୍ରି କରି ସରକାରୀ ତହବିଲରେ ୧୪ହଜାର ୮୫୫ଟଙ୍କା ଜମା କରିଥିଲେ। ବିଗତ ୪ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମୋଟ ୬୮ହଜାର ୫୩୦ଟଙ୍କାର ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ପଦାର୍ଥ କିଣାଯାଇ ମାତ୍ର ୮ହଜାର ୨୨୫ଟଙ୍କା ସରକାରୀ ତହବିଲରେ ଜମା କରାଯାଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରାଜସ୍ବ ହ୍ରାସ ଚିନ୍ତା ବଢ।ଇଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜିଲା ଶିଳ୍ପ କେନ୍ଦ୍ର ଜେନେରାଲ ମ୍ୟାନେଜର ଘାସିରାମ ମୁର୍ମୁଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ଦେଖିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଉଚ୍ଚସ୍ତରରେ ଏହାର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ସକାଶେ ଶିଳ୍ପ ସଂଘ ଓ ଅନ୍ୟ କାରିଗରମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚଢାଉ: ୨୩ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚଢାଉ: ୨୩ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ୍‌, ୨୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ):  ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଜଳେଶ୍ୱର ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଝାଡେଶ୍ୱର ମୁସଲିମ୍‌ ବସ୍ତିରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇ ୨୩ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ କରିବା ସହ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି।

୧୧ ବର୍ଷ ପରେ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ହଜିଲା ପୁଅ

୧୧ ବର୍ଷ ପରେ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ହଜିଲା ପୁଅ

ପାଟଣା, ୨୨। ୧(ସ୍ବ.ପ୍ର): ୧୧ ବର୍ଷ ପରେ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ହଜିଲା ପୁଅ। ପୁଅକୁ  ପାଇ ପରିବାରରେ ଖେଳିଯାଇଛି ଖୁସିର ଲହରୀ।

ଶିଶୁକୁ ଝୁଣି ମାରିଲେ କୁକୁର

ଶିଶୁକୁ ଝୁଣି ମାରିଲେ କୁକୁର

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୨।୧: କୁକୁର ପଲଙ୍କ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇ ଜଣେ ୭ ବର୍ଷର ଶିଶୁଙ୍କ ସୋମବାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଯଶିପୁର ଥାନା ଅଧୀନ ରାହାନ୍ଦା ଅଞ୍ଚଳରେ ସୋମବାର ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ବାଲିସୁଦୂରା ଗ୍ରାମର ଶରମା ମହାରଣାଙ୍କ ପୁଅ ରିଙ୍କୁ। ସେ ଏକୁଟିଆ ସ୍କୁଲ ଯାଉଥିବାବେଳେ କାମୁଡ଼ା କୁକୁରଙ୍କ ହାବୁଡରେ ପଡିଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। 

ଅର୍ଥ ହଡ଼ପ ଲାଗି ମସୁଧା

ଅର୍ଥ ହଡ଼ପ ଲାଗି ମସୁଧା

କେନ୍ଦୁଝର,୨୨ା୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାଟଣା ବ୍ଲକ ମୁରୁସୁଆଁ ପଞ୍ଚାୟତରେ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରକଳ୍ପ ତାଲିକାରେ ହେରଫେର କରି ଅର୍ଥ ହଡ଼ପ ଲାଗି ମସୁଧା କରାଯାଇଥିବା କେତେକ ଓ୍ବାର୍ଡ ମେମ୍ବର ସୋମବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଆସି ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଧାନ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍‌କୁ ଅଟକ ରଖିଲେ ଚାଷୀ

ବନ୍ତ, ୨୨।୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର.) - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଆଗରପଡ଼ା ଥାନା ଅଧୀନ ଓଡ଼ଙ୍ଗଠାରେ ଏକ ଧାନ ବସ୍ତା ବୋଝେଇ ଟ୍ରକକୁ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଚାଷୀମାନେ ଅଟକ ରଖିଥିଲେ। ଚାଷୀଙ୍କ ଧାନକୁ ବେସରକାରୀ ଭାବେ କମ୍‌ ଦରରେ କିଣି ଉକ୍ତ ଟ୍ରକରେ ନିଆଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ସରପଞ୍ଚ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଟକାଇଥିଲେ। 

ସରୁନି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ

ସରୁନି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ

ଆରଡ଼ି, ୨୨।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସୁନ୍ଦରପୁର ଏବଂ ଓଳଗ ପଞ୍ଚାୟତରେ ୧୭ଟି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ରହିଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଅମୃତ ମଣୋହି ଓ ପାରଡିଆ-ଚମ୍ପାସାହି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ରର ନିଜସ୍ବ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ସରିଛି। ଏହି ୨ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରାକ୍‌ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିଶୁମାନେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି। 

କେନ୍ଦୁଆପଦାରେ ନାହିଁ ରେଲୱେ ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌

କେନ୍ଦୁଆପଦାରେ ନାହିଁ ରେଲୱେ ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌

ବନ୍ତ, ୨୨।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବନ୍ତ ବ୍ଲକ କେନ୍ଦୁଆପଦାଠାରେ ରେଲୱେ ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌ ନ ଥିବାରୁ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଯାନବାହନଗୁଡ଼ିକ ରେଲୱେ କ୍ରସିଂ ପାରି ହେଉଛନ୍ତି। ବନ୍ତ-ବାରିକପୁର ରାସ୍ତାର କେନ୍ଦୁଆପଦାଠାରେ ରେଲୱେ ଲେଭଲକ୍ରସିଂ ଥିବାବେଳେ ଏହି ରାସ୍ତା ଦେଇ ଦୈନନ୍ଦିନ ଶହ ଶହ ଯାନବାହନ ଚଳାଚଳ କରିଥାଏ।

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ଦାବିରେ  ରାସ୍ତାରୋକୋ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୨।୧-  ବାରିପଦା ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୁଞ୍ଜାସାହି  ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ବିଜୁଳି ସ୍ବପ୍ନ ପାଲଟିଛି। ବହୁବାର ଅଭିଯୋଗ ପରେ ବି କିଛି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆ ନ ଯିବାରୁ    ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଗ୍ରାମବାସୀ ସୋମବାର ରାସ୍ତାରୋକୋ କରିଛନ୍ତି। ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ମହିଳାମାନେ ବାରିପଦା -ଅମର୍ଦ୍ଦା ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥକୁ  ସକାଳୁ  ଟାୟାର ଜାଳି ଅବରୋଧ  କରିଛନ୍ତି।

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ  ବିରୋଧରେ ମାନହାନି ମାମଲା

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାନହାନି ମାମଲା

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୨।୧-  ଗତ  ୫ ତାରିଖରେ  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବାରିପଦା ଗସ୍ତ ଅବସରରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଏମ୍‌ପିଙ୍କ ପ୍ରତି କଟୁ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।  ଏନେଇ ଏମ୍‌ପି ରାମଚନ୍ଦ୍ର ହାସଁଦା  ପୂର୍ବରୁ ବାରିପଦା ଟାଉନ ଥାନାରେ  ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। 

୫ ଦିନରେ ୨ ଥର ଆସିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ : ୩୦ ରେ ବାରିପଦା, ୩ରେ ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗସ୍ତ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୨।୧-ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆସନ୍ତା ୩୦ ତାରିଖ ଓ ଫେବୃୟାରୀ ୩ ତାରିଖରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଗସ୍ତରେ ଆସିବେ।   ଏନେଇ ଜିଲା ବିଜେଡି ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ତଥା ନୟାଗଡ଼ ବିଧାୟକ ଡ.ଅରୁଣ କୁମାର ସାହୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। 

କ୍ଲିନ୍‌ ଆଣ୍ଡ ଗ୍ରୀନ୍‌ କୋର୍ଟ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଶୁଭାରମ୍ଭ

କ୍ଲିନ୍‌ ଆଣ୍ଡ ଗ୍ରୀନ୍‌ କୋର୍ଟ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଜଳେଶ୍ୱର, ୨୨ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ କେ.ଏସ୍‌.ଜାଭେରୀ ଭିଡିଓ କନ୍‌ଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ସୋମବାର ଜଳେଶ୍ୱର କୋର୍ଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ପରିସରରେ କ୍ଲିନ୍‌ ଆଣ୍ଡ ଗ୍ରୀନ୍‌ କୋର୍ଟ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟକୁ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ଶାନ୍ତନୁ ରୋଟାରୀ କ୍ଲବ ଗଭର୍ନର

ଶାନ୍ତନୁ ରୋଟାରୀ କ୍ଲବ ଗଭର୍ନର

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୨୨।୧-ରୋଟାରୀ ଜିଲା ଗଭର୍ନର ଭାବେ ବାଲେଶ୍ୱର ରୋଟାରୀ କ୍ଲବର ପ୍ରାକ୍ତନ ସଭାପତି ରୋ. ଶାନ୍ତନୁ କୁମାର ପାଣି ସର୍ବସମ୍ମତିକ୍ରମେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ବହୁ ଜିଲାର ରୋଟାରିୟାନ୍‌ ତାଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି।