ବାଲେଶ୍ୱର

ବଡସାହିରେ ଜମୁଛି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ

ବଡସାହିରେ ଜମୁଛି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ

ବଡସାହି,୩୧।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ପୁରୁଣା ବର୍ଷକୁ ବିଦାୟ ଦେବା ଓ ନୂଆ ବର୍ଷକୁ ସ୍ବାଗତ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଭରି ରହିଛି ଅନେକ ଉକତ୍ଣ୍ଠା । ପୁରୁଣା ବର୍ଷରେ କିଛି ସ୍ମୃତି ସାଉଁଟିବା ପାଇଁ ଦୂରଦୂରାନ୍ତରୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ ଜମୁଛି । ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡସାହି ବ୍ଲକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମାନଚିତ୍ରରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଏଠାକାର ଦୁଇ ଦୁଇଟି ଐତିହାସିକ ସ୍ଥଳୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଟାଣିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରୁଛି।
ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡସାହି ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବ ପୀଠରେ ନୂଆ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହେଲାଣି ଭିଡ । ପୁରାଣ ବର୍ଣ୍ଣିତ ବିଭିନ୍ନ ତଥ୍ୟ ସହିତ ରାଜା ରାଜୁଡା ଅମଳରୁ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ପ୍ରସିଦ୍ଧ କଖାରୁଆ ବୈଦ୍ୟନାଥ ପୀଠରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଗହଳି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି। ଠାକୁରଙ୍କର ଆର୍ଶିବାଦ ପାଇବାକୁ ପୁରା ପରିବାର ଧରି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରୁ ଛୁଟିଛି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ । ଏଥିନିମନ୍ତେ ମନ୍ଦିର କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଇଥିଲା । ନିତିଦିନ ଭଳି ଏବେ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଉଠାଦୋକାନୀଙ୍କ ପସରା ମେଲିଛି ା ଅନେକ ଯୁବ ପିଢି ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ମୋବାଇଲରେ ସେଲଫି ନେଉଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ନବବର୍ଷ ଅବସରରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ନଜରରେ ରଖି ପାନ୍ଥ ନିବାସ ମରାମତି କରାଯାଇଛି। ସେହିଭଳି ମା’ ହିଙ୍ଗୁଳାଙ୍କ ପୀଠ ମଧ୍ୟ ବାଦ୍‌ ପଡି ନ ଥିଲା । ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ବହୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରି ଫେରିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ପଟେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଐତିହାସିକ ସ୍ଥଳୀ ତଥା ମୟୂରଭଞ୍ଜର ପ୍ରଥମ ରାଜଧାନୀ ହରିପୁର ଗଡରେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ବହୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସମାଗମ ଦେଖାଯାଇଥିଲା । ହରିପୁର ଗଡର ରସିକରାୟ ମନ୍ଦିର ଓ ରାଜବାଟୀର ଭଗ୍ନାବଶେଷର କଳାନୈପୁଣ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିୁଛି । ପ୍ରାଚୀନ କଳାକୃତିକୁ ଦେଖିବା ସହ ନିଜ ମୋବାଇଲ ସେଲଫିରେ ବିଗତ ବର୍ଷର ଇତିହାସକୁ ସାଉଁଟିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ଲୋକେ । କିଏ କିଏ ନିଜ ପିଲା ଛୁଆଙ୍କୁ ଧରି ଏହି ଗଡର ଇତିହାସ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ପତଳା ପତଳା ଇଟାରେ ନିର୍ମିତ ରସିକରାୟ ମନ୍ଦିର କାରୁକାର୍ଯ୍ୟର ଗୁଣଗାନ କରିଥିଲେ । ତେବେ ୧୪ଶହ ଶ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ରାଜବାଟୀର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଓ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ମାଣତ୍ରୀ କୁଣ୍ଡିର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ସହିତ ବୋଟିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ପାଇଁ ଦାବି ହେଉଛି ।

All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ସ୍କୁଲ ପିଣ୍ଡାରେ ଚାଲିଛି ପାଠପଢ଼ା

ସ୍କୁଲ ପିଣ୍ଡାରେ ଚାଲିଛି ପାଠପଢ଼ା

ରାଇସୁଆଁ,୧୮।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ବହୁ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି। ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ଅବହେଳାରୁ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାରେ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭୁଶୁଡ଼ିବାକୁ ବସିଛି। କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାର ସଦର ଅଞ୍ଚଳରେ ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ ବିଫଳ ହୋଇଛି। ସରକାର ସଭିଏଁ ପଢନ୍ତୁ, ସଭିଏଁ ବଢନ୍ତୁ ସୋ୍ଲଗାନ ଫେଲ ମାରିଛି। କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ମହାଦେଇଯୋଡା କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ମହାଦେଇଯୋଡା ମୁଣ୍ଡା ସାହି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଗୋଟିଏ ଶ୍ରେଣୀରେ ୧ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପଢୁଛନ୍ତି। ମହାଦେଇଯୋଡା ମୁଣ୍ଡା ସାହି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଗୋଟିଏ ଶ୍ରେଣୀରେ ୫ଟି କ୍ଲାସର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପଢୁଥିବା ବେଳେ ୩ ଜଣ ଶିକ୍ଷକ ଅଛନ୍ତି। ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ସ୍କୁଲ ବାରଣ୍ଡାରେ ବସି ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି।

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଯୋଡ଼ା, ୧୮।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଯୋଡ଼ା ବ୍ଲକ ଦେଓଝର ପଞ୍ଚାୟତ ସିଆଳିଯୋଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ମାନସିଂ ମୁଣ୍ଡା(୩୦)ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସୋମବାର ୧୧ଟା ବେଳେ ମୁଣ୍ଡା ଏକ ପଙ୍ଖା ସଜାଡ଼ୁଥିବା ବେଳେ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ବାସୁଦେବପୁର ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନିଆଯାଇଥିଲେ ହେଁ ସେଠାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ତାଙ୍କର ୩ ସନ୍ତାନ ରହିଛି।

ବିଶ୍ୱ ଜନସଂଖ୍ୟା ସ୍ଥିରତା ଦିବସ

ବିଶ୍ୱ ଜନସଂଖ୍ୟା ସ୍ଥିରତା ଦିବସ

ରାଇସୁଆଁ,୧୮।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ପଦ୍ମପୁରରେ ବିଶ୍ୱ ଜନସଂଖ୍ୟା ସ୍ଥିରତା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପଦ୍ମପୁରର ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ଶିବଚରଣ ବାଗଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସଦର ବିଡିଓ ଆଦିକନ୍ଦ ବେହେରା ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଲୋକଙ୍କୁ ଜନସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ନିରାକରଣ ଏବଂ ସଚେତନତା ବିଷୟରେ ଅତିଥି ବୁଝାଇ ଥିଲେ। ଡାକ୍ତର ଶୋଭନ କୁମାର ପାଢୀ, ପିଏଚଇଓ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ନାଏକ, ଅମ୍ଳାନ କିଶୋର ପରିଡ଼ା, ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ସାହୁ, ବିପିଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରୀ କର, ବିଡିଏମ ସୁବର୍ଣ୍ଣା ପଢିଆରୀଙ୍କ ସହ ସମସ୍ତ ଆଶାକର୍ମୀ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ଡକାୟତି ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଠାବ, ୫ ଗିରଫ

ଡକାୟତି ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଠାବ, ୫ ଗିରଫ

କେନ୍ଦୁଝର, ୧୮ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ସହର ବୃନ୍ଦାବନ ବିହାରରେ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସାଇକେଲ ଚୋରି କରୁଥିବା ଜଣେ ବଙ୍ଗାଳୀ ମିସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଲୋକେ ଧରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପାଖରୁ ଏକ ବନ୍ଧୁକ ମିଳିବା ନେଇ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ ଖେଳି ଯାଇଥିଲା। ଏ ନେଇ ସାହିବାସୀ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସରେ ଜିମା ଦେଇଥିଲେ। ଅଧିକ ଖୋଡତାଳ ପରେ ଯୁବକଙ୍କ ସହଯୋଗୀ କୁହାଯାଉଥିବା ଅନ୍ୟ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଠାବ କରି ମଙ୍ଗଳବାର ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛଇ।

ଡ୍ରୋନ୍‌ କ୍ୟାମେରାରେ ସର୍ଭେ କାର୍ଯ୍ୟ

ଡ୍ରୋନ୍‌ କ୍ୟାମେରାରେ ସର୍ଭେ କାର୍ଯ୍ୟ

ବଡବିଲ, ୧୮।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ବଡବିଲ ପୌରାଞ୍ଚଳର ଝୁମ୍ପୁଡିବାସୀ ଥିବା ଅଞ୍ଚଳକୁ ଡ୍ରୋନ କ୍ୟାମେରା ସାହାଯ୍ୟରେ ସର୍ଭେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପୌରାଞ୍ଚଳର ୱାର୍ଡ ନଂ-୧ରୁ ସର୍ଭେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ୧୫ଟି ଯାକ ୱାର୍ଡରେ ସର୍ଭେ କାର୍ଯ୍ୟ ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସର୍ଭେକାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ବେଳେ ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷ ଦିଲିପ ମିଶ୍ର, ତହସିଲଦାର କ୍ଷୀରୋଦ କୁମାର ରାଉତ, ପୌର ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ମନୋରଞ୍ଜନ ଦେଓ, କମ୍ୟୁନିଟୀ ଅର୍ଗାନାଇଜର(ସିଓ) ଶୁଭଶ୍ରୀ ବେଜ୍‌ ଏବଂ ୱାର୍ଡ ନଂ-୧ର କାଉନସିଲର ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ।

ଶିକ୍ଷା ସହାୟକଙ୍କୁ ନିୟମିତ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି

ଆନନ୍ଦପୁର,୧୮।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଘସିପୁରା ବ୍ଲକରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାଥମିକ ଓ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଶିକ୍ଷା ସହାୟକଙ୍କୁ ନିୟମିତ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଘସିପୁରା ବ୍ଲକରେ ୩ ବର୍ଷ ନିୟମିତ କାର୍ଯ୍ୟରତ ୨୧ ଜଣ ଶିକ୍ଷା ସହାୟକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ନେସ୍କୋ ଏସଡିଓଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏତଲା

କେନ୍ଦୁଝର, ୧୮ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଠିକା କାମର ଟଙ୍କା ମାଗିବାରୁ ବଣିଆପାଟ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ନେସ୍କୋ ଏସଡିଓଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଟାଉନ ଥାନାରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଟଙ୍କା ନେଇ କାମ ଦେଇ ନ ଥିବା, ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ମାଗିବାରୁ ଘରକୁ ଡାକି ଆକ୍ରମଣ କରିବା ସହ ଅଶ୍ଳୀଳ ଭାଷାରେ ଗାଳିଗୁଲଜ, ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ମିଥ୍ୟା କେସରେ ଫସାଇ ଦେବାକୁ ଧମକଚମକ ଦିଆଯାଇଥିବା ଠିକାଦାର ରନତ୍ାକର ମହାନ୍ତି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ କରୁଛି। ଏ ନେଇ ଏସଡିଓ ମହେଶ୍ୱର ସେଠୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅଭିଯୋଗ ଭିତ୍ତିହୀନ। ଗତ ୧୩ ତାରିଖ ରାତିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଘରକୁ ଆସି ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। ଏ ନେଇ ଥାନାରେ ସେ ଏତଲା ଦେଇଛି। ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଏସପିଙ୍କୁ ଲିଖିତ ଜଣାଇଛି।

ଅସୁରକ୍ଷିତ, ଜରାଜୀର୍ଣ୍ଣ ଗୃହରେ ଚାଲିଛି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ

ଅସୁରକ୍ଷିତ, ଜରାଜୀର୍ଣ୍ଣ ଗୃହରେ ଚାଲିଛି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ

ବନ୍ତ,୧୮।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବନ୍ତ ତହସିଲ ଅଧୀନ ଛୟାଳସିଂ ରାଜସ୍ବ ନୀରିକ୍ଷକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ୫୬ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଗୃହରେ ଚାଲିଛି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ା ଏଠାରେ ଆବଶ୍ୟକ କର୍ମଚାରୀ ଅଭାବ ଥିବାରୁ ସାଧାରଣଲୋକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଉଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଅଧୀନରେ ଛୟାଳସିଂ ସମେତ ଟିଲୋ, ଓଡଙ୍ଗ, ନିଳୋକ, ସେଣ୍ଢତୀରା ଆଦି ୫ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ୫୬ଟି ରାଜସ୍ବ ଗ୍ରାମ ରହିଛି।

ଯୁବ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଏବେ ଗୋପାଳକ

ଯୁବ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଏବେ ଗୋପାଳକ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୮ା୭-ମାତାପିତାଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ଥିଲା ପୁଅ ଇଞ୍ଜିନିୟର ହେବ । ସେଥିଲାଗି ସେମାନେ ତାଙ୍କ ପାଠ ପଢାଇ ମଣିଷ କରିଥିଲେ। ବାଲେଶ୍ୱରର ଏକ ଘରୋଇ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କଲେଜରୁ ୨୦୧୨ରେ ମେକାନିକାଲରେ ଡିପ୍ଲୋମା କୃତିତ୍ୱର ସହ ପାଶ୍‌ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ସାହୀ ଯୁବକ ନିରଞ୍ଜନ ଉପାଧ୍ୟାୟ ଚାକିରି ପଛରେ ନ ଗୋଡାଇ ନିଜେ କିଛି କରି ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବାକୁ ବାଟ ଖୋଜିଥିଲେ। ଯୁବପିଢି କୃଷିକାର୍ଯ୍ୟ ଉପରୁ ମୁହଁ ଫେରାଇ ନେଉଥିବା ବେଳେ ସେ ଏକ ଭିନ୍ନ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଗୋପାଳନ। ଏହି ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷିତ ଯୁବକ ଆଧୁନିକ ପ୍ରାଣାଳୀରେ ଗୋପାଳନ ଆରମ୍ଭ କରି ପରେ ଏକ ଡାଏରୀ ଫାର୍ମ କରିଛନ୍ତି।

ବଢୁଛି ବୈତରଣୀ

ବଢୁଛି ବୈତରଣୀ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୧୮ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଲଘୁଚାପ ଜନିତ ଲଗାଣବର୍ଷା ଯୋଗୁ ବୈତରଣୀରେ ବନ୍ୟାଜଳ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ନଦୀର ଆଖୁଆପଦା ଆନିକଟଠାରେ ବିପଦ ସଙ୍କେତ ୧୭.୮୩ ମିଟର ଥିବାବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନ ୧ଟା ସୁଦ୍ଧା ସେଠାରେ ଜଳସ୍ତର ୧୬.୭୮ ମିଟର ରହିଛି। ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ବର୍ଷା ପରିମାଣ କମିଥିବାରୁ ଜଳସ୍ତର କ୍ରମେ ସ୍ଥିର ରହିବ ମିମ୍ବା ହ୍ରାସ ପାଇବ ବୋଲି ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

‘ଗାଁ  ପରିବେଶ ସୃଜନର ସାଥୀ’

‘ଗାଁ ପରିବେଶ ସୃଜନର ସାଥୀ’

ତିହିଡ଼ି,୧୮ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ତାଙ୍କ ଆଖିରେ ଅକ୍ଷରମାନେ ଧରାପଡ଼ୁ ନ ଥିଲେ ବି ସେ ଲେଖି ଚାଲିଛନ୍ତି କବିତା ା ଦୀର୍ଘ ୪୦ବର୍ଷ ଧରି ସେ କବିତା ଲେଖି ଆସୁଛନ୍ତି ା ଗାଁ ମାଟି ଓ ଏହାର ପରିବେଶକୁ ଭଲ ପାଉଥିବା ଏହି ନିଆରା ପ୍ରତିଭାବାନ କବି ଅବସର ଜୀବନରେ ଗାଁରେ ରହି ସାରାଦିନ ବିଭିନ୍ନ ପତ୍ରପତ୍ରିକା ଓ ପୁସ୍ତକ ପଢାରେ ବିତାଉଛନ୍ତି। ସାହିତ୍ୟ ତାଙ୍କ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଓ ବିଷାଦ ଲାଘବ କରୁଛି। ଗ୍ରାମୀଣ ଜୀବନର ନିରଳସ ପରିବେଶ ତାଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ସହ ସୃଜନର ସାଥୀ ହୋଇଛି ବୋଲି ସେ କହନ୍ତି। ଏହି ନିଆରା ସାରସ୍ବତ ପ୍ରତିଭା ହେଲେ କବି ଭ୍ରମରବର ଦାସ ା

ଚୈତନ୍ୟ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସ୍ମୃତି ସାଇତିଛି ସନ୍ଥିଆ

ଚୈତନ୍ୟ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସ୍ମୃତି ସାଇତିଛି ସନ୍ଥିଆ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୮ା୭- ମଧ୍ୟଯୁଗରେ ଶ୍ରୀ ଚୈତନ୍ୟ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ପୁରୀ ଆଗମନ ଘଟଣାର ସ୍ମୃତିକୁ ଏଯାଏ ସାଇତି ରଖିଛି ସନ୍ଥିଆ । ଭଦ୍ରକ ପୌରାଞ୍ଚଳ ଅଧୀନ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ଶ୍ରୀରାଧା ମଦନମୋହନ ମନ୍ଦିରରେ ଶ୍ରୀ ଚୈତନ୍ୟ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ‘ଦିବ୍ୟ କନ୍ଥା’ ବସ୍ତ୍ରକୁ ରଖି ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଉଛି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ପରି ଏଥର ଭକ୍ତଙ୍କ ଲାଗି ‘ଦିବ୍ୟ କନ୍ଥା’ ବସ୍ତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନ ମଙ୍ଗଳବାର କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାକୁ ଦର୍ଶନ କରିବା ଲାଗି ଦିନତମାମ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଗହଳି ଲାଗି ରହିଥିଲା। ପରିବେଶ ଥିଲା ବେଶ୍‌ ଉତ୍ସବମୁଖର ।

Model This Week

ରୂପେଶ