ଜାତୀୟ |

ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୧୪ ଦଗ୍ଧ

    ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୧୪ ଦଗ୍ଧ
ବମ୍ବେ,୨୯।୧୨(ପି.ଟି.)-ଦେଶର ଅର୍ଥନୈତିକ ରାଜଧାନୀ ବମ୍ବେରେ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଘଟିଛି ଏକ ବଡ଼ଧରଣର ଅଘଟଣ। ୬ ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ କମଲା ମିଲ୍ସ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସର ଏକ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ୧୧ ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୧୪ ଜଣ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବଜିତ୍‌ ପରିଡ଼ା ନାମକ ଜଣେ ଓଡ଼ିଆ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ଏହାସହ ନିଆଁ ଝାସରେ ୨୩ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ନିଆଁ ଲିଭାଇବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନ ଥିବାରୁ ଏତେବଡ଼ ଅଘଟଣ ଘଟିଗଲା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଅବହେଳା ପାଇଁ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ମାଲିକଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରି ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଘଟଣକୁ ନେଇ ଶୋକବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ବମ୍ବେର ଲୋୟର ପରେଲ ଏରିଆସ୍ଥିତ କମଲା ମିଲ୍ସ କମ୍ପାଉଣ୍ଡ। ଗୁରୁବାର ରାତି ୧୨ଟା ୩୦। ସବୁଠୁ ଉପର ମହଲା ‘୧ ଏବଭ୍‌ ପବ୍‌’ରେ ଖୁସ୍‌ବୁ ବଂଶାଲୀ ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ୨୯ ବର୍ଷୀୟା ମହିଳାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ ପାଇଁ ହୋଇଥାଏ ଭବ୍ୟ ଆୟୋଜନ। ଅତିଥିମାନେ ହସଖୁସିରେ ମସଗୁଲ ଥିବାବେଳେ ହଠାତ୍‌ କେଉଁଠୁ ମାଡ଼ିଆସିଥିଲା ନିଆଁ। ଅଧଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚତୁର୍ଦ୍ଦିଗକୁ ବ୍ୟାପିଯାଇଥିଲା। ତୃତୀୟ ମହଲାରେ ଥିବା ‘ମୋଜୋ ପବ୍‌’ରେ ନିଆଁ ପହଞ୍ଚତ୍ବାବେଳକୁ ସ୍ଥିତି ଅଣାୟତ୍ତ ହୋଇସାରିଥିଲା। ପ୍ରାଣ ବିକଳରେ ଯିଏ ଯୁଆଡେ ଧାଇଁବାରେ ଲାଗିଥିଲେ। ହେଲେ ମୃତ୍ୟୁ ସତେ ଯେମିତି ଛକି ବସିଥିଲା। ଚାହୁଁ ଚାହୁଁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ନେଇଗଲା ୧୪ଟି ଜୀବନ। ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖୁସ୍‌ବୁ, ଅନ୍ୟ ୧୦ ମହିଳା ଏବଂ ୩ ପୁରୁଷ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଅଣନିଃଶ୍ୱାସୀ ହୋଇ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ନିଆଁ ଝାସରେ ଆସି ଆହତ ହୋଇଥିବା ୨୩ ଜଣଙ୍କୁ କେଇଏମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସକାଳ ୬ଟା ୩୦ରେ ନିଆଁକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଆୟତ୍ତ କରିପାରିଥିଲେ। ହେଲେ ସେତେବେଳକୁ ଆଉ କିଛି ନ ଥିଲା। କମ୍ପାଉଣ୍ଡର ଟ୍ରେଡ୍‌ ହାଉସ୍‌ ବିଲ୍ଡିଂ ଜଳିପୋଡ଼ି ଧ୍ୱଂସ ହୋଇସାରିଥିଲା। ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିବା ବେଳକୁ ଏହି ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ କମର୍ସିଆଲ୍‌ ବିଲ୍ଡିଂରେ ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍ଥାର ପ୍ରାୟ ୨୦୦ କର୍ମଚାରୀ ଥିଲେ। ସୌଭାଗ୍ୟବଶତଃ ଅନ୍ୟମାନେ ଏହି ବିପର୍ଯ୍ୟୟରୁ ବର୍ତ୍ତିଯାଇଛନ୍ତି। ହୋହଲ୍ଲା ଓ ଧାଁଦଉଡରୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ସମ୍ପର୍କରେ ଖବର ମିଳିବା ପରେ ଉକ୍ତ ବିଲ୍ଡିଂରେ ଥିବା ଏକାଧିକ ନ୍ୟୁଜ୍‌ ଚ୍ୟାନେଲର ପ୍ରସାରଣକୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା। ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ଜଣାପଡ଼ିନାହିଁ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡ୍‌ନବିସ ବିଏମ୍‌ସି କମିଶନରଙ୍କୁ ଏହାର ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ପବ୍‌ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ହ୍ରତେଶ ସାଂଘଭି, ଜିଗର ସାଂଘଭି ଓ ଅଭିଜିତ୍‌ ମନ୍‌କାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପୋଲିସ ମାମଲା ଦାଏର କରି ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଛି। କମ୍ପାଉଣ୍ଡ ନିର୍ମାଣ ବେଳେ ସୁରକ୍ଷା ନିୟମଗୁଡ଼ିକର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତଥା ବିଏମ୍‌ସି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲେ ହେଁ ସେଥିପ୍ରତି କେହି ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ନ ଥିଲେ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ଜୋର୍‌ ଧରିଛି।
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ଜନ୍ମଦିନରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏନ୍‌ଡି ତିଓ୍ବାରୀଙ୍କ ପରଲୋକ

ଜନ୍ମଦିନରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏନ୍‌ଡି ତିଓ୍ବାରୀଙ୍କ ପରଲୋକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୧୦: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଣ୍ଡିତ ନାରାୟଣ ଦତ୍ତ ତିଓ୍ବାରୀ ଓରଫ ଏନ୍‌ଡି ତିଓ୍ବାରୀଙ୍କ ଗୁରୁବାର ପରଲୋକ ଘଟିଛି। ଦିଲ୍ଲୀର ସାକେତସ୍ଥିତ ମେକ୍ସ ହସ୍ପିଟାଲରେ ସେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ତିଓ୍ବାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ନିଜ ୯୩ତମ ଜନ୍ମଦିନରେ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। 

ବଳାତ୍କାର ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ସ୍କୁଲରେ ନାମ ଲେଖାଇବାକୁ ମନା

ବଳାତ୍କାର ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ସ୍କୁଲରେ ନାମ ଲେଖାଇବାକୁ ମନା

ଡେରାଡୁନ୍‌,୧୮।୧୦: ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳ ଡେରାଡୁନ୍‌ରେ ଜଣେ ବଳାତ୍କାର ପୀଡିତାଙ୍କୁ ନାମ ଲେଖାଇବାକୁ ଏକ ସ୍କୁଲ ପକ୍ଷରୁ ମନା କରାଯାଇଛି। ସେ ପୂର୍ବରୁ ଭାଉଓ୍ବାଲାସ୍ଥିତ ଜିଆର୍‌ଡି ଓ୍ବାଲର୍‌ଡ ବୋର୍ଡିଂ ସ୍କୁଲରେ ପଢୁଥିଲେ।

ପୁଅକୁ ବଳି ଦେଲେ ତାନ୍ତ୍ରିକ ଦମ୍ପତି

ପୁଅକୁ ବଳି ଦେଲେ ତାନ୍ତ୍ରିକ ଦମ୍ପତି

ପାଟନା,୧୮।୧୦: ବିହାରରେ ଘଟିଛି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା। ଏଠାରେ ବାଙ୍କା ଜିଲାରେ ତାନ୍ତ୍ରିକ ଦମ୍ପତି ମାତା ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ସାଧନାରେ ସେମାନଙ୍କର ୪ ବର୍ଷର ପୁଅ ଗୁଲିଆ କୁମାରଙ୍କୁ ବଳି ଦେଇଛନ୍ତି। 

ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଆଇନ ଆଣନ୍ତୁ ସରକାର: ମୋହନ ଭାଗବତ

ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଆଇନ ଆଣନ୍ତୁ ସରକାର: ମୋହନ ଭାଗବତ

ନାଗପୁର, ୧୮।୧୦: ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଆଇନ ଆଣନ୍ତୁ ବୋଲି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ବଂୟ ସେବକ ସଂଘ ପ୍ରମୁଖ ମୋହନ ଭାଗବତ କହିଛନ୍ତି।

ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର: ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୃତ

ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର: ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୃତ

ଶ୍ରୀନଗର,୧୮।୧୦: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ଗୁୁରୁବାର ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ତେହରିକ୍‌-ଉଲ୍‌-ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ୍‌ର ସଦସ୍ୟ।

ସାବରିମାଳା ମନ୍ଦିରରେ ମହିଳା ପ୍ରବେଶକୁ ବିରୋଧ: ଆଜି କେରଳ ବନ୍ଦ

ସାବରିମାଳା ମନ୍ଦିରରେ ମହିଳା ପ୍ରବେଶକୁ ବିରୋଧ: ଆଜି କେରଳ ବନ୍ଦ

ଥିରୁଭାନନ୍ତପୁରମ୍‌, ୧୮।୧୦: ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସାବରିମାଳା ମନ୍ଦିରରେ ମହିଳା ପ୍ରବେଶ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଗ୍ରିନ୍‌ ସିଗନାଲ ଦେବା ପରେ ଅଶାନ୍ତ ହୋଇପଡିଛି କେରଳ।  ମନ୍ଦିରକୁ ମହିଳା ପ୍ରବେଶ ନେଇ ଗୁରୁବାର ବିଭିନ୍ନ ଧାର୍ମିକ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ କେରଳ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି।

ତ୍ରିଭେନ୍ଦ୍ରମ୍‌-ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ

ତ୍ରିଭେନ୍ଦ୍ରମ୍‌-ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ

ଭୋପାଳ,୧୮।୧୦: ତ୍ରିଭେନ୍ଦ୍ରମ୍‌-ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଗୁରୁବାର ସକାଳ ୬ଟା ୪୪ରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଥଣ୍ଡଲାଠାରେ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। 

୧୧ ଭାରତୀୟ ଧୀବରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପାକିସ୍ତାନ

୧୧ ଭାରତୀୟ ଧୀବରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପାକିସ୍ତାନ

ଅହମ୍ମଦାବାଦ୍‌/ଇସଲାମାବାଦ୍‌, ୧୮।୧୦: ଭାରତୀୟ ସାମୁଦ୍ରିକ ସୀମା ବାହାରେ ମାଛ ଧରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ପାକିସ୍ତାନ ୧୧ ଭାରତୀୟ ଧୀବରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। 

୫୦ କୋଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ନମ୍ବର ବନ୍ଦ ହେବା ଆଶଙ୍କା

୫୦ କୋଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ନମ୍ବର ବନ୍ଦ ହେବା ଆଶଙ୍କା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୧୦: ଦେଶର ୫୦ କୋଟି ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ବନ୍ଦ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖା ଦେଇଛି। କିଛି ଦିନ ତଳେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ  ସୂଚିତ କରିଥିଲେ ଯେ, ମୋବାଇଲ୍‌ କମ୍ପାନୀ ଗ୍ରାହକଙ୍କଠାରୁ  ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ଏକ ପରିଚୟ ତଥ୍ୟ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। 

କାଳ ହେଲା ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ: ନାଗ ସାପ ନେଲା ଶିଶୁର ଜୀବନ

କାଳ ହେଲା ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ: ନାଗ ସାପ ନେଲା ଶିଶୁର ଜୀବନ

ରାୟପୁର, ୧୭।୧୦: ଅନ୍ଧ ବିଶ୍ୱାସର ଏକ ଚରମ ରୂପ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିିଛି ଛତିଶଗଡର ରଜନାନ୍ଦ ଗ୍ରାମରେ। ଏଠାରେ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ କାରଣରୁ ଜଣେ ୫ ମାସ ଶିଶୁର ଜୀବନ ଚାଲିଯାଇଛି।

ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଲା ସାବରିମାଳା ମନ୍ଦିର: ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି

ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଲା ସାବରିମାଳା ମନ୍ଦିର: ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି

ଥିରୁଭନନ୍ତପୁରମ୍‌, ୧୭।୧୦: କେରଳର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସାବରିମାଳା ମନ୍ଦିର କବାଟ ବୁଧବାର ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଛି। ଅପରାହ୍ନ ୫ଟାରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ସବୁ ବୟସର ମହିଳା ମନ୍ଦିରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। 

ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ଏମ.ଜେ ଆକବର

ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ଏମ.ଜେ ଆକବର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୭।୧୦: ମିଟୂ ଅଭିଯୋଗ ଆସିବା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଏମ.ଜେ ଆକବର ନିଜ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି।