ବାଲେଶ୍ୱର

ବଡସାହିରେ ଜମୁଛି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ

ବଡସାହିରେ ଜମୁଛି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ
ବଡସାହି,୩୧।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ପୁରୁଣା ବର୍ଷକୁ ବିଦାୟ ଦେବା ଓ ନୂଆ ବର୍ଷକୁ ସ୍ବାଗତ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଭରି ରହିଛି ଅନେକ ଉକତ୍ଣ୍ଠା । ପୁରୁଣା ବର୍ଷରେ କିଛି ସ୍ମୃତି ସାଉଁଟିବା ପାଇଁ ଦୂରଦୂରାନ୍ତରୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ ଜମୁଛି । ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡସାହି ବ୍ଲକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମାନଚିତ୍ରରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଏଠାକାର ଦୁଇ ଦୁଇଟି ଐତିହାସିକ ସ୍ଥଳୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଟାଣିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରୁଛି। ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡସାହି ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବ ପୀଠରେ ନୂଆ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହେଲାଣି ଭିଡ । ପୁରାଣ ବର୍ଣ୍ଣିତ ବିଭିନ୍ନ ତଥ୍ୟ ସହିତ ରାଜା ରାଜୁଡା ଅମଳରୁ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ପ୍ରସିଦ୍ଧ କଖାରୁଆ ବୈଦ୍ୟନାଥ ପୀଠରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଗହଳି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି। ଠାକୁରଙ୍କର ଆର୍ଶିବାଦ ପାଇବାକୁ ପୁରା ପରିବାର ଧରି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରୁ ଛୁଟିଛି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ । ଏଥିନିମନ୍ତେ ମନ୍ଦିର କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଇଥିଲା । ନିତିଦିନ ଭଳି ଏବେ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଉଠାଦୋକାନୀଙ୍କ ପସରା ମେଲିଛି ା ଅନେକ ଯୁବ ପିଢି ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ମୋବାଇଲରେ ସେଲଫି ନେଉଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ନବବର୍ଷ ଅବସରରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ନଜରରେ ରଖି ପାନ୍ଥ ନିବାସ ମରାମତି କରାଯାଇଛି। ସେହିଭଳି ମା’ ହିଙ୍ଗୁଳାଙ୍କ ପୀଠ ମଧ୍ୟ ବାଦ୍‌ ପଡି ନ ଥିଲା । ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ବହୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରି ଫେରିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ପଟେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଐତିହାସିକ ସ୍ଥଳୀ ତଥା ମୟୂରଭଞ୍ଜର ପ୍ରଥମ ରାଜଧାନୀ ହରିପୁର ଗଡରେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ବହୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସମାଗମ ଦେଖାଯାଇଥିଲା । ହରିପୁର ଗଡର ରସିକରାୟ ମନ୍ଦିର ଓ ରାଜବାଟୀର ଭଗ୍ନାବଶେଷର କଳାନୈପୁଣ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିୁଛି । ପ୍ରାଚୀନ କଳାକୃତିକୁ ଦେଖିବା ସହ ନିଜ ମୋବାଇଲ ସେଲଫିରେ ବିଗତ ବର୍ଷର ଇତିହାସକୁ ସାଉଁଟିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ଲୋକେ । କିଏ କିଏ ନିଜ ପିଲା ଛୁଆଙ୍କୁ ଧରି ଏହି ଗଡର ଇତିହାସ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ପତଳା ପତଳା ଇଟାରେ ନିର୍ମିତ ରସିକରାୟ ମନ୍ଦିର କାରୁକାର୍ଯ୍ୟର ଗୁଣଗାନ କରିଥିଲେ । ତେବେ ୧୪ଶହ ଶ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ରାଜବାଟୀର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଓ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ମାଣତ୍ରୀ କୁଣ୍ଡିର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ସହିତ ବୋଟିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ପାଇଁ ଦାବି ହେଉଛି ।
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ଗାଡ଼ି ସହ ୬୦ ବସ୍ତା କୋଇଲା ଜବତ, ୩ ଗିରଫ

ଗାଡ଼ି ସହ ୬୦ ବସ୍ତା କୋଇଲା ଜବତ, ୩ ଗିରଫ

ତିହିଡ଼ି,୧୭।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ-ଚାନ୍ଦବାଲି ରାସ୍ତାର କାନପୁର ନିବଟରୁ ବୁଧବାର ସକାଳେ ତିହିଡ଼ି ପୋଲିସ ଏକ ଡେଲିଭରି ଭ୍ୟାନ୍‌ରୁ ୬୦ ବସ୍ତା କୋଇଲା ଜବତ କରିଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ୩ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। 

ପାଟଣାରେ ଝଲସୁଛି ଦେବୀ ମଣ୍ଡପ

ପାଟଣାରେ ଝଲସୁଛି ଦେବୀ ମଣ୍ଡପ

ପାଟଣା,୧୭।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ପାଟଣା ମୁଖ୍ୟାଳୟଠାରେ ପାଟଣା ଦୁର୍ଗାପୂଜା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଦେବୀ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ମୃଣ୍ମୟୀ ମୂର୍ତ୍ତି ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ମତେ  ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ହେଉଛି। ସୁନ୍ଦର ଆଲୋକ ସହ ତୋରଣରେ ଦେବୀ ମଣ୍ଡପ  ଝଲସି ଉଠିଛି।

କୋହ୍ଲ ରୁଡକେଲା ଗ୍ରାମରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ: ଦନ୍ତାହାତୀ ପାଦତଳେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲା

କୋହ୍ଲ ରୁଡକେଲା ଗ୍ରାମରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ: ଦନ୍ତାହାତୀ ପାଦତଳେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲା

ବଡବିଲ,୧୭।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ବଡବିଲ ବନାଞ୍ଚଳ ତଥା ରୁଗୁଡି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୋହ୍ଲ ରୁଡକେଲା ଗ୍ରାମରେ ୨୨ହାତୀ ଥିବା ପଲ ଆତଙ୍କ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ଏକ ଦନ୍ତାହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ଗୁରୁବାରୀ ମୁଣ୍ଡା (୬୫)। ବନବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ହାତୀପଲକୁ ଘଉଡାଇବାବେଳେ ଏହି ଅଘଟଣ ଘଟିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। 

ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦାଉ ସାଧିଲା ବନ୍ୟା ଉଜୁଡିଛି  ଶତାଧିକ ହେକ୍ଟର ଧାନ ଫସଲ

ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦାଉ ସାଧିଲା ବନ୍ୟା ଉଜୁଡିଛି ଶତାଧିକ ହେକ୍ଟର ଧାନ ଫସଲ

ପଦ୍ମପୁର,୧୭ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-  ତିତ୍‌ଲି ବାତ୍ୟା ଜନିତ ବର୍ଷା ପ୍ରଭାବରେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲାର ଧଳା, କଞ୍ଚୁଡି, ମନ୍ତେଇ, ଧନୁତ୍ରୀ, ଗହ୍ମେଇ ନଦୀରେ ଆସିଥିବା ବନ୍ୟା ଚାଷୀଙ୍କ ଉପରେ ଦାଉ ସାଧିଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷର ଏହା ଥିଲା ୪ର୍ଥ ବନ୍ୟା।  ଭଦ୍ରକ ବ୍ଲକ ଦେଇ ପ୍ରଭାହିତ ଏସବୁ ନଦୀରେ ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ଯୋଗୁ ସାବରଙ୍ଗ, ସାହାଡା, ଗୋରାମାଟି, ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକର ପଦ୍ମପୁର, ଏଡତାଳ, ସୁଗୋ, ଲୁଙ୍ଗା, ଜଗନ୍ନାଥ ପ୍ରସାଦ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଶହ ଶହ ହେକ୍ଟର ଚାଷଜମି ବନ୍ୟାଜଳରେ ବୁଡି ରହିଥିଲା।  ଧାନ ଫସଲ ଥୋଡ ଧରିବା ସମୟରେ ପାଣିରେ ବୁଡି ରହିବାରୁ ଜମିରୁ ଭଲ ଫସଲ ଆଶା ମଉଳି ଯାଇଛି। 

୧୧୬ ମଣ୍ଡପରେ ସାର୍ବଜନୀନ ପୂଜା ସହରରେ ୨୦ ମଣ୍ଡପ, ହୋଇନି ତୋରଣ

୧୧୬ ମଣ୍ଡପରେ ସାର୍ବଜନୀନ ପୂଜା ସହରରେ ୨୦ ମଣ୍ଡପ, ହୋଇନି ତୋରଣ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୭ା୧୦- ଭଦ୍ରକ ଜିଲାର ମୁଖ୍ୟାଳୟ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକ ଓ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧୧୬ ମଣ୍ଡପରେ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ଆବାହନ କରି ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ସହରରେ ପ୍ରାୟ ୨୦ ମଣ୍ଡପରେ ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ମହାସପ୍ତମୀ ପୂଜା ପରେ ବୁଧବାର ମହାଷ୍ଟମୀ ପୂଜା ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଇଛି। ସହରର ଗାନ୍ଧିପଡିଆ, ବାଇପାସ, ବଙ୍କବାସୁଳୀ ମନ୍ଦିର, ଚରମ୍ପା ସ୍କୁଲ ରୋଡ, ଆରଡି ରୋଡ ପ୍ରାଚୀନଗର, ଚରମ୍ପା ଏରେଇଁ, ଷ୍ଟେଶନ ରୋଡ ବଜାର କମିଟି, ପୁରୁଣା ଓଏସଆରଟିସି କ୍ୟାମ୍ପସ, ଚରମ୍ପା ଡଗରାସାହି, ଜାନୁଗଞ୍ଜ, ଗବସାହି, ସଙ୍ଗତ, ପୁରୁଣାବଜାର, ଗରଦପୁର ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ସାର୍ବଜନୀନ ପୂଜା ପାଇଁ ଉତ୍ସବମୁଖର ହୋଇଉଠିଛି। ପ୍ରଶାସନିକ କଟକଣା ଯୋଗୁ ସହରରେ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ଉପରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ କୌଣସି ତୋରଣ ହୋଇ ନାହିଁ।

ମହାସପ୍ତମୀ ପୂଜା: ବାରିପଦା ଉତ୍ସବମୁଖର

ମହାସପ୍ତମୀ ପୂଜା: ବାରିପଦା ଉତ୍ସବମୁଖର

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୭।୧୦- ସାର୍ବଜନୀନ ଶାରଦୀୟ ପୂଜା ପାଇଁ ବାରିପଦା ସହର ଉତ୍ସବମୁଖର ହୋଇଉଠିଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ସହରରେ  ବହୁ ସ୍ଥାନରେ ନିର୍ମିତ   ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ  ମଙ୍ଗଳବାର ମହାସପ୍ତମୀ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପବିତ୍ର ମନ୍ତ୍ରଧ୍ୱନି ସାଙ୍ଗକୁ ଶଙ୍ଖ, ଢୋଲ, ଘଣ୍ଟ ନାଦରେ   ପରିବେଶ ପ୍ରକମ୍ପିତ ହେଉଛି । ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ହରପାର୍ବତୀ ଓ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଉଛି। ତୁଳସୀଚଉରା ମେଢ ଆଗରେ ମୁମ୍ବାଇସ୍ଥିତ ଶିବାଜୀ ଛତ୍ରପତି ଟର୍ମିନାଲ ଓ ପାଳବଣି ଗୋଲେଇ ମେଢଠାରେ କାଳ୍ପନିକ ବୁଦ୍ଧ ମନ୍ଦିର ସଦୃଶ ତୋରଣ ଏଥର ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ରଙ୍ଗିନ ଆଲୋକମାଳା ସାଜସଜ୍ଜାରେ ପୂଜା ମଣ୍ଡପଗୁଡିକ ସହରର ଶୋଭା ବଢାଉଛି।  ତୁଳସୀଚଉରା, ପାଳବଣି, ବଡ଼ବଜାର ଅଞ୍ଚଳର ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଭକ୍ତଙ୍କର ବେଶ ଭିଡ଼  ଜମିଥିଲା। 

ସାହସିକତା ଦେଖାଇଲେ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀ: ଧରିଲେ କାଠ ବୋଝେଇ ଗାଡି

ସାହସିକତା ଦେଖାଇଲେ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀ: ଧରିଲେ କାଠ ବୋଝେଇ ଗାଡି

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୭।୧୦-ବେତନଟି ରେଞ୍ଜର ଜଣେ ମହିଳା ଫରେଷ୍ଟ ଗାର୍ଡ ପିଠାବଟା ରେଞ୍ଜରେ ଯାଉଥିବା ଏକ କାଠ ବୋଝେଇ ଗାଡିକୁ ଏକା ଧରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି।  ମହିଳାଜଣକ  ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କାମରେ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ସନ୍ଦେହ ହେବାରୁ ଉକ୍ତ ଗାଡିକୁ ଅଟକାଇଥିଲେ।  ସେଥିରେ ଚୋରା କାଠ ନେଇ ଯାଉଥିବା ୮ ଯୁବକ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥଲେ। ପରେ ପିଠାବଟା ରେଞ୍ଜର ପହଞ୍ଚତ୍ ୩୩.୬୫ ସିଏଫଟିର   ଶାଳ କାଠ ଜବତ କରିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଏକ ମାମଲା (ନଂ.୩୭/୨୦୧୮-୧୯) ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ବେତନଟି ରେଞ୍ଜ କର୍ମଚାରୀ ହୋଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ନିଜ ଦାୟିତ୍ୱକୁ ନ ଭୁଲି ଅନ୍ୟ ରେଞ୍ଜରେ ହେଉଥିବା ବେଆଇନ କାଠ ଚାଲାଣକୁ ଧରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିବା ପଦ୍ମାବତୀଙ୍କୁ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଓ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରୁ ପ୍ରଶଂସା  କରାଯାଇଛି। 

୧୯ ଘଣ୍ଟା ପରେ ହେଲା ମା’ଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସତ୍କାର ଜେଲରେ ଥିବା ବଡପୁଅଙ୍କୁ ମିଳିଲାନି ପାରୋଲ

୧୯ ଘଣ୍ଟା ପରେ ହେଲା ମା’ଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସତ୍କାର ଜେଲରେ ଥିବା ବଡପୁଅଙ୍କୁ ମିଳିଲାନି ପାରୋଲ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୭।୧୦-ବଡପୁଅ ଘରକୁ ଆସି ମା’ଙ୍କୁ ମୁଖାଗ୍ନି ଦେବ। ପରିବାର ଲୋକେ  ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ।  ସେମାନେ ମୃତଦେହକୁ ସତ୍କାର ନ କରି ୧୯ ଘଣ୍ଟା ପକାଇ ରଖିଥିଲେ। ଚୋରାମଦ କାରବାରରେ ଗିରଫ ହୋଇ ଜେଲରେ ଥିବା  ବଡପୁଅଙ୍କୁ  ପାରୋଲରେ ଛାଡିବା ସକାଶେ କୋର୍ଟଙ୍କ ଅନୁମତି ଆବଶ୍ୟକ ରହିଥିଲା। ଓକିଲଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ  ଜାରି ରହିଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ  ଅନୁମତି ମିଳିପାରି ନ ଥିଲା। ଶବ ପଚିଶଢି ଯିବା ଭଳି  ଅବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହେବାରୁ ଶେଷରେ ସାନପୁଅ ମୁଖାଗ୍ନି ଦେଇ ମା’ଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ଶେଷ କରିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। 

ରାୟମହାଶୟ ଗଡ଼ର ସାର୍ବଜନୀନ ଦୁର୍ଗାପୂଜା, ମନେ ପକାଇଦିଏ ୫୧୧ବର୍ଷ ଇତିହାସ

ରାୟମହାଶୟ ଗଡ଼ର ସାର୍ବଜନୀନ ଦୁର୍ଗାପୂଜା, ମନେ ପକାଇଦିଏ ୫୧୧ବର୍ଷ ଇତିହାସ

ଭୋଗରାଇ,୧୭।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଜମିଦାରୀ ଶାସନ ସମୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଭୋଗରାଇ ବ୍ଲକରୁ ଦେହୁର୍ଦ୍ଦା ରାୟମହାଶୟ ଗଡ଼ର ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ବର୍ତ୍ତମାନ ସାର୍ବଜନୀନ ରୂପ ନେଇଛି। ଅତୀତର ମହକ ବିତରଣ କରିବା ସାଙ୍ଗକୁ ଏହା ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କୁ ସାଂସ୍କୃତିକ ଐକ୍ୟ ଓ ସଂହତିର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଉଛି। ଚଳିତବର୍ଷ ପୂଜା ବଜେଟ୍‌ ରହିଛି ୩ଲକ୍ଷ। ପୂଜାମଣ୍ଡପ ସାଙ୍ଗକୁ ସୁଦୃଶ୍ୟ ତୋରଣ ଓ ରଙ୍ଗିନ ଆଲୋକ ସାଜସଜା ପରିବେଶକୁ ଉତ୍ସବମୁଖର କରିଛି। ଶିଳ୍ପୀ ସୁଧାଂଶୁ ପ୍ରଧାନ, ସୁଶାନ୍ତ ଦାସ ଓ ବୈକୁଣ୍ଠ ଦାସ  ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ମୃଣ୍ମୟୀ ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ସପ୍ତମୀ ପୂଜାରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ ଜମିଛି। ଦଶହରା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଭିନ୍ନ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିବା ପୂଜା କମିଟି କର୍ମକର୍ତ୍ତା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ମଦ ବେପାରୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଅବକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଲହୁଲୁହାଣ

ନୀଳଗିରି, ୧୬ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଚୋରା ମଦ ବେପାରୀଙ୍କ ସଂଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣରେ ନୀଳଗିରି ଅବକାରୀ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ଲହୁଲୁହାଣ ହୋଇଥିବା ମଙ୍ଗଳବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଥାନାରେ ଉପନିରୀକ୍ଷକ ଲକ୍ଷେସାଧବ ପ୍ରଧାନ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଜିଲା ଆରକ୍ଷୀ ଅଧୀକ୍ଷକଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ଅବକାରୀ ଉପନିରୀକ୍ଷକ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସହକାରୀ ଉପନିରୀକ୍ଷକ ଭାସ୍କର ଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରାଙ୍କ ସମେତ  ଅବକାରୀ ଟିମ୍‌ ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂରେ ଯାଇଥିଲେ।

ମୋରମ ବୋଝେଇ ଡମ୍ପର ପୋଲିସ ଜିମା

ମୋରମ ବୋଝେଇ ଡମ୍ପର ପୋଲିସ ଜିମା

ନୀଳଗିରି, ୧୬ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି-ଉଦଳା ରାସ୍ତାର ପୋଡାଶୂଳ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଉପଜିଲାପାଳ ଏ.ଏସ୍‌. ନରୱଣେ ଚଢାଉ କରି ଚୋରା ମୋରମ ବୋଝେଇ ଡମ୍ପର(ନଂ. ଓଡି-୧ଡବ୍ଲ୍ୟୁ- ୮୩୬୫)କୁ ଜବତ କରିଛନ୍ତି।

ସ୍ନେହର ପ୍ରତୀକ ଫକୀରପୁର ଶାରଦୀୟ ପୂଜା

ସ୍ନେହର ପ୍ରତୀକ ଫକୀରପୁର ଶାରଦୀୟ ପୂଜା

ଆନନ୍ଦପୁର, ୧୬। ୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଶାରଦୀୟ ପୂଜା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସାଜସଜ୍ଜା ସାଙ୍ଗକୁ ମନୋରଞ୍ଜନଧର୍ମୀ କାର୍ଯ୍ୟ ହାତକୁ ନିଆଯାଇଛି। ଆନନ୍ଦପୁର ପୌରପରିଷଦ ଫକୀରପୁରଠାରେ ସର୍ବପୁରାତନ ଆଦ୍ୟ ଦୁର୍ଗାଦେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ଶାରଦୀୟ ପୂଜା ବେଶ ଆକର୍ଷଣର ସହ ପାଳନ କରାଯାଉଅଛି। ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ଫକୀରପୁର ଗ୍ରାମ ପାଇଁ ଐତିହ୍ୟର ପ୍ରତୀକ ସ୍ବରୂପ ଦଣ୍ଡାୟମାନ।