ସମ୍ବଲପୁର

କୋଶଲୀ ଧନୁଯାତ୍ରାର ଚତୁର୍ଥ ସଂଧ୍ୟା: କଂସ ମହାରାଜକର ନଗର ଭ୍ରମନ

କୋଶଲୀ ଧନୁଯାତ୍ରାର ଚତୁର୍ଥ ସଂଧ୍ୟା: କଂସ ମହାରାଜକର ନଗର ଭ୍ରମନ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ, ୩୦।୧୨-
ନୂଆପଡା ଜିଲା ସଦର ମହକୁମାରେ ଚାଲିଥିବାର କୋଶଲୀ ଧନୁଯାତ୍ରା ଶନିବାର ଚତୁର୍ଥ ସଂଧ୍ୟାରେ ପୁହୁଁଚିଛେ। କାର୍ଯ୍ୟକରମ ଭିତରେ କଂସ ମହାରାଜକର ନଗର ଭ୍ରମନ ଥିଲା ମୁଖିଆ ଆକର୍ଷନ। ସେନ୍‌ତା ଗୋପପୁର୍‌ରେ କୃଷ୍ଣ ଆର ବଳରାମକଁର ନାମ୍‌କରନ ଉଛବ ପାଲିତ ହେଇଥିଲା। ଇ ସବୁ ଦୁରୁଶ୍‌କେ ସଭେ ମନଭରି ଉପଭୋଗ କରିଥିଲେ। ଇତାର ସଁାଗେ ଗୋମତ ଋଷିକଁର ଯଗଁ୍ୟକେ ଭାଂଗି ଦେବତାମାନକୁ ବାଂଧି ଆନବାର ଦୁରୁଶ୍‌ ଅଭିନୀତ ହେଇଥିଲା।
ସଂଧ୍ୟାରେ ଗୋମତ ଋଷିକଁର ଯଗଁ୍ୟ ଠାନ୍‌ ଗଉଡ଼ପଡ଼ାରେ ଥାନୀୟ ହରିପୁର ଗୁରୁକୁଲର ବ୍ରହ୍ମଚାରୀମାନେ ହୁମଯଗଁ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଗୋମତ ଋଷିକର ଦେଖ୍‌ରେଖରେ ଇ ଯଗଁ୍ୟ ଅନୁଷ୍‌ଠିତ ହେଇଥିଲା। ରାଧାକୃଷ୍ଣ ପଡ଼ାନୁ ମହାରାଜ କଂସ ନଗର ଭ୍ରମନର ମୂଲ କରିଥିଲେ। ସହରର ସବୁ ଆଡେ ଲୋକ ବଂଦାପନା କରି ମହାରାଜକୁଁ ସୁଆଗତ କରିଥିଲେ। ଇ ଗସ୍ତ ସମିଆରେ ସହରର ପରିମଲ, ପଲିଥିନ ବେଭାର ଉପରେ ମହାରାଜ ନଜର ଦେଇଥିଲେ। ଲୁକ୍‌କୁ ପଲିଥିନ ବେଭାର ନାଇଁ କରବାର ଲାଗି ସଂଦେଶ ଦେଉଥିଲେ ମଥୁରା ନରେଶ। ଇ ସମିଆରେ ଗୋମତ ଋଷି ଯଗଁ୍ୟ କରୁଥିବାର ଖବର ପାଇ ସଁାଗେସଁାଗ୍‌ ସେଠାନକେ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାନେ ଯଗଁ୍ୟକୁଁଡ ଭାଂଗି ଋଷିକୁ ବାଂଧିଆନି ଜେଲଖାନାରେ ଭରିଦେଇଥିଲେ। ଇଥ୍‌ରେ ଋଷିମାନେ କଂସ ମହାରାଜକେ ଅଭିଶାପ ଦେଇଛନ। ଅଭିଶାପରେ କହିଛନ ଯେ, କଂସ ଯଦି ଗୋପପୁରକେ ଯିବେ ସେଠାନେ ତଁାକର ମୁର୍‌ତୁ ଲେଖା ହେଇଛେ। କୋଶଳ ଭାଷା ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ସଂପାଦକ ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା, ଆଶୁତୋଷ ଦାସ, ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ପାଢ଼ୀ, ଯାଜ୍ଞସେନୀ ମହାପାତ୍ର, ପ୍ରତିଭା ହୋତା, ଲୋକନାଥ ରଥ ପରମୁଖ କାର୍ଯ୍ୟକରମ ପରିଚାଲନାରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ। ସେନ୍‌ତା ଗୋପ୍‌ପୁରରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ, ବଳରାମକଁର ନାମ୍‌କରନ ଉଛବକେ ସେଠାନର ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଦଲ ସଞ୍ଜୀବନୀ ନାରୀଶକ୍ତିର ସଭାପତି ତାରିଣୀ ବିହାରୀ ଆର ବୃନ୍ଦାବତୀ ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଦଲର ସଭାପତି ଗାୟତ୍ରୀ ଜଗତ ପରିଚାଲନା କରିଥିଲେ। ସଁାସ୍‌କୁର୍‌ତିକ କାର୍ଯ୍ୟକରମରେ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ସୁରଝଙ୍କାର କଲାନୁଷ୍‌ଠାନ ଆର କଳାହାଣ୍ଡିର ସଂପ୍ରଦା କାର୍ଯ୍ୟକରମ ବେଶ ଜମିଥିଲା। ଟିଟୁ ପଣ୍ଡା, ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ପାଢ଼ୀ, ପ୍ରବୋଧ ପାଢ଼ୀ, ଆଶୁତୋଷ ଦାସ, ଫକୀର ପାଢ଼ୀ, ଅବନୀ ଯୋଷୀ, ଅଶୋକ ନାଗ, ନୀତା ବାଗ, ସରିତା ସିଂ ଠାକୁର ପରମୁଖ କାର୍ଯ୍ୟକରମ ପରିଚାଲନାରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ।

All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୯।୭-ସହରର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୋରା ଗଞ୍ଜେଇ କାରବାର ଅଭିଯୋଗ ପରେ ରାଉରକେଲା ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏହା ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଇଥିଲା। ପରିଣ଼ାମ ସ୍ବରୂପ ବୁଧବାର ବିଶ୍ରା ଛକରୁ ଅବକାରୀ ପୋଲିସ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।

ପ୍ରତୀକ୍ଷାଳୟ ଅଭାବରୁ ଯାତ୍ରୀ ହନ୍ତସନ୍ତ: ବରଗଛମୂଳ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ

ପ୍ରତୀକ୍ଷାଳୟ ଅଭାବରୁ ଯାତ୍ରୀ ହନ୍ତସନ୍ତ: ବରଗଛମୂଳ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୯।୭-ଯାତ୍ରୀ ପ୍ରତୀକ୍ଷାଳୟ ଅଭାବରୁ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ନିକଟ ପ୍ରମୁଖ ଅଞ୍ଚଳ ସାରନା ଛକରେ ପଥଚାରୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଯାତ୍ରୀ ପାଖ ବରଗଛ ମୂଳରେ ଆଶ୍ରୟ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି।

ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା

ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ, ୧୯।୭-ପଞ୍ଜିକୃତ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ନେଇ ବୁଧବାର ରାଉରକେଲା ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ରବି ରାୟ ଜିଲା ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଣବ ପାତ୍ରଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ପଞ୍ଜିକୃତ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନାରୁ ସୁଫଳ ମିଳିପାରୁନି।

ସେଲ ପେନସନ ସ୍କିମ ଲାଗୁ କରିଯିବା ନେଇ ଚିତ୍ରଅସ୍ପଟ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ, ୧୯।୭-ସେଲ (ଷ୍ଟିଲ ଅଥରିଟି ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିଃ) ପେନସନ ସ୍କିମ କେବେ ସୁଦ୍ଧା ଲାଗୁ କରାଯିବ ସେନେଇ ଚିତ୍ର ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଉ ନ ଥିବାବେଳେ ତୁରନ୍ତ ଏହାର ସମାଧାନ ସହ ମଜୁରି ଚୁକ୍ତିନାମା ନେଇ ଏନଜେସିଏସ ବୈଠକ ଡାକିବାକୁ ରାଉରକେଲା ମଜଦୁର ସଭା ଦାବି କରିଛି।

ତେଲିଙ୍ଗିବାଜାର ୧୬ତମ ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ

ତେଲିଙ୍ଗିବାଜାର ୧୬ତମ ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ, ୧୯।୭-ଆଧୁନିକ ଶିଶୁ ସାହିତ୍ୟର ବର୍ଣ୍ଣବିଭା ବଦଳି ଯାଇଛି ଏବଂ ଲେଖକୀୟ ଅଙ୍ଗିକାରବଦ୍ଧତା ବିନା ଶିଶୁ ସାହିତ୍ୟର ଅସ୍ମିତା ଅସମ୍ଭବ ବୋଲି ତୈୟୋମାସିକ ଶିଶୁ କିଶୋର ପତ୍ରିକା ତେଲିଙ୍ଗିବାଜାର ୧୬ତମ ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେଇ ବିଶିଷ୍ଟ ଶିଶୁ ସାହିତି୍ୟକମାନେ ଏଭଳି ମତପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।

୨ ବର୍ଷ ହେବ ନାହାନ୍ତି ସ୍ଥାୟୀ ବିଇଓ

୨ ବର୍ଷ ହେବ ନାହାନ୍ତି ସ୍ଥାୟୀ ବିଇଓ

ନୂଆଗାଁ,୧୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.) ଶିକ୍ଷାର ଉନ୍ନତି ଓ ବିକାଶ ଦିଗରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି । ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ସରକାର ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିବାବେଳେ ଏବେ ଶିକ୍ଷାର ମାନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଚାଲିଛି ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ, ଉତ୍‌ଥାନ ଓ ଉତ୍କର୍ଷ୍କ ଭଳି ଯୋଜନା ।

ଗାଡ଼ି ଚୋରି ର଼୍ୟାକେଟ୍‌ର ୨ ଗିରଫ: ୨ ବୋଲେରୋ, ୨ ବାଇକ୍‌ ଜବତ

ଗାଡ଼ି ଚୋରି ର଼୍ୟାକେଟ୍‌ର ୨ ଗିରଫ: ୨ ବୋଲେରୋ, ୨ ବାଇକ୍‌ ଜବତ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୧୯।୭- ଗାଡ଼ି ଚୋରି ର଼୍ୟାକେଟ୍‌ରେ ସକ୍ରିୟ ଥିବା ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ବୁଧବାର ବଡ଼ମାଲ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି। ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଦ୍ୱୟ ହେଲେ କୁକୁର୍ଜଙ୍ଘାର ରୂପକ ଗୁରୁ (୨୫) ଏବଂ ବ୍ରଜରାଜନଗରର କର୍ତ୍ତିକ ମହାନନ୍ଦିଆ (୨୪)।

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ପୋଷ୍ୟସନ୍ତାନ ଗ୍ରହଣ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ନାଇଜେରିଆ :ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କ କୋଳ ଭରିଲା

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ପୋଷ୍ୟସନ୍ତାନ ଗ୍ରହଣ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ନାଇଜେରିଆ :ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କ କୋଳ ଭରିଲା

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ, ୧୯।୭- କେତେବେଳେ କାହା ଭାଗ୍ୟର ସୂର୍ଯ୍ୟ କେଉଁଠି ଉଦୟ ହୁଏ ତାହା କହିବା କଷ୍ଟକର। ସେମିତି ଏକ ଉଦାହରଣ ବୁଧବାର ସାମ୍‌ନାକୁ ଆସିଛି। ଦିନେ ଜଣେ କୁଆଁରୀ ମା’ ଲୋକଲଜ୍ଜା ଭୟରେ ନିଜର ଶିଶୁକନ୍ୟାର ଭାର ବୋହି ପାରି ନ ଥିଲେ।

ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଫାଟିବା ଘଟଣା: ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ନିଲମ୍ବିତ

ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଫାଟିବା ଘଟଣା: ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ନିଲମ୍ବିତ

ଉଲୁଣ୍ଡା,୧୮।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ମାଟିଖାଇ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମାଡ ମାରି ମୁଣ୍ଡ ଫଟାଇବା ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗା ପଡିଛି। ଏହି ଘଟଣାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ସଂପୃକ୍ତ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କୁ ବୁଧବାର ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଛି। ସୂଚନା ମତେ ମାଟିଖାଇ ଗଁାର ଭକ୍ତରାମ ମେହେରଙ୍କ ପୁଅ କାହ୍ନା ମେହେର(୮) ଉକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ତୃତୀୟ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାଠ ପଢନ୍ତି।

ସେକ୍ସ ର଼୍ୟାକେଟ, ଯୁବତୀ ଚାଲାଣ ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ଅଟକ

ସେକ୍ସ ର଼୍ୟାକେଟ, ଯୁବତୀ ଚାଲାଣ ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ଅଟକ

ପାଟଣାଗଡ,୧୮।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପାଟଣାଗଡ ଉପଖଣ୍ଡ ଲରମ୍ଭା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲୁହାସିଂହା ଗ୍ରାମରୁ ଯୁବତୀ ଚାଲାଣ ଅଭିଯୋଗରେ ଲରମ୍ଭା ପୋଲିସ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଛି। ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ନିଜ ସମ୍ପର୍କୀୟ କହି କିଛି ଦିନ ହେଲା ଏମାନେ ଘରେ ରଖି ଦେହ ବେପାର ଚଳାଉଥିଲେ ବୋଲି ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ବଲାଣୀରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଶାଗୁଆନ କାଠ ଜବତ

ବଡ଼ବିଲ, ୧୮।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବଲାଣୀରେ ବଡ଼ବିଲ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଶାଗୁଆନ କାଠ ଜବତ ହୋଇଛି।

ଗୁହାଲର କାଁଥିତରା ଆଶ୍‌ରେ ଥଲ୍‌ ସୁଆଧୀନ୍‌ ରାଏଜର ଦୁଇ ପରାଧୀନ୍‌ ଜୀବନ୍‌

ଗୁହାଲର କାଁଥିତରା ଆଶ୍‌ରେ ଥଲ୍‌ ସୁଆଧୀନ୍‌ ରାଏଜର ଦୁଇ ପରାଧୀନ୍‌ ଜୀବନ୍‌

ତଳଗାଁ, ୧୮।୭ (ଡିଏନ,ଏ)- ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା ହରଭଙ୍ଗା ବ୍ଲକ୍‌ରେ ସରକାରୀ ଯୋଜ୍‌ନା ପର୍‌ହସନ୍‌ ପାଲ୍‌ଟିଥିବା ଦେଖ୍‌ବାକେ ମିଲିଛେ। ବ୍ଲକ୍‌ ହେଡକ୍ୱାଟର ପଁନ୍‌ଚେତ୍‌ ବାଣିଭୂଷଣପୁରର ଭଉଁରୀପଥର ଗାଁର ଅରକ୍ଷିତ ପ୍ରଧାନ ସାତ ପରାନି କୁଟୁମ୍‌କେ ନେଇ ଗଛ୍‌ତଲେ ପାଲ୍‌ ଟାନି ଜୀବନ୍‌ ବିତଉଛନ୍‌। ସେନ୍‌ତା ଝାର୍‌ ଜଂଗଲ୍‌, ପାହଡ଼ ପର୍‌ବତ୍‌ ଘେରା ଆଦିବାସୀ ଅଧୁଷିତ ଇ ବ୍ଲକ୍‌ର ନୂତନ୍‌ ପଁନ୍‌ଚେତ୍‌ ମହାଲିକପଡାରେ ଆର୍‌ ଗୁଟେ ଦୁଖର ଘଟ୍‌ନା ଦେଖ୍‌ବାକେ ମିଲିଛେ।

Model This Week

ରୂପେଶ