ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ସମିତି ସଭ୍ୟ ପାଇଁ ଦ୍ୱିମୁଖୀ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା

ସମିତି ସଭ୍ୟ ପାଇଁ ଦ୍ୱିମୁଖୀ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା

ଦଶରଥପୁର,୨୯।୧୨(ଡିଏନ୍‌ଏ)-
ଦଶରଥପୁର ବ୍ଲକ ବିଞ୍ଝାରପୁର ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଅଧିନ ନିଜାମପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ଆସନ୍ତା ଜାନୁୟାରୀ ୧୯ରେ ସମିତି ସଭ୍ୟ ଆସନ ପାଇଁ ଉପନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ପୂର୍ବତନ ସମିତି ସଭ୍ୟ କେଦାର ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ରୁକ୍ମିଣୀଙ୍କୁ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଭାଜପାର ମଧ୍ୟ ନୈତିକ ସମର୍ଥନ ରହିଛି ବୋଲି ଜିଲା ସଭାପତି କହିଛନ୍ତି। ଦୁଇ ପ୍ରମୁଖ ଦଳ ରୁକ୍ମଣୀଙ୍କୁ ଅପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦୀ କରିବା ଲାଗି ଯେନତେନ ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସବୁ ପ୍ରୟାସ କାଟ୍‌ ଖାଇଛି । ତେବେ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ହସ୍ତଗତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ସମିତିସଭ୍ୟ ଆସନ ଲାଗି ଏଠାରେ ଦ୍ୱିମୁଖୀ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା ହେବ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ସୂଚନା ଯେ, ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ ନିର୍ବାଚନରେ ଏହି ପଞ୍ଚାୟତର ସମିତିସଭ୍ୟ ଭାବେ କେଦାର ଦାସ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ଗତ ଅଗଷ୍ଟ ୧ରେ କେଦାରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯିବା ପରେ ଦୀର୍ଘଦିନ ଖାଲି ପଡିଥିବା ଆସନ ଲାଗି ଜାନୁୟାରୀ ୧୯ରେ ଏଠାରେ ଉପନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏହି ପଞ୍ଚାୟତରେ ତ୍ରିସ୍ତରୀୟ ନିର୍ବାଚନରେ ଭାଜପା ବିଜେଡିକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଅଧିକ ଭୋଟ୍‌ ହାତେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଜିଲା ଭାଜପା ସଭାପତି ଗୌତମଙ୍କର କେଦାରଙ୍କ ସହ ଥିବା ନିବିଡ ସମ୍ପର୍କ ଯୋଗୁ କେଦାରଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ରୁକ୍ମିଣୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦଳୀୟ ସମର୍ଥତ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେବାକୁ ସେ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ବିଧାୟିକାଙ୍କ ଦଳୀୟ ସମର୍ଥନ ଏବଂ ଭାଜପା ଜିଲା ସଭାପତିଙ୍କ ନୈତିକ ସମର୍ଥନ ସବୁ ଫିକା ପଡିଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି। ଏହି ପଞ୍ଚାୟତ ପାଇଁ ୩ ଜଣ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିବା ବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ଚୂଡାନ୍ତ ତାଲିକାରେ ରୁକ୍ମିଣୀ ଦାସଙ୍କୁ କେଟିଲ ଚିହ୍ନ ଏବଂ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଯେନାଙ୍କୁ ଟୁଲ୍‌ ଚିହ୍ନ ମିଳିଥିବା ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ନୋଟିସ୍‌ ଲଗାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ୨୩ତାରିଖ ଶ୍ରୀକାନ୍ତଙ୍କୁ ଭାଜପା ଜୋନ୍‌ ସଭାପତି ଗଦାଧର ସାହୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କେତେଜଣ ଭାଜପା ପତାକା ଧରି ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇ ତାଙ୍କର ନୋମିନେଶନ ଦାଖଲ କରାଇଥିବା ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ତେବେ ଭାଜପା ଜିଲା ସଭାପତି ଗୌତମ ରାୟଙ୍କୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ପଚାରିବାରେ, ଗଦାଧର ସାହୁ ଜୋନ୍‌ ସଭାପତି ନାହାନ୍ତି । କିଏ କାହାକୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମର୍ଥନ ଦେଲା ତାହା ଅଲଗା ବିଷୟ। ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇ ନ ଥାଏ । ମାତ୍ର କେଦାରଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତି ଆମର ନୈତିକ ସମର୍ଥନ ରହିଛି ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଗୋଟିଏ ପଟେ ଜିଲା ସଭାପତି ଏପରି ମନ୍ତବ୍ୟ ଭାଜପା ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିମତ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ନେଇ ସାଧାରଣରେ ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଅଟକିଲା ନାବାଳିକା ବିବାହ

ଅଟକିଲା ନାବାଳିକା ବିବାହ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୨।୪- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ରଣପୁର ବ୍ଲକର ଚାନ୍ଦପୁର ଜେମାଦେଈପୁର ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍‌ ତରଫରୁ ନାବାଳିକା ବିବାହ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ୧୬ବର୍ଷର ଜଣେ ନାବାଳିକା ସହ ଚଳିତମାସ ୨୭ ତାରିଖରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ବାଲୁଗାଁର ଯୋଗୀ ସାହୁଙ୍କ ପୁଅ ରମେଶ ସାହୁ (୨୨)ଙ୍କ ବିବାହ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା।

ଜୀବନବିନ୍ଦୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ୫୫ ୟୁନିଟ୍‌ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ

ଜୀବନବିନ୍ଦୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ୫୫ ୟୁନିଟ୍‌ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୨।୪- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଶରଣକୁଳ ପଞ୍ଚାୟତ କଟରାଝରୀ ଗ୍ରାମରେ ଜନକଲ୍ୟାଣ ସେବା ସଂଘ ତରଫରୁ ରବିବାର ଜୀବନ ବିନ୍ଦୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜୀବନ ବିନ୍ଦୁର ରାଜ୍ୟ ସଂଯୋଜକ ସତ୍ୟନାରାୟଣ ପ୍ରଧାନ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବା ସହ ପ୍ରଥମେ ରକ୍ତଦାନ କରିଥିଲେ।

ପ୍ରତାରଣା କଲେ ପ୍ରେମିକ, ବିବାହ ଜିଦ୍‌ରେ ଥାନାରେ ପ୍ରେମିକା

ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ଯାଜପୁର ସଦର ଥାନାରେ ଡ୍ରାଇଭର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ପ୍ରେମ କରି ପ୍ରତାରଣାର ଶିକାର ହେବା ପରେ ବିବାହ କରିବାକୁ ଜିଦ୍‌ କରି ରବିବାର ଥାନାର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ଜଣେ ଯୁବତୀ। ପ୍ରକାଶ ଯେ, କଟକ ଜିଲା ଦରଘା ବଜାର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କର ଯାଜପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାସୁପୁର ଗ୍ରାମର ଅମିତ୍‌ କୁମାର ନାୟକଙ୍କ ସହ ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ଗଢ଼ି ଉଠିଥିଲା। ଅମିତ୍‌ ଯାଜପୁର ସଦର ଥାନାରେ ଡ୍ରାଇଭର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବକ୍ତୃତା ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ୨ଭଉଣୀଙ୍କ ସଫଳତା

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବକ୍ତୃତା ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ୨ଭଉଣୀଙ୍କ ସଫଳତା

ଖଣ୍ଡପଡ଼ା/ଭାପୁର,୨୨।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର./ଡ଼ି.ଏନ.ଏ.)- ବିଶିଷ୍ଟ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ତଥା ଓଡିଶାର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବର୍ଗତ ସଦାଶିବ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଜୟଦେବ ଭବନଠାରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ରାଜ୍ୟ ସୂଚନା ଓ ଲୋକ ସମ୍ପର୍କ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଗୀତ ଗୋବିନ୍ଦ ସଦନଠାରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବନ୍ଧ ଓ ବକ୍ତୃତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ରେଳଧାରଣା କଡରୁ ଗୁରୁତର ଯୁବକ ଉଦ୍ଧାର

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ପୂର୍ବତଟ ରେଳବାଇର ବରୀ ଠେଙ୍ଗଡ ଓ ଧାନମଣ୍ଡଳ ଷ୍ଟେଶନ ମଝିରେ ଥିବା ରେଳ ଧାରଣା କଡ଼ରୁ ରବିବାର ଜଣେ ଗୁରୁତର ଯୁବକଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି।

ନାବାଳିକାକୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ, ଯୁବକ ଅଟକ

ନାବାଳିକାକୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ, ଯୁବକ ଅଟକ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୨ା୪- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଟାଉନ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଉଦୟନଗର ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ତାଙ୍କ ମା’ ରବିବାର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତି କରି ପୋଲିସ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଥୁଆମୂଳ ରାମପୁର ଥାନା ମହୁଲପାଟଣା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚୁରା କରୁଛି।

ବିଶ୍ୱ ଧରିତ୍ରୀ ଦିବସ ପାଳିତ

ବିଶ୍ୱ ଧରିତ୍ରୀ ଦିବସ ପାଳିତ

ଜଗତସିଂହପୁର ଅଫିସ,୨୨।୪: ଜଗତସିଂହପୁରସ୍ଥିତ ମାର୍କଣ୍ଡପୁର ବୃନ୍ଦାବନ ନୋଡାଲ ବିଦ୍ୟାପୀଠ ପରିସରରେ ୪୯ତମ ବିଶ୍ୱ ଧରିତ୍ରୀ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ପାଲା ଗାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ

ପାଲା ଗାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ

ଛତିଆ,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌,ଏ.): ଯାଜପୁର ଜିଲା ବଡଚଣା ବ୍ଲକ ଛତିଆର ବିଶିଷ୍ଟ ପାଲା ଗାୟକ ତଥା ଗର୍ବ ଆଉ ଗୌରବ ଅମରେଶ୍ୱର ଦାଶଙ୍କର ରବିବାର ସକାଳେ ପରଲୋକ ଘଟିଛି।

ଜୀବନବିନ୍ଦୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ୫୪ ଜଣଙ୍କ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ

ଜୀବନବିନ୍ଦୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ୫୪ ଜଣଙ୍କ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୨। ୪- ଶରଣକୁଳ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର କଟରାଝରୀ ଜନକଲ୍ୟାଣ ସମିତି କ୍ଲବ ଘରେ ରବିବାର ଜୀବନବିନ୍ଦୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ୫୪ ଜଣଙ୍କ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି।

ନୂତନ ଜିଲା, ଦୌରାଜଜ୍‌ଙ୍କ ଅଦାଲତ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ନୂତନ ଜିଲା, ଦୌରାଜଜ୍‌ଙ୍କ ଅଦାଲତ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୨। ୪- ନୟାଗଡ଼ଠାରେ ରବିବାର ନୂତନ ଜିଲା ଓ ଦୌରାଜଜ୍‌ଙ୍କ ଅଦାଲତର ନୂତନ ଶାଖା ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ବିନୀତ ଶରଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି।

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଜିଏସ୍‌ଟି କର୍ମଶାଳା

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଜିଏସ୍‌ଟି କର୍ମଶାଳା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୨୨।୪: କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଛକ ତିନିମୁହାଣିସ୍ଥିତ ଏକ ହୋଟେଲରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଓ ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଜିଏସ୍‌ଟି କର୍ମଶାଳା ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ବଙ୍ଗୋପସାଗରର ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାଇ ଆଲର୍ଟ, ବଢିପାରେ ୨ରୁ ୩ ମିଟର ଉଚ୍ଚରେ ଜୁଆର

ବଙ୍ଗୋପସାଗରର ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାଇ ଆଲର୍ଟ, ବଢିପାରେ ୨ରୁ ୩ ମିଟର ଉଚ୍ଚରେ ଜୁଆର

ମହାକାଳପଡ଼ା,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ରବିବାରଠାରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ୨ରୁ ୩ ମିଟର ଉଚ୍ଚରେ ଜୁଆର ବଢିବାର ଆଶଙ୍କା ଯୋଗୁ ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାଇ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ୨ରୁ ୩ ମିଟର ଉଚ୍ଚ ସାମୁଦ୍ରିକ ଢେଉ ସ୍ଥଳଭାଗ ମୁହାଁ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ଉପକୂଳ ତଥା ତଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାପକ ଜଳ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଚ୍ଚପଦସ୍ଥ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଯାଇଛି।