ରାଜ୍ୟ |

ଦୁର୍ଦ୍ଦିନରେ ତଲାକୀ ମହିଳା

ଦୁର୍ଦ୍ଦିନରେ ତଲାକୀ ମହିଳା
କଟକ ଅଫିସ, ୩୦।୧୨- ସ୍ବାମୀଙ୍କଠାରୁ ତଲାକ୍‌ ପାଇ ବିବାହ ବିଚ୍ଛେଦ ହୋଇଥିବା ମହିଳାମାନେ ଦୁନିଆରେ ବଞ୍ଚତ୍ବା ପାଇଁ ଲଢ଼ୁଛନ୍ତି। କେହି ପିତ୍ରାଳୟରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିବା ବେଳେ କେହି ବେସାହାରା ହୋଇ ନିଜ ସନ୍ତାନଙ୍କ ସହ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୟନୀୟ ଭାବେ ବଞ୍ଚୁଛନ୍ତି। ସ୍ବାମୀଙ୍କ ବେଆଇନ୍‌ ତଲାକ୍‌ ବିରୋଧରେ ସେମାନେ ଅଦାଲତକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଇଛନ୍ତି। କେତେକ ମାମଲା ଫଇସଲା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ମାମଲା ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଅଦାଲତରେ ପଡ଼ିରହିଛି। କଟକ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର, ଯାଜପୁର, ଭଦ୍ରକ, ବାଲେଶ୍ୱର, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାର ତଲାକ ପାଇଥିବା ମୁସ୍‌ଲିମ୍‌ ମହିଳାମାନେ ଗଠନ କରିଛନ୍ତି ତଲାକୀ ମହିଳା ସହାୟତା ସମିତି। ଉକ୍ତ ସମିତିରେ ପ୍ରାୟ ୫ ହଜାର ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି। ତଲାକୀ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମାସିକ ୪ ଶହ ଟଙ୍କା ଭତ୍ତା ଦେଇ ସହାୟତାର ହାତ ବଢ଼ାଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ଦୁଃଖର ବିଷୟ ୨୦୧୪ ଏପ୍ରିଲଠାରୁ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଦତ୍ତ ଭତ୍ତା ଏହି ମହିଳାମାନେ ପାଉନାହାନ୍ତି। ଏନେଇ ଅନେକ ବାର ରାଜ୍ୟ ୱାକଫ୍‌ ବୋର୍ଡ କମିଶନରଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଯାଇଥିଲେ ବି କିଛି ଫଳ ହୋଇନାହିଁ। ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ବକ୍ସିବଜାରସ୍ଥିତ ପାନ୍ଥନିବାସଠାରେ ଶନିବାର ଆୟୋଜିତ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏନେଇ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ସମିତି ସଭାପତି ସାଇରା ମିର୍ଜା, ସମ୍ପାଦିକା ମାହେ ଅଫ୍ରୋଜ୍‌ ବେଗମ୍‌, ଆଇନ୍‌ଜୀବୀ ସେକ୍‌ ଅସ୍‌ଫାକ ଅଲ୍ଲିଙ୍କ ସମେତ ସଦସ୍ୟା ଖୁର୍ସିଦା ବେଗମ, ରଫିଆ ବିବି, ରାଜୋ ବିବି, ବେବି ବିବି ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ରାଜ୍ୟ ୱାକଫ୍‌ ବୋର୍ଡ କମିଶନର୍‌ ସୟଦ ମହମ୍ମଦ ଅକ୍‌ଦଶ୍‌ କୁହନ୍ତି, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଇନ୍‌ ବିଭାଗ ଜରିଆରେ ସିଧାସଳଖ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଭତ୍ତା ରାଶି ପଠାଉଥିଲେ। ମାତ୍ର ଏଥିରେ କେତେକ ଅନିୟମିତତା ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲା। ଏନେଇ ମାମଲା ଅଦାଲତରେ ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି। ତେଣୁ ୱାକଫ୍‌ ବୋର୍ଡର ଏଥିରେ କିଛି ଭୂମିକା ନାହିଁ।
All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

୧୯୫୦ ସହକାରୀ ସର୍ଜନ ନିଯୁକ୍ତି ନିମନ୍ତେ ଓପିଏସ୍‌ସିକୁ ଚିଠି

୧୯୫୦ ସହକାରୀ ସର୍ଜନ ନିଯୁକ୍ତି ନିମନ୍ତେ ଓପିଏସ୍‌ସିକୁ ଚିଠି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୪।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ରାଜ୍ୟରେ ଖାଲିଥିବା ଗ୍ରୁପ୍‌-ଏ (ଜୁନିୟର ବ୍ରାଞ୍ଚ)ର ୧୯୫୦ଜଣ ମେଡିକାଲ ଅଫିସର (ସହକାରୀ ସର୍ଜନ) ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ନାମ ସୁପାରିଶ କରିବାକୁ ଓଡ଼ିଶା ଲୋକ ସେବା ଆୟୋଗକ (ଓପିଏସ୍‌ସି)ଙ୍କୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି। 

ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଡାଏଲିସିସ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ

ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଡାଏଲିସିସ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୪।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ପିପିପି ମୋଡ଼ରେ ଗୁରୁବାର ଏକ ଡାଏଲିସିସ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ମିଶାଇ ଚଳିତ ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୯ଟି ନୂତନ ଡାଏଲିସିସ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଲାଣି।

୧୯ରୁ ଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ଅନଲାଇନ୍‌ ପରୀକ୍ଷା

୧୯ରୁ ଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ଅନଲାଇନ୍‌ ପରୀକ୍ଷା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୪।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ରେଲ୍‌ଓ୍ବେ ପ୍ରୋଟେକ୍ସନ ଫୋର୍ସ(ଆରପିଏଫ)ର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନିଯୁକ୍ତି କମିଟି (ସିଆର୍‌ସି) ପକ୍ଷରୁ ଗ୍ରୁପ୍‌-ଏ ରୁ ଏଫ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନ୍‌ଲାଇନ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। 

ଏବେବି କାଳିଆର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ସ୍ବାଭାବିକ ହୋଇନି

ଏବେବି କାଳିଆର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ସ୍ବାଭାବିକ ହୋଇନି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୪।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ ଚିକତ୍ସିିତ ହେଉଥିବା ଦୁଇ ଭାଇ ଜଗା ଓ କାଳିଆର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ଦେଖିବା ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ରାଜ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଟିମ୍‌ ସେଠାକୁ ଯାଇଥିଲା। 

ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଦେଓଗାଁ,୧୪। ୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.) : ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଦେଓଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ହାଇସ୍କୁଲରେ ଶୁକ୍ରବାର ଜାତୀୟ ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ଦିବସ ଅବସରରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । 

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କେମେଷ୍ଟ୍ରି ଅଲମ୍ପିଆଡ଼: ଫକୀରମୋହନ ଜୁନିୟର କଲେଜ ଛାତ୍ର ପ୍ରଥମ

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କେମେଷ୍ଟ୍ରି ଅଲମ୍ପିଆଡ଼: ଫକୀରମୋହନ ଜୁନିୟର କଲେଜ ଛାତ୍ର ପ୍ରଥମ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୪।୧୨-ଚଳିତ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷ ୨୦୧୮-୧୯ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା କେମିକାଲ ସୋସାଇଟି ତରଫରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କେମେଷ୍ଟ୍ରି ଅଲମ୍ପିଆଡ଼ରେ ଫକୀରମୋହନ ଜୁନିୟର କଲେଜର ଯୁକ୍ତ ୨ ଦ୍ୱିତୀୟବଷର୍ର୍ ବିଜ୍ଞାନଛାତ୍ର ପ୍ରୀତିଶ ବେହେରା ଓ ଶିବମ୍‌ ପାଢ଼ୀ ଯଥାକ୍ରମେ ପ୍ରଥମ ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

ଫେବୃଆରୀ ୨୨ରୁ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ରେ ଶେଷ

ଫେବୃଆରୀ ୨୨ରୁ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ରେ ଶେଷ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୪।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା  ଫେବୃଆରୀ ୨୨ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏ ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ରାଜ୍ୟରେ ୧୯ ନୂତନ ଡାଏଲିସିସ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ,  ଆଉ ୭ଟି ଖୁବ୍‌ଶିଘ୍ର ଖୋଲାଯିବ: ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ରାଜ୍ୟରେ ୧୯ ନୂତନ ଡାଏଲିସିସ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ, ଆଉ ୭ଟି ଖୁବ୍‌ଶିଘ୍ର ଖୋଲାଯିବ: ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୪।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ପିପିପି ମେଡରେ ଗୁରୁବାର ଏକ ଡାଏଲିସିସ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରାଯାଇଛି। ଏହାକୁ ମିଶାଇ ୨୦୧୮-୧୯ରେ ମୋଟ ୧୯ଟି ନୂତନ ଡାଏଲିସିସ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ତେବେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆଉ ୭ଟି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ବୋଲି ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ, ଆଇନ, ସୂଚନା ଓ ଲୋକସମ୍ପର୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା କହିଛନ୍ତି। 

ଦୂଷିତ ଜଳଯୋଗାଣ ନେଇ ସୋନପୁରରେ ଡାଇରିଆ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ୁଛି, ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ

ଦୂଷିତ ଜଳଯୋଗାଣ ନେଇ ସୋନପୁରରେ ଡାଇରିଆ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ୁଛି, ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୪।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଦୂଷିତ ଜଳଯୋଗାଣ ଯୋଗୁ ସୋନପୁର ସହରର ଶତାଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି ଡାଇରିଆରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ରୋଗୀଙ୍କ ଭିଡ଼ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି। ଡାକ୍ତରଖାନା ବାରଣ୍ଡା ଏବଂ ରାସ୍ତାରେ ରୋଗୀମାନେ ପଡ଼ି ରହିଛନ୍ତି। ଏସବୁ କେବଳ ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଅବହେଳା ଯୋଗୁ ହୋଇଥିବା ଶୁକ୍ରବାର କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି।

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ଆତଙ୍କ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା କୁକୁଡ଼ା ମରା ଅଭିଯାନ

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ଆତଙ୍କ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା କୁକୁଡ଼ା ମରା ଅଭିଯାନ

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ,୧୪।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପୁରୀ ଜିଲା କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ଆତଙ୍କ ଦେଖାଦେଇଛି। ଏହାକୁ ରୋକିବା ଲାଗି ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ଅଞ୍ଚଳରେ କୁକୁଡ଼ା ମରା ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମେ ବୁଦ୍ଧବୀର ସାନ ସାହିର ବିଜୟ କୁମାର ଗୌଡ଼ଙ୍କ ଫାର୍ମର କୁକୁଡ଼ାକୁ ମରା ଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। 

ଓଡ଼ିଶା ପାଲଟିଲାଣି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମ୍ପତ୍ତି, ୨୦୧୯  ନିର୍ବାଚନ ଜବାବ ମାଗିବାର ନିର୍ବାଚନ: ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

ଓଡ଼ିଶା ପାଲଟିଲାଣି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମ୍ପତ୍ତି, ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନ ଜବାବ ମାଗିବାର ନିର୍ବାଚନ: ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୪।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଆଗାମୀ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନ ଓଡ଼ିଆ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଜବାବ ମାଗିବାର ନିର୍ବାଚନ ହେବ। ୧୯ ବର୍ଷ ଧରି ଶାସନରେ ରହି ଲୋକମାନେ ଜନସେବା ବଦଳରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ନିଜର ଜାଗିର ଓ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମ୍ପତ୍ତି ବୋଲି ଭାବୁଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସ୍ଥାଣୁତା, ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର, ଶିକ୍ଷାର ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ସମ୍ବେଦନହୀନତା ଆଦିର ଜବାବ ନିର୍ବାଚନରେ ଦେବାକୁ ହେବ। 

ପରଜଙ୍ଗ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଡାକ୍ତର ନିଯୁକ୍ତି ଦାବି: ମେଡିକାଲ ପରିସରରେ ଭାଜପାର ଗଣଧାରଣା

ପରଜଙ୍ଗ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଡାକ୍ତର ନିଯୁକ୍ତି ଦାବି: ମେଡିକାଲ ପରିସରରେ ଭାଜପାର ଗଣଧାରଣା

ପରଜଙ୍ଗ, ୧୪।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ପରଜଙ୍ଗ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଡାକ୍ତର ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ଶୁକ୍ରବାର ମେଡିକାଲ ପରିସରରେ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଗଣ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥିରେ ବିଜେପି ଜିଲା ସଭାପତି ବିଭୁତି ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଗଣ ଧାରଣାରେ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଶତାଧିକ ଭାଜପା ନେତା, କର୍ମୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।