ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଭାରତର ଅନ୍ନ, ପାକିସ୍ତାନର ଗୁଣଗାନ

ଭାରତର ଅନ୍ନ, ପାକିସ୍ତାନର ଗୁଣଗାନ
ନାରାୟଣ ପଣ୍ଡା କଶ୍ମୀରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଫାରୁକ ଅବଦୁଲ୍ଲା ନିକଟ ଅତୀତରେ-ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀର (ପିଓକେ) ପାକିସ୍ତାନର, ତାହା ଭାରତ ଦାବି କରିପାରିବନାହିଁ ବୋଲି କହିବାର କେତେଦିନ ପରେ ଶ୍ରୀନଗରର ଲାଲଚଉକଠାରେ ଭାରତ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଉତ୍ତୋଳନ କରି ଦେଖୁ ବୋଲି ଆହ୍ବାନ ଦେଇଥିଲେ। ଜଣେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ମୁଖରୁ ଏଭଳି ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ସ୍ବର ଶୁଣାଯିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ। ସ୍ବାଧୀନତା ପ୍ରାପ୍ତିର ୭୦ବର୍ଷ ପରେ କଶ୍ମୀରର ଜଣେ ଦାୟିତ୍ୱସମ୍ପନ୍ନ ରାଜନେତାଙ୍କ ମୁହଁରେ ଏହା ଶୋଭା ପାଏନାହିଁ। ସ୍ବାଧୀନତାପ୍ରାପ୍ତିର ୨ମାସ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ କଶ୍ମୀର ବିରୋଧରେ ଅଚାନକ ଅଘୋଷିତ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭକରି ଏହାର ଗିଲଗିଟ ଓ ବାଲଟିସ୍ଥାନ ସହିତ ୯୦ହଜାର ବର୍ଗ କି.ମି. ପରିମିତ ଏକ ବିରାଟ ଭୂଖଣ୍ଡକୁ ଅଧିକାର କରିନେଲା। କଶ୍ମୀରର ଅବଦୁଲ୍ଲା ପରିବାର ହୁଏତ ଏହା ହିଁ ଚାହିଁଥିଲେ। ଏହି ପରିବାର ଦୀର୍ଘ ୩୦ବର୍ଷ ରାଜ୍ୟ ଶାସନରେ ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଯାବତ୍‌ ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ ଅଞ୍ଚଳର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ କରିନାହିଁ। ସେଠାକାର ହିନ୍ଦୁଶାସକ ନିଜ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଜାମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଓ ନିରାପତ୍ତା ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ୧ବର୍ଷ ସ୍ଥିତାବସ୍ଥା ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନ ତାଙ୍କ ସହିତ ଭୟଙ୍କର ପ୍ରତାରଣାର ଖେଳ ଖେଳିଲା। ଅଗତ୍ୟା ଭାରତ ସହିତ କଶ୍ମୀରକୁ ମିଶ୍ରଣ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେବା ବ୍ୟତୀତ ରାଜାଙ୍କ ପାଖରେ ଅନ୍ୟ ଚାରା ନ ଥିଲା। ପୂର୍ବରୁ ଶେଖ ଅବଦୁଲ୍ଲା, ହରି ସିଂ କଶ୍ମୀର ଛାଡ଼ ନାରାବାଜିରେ ଉପତ୍ୟକାକୁ ପ୍ରକମ୍ପିତ କରୁଥିଲେ। ଆନ୍ତରିକ ଭାବରେ ସେ ଚାହୁଁ ନ ଥିଲେ କଶ୍ମୀର ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ମିଶୁ କାରଣ ଏହାଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କର କ୍ଷମତା ସଙ୍କୁଚିତ ହେବ। ତତ୍କାଳୀନ ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ସର୍ଦ୍ଦାର ବଲ୍ଲଭଭାଇ ପଟେଲଙ୍କୁ କଶ୍ମୀର ଘଟଣା ଅବଶ୍ୟ ଏକ ଶିକ୍ଷା ଦେଲା। ତେଣୁ ଜୁନାଗଡ ଓ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ସେ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟପଦ୍ଧତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣି ଭବିଷ୍ୟତରେ ଭାରତକୁ ଅନ୍ୟ ୨ଟି କଶ୍ମୀର ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିଥିଲେ। ଜୁନାଗଡର ନବାବ ମହମ୍ମଦ ମହବତ ଖାନ୍‌ଜୀ ମହମ୍ମଦ ଜିନ୍ନାଙ୍କ ପ୍ରଲୋଭନରେ ପଡି ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟକୁ ପାକିସ୍ତାନ ହାତରେ ଟେକି ଦେଇଥିଲେ। ସେହିପରି ହାଇଦ୍ରାବାଦର ନିଜାମ ମୀର ଉସ୍‌ମାନ ଅଲ୍ଲି ଖାନ୍‌ ଭାରତ ସହିତ ଏକବର୍ଷ ସ୍ଥିତାବସ୍ଥା ଚୁକ୍ତିକରି ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରାଷ୍ଟ୍ରରୂପେ ରହିବାକୁ ଗୋପନରେ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ଜାତିସଂଘ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ରଖୁଥିଲେ। ଭାରତ ଭିତରେ ଅନ୍ୟ ଏକ ପାକିସ୍ତାନ-ଉସମାନାସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟିକରି ନିଜାମ ନିଜେ ଶାସକ ରୂପେ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ଦୂରଦ୍ରଷ୍ଟା ସର୍ଦ୍ଦାର ବଲ୍ଲଭଭାଇ ପଟେଲ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ଦୂରଭିସନ୍ଧିକୁ ପଣ୍ଡ କରିଥିଲେ। ରାଜ୍ୟପାଳ କରଣ ସିଂଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶେଖ ଅବଦୁଲ୍ଲା ପଦଚ୍ୟୁତ ହୋଇ ଦୀର୍ଘ ୧୧ବର୍ଷ ନିର୍ବାସନ ଭୋଗିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କର ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଅହେତୁକ କୃପା ଯୋଗୁଁ ସେ ମୁକ୍ତ ହୋଇ ପୁନଶ୍ଚ ଶାସନଭାର ଗ୍ରହଣ କଲେ। ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଓ ଜୁନାଗଡ ପରି ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କୁ ଯଦି ସେହି ସମୟରେ ନିର୍ବାସିତ କରାଯାଇଥାନ୍ତା, ସେ କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ପରିବାର କଶ୍ମୀରରେ ଅଶାନ୍ତି ଓ ଅସ୍ଥିରତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ସୁଯୋଗ ପାଇ ନ ଥାନ୍ତେ। ଚାଇନା ଭାରତର ରାଜନୈତିକ ଅସ୍ଥିରତା ଓ ଶାସକମାନଙ୍କର ଦୁର୍ବଳ ମାନସିକତାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ସ୍ବାଧୀନତା ପରଠାରୁ ଭାରତକୁ ନାଲି ଆଖି ଦେଖାଇ ଆସିଛି। ଭାରତର ପିଓକେ ଦାବି ଦିଲ୍ଲୀରେ ଗୁଞ୍ଜରିତ ହେଲେ ଇସ୍‌ଲାମାବାଦ ଓ ବେଜିଂରେ ପ୍ରତିକମ୍ପନ ସୃଷ୍ଟିହୁଏ। ବ୍ରିଟିଶ-ଭାରତ ସମୟରୁ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଭାରତର ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ, କିନ୍ତୁ ଚାଇନା ଏହାକୁ ଦକ୍ଷିଣ ତିବ୍ବତର ଅଂଶରୂପେ ଦାବି କରୁଛି। ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଭାରତ ସମେତ ଅନ୍ୟ ପଡୋଶୀ ଦେଶକୁ ଧମକଦେବା ପଛରେ ତା’ର ବିପୁଳ ସାମରିକ ଶକ୍ତି ଆଦୌ ଏକମାତ୍ର କାରଣ ନୁହେଁ। ଭାରତ ଓ ଜାପାନ ଆଦି ପଡୋଶୀ ଦେଶଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଚାଇନା ପରି ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ରରେ ଶକ୍ତିମାନ। ତା’ର ଏକମାତ୍ର ସାମର୍ଥ୍ୟ ଭେଟୋ- ଯାହାକୁ ଅସ୍ତ୍ରକରି ସେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଭାରତ ଓ ଜାପାନକୁ ମଧ୍ୟ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ତରରେ ଆହାନ ଦେଇପାରୁଛି। ଭାରତକୁ ଭିତରେ ଭୟ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ଭାରତର କତିପୟ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ମୁସଲମାନ ନେତାଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଭାରତବିରୋଧୀ ବକ୍ତବ୍ୟ, ପାକିସ୍ତାନ ଓ ଚାଇନାକୁ ଭାରତ ପ୍ରତି ଅଧିକ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପାଇଁ ପ୍ରେରିତ କରୁଛି। କେବଳ ଶାସନରେ ରହିବା ପାଇଁ ଏହି ମୁସଲମାନ ନେତାଗଣ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ କୁମ୍ଭୀର କାନ୍ଦଣା କାନ୍ଦନ୍ତି। କଶ୍ମୀର ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା-ନେତା ଶେଖ ଅବଦୁଲ୍ଲା ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସ କୃପାରୁ କଶ୍ମୀରରେ ତିନିତିନି ଥର ଶାସନଡୋର ହାତେଇଛନ୍ତି। ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ଓ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହରୁ ଏହା ହୋଇପାରିଛି। ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର ଫାରୁକ ଅବଦୁଲ୍ଲା ମଧ୍ୟ ୩ଥର କଶ୍ମୀରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ। ଫାରୁକ ପୁତ୍ର ଓମାର ଅବଦୁଲ୍ଲା ମଧ୍ୟ କଶ୍ମୀରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରହିଛନ୍ତି। ସ୍ବାଧୀନ ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ ୨୮ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ କଶ୍ମୀରକୁ ନିଜ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିଛନ୍ତି ଅବଦୁଲ୍ଲା ପରିବାର। ପ୍ରତ୍ୟେକଥର କଂଗ୍ରେସର ବିପୁଳ ସମର୍ଥନ ଏହି ପିତାମହ-ପୁତ୍ର-ପୌତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଛି। କେନ୍ଦ୍ରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି ଏମାନେ। ତଥାପି ଏହି ଅକୃତଜ୍ଞ ପରିବାର ଭାରତ ପ୍ରତି ବିମୁଖ। ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କ ପୂର୍ବପୁରୁଷ କଶ୍ମୀର ପଣ୍ଡିତ ରଘୁରାମ କାଉଲ ୧୭୭୨ରେ ଇସ୍‌ଲାମ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣକରି ଶେଖ ମହମ୍ମଦ ଅବଦୁଲ୍ଲା ନାମରେ ପରିଚିତ ହୁଅନ୍ତି। ଶେଖ ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କ ପିତା ଶେଖ ମହମ୍ମଦ ଇବ୍ରାହିମ ଏହି ରଘୁରାମ କାଉଲଙ୍କ ବଂଶଧର। ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଅର୍ଥ ଓ କ୍ଷମତାରେ ପ୍ରଲୁବ୍ଧ ହୋଇ ଅନେକ ମୁସଲମାନ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଧର୍ମାନ୍ତରିତ ହୋଇଛନ୍ତି। କଶ୍ମୀରର ମୂଳ-ହିନ୍ଦୁ ଏମାନେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନର ନକ୍ଷତ୍ର-ଧ୍ୱଜକୁ ଛାତିତଳେ ଲୁଚାଇରଖି କଶ୍ମୀରର ରକ୍ଷାକର୍ତ୍ତା ସାଜିଛନ୍ତି ଏମାନେ। ସେହିପରି ପାକିସ୍ତାନରେ ଭୂମିପୁତ୍ର ବୋଲାଉଥିବା ଭୁଟୋ ପରିବାରଙ୍କ ମୂଳ ପରିବାର ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ହିନ୍ଦୁ ରାଜପୁତ। ଅଷ୍ଟାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଆରମ୍ଭରେ ରାଜପୁତାନାର ସେତୋ ନାମକ ହିନ୍ଦୁ ରାଜପୁତ ମୁସଲମାନ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରି ନିଜକୁ ସେତୋ ଖାଁ ଭୁଟୋ ନାମରେ ପରିଚିତ ହେଲେ। ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୁଲଫିକର ଅଲ୍ଲି ଭୁଟୋ ହେଉଛନ୍ତି ଏହି ସେତୋ ଖାନ୍‌ ଭୁଟୋଙ୍କ ବଂଶଧର ସାହାନୱାଜ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ହିନ୍ଦୁପତ୍ନୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀବାଈ ଓରଫ ଖୁରସିତ ବେଗମଙ୍କ ସନ୍ତାନ। ଏହି ସାହାନୱାଜ ଖାନ୍‌ ସ୍ବାଧୀନତାର ପ୍ରାକ୍‌କାଳରେ ଜୁନାଗଡର ନବାବଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟରେ ଯୋଗଦେଇ ଉକ୍ତ ରାଜ୍ୟକୁ ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ମିଶ୍ରଣ କରିବାରେ ମୁଖ୍ୟଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସର୍ଦ୍ଦାର ବଲ୍ଲଭଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନରେ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ନବାବ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଚାଲିଗଲେ। ପରିଶେଷରେ ଏହି ସାହାନୱାଜ ଖାନ ମଧ୍ୟ ପୁନର୍ବାର ଭାରତ ସହିତ ଜୁନାଗଡର ମିଶ୍ରଣପଥ ପରିଷ୍କାର କରି ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟହେଲେ। ଇତିହାସରେ ଏମିତି ଅନେକ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ରହିଛି, ଭାରତର ଧର୍ମାନ୍ତରିତ ମୁସଲମାନମାନେ ହିଁ ଭାରତର ବିରୁଦ୍ଧାଚରଣ କରନ୍ତି। ମୁସଲିମ ଶାସନ ଆରମ୍ଭରୁ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଥିବା ରିହାତି, ସଂରକ୍ଷଣ, ଅର୍ଥ ଓ କ୍ଷମତାରେ ମୋହଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ଅନେକ ହିନ୍ଦୁ ମୁସଲମାନ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଆଲ୍ଲାଉଦ୍ଦିନ ଖିଲିଜୀଙ୍କ ଦୁର୍ଦ୍ଦର୍ଷ ସେନାପତି ମାଲିକକଫୁର ଜଣେ ହିନ୍ଦୁ କିନ୍ନର ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ଇସଲାମଧର୍ମ ଗ୍ରହଣକରି ଭାରତକୁ କ୍ଷତବିକ୍ଷତ କରିବାକୁ ଭୁଲିନାହାନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନର ଦୀନ ମହମ୍ମଦ ଶେଖର, ବଙ୍ଗଳାର ଜଲାଲୁଦ୍ଦିନ ମହମ୍ମଦ ସାହ ଓ କଶ୍ମୀରର ବାବା ସାଦୀ ସାହିଦ ମଧ୍ୟ ଦିନେ ହିନ୍ଦୁ ଥାଇ ନିଜର ସ୍ବାର୍ଥସାଧନ ପାଇଁ ପଟପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ, ତାହା ଆଜି ଇତିହାସ। ଉତ୍କଳୀୟ ସେନାପତି ରାଜୀବ ଲୋଚନ ରାୟ ବଙ୍ଗ ନବାବଙ୍କ କଳାପାହାଡ ସାଜି ରାଜ୍ୟରେ ଧ୍ୱଂସର ତାଣ୍ଡବ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। ବାରମ୍ବାର ଭାରତର ଗୌରବକୁ ଭୂଲୁଣ୍ଠିତ କରିଥିବା ଏହି ଧର୍ମାନ୍ତରିତ ମୁସଲମାନମାନେ କିମ୍ବା ତାଙ୍କର କେହି ପୂର୍ବପୁରୁଷ କସ୍ମିନ୍‌କାଳେ ମକ୍କା କିମ୍ବା ମଦିନାରୁ ଆସିନାହାନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ ଉଭୟ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ଭାରତରେ କାୟାବିସ୍ତାର କରିଛନ୍ତି। କଶ୍ମୀର ପାକିସ୍ତାନର ହେଲେ ତିବ୍ବତ ଓ ବେଲୁଚିସ୍ଥାନକୁ କିଭଳି ଚାଇନା ଓ ପାକିସ୍ତାନର ବୋଲି କୁହାଯାଇ ପାରିବ, ଏହାର ଉତ୍ତର ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଅବଶ୍ୟ ରହିଛି। ମୋ-୯୪୩୭୧୧୮୯୬୨, narayanpanda.k@gmail.com
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ସମ୍ପାଦକୀୟ/କୃଷି ଆଗ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/କୃଷି ଆଗ

ଆଜିର ସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ ୨୦୧୪ରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଆଦୌ ପୂରଣ କରିନାହାନ୍ତି। ଉଚ୍ଚାଙ୍ଗ ସ୍ବରରେ ‘ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ବିକାଶ’ କଥା କହୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତା’ର ଫଳ ଶୂନ ହୋଇଛି। ବିଶେଷକରି ସାମାଜିକ ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ ଦିଗରୁ ତାଙ୍କ ଶାସନ ସମୟରେ ଦେଶର ଅଧିକ କ୍ଷତି ଘଟିଛି। ଅସହିଷ୍ଣୁତା, ମିଛିମିଛିକା ଦେଶପ୍ରେମ ଓ ବିଭାଜନ ରାଜନୀତି ସାମାଜିକ ବାତାବରଣକୁ ଘୋର ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି। ଏକ ଉତ୍ତମ ଶାସନ ଜରିଆରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନୂଆ ଦିଗ ଦେଖାଇଦିଆଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତା’ର ସୁଫଳ ଲୋକେ ପାଇପାରିନାହାନ୍ତି। ଏହା ଜଣାଶୁଣା ଯେ, ମୋଦିଙ୍କ ଶାସନ ସମୟରେ କର୍ପୋରେଟ ପ୍ରୀତି ବଢ଼ିଛି..

କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି: ସୁଶାସନ ହିଁ ସମାଧାନ

କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି: ସୁଶାସନ ହିଁ ସମାଧାନ

ସହଦେବ ସାହୁ

ଜାତିସଂଘର ଖାଦ୍ୟ ଓ କୃଷି ସଂସ୍ଥା (ଏଫ୍‌ଏଓ) ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି ବିରୋଧୀ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂଗୋଷ୍ଠୀ (ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ଆଲାଏନ୍ସ ଏଗେଁଷ୍ଟ ହଙ୍ଗର ଆଣ୍ଡ ମାଲନ୍ୟୁଟ୍ରିଶନ୍‌) କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତର ଅଭୂତପୂର୍ବ ବିକାଶକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛି। ୧୯୫୦-୫୧ରେ ଭାରତରେ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ଉପତ୍ାଦନ ପରିମାଣ ୫ କୋଟି ଟନ୍‌ ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୬-୧୭ରେ ୨୭ କୋଟି ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟନ୍‌ ହୋଇଛି, ପ୍ରାୟ ୫ଗୁଣ। ଲୋକସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିଛି ୪ ଗୁଣ। ତେଣୁ ଖାଦ୍ୟ-ଅଭାବୀ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଭାରତ ଏକ ଖାଦ୍ୟ ରପ୍ତାନିକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ହୋଇଗଲାଣି। ତଥାପି ଭାରତରେ କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି କାରଣରୁ ଏକଚତୁର୍ଥାଂଶ ଲୋକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରୁ ନାହା..

ଆଜିର ଶିକ୍ଷା ଓ ପ୍ରାଚୀନ ସଂସ୍କୃତି

ଆଜିର ଶିକ୍ଷା ଓ ପ୍ରାଚୀନ ସଂସ୍କୃତି

ବ୍ରହ୍ମାନନ୍ଦ ପଣ୍ଡା

ଆଜିକାଲି ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଏଭଳି ଅଧୋଗତି ହୋଇଛି ଯେ, ପ୍ରାୟ ୬୦% ମାଧ୍ୟମିକ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଦରଖାସ୍ତଟିଏ ଲେଖିବାକୁ ବା ସାଧାରଣ ହିସାବଟିଏ କରିବାକୁ ଅସମର୍ଥ। ଭାରତର ୭୫% ଯାନ୍ତ୍ରିକ ଓ କାରିଗରି ଶିକ୍ଷାପ୍ରାପ୍ତ ସ୍ନାତକ ଚାକିରି ପାଇବାକୁ ଅଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି ନିକଟ ଅତୀତରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ସାରା ଭାରତରେ ଆଲୋଡ଼ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଛାତ୍ରସମାଜର ଆଜି ନୈତିକ ସ୍ଖଳନ ଘଟିଛି। ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିର ଅବକ୍ଷୟ ହେଉଛି। ମାନବିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଲୋପ ପାଉଛି। ଆଜିର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟୟବହୁଳ ଏବଂ ଚାକିରିସର୍ବସ୍ବ ହୋଇଛି। ଜ୍ଞାନ ଓ ଗବେଷଣା ଅର୍ଥସର୍ବସ୍ବ ହୋଇଛି। ସମାଜସେବା ପ୍ରଚାରସର୍ବସ୍ବ ହୋଇଛି। ଯଦି ସ୍ନାତକ ଓ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପିଅନ ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

କାହିଁ କେଉଁ ଆଦିମ କାଳରୁ କୁକୁର ହେଉଛି ମଣିଷର ସାଥୀ। ଏହି ପ୍ରାଣୀ ମଣିଷର ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଭୃତ୍ୟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ। ଏପରି କି ମାଲିକର ଲୁଣ ଖାଇବାରୁ ତା’ର ଗୁଣ ଗାଏ। ମାଲିକର ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଯାଇ ଦରକାର ପଡ଼ିଲେ ନିଜ ଜୀବନ ହାରିଦିଏ। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଜୟପୁରରେ। ରାଜସ୍ଥାନର ଜୟପୁରରେ ବାସ କରୁଥିବା ପୂର୍ବତନ ରଣଜୀ ଖେଳାଳି ସଞ୍ଜୀବ ଓହଲାନ୍‌ଙ୍କ ବାସଭବନରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା। ତଳ ମହଲାରେ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ, ପୁଅ ଓ ଚାକରକୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନିଆଁ ଲାଗିବା ଯୋଗୁ ସଞ୍ଜୀବ..

ମୋଦି: ସବୁଥିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି

ମୋଦି: ସବୁଥିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି

ସ।ଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଯେତେ ନିକଟତର ହେଉଛି, ରାଜନୈତିକ ଉଷ୍ମତା ସେତେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଲାଣି। ଜାନୁୟାରୀ ୧୯ରେ କୋଲକାତାରେ  ବିରୋଧୀଙ୍କ ରାଲିର କଳେବର ଦେଖିଲେ ମହାଗଠବନ୍ଧନ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେଉଥିବା ମନେହେଉଛି। 

ସବୁଜ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା

ସବୁଜ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା

 ବିଶ୍ୱ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂସ୍ଥାର ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାଯାଏ ଯେ, ଭାରତରେ ଅଧିକାଂଶ ସହର ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ। ଏପରି କି ପୃଥିବୀର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପନ୍ଦରଟି ସହର ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ଚଉଦଟି ସହର ଅଛି। ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଦୂଷିତ ସହର ହେଉଛି କାନପୁର। 

ବାସିପାଣିରେ ପଚରା

ବାସିପାଣିରେ ପଚରା

ହଇରେ ମୋତେ କ’ଣ ଆଉ ବାସିପାଣିରେ ପଚାରୁନୁ? ଚିହ୍ନା ଲୋକଟିଏ, ଆପଣାର ମଣିଷଟିଏ ଆମକୁ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ହତାଦର କରିବାର ଅନୁଭବ କଲେ ଆମେ ଏ ରୂଢିଟିର ପ୍ରୟୋଗ କରିଥାଉ! ଏଠାରେ ବାସିପାଣିକୁ ନିକୃଷ୍ଟ ଅର୍ଥରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି। ନଚେତ୍‌ ଆମେ କହୁଥାନ୍ତେ- ହଇରେ ମୋତେ କ’ଣ ଆଉ ସଜପାଣିରେ ପଚାରୁନୁ? ନଚେତ୍‌ କହିଥାନ୍ତେ- କିରେ ମୋତେ କ’ଣ ଆଉ ମଦପାଣିରେ ପଚାରୁନୁ? ମାନେ ବାସିପାଣିଟି ପଚାରିବା ବା ବନ୍ଧୁ ଚର୍ଚ୍ଚା କରିବା ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ।

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭଲ ପାଇବାର ହୃଦୟଟିଏ ଥିଲେ କେତେକ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ଅତିକ୍ରାନ୍ତ ବୟସରେ ବି ଭଲପାଇ ବସନ୍ତି। ତେବେ ଭଲ ପାଇବା ପାଇଁ ଜଣେ ବିବାହିତା ମହିଳା ଏକ ଅଭିନବ ପନ୍ଥା ଆପଣାଇଥିଲେ। 

ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର୍‌ ସଂସ୍କୃତି

ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର୍‌ ସଂସ୍କୃତି

ଆକାର ପଟେଲ

ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର୍‌ ସଂସ୍କୃତି ମୁମ୍ବାଇରୁ, ବିଶେଷତଃ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମୁମ୍ବାଇ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ପରମ୍ପରା ସହ ସମ୍ଭବତଃ ଲାଓ୍ବଣୀର ସମ୍ପର୍କ ଅଛି। ଢୋଲକୀ ବାଜାର ତାଳେ ତାଳେ ନାଚ-ଗୀତକୁ ଲାଓ୍ବଣୀ କହନ୍ତି, ଯାହା ହେଉଛି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ଲୋକନୃତ୍ୟ। ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଛୋଟ ଛୋଟ ଦଳ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଟେବୁଲରେ ବସି ଏକ ଖୋଲା ସ୍ଥାନ ଆଡ଼କୁ ଚାହିଁଥାନ୍ତି, ଯେଉଁଠି ଅଧ ଡଜନ ମହିଳା ହିନ୍ଦୀ ଗୀତର ତାଳେ ତାଳେ ନୃତ୍ୟ କରୁଥାନ୍ତି। ନୃତ୍ୟାଙ୍ଗନାମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେହକୁ ଆବୃତ କଲାଭଳି ବସ୍ତ୍ର ପନ୍ଧିଥାନ୍ତି। ପରିଚାରିକାମାନେ ଦର୍ଶକମାନଙ୍କ ଟେବୁଲ ଉପରେ ମଦ ପରଷନ୍ତି। ଏଠାରେ ଏପରି କି ମୃଦୁ ପାନୀୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବିୟର ଭଳି ମୂଲ୍ୟ ନିଆଯାଏ। କିଛି ପୁ..

ଅସତ୍ୟ ସହରର ରାତି

ଅସତ୍ୟ ସହରର ରାତି

ଚିତ୍ର ଚରିତ୍ର/ ନିରଞ୍ଜନ ପାଢ଼ୀ

କେଇଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଆମ ରାଜଧାନୀ ସହରର ଚେହେରା ଦେଖିଥିବା ଲୋକ ଏ ସହରର ବାସିନ୍ଦା ହୋଇ ନ ପାରିଥିବାର ଦୁଃଖରେ ନିଜ ଭାଗ୍ୟକୁ ନିନ୍ଦିବାର କାରଣ ଥିଲା ବେଶ୍‌ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ। ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ହକି ଅନୁଷ୍ଠିତ  ହେଉଥିବାର ବିରଳ ଗୌରବବୋଧ ନେଇ ଏ ସ୍ମାର୍ଟ ସହର ଯେମିତି ସୁସଜ୍ଜିତ ତୋରଣ ଓ ରଙ୍ଗ ବେରଙ୍ଗର ଆଲୋକମାଳାରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ରୂପରେ ସଜେଇ ହୋଇଥିଲା, ତହିଁରେ ଏଠାରେ ରହୁ ନ ଥିବା ଯେ କୌଣସି ଲୋକ ମନରେ ଈର୍ଷାର ଅସୁରଟିଏ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିବା ସ୍ବାଭାବିକ। ମାତ୍ର ସ୍ମାର୍ଟ..

କୁଷ୍ଠରୋଗୀଙ୍କ ସାହାରା

କୁଷ୍ଠରୋଗୀଙ୍କ ସାହାରା

ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ/ ଜିତେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ନାୟକ

ବିଶ୍ୱକୁ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅବଦାନ ଅତୁଳନୀୟ। ତାଙ୍କ ଆଦର୍ଶକୁ ସ୍ମରଣୀୟ ରଖିବା ଲାଗି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୧୯୯୫ରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗାନ୍ଧୀ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଆସୁଛି। ମହାତ୍ମାଙ୍କ ୧୨୫ତମ ଜନ୍ମବାର୍ଷିକୀରୁ ସଂସ୍ଥାପିତ ଏହି ସମ୍ମାନ ଅହିଂସା ଓ ଗାନ୍ଧୀବାଦ ଜରିଆରେ ସାମାଜିକ, ଅର୍ଥନୈତିକ ଓ ରାଜନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରୂପାନ୍ତରଣ ଆଣିପାରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଓ ସଙ୍ଗଠନକୁ ଦିଆଯାଉଛି। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ବର୍ଣ୍ଣବୈଷମ୍ୟ ବିରୋଧୀ ବିପ୍ଳବୀ ନେଲ୍‌ସନ ମଣ୍ଡେଲା, ଭାରତର ‘ଚିପ୍‌କୋ’ ଆନ୍ଦୋଳନର ପୁରୋଧା ଚଣ୍ଡିପ୍ରସାଦ ଭଟ୍ଟଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା (ଇସ୍ରୋ) ଭଳି ସଙ୍ଗଠନ ଏଭଳି ସମ୍ମାନର ଅଧିକାରୀ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୯ ଜା..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭାରତୀୟ ସମାଜ ପିତୃକୈନ୍ଦ୍ରିକ ପରିବାରକୁ ନେଇ ଗଢ଼ିଉଠିଛି। କାରଣ ଆମ ଦେଶର ପରିବାରରେ ପୁରୁଷ ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି। ତାଙ୍କ ନାମରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକାନା ରହିଥାଏ। ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ତାଙ୍କୁ ମାନି ଚଳିଥାଆନ୍ତି। ତେଣୁ ଭାରତୀୟ ସମାଜ ଏକ ପୁରୁଷପ୍ରଧାନ ସମାଜ ଭାବରେ ଗଣ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ନିକଟରେ ଝିଅ ନାମରେ ସମ୍ପତ୍ତି କରିବାରୁ ଖାପ୍‌ ପଞ୍ଚାୟତରେ ବାପାଙ୍କ ପ୍ରତି ଦଣ୍ଡାଦେଶ ହୋଇଛି। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ରାଜସ୍ଥାନ ରାଜ୍ୟର ଯୋଧପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ। ସ୍ଥାନୀୟ ବିଲାଡା ତହସିଲ ଖେଜଡଲାରେ ଜଣେ ପିତା ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିର କିଛି ଅଂଶ ଝିଅ ନାମରେ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଏହାକୁ ତାଙ୍କର ସରଗରା ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ପସନ୍ଦ କରାଯାଇ ନ ଥିଲା। କାରଣ ସମାଜରେ ପ୍ରଚଳିତ ପୁରୁଣା..