Dharitri News
ବାଲେଶ୍ୱର

କୌଶିକ-ସନ୍ତୋଷ ଯୋଡ଼ି ଚାମ୍ପିୟନ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୯।୧୨- ବାରିପଦା ସ୍ଥିତ କୁସୁମାଶୋଳର ଅରବିନ୍ଦ ଯୁବକ ସଂଘ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବାରାତ୍ର ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ୮ଟି ଦଳ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ନକ୍‌ ଆଉଟ ମାଧ୍ୟମରେ ସମସ୍ତ ମ୍ୟାଚ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଶେଷରେ କୌଶିକ କୁମାର ଦାସ ଓ ସନ୍ତୋଷ ଦାସଙ୍କ ଯୋଡି ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଥିଲେ। ସ୍ବପ୍ନେନ୍ଦୁ ଗିରି ଓ ଶରତ ରଣାଙ୍କ ଯୋଡି ରନର୍ସ ଅପ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ଯୁବକ ସଂଘର ଉପଦେଷ୍ଟା ମାଖନଚନ୍ଦ୍ର ଦେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗେ ଦେଇଥିଲେ। ସଂଘର ସଭାପତି ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଦାସ ଓ ବିଶ୍ୱଞ୍ଜେନ ଦାସ ଚାମ୍ପିୟନ ଯୋଡିଙ୍କୁ ୧ହଜାର, ରନର୍ସଅପ ଯୋଡିଙ୍କୁ ୬ଶହ ଏବଂ ୩ୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିବା ଯୋଡିଙ୍କୁ ୪ଶହ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ପ୍ରଦୀପ୍ତ କୁମାର ଦାସ ଧାରା ବିବରଣୀ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱରଞ୍ଜନ ଦାସ, ମାନସ କୁମାର ସିଂ, ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ଜେନା ପ୍ରମୁଖ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ।

ବାଲେଶ୍ୱର

ବସ୍‌ ଯାତ୍ରୀଙ୍କଠାରୁ ୩୯ ହଜାର ଲୁଟ

ରାଇସୁଆଁ,୧୮।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାକୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରୁ ବହୁ ଲୋକ କାମ ଧନ୍ଧା କରିବା ପାଇଁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ କେତେକ ଲୁଟେରା ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛନ୍ତି।

ଶୀତରେ ଥରୁଛି କେନ୍ଦୁଝର

କେନ୍ଦୁଝର,୧୮।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗତ କେତେଦିନ ହେଲା କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ପୁଣି ତାପମାତ୍ରା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଫଳରେ ଜନଜୀବନ ବ୍ୟତିବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଛି। ଦୁର୍ଗମ ପାହାଡ଼ ଓ ଜଙ୍ଗଲାଞ୍ଚଳରେ ତାପମାତ୍ର ବହୁ ତଳକୁ ଖସିଆସୁଥିବାରୁ ପଡ଼ିଆ, ଗଛଡାଳ, ପତ୍ର ଆଦିରେ ତୁଷାରର ଆସ୍ତରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି।

‘ଏ ଯୁଗର ଯଶୋଦା’ ରୁକ୍ମିଣୀଙ୍କ ପରଲୋକ

‘ଏ ଯୁଗର ଯଶୋଦା’ ରୁକ୍ମିଣୀଙ୍କ ପରଲୋକ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୮।୧ - ଏ ଯୁଗର ଯଶୋଦା ଭାବେ ପରିଚିତ ଥିଲେ ଭଦ୍ରକ ଚରମ୍ପା ଅଞ୍ଚଳର ରୁକି୍ମଣୀ ନାୟକ(୬୦)। ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଘରେ କାମ କରୁଥିବା ସମୟରେ ପଡି ଯାଇ ସେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଥିଲେ । ସାହି ପଡୋଶୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ଜିଲା ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ଆଣିଥିଲେ।

 ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଦେଶର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଭବିଷ୍ୟତ

ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଦେଶର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଭବିଷ୍ୟତ

ବାସୁଦେବପୁର,୧୮।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ଅଟଳବିହାରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ୫୪ତମ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଛାତ୍ର ସଂସଦ ଓ ନାଟ୍ୟ ସଂସଦର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏହି ସମାରୋହରେ ରାଜ୍ୟ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଅନନ୍ତ ଦାସ ଯୋଗଦେଇ ଉତ୍ସବକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ରଟନ୍ତି କାଳୀପୂଜା ପାଇଁ ଝଲସୁଛି ଅସୁରାଳୀ

ରଟନ୍ତି କାଳୀପୂଜା ପାଇଁ ଝଲସୁଛି ଅସୁରାଳୀ

ଧାମନଗର,୧୮। ୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଟନ୍ତି କାଳୀପୂଜା ଲାଗି ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ଅସୁରାଳୀ ବଜାର ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଉଠିଛି। ରଙ୍ଗିନ ଆଲୋକମାଳରେ ଝଟକୁଛି ପୂଜାମଣ୍ଡପ। ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଓ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ ଯୋଗୁ ପରିବେଶ ଉତ୍ସବମୁଖର ହୋଇଉଠିଛି।

ଆରଡ଼ିରେ ଆକର୍ଷଣ ମକର ପୋଡ଼ପିଠା

ଆରଡି, ୧୮।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲାସ୍ଥିତ ବାବା ଆଖଣ୍ଡଳମଣିଙ୍କ ପୀଠ ଆରଡ଼ିରେ ଦୈନନ୍ଦିନ ପୂଜା ନୀତିରେ ବାଲ୍ୟଭୋଗ, ବଡଭୋଗ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଭୋଗ ଲାଗି ହୋଇଥାଏ। ପୀଠରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଘର୍ଷଣ ଭୋଗର ବହୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ରହିଛି।

ରେଲଓ୍ବେ ଜାଗାରେ ଅବହେଳିତ ଶ୍ମଶାନ

ରେଲଓ୍ବେ ଜାଗାରେ ଅବହେଳିତ ଶ୍ମଶାନ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୧୮।୧- ସହରାଞ୍ଚଳର ସାମଗ୍ରିକ ଉନ୍ନତି ଲାଗି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଥିବା ବେଳେ ଭଦ୍ରକ ପୌରାଞ୍ଚଳରେ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ଆବଶ୍ୟକ ବିକାଶ କରାଯାଉ ନାହିଁ। ଦିନକୁ ଦିନ କଳେବର ବୃଦ୍ଧି ସାଙ୍ଗକୁ ସହର ଜନାକୀର୍ଣ୍ଣ ହେଉଥିବା ଶବ ସତ୍କାର ଲାଗି ଏଠାକାର ସହରବାସୀଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକ ସୁବିଧା ମିଳୁ ନାହିଁ ।

ଚୋରା ମଦ କାରବାର ବନ୍ଦ କର, ନଚେତ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଚୋରା ମଦ କାରବାର ବନ୍ଦ କର, ନଚେତ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଔପଦା,୧୮।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଔପଦା ବ୍ଲକ ବଡ଼ପୋଖରୀ ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚୋରା ଓ ନକଲି ମଦ କାରବାର ଅବାଧରେ ଚାଲିଛି। ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ୧୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର ମହିଳାମାନେ ଏକାଠି ହୋଇଛନ୍ତି।

ବାସି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ୧୨ ଶିଶୁ ଗୁରୁତର

ବାସି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ୧୨ ଶିଶୁ ଗୁରୁତର

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୮।୧-ବାଲେଶ୍ୱର ସହଦେବଖୁଣ୍ଟା ଥାନା ବାଲିଆ ଅଞ୍ଚଳ ଗୁଡ଼ିପଦା ବସ୍ତିର ଲୋକମାନେ ଭୋଜିରେ ବଳିଥିବା ବାସି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ୧୨ ଶିଶୁ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବାଲେଶ୍ୱର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି।

ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ଯୁବକ ମୃତ

ରୂପ୍‌ସା,୧୮।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଦକ୍ଷିଣପୂର୍ବ ରେଳପଥର ଖଡ଼ଗପୁର ଡ଼ିଭିଜନ୍‌ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଲେଶ୍ୱର ଓ ହଳଦୀପଦା ରେଳଷ୍ଟେଶନ ମଝିରେ ଗୁରୁବାର ଜିଆର୍‌ପି ଥାନା ପୋଲିସ ରେଳଧାରଣାରୁ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି।

 ମାଣତ୍ରୀ ଶିବରାତ୍ରି ମେଳା ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ମାଣତ୍ରୀ ଶିବରାତ୍ରି ମେଳା ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ବଡ଼ସାହି,୧୭। ୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଉତ୍ତର ଓଡିଶାର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠ ମାଣତ୍ରୀସ୍ଥିତ ବାବା କଖାରୁଆ ବୈଦ୍ୟନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ଫେବୃୟାରୀ ୧୪ତାରିଖରେ ଶିବରାତ୍ରି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏ ନେଇ ନାଟ୍ୟ ମନ୍ଦିରରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜର ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ଗଙ୍ଗାଧର ନାୟକଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ମେଳା ପଡିଆର ନିଲାମ ଦୁଇଟି ଧାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସରେ ହୋଇପାରି ନ ଥିବାରୁ ଆସନ୍ତା ୨୦ତାରିଖରେ ପୁନର୍ବାର ନିଲାମ ତାରିଖ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି ।

 ୫ ମାସ ଶିଶୁପୁତ୍ରର ପତ୍ତା ମିଳୁନି

୫ ମାସ ଶିଶୁପୁତ୍ରର ପତ୍ତା ମିଳୁନି

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୮।୧-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ରାଇରଙ୍ଗପୁର ସହର ଧରମଗଳିରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ପରେ ନିଅଁ।ରେ ପୋଡ଼ି ହତ୍ୟା କରାଯିବା ଘଟଣା ସାଧାରଣରେ ଆଲୋଡନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଥାନା ପୋଲିସ ଏହି ଘଟଣାରେ ମହିଳାଙ୍କ ଶ୍ୱଶୁର ରାମଗୋପାଳ ଖେମକାଙ୍କୁ ଗତ ଶନିବାର ଗିରଫ କରିଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଅବିନାଶ ଖେମକା ବୁଧବାର ଥାନାରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ମୃତା ମହିଳାଙ୍କ ୫ ମାସର ଶିଶୁପୁତ୍ର ଏବେ କେଉଁଠି ତାହାର ପତ୍ତା ମିଳୁନାହିଁ, ଯାହାକି ଘଟଣାକୁ ଅଧିକ ଗମ୍ଭୀର କରିଛି।