Dharitri News
ସମ୍ବଲପୁର

ସିଲେଇ ଏଠାରେ ଶିଳ୍ପ, ଆଣିଛି ଆତ୍ମନିଯୁକ୍ତିର ସୁଯୋଗ

ସିଲେଇ ଏଠାରେ ଶିଳ୍ପ, ଆଣିଛି ଆତ୍ମନିଯୁକ୍ତିର ସୁଯୋଗ ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୩୧।୧୨ (ବୀରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଝାଙ୍କର)-ସିଲେଇ ମେଶିନ୍‌ରେ ଗୋଟିଏ ଗଁାରେ କିଭଳି ଆର୍ଥିକ ଓ ସାମାଜିକ ସଂସ୍କାର ଆଣିହୁଏ ଏହା ବଲାଙ୍ଗୀର ସହର ସିନ୍ନିକଟ ରିନ୍‌ବଚନ ଗଁ।କୁ ଗଲେ ଜାଣିହୁଏ । ଏହି ଗଁ।ର ଅର୍ଦ୍ଧାଧିକ ପରିବାରର ମହିଳା ଓ ଯୁବକ ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ସିଲେଇ ମେଶିନ୍‌ରେ ଯେଉଁ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ତାହା ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ସାଜିଛି ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ । ନୂଅଁ। ବରଷରେ ଏଭଳି କିଛି କର୍ତ୍ତବ୍ୟନିଷ୍ଠ, କର୍ମତପତ୍ର ଓ ଏକତାବଦ୍ଧ ତଥା ନିଆରା ଉଦ୍ୟମୀ ମହିଳା, ଯୁବତୀ ଓ ଯୁବକଙ୍କ କାହାଣୀ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପେ ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସାହପ୍ରଦ ହେବ । ବଲାଙ୍ଗୀର ସହରଠୁ ପ୍ରାୟ ୫କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହିଛି ସଦର ବ୍ଳକ ମାଧିଆପାଲି ପଞ୍ଚାୟତର ରିନ୍‌ବଚନ ଗଁ। । ୩ଟି ୱାର୍ଡ ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଗଁ।ରେ ବାସ କରନ୍ତି ଦୁଇଶହ ପରିବାର । ଏଥିରୁ ୭୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପରିବାରର ଶତାଧିକ ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ସିଲେଇ ଶିକ୍ଷା କରି ଏକ ନୂଆ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ଜୀବନ ଜୀବିକା ଗଢ଼ିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ଗଁ।ର ଲୋକେ ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ହେଲା ସିଲେଇ ସହ ଯୋଡି ହୋଇଥିଲେ ବି ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ଦଶନ୍ଧି ତଳେ ଗଁ।ରେ ବ୍ୟବସାୟିକ ଭିତ୍ତିରେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ସିଲେଇ ଆନ୍ଦୋଳନ । କୌଣସି ବିଶେଷଜ୍ଞ ତାଲିମଦାତାଙ୍କୁଠାରୁ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିବାର ସୁଯୋଗ ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଗଁ।ର ଶତାଧିକ ମହିଳା ସେମାନଙ୍କର ଗଭୀର ନିଷ୍ଠା ବଳରେ ସିଲେଇ କାରିଗରୀରେ ସିଦ୍ଧହସ୍ତା ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ବ୍ୟବସାୟିକ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବାରୁ ଆର୍ଥିକ ଦିଗରୁ ସିଧାସଳଖ ଲାଭବାନ୍‌ ହେବା ସହ ଏହା ସେମାନଙ୍କ ସାମାଜିକ ଜୀବନକୁ ଅଧିକ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ସମ୍ମାନଜନକ କରିବାରେ ବେଶ୍‌ ସହାୟକ ହୋଇଛି । ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ ଗଁ।ରେ ପାରମ୍ପରିକ ସିଲେଇ ଦୋକାନ ରହିଥିଲା । ଏଥିରେ କେତେକ ମହିଳା ଘରେ ସିଲେଇ କରିବା ସହ ଆନୁସଙ୍ଗିକ କାମ କରୁଥିଲେ। ପରେ ମହିଳାମାନେ ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ପରସ୍ପରଠାରୁ ସିଲେଇ ଶିଖିଲେ । କିଛିବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲଗୁଡିକରେ ୟୁନିଫର୍ମ ଯୋଗାଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେଲା । ଏହି ଗଁ।ର ଶତାଧିକ ମହିଳା ସିଲେଇ କାମରେ ନିୟୋଜିତ ହେଲେ। ଘରେ ଘରେ ମେଶିନ୍‌ ରଖି ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଡ୍ରେସ, ସେଲୱାର, ନାଇଟି, ଶାୟା ତିଆରି କଲେ । ବଲାଙ୍ଗୀର ସହରର ବିଭିନ୍ନ ରେଡିମେଟ୍‌ ଲୁଗା ଦୋକାନୀ ଏହି ଗଁ।ର ମହିଳା, ଯୁବକଙ୍କ ସହ ଯୋଡି ହେଲେ । ଏହି କାମ ଯୋଗୁଁ ମହିଳା ଓ ଯୁବକଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖାଦେଲା । ଘର କାମ ପରେ ବଳକା ସମୟକୁ ସିଲେଇରେ କଟାଇଲେ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଗଁ।ରେ ଏକ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ପରସ୍ପର ସହଯୋଗ ପରମ୍ପରା ସୃଷ୍ଟି ହେଲା । ଘରେ ବସି ବେଶ୍‌ ଦୁଇପଇସା ରୋଜଗାର କଲେ । ୨୦୦୯ମସିହାରେ ଏହି ଗଁ।ର ବନିତା ସାହୁଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଲା । ଏହାପରେ ଦୁଇବର୍ଷ ଭିତରେ ଶାଶୁ, ଶୁଶ୍ୱରଙ୍କ ମଧ୍ୟ ବିୟୋଗ ଘଟିଲା । ଏଭଳି ସଙ୍ଗୀନ ସମୟରେ ଦୁଇ ଯୁବତୀ ଝିଅଙ୍କୁ ଧରି କୁଆଡେ ଯିବେ, କ’ଣ କରିବେ ବୋଲି ଚିନ୍ତା ପଡିଲେ ବନିତା । ତେବେ ସିଲେଇ ମେଶିନ୍‌ ହିଁ ହେଲା ତାଙ୍କ ସାହାରା । ସିଲେଇ ମେଶିନ୍‌ରେ ରୋଜଗାର କରି ଦୁଇ ଝିଅଙ୍କୁ ବାହା ଦେଇ ଏବେ ବେଶ୍‌ ସ୍ବାବଲମ୍ବନଶୀଳ ଜୀବନ ଜୀଉଁଛନ୍ତି ବନିତା । ତାଙ୍କ ସଂଘର୍ଷ କାହାଣୀ ଓ ଉଦ୍‌ଯୋଗ ଅନ୍ୟକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଛି । ତାଙ୍କ ଦୁଇ ଝିଅ ବି ସିଲେଇରେ ସିଦ୍ଧଦସ୍ତା । ଗଁ।ର କଲେଜ ପଢ଼ୁଥିବା ଲୀନା ସାହୁ ପାଠ ପଢ଼ିଲା ଭିତରେ ସିଲେଇ ଶିକ୍ଷା କରି ବେଶ୍‌ ଦୁଇପଇସା ଅର୍ଜନ କରୁଛନ୍ତି । ଗଁ।ର ନମିତା ସାହୁ, ବିମଳା ନାଏକ, ବାସନ୍ତି ନାଏକ, ମହିମା ସାହୁ ଭଳି ଅନେକ ଯୁବତୀ ପାଠ ପଢ଼ିଲା ପରେ ସିଲେଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ରୋଜଗାରକ୍ଷମ ହୋଇ ନିଜ ଦୈନନ୍ଦିନ ଖର୍ଚ୍ଚ ସହ ଅଭାବ ଅସୁବିଧା ସମୟରେ ପରିବାକୁ ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି । ଗଁ।ର ରମେଶ ସାହୁ, ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ସାହୁ, ବାଞ୍ଚା ସାହୁ ଭଳି ଅନେକ ବ୍ୟକ୍ତି ସିଲେଇ ସହ ଯୋଡି ହୋଇ ଗଁ।ରେ ଏକ ନୂଆ ପରମ୍ପରା ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ଫଳରେ ଗଁ।ରେ ଏକ ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ତିଆରି ହୋଇଛି । ଅର୍ଥନୈତିକ ଦିଗରୁ ଲାଭବାନ ହେବା ପରେ ଗଁ।ରେ ପାରସ୍ପରିକ ସହଯୋଗ ଓ ଏକତା ବଢ଼ିଛି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ସିଲେଇ ସହ ଯୋଡି ହୋଇଥିବା ଶତାଧିକ ମହିଳା, ଯୁବତୀ ଓ ପୁରୁଷ ଭୋଜି ଆୟୋଜନ କରି ନୂଆବର୍ଷ ପାଳନ କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ତେବେ ଏଠାରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ମହିଳା ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ସିଲେଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ଏମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିନାହାନ୍ତି । ଗଁ।ରେ ଏକ କମ୍ପ୍ୟୁନିଟି ସେଣ୍ଟର ହେଲେ ଯୁବତୀ ଓ ମହିଳାମାନେ ଲାଭବାନ୍‌ ହୋଇପାରନ୍ତେ । ଏହାବାଦ୍‌ ବିଭିନ୍ନ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଫେସନ୍‌ ଓ ଡିଜାଇନ୍‌ର ସିଲେଇ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଗଲେ ଏମାନେ ଆହୁରି ଲାଭବାନ୍‌ ହେବା ସହ କୁଶଳୀ ହୋଇପାରନ୍ତେ । ଏଦିଗରେ ସରକାରୀ ଉଦ୍ୟମ ଓ ସହଯୋଗ ଲୋଡା ବୋଲି ଗଁ।ର ମହିଳା, ଯୁବତୀ ତଥା ଯୁବକମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ସମ୍ବଲପୁର

ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ତଣ୍ଟି ଚିପି ହତ୍ୟା ଘଟଣା: ଜେଲ୍‌ ଗଲେ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ସମେତ ୪

ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ତଣ୍ଟି ଚିପି ହତ୍ୟା ଘଟଣା: ଜେଲ୍‌ ଗଲେ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ସମେତ ୪

ଜୁନାଗଡ,୨୩।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର/ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ହଣ୍ଡାଖାଲପଡାଠାରେ ସୋମବାର ସବିତା ନାମ୍ନୀ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ଶ୍ୱଶୁର ଘର ଲୋକେ ତଣ୍ଟି ଚିପି ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଏ ନେଇ ପୋଲିସ ଶାଶୁ ହର୍ଷ, ଶ୍ୱଶୁର ପିଲାକୁନୁ ଓ ଦିଅର ରିତିକ ଓ ସ୍ବାମୀ ମଞ୍ଜିତଙ୍କୁ ଥାନାରେ ଅଟକ ରଖିଥିଲେ। ମଙ୍ଗଳବାର ପୋଲିସ ସ୍ବାମୀ ମଞ୍ଜିତଙ୍କ ସମେତ ୪ଜଣଙ୍କୁ ଧର୍ମଗଡ ଜେଲ ହାଜତକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ

ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ

ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା,୨୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମରେ ଶିକାର ହୋଇଥିବା କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡିତା ସୋମବାର ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ସାରାରାଜ୍ୟରେ ଚହଳ ପକାଇଛି। ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ।

ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟେରା ସକ୍ରିୟ: ୪ ଦିନରେ ୪ ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ

ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟେରା ସକ୍ରିୟ: ୪ ଦିନରେ ୪ ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୩।୧: ରାଉରକେଲା ସହରରେ ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟେରା ଦିନକୁ ଦିନ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ହେଉଛନ୍ତି। ଗତ ୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୪ଟି ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ ଏହା ପ୍ରମାଣ କରୁଛି। ଲୁଟେରାମାନେ ମଙ୍ଗଳବାର ଭୋର ସମୟରେ ଝିରପାଣି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆଦର୍ଶପଲ୍ଲୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଏକ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଟିଏମ୍‌ରୁ ପୁଣି ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି।

ଆଇଜିଏଚ୍‌ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିଷ୍ଠାପର ଉଦ୍ୟମ, ବଞ୍ଚିଗଲା ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁ, ଶ୍ୱାସନଳୀରୁ ବାହାରିଲା ଚିନାବାଦାମ ମଞ୍ଜି

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୩।୧- ରାଉରକେଲା ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ପରିଚାଳିତ ଇସ୍ପାତ ଜେନେରାଲ ହସ୍ପିଟାଲ (ଆଇଜିଏଚ୍‌) ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିଷ୍ଠାପର ପ୍ରୟାସ ଓ ନିପୂଣ ଚିକିତ୍ସାର ଫଳସ୍ବରୂପ ଏଠାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ଏକ ଶିଶୁର ଜୀବନ ରକ୍ଷା ପାଇଯାଇଛି। ଜଣେ ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କ ଶ୍ୱାସନଳୀରେ ଅଟକି ରହିଥିବା ଦୁଇଟି ଚିନାବାଦାମ ମଞ୍ଜିକୁ ସଫଳତାର ସହ ନିଷ୍କାସନ

ଆଇଜିଏଚ୍‌ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିଷ୍ଠାପର ଉଦ୍ୟମ, ବଞ୍ଚିଗଲା ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁ, ଶ୍ୱାସନଳୀରୁ ବାହାରିଲା ଚିନାବାଦାମ ମଞ୍ଜି

ଆଇଜିଏଚ୍‌ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିଷ୍ଠାପର ଉଦ୍ୟମ, ବଞ୍ଚିଗଲା ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁ, ଶ୍ୱାସନଳୀରୁ ବାହାରିଲା ଚିନାବାଦାମ ମଞ୍ଜି

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୩।୧- ରାଉରକେଲା ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ପରିଚାଳିତ ଇସ୍ପାତ ଜେନେରାଲ ହସ୍ପିଟାଲ (ଆଇଜିଏଚ୍‌) ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିଷ୍ଠାପର ପ୍ରୟାସ ଓ ନିପୂଣ ଚିକିତ୍ସାର ଫଳସ୍ବରୂପ ଏଠାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ଏକ ଶିଶୁର ଜୀବନ ରକ୍ଷା ପାଇଯାଇଛି। ଜଣେ ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କ ଶ୍ୱାସନଳୀରେ ଅଟକି ରହିଥିବା ଦୁଇଟି ଚିନାବାଦାମ ମଞ୍ଜିକୁ ସଫଳତାର ସହ ନିଷ୍କାସନ

ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଉପରେ ବ୍ରିଜ୍‌, ସୀମାନ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ମାଧ୍ୟମ ସାଜିବ

ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଉପରେ ବ୍ରିଜ୍‌, ସୀମାନ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ମାଧ୍ୟମ ସାଜିବ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୨୩।୧- ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଉପରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ସେତୁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଓ ପଡ଼ୋଶୀ ଛତିଶଗଡ଼ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ତମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ମାଧ୍ୟମ ସାଜିବ। ବୁର୍ଲା ମେଡିକାଲ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଜନସାଧାରଣ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ଏହି ସେତୁ ଦ୍ୱାରା ଲାଭବାନ ହେବେ। ବିଶେଷକରି ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲାର ଲଖନପୁର ବ୍ଲକ, ବେଲପାହାଡ଼ ପୌରପରିଷଦ ଓ ପଡ଼ୋଶୀ ଛତିଶଗଡ଼ର

ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଆଇନଜୀବୀ ମୃତ, ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ ଦାବିରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ

ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଆଇନଜୀବୀ ମୃତ, ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ ଦାବିରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ

କୋଲାବିରା,୨୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ଫେରୁଥିବାବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିବା କୋଲାବିରା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଯୁଗିଆଡିହି ଗ୍ରାମର ଆଇନଜୀବୀ କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରାଙ୍କର ରବିବାର ରାତିରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛିି। କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଦୁଇଗୋଡ଼ ଟ୍ରକ୍‌ ଚକ ତଳେ ଚାପି ହୋଇଯାଇଥିବାରୁ ପ୍ରଚୁର ରକ୍ତସ୍ରାବ ହୋଇଥିଲା। ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ ତାଙ୍କୁ ବୁର୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ରାସ୍ତାରେ ହିଁ

କଦଳୀଡ଼ିହି ଗାଁକୁ ପ୍ରଥମଥର ଗଡ଼ିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ

କଦଳୀଡ଼ିହି ଗାଁକୁ ପ୍ରଥମଥର ଗଡ଼ିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ

ବାରକୋଟ,୨୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦେବଗଡ଼ ଜିଲା ବାରକୋଟ ବ୍ଲକ ହେଡକ୍ବାର୍ଟରରୁ ୪୮ କିମି ଓ ସରୁଆଳି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରୁ ୧୮ କିମି ଦୂର ଅପହଞ୍ଚ ପାହାଡ଼ିଆ ଇଲାକାରେ ରହିଛି କଦଳୀଡ଼ିହି ଗାଁ। ଏହି ପାହାଡ଼ଘେରା ଗାଁରେ ମୋଟ ୨୯ ପରିବାରର ୧୭୫ ପାହାଡ଼ି ଭୂୟାଁ ଜନଜାତିର ଲୋକେ ବାସ କରନ୍ତି।

୨ ବାଇକ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଧକ୍କା : ଜଣେ ମୃତ

ବିଶ୍ରା,୨୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଶ୍ରା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପ୍ରଧାନଟୋଲା ଚୌକଠାରେ ଦୁଇ ବାଇକ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଧକ୍କା ଘଟିଛି।

ସ୍ପଷ୍ଟ ଦିବାଲୋକରେ ଡକାୟତି ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ

ସ୍ପଷ୍ଟ ଦିବାଲୋକରେ ଡକାୟତି ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ

ସମ୍ବଲପୁର, ୨୧।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଅଇଁଠାପାଲି ଥାନା ଫାଟକସ୍ଥିତ ମୁଥୁଟ୍‌ ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନୀରୁ ଡକାୟତି ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ ହୋଇଛି। ବିହାର ପୋଲିସ ସହାୟତାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ସୁବୋଧ କାଣ୍ଡ ସିଂଙ୍କ ସହ ଅନ୍ୟ ୫ଜଣଙ୍କୁ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବିହାରରୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି।

ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ଲଙ୍କାକାଣ୍ଡ

ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ଲଙ୍କାକାଣ୍ଡ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୧।୧: ରାଉରକେଲା ରିଂ ରୋଡ଼ର ସ-ମିଲ ଛକରେ ଏକ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ରବିବାର ସାଧାରଣରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଘଟଣା ପାଇଁ ପୋଲିସ ଓ ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍କ୍ରିୟତାକୁ ଦାୟୀକରି ସ୍ଥାନୀୟଲୋକେ ପୋଲିସ ଉପରକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି।

‘ଥିଏଟର ଜୀଇଁବା ଶିଖାଏ’

‘ଥିଏଟର ଜୀଇଁବା ଶିଖାଏ’

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୨୧।୧- ଥିଏଟର ବା ମଞ୍ଚ ନାଟକ ଜୀଇଁବା ଶିଖାଏ। ଥିଏଟର ଜଣକ ଭିତରେ ଆତ୍ମପ୍ରତ୍ୟୟ ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଜୀବନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ରୁଦ୍ଧିମନ୍ତ କରିଥାଏ। ଥିଏଟରରେ ସାମିଲ ହୋଇ ଜୀବନକୁ ବୁଝିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି। ଥିଏଟରରେ ଜୀବନକୁ ଉପଭୋଗ କରିଛି। ଥିଏଟରରୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ କିଛି ଶିଖିବାର ରହିଛି ବୋଲି ପ୍ରଖ୍ୟାତ ବଲିଉଡ୍‌ ଅଭିନେତା ତଥା ଥିଏଟର କର୍ମୀ ରଘୁବୀର ଯାଦବ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ସର୍ବଭାରତୀୟ ବହୁଭାଷୀ ନାଟକ ଉତ୍ସବ ମଠଖାଇ ମହୋତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ମୁମ୍ବାଇରୁ ଆସିଥିବା ପ୍ରଖ୍ୟାତ ଅଭିନେତା ଯାଦବ ଶନିବାର ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ କୋଶଳ କଳାମଣ୍ଡଳ ପଡିଆରେ ରଘୁବୀର ଯାଦବଙ୍କ ସହ ଏକ ସନ୍ଧ୍ୟା ଶୀର୍ଷକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।