ସମ୍ବଲପୁର

ସିଲେଇ ଏଠାରେ ଶିଳ୍ପ, ଆଣିଛି ଆତ୍ମନିଯୁକ୍ତିର ସୁଯୋଗ

ସିଲେଇ ଏଠାରେ ଶିଳ୍ପ, ଆଣିଛି ଆତ୍ମନିଯୁକ୍ତିର ସୁଯୋଗ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୩୧।୧୨ (ବୀରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଝାଙ୍କର)-ସିଲେଇ ମେଶିନ୍‌ରେ ଗୋଟିଏ ଗଁାରେ କିଭଳି ଆର୍ଥିକ ଓ ସାମାଜିକ ସଂସ୍କାର ଆଣିହୁଏ ଏହା ବଲାଙ୍ଗୀର ସହର ସିନ୍ନିକଟ ରିନ୍‌ବଚନ ଗଁ।କୁ ଗଲେ ଜାଣିହୁଏ । ଏହି ଗଁ।ର ଅର୍ଦ୍ଧାଧିକ ପରିବାରର ମହିଳା ଓ ଯୁବକ ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ସିଲେଇ ମେଶିନ୍‌ରେ ଯେଉଁ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ତାହା ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ସାଜିଛି ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ । ନୂଅଁ। ବରଷରେ ଏଭଳି କିଛି କର୍ତ୍ତବ୍ୟନିଷ୍ଠ, କର୍ମତପତ୍ର ଓ ଏକତାବଦ୍ଧ ତଥା ନିଆରା ଉଦ୍ୟମୀ ମହିଳା, ଯୁବତୀ ଓ ଯୁବକଙ୍କ କାହାଣୀ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପେ ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସାହପ୍ରଦ ହେବ ।
ବଲାଙ୍ଗୀର ସହରଠୁ ପ୍ରାୟ ୫କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହିଛି ସଦର ବ୍ଳକ ମାଧିଆପାଲି ପଞ୍ଚାୟତର ରିନ୍‌ବଚନ ଗଁ। । ୩ଟି ୱାର୍ଡ ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଗଁ।ରେ ବାସ କରନ୍ତି ଦୁଇଶହ ପରିବାର । ଏଥିରୁ ୭୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପରିବାରର ଶତାଧିକ ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ସିଲେଇ ଶିକ୍ଷା କରି ଏକ ନୂଆ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ଜୀବନ ଜୀବିକା ଗଢ଼ିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ଗଁ।ର ଲୋକେ ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ହେଲା ସିଲେଇ ସହ ଯୋଡି ହୋଇଥିଲେ ବି ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ଦଶନ୍ଧି ତଳେ ଗଁ।ରେ ବ୍ୟବସାୟିକ ଭିତ୍ତିରେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ସିଲେଇ ଆନ୍ଦୋଳନ । କୌଣସି ବିଶେଷଜ୍ଞ ତାଲିମଦାତାଙ୍କୁଠାରୁ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିବାର ସୁଯୋଗ ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଗଁ।ର ଶତାଧିକ ମହିଳା ସେମାନଙ୍କର ଗଭୀର ନିଷ୍ଠା ବଳରେ ସିଲେଇ କାରିଗରୀରେ ସିଦ୍ଧହସ୍ତା ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ବ୍ୟବସାୟିକ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବାରୁ ଆର୍ଥିକ ଦିଗରୁ ସିଧାସଳଖ ଲାଭବାନ୍‌ ହେବା ସହ ଏହା ସେମାନଙ୍କ ସାମାଜିକ ଜୀବନକୁ ଅଧିକ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ସମ୍ମାନଜନକ କରିବାରେ ବେଶ୍‌ ସହାୟକ ହୋଇଛି । ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ ଗଁ।ରେ ପାରମ୍ପରିକ ସିଲେଇ ଦୋକାନ ରହିଥିଲା । ଏଥିରେ କେତେକ ମହିଳା ଘରେ ସିଲେଇ କରିବା ସହ ଆନୁସଙ୍ଗିକ କାମ କରୁଥିଲେ। ପରେ ମହିଳାମାନେ ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ପରସ୍ପରଠାରୁ ସିଲେଇ ଶିଖିଲେ । କିଛିବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲଗୁଡିକରେ ୟୁନିଫର୍ମ ଯୋଗାଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେଲା । ଏହି ଗଁ।ର ଶତାଧିକ ମହିଳା ସିଲେଇ କାମରେ ନିୟୋଜିତ ହେଲେ। ଘରେ ଘରେ ମେଶିନ୍‌ ରଖି ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଡ୍ରେସ, ସେଲୱାର, ନାଇଟି, ଶାୟା ତିଆରି କଲେ । ବଲାଙ୍ଗୀର ସହରର ବିଭିନ୍ନ ରେଡିମେଟ୍‌ ଲୁଗା ଦୋକାନୀ ଏହି ଗଁ।ର ମହିଳା, ଯୁବକଙ୍କ ସହ ଯୋଡି ହେଲେ । ଏହି କାମ ଯୋଗୁଁ ମହିଳା ଓ ଯୁବକଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖାଦେଲା । ଘର କାମ ପରେ ବଳକା ସମୟକୁ ସିଲେଇରେ କଟାଇଲେ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଗଁ।ରେ ଏକ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ପରସ୍ପର ସହଯୋଗ ପରମ୍ପରା ସୃଷ୍ଟି ହେଲା । ଘରେ ବସି ବେଶ୍‌ ଦୁଇପଇସା ରୋଜଗାର କଲେ । ୨୦୦୯ମସିହାରେ ଏହି ଗଁ।ର ବନିତା ସାହୁଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଲା । ଏହାପରେ ଦୁଇବର୍ଷ ଭିତରେ ଶାଶୁ, ଶୁଶ୍ୱରଙ୍କ ମଧ୍ୟ ବିୟୋଗ ଘଟିଲା । ଏଭଳି ସଙ୍ଗୀନ ସମୟରେ ଦୁଇ ଯୁବତୀ ଝିଅଙ୍କୁ ଧରି କୁଆଡେ ଯିବେ, କ’ଣ କରିବେ ବୋଲି ଚିନ୍ତା ପଡିଲେ ବନିତା । ତେବେ ସିଲେଇ ମେଶିନ୍‌ ହିଁ ହେଲା ତାଙ୍କ ସାହାରା । ସିଲେଇ ମେଶିନ୍‌ରେ ରୋଜଗାର କରି ଦୁଇ ଝିଅଙ୍କୁ ବାହା ଦେଇ ଏବେ ବେଶ୍‌ ସ୍ବାବଲମ୍ବନଶୀଳ ଜୀବନ ଜୀଉଁଛନ୍ତି ବନିତା । ତାଙ୍କ ସଂଘର୍ଷ କାହାଣୀ ଓ ଉଦ୍‌ଯୋଗ ଅନ୍ୟକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଛି । ତାଙ୍କ ଦୁଇ ଝିଅ ବି ସିଲେଇରେ ସିଦ୍ଧଦସ୍ତା । ଗଁ।ର କଲେଜ ପଢ଼ୁଥିବା ଲୀନା ସାହୁ ପାଠ ପଢ଼ିଲା ଭିତରେ ସିଲେଇ ଶିକ୍ଷା କରି ବେଶ୍‌ ଦୁଇପଇସା ଅର୍ଜନ କରୁଛନ୍ତି । ଗଁ।ର ନମିତା ସାହୁ, ବିମଳା ନାଏକ, ବାସନ୍ତି ନାଏକ, ମହିମା ସାହୁ ଭଳି ଅନେକ ଯୁବତୀ ପାଠ ପଢ଼ିଲା ପରେ ସିଲେଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ରୋଜଗାରକ୍ଷମ ହୋଇ ନିଜ ଦୈନନ୍ଦିନ ଖର୍ଚ୍ଚ ସହ ଅଭାବ ଅସୁବିଧା ସମୟରେ ପରିବାକୁ ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି । ଗଁ।ର ରମେଶ ସାହୁ, ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ସାହୁ, ବାଞ୍ଚା ସାହୁ ଭଳି ଅନେକ ବ୍ୟକ୍ତି ସିଲେଇ ସହ ଯୋଡି ହୋଇ ଗଁ।ରେ ଏକ ନୂଆ ପରମ୍ପରା ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ଫଳରେ ଗଁ।ରେ ଏକ ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ତିଆରି ହୋଇଛି । ଅର୍ଥନୈତିକ ଦିଗରୁ ଲାଭବାନ ହେବା ପରେ ଗଁ।ରେ ପାରସ୍ପରିକ ସହଯୋଗ ଓ ଏକତା ବଢ଼ିଛି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ସିଲେଇ ସହ ଯୋଡି ହୋଇଥିବା ଶତାଧିକ ମହିଳା, ଯୁବତୀ ଓ ପୁରୁଷ ଭୋଜି ଆୟୋଜନ କରି ନୂଆବର୍ଷ ପାଳନ କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ତେବେ ଏଠାରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ମହିଳା ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ସିଲେଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ଏମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିନାହାନ୍ତି । ଗଁ।ରେ ଏକ କମ୍ପ୍ୟୁନିଟି ସେଣ୍ଟର ହେଲେ ଯୁବତୀ ଓ ମହିଳାମାନେ ଲାଭବାନ୍‌ ହୋଇପାରନ୍ତେ । ଏହାବାଦ୍‌ ବିଭିନ୍ନ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଫେସନ୍‌ ଓ ଡିଜାଇନ୍‌ର ସିଲେଇ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଗଲେ ଏମାନେ ଆହୁରି ଲାଭବାନ୍‌ ହେବା ସହ କୁଶଳୀ ହୋଇପାରନ୍ତେ । ଏଦିଗରେ ସରକାରୀ ଉଦ୍ୟମ ଓ ସହଯୋଗ ଲୋଡା ବୋଲି ଗଁ।ର ମହିଳା, ଯୁବତୀ ତଥା ଯୁବକମାନେ କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଯକ୍ଷ୍ମା ମୁକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଯକ୍ଷ୍ମା ମୁକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଭବାନୀପାଟଣା,୧୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଯକ୍ଷ୍ମା ମୁକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ । ଜିଲାର ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା, କଲମପୁର, ଜୁନାଗଡ ଏବଂ ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକରେ ମାଗଣାରେ ଯକ୍ଷ୍ମା ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇ ଯକ୍ଷ୍ମା ରୋଗ ମୁକ୍ତ କଳାହାଣ୍ଡି ପାଇଁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

ମୋଟ ୬୦ ୟୁନିଟ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ

ମୋଟ ୬୦ ୟୁନିଟ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ

ଧର୍ମଗଡ,୧୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଧର୍ମଗଡଠାରେ ଗୁରୁବାର କାଳିକୃଷ୍ଣ ସଂଘ ତରଫରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ଲଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ପରିସରରେ ଏକ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ତାଲୁକସ୍ତରୀୟ ଆଇନ ସଚେତନତା ଶିବିର

ତାଲୁକସ୍ତରୀୟ ଆଇନ ସଚେତନତା ଶିବିର

ଧର୍ମଗଡ,୧୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଧର୍ମଗଡ ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଗୁରୁବାର ଏକ ତାଲୁକସ୍ତରୀୟ ଆଇନ ସଚେତନତା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବାରିକ ସମାଜର ସମାବେଶ

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବାରିକ ସମାଜର ସମାବେଶ

ଖପ୍ରାଖୋଲ,୧୯ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଲକ ହରିଶଙ୍କର ପାନ୍ଥନିବାସ ପରିସରରେ ନିଖିଳ ଉକତ୍ଳ ବାରିକ ସମିତି ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବାରିକ ସମାଜର ସମାବେଶ ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

 ଝାଡଖଣ୍ଡ ବିଧାନ ସଭା ଘେରାଉରେ ଓଡିଶା କୁଡମି ସେନା ସାମିଲ

ଝାଡଖଣ୍ଡ ବିଧାନ ସଭା ଘେରାଉରେ ଓଡିଶା କୁଡମି ସେନା ସାମିଲ

ବେତନଟୀ,୧୯ା୭.(ଡି.ଏନ.ଏ)-କୁଡମି ଜାତିକୁ ଆଦିବାସି ବର୍ଗରେ ସାମିଲ କରିବା ପାଇଁ ଗୁରବାର ହୋଇଥିବା ଝାଡଖଣ୍ଡ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉରେ ଓଡିଶା କୁଡମି ସେନାର ଏକ ଦଳ ସାମିଲ ହୋଇଛି। ଏନେଇ ଦଳର ରାଜ୍ୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜୟମୁନି ମହାନ୍ତ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ତୁଷୁରାବାହାଲରେ ଗ୍ରାମ ସ୍ବରାଜ ଅଭିଯାନ

ତୁଷୁରାବାହାଲରେ ଗ୍ରାମ ସ୍ବରାଜ ଅଭିଯାନ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୯ା୭: ବଲାଙ୍ଗୀର ସଦର ବ୍ଳକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ତୁଷୁରାବାହାଲଠାରେ ଚୁଡାପାଲି ଏସବିଆଇ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ଚୁଡାପାଲି ଗ୍ରାହକ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ତରଫରୁ ଗ୍ରାମ ସ୍ବରାଜ ଅଭିଯାନ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ସଚେତନ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ଟିକ୍ରାପଡା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆସିଲା ନୂଆ ୧୦୮ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ

ଟିକ୍ରାପଡା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆସିଲା ନୂଆ ୧୦୮ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ

ଟିକ୍ରାପଡା,୧୯ା୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ସଇନ୍ତଲା ବ୍ଳକ ଅଧିନ ଟିକ୍ରାପଡା ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି ନୂଆ ୧୦୮ଆମ୍ବୁଲନ୍ସ। ଫଳରେ ଏହି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଥିବା ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରାୟ ୪୦ଖଣ୍ଡ ଗ୍ରାମର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଆନନ୍ଦ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ଦେଓଗାଁ ଅଗ୍ନିଶମ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ:ଉଦ୍‌ଘାଟନର ୧୫ଦିନ ନ ପୁରୁଣୁ ଛାତରୁ ଗଳୁଛି ପାଣି

ଦେଓଗାଁ ଅଗ୍ନିଶମ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ:ଉଦ୍‌ଘାଟନର ୧୫ଦିନ ନ ପୁରୁଣୁ ଛାତରୁ ଗଳୁଛି ପାଣି

ଦେଓଗାଁ,୧୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଦେଓଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସାଗରପାଲି ନିକଟରେ ନବନିର୍ମିତ ଅଗ୍ନିଶମ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏବେ ନାନା ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟଦେଇ ଚାଲିଛି। ଓଡିଶା ଆରକ୍ଷୀ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଓ କଲ୍ୟାଣ ନିଗମ ନିର୍ମାଣ କାରୀ ସଂସ୍ଥା ତରଫରୁ ୪୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ନବନିର୍ମିତ ଅଗ୍ନିଶମ କୋଠାକୁ ଚଳିତ ମାସ ୭ତାରିଖରେ ଏମ୍‌ପି କଳିକେଶ ନାରାୟଣ ସିଂଦେଓ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ରବିଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଚାଷୀ ସଙ୍ଗଠନର ସହାୟତା

ରବିଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଚାଷୀ ସଙ୍ଗଠନର ସହାୟତା

ସମ୍ବଲପୁର,୧୯।୭(ବ୍ୟୁରୋ) ସମ୍ବଲପୁର ମହାନଗର ସାପଲହରା ଗ୍ରାମର ଚାଷୀ ରବି ମିର୍ଦ୍ଧାଙ୍କ ସୋମବାର ବିଜଳି ଆଘାତ ପାଇ ମୃତ ହୋଇଥିଲେ। ବୁଧବାର ଜିଲା କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ରବିଙ୍କ ପରିବାରଙ୍କୁ ସହାୟତାର ହାତ ବଢାଇଛନ୍ତି । ଆର୍ଥତ୍କ ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରି ସମବେଦନା ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ଭ୍ୟାନ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିବା ସଞ୍ଜୀବ ନାଥ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ

ଭ୍ୟାନ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିବା ସଞ୍ଜୀବ ନାଥ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୯।୭ (ବ୍ୟୁରୋ) ସେଣ୍ଟ୍‌ ଯୋଶେଫ୍‌ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବା ଭ୍ୟାନ ଅଇଁଠାପାଲି ଥାନା ନିକଟରେ ଗତ ୧୧ ତାରିଖ ସକାଳ ୭ଟା ୧୫ ମିନିଟରେ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ସେହି ସମୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣାସ୍ଥଳ ନିକଟରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିବା ସଞ୍ଜୀବ ନାଥ ଉପସ୍ଥିତ ବୁଦ୍ଧି ଖଟାଇ ଭ୍ୟାନ ମଧ୍ୟରୁ ୭ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ଆହତଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ସଦର ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିଲା ।

ବନ୍ୟା ମୁକାବିଲା, ସତର୍କ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ବନ୍ୟା ମୁକାବିଲା, ସତର୍କ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୯।୭(ବ୍ୟୁରୋ) ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲାପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବନ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏକ ଜରୁରୀ ବୈଠକ ଜିଲାପାଳ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଜିଲାପାଳ ସମର୍ଥ ବର୍ମାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବୈଠକରେ ବନ୍ୟାର ମୁକାବିଲା ନେଇ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ସମସ୍ତ ବିଭାଗକୁ ଜିଲାପାଳ ବର୍ମା ସତର୍କ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

ଗିରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ମିଳିଲା ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ

ଗିରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ମିଳିଲା ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ

ନାକଟିଦେଉଳ,୧୯।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ) ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ନାକଟିଦେଉଳ ବ୍ଲକ ମାଓବାଦୀ ପ୍ରଭାବିତ ଗିରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏକ ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୪ଟା ସମୟରେ ଗିରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ରେଢ଼ାଖୋଲ ବିଧାୟକ ତଥା ଉପମୁଖ୍ୟ ସଚେତକ ଇଂ. ରୋହିତ ପୂଜାରୀ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଫିତା କାଟି ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସର ସେବାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

Model This Week

ରୂପେଶ