ବାଲେଶ୍ୱର

ରୁଗ୍‌ଣ ସ୍ଥିତିରେ ପଥର ଖୋଦେଇ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର

 ରୁଗ୍‌ଣ ସ୍ଥିତିରେ ପଥର ଖୋଦେଇ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର

ନୀଳଗିରି, ୩୧।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଓଡିଶାର କଳା, ସଂସ୍କୃତି , ଭାସ୍କର୍ଯ୍ୟ ଅନ୍ୟନ୍ୟ। ଅନେକ ଶିଳ୍ପୀ କାରିଗର ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ଏହି କଳାକୁ କୌଳିକ ବୃତ୍ତିଭାବେ ଆପଣେଇ ପ୍ରତିଭା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଆସୁଛନ୍ତି। କାରିଗରୀ ହସ୍ତଶିଳ୍ପର ବିକାଶ ଘଟାଇ ଶିକ୍ଷିତ, ଅର୍ଦ୍ଧଶିକ୍ଷିତ ବେକାର ଯୁବତୀ ଯୁବକଙ୍କୁ ଆତ୍ମନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ଦେବା ଲାଗି ରାଜ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ରମାନ ଖୋଲାଯାଇଛି। ହେଲେ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ଉପଖଣ୍ଡ ଔପଦା ବ୍ଲକର କାଣ୍ଡଗରଡି ପଞ୍ଚାୟତରେ ଥିବା ପଥର ଖୋଦେଇ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ତାଲିମକେନ୍ଦ୍ର ଏବେ ରୁଗ୍‌ଣ ସ୍ଥିତିରେ ଚାଲିଛି। ଏହି କେବଳ କାଗଜ କଲମରେ ତିଷ୍ଠି ରହିଛି ବୋଲି ପଥରଶିଳ୍ପ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ନୀଳଗିରି ଗଡଜାତ ଅଞ୍ଚଳରେ ମିଳୁଥିବା ଦୁର୍ଲ୍ଲଭ କଳା ମୁଗୁନି ପଥରର ଯଥେଷ୍ଟ ଚାହିଦା ରହିଛି। ବଉଳଗଡିଆ ଗାଁ ନିକଟ ବିଷ୍ଣପୁର ପାହାଡରୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ପୂର୍ବ ଷଷ୍ଠ ଶତାଦ୍ଧୀରୁ ଏହି ପଥରରେ ବିଭିନ୍ନ କଳାକୃତି ତିଆରି ଆରମ୍ଭ ହୋଥିବା କୁହାଯାଏ । ବଉଳଗଡିଆ ଗାଁ କାରିଗର ଏହି କଳା ମୁଗୁନି ପଥରରେ ବିଭିନ୍ନ ଦେବଦେବୀ ମୂର୍ତ୍ତି ଓ ଘରୋଇ ବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ଉପକରଣ ନିର୍ମାଣ କରି ଦେଶ ବିଦେଶରେ ସୁନାମ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି। ଏଠାକାର ଶତାଧିକ ପରିବାର ଏହାକୁ କୌଳିକ ବୃତ୍ତିଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରି ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ଏହି ଶିଳ୍ପର ବିକାଶ କରି ଅଧିକ ଆତ୍ମନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସରକାର ୧୯୭୯ରେ ବଉଳଗଡିଆ ଗାଁର ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିଥିଲେ। ଏହି କେନ୍ଦ୍ରରେ ତାଲିମ ନେଉଥିବା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମାସିକ ବୃତ୍ତି ପ୍ରଦାନ ସହ ଆବଶ୍ୟକ କଞ୍ଚାମାଲ ଓ ସରଞ୍ଜାମ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବା ସହ ତାଲିମ ଦେବାକୁ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି। ୨୦୧୩ରୁ ଉକ୍ତ କେନ୍ଦ୍ର ଠିକ୍‌ ଭାବେ ଚାଲୁ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁନରୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବର୍ଷିକିଆ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯାଉଛି।୨୦୧୭-୧୮ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷରେ ଏଠାରେ ୧୦ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେଉଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ତାଲିମ ନେବା ପାଇଁ ନାମ ଲେଖାଇଥିବା କେତେକ ଛାତ୍ର ଅନ୍ୟତ୍ର ପାଠ ପଢୁଥିବା ଏବଂ ଏଠାରେ ଶିକ୍ଷକ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହୁ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଉକ୍ତ କେନ୍ଦ୍ରରେ ତାଲିମ ନେଉଥିବା କେତେକ ଛାତ୍ର ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ପ୍ରସ୍ତର ଶିଳ୍ପ ସମବାୟ ସମିତିର କାରିଗରଙ୍କ ନିକଟରେ ଶିକ୍ଷା ନେଉ ଥିବା କହିଛନ୍ତି। ଅପରପକ୍ଷେ କାରିଗରି ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ ଲାଗି ଆବଶ୍ୟକ ପଥର ଓ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ଅଠା, ବାଲିକାଗଜ କ୍ରୟ କରାଯାଉ ନ ଥିବା ଶିକ୍ଷକମାନେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ୨୦୧୧-୧୨ରେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ୮ହଜାର ୪ଶହ ଟଙ୍କାର ୫କୁଇଣ୍ଟାଲ ୬୦କିଲୋ ପଥର ଓ ୯ଶହ ଟଙ୍କାର ବାଲି କାଗଜ କିଣି କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେଉଥିବା ଛାତ୍ରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ୩୨୫ ମୂର୍ତ୍ତି ବିକ୍ରି କରି ସରକାରୀ ତହବିଲରେ ୧୪ହଜାର ୮୫୫ଟଙ୍କା ଜମା କରିଥିଲେ। ବିଗତ ୪ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମୋଟ ୬୮ହଜାର ୫୩୦ଟଙ୍କାର ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ପଦାର୍ଥ କିଣାଯାଇ ମାତ୍ର ୮ହଜାର ୨୨୫ଟଙ୍କା ସରକାରୀ ତହବିଲରେ ଜମା କରାଯାଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରାଜସ୍ବ ହ୍ରାସ ଚିନ୍ତା ବଢ।ଇଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜିଲା ଶିଳ୍ପ କେନ୍ଦ୍ର ଜେନେରାଲ ମ୍ୟାନେଜର ଘାସିରାମ ମୁର୍ମୁଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ଦେଖିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଉଚ୍ଚସ୍ତରରେ ଏହାର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ସକାଶେ ଶିଳ୍ପ ସଂଘ ଓ ଅନ୍ୟ କାରିଗରମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ, ୧୬।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ନୂଆପୋଖରୀ ଛକରେ ଚୋରା ମଦ କାରବାର କରୁଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି।

ସୁପରସୋନିକ୍‌ କ୍ରୁଜ୍‌ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବ୍ରହ୍ମୋସ୍‌ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ

ସୁପରସୋନିକ୍‌ କ୍ରୁଜ୍‌ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବ୍ରହ୍ମୋସ୍‌ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ

ବାଲେଶ୍ୱର/ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬।୭: ଓଡ଼ିଶା ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାର ଚାନ୍ଦିପୁର ସ୍ଥିତ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଘାଟିରୁ ସୁପରସୋନିକ କ୍ରୁଜ୍‌ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବ୍ରହ୍ମୋସ୍‌ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟା ୩୦ରେ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି।

ଜନନୀ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା ଫେଲ: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩ ମହିଳାଙ୍କ ଅସୁରକ୍ଷିତ ପ୍ରସବ

ଜନନୀ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା ଫେଲ: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩ ମହିଳାଙ୍କ ଅସୁରକ୍ଷିତ ପ୍ରସବ

ପାଟଣା,୧୬।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ପାଟଣା ବ୍ଲକ ବାଇଦବଜା ଗ୍ରମାରେ ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଜଣେ ମହିଳା ଏକ ଅଟୋରେ ପ୍ରସବ କରିବାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ନ ପୂରୁଣୁ ସୋମବାର ପୁଣି ୨ ଜଣ ଡାକ୍ତରଖାନା ଅଣାଯିବା ରାସ୍ତାରେ ପ୍ରସବ କରିଛନ୍ତି। ଉକ୍ତ ମହିଳା ଦ୍ୱୟ ହେଲେ କଳେଇପଶି ପଞ୍ଚାୟତ ସିଲିଦା ଗ୍ରାମର ଲତା ମୁଣ୍ଡା ଏବଂ ଡୁମୁରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ରହିଣିଦୁମା ଗ୍ରାମର କୁସୁମିତା ମହାନ୍ତ।

ବେଳାଭୂମି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ

ବେଳାଭୂମି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ

ବାହାନଗା,୧୬।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଲକ ଅଭଣା ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ବେଳାଭୂମି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ୪୧ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବନମାଳୀ ବେହେରାଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ସୋର ବିଧାୟକ ପର୍ଶୁରାମ ଧଡ଼ା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ପର୍ଯ୍ୟଟନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅପହଞ୍ଚ ଦୂର ସଞ୍ଚାର

ପର୍ଯ୍ୟଟନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅପହଞ୍ଚ ଦୂର ସଞ୍ଚାର

କେନ୍ଦୁଝର, ୧୬।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାର ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟପୂର୍ଣ୍ଣ ଜଳପ୍ରପାତ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରୁଛି। ପର୍ଯ୍ୟଟନ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡିକର ବିକାଶ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି। ମାତ୍ର ଦୂରସଞ୍ଚାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅବହେଳା କରାଯାଉଥିବାରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଅସୁବିଧା ଭୋଗୁଛନ୍ତି।

ପୋଲିସ ବାରିକେଡ ନେଉଛି ଜୀବନ

କେନ୍ଦୁଝର, ୧୬।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ରାସ୍ତାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ରଖାଯାଇଥିବା ବାରିକେଡ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ମୃତାହତର କାରଣ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। କ୍ଷୀପ୍ର ଗତିରେ ଯାତାୟାତ କରୁଥିବା ଚାଳକଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉ ନ ଥିବା ବେଳେ ଏଭଳି ଗତିରୋଧ ପାଇଁ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ରାସ୍ତାରେ ବାରିକେଡ ରଖାଯାଉଛି।

ଭାରିଯାନ ଚଳାଚଳରେ ଲାଗିବ ରୋକ

ଆନନ୍ଦପୁର,୧୬।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆନନ୍ଦପୁରର ଲାଇଫଲାଇନ୍‌ କୁହାଯାଉଥିବା ବୈତରଣୀ ସେତୁର ଗୋଟିଏ ସ୍ପାନରୁ ୧୦ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ୨ ଟନ୍‌ ଓଜନର ଗୋଟିଏ ବେରିଂ ଖସି ପଡ଼ିଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାରେ ରବିବାର ବିଭାଗୀୟ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ଟିମ୍‌ ସେତୁର ବେରିଂ ଭାଙ୍ଗିଥିବା ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଫେରିଛନ୍ତି।

ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ଛାତ୍ରୀ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ଜାତୀୟ ମାନବାଧିକାର କମିଶନଙ୍କଠାରେ ମାମଲା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୬।୭-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଧାମନଗର ଚୁଡାକୁଟି ଦଇପୁରର ଦେବସ୍ମିତା ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ୧୩ ବର୍ଷର ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ପ୍ରଶାସନର ଉଦାସୀନତା ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏହାମଧ୍ୟରେ ୧୨ଦିନ ବିତିଲାଣି।

ଧାମନଗରରେ ନାବାଳିକା ବିବାହ ଉଦ୍ୟମ

ଧାମନଗର,୧୬।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ଷୋଳଗାଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବିବାହ ଦେବା ଉଦ୍ୟମ ଫସର ଫାଟିଛି। ବାହାଘର ପୂର୍ବରୁ ପୋଲିସ ଏହି ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଥାନାକୁ ନେଇ ଭଦ୍ରକ ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନକୁ ପଠାଇଛି।

୧୧୬ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଅନ୍ଧକାରାଚ୍ଛନ୍ନ

୧୧୬ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଅନ୍ଧକାରାଚ୍ଛନ୍ନ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୧୬।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଜଣେ ମାତ୍ର ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ନେଇ ଚାଲିଛି ୪୨ ବର୍ଷର ପୁରାତନ ମଣିନାଥପୁର ନରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପରିଡା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାପୀଠ। ଆବଶ୍ୟକ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ୯ମ ଓ ୧୦ମ ଶ୍ରେଣୀରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ୧୧୬ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଅନ୍ଧକାରଚ୍ଛନ୍ନ ହୋଇପଡ଼ିଛି।

ମନେପଡ଼େ ସେଦିନର କଥା

ମନେପଡ଼େ ସେଦିନର କଥା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୬।୭-ରଥଯାତ୍ରା କି ଗୁଣ୍ଡିଚା ଦିନ ଆସିଲେ ମନେପଡ଼େ ୩୦ବର୍ଷ ତଳର କଥା। ନିଜେ କିଛି ରୋଜଗାର କରି ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବା ଏବଂ ପରିବାର ଚଳାଇବା ଚିନ୍ତାରେ ସେ ଉପାୟ ଖୋଜି ବୁଲୁଥିଲେ। ଶେଷରେ ଗୁଣ୍ଡିଚା ଦିନ ସେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଚା’ ଦୋକାନ। କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଓ ନିଷ୍ଠା ବଳରେ ଏହି ଚା’ ଦୋକାନ କରି ସେ ରୋଜଗାରକ୍ଷମ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି।

ରଥଯାତ୍ରା ସମୟରେ ୩ ସ୍ଥାନରୁ ଚୋରି

ଭଞ୍ଜକିଆ,୧୬।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଏଠାକାର ଶୁକୃଳି ବେଗୁନାବିନ୍ଧା ଗ୍ରାମର ଜଗନ୍ନାଥ ଗିରି ଏବଂ ଶରତ ଗିରିଙ୍କ ପରିବାର ଶନିବାର ଘରେ ତାଲା ପକାଇ ରଥଯାତ୍ରା ଦେଖିବାକୁ ଯାଇଥିବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ଘରୁ ଚୋରି ହୋଇଛି। ରଥରୁ ଫେରି ଉଭୟଙ୍କ ଘରେ ତାଲା ଏବଂ ଆଲମିରା ଭାଙ୍ଗି ଚୋରି ହୋଇଥିବା ଜାଣଇ ସେମାନେ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

Model This Week

ରୂପେଶ