ସମ୍ବଲପୁର

ସିଲେଇ ଏଠାରେ ଶିଳ୍ପ, ଆଣିଛି ଆତ୍ମନିଯୁକ୍ତିର ସୁଯୋଗ

ସିଲେଇ ଏଠାରେ ଶିଳ୍ପ, ଆଣିଛି ଆତ୍ମନିଯୁକ୍ତିର ସୁଯୋଗ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୩୧।୧୨ (ବୀରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଝାଙ୍କର)-ସିଲେଇ ମେଶିନ୍‌ରେ ଗୋଟିଏ ଗଁାରେ କିଭଳି ଆର୍ଥିକ ଓ ସାମାଜିକ ସଂସ୍କାର ଆଣିହୁଏ ଏହା ବଲାଙ୍ଗୀର ସହର ସିନ୍ନିକଟ ରିନ୍‌ବଚନ ଗଁ।କୁ ଗଲେ ଜାଣିହୁଏ । ଏହି ଗଁ।ର ଅର୍ଦ୍ଧାଧିକ ପରିବାରର ମହିଳା ଓ ଯୁବକ ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ସିଲେଇ ମେଶିନ୍‌ରେ ଯେଉଁ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ତାହା ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ସାଜିଛି ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ । ନୂଅଁ। ବରଷରେ ଏଭଳି କିଛି କର୍ତ୍ତବ୍ୟନିଷ୍ଠ, କର୍ମତପତ୍ର ଓ ଏକତାବଦ୍ଧ ତଥା ନିଆରା ଉଦ୍ୟମୀ ମହିଳା, ଯୁବତୀ ଓ ଯୁବକଙ୍କ କାହାଣୀ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପେ ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସାହପ୍ରଦ ହେବ ।
ବଲାଙ୍ଗୀର ସହରଠୁ ପ୍ରାୟ ୫କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହିଛି ସଦର ବ୍ଳକ ମାଧିଆପାଲି ପଞ୍ଚାୟତର ରିନ୍‌ବଚନ ଗଁ। । ୩ଟି ୱାର୍ଡ ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଗଁ।ରେ ବାସ କରନ୍ତି ଦୁଇଶହ ପରିବାର । ଏଥିରୁ ୭୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପରିବାରର ଶତାଧିକ ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ସିଲେଇ ଶିକ୍ଷା କରି ଏକ ନୂଆ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ଜୀବନ ଜୀବିକା ଗଢ଼ିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ଗଁ।ର ଲୋକେ ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ହେଲା ସିଲେଇ ସହ ଯୋଡି ହୋଇଥିଲେ ବି ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ଦଶନ୍ଧି ତଳେ ଗଁ।ରେ ବ୍ୟବସାୟିକ ଭିତ୍ତିରେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ସିଲେଇ ଆନ୍ଦୋଳନ । କୌଣସି ବିଶେଷଜ୍ଞ ତାଲିମଦାତାଙ୍କୁଠାରୁ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିବାର ସୁଯୋଗ ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଗଁ।ର ଶତାଧିକ ମହିଳା ସେମାନଙ୍କର ଗଭୀର ନିଷ୍ଠା ବଳରେ ସିଲେଇ କାରିଗରୀରେ ସିଦ୍ଧହସ୍ତା ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ବ୍ୟବସାୟିକ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବାରୁ ଆର୍ଥିକ ଦିଗରୁ ସିଧାସଳଖ ଲାଭବାନ୍‌ ହେବା ସହ ଏହା ସେମାନଙ୍କ ସାମାଜିକ ଜୀବନକୁ ଅଧିକ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ସମ୍ମାନଜନକ କରିବାରେ ବେଶ୍‌ ସହାୟକ ହୋଇଛି । ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ ଗଁ।ରେ ପାରମ୍ପରିକ ସିଲେଇ ଦୋକାନ ରହିଥିଲା । ଏଥିରେ କେତେକ ମହିଳା ଘରେ ସିଲେଇ କରିବା ସହ ଆନୁସଙ୍ଗିକ କାମ କରୁଥିଲେ। ପରେ ମହିଳାମାନେ ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ପରସ୍ପରଠାରୁ ସିଲେଇ ଶିଖିଲେ । କିଛିବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲଗୁଡିକରେ ୟୁନିଫର୍ମ ଯୋଗାଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେଲା । ଏହି ଗଁ।ର ଶତାଧିକ ମହିଳା ସିଲେଇ କାମରେ ନିୟୋଜିତ ହେଲେ। ଘରେ ଘରେ ମେଶିନ୍‌ ରଖି ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଡ୍ରେସ, ସେଲୱାର, ନାଇଟି, ଶାୟା ତିଆରି କଲେ । ବଲାଙ୍ଗୀର ସହରର ବିଭିନ୍ନ ରେଡିମେଟ୍‌ ଲୁଗା ଦୋକାନୀ ଏହି ଗଁ।ର ମହିଳା, ଯୁବକଙ୍କ ସହ ଯୋଡି ହେଲେ । ଏହି କାମ ଯୋଗୁଁ ମହିଳା ଓ ଯୁବକଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖାଦେଲା । ଘର କାମ ପରେ ବଳକା ସମୟକୁ ସିଲେଇରେ କଟାଇଲେ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଗଁ।ରେ ଏକ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ପରସ୍ପର ସହଯୋଗ ପରମ୍ପରା ସୃଷ୍ଟି ହେଲା । ଘରେ ବସି ବେଶ୍‌ ଦୁଇପଇସା ରୋଜଗାର କଲେ । ୨୦୦୯ମସିହାରେ ଏହି ଗଁ।ର ବନିତା ସାହୁଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଲା । ଏହାପରେ ଦୁଇବର୍ଷ ଭିତରେ ଶାଶୁ, ଶୁଶ୍ୱରଙ୍କ ମଧ୍ୟ ବିୟୋଗ ଘଟିଲା । ଏଭଳି ସଙ୍ଗୀନ ସମୟରେ ଦୁଇ ଯୁବତୀ ଝିଅଙ୍କୁ ଧରି କୁଆଡେ ଯିବେ, କ’ଣ କରିବେ ବୋଲି ଚିନ୍ତା ପଡିଲେ ବନିତା । ତେବେ ସିଲେଇ ମେଶିନ୍‌ ହିଁ ହେଲା ତାଙ୍କ ସାହାରା । ସିଲେଇ ମେଶିନ୍‌ରେ ରୋଜଗାର କରି ଦୁଇ ଝିଅଙ୍କୁ ବାହା ଦେଇ ଏବେ ବେଶ୍‌ ସ୍ବାବଲମ୍ବନଶୀଳ ଜୀବନ ଜୀଉଁଛନ୍ତି ବନିତା । ତାଙ୍କ ସଂଘର୍ଷ କାହାଣୀ ଓ ଉଦ୍‌ଯୋଗ ଅନ୍ୟକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଛି । ତାଙ୍କ ଦୁଇ ଝିଅ ବି ସିଲେଇରେ ସିଦ୍ଧଦସ୍ତା । ଗଁ।ର କଲେଜ ପଢ଼ୁଥିବା ଲୀନା ସାହୁ ପାଠ ପଢ଼ିଲା ଭିତରେ ସିଲେଇ ଶିକ୍ଷା କରି ବେଶ୍‌ ଦୁଇପଇସା ଅର୍ଜନ କରୁଛନ୍ତି । ଗଁ।ର ନମିତା ସାହୁ, ବିମଳା ନାଏକ, ବାସନ୍ତି ନାଏକ, ମହିମା ସାହୁ ଭଳି ଅନେକ ଯୁବତୀ ପାଠ ପଢ଼ିଲା ପରେ ସିଲେଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ରୋଜଗାରକ୍ଷମ ହୋଇ ନିଜ ଦୈନନ୍ଦିନ ଖର୍ଚ୍ଚ ସହ ଅଭାବ ଅସୁବିଧା ସମୟରେ ପରିବାକୁ ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି । ଗଁ।ର ରମେଶ ସାହୁ, ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ସାହୁ, ବାଞ୍ଚା ସାହୁ ଭଳି ଅନେକ ବ୍ୟକ୍ତି ସିଲେଇ ସହ ଯୋଡି ହୋଇ ଗଁ।ରେ ଏକ ନୂଆ ପରମ୍ପରା ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ଫଳରେ ଗଁ।ରେ ଏକ ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ତିଆରି ହୋଇଛି । ଅର୍ଥନୈତିକ ଦିଗରୁ ଲାଭବାନ ହେବା ପରେ ଗଁ।ରେ ପାରସ୍ପରିକ ସହଯୋଗ ଓ ଏକତା ବଢ଼ିଛି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ସିଲେଇ ସହ ଯୋଡି ହୋଇଥିବା ଶତାଧିକ ମହିଳା, ଯୁବତୀ ଓ ପୁରୁଷ ଭୋଜି ଆୟୋଜନ କରି ନୂଆବର୍ଷ ପାଳନ କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ତେବେ ଏଠାରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ମହିଳା ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ସିଲେଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ଏମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିନାହାନ୍ତି । ଗଁ।ରେ ଏକ କମ୍ପ୍ୟୁନିଟି ସେଣ୍ଟର ହେଲେ ଯୁବତୀ ଓ ମହିଳାମାନେ ଲାଭବାନ୍‌ ହୋଇପାରନ୍ତେ । ଏହାବାଦ୍‌ ବିଭିନ୍ନ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଫେସନ୍‌ ଓ ଡିଜାଇନ୍‌ର ସିଲେଇ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଗଲେ ଏମାନେ ଆହୁରି ଲାଭବାନ୍‌ ହେବା ସହ କୁଶଳୀ ହୋଇପାରନ୍ତେ । ଏଦିଗରେ ସରକାରୀ ଉଦ୍ୟମ ଓ ସହଯୋଗ ଲୋଡା ବୋଲି ଗଁ।ର ମହିଳା, ଯୁବତୀ ତଥା ଯୁବକମାନେ କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ସମ୍ବଲପୁର

ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ

ସମ୍ବଲପୁର,୨୧।୪(ବ୍ୟୁରୋ)- ସମ୍ବଲପୁର ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟର ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ ଶନିବାର କ୍ଷେତରାଜପୁର ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ହୋତାଙ୍କ ପରିଚାଳନାରେ ଉତ୍ସବ ହୋଇଥିଲା। ସ୍କୁଲ ପ୍ରବନ୍ଧନ କମିଟି ଟ୍ରଷ୍ଟି ମାଙ୍ଗେଲାଲ ଅଗ୍ରୱାଲ, ସଭାପତି ପ୍ରଭାସ ଚନ୍ଦ୍ର ଅଗ୍ରୱାଲ, ସମ୍ପାଦକ ମଙ୍ଗତୁରାମ ଅଗ୍ରୱାଲ, ଜୟଦୟାଲ ଅଗ୍ରୱାଲ, ପ୍ରଦୀପ କାଶ୍ମିରୀ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ କୃତୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରିଥିଲେ।

ଜନାର୍ଦ୍ଧନ ପୂଜାରୀ ମାତୃମଙ୍ଗଳ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗ: ୨୬ରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଆମରଣ ଅନଶନ ଚେତାବନୀ

ଜନାର୍ଦ୍ଧନ ପୂଜାରୀ ମାତୃମଙ୍ଗଳ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗ: ୨୬ରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଆମରଣ ଅନଶନ ଚେତାବନୀ ସମ୍ବଲପୁର,୨୧।୪(ବ୍ୟୁରୋ)- ସମ୍ବଲପୁର ବୈଦ୍ୟନାଥ ଛକ ସ୍ଥିତ ଡ. ଜନାର୍ଦ୍ଧନ ପୁଜାରୀ ମାତୃମଙ୍ଗଳ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସୂତୀ ବିଭାଗରେ ସମସ୍ୟା ରହିଛି । ୨୫ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ସ୍ଥାୟୀ ଡାକ୍ତର ନିଯୁକ୍ତି ସହ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ନେଇ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେଲେ ୨୬ ତାରିଖରୁ ଅଞ୍ଚଳର ମହିଳାମାନେ ମାତୃମଙ୍ଗଳ କେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ମୁଖରେ ଆମରଣ ଅନଶନ କରିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ

ସମ୍ବଲପୁର,୨୧। ୪(ବ୍ୟୁରୋ)- ସମ୍ବଲପୁର ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟର ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ ଶନିବାର କ୍ଷେତରାଜପୁର ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ହୋତାଙ୍କ ପରିଚାଳନାରେ ଉତ୍ସବ ହୋଇଥିଲା। ସ୍କୁଲ ପ୍ରବନ୍ଧନ କମିଟି ଟ୍ରଷ୍ଟି ମାଙ୍ଗେଲାଲ ଅଗ୍ରୱାଲ, ସଭାପତି ପ୍ରଭାସ ଚନ୍ଦ୍ର ଅଗ୍ରୱାଲ, ସମ୍ପାଦକ ମଙ୍ଗତୁରାମ ଅଗ୍ରୱାଲ, ଜୟଦୟାଲ ଅଗ୍ରୱାଲ, ପ୍ରଦୀପ କାଶ୍ମିରୀ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ କୃତୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରିଥିଲେ।

ଦେଶରେ ଅଘୋଷିତ ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି: ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା ସମ୍ମୁଖରେ ବିଜେଡିର ବିକ୍ଷୋଭ

ଦେଶରେ ଅଘୋଷିତ ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି: ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା ସମ୍ମୁଖରେ ବିଜେଡିର ବିକ୍ଷୋଭ

ସମ୍ବଲପୁର,୨୧।୪(ବ୍ୟୁରୋ)- ଦେଶରେ ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏଟିଏମ୍‌ଗୁଡିକରେ ଟଙ୍କା ମିଳୁନାହିଁ । ଜନସାଧାରଣ ନାହିଁ ନ ଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ହେଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଉନାହାନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆର୍ଥୀକ ପରିଚାଳନାରେ ଅପାରଗତା ବିରୋଧରେ ଶନିବାର ଜିଲା ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିବାଦ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଇଛି।

ସମସ୍ୟାରେ ବାସଚ୍ୟୁତ ପରିବାର: ରେଙ୍ଗାଲି ବିଧାୟକ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

ସମସ୍ୟାରେ ବାସଚ୍ୟୁତ ପରିବାର: ରେଙ୍ଗାଲି ବିଧାୟକ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

ସମ୍ବଲପୁର,୨୧।୪(ବ୍ୟୁରୋ)- ଲପଙ୍ଗା ସ୍ଥିତ ଆଦିତ୍ୟ ଆଲୁମିନିୟମ କାରଖାନାରେ ବାସଚ୍ୟୁତ ଓ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ପରିବାରଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହିଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜମି ହରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ପରିବାରକୁ କମ୍ପାନୀରେ ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଉ। ସିଏସ୍‌ଆର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁସାରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଭିର୍ତ୍ତିରେ ଉନ୍ନତି ମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । କିନ୍ତୁ କମ୍ପାନୀ ଜାଣିଶୁଣି ଉନ୍ନତି ମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରତି ବିମୁଖ ରହୁଛି। ଅପରପକ୍ଷେ ୧୯୮ଟି ଲେଫ୍ଟ ଆଉଟ୍‌ ଷ୍ଟ୍ରକଚର୍‌ର ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉ ନାହିଁ । ଗତ ଜାନୁୟାରୀ ୨୫ ତାରିଖରେ ଆର୍‌ପିଡିଏସି ବୈଠକରେ ଜିଲାର ରେଙ୍ଗାଲି ତହସିଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗଢ଼ି ଉଠିଥିବା ଆଦିତ୍ୟ ଆଲୁମିନିୟମ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଜମି ଓ ଘର ହରାଇଥିବା ପରିବାରମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାହା ସୁଫଳ ହୋଇନାହିଁ। ଫଳରେ ଶନିବାର ରେଙ୍ଗାଲି ବିଧାୟକ ରମେଶ ପଟୁଆଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ଜିଲାପାଳ ସମର୍ଥ ବର୍ମାଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

ନାବଳିକା ବଳାତ୍କାର ମାମଲାର ରାୟ ପ୍ରକାଶ: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ

ନାବଳିକା ବଳାତ୍କାର ମାମଲାର ରାୟ ପ୍ରକାଶ: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ

ବରଗଡ଼,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବରଗଡ଼ ଟାଉନ ଥାନା ଅଧୀନ ଘୁଲିପାଲିରେ ୨୦୧୪ରେ ଘଟିଥିବା ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ମାମଲାର ଶନିବାର ରାୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ବରଗଡ଼ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲା ଦୌରା ଜଜ(ଏଡିଜେ) ପ୍ରଣବ କୁମାର ପାତ୍ର ମାମଲାର ବିଚାର କରି ଅଭିଯୁକ୍ତ ଘୁଲିପାଲି ଗ୍ରାମର ପରଦେଶୀ ସାହୁଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି।

ଦୋକାନରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଚଢାଉ

ଦୋକାନରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଚଢାଉ

ବରଗଡ଼,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବରଗଡ଼ ସହର ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଛକ ସହ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଶିଶୁଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ଦୋକାନଗୁଡିକରେ ଶନିବାର ଚଢାଉ କରାଯାଇଛି। ଚଢାଉ ବେଳେ ଦୋକାନଗୁଡିକରେ ରଖାଯାଇଥିବା ପିଲାଙ୍କ ଖାଦ୍ୟର ଗୂଣମାନ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି।

ଏଟିଏମ୍‌ରୁ ବାହାରୁନି ଟଙ୍କା: ବିଜେଡିର ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ଏଟିଏମ୍‌ରୁ ବାହାରୁନି ଟଙ୍କା: ବିଜେଡିର ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ଭବାନୀପାଟଣା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଦେଶରେ ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏଟିଏମ୍‌ରେ ଟଙ୍କା ନ ଥିବାରୁ ଜନସାଧାରଣ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ସମୟରେ ଯାହା ଘଟିଥିଲା ତାର ପୁନରାବୃତ୍ତି ଘଟିଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ପଦକ୍ଷେପ ସାଙ୍ଗକୁ ଆର୍ଥିକ ପରିଚାଳନା ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ଆର୍ଥିକ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଦେଖାଦେଇଛି। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ରାଜ୍ୟ ବିଜେଡିର ଆହ୍ବାନ କ୍ରମେ ଶନିବାର କଳାହାଣ୍ଡି ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଏସ୍‌ବିଆଇ ମୁଖ୍ୟ ଶାଖା ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦିଆଯିବା ସହ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ଭବାନୀପାଟଣାରେ ଝଡତୋଫାନ: ବଦ୍ୟୁତ୍‌ ସରବରାହ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ

ଭବାନୀପାଟଣାରେ ଝଡତୋଫାନ: ବଦ୍ୟୁତ୍‌ ସରବରାହ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ

ଭବାନୀପାଟଣା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କାଳବୈଶାଖୀ ପ୍ରଭାବରେ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଭବାନୀପାଟଣା ସହର ସମେତ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଝଡତୋଫାନ୍‌ ଘଟି ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏପରି କି ରାତିରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସରୋବରାହ ବ୍ୟାହତ ହୋଇଥିଲା ା ୱେସ୍କୋ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ମରାମତି କରିବା ପରେ ରାତି ପ୍ରାୟ ୩ଟାରେ ଭବାନୀପାଟଣା ସହରର କିଛି ସ୍ଥାନରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ହୋଇପାରିଥିଲା।

ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ, ଦାନୀ ବନ୍ଧ: ପଙ୍କ ଉଦ୍ଧାର ଦାବି

ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ, ଦାନୀ ବନ୍ଧ: ପଙ୍କ ଉଦ୍ଧାର ଦାବି

ପଦ୍ମପୁର,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପଦ୍ମପୁର ଏନ୍‌ଏସି ଅଧୀନରେ ଥିବା ଘରୋଇ ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିକଟସ୍ଥ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀବନ୍ଧ ଏବଂ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳସେଚନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପାଖରେ ଥିବା ଦାନୀବନ୍ଧର ପଙ୍କ ଉଦ୍ଧାର ପାଇଁ ସହରବାସୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ କହିବା ମୁତାବକ, ଏହି ଦୁଇ ପୋଖରୀରେ ସହରର ଜନସାଧାରଣ ନିର୍ଭର କରୁଛନ୍ତି।

ଏଟିଏମ୍‌ ଟଙ୍କା ଶୂନ୍ୟ: ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଜେଡିର ପ୍ରତିବାଦ

ଏଟିଏମ୍‌ ଟଙ୍କା ଶୂନ୍ୟ: ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଜେଡିର ପ୍ରତିବାଦ

ସୋନପୁର,୨୧।୪(ନି.ପ୍ର.)- ଦେଶବ୍ୟାପି ଏଟିଏମ୍‌ରେ ଟଙ୍କା ସଙ୍କଟ ନେଇ ଲୋକେ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଛି ବିଜେଡି। ଦୂରଦୃଷ୍ଟିହୀନ ପଦକ୍ଷେପ ଯୋଗୁ ଦେଶରେ ଆର୍ଥିକ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରର ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିବାଦ କରାଯାଇଛି।

ବଡଗାଁ ବିଜେଡିର ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ବଡଗାଁ ବିଜେଡିର ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ବଡଗାଁ,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବଡଗାଁ ବ୍ଲକ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଦେଶରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି ବିରୋଧରେ ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟାରେ ବଡଗାଁ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ପଞ୍ଚାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣ ଦେବା ସହ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି।