ରାୟଗଡା

ବସ୍‌ ଧକ୍କାରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବସ୍‌ ଧକ୍କାରେ ମହିଳାଙ୍କ  ମୃତ୍ୟୁ

ଜୟପୁର,୨୯।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ)

କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଜୟପୁର ସଦରଥାନା ଉମୁରି ଗ୍ରାମ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିକଟରେ ଏକ ଘରୋଇ ବସ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ସେହେଲେ ସୌରାଗୁଡା ଗ୍ରାମର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ମାଝି (୪୬)। ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟାରେ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଏକ ଭୋଜିଘର କାର୍ଯ୍ୟସାରି ଗ୍ରାମକୁ ଫେରିବା ଲାଗି ଉମୁରି ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ବସ୍‌କୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବା ବେଳେ ବୋରିଗୁମ୍ମା ପଟୁ ଜୟପୁର ଆସୁଥିବା ଏକ ଘରୋଇ ବସ ତାଙ୍କୁ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା । ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କୁ ଜୟପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ା

All Right Reserved By

ରାୟଗଡା

ପୋଲିସ-ମାଓବାଦୀ ଗୁଳି ବିନିମୟ: ୭ ମାଓବାଦୀ ମୃତ

ପୋଲିସ-ମାଓବାଦୀ ଗୁଳି ବିନିମୟ: ୭ ମାଓବାଦୀ ମୃତ

ମାଲକାନଗିରି,୧୯।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସୀମାନ୍ତ ଛତିଶଗଡ଼ର ଦାନ୍ତଓ୍ବୋଡ଼ା ଓ ବିଜାପୁର ମଝିରେ ଥିବା ତିମିନାର ପାହାଡ଼ରେ ଗୁରୁବାର ସକାଳ ସାଢ଼େ ୬ଟା ସମୟରେ ପୋଲିସ ଓ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ୭ ମାଓବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହାପରେ ସର୍ଚ୍ଚ ସମୟରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଜବତ କରାଯାଇଛି।

ନିଖୋଜର ୬ ବର୍ଷ ପରେ ମା’, ବାପାଙ୍କ ସହ ପୁଅର ମିଳନ

ନିଖୋଜର ୬ ବର୍ଷ ପରେ ମା’, ବାପାଙ୍କ ସହ ପୁଅର ମିଳନ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୯।୭(ବି.ପ୍ର.)- ତ୍ରିନାଥ ହରିଜନ। ବୟସ ଯେତେବେଳେ ୬ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ଘର ଛାଡି ଚାଲିଯାଇଥିଲେ। ମା’ ବାପା ବହୁ ସ୍ଥାନରେ ପୁଅକୁ ଖୋଜାଖୋଜି କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପୁଅର କିଛି ସନ୍ଧାନ ପାଇ ନ ଥିଲେ। ନିଖୋଜ ହେବାର ୬ ବର୍ଷ ପରେ ପୁଅକୁ ପାଇ ମା’ ବାପା ଆନନ୍ଦରେ ବିଭୋର ହୋଇପଡିଛନ୍ତି।

ମାଛକୁଣ୍ଡ ପ୍ରକଳ୍ପର ଡି ଡ୍ୟାମରେ ଜଳସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି: ବର୍ଷାଜଳ ନିଷ୍କାସନ ପାଇଁ ଡ୍ୟାମ୍‌ର ୨ ଗେଟ୍‌ ଖୋଲିଲା

ମାଛକୁଣ୍ଡ ପ୍ରକଳ୍ପର ଡି ଡ୍ୟାମରେ ଜଳସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି: ବର୍ଷାଜଳ ନିଷ୍କାସନ ପାଇଁ ଡ୍ୟାମ୍‌ର ୨ ଗେଟ୍‌ ଖୋଲିଲା

କୋରାପୁଟ/ଅନକାଡେଲି,୧୯।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର)- କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ସୀମାନ୍ତ ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ଅନକାଡେଲି ପଞ୍ଚାୟତରେ ଥିବା ମାଛକୁଣ୍ଡ ଜଳବିଦ୍ୟୁତ ପ୍ରକଳ୍ପର ଡି ଡ୍ୟାମ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗତ କିଛିଦିନ ହେଲା ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଡି ଡ୍ୟାମ୍‌ର ଜଳସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଫଳରେ ଡ୍ୟାମର ୬ ଓ ୭ ନମ୍ବର ଗେଟ ଖୋଲାଯାଇଛି।

୩ ଦିନ ଅନ୍ଧାରରେ ଅଜୟଗଡ଼ବାସୀ

ଗୁମ୍ମା, ୧୯।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ଗଜପତି ଜିଲା ଗୁମ୍ମା ବ୍ଲକ ଅଜୟଗଡ଼ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବନ୍ତିଲିଡା, ଲୁହାରା, ରୁହେଇ ଆଦି ଗ୍ରାମର ଲୋକେ ଗତ ୩ଦିନ ହେଲା ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଛନ୍ତି। ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ଛିଡ଼ି ପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ ବିଭାଗୀୟ କର୍ମଚାରୀ ମରାମତି ଲାଗି ଆସୁନଥିବାରୁ ଏଭଳି ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଛି ବୋଲି ଗ୍ରାମବାସୀ କହିଛନ୍ତି।

ନିଖୋଜର ୬ ବର୍ଷ ପରେ ମା’, ବାପାଙ୍କ ସହ ପୁଅର ମିଳନ

ନିଖୋଜର ୬ ବର୍ଷ ପରେ ମା’, ବାପାଙ୍କ ସହ ପୁଅର ମିଳନ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୯।୭(ବି.ପ୍ର.)- ତ୍ରିନାଥ ହରିଜନ। ବୟସ ଯେତେବେଳେ ୬ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ଘର ଛାଡି ଚାଲିଯାଇଥିଲେ। ମା’ ବାପା ବହୁ ସ୍ଥାନରେ ପୁଅକୁ ଖୋଜାଖୋଜି କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପୁଅର କିଛି ସନ୍ଧାନ ପାଇ ନ ଥିଲେ। ନିଖୋଜ ହେବାର ୬ ବର୍ଷ ପରେ ପୁଅକୁ ପାଇ ମା’ ବାପା ଆନନ୍ଦରେ ବିଭୋର ହୋଇପଡିଛନ୍ତି।

ଇଞ୍ଜେକସନ ପାଇଁ ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୮।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗଜପତି ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଇଞ୍ଜେକସନ ନେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଜଣେ ଯୁବକ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିବା ସହ ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟଙ୍କୁ ଖରାପ ବ୍ୟବହାର କରିଥିବା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏ ନେଇ କେସ୍‌ ନଂ. ୧୩୪/୧୮ରୁଜୁ ହୋଇ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଥିବା ଏଏସ୍‌ଆଇ ଜଗଦୀଶ ପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି।

ପାଇକପଡାରେ ହେରାପଞ୍ଚମୀ: ରୋଷରେ ନନ୍ଦିଘୋଷ ଭାଙ୍ଗିଲେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ

ଜେକେପୁର, ୧୮।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ରାୟଗଡା ଜିଲା କୋଲନରା ବ୍ଲକ୍‌ ପାଇକପଡାରେ ବୁଧବାର ହେରାପଞ୍ଚମୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଆଡପ ମଣ୍ଡପରେ ମହାପ୍ରଭୁ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ନୃସିଂହ ଓ ବାମନ ଅବତାରରେ ଦର୍ଶନ ଦେଇଥିଲେ। ରାୟଗଡା, ଥେରୁବାଲି, ଜେକେପୁର, କଲ୍ୟାଣସିଂହପୁର, କୋଲନରା ଅଞ୍ଚଳର ଶତାଧିକ ଭକ୍ତ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରି ପ୍ରସାଦ ସେବନ କରିଥିଲେ।

ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୧୮।୭- ରାୟଗଡା ଷ୍ଟେଶନ ସମ୍ମୁଖ ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱରେ ବୁଧବାର ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ପଡିଥିବା ଦେଖି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ପୋଲିସକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ। ରାୟଗଡା ଥାନାଧିକାରୀ ରବିନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପାତ୍ରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ଏଏସ୍‌ଆଇ ଗୋପାଳ ବିଡିକା ଓ ଅନ୍ୟ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ମୃତଦେହ ଜବତ କରି ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ଜିଲାମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ପଠାଇଥିଲେ।

ଅଟକିଥିବା ଟ୍ରକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବସ୍‌: ଜଣେ ମୃତ : ୩ ଆହତ

ଅଟକିଥିବା ଟ୍ରକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବସ୍‌: ଜଣେ ମୃତ : ୩ ଆହତ

କୋରାପୁଟ,୧୮ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ଆନ୍ଧ୍ର ଏବଂ ଓଡିଶା ସୀମାନ୍ତ ସାଲୁର ନିକଟରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ନଂ. ୨୬ରେ ବୁଧବାର ଭୋର ୪ଟା ୩୦ ମିନିଟରେ ଏକ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ଜଣେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ ୩ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆହତମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଚିକିସତ୍ାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଭୁବେନେଶ୍ୱରୁ ଜୟପୁର ଆସୁଥିବା ମା’ ନଡିଆରାଣୀ ନାମକ ଘରୋଇ ବସ (ନଂ. ଓଡି-୦୫ ଏ ଏ -୫୯୭୭) ବୁଧବାର ଭୋରରୁ ରାମଭଦ୍ରପୁରମ- ସାଲୁର ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡରେ ଅଟକି ରହିଥିବା ଏକ ଟ୍ରକକୁ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା। ଫଳରେ ବସ ସମ୍ମୁଖରେ ଥିବା ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର (୨୫) ନାମକ ଯୁବକଙ୍କ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଡ୍ରାଇଭର ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ା

ମା’ଙ୍କ ପାଖେ ‘ମମତା’ ଅପହଞ୍ଚ

ମା’ଙ୍କ ପାଖେ ‘ମମତା’ ଅପହଞ୍ଚ

ଦଶମନ୍ତପୁର,୧୮।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପାଇକ ଫୁଲବେଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଏ-ଝୋଲାଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରଶାସନିକ ସୁବିଧା ଏଯାଏ ଅପହଞ୍ଚ। ମମତା ଭଳି ସରକାରୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଯୋଜନା ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ପାଇଁ ସାତ ସପନ। ମା’ମାନଙ୍କ ପାଖେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଯୋଜନା ‘ମମତା’ ଏବେ ବି ଅପହଞ୍ଚ ହୋଇ ରହିଛି। ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ତ ଦୂରର କଥା, ପ୍ରସବ ସହାୟତା ଅର୍ଥ ମଧ୍ୟ ମିଳୁନାହିଁ। ଏହି ଗ୍ରାମର ମହିଳା ବଇଦି ପରଜା ଏବଂ ବନ୍ଦୋ ପରଜା ଦୁଇଟି ଲେଖାଏଁ ସନ୍ତାନର ଜନନୀ। ହେଲେ ଦୁହିଁକୁ ଏଯାଏ କୌଣସି ସରକାରୀ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିନାହିଁ। ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଗର୍ଭ ଏବଂ ଜନ୍ମ ସମୟରେ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ୫ଜହାର ଟଙ୍କା ୩ କିସ୍ତିରେ ମିଳିବା କଥା ।

ହଷ୍ଟେଲରେ କଟୁଛି ଆଶଙ୍କାର ରାତି

ହଷ୍ଟେଲରେ କଟୁଛି ଆଶଙ୍କାର ରାତି

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି,୧୮।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍କୁଲଘର, ହଷ୍ଟେଲ ତ ତିଆରି ହେଉଛି; କିନ୍ତୁ ନିମ୍ନମାନର କାମ, ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଓ ମରାମତି ଅଭାବ ଯୋଗୁ ବର୍ଷା ଦିନେ ଯେଉଁ ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜୁଛି, ସେଥିରେ ଅନ୍ତେବାସୀ ହଷ୍ଟେଲ ଛାତକୁ ଚାହିଁ ଆଶଙ୍କାରେ ରାତି କାଟୁଛନ୍ତି। କୋରାପୁଟ ଜିଲା ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକ ମାଳିପୁଟ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ହାଇସ୍କୁଲ ଓ ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାରେ ରହିଥିବା ସରକାରୀ ନୋଡାଲ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏହି ଅବ୍ୟବସ୍ଥାର ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ପୌରାଞ୍ଚଳ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ

ପୌରାଞ୍ଚଳ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ

ଜୟପୁର, ୧୮।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଜୟପୁର ପୌରାଞ୍ଚଳରେ ରହିଥିବା ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ କେତେ ସୁରକ୍ଷିତ, ତାହା ଏବେ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ। ସହରର କିଛି ବିଦ୍ୟାଳୟ ବିପଦସଙ୍କୁଳ ସ୍ଥିତିରେ ଥିବାବେଳେ ଏନେଇ ବୈଷିୟିକ ଟିମ୍‌ ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ (ଡିପିଇପି) କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ରିପୋର୍ଟ ଗତ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଛୁଟି ପୂର୍ବରୁ ଦେଇସାରିଛି। କିନ୍ତୁ ଏଯାବତ୍‌ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ହୋଇନାହିଁ। ଗତ ସୋମବାର ଜିଲାପାଳ କେ. ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗର ସମୀକ୍ଷା କରିଥିବା ବେଳେ ଜୟପୁର ସହର ଓ ବ୍ଲକର ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ତୁରନ୍ତ ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଡିଆରଡିଏ ଏପିଡି ମହେଶ୍ୱର ନାୟକ ଜୟପୁର ପୌରାଞ୍ଚଳରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳ ବୁଲି ଦେଖିବା ସହ ନିର୍ମାଣରେ ବାଧକ ସାଜିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ନେଇ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ । କିନ୍ତୁ ଏପିଡି ନାୟକ ସ୍ବୟଂ ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନର ଡିପିସି ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବାବେଳେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପୂର୍ବରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଯାଞ୍ଚ ନକରିବା ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ତତ୍ପରତା ସ୍ପଷ୍ଟ କରୁଛି।

Model This Week

ରୂପେଶ