ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ସାଇନ୍ସ ପାର୍କ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ନକ୍ସା

 ସାଇନ୍ସ ପାର୍କ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ନକ୍ସା
ପାରାଦୀପ,୨୯।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ପାରାଦୀପ ସମୁଦ୍ର ବେଳାଭୂମି ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ସାଇନ୍ସ ପାର୍କ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପରିକଳ୍ପନାର ଏହି ପାର୍କ ପାରାଦୀପ ପୌର ପରିଷଦ ନିର୍ମାଣ କରୁଛି। ଏହାର ନିର୍ମାଣ କାମ ଆର ଆଣ୍ଡ ବି ଉପରେ ନ୍ୟସ୍ତ ଅଛି। ପ୍ରାୟ ୩କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳରେ ହେବାକୁଥିବା ଏହି ସାଇନ୍ସ ପାର୍କ ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ଆର ଆଣ୍ଡ ବି ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀମାନେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ନକ୍ସା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ସହିତ ପ୍ରକଳ୍ପ ସ୍ଥାନ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି। ସମ୍ପ୍ରତି ପ୍ରକଳ୍ପ ସ୍ଥାନ (ସର୍କିଟ ହାଉସ ପାଖ)ରେ ବାଲି ପକାଯାଉଛି। ଆଉ ମାତ୍ର ୬୦ଦିନ (ଫେବୃୟାରୀ ୨୮) ମଧ୍ୟରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଶେଷ ହେବ। ହାଇଦ୍ରାବାଦଠାରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ଯେଭଳି ସାଇନ୍ସ ପାର୍କ ହୋଇଛି ସେହିଧରଣର ଏକ ପାର୍କ ପାରାଦୀପରେ ହେବ। ୧ ଏକର ଜାଗାରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ପାର୍କ ଯୋଗୁ ପାରାଦୀପ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଉ ପାଦେ ଆଗେଇବ ବୋଲି ପୌର ପାଳିକା ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ସମ୍ପ୍ରତି ପାରାଦୀପରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ବନ୍ଦର ସମେତ ମହାନଦୀ ମୂହାଣ, ମାଛଧରା ବନ୍ଦର, ପଥରବନ୍ଧ, ବିସ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ସମୁଦ୍ର ବେଳାଭୂମି, ବିଜୁ ମିନାର, ଜଳଜୀବ ସଂଗ୍ରହାଳୟ, ବତୀଘର, ଡପ୍‌ଲର ରାଡ଼ାର ଭଳି ଆକର୍ଷଣୀୟ ସ୍ଥାନ ରହିଛି। ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୫ ତାରିଖରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପାରାଦୀପ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବାବେଳେ ଏଠାରେ ସାଇନ୍ସ ପାର୍କ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ କହିଥିଲେ। ଉକ୍ତ ପାର୍କ ପାଇଁ ପୌର ପାଳିକା ସ୍ବଳ୍ପ ପ୍ରବେଶ କର ନେବ। ଏହା ଏକ ବିକାଶମୁଖି କାମ ହେବ ବୋଲି ପୌର ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଦିଲୀପ କୁମାର ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏହି ସାଇନ୍ସ ପାର୍କ ପାଇଁ ବାଲି ଉଠାଣକୁ ନେଇ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଗତ ୧୫ଦିନ ହେଲା ବିରୋଧ କରାଯାଉଛି। ସମୁଦ୍ର ବେଳାଭୂମି ସିଆରଜେଡ୍‌ (କୋଷ୍ଟାଲ ରେଗୁଲେଶନ ଜୋନ) ଅଞ୍ଚଳରୁ ପୌରପାଳିକା ବେଆଇନ ଭାବେ ବାଲି ଉଠାଉଛି ବୋଲି ଭାଜପା ନେତା ଗତିକୃଷ୍ଣ ଶତପଥୀ ମେରାଇନ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ସହ ଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ। ଏପରିକି ଶୁକ୍ରବାର ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡର ସଦସ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ଦେଇଛନ୍ତି। ବାଲି ଉଠାଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରକଳ୍ପ କରୁଥିବା ଆର ଆଣ୍ଡ୍‌ ବି ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଦୀପକ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ମତ ହେଲା ସମୁଦ୍ର ବେଳାଭୂମି ସିଆରଜେଡ୍‌ରୁ ବାଲିଉଠା ନେଇ ଯେଉଁ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି ତାହା ଭୁଲ। ଆମେ ସେହି ସିଆରଜେଡ୍‌ ୧ରୁ ବାଲି ଉଠାଇ ମାତ୍ର ୩୦ମିଟର ବ୍ୟବଧାନ ସିଆରଜେଡ୍‌ ୨ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭରଣା କରୁଛୁ। ଏହି ବାଲି କେହି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ନିଜ କାମରେ ଲଗାଉନାହିଁ। ସରକାରଙ୍କ ଏକ ବିକାଶମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଏହା ଲାଗୁଛି।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

କ୍ୟାବିନ୍‌ ଭାଙ୍ଗି ଚୋରି ଉଦ୍ୟମ, ଜଣେ ଗିରଫ

କ୍ୟାବିନ୍‌ ଭାଙ୍ଗି ଚୋରି ଉଦ୍ୟମ, ଜଣେ ଗିରଫ

ଓଡ଼ଗାଁ,୨୫ା୯( ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନୟାଗଡ ଜିଲା ଓଡ଼ଗାଁ କଲେଜ ରୋଡସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲ ନିିକଟରେ ଥିବା ଏକ କ୍ୟାବିନ୍‌ରୁ ଚୋରି ଉଦ୍ୟମବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ପୋଲିସ ଜଣଙ୍କୁ ଗିିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତ ହେଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ପାଇକସାହି ଅଞ୍ଚଳର ବଂଶୀଧର ବେହେରା (୨୦)।

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଫ୍ରି ଅଭିଯାନରେ ମହମ୍ମଦ ହସିମୁଦ୍ଦିନ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ସାମିଲ

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଫ୍ରି ଅଭିଯାନରେ ମହମ୍ମଦ ହସିମୁଦ୍ଦିନ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ସାମିଲ

ଆଳି,୨୫।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):  କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ଆଳି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପଦନପୁରଠାରେ ଥିବା ମହମ୍ମଦ ହସିମୁଦ୍ଦିନ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ୨ ବଖରା ଜଳିଗଲା

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ୨ ବଖରା ଜଳିଗଲା

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୨୫।୯:  ଜଗତସିଂହପୁର ଦେଉଳିଗ୍ରାମେଶ୍ୱର ଗ୍ରାମରେ ଘର ପୋଡି ଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଗ୍ରାମର ଶରତ ବାରିକଙ୍କ ଦୁଇ ବଖରା ଘର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜଳିଯାଇଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି। 

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଠପ୍‌

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଠପ୍‌

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୨୫।୯: କଟକରେ ପୋଲିସ-ଆଇନଜୀବୀ ବିବାଦକୁ ନେଇ ଓକିଲଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଉଛି। ଏ ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟ ଠପ୍‌ ହୋଇଯାଇଛି।

ପାଇକା ନଦୀରୁ ଅଜଣା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ପାଇକା ନଦୀରୁ ଅଜଣା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ମାର୍ଶାଘାଇ, ୨୫।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ମାର୍ଶାଘାଇ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖୁରୁଶିଆ ଗ୍ରାମସ୍ଥ ପାଇକା ନଦୀରେ ଏକ ଅଜଣା ମୃତଦେହ ଭାସୁଥିବା ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ମାଡ଼ ଘଟଣା: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ ଦାବିରେ ଧାରଣା ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ

ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ମାଡ଼ ଘଟଣା: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ ଦାବିରେ ଧାରଣା ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ

ରାଜନଗର,୨୫।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ରାଜନଗର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ  ସାନବଡ଼   ଗୋପାଳପୁର ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ମଲିକଙ୍କୁ ଜଣେ ଯୁବକ ମାଡ଼ ମାରିବା ପ୍ରତିବାଦରେ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀମାନେ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ କଲମଛାଡ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛନ୍ତି।

ପୋଲିସ-ଆଇନଜୀବୀ ବିବାଦ: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ ଦାବିରେ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

ପୋଲିସ-ଆଇନଜୀବୀ ବିବାଦ: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ ଦାବିରେ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

ରାଜନଗର,୨୫।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କଟକ  ହାଇକୋର୍ଟ ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ଦେବୀ ପ୍ରସାଦ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ପୋଲିସ ମାଡ ପ୍ରତିବାଦରେ ମଙ୍ଗଳବାର କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ରାଜନଗର ବାର ଆସୋସିଏଶନ ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ ଦାବିରେ ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦକରିବା ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଇଛି।

ଜଳଖିଆ ଦୋକାନ ଜଳିଗଲା

ଜଳଖିଆ ଦୋକାନ ଜଳିଗଲା

ଛତିଆ, ୨୫।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବୈରୀ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଛତିଆ ହାଇସ୍କୁଲ ନିକଟରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେବ ଛତିଆ ଗ୍ରାମର ସହଦେବ ସାହୁ ଏକ ଜଳଖିଆ ଦୋକାନ କରିଥିଲେ।

ଭାଜପା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଭାଜପା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ


ନିରାକାରପୁର,୨୫ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ରାମେଶ୍ୱର ପଞ୍ଚାୟତସ୍ଥ ଡାକ୍ତରଖାନା ଛକଠାରେ ଭାଜପା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସୋମବାର ଅପରାହ୍ନରେ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ କାଳୁ ଖଣ୍ଡାୟତରାୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ବହୁ ଭାଜପା କର୍ମୀ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ସମସ୍ତେ ଏକଜୁଟ୍‌ ହୋଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସମାରୋହରେ କୁହାଯାଇଥିଲା।

ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଫାଟକରୁ ତାଲା ଖୋଲିଲା

ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଫାଟକରୁ ତାଲା ଖୋଲିଲା

ବୋଲଗଡ଼,୨୫ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ସୋମବାର ବୋଲଗଡ଼ ବ୍ଲକ ଦେଉଳି ସ୍ଥିତ ରଘୁନାଥ ଡିଗ୍ରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକରେ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ ତାଲା ପକାଇ ଦେଇଥିଲେ । 

ବିଜୁ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବୀମା କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ

ବିଜୁ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବୀମା କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ

ବୋଲଗଡ଼,୨୫ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବୋଲଗଡ଼ ନନ୍ଦିଘୋଷ ଭବନର ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ସୋମବାର ବିଜୁ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ବୀମାକାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବେଗୁନିଆ ବିଧାୟକ ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ଜଗଦ୍ଦେବ ଓ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲାପାଳ ନିର୍ମଳ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର ଯୋଗଦେଇ କୃଷକମାନଙ୍କୁ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ ।

ପେଟ ପାଇଁ ବାଉଁଶରାଣୀ ନାଟ

ପେଟ ପାଇଁ ବାଉଁଶରାଣୀ ନାଟ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୫ା୯-ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ  ସାମନାରେ  ସୋମବାର ଭିଡ ଜମିଥିଲା। ଜଣେ ନାବାଳିକା ବାଉଁଶରାଣୀ ନାଟ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।  ବାପା ମା ତଳେ ରହିଥିବା ବେଳେ ନାବାଳିକା ଜଣଙ୍କ ରଶିରେ ଚାଲି ବିଭିନ୍ନ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିଲେ।