ବାଲେଶ୍ୱର

ବଡସାହିରେ ଜମୁଛି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ

ବଡସାହିରେ ଜମୁଛି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ
ବଡସାହି,୩୧।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ପୁରୁଣା ବର୍ଷକୁ ବିଦାୟ ଦେବା ଓ ନୂଆ ବର୍ଷକୁ ସ୍ବାଗତ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଭରି ରହିଛି ଅନେକ ଉକତ୍ଣ୍ଠା । ପୁରୁଣା ବର୍ଷରେ କିଛି ସ୍ମୃତି ସାଉଁଟିବା ପାଇଁ ଦୂରଦୂରାନ୍ତରୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ ଜମୁଛି । ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡସାହି ବ୍ଲକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମାନଚିତ୍ରରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଏଠାକାର ଦୁଇ ଦୁଇଟି ଐତିହାସିକ ସ୍ଥଳୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଟାଣିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରୁଛି। ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡସାହି ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବ ପୀଠରେ ନୂଆ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହେଲାଣି ଭିଡ । ପୁରାଣ ବର୍ଣ୍ଣିତ ବିଭିନ୍ନ ତଥ୍ୟ ସହିତ ରାଜା ରାଜୁଡା ଅମଳରୁ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ପ୍ରସିଦ୍ଧ କଖାରୁଆ ବୈଦ୍ୟନାଥ ପୀଠରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଗହଳି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି। ଠାକୁରଙ୍କର ଆର୍ଶିବାଦ ପାଇବାକୁ ପୁରା ପରିବାର ଧରି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରୁ ଛୁଟିଛି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ । ଏଥିନିମନ୍ତେ ମନ୍ଦିର କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଇଥିଲା । ନିତିଦିନ ଭଳି ଏବେ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଉଠାଦୋକାନୀଙ୍କ ପସରା ମେଲିଛି ା ଅନେକ ଯୁବ ପିଢି ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ମୋବାଇଲରେ ସେଲଫି ନେଉଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ନବବର୍ଷ ଅବସରରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ନଜରରେ ରଖି ପାନ୍ଥ ନିବାସ ମରାମତି କରାଯାଇଛି। ସେହିଭଳି ମା’ ହିଙ୍ଗୁଳାଙ୍କ ପୀଠ ମଧ୍ୟ ବାଦ୍‌ ପଡି ନ ଥିଲା । ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ବହୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରି ଫେରିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ପଟେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଐତିହାସିକ ସ୍ଥଳୀ ତଥା ମୟୂରଭଞ୍ଜର ପ୍ରଥମ ରାଜଧାନୀ ହରିପୁର ଗଡରେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ବହୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସମାଗମ ଦେଖାଯାଇଥିଲା । ହରିପୁର ଗଡର ରସିକରାୟ ମନ୍ଦିର ଓ ରାଜବାଟୀର ଭଗ୍ନାବଶେଷର କଳାନୈପୁଣ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିୁଛି । ପ୍ରାଚୀନ କଳାକୃତିକୁ ଦେଖିବା ସହ ନିଜ ମୋବାଇଲ ସେଲଫିରେ ବିଗତ ବର୍ଷର ଇତିହାସକୁ ସାଉଁଟିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ଲୋକେ । କିଏ କିଏ ନିଜ ପିଲା ଛୁଆଙ୍କୁ ଧରି ଏହି ଗଡର ଇତିହାସ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ପତଳା ପତଳା ଇଟାରେ ନିର୍ମିତ ରସିକରାୟ ମନ୍ଦିର କାରୁକାର୍ଯ୍ୟର ଗୁଣଗାନ କରିଥିଲେ । ତେବେ ୧୪ଶହ ଶ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ରାଜବାଟୀର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଓ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ମାଣତ୍ରୀ କୁଣ୍ଡିର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ସହିତ ବୋଟିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ପାଇଁ ଦାବି ହେଉଛି ।
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ନେତାଙ୍କ ଘରେ ଚାଲିଛି ଧାନକିଣା:ସମାଧାନ ନ ହେଲେ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ଚାଷୀ

ନେତାଙ୍କ ଘରେ ଚାଲିଛି ଧାନକିଣା:ସମାଧାନ ନ ହେଲେ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ଚାଷୀ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୧୬।୧ - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଯଶିପୁର ଓ ନୂଆଗଁା ପଞ୍ଚାୟତର ଗରିବ ଚାଷୀମାନେ ବୁଧବାର ସମବାୟ ସମିତି ସହନିବନ୍ଧକ (ଏଆର୍‌ସିଏସ୍‌)ଙ୍କୁ ଭେଟି ଯଶିପୁର ସେବା ସମବାୟ ସମିତିରେ ଧାନକିଣାରେ ବ୍ୟାପକ ଅନିୟମିତତା ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

୪୦ ବସ୍ତା କୋଇଲା ସହ ବୋଲେରୋ ଜବତ: ୨ ଗିରଫ

୪୦ ବସ୍ତା କୋଇଲା ସହ ବୋଲେରୋ ଜବତ: ୨ ଗିରଫ

ତିହିଡ଼ି, ୧୬।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡ଼ି ଥାନା ଅଧୀନ ଦୋଳସାହି-ଗୁଆମାଳ ରାସ୍ତାରୁ ବୁଧବାର ପୋଲିସ ୪୦ ବସ୍ତା କୋଇଲା ଜବତ କରିଛି। 

କୁମ୍ଭୀର ଗଣନା ଶେଷ: ଗତବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୬ ଅଧିକ

କୁମ୍ଭୀର ଗଣନା ଶେଷ: ଗତବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୬ ଅଧିକ

ଚାନ୍ଦବାଲି, ୧୬।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବନଖଣ୍ଡ ଅଧୀନରେ ଥିବା ସାଳନ୍ଦୀ, ବୈତରଣୀ ଓ ମନ୍ତେଈ ନଦୀରେ କୁମ୍ଭୀର ଗଣନା ଶେଷ ହୋଇଛି। 

ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବଙ୍କ ରଥାରୂଢ଼ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଦେଖିବାକୁ  ଗହଳି

ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବଙ୍କ ରଥାରୂଢ଼ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଦେଖିବାକୁ ଗହଳି

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୬।୧-ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତ ବର୍ଷ ବାରିପଦା ସହରସ୍ଥିତ ବାଘଡା ରୋଡ ପୂଜା କମିଟି ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ବୁଧବାର ସୂର୍ଯ୍ୟପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଅପାରଗ ସରକାରଙ୍କୁ ଚୁଡ଼ି ଭେଟି ଦେବ ମହିଳାମୋର୍ଚ୍ଚା

ଅପାରଗ ସରକାରଙ୍କୁ ଚୁଡ଼ି ଭେଟି ଦେବ ମହିଳାମୋର୍ଚ୍ଚା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୧୬।୧ - ରାଜ୍ୟର ବିଜେଡି ସରକାର ମହିଳାଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାରେ ଅସମର୍ଥ। ବେବିନା ଘଟଣାକୁ ୮ ବର୍ଷ ପୁରି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ସରକାର ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଘଣ୍ଟ ଘୋଡ଼ାଇ ରଖିଛନ୍ତି। ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ମୁକୁଳାଇ ପୁଣି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଜଘନ୍ୟ କାଣ୍ଡ କରିବାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଛନ୍ତି। ବେବିନାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବାକୁ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଥିବା, ନିଜକୁ ଦୁର୍ବଳ ଓ ଅପାରଗ ପ୍ରମାଣିତ କରିଥିବା ବିଜେଡି ସରକାର ଚୁଡି ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ ବୋଲି ଭାଜପା ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚାର ଜିଲା ସଭାନେତ୍ରୀ ମନସ୍ମିତା ଖୁଣ୍ଟିଆ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ହେଉଥିବା ଚୁଡ଼ି ସଂଗ୍ରହ ଅଭିଯାନ ସମୟରେ କହିଛନ୍ତି।

ଗଡ଼ିଲା ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତ ପକ୍ଷ ସଚେତନତା ରଥ

ଗଡ଼ିଲା ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତ ପକ୍ଷ ସଚେତନତା ରଥ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୧୬।୧ - ସମଗ୍ର ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ପରିକ୍ରମା କରିବ ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତ ପକ୍ଷ ସଚେତନତା ରଥ। କୃଷି ଓ କୃଷକଙ୍କ ବିକାଶ ଲାଗି ସଚେତନତା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସାଳନ୍ଦୀ ଜଳସେଚନ ଡିଭିଜନ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ରଥର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଭଦ୍ରକ ବାଇପାସ୍‌ସ୍ଥିତ ସାଳନ୍ଦୀ ଜଳସେଚନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ବାଇପାସ୍‌ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତ ପକ୍ଷର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ଶ୍ୟାମଭକ୍ତ ମିଶ୍ର ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତ ରଥକୁ ପତାକା ଦେଖାଇ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ଓଟିଇଟି ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଭାଇରାଲକୁ ନେଇ  ଚର୍ଚ୍ଚା

ଓଟିଇଟି ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଭାଇରାଲକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୬।୧: ବୁଧବାରଠାରୁ ଓଟିଇଟି ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାରେ  ଦ୍ବିତୀୟ ସିଟିଂର ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର  ଭାଇରାଲ  ହୋଇଥିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ରର ପିଡିଏଫ୍‌ ଫାଇଲ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ମୋବାଇଲରୁ ମୋବାଇଲକୁ ଘୁରିବୁଲୁଛି। 

ଭଦ୍ରକରେ ଓଟିଇଟି ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ୍‌ ହେବା ସନ୍ଦେହ, ମୋବାଇଲରୁ ମୋବାଇଲ ଘୁରି ବୁଲୁଛି ଉତ୍ତର ପତ୍ର

ଭଦ୍ରକରେ ଓଟିଇଟି ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ୍‌ ହେବା ସନ୍ଦେହ, ମୋବାଇଲରୁ ମୋବାଇଲ ଘୁରି ବୁଲୁଛି ଉତ୍ତର ପତ୍ର

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୬।୧: ବୁଧବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଓଟିଇଟି ପରୀକ୍ଷା। ଭଦ୍ରକ ଜିଲାର ମୋଟ ୮ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରାୟ ୨,୨୦୦ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି।  ତେବେ ଜିଲାରେ ପରୀକ୍ଷାର ସମସ୍ତ ବିଷୟର ଉତ୍ତର ପତ୍ର ଭାଇରାଲ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ମା’ କୁଆଁରୀ ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଝୁଲୁଛି ତାଲା

ଯୋଡ଼ା, ୧୬।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଯୋଡ଼ା ବ୍ଲକ ଉଁଚ୍ଚବାଲିରେ ଥିବା ମା’ କୁଆଁରୀ ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ କମ୍ପାନୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଶନିବାରଠାରୁ ତାଲା ଝୁଲୁଛି। 

ପିଆରଏମ୍‌ ମେଡିକାଲ କଲେଜ: ନିର୍ମାଣ ହେଉନି ଅକ୍ସିଜେନ ପ୍ଲାଣ୍ଟ

ପିଆରଏମ୍‌ ମେଡିକାଲ କଲେଜ: ନିର୍ମାଣ ହେଉନି ଅକ୍ସିଜେନ ପ୍ଲାଣ୍ଟ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୬।୧- ବଣପାହାଡ ଘେରା ତଥା ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନାରେ ପିଆରଏମ୍‌ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି। 

ନିଯୁକ୍ତି ନାଁରେ ୧୭ ଲକ୍ଷ ଠକେଇ

ନିଯୁକ୍ତି ନାଁରେ ୧୭ ଲକ୍ଷ ଠକେଇ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୬।୧- ଚାକିରି କରାଇ ଦେବାର ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ ପ୍ରାୟ ୧୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗରେ ଜଣେ ଯୁବକ ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି।  ଉକ୍ତ ଯୁବକଙ୍କୁ ବାରିପଦା ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ ମଙ୍ଗଳବାର ବାଲେଶ୍ୱରରୁ ଗିରଫ କରିଥିବା ବାରିପଦା ଟାଉନ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ଅଶୋକ କୁମାର ନାୟକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।   

ଯୁବ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ବେଣୁମାଧବଙ୍କ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଯୁବ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ବେଣୁମାଧବଙ୍କ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୬।୧-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାର ଯୁବ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ତଥା ଶିକ୍ଷାବିତ୍‌ ବେଣୁମାଧବ ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ମିଳିଛି ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଇଣ୍ଡିଆ ଆଇକନ୍‌ ଆୱାଡ଼ର୍ର୍।