ବ୍ରହ୍ମପୁର

ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ଲାଗିବ ୫ ଡିଜିଟାଲ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ସିଗ୍‌ନାଲ୍‌

ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ଲାଗିବ ୫ ଡିଜିଟାଲ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ସିଗ୍‌ନାଲ୍‌
ଛତ୍ରପୁର,୩୦।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ସଡକ ସୁରକ୍ଷା କମିଟି ବୈଠକ ଶନିବାର ଛତ୍ରପୁରସ୍ଥିତ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ ଗୃହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଜିଲାପାଳ ପ୍ରେମଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ବିନା ହେଲମେଟ୍‌ରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଟାଙ୍କିରେ ତେଲ ଦେବା ଉପରେ କଟକଣା ରହିଛି। ଏହାକୁ ସଫଳତାର ସହ ରୂପାୟନ ଉପରେ ଜିଲାପାଳ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜଗୁଡିକୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ବିନା ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସରେ ଗାଡି ଚଳାଇ ଆସୁଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ରୋକିବା ଲାଗି ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜଗୁଡିକୁ ଯାଇ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ଏଥିସହ ଅଭିଭାବକ କମିଟି ସହ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲେଚାନା କରିବାକୁ ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ଏହାଉପରେ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ଜିଲାପାଳ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଲେ ଖିଲାପି ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜକୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ ଜାରି ସହ ସେମାନଙ୍କ ପଞ୍ଜୀକରଣ ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ଜିଲାପାଳ କହିଥିଲେ। ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜରେ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରତି ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କ୍ଲାସ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ୪ ଚକିଆ ଯାନ ଚଳାଇବା ବେଳେ ସିଟ୍‌ ବେଲ୍ଟ ବାନ୍ଧିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଜିଲାର ବ୍ରହ୍ମପୁରର ମୁଖ୍ୟ ୫ଟି ଛକରେ ଡିଜିଟାଲ ଟ୍ରାଫିକ ସିଗ୍‌ନାଲ ଲଗାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବରେ ଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ଅନୁଦାନ ଆସିଥିବା ଜିଲାପାଳ ବୈଠକରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ବାରମ୍ବାର ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଛି। ଏଥିପାଇଁ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏକ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା। ରାସ୍ତା ନିୟମ ନ ମାନି ଗାଡି ଚଳାଇଲେ ସେମାନଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ଜିଲାପାଳ କହିଥିଲେ। ବ୍ରହ୍ମପୁରର ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ରାସ୍ତା, ନଳବଣ୍ଟା ରାସ୍ତାର ଆପ୍ରୋଚ ରୋଡ, ରାମଚନ୍ଦ୍ରପୁର, ପିତ୍ତଳ, ଚେରମାରିଆ ଓ ଖଡଭାଗ ରାସ୍ତାରେ ଜବରଦଖଲ ରହିଛି ଏବଂ ସେଠାରେ ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜୁଥିବା ନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ଆସନ୍ତା ୨ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏନଏଚଆଇ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ରାସ୍ତାର ମରାମତି କରିବ ବୋଲି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ବୈଠକରେ କହିଥିଲେ। ୨୦୧୬ରେ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ୫୨୯ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୨୭୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ୧୫୫, ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥରେ ୬୨ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ୫୮ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ସେହିପରି ୨୦୧୭ ନଭେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ୪୭୦ ଟି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ୨୫୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ୧୩୫, ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥରେ ୭୩ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ୪୭ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଗତ ୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୫୩୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ୧୭ ସ୍ଥାନରେ ବାରମ୍ବାର ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଥିବା ନେଇ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ଲାକ ସ୍ପଟ୍‌ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରେ ସୋରଳ ଛକ, ଭୈରବୀ ମନ୍ଦିର ଛକ, ରଣ୍ଡା ଛକ, ମାୟାପାଟଣା ଛକ, ଚମାଖଣ୍ଡି-ସୀତାନଗର ଛକ, ଅନନ୍ତପୁର-ରଘୁନାଥପୁର ଛକ, ମାଣ୍ଡିଆପଲ୍ଲୀ-ଜଗନ୍ନାଥପୁର ଛକ, ନାଜିର ପେଟ୍ରୋଲ ଟାଙ୍କି ଛକ, ବାଟଛତ୍ରପୁର ଛକ, ପାଲିଆଛତ୍ରପୁରଠାରୁ ଢାବା ଛକ, ପୁଇଁତଳା ଛକ, ହୁମ୍ମା ଛକ, ଲଙ୍ଗଳେଶ୍ୱର ଛକ, ସାନଘାଟି ଛକ, ବଡ ଘାଟି, ଜହମି ଛକ ରହିଛି। ଏହି ବୈଠକରେ ଅତିରିକ୍ତ ଏସ୍‌ପି ଅଜୟ ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ, ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାନଗର ନିଗମର କମିଶନର ନିଖିଲ ପୱନ କଲ୍ୟାଣ, ଛତ୍ରପୁର ଉପଜିଲାପାଳ ସୁଧାକର ଶବର, ବ୍ରହ୍ମପୁର ଉପଜିଲାପାଳ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଶଙ୍କର ସ୍ବାଇଁ, ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ମନୋଜ ବହେରା, ଆରଟିଓ ସଞ୍ଜୟ ବିଶ୍ୱାଳ, ଛତ୍ରପୁର ଏସଡିପିଓ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ସେଠୀ, ବ୍ରହ୍ମପୁର ଡିଏସ୍‌ପି ଶାନ୍ତନୁ କୁମାର ଦାଶ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।
All Right Reserved By

ବ୍ରହ୍ମପୁର

ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ: ୨ ଆହତ, ୩  ଗିରଫ

ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ: ୨ ଆହତ, ୩ ଗିରଫ

ଆସିକା,୧୬।୧୦ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):  ଆସିକା ଥାନା ଗବନଳା ଗ୍ରାମର ୨ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ରବିାର ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ା ଏଥିରେ ଗୋଟିଏ ପକ୍ଷରୁ ଟୁନା ଗୌଡ ଓ  ଅନ୍ୟ ଗୋଷ୍ଠୀର ଗଣେଶ ପାତ୍ର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ।  ଉଭୟେ ଆସିକା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେବା ପରେ ସୋମବାର ପରସ୍ପର ବିରୋଧରେ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ଗଣେଶଙ୍କ ଅଭିଯୋଗକ୍ରମେ ନଂ. ୩୨୧/୧୮ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇ ଟୁନାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି।

ଅପରାଧ ସମୀକ୍ଷା କଲେ ଏସ୍‌ପି

ଅପରାଧ ସମୀକ୍ଷା କଲେ ଏସ୍‌ପି

ଛତ୍ରପୁର,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.):ଗଞ୍ଜାମ ପୋଲିସ ଜିଲା ଅଧୀନ ଛତ୍ରପୁର ଓ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଉପଖଣ୍ଡସ୍ତରୀୟ ଅପରାଧ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ମଙ୍ଗଳବାର ଛତ୍ରପୁରସ୍ଥିତ ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ ଗୃହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଗଞ୍ଜାମ ଏସ୍‌ପି ବ୍ରିଜେଶ କୁମାର ରଏ ବୈଠକରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି ଉକ୍ତ ୨ ଉପଖଣ୍ଡ ଅଧୀନ ସମସ୍ତ ଥାନାର ଅପରାଧ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ।

ଶେରଗଡରେ ନବରାତ୍ରି ପୂଜା

ଶେରଗଡରେ ନବରାତ୍ରି ପୂଜା

ଶେରଗଡ,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଶେରଗଡ ବ୍ଲକ ଆମ୍ବୁଆବାଡି ଗ୍ରାମ ଦଣ୍ଡକାଳୀ ମନ୍ଦିର, ଶେରଗଡ ଦକ୍ଷିଣକାଳୀ ମନ୍ଦିର ଓ ଶେରଗଡ ବିଜୁଳି ସେକ୍ସନରେ ନବରାତ୍ରି ପୂଜା ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ରିଲିଫ ପାଇଁ ସର୍ଭେ ଆରମ୍ଭ

ରିଲିଫ ପାଇଁ ସର୍ଭେ ଆରମ୍ଭ

ଶେରଗଡ,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଶେରଗଡ ବ୍ଲକର ତହଁର, ବ୍ରାହ୍ମଣଛାଇ, ପିତ୍ତଳ ଆଦି ୩ ପଞ୍ଚାୟତରେ ରିଲିଫ ଦେବା ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ସର୍ଭେ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏନେଇ ପିତ୍ତଳ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ତହଁର ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ବ୍ରାହ୍ମଣଛାଇ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତାଲିମ ପରେ ସେମାନେ ଘର ଘର ବୁଲି ସର୍ଭେ କରିଛନ୍ତି।

ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ପ୍ରତିବାଦରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ

ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ପ୍ରତିବାଦରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଜି.ଉଦୟଗିରି, ୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜି.ଉଦୟଗିରି ବିଡିଓଙ୍କ ସମେତ କର୍ମଚାରୀମାନେ ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି। ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଦୀପ୍ତି ରେଖା ପ୍ରଧାନ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଓ ସମର୍ଥକଙ୍କ ସହ ସୋମବାର ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବିଡିଓଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଲଜ କରିବା ସହ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରିବା ପ୍ରତିବାଦରେ ଏହି ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି। 

ବାତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟା କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ ପାଇଁ ତାଲିମ

ବାତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟା କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ ପାଇଁ ତାଲିମ

ଶେରଗଡ, ୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଶେରଗଡ ବ୍ଲକର ତିନି ପଞ୍ଚାୟତରେ ତିତ୍‌ଲି ବାତ୍ୟା ଓ ତା’ ପରେ ଆସିଥିବା ବନ୍ୟା କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ କରିବା ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ: ୫ ଗିରଫ

ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ: ୫ ଗିରଫ

ଦିଗପହଣ୍ଡି, ୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଦିଗପହଣ୍ଡି ପୋଲିସ ବଡ଼ଡ଼ୁମ୍ବୁଳା ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ରାତିରେ ଚଢ଼ାଉ କରି ୫ ଜୁଆଡ଼ିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରୁ ୩,୫୦୦ ଟଙ୍କା, ତାସ୍‌ ମୁଠା ଓ ଜରିପାଲ ଜବତ କରାଯାଇଛି। 

ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀର ଜନସେବା :ଖଟିଆରେ ପ୍ରସୂତୀଙ୍କୁ ଧରି ୨ କି.ମି. ଚାଲିଲେ

ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀର ଜନସେବା :ଖଟିଆରେ ପ୍ରସୂତୀଙ୍କୁ ଧରି ୨ କି.ମି. ଚାଲିଲେ

ବ୍ରହ୍ମ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୬ା୧୦-ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ପାତ୍ରପୁର ବ୍ଲକ ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳଭାବେ ପରିଚିତ ବୁରୁତାଲ ପଞ୍ଚାୟତ କମଳଖାତ ଗଁାରେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସୋମବାର ପହଞ୍ଚି  ସେବା ଯୋଗାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ା

କଳିଙ୍ଗା ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଜଣଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

କଳିଙ୍ଗା ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଜଣଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଜି.ଉଦୟଗିରି,୧୬ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା କଳିଙ୍ଗା ଘାଟିରେ ସୋମବାର ଅପରାହ୍ନ ୨ଟାରେ ଏକ ଲୁହାଖୁଣ୍ଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ ଘାଟିରୁ ୧୦୦ ଫୁଟ ତଳକୁ ଖସି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି।

ବନ୍ୟାରେ ଭିଜିଥିବା ଜିନିଷ କିଣିବାକୁ ଭିଡ଼

ବନ୍ୟାରେ ଭିଜିଥିବା ଜିନିଷ କିଣିବାକୁ ଭିଡ଼

ଆସିକା,୧୬ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ଆସିକା ସହରର କଳିଙ୍ଗା ରୋଡ, ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବଜାର, ବିନାୟକ ବଜାର ଆଦି ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ବନ୍ୟାଜଳ ଜମି ରହିଥିଲା। 

୧୭ରେ ମିନି ମାରାଥନ

୧୭ରେ ମିନି ମାରାଥନ

ଛତ୍ରପୁର,୧୬ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ)-
ଗଞ୍ଜାମ ପୋଲିସ ଜିଲା ପକ୍ଷରୁ ୨୧ ତାରିଖରେ ପୋଲିସ ଶହୀଦ ଦିବସକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ପାଳନ କରାଯିବ। ଉକ୍ତ ଦିନ ଜିଲାର ୩ ଶହୀଦଙ୍କ ସ୍ମୃତିଚାରଣ ସହ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇବା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି।

ଆସିକା ଗଲେ ଆଇଟିଆଇର ୨୦ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌

ଆସିକା ଗଲେ ଆଇଟିଆଇର ୨୦ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ, ୧୬ା୧୦-ତିତ୍‌ଲି ପରବର୍ତ୍ତୀ ବାନ୍ୟାରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିବା ଆସିକା ଅଞ୍ଚଳକୁ ବ୍ରହ୍ମୁପୁର ଆଇଟିଆଇର ଏକ ୨୦ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ସୋମବାର ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି ା ଗଞ୍ଜାମ ଆଇଟିଆଇର ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକାଲ, ପ୍ଲମ୍ବର, ଆଟୋମୋବାଇଲ ଟ୍ରେଡର ଛାତ୍ର ଓ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଏହି ଟିମ୍‌ ଆସିକା ଏନ୍‌ଏସି ଅଞ୍ଚଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ା