ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଯୌତୁକଜନିତ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ: ସ୍ବାମୀ ଗିରଫ

ଯୌତୁକଜନିତ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ: ସ୍ବାମୀ ଗିରଫ
ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ, ୩୦।୧୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ଥାନା ଚଉଦକୁଲାଟ ଫାଣ୍ଡି ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅଳପୁଆ ପଞ୍ଚାୟତ ସୁବଳପୁର ଗ୍ରାମରେ ଯୌତୁକ ଦାବିକରି ୨ ବର୍ଷ ତଳେ ପ୍ରେମ ବିବାହ କରିଥିବା ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ କିରୋସିନ ଢାଳି ପୋଡି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି କଟକ ବଡ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ମନୀଷା ଯେନା(୨୧)। ଏନେଇ ମନୀଷାଙ୍କ ବଡବାପା ରବୀନ୍ଦ୍ର ଯେନା କଟକ ମଙ୍ଗଳାବାଗ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତି କରି ପୋଲିସ କେସ ନଂ. ୩୩୬/୨୦୧୭ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁକରିବା ସହ ଶନିବାର ସ୍ବାମୀ ଅରୁଣ କୁମାର ଯେନାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ସୁବଳପୁର ଗ୍ରାମର ଅରୁଣ ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ବିଜୟ ଯେନାଙ୍କ ଝିଅ ମନୀଷାଙ୍କୁ ପ୍ରେମ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ମନୀଷାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଓ ଶାଶୁଘର ଲୋକେ ଯୌତୁକ ପାଇଁ ଦାବି କରିଥିଲେ। ମନୀଷା ଏଥିରେ ରାଜି ନ ହେବାରୁ ସ୍ବାମୀ ଓ ଶାଶୁଘର ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ମାନସିକ ଓ ଶାରୀରିକ ନିର୍ଯାତନା ଦେଉଥିଲେ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ମନୀଷା ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ମନୀଷାଙ୍କ ବାପଘର ଲୋକେ ଶାଶୁଘରକୁ ଯାଇ ଯୌତୁକ ଦେବେ ବୋଲି କହି ବୁଝାଶୁଝା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଡିସେମ୍ବର ୨୩ ରେ ମନୀଷାଙ୍କୁ ଶାଶୁଘର ଲୋକେ କିରୋସିନ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ତାଙ୍କ ବାପଘର ଲୋକଙ୍କୁ ଖବର ମିଳିଥିଲା। ଏହାପରେ ମନୀଷାଙ୍କ ବାପା ଓ ବଡବାପା ଶାଶୁଘରକୁ ଯାଇ ମନୀଷାଙ୍କୁ ମୁମୂର୍ଷୁ ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର କରି ଯାଜପୁର ଟାଉନ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଗୁୁରୁତର ଥିତ୍ବାରୁ କଟକ ବଡ ମେଡିକାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। କଟକ ବଡ ମେଡିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ମନୀଷାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଏନେଇ ତାଙ୍କ ବଡବାପା ମଙ୍ଗଳାବାଗ ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଇଥିଲେ। ମଙ୍ଗଳାବାଗ ପୋଲିସ ମୃତଦେହ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରି ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ଥାନାକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛି। ଅପରପକ୍ଷେ ମନୀଷା ରୋଷେଇ କରୁଥିବା ବେଳେ ଷ୍ଟୋଭ ନିଆଁରେ ତାଙ୍କ ଶାଢି ଲାଗିଯିବାରୁ ସେ ପୋଡି ହୋଇ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଶାଶୁଘର ଲୋକେ କହିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ବିଭିନ୍ନ ଦାବିନେଇ ଡାକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧର୍ମଘଟ

ବିଭିନ୍ନ ଦାବିନେଇ ଡାକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧର୍ମଘଟ

ଆଳି,୧୮।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବିଭିନ୍ନ ଦାବିନେଇ ଅଖିଳ ଭାରତ ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକ ସେବକ ସଂଘ, ଜାତୀୟ ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକ ସେବକ ସଂଘର ଆହ୍ବାନ କ୍ରମେ ଡାକ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ କାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଙ୍ଗଳବାର ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି।

ମୌଳିକ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ ୪୨ ଆଦିବାସୀ ପରିବାର: ରାସ୍ତା, ପାନୀୟଜଳ ପାଲଟିଛି ସାତସପନ

ମୌଳିକ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ ୪୨ ଆଦିବାସୀ ପରିବାର: ରାସ୍ତା, ପାନୀୟଜଳ ପାଲଟିଛି ସାତସପନ

ବୋଲଗଡ଼,୧୮ା୧୨(ମନୋରଞ୍ଜନ ମିଶ୍ର)-ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ବିକାଶ, ଗରିବ ଓ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଜୀବନ ଧାରଣ ମାନରେ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନେକ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତିି। ହେଲେ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ଉଦାସୀନତା ଏବଂ ତଦାରଖ ଅଭାବରୁ ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକର ସଫଳ ରୂପାୟନ ହୋଇପାରୁ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି।

ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା କାହା ପାଇଁ : ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ କୃପାସିନ୍ଧୁ ରାଶନ କାର୍ଡରୁ ବଞ୍ଚିତ

ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା କାହା ପାଇଁ : ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ କୃପାସିନ୍ଧୁ ରାଶନ କାର୍ଡରୁ ବଞ୍ଚିତ

ନୂଆଗାଁ,୧୮।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଦେଶର କୌଣସି ଲୋକଙ୍କୁ ଭୋକରେ ନ ରଖିବା ଆଭିମୁଖ୍ୟ ନେଇ ୨୦୧୫ ନଭେମ୍ବରଠାରୁ ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି। ଏହି ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ମାନଦଣ୍ଡ ଧାର୍ଯ୍ୟ ପୂର୍ବକ ରାଜ୍ୟର ୩ କୋଟି ୨୬ଲକ୍ଷ ୪୧ ହଜାର ହିତାଧିକାରୀ ଚୟନ କରାଯାଇଛି। 

ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ : ମରାଗଲାଣି ୭୩୧୫ କୁକୁଡ଼ା

ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ : ମରାଗଲାଣି ୭୩୧୫ କୁକୁଡ଼ା

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ,୧୮ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପୁରୀ ଜିଲା କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ୪ ଦିନ ହେଲା କୁକୁଡ଼ାମରା ଅଭିଯାନ ଜାରି ରହିଛି ା ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୭୩୧୫ କୁକୁଡ଼ା ମାରି ପୋତି ଦିଆଯାଇଛି ା

ଖୋଲିଲା ସରକାରୀ ଧାନମଣ୍ଡି : ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୧୧ ଚାଷୀଙ୍କଠାରୁ  ୪୨୬ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନକ୍ରୟ

ଖୋଲିଲା ସରକାରୀ ଧାନମଣ୍ଡି : ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୧୧ ଚାଷୀଙ୍କଠାରୁ ୪୨୬ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନକ୍ରୟ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୭ା୧୨- ଜିଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାରେ  ପ୍ରାଥମିକ କୃଷି ସେବା ସମବାୟ ସମିତି (ପାକ୍ସ) ଜରିଆରେ ସୋମବାର ଧାନମଣ୍ଡି ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି। ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ରୋଡ଼ସ୍ଥିତ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ବଜାର କମିଟି ବାହାଡ଼ାଝୋଲା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ଦାସ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। 

କଳିଙ୍ଗନଗର ପୁସ୍ତକମେଳାରେ କବିତା ପାଠୋତ୍ସବ

କଳିଙ୍ଗନଗର ପୁସ୍ତକମେଳାରେ କବିତା ପାଠୋତ୍ସବ

କଳିଙ୍ଗନଗର, ୧୭ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କଳିଙ୍ଗନଗର ପୁସ୍ତକ ମେଳାରେ ସୋମବାର ବଉଳଫୁଲ ଶିଶୁ ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଶିଶୁ କବିତା ପାଠୋତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୧୭ା୧୨- ସ୍ଥାନୀୟ ଏସ୍‌.କେ. ଏକାଡେମୀ ପରିସରରେ ସୋମବାର ୭ମ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ତଥା ୪୫ତମ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ବିଜ୍ଞାନମେଳା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ରାଜ୍ୟସ୍ତରକୁ ମନୋନୀତ

ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ରାଜ୍ୟସ୍ତରକୁ ମନୋନୀତ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୭।୧୨- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଓଡ଼ଗାଁଠାରେ ହୋଇଥିବା ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନମେଳା ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ନୟାଗଡ଼ ଏନ୍‌ଏସି ସ୍କୁଲର ଛାତ୍ରଙ୍କ  ପ୍ରକଳ୍ପ ରାଜ୍ୟସ୍ତରକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛି। 

ବାଲୁଗାଁ ଏନ୍‌ଏସିରେ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ସ୍ବଚ୍ଛ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବାଲୁଗାଁ ଏନ୍‌ଏସିରେ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ସ୍ବଚ୍ଛ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବାଲୁଗଁ।,୧୭।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲୁଗାଁ ଏନ୍‌ଏସିକୁ ଖୋଲା ଶୌଚମୁକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ସହ ସ୍ବଚ୍ଛ ସହର ଭାବେ ଗଢ଼ିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସ୍ବଚ୍ଛ ମିଶନ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ରବିବାର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିଷଦର କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା କରି ଚାଷୀ ଚିନ୍ତିତ

ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା କରି ଚାଷୀ ଚିନ୍ତିତ

ବାଲୁଗଁ।,୧୭।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦକ୍ଷିଣପୂର୍ବ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥ୍‌ତ୍ବା ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା କରି ବାଲୁଗାଁ-ବାଣପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀମାନେ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି।

ବିଜୁ ଯୁବବାହିନୀର ଯୁବ ସମାବେଶ: ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ ହେଲେ ଜିଲାର ଯୁବତୀଯୁବକ

ବିଜୁ ଯୁବବାହିନୀର ଯୁବ ସମାବେଶ: ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ ହେଲେ ଜିଲାର ଯୁବତୀଯୁବକ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୭ା୧୨- ଜିଲା ବିଜୁ ଯୁବବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ନୟାଗଡ଼ ଖେଳପଡ଼ିଆଠାରେ ଯୁବ ସମାବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାରେ ପ୍ରଥମେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଭଲିବଲ୍‌ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା। 

ମାତିଛନ୍ତି ଲୁଟେରା, ପୋଲିସ ନିଷ୍କ୍ରିୟ: ଅସୁରକ୍ଷିତ ମଣୁଛନ୍ତି ପଥଚାରୀ

ମାତିଛନ୍ତି ଲୁଟେରା, ପୋଲିସ ନିଷ୍କ୍ରିୟ: ଅସୁରକ୍ଷିତ ମଣୁଛନ୍ତି ପଥଚାରୀ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୭ା୧୨- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଲୁଟ୍‌, ରାହାଜାନି ଭଳି ଘଟଣା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଏଥିପାଇଁ ପୋଲିସର ନିଷ୍କ୍ରିୟତାକୁ ଦାୟୀ କରୁଥିବାବେଳେ ପଥଚାରୀ ନିଜକୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ମଣୁଛନ୍ତି।