ବାଲେଶ୍ୱର

କବିତାରେ ନବବର୍ଷକୁ ସ୍ବାଗତ

କବିତାରେ ନବବର୍ଷକୁ ସ୍ବାଗତ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୩୧।୧୨- ଫକୀରମୋହନ ସାହିତ୍ୟ ପରିଷଦର ୩୬୫ ଦିନ ସାହିତ୍ୟ ସଭାର ୩୫୦ତମ ଆସର ପରିଷଦର ସଭାପତି ଡ. ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ତ୍ରିପାଠୀ ପୌରୋହିତ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଶାନ୍ତିକାନନ ପରିସରରେ ହୋଇଥିବା ସାରସ୍ବତ ସଭାରେ ବାଲେଶ୍ୱରର ଜିଲାପାଳ ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ଦାସ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ଚଣ୍ଡୀଗଡ଼ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ରାଜନୀତି ବିଜ୍ଞାନର ସହଯୋଗୀ ପ୍ରଫେସର ଡ. ଗୋବିନ୍ଦ ଚନ୍ଦ୍ର ସେଠୀ ଯୋଗଦେଇ ସାରସ୍ବତ ଜଗତରେ ମାନବିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ନବବର୍ଷକୁ ସ୍ବାଗତ ଜଣାଇ କବିତା ପାଠୋତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ୩୫ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ କବି ଯୋଗ ଦେଇ ନବବର୍ଷ ଉପଲକ୍ଷେ ସ୍ବରଚିତ କବିତା ପାଠ କରିଥିଲେ। ସାରସ୍ବତ ଆସରରେ ଅଧ୍ୟାପିକା ଜ୍ୟୋତ୍ସ୍ନା ରାୟଙ୍କୁ ସାରସ୍ବତ କୃତି ଓ ଅନୁଷ୍ଠାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗାଦାନ ନେଇ ପରିଷଦ ତରଫରୁ ତ୍ରିଶତକୋତ୍ତର ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ଦିବସ ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଜିଲାପାଳ ଦାସ କବି ଅର୍ଚ୍ଚନା ନନ୍ଦୀଙ୍କ ରଚିତ ‘ନିଃଶବ୍ଦ ଅଙ୍ଗୀକାର’ ଗ୍ରନ୍ଥକୁ ଲୋକାର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ପୁସ୍ତକର ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ ଡ. ରାଧାରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ଗ୍ରନ୍ଥରେ ସଙ୍କଳିତ କେତେକ କବିତାକୁ ଦୀପକ ବୋଷ୍‌, ପ୍ରତିମା ପଣ୍ଡା, ଗୋପାମୁଦ୍ରା ମହାପାତ୍ର, କଲ୍ୟାଣୀ ନନ୍ଦ, ପ୍ରଭାକର ସାହୁ ଓ ଜ୍ୟୋତ୍ସ୍ନା ରାୟ ଆବୃତ୍ତି କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ପରିଷଦର ଉପସଭାପତି ପ୍ରଦୀପ ଚାଟ୍ଟାର୍ଜୀ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ବକ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ତପନ ରାୟ ଶେଷରେ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ବାଲେଶ୍ୱର

ଡମ୍ପରକୁ ଧକ୍କାଦେଇ ବୁଲେଟ୍‌ ଆରୋହୀ ମୃତ

ଜଳେଶ୍ୱର,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଜଳେଶ୍ୱର ଥାନା ଅଧୀନ ୬୦ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଲକ୍ଷ୍ମଣନାଥ ଟୋଲ୍‌ ପ୍ଲାଜାଠାରୁ ୧ କି.ମି. ଦୂରରେ ରବିବାର ରାତି ୯ଟା ୪୫ ମିନିଟ୍‌ ସମୟରେ ଏକ ଡମ୍ପର ଓ ବୁଲେଟ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଧକ୍କା ହୋଇଛି। ଫଳରେ ବୁଲେଟ୍‌ ଆରୋହୀଙ୍କ ଶୋଚନୀୟ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

୨ ଅପମୃତ୍ୟୁ

ଜଳେଶ୍ୱର, ୨୨।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ)-ଜଳେଶ୍ୱର ଥାନା ଆରୁହା ପଞ୍ଚାୟତ ୧୦ ନଂ. ୱାର୍ଡ଼ର ବାସିନ୍ଦା ରଥ ସିଂ(୪୫)ଙ୍କ ମୃତଦେହ ଆରୁହା ଗ୍ରାମର ବନମାଳୀ ଦାସଙ୍କ ପୋଖରୀରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ପୋଲିସ ଏକ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା (ନଂ.୮/୧୮) ରୁଜୁ କରି ମୃତଦେହକୁ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଇଛି। ରଥ ସିଂ ବିଲରେ ଚାଷକାମ ସାରି ଉକ୍ତ ପୋଖରୀକୁ ଗାଧୋଇବା ପାଇଁ ଯାଇ ନିଖୋଜ ଥିଲେ।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଶଳା, ଭିଣୋଇ  ମୃତ

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଶଳା, ଭିଣୋଇ ମୃତ

ବାହାନଗା,୨୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରବିବାର ରାତି ୯ଟାରେ ବାହାନଗାସ୍ଥିତ ୧୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ପୁରୁଣା ବଜାର ନିକଟରେ ଏକ ଡମ୍ପର ଧକ୍କାରେ ୨ ମଟରସାଇକେଲ ଆରେହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇଥିବା ଡମ୍ପରକୁ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ପୋଲିସ ଶେରଗଡ ଟୋଲଗେଟ ନିକଟରୁ ଜବତ କରିଛି। ମୃତ ଯୁବକ ହେଲେ ସର୍ବୋଜ ଅଲ୍ଲୀ ଖଁ।, ଦାୟର ଅଲ୍ଲୀ ଖଁ। । ଘର ଚାନ୍ଦିପୁର ଥାନା ବଳାରାମଗଡ଼ିର ମିର୍ଜାପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ। ଏମାନେ ସମ୍ପର୍କରେ ଶଳା ଓ ଭିଣୋଇ।

ବସ୍‌ରୁ ୮ ନାବାଳିକା ନାବାଳକ ଉଦ୍ଧାର

ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା,୨୨।୪୯(ଡି.ଏନ.ଏ.ଏ)-ଠାକୁରମୁଣ୍ଡାରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଥିବା ଏକ ବସ୍‌ରୁ ଶନିବାର ରାତିରେ ୮ ନାବାଳିକାନାବାଳିକାଙ୍କ ସମେତ ୧୨ଜଣଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୪ ଜଣ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

ମହିଳାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ

କୁଳିଅଣା, ୨୨।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମୋବାଇଲରେ ଜଣେ ଅପରିଚିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ କଥା ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ କୁଳିଅଣା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କାଠରମା ଗାଁର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏନେଇ ମହିଳାଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତି କରି ପୋଲିସ କୁଳିଅଣା ଥାନା ପୋଲିସ ମାମଲା (ନଂ. ୩୩/୧୮) ରୁଜୁ କରିଛି।

ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ: ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ରରେ ତ୍ରୁଟି ଅଭିଯୋଗ

ବେତନଟୀ,୨୨।୪(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାର ବେତନଟୀ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଶାଳବଣିସ୍ଥିତ ଜବାହାର ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀରେ ନାମ ଲେଖା ନିମନ୍ତେ ଗତ ଶନିବାର ପ୍ରବେଶ ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ହେଲେ ଏଥିରେ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ରରେ ବହୁ ତ୍ରୁଟି ଥିବା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ତଥା ଅଭିଭାବକମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

କୂଅକୁ ଡେଇଁ ମହିଳାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

କପ୍ତିପଦା,୨୨।୪,(ଡି.ଏନ.ଏ)- କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ୍‌ ଶରତ ଥାନା ଅଧୀନ ଲାବଣ୍ୟଦେଇପୁର ଗ୍ରାମର ଜଣେ ମହିଳା ରବିବାର ସକାଳେ ନିଜ ଦେହରେ କିରୋସିନ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେବା ସହିତ କୂଅକୁ ଡେଇଁ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ମୃତ ମହିଳା ଜଣକ ହେଲେ ମଙ୍ଗଲ ସିଂଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ରାଣୀ ମେଲଗାନ୍ଦୀ(୪୨)।

ଯୌତୁକ ପାଇଁ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ପିଟି ପିଟି ହତ୍ୟା

ଯୌତୁକ ପାଇଁ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ପିଟି ପିଟି ହତ୍ୟା

କପ୍ତିପଦା,୨୨।୪,(ଡି.ଏନ.ଏ)-ଅଧିକ ଯୌତୁକ ଦାବି କରି ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ କପ୍ତିପଦା ଥାନା ମହୁଲଡିହା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଲୁହା ରଡ ସାହାଯ୍ୟରେ ପିଟି ପିଟି ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଭାଜପା ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚାର ବିକ୍ଷୋଭ

ଭାଜପା ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚାର ବିକ୍ଷୋଭ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ୍‌ , ୨୨।୪-ବାଲେଶ୍ୱର ଭାଜପା ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା ପକ୍ଷରୁ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଲୋକନାଥ ଭୂୟଁାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ରବିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଫାଣ୍ଡିଛକ ଠାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ଅପାଗରଗତା ବିରୋଧରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯିବା ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୁଶପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କରିଥିଲେ ।

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଲୋକ ଅଦାଲତରେ ୧୧ କେସ୍‌ର ଫଇସଲା

ବଡବିଲ, ୨୨।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ବଡବିଲସ୍ଥିତ ସିଭିଲଜଜ୍‌ ଜେଏମ୍‌ଏଫ୍‌ସି କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ରବିବାର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଲୋକ ଅଦାଲତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛିି।

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଦମ୍ପତି ଗୁରୁତର

ହାଟଡିହୀ,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ହାଟଡିହୀ ବ୍ଲକ ବନ୍ତଳା ଗ୍ରାମରେ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ଏକ ବଖରା ଘର ପୋଡି ଯାଇଥିବାବେଳେ ଦମ୍ପତି ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇ ଭଦ୍ରକ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି। କାଳବୈଶାଖି ପ୍ରଭାବରେ ଗ୍ରାମରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସରବରାହ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା।

୭ ମାସ ହେଲା ଦରମା ପାଇନାହାନ୍ତି ଅଧ୍ୟାପକ

ହାଟଡିହୀ,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ହାଟଡିହୀ ବ୍ଲକ ବଉଳା ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧ୍ୟାପିକା ଅଧ୍ୟାପକମାନେ ୭ମାସ ହେବ ଦରମା ପାଇନାହାନ୍ତି।