ବାଲେଶ୍ୱର

ଓଡ଼ିଆ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଓଡ଼ିଆ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ/ସଜନାଗଡ଼, ୨୯।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗତ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବମ୍ବେର ଏକ ହୋଟେଲରେ ଘଟିଥିବା ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଔପଦା ବ୍ଲକ ଦକ୍ଷିଣନରସିଂହପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ବଡ଼ପାଟପୁର ଗ୍ରାମର ସର୍ବଜିତ୍‌ ପରିଡା(୨୪)ଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସର୍ବଜିତ୍‌ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଚାରିତ ହେବା ଏବଂ ତାଙ୍କର ଜଣେ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଗଁାକୁ ଖବର ଦେବା ପରେ ପରିବାର ତଥା ଗ୍ରାମରେ ଶୋକାକୁଳ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ସମରେନ୍ଦ୍ର ପରିଡ଼ାଙ୍କ ଏକମାତ୍ର ପୁଅ ଥିଲେ ସର୍ବଜିତ୍‌। ପୁଅକୁ ହରାଇ ପରିବାରବର୍ଗ ଭାଙ୍ଗି ପଡିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ଆକୁଳ କ୍ରନ୍ଦନରେ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡ ଫାଟି ପଡିଥିଲା। ସର୍ବଜିତ୍‌ଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ବମ୍ବେରୁ ବିମାନ ଯୋଗେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଅଣାଯାଇ ଗାଁ କୁ ନିଆଯିବ। ସର୍ବଜିତ୍‌ ବମ୍ବେର କମଲା ମିଲ୍ସ ପରିସରସ୍ଥିତ ‘ୱାନ ଏଭବ୍‌’ ହୋଟେଲରେ ୱେଟର ଭାବେ ୩ ମାସ ହେବ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଆସୁଥିଲେ। ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ଡ୍ୟୁଟି କରୁଥିବା ବେଳେ ଉକ୍ତ ହୋଟେଲରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ସେ ଶ୍ୱାସରୁଦ୍ଧ ହୋଇ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। ବାଲେଶ୍ୱରରେ ଏକ ଘରୋଇ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ସର୍ବଜିତ୍‌ ହୋଟେଲ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ପାସ୍‌ କଲା ପରେ ଆଗ୍ରାର ଇନ୍ଦୋରରେ ଟ୍ରେନିଂ ନେଇଥିଲେ। ୩ମାସ ପୂର୍ବରୁ ସେ ଏହି ହୋଟେଲରେ ଚାକିରି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସର୍ବଜିତ୍‌ଙ୍କ ମା’ ବାସନ୍ତୀ ପରିଡ଼ା ଏହି କଥାକୁ ହଠାତ୍‌ ବିଶ୍ୱାସ କରି ପାରି ନ ଥିଲେ। ‘ମୋ ପୁଅ ମୋ କୋଳକୁ ଫେରିଆସିବ’ ବୋଲି କହି ସେ ବାହୁନି କାନ୍ଦିଥିଲେ। ଏଭଳି ଦୁଃଖଦ ଖବର ଜଣାପଡିବା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ ଇଂ. ସୁକାନ୍ତ କୁମାର ନାୟକ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମକୁ ଯାଇ ପରିବାରବର୍ଗଙ୍କୁ ସମବେଦନା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ତେବେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କେହି ଶୋକସନ୍ତପ୍ତ ପରିବାରବର୍ଗଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ନାହାନ୍ତି। ବମ୍ବେ ପୋଲିସ ସର୍ବଜିତ୍‌ଙ୍କ ମରଶରୀରକୁ ଘରକୁ ପଠାଉ ନ ଥିବା ଜାଣି ବାପା ସମରେନ୍ଦ୍ର ନୀଳଗିରି ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ବାଲେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ପି ନୀତିଶେଖର ଘଟଣାରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବା ପରେ ବମ୍ବେରୁ ଶବ ଉଡ଼ାଜାହାଜ ମାଧ୍ୟମରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ଅଣାଯାଉଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଗାଁ ରେ ମୃତଦେହ କେତେବେଳେ ପହଞ୍ଚିବ ସର୍ବଜିତ୍‌ଙ୍କ ବାପା, ମା’, ବନ୍ଧୁବାନ୍ଧବ, ଗ୍ରାମବାସୀ ସମସ୍ତେ ଚାତକ ପରି ଅନାଇ ବସିଛନ୍ତି। ତେବେ ସର୍ବଜିତ୍‌ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଶୋକବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

କୋହଲା ପବନ ସାଙ୍ଗକୁ ଝିପିଝିପି ବର୍ଷା

କୋହଲା ପବନ ସାଙ୍ଗକୁ ଝିପିଝିପି ବର୍ଷା

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୧। ୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାରେ ଜନଜୀବନ ବ୍ୟତିବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ଗୁରୁବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ରାସ୍ତାଘାଟ ଓ ବିଲବାଡି ଜଳାର୍ଣ୍ଣବ ହୋଇଯାଇଛି।

କେନ୍ଦୁପଶିରେ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ଭସାଣି

କେନ୍ଦୁପଶିରେ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ଭସାଣି

ରାଇସୁଆଁ,୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ନୂଆଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ କେନ୍ଦୁପଶି ଗ୍ରାମରେ ଦେବଶିଳ୍ପୀ  ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କ ପୂଜା ପାଳିତ ହୋଇଥିଲା। ଶୁକ୍ରବାର ଗ୍ରାମବାସୀ ନୃତ୍ୟଗୀତରେ ଗ୍ରାମ ପରିକ୍ରମା କରି ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କ ଭସାଣି ଉତ୍ସବ ପାଳି ଥିଲେ।

ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ କର୍ମଚାରୀ ଗୁରୁତର

ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ କର୍ମଚାରୀ ଗୁରୁତର

ସୋର, ୨୧। ୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସୋର କଳେଜଛକସ୍ଥିତ ବିଦ୍ୟୁତ ଷ୍ଟ୍ରକଚରଠାରେ ଡ୍ରପଆଉଟ ବାନ୍ଧୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସୋର ନେସ୍କୋ ଡିଭିଜନର ଜୁନିୟର ଟେକ୍ନିସିଆନ ପ୍ରିୟବ୍ରତ ଦାସ ଖୁଣ୍ଟରେ ଚଢି ଡ୍ରପଆଉଟ ବାନ୍ଧୁଥିବା ବେଳେ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ତଳେ ଖସିପଡ଼ିଥିଲେ।

ଓଡିଶା ଲୋକସେବା ନିୟମାବଳୀ ସଚେତନତା ଶିବିର

ବାଲିଆପାଳ,୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପ୍ରଶାସନ ଓ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଇନ ସେବା ଏକ ସେତୁ ସଦୃଶ ା ସରକାରୀ ସେବା ସମସ୍ତ ଦ୍ୱାରରେ ପହଞ୍ଚତ୍ପାରିଲେ ଏହାକୁ ସଫଳ ନ୍ୟାୟ ସେବା ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରିବ । 

ଲୁଗା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି

ଲୁଗା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି

ବଡ଼ସାହି,୨୧।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ବଡ଼ସାହି ଥାନା ଅଧୀନ ବଡ଼ସାହି-ବେତନଟୀ ରାସ୍ତା କୋଚିଲାଖୁଣ୍ଟାା ଛକରେ ଥିବା ଏକ ଲୁଗା ଦୋକାନରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ଚୋରି ହୋଇଛି । 

ସାପ କାମୁଡାରେ ଯୁବକ ମୃତ

ସାପ କାମୁଡାରେ ଯୁବକ ମୃତ

 ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା,୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆନନ୍ଦପୁର ଥାନା  ଧୋବଣୀ ଗ୍ରାମର କାହ୍ନୁ ପୂର୍ତ୍ତି (୨୮) ନାମକ ଯୁବକଙ୍କର ସାପ କାମୁଡାରେ ଶୁକ୍ରବାର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।  କାହ୍ନୁ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ସାପ କାମୁଡି ଦେଇଥିଲା। 

ମେଡ଼ିକାଲ କଲେଜ ସ୍ଥାପନ ଦାବି ଜୋର୍‌ଦାର

ମେଡ଼ିକାଲ କଲେଜ ସ୍ଥାପନ ଦାବି ଜୋର୍‌ଦାର

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକ ବାରିକପୁର ବଜାରଠାରେ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ସ୍ଥାପନ ଦାବି ଜୋର୍‌ଦାର ହୋଇଛି। ଏନେଇ ଆନ୍ଦୋଳନ ତେଜିବାରେ ଲାଗିଛି।

ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଉପେକ୍ଷା ନେଇ ଉଦ୍‌ବେଗ

ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଉପେକ୍ଷା ନେଇ ଉଦ୍‌ବେଗ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୧।୯-ଧାମରା ବନ୍ଦରର ବିଭିନ୍ନ ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ୧୦ ଚକିଆ ଟିପ୍ପର ମାଲିକ ସଂଘକୁ ଉପେକ୍ଷା କରାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି।

ଅବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଯୋଡ଼ା ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ

ଅବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଯୋଡ଼ା ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ

ଯୋଡ଼ା, ୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଯୋଡ଼ା ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରେ କର୍ମଚାରୀ ଅଭାବ ଯୋଗୁ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଛି। ୧୦ କର୍ମଚାରୀ ଆବଶ୍ୟକ ଥିବା ବେଳେ ୮ ଜଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ପୋଷ୍ଟ ମାଷ୍ଟର ସୁଜିତ କୁମାର ହରପାଲ ଅନେକ ସମୟରେ ଅନୁପସ୍ଥିତ ରହୁଥିବାରୁ ପୋଷ୍ଟାଲ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲୋକେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ବୋଲି କେନ୍ଦୁଝର ଏମ୍‌ପି ପ୍ରତିନିଧି ନିରଞ୍ଜନ ବହିଦାର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ରହିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ। କର୍ମଚାରୀ ଦୂର ସ୍ଥାନରୁ ଯିବାଆସିବା କରୁଛନ୍ତି। ଯୋଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳରେ ଡାକ ସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ପ୍ରଶାସନିକ ଅବହେଳାରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜନ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି। 

ଯୁବ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀ ପ୍ରତିଭା ଅନ୍ବେଷଣ

ଯୁବ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀ ପ୍ରତିଭା ଅନ୍ବେଷଣ

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୧।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝରଗଡ଼ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିରଠାରେ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ପକ୍ଷରୁ ଯୁବ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀ ପ୍ରତିଭା ଅନ୍ବେଷଣ-୨୦୧୮ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପଠାଣୀ ସାମନ୍ତ ପ୍ଲାନେଟୋରିୟମ୍‌ ସହାୟତାରେ ଷଷ୍ଠରୁ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମହାକାଶ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଖୋଲା କୁଇଜ୍‌ ଓ ପ୍ରବନ୍ଧ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

କୁଡୁମୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର କରମା ପୂଜା

କୁଡୁମୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର କରମା ପୂଜା

ଚମ୍ପୁଆ, ୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ): ଚମ୍ପୁଆ ବ୍ଲକ ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ କୁଡୁମୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର କୃଷି ଭିତ୍ତିକ କରମା ପୂଜା ମହାସମାରୋହରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରାଚୀନ ସଂସ୍କୃତି ଭରା ପାର୍ବଣ ପୂଜା ଭାଦ୍ରବ ମାସ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ଏକାଦଶୀ ତିଥିରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍କୃତିକ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। କୃଷି ଓ କୃଷକର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ କରମ ବୃକ୍ଷକୁ ନିଜ କର୍ମର ପ୍ରତିକ ଭାବେ ତଥା କୃଷି ଦେବତା ରୂପେ ବିବେଚନା କରାଯାଇ ନିଷ୍ଠାର ସହ ପାରମ୍ପାରିକ ପୂଜା ବିଧି ଅନୁଯାୟୀ ପୂଜା କରାଯାଇଛି। 

କୃତ୍ରିମ ବନ୍ୟାରେ ବୁଡିଲା ଶେରଗଡ଼ ବଜାର

କୃତ୍ରିମ ବନ୍ୟାରେ ବୁଡିଲା ଶେରଗଡ଼ ବଜାର

ରେମୁଣା, ୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ରେମୁଣା ବ୍ଲକ ଶେରଗଡ଼ ବଜାରରେ  କୃତ୍ରିମ ବନ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ରାସ୍ତା ଉପରେ ଆଣ୍ଠୁଏ ଉପରେ ପାଣି ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି।  ବଜାରରେ ଥିବା ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକ ପାଣି ଘେରରେ ରହିଛି। ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ଏହି ବଜାରରେ ଡ୍ରେନେଜ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନ ଥିବାରୁ ବର୍ଷା ପାଣି ଆସି ୩୦ଟି ଦୋକାନ ଭିତରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଫଳରେ ଦୁଇଦିନ ଧରି ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ବଜାରରେ ଥିବା ଏକ ସିମେଣ୍ଟ ଗୋଦାମ ଭିତରକୁ ବର୍ଷା ପାଣି ପ୍ରବେଶ କରିବାରୁ ଭିତରେ ଥିବା ୨ଶହ ବସ୍ତା ସିମେଣ୍ଟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ଡ୍ରେନେଜ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଧିବାସୀ ଓ ଦୋକାନୀମାନେ ପ୍ରଶାସନକୁ ଜଣାଇ ଥିଲେ।